vóór 28 Aug. a.s. STADSNIEUWS UIT DE OMGEVING Onderlinge Oorlogsschade V erzekering Maatschappij J lm de Cineac Officieele Publicaties WIJZIGING IN DE RECRUTEERING VAN MARINIERS. In afwijking van al het daaromtrent tevoren bepaalde, heeft de recruteering van Mariniers alleen nog plaats t.a.v. onderstaande groepen technisch perso neel t.w. Chauffeurs. Telegrafisten. O.O. Verbindingsdienst, Koks, Ziekenverple gers, Monteurs, O.O. Intendance, Bagge raars, oVorlieden Constructie-werkzaam heden, Steigerbouwers, Bedieners weg- aanlegmachines (bekend met tractors) Staalconstructie, Hofmeesters, Barbiers, Takelaars (bootslieden), Tamboers. In verband hiermede komen alle op roepen tot keuring of recruteering, af gegeven aan hen, die gezien hun beroep, niet. tot de hierboven genoemde groeoen kunnen worden gerekend, te vervallen. Woensdag 22 Augustus inschrijving van de nummers 581 t.m. 620. Van 910.30 no. 581 t.m. 590; van 10.3012 u. no. 591 t.m. 600; van 1415.30 no. 601 t.m. 610; van 15.3017 u, no. 61.1 t.m. 620. Donderdag 23 Augustus no. 621 t.m. 660 (regeling als boven). Vrijdag 24 Augustus no. 661 t.m. 700 (regeling als boven). Het Aanmeldingsbureau voor Oorlogs vrijwilligers Leiden, De Res. Kapitein, J. C.WAGTEN'DONK. DE ARBEIDSWET EN HET BAKKERS BEDRIJF. Dezer dagen vergaderden de besturen van de afd. Deiden van den Algem., de Chr. Pn den RK. Bond van Arbiiders in het Bakkers, Chocolade en Sulkerbewer- kingsbed,ryf, in verband met de naleving van de Arbeidswet. Uit de besprekingen bleek, dat diverse werkgevers gedurende de oorlogsjaren niets hebben geleerd. Op de meest willekeurige wijze wordt er ge werkt, wat de bezorging van versch brood betreft, wordt In diverse filialen, broodbezorgers en depothouders 's mor gens voor 10 uur verkocht. Wat de Ar beidsduur betreft, wordt geen rekening gehouden met de arbeidswet. Overeenstemming werd bereikt i.z. het stichten van de bedrljfsunie voor het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewer- kingsbