Heropening Leidsche Universiteit en Lustrumviering Uw Nationale plicht Puntjes op de -SS- STADSNIEUWS In de Cineac De Lustrumcommissie van het Leid sche Studentencorps heeft haar inmid dels door de corpsvergadering bekrach tigde plannen bekend gemaakt voor een sobere viering van het 74ste lus trum der Leidsche Universiteit, ge groepeerd rond de plechtige heropening der Academie, welk door den acade- mischen senaat is vastgesteld op Maandag 17 September. Der traditie getrouw, zullen de fees telijkheden worden ingezet met de ont vangst der reünisten op Zaterdag 15 September. In verband met het feit, dat dit de eerste herdenking van de stichting der academie is in een bevrijd vader land en de eerste samenkomst van reu- nisten na jarenlange gedwongen schei ding, wordt een groot aantal reünisten verwacht. Hopenlijk zal H.KH. Prinses Juliana evenals bij vorige lustra ook nu dezen dag temidden van haar studie vriendinnen doorbrengen. Na een feestelijke wandeling door de stad begeeft de stoet zich naar de Hooglandsche kerk. alwaar, na een openingswoord van den Rector-Magni ficus, Prof. Dr. W. van der Woude, de praeses der reünisten. Prof. Mr. R. P Cleveringa en de praeses-collegii het woord zullen voeren. Daarna vol gen voor leden en oud-leden van het L.S.G:, recepties in de Sociëteit Miner va en het reunistendiner in de Stads gehoorzaal. De leden der andere stu- dentenvereeniglngen zullen elders in de stad hun reünie vieren. Op Zondag 16 September roept de Christen Studenten Raad, de overkoe pelende organisatie van alle confessio- DUITSCH OF NEDERLANDSCH? Wij ontvingen bezoek van een vee houder, die, in strijd met de voor schriften, wat kaas en boter had ge maakt voor zijn gezin en zijn perso neel. Er is proces-verbaal opgemaakt en tegen den 30sten Augustus zou hij zich voor den Tuchtrechter in Den Haag hebben te verantwoorden. Dan zou moeten worden bewezen of en aan welk strafbaar, feit hij zich heeft schuldig gemaakt en dan moet hij zijn vonnis aanhooren. Op 15 Augustus krijgt hij een briefje thuis, waarin staat, dat hij wegens overtreding der zuivelvoorschriften al vast 400 kg. vleesch (één koe) extra moet leveren in de week van 1318 Augustus te Leiden. Collega's van hem kregen soortgelijke briefjes voor de extra levering van 4, één zelfs van 8 koeien! Het zal wel in overeenstemming zijn met de voorschriften. Wij weten slechts dat een dergelijke gang van zaken is tégen het gezond verstand, en ook dat zoo iets indruischt tegen het rechtsgevoel. Eerst op 30 Augustus immers moet voor den Tuchtrechter worden bewezen of de man schuldig is en, zoo ja, in hoever hij schuldig is. Maar reeds vóórdien wordt hij door een andere in stantie n.l. den Provincialen Voedsel- commissaris, veroordeeld!! En wat de zaak zelve betreft: een boer die zijn personeel niet te eten geeft buiten en boven het distributie- pakket, krijgt geen personeel, want dat kan elders meer verdienen dan de landbouwer hem geven kan. En overi gens moet dat personeel stevig eten hebben, anders kan het niet op volle capaciteit werken. Dus zorgt ieder boe renbedrijf, dat het in strijd met de voorschriften handelt. Want anders gaat het naar de bl Nog steeds wordt er gekankerd over de zuivering. Waarom dit en waarom dat niet? Waarom loopt die nog vrfj rond? enz. enz. Doch met kankeren alleen is nie mand gebaat. Handelen is ook hier geboden. Vooral over hen, die zich in de afgelopen oorlogsjaren uitermate verrijkt hebben ten koste van hun me deburgers, wordt veel gesproken. De haat tegen deze lieden is, terecht zeer groot. Ze mogen hun verdiende straf niet ontlopen. Daarom doet de P.A.C. (plaatselijke Advies Commissie) te Leiden dringend beroep op alle bur gers, om de hun bekende gevallen van ergerlijke verrijking in geld of goede ren ten koste van den medemensch tijdens den oorlog, de gevallen van handel op grote schaal met den vijand, waarbij de „handelaars" zich rijk ver dienden, aan te geven bij de P.A.C. De aanklachten moeten schriftelijk en neele studentenvereenigingen, de aca demici samen tot gewone kerkdiensten in Pieters- en Lodewijkskerk. 's Mid dags organiseert ,,Njord" studenten- roeiwedstrijden op het Galgewater met als hoofdnummer gladde vieren tus- schen Laga, Triton, Nereus, Aegir en Njord. 's Avonds geeft „Sempre Cres cendo" onder leiding van Jaap Stotijn een officieel concert in de Lakenhal, waarbij de corpsleden P. P. Posthumus Meyjes en N. J. Franoketn het dubbel concert voor twee violen van J. S. Bach zullen uitvoeren. Afgezien van een hengelwedstrijd voor de burgerij in de morgenuren staat de Maandag in het teeken van de plechtige heropening der universi teit. Des middags te halftwee begeven academische senaat en hoogleeraren zich te voet en in toga gekleed van het academiegebouw aan het Rapenburg naar de Pieterskerk, alwaar te 2 uur de plechtigheid aanvangt. 's Avonds geeft het Leidsche Studen- tentooneel in den Schouwburg een uit voering van het historisch lustrumspel „Repos Ailleurs" het devies van Mar- nix van St. Aldegonde, geschreven in 1939 door Eduard Necker Veterman als openluchtspel voor de lustrumviering 1940 en naderhand omgewerkt voor het tooneel. De auteur voert hierbij tevens de regie. Den laatsten dag zijn er weer eenige feestelijkheden voor de burgerij, w.o. twee uitvoeringen door „Sempre Cres- v cendo" en het Leidsch Studenten-too- neel en een filmvoorstelling, terwijl een bal de lustrumviering 1945 zal be sluiten. Evangelie Ma-ttheus 6, 24- 33. „Zoek eerst het Rijk Gcds". Als je in de harten van de mensohien zoudt kun nen lezen en hun ge- dachten waarnemen bij het hooren van dit Evan gelie, zou je rare dingen te zien krijgen. De een zou denken: ..Dat is alle maal mooi gezegd, maar ik merk er maar weinig I van" Een ander: „Prah- I tig, maar daar kun je niet van eten. „Zoek eerst het Rijk Gods. en het overige zal U worden toegeworpen". Het liefst blijven al je gedachten bij dat laatste hangen: „en het overige zal U worden toegewor pen". Maar dan begint de twijfel te plukken aan hun geloof en sluipt wantrouwen rond. hun Godsvertrouwen Ja, zoo zullen er velen zijn die deze gedachten niet uitspreken, maar er toch evengoed mee bezig zijn. Het is vanzelfsprekend, dat wij, menschen, voor- RADIOREDE H.K.H. PRINSES JULIANA. Zondagmiddag 26 Augustus halféén houdit H.K.H. Prinses Juliana een toe spraak voor Herrijzend Nederland, over de gezamenlijke inzameling van de Stichting 1940'45 en Nederlands Volksherstel. BEWAART UW NOODKACHEL Een ieder wordt aangeraden zijn noodkachel voor den aanstaanden win ter te bewaren, daar de in dezen win ter verkrijgbare gemengde brandstof doorgaans niet geschikt zal zijn voor de haarden en kachels, welke gewoon lijk gebruikt worden. Noodkacheltjes zullen van den winter wel niet te koop zijn, daar ze voornamelijk voor de ge troffen gebieden worden gefabriceerd. ondertekend worden ingestuurd aan: de P-A.C. te Leiden p.a. bode Stadhuis. Gjj, die over de voor den politieken Recherche Dienst onmisbare gegevens beschikt, verstaat Uw plicht! Denkt er allen om, wanneer ge U straks ergert over een mislukte zuivering, dan is dit mede Uw schuld. Want ge verzuimde Uw plicht: de gegevens waarover ge beschikte meldde ge niet bij de autori teiten, belast met de zuivering. Weet dan, dat Uw recht van spre ken ls vervallen. Weet dat ge dan minstens even schuldig zijt als de zwarte handelaar zelf! Daarom: meldifc Uw gegevens over hen bij de P.A.C. Het is Uw nationale plicht! 3 OCTOBER-VEREENIGING. Het bestuur van de 3 October-Ver- eeniging schrijft ons: In uw berichtgeving over het einde lijk, na 6 jaren gedwongen rust, we derom in eere herstellen van den histo- rischen 3 Octoberdag, komen enkele onjuistheden voor: Het programma op 3 October begint n.l. met: reveille van het bordes van het Stadhuis aan het Stadhuisplein, aangeboden door het Leidsoh Politie Muziekgezelschap. Andere vereenigin- gen kunnen hieraan dus niet deelne men, doch wel worden de muziekver- eerügingen bij den Taptoe op Dinsdag avond verwacht. Na de reveille vindt de koraalmuziek, zooals voorheen steeds het geval was, in het v. d. Werfpark, plaats. Betreffende den optocht maken wij er op attent dat in de afdeeling II groepen van minstens 12 personen, dus niet 16 personen, kunnen deelnemen. Afdeeling III van den optocht is uit sluitend bedoeld als reclame-afdeeling. Tenslotte wijzen wij er op dat per soonlijke deelnemers voor het histo risch gedeelte van afdeeling I van den optocht zich niet kunnen opgeven bij den heer B. de Koning, Voorzitter van de optocht-commissie, doch na oproep per advertentie, in de Stadsgehoorzaal. MEDEDEELING. Het Hoofd van den Politieken Re cherche Dienst te Leiden deelt mede dat aanvragen voor het verkrijgen van een bewijs van Politieke Betrouwbaar heid 's morgens tusschen 1012 uur aan het Bureau ingang Rembrandt- straat persoonlijk moeten geschieden. Men dient er rekening mede te hou den dat een dergelijk bewijs niet eerder dan een week na aanvraag kan worden afgegeven. van het dak of tuimelt op den grond omlaag uit een boom, zonder dat Uw Hemelschs Vader het weet. En nu wil Jezus de menschen bijbrengen: Als God zich al met zul ke kleine beestjes be moeit en zoo groote zorg heeft voor de bloemen die wij achteloos pluk ken langs den waterkant, hoeveel te-meer zal God dan zorgen voor ons, menschen met onsterfe lijke zielen en een eeuwi ge bestemming. „Zoek eerst het Rijk Gods". Zorg dus eerst dat je in alle opzichten met God op goeden voet staat, dat je verhouding met Hem in orde is. En dan mag het leven moei lijk zijn en de dagen zwaar en zullen er vele vragen komen waarop je geen antwoord weet, maar Je hebt deze ééne groote, beslissende zeker heid: God waakt, en God zorgt voor mij. Dit is de beteekenis; éérst het Rijk Gods, daarop ligt de nadruk, déérop ligt het accent, dé,t is het eerst noodige, en de rest komt vanzelf. Maar je vertrouwen moet j groot genoeg zijn om met het eerste te beginnen. DE MORSCHPOORTBRUG WEER OPEN. „Dit leed is weer geleden!" zal menig bewoner van de Morschbuurt denken, wanneer hij over de herstelde brug wandelend naar de steigers van het pontje kijkt, dat dezen afgeloopen winter bij alle narigheid nog een duit in het zakje deed. Dat de heele buurt er zoo over denkt, was te zien aan de verheugde gezichten bij de opening, die ondanks de regen enthousiast verliep. Vrijdagmiddag om drie uur verza melden zich de buurtbewoners ter weerszijden van de brug, die met vlag gen was versierd. De harmonie „Nieuw Leven" had zich ter zijde opgesteld en begeleidde de plechtigheid met vroo- lijke muziek. Na een korte openings rede door den heer Henzang, voorzitter van de buurtcommissie Morschstraat, knipte mevrouw SimonsLeget onder de tonen van het Wilhelmus het lint door en marcheerde een colonne sol daten van de Morschpoort-kazerne als eersten over de brug. Aardig was het moment, waarop de buurtbewoners van weerszijden de brug op hosten en zoo hun blijdschap uitten over deze nieuwe schrede voorwaarts. Want deze buurt van middenstanders is ten zeerste gebaat bij de heropening van deze brug, die overigens ook de oude schilderachtige Morschpoort weer in glorie herstelt. C. Th. R. BUITENLAND SCH JOURNAAL. De beroemde triptiek van de Gebr. v. Eyok „De Aanbidding van het Lam" is vanuit Duitschland teruggebracht naar Gent. - De regeering van Libanon is afgetreden. - De permanente raad van ministers der vijf groote Mogendheden zal 10 September a.s. bijeenkomen. - Gen. de Gaulle heeft een langdurig en harte lijk onderhoud gehad met President Truman. - Lord Wavell, onderkoning van Britsoh Indië, heeft zich naar Lon den. begeven voor belangrijke besprekin gen met de Engelsche Regeering. - In het gebouw van het voormalige Duitsche propaganda-ministerie is een kaartsy steem gevonden met bijzonderheden om trent honderden Engelsche en Ameri kaansche correspondenten, schrijvers en publicisten. - Bijna een millioen ton Duitsche ammunitie zal verwerkt wor den tot grondstof voor de industrie. - Van de vijftien katholieke led^n van het Engelsohe parlement behooren er acht tot de Labour-partij. - De Joego-Slavi- sche regeering heeft aan de geallieerden uitlevering gevTaagd van Haj Emin El Hussein, de vroegere groot-moefti van Jerusalem. - Koning Michael van Roe menië heeft de regeeringen van Enge land, VB. en Rusland verzocht hun medewerking te verleenen bij het vor men van een regeering in Roemenië, die deel zou kunnen uitmaken van de Ver- eenigde Volken. - De Duitsche Oceaan- stoomer „Europa" is in Amerikaansche handen overgegaan. - Sedert het einde van de vijandelijkheden zijn in Canada reeds 14.340 bruidjes aangekomen, die tijdens den oorlog met Canadeesche soldaten zijn gehuwd. - Canada houdt in October een groote kleedinginzameling voor Europa. - Het aantal schepen der Amerikaansche vloot is, sedert December 1941 twaalf maal zoo groot geworden. - Amerikaansohe afgevaardigden van het subcomité voor Bultenlandsche Zaken, zullen een bezoek brengen aan verschil lende steden in ons land. - Edouard Herriot is tot voorzitter van de Fransche radicale partij gekozen. - De Regeering heeft den staat van Beleg te Teheran afgekondigd. NEDERLANDSCH JOURNAAL. Prinses Juliana heeft een bezoek ge bracht aan een reünie van oorlogsgewon den. - In de gebouwen van de firma Vroom en Dree-smann te Den Haag is' de maritieme Tentoonstelling geopend. - iStederlandsohe journalisten, die Enge land bezoeken, zijn door drie Britsche ministers ontvangen. - Prinses Juliana zal op 26 Augustus orrj half een voor de radio spreken in verband met de Stich- tingsweek 19401945. - Op 12, 13 en 14 September zal de Spoorwegstaking van verleden jaar doorHet pérsórieel der N.S. worden herdacht. - Plannen be staan om 300 Amsterdamsche arbeiders in Arnhem aan den wederopbouw té laten werken. Zij worden in Arnhem ge huisvest, maar komen eens in de 2 of 3 weken thuis. - Iedere Zondag om 14 uur reserveert radio „Herrijzend Nederland" 10 minuten voor de spoorwegen. - Het vrachtschip „Eemland" van de Kon. Holl. Lloyd is in de haven van Amster dam teruggekeerd. - Het laat zich aan zien dat binnen niet al te langen tijd een redelijke hoeveelheid sigarettenvloei in den handel zal komen. - Te IJmuiden is een Deensoh stoomschip aangekomen met bestemming voor Zaandam en ge laden met 870 standaard gezaagd hout. - De café's zullen binnenkort bevoorraad worden met eohte koffie. Toewijzingen voor aardapelen, bloem en suiker wor den verhoogd. - Verwaoht wordt, dat vóór het einde van dit jaar 90 van alle gelegde mijnen in Nederland opge ruimd zal zijn. - Minister Mansholt is in gezelschap van Ir. Louwes naar Lon den vertrokken voor besprekingen met Engelsche ministers van landbouw en voedselvoorziening. - Op 5 September be staat het bekende café-restaurant „Die Port van Cleve" 75 jaar. - De Landbouw- hoogeschool te Wageningen is geopend. - In verband met het herstel van de vee stapel is een tijdelijke verlaging van het vleeschrantsoeii aangekondigd. - De zee dijk bij Vlissingen, die tijdens de gevech ten op Walcheren vernield was, is Don derdag gesloten. - De torpedoboot van Galen is uit Rotterdam naar Engeland vertrokken en zal vandaaruit koers zet ten naar het Verre Oosten. SPORT JOURNAAL. De jaarlijksche wedstrijden van den Nederlandschen kolfbond zijn vastgesteld op 7, 8, 9, 10 en 11 September te Zuid- Scharwouc e. - Op 1 September zullen de eerste bokswedstrijden te Rotterdam weer plaats vinden en wel op het terrein van R.F.C. in de open lucht. - Het hoofd bestuur van den Nederl. Tafeltennisbond heeft beslag kunnen leggen op een partij tafeltennisballen. Dit beteekent dat de competitie in October in geheel Neder land zal kunnen beginnen. - Van 8 tot 15 September zal door de Kon. Ned, Ver. voor Luchtvaart in Noord-Brabant het eerste zweefvliegkamp na de bevrijding worden georganiseerd. Het ligt in de be doeling het kamp op een particulier vliegveld te Leende te houden. - In Ber lijn is dezer dagen de eerste voetbalwed strijd gespeeld tusschen een Britsch en een Duitsch elftal. De Duitschers won nen met 42. In het Stedelijk Museum de La kenhal zal in verband met de bevrij ding van ons land in de maand Octo ber een tentoonstelling worden gehou den welke gewijd is aan het Beleg en Ontzet van Leiden in 1574. Zij, die meenen voorwerpen of papieren te bezitten, die voor deze expositie in aanmerking komen, worden verzocht' dit aan het museum mede te deelen. al in dezen tijd zoo op het stoffelijke zijn inge steld, bijzondere aan dacht geven aan „en het overige zal U worden toe geworpen". Wij zijn gauw geneigd om te denken, dat O. L. Heer hier pre mies zet op de vroom heid, dat Hij ons zegt: „Als je braaf bent, krijg je lekkers;" doch is dat niet de bedoeling van het Evangelie. De Goddelijke Zaligmaker spreekt over de prachtige dingen der natuur. De bloemen en het kruid, de lichtende wolken, over de zon en de sterren, over vogels en de kruipende dieren. Hij wijst op hun sohoonheid en hun pracht, waaraan zelfs de rijkdom van Sa lomon niet kan tippen. Zijn bedoeling was wel degelijk om de menschen te laten voelen, dat zij vergelijkingen moesten maken tusschen al deze kleine mooie dingen van de natuur en zichzelven. „Er valt geen musch van het dak zonder dat Uw Hemelsche Vader het weet". Zeg nu zelf. wat is een musoh. Je ziet ze bit honderden, je slaat er geen acht op, het zijn de straatjongensEn toch, niet één valt er

De Burcht | 1945 | | pagina 2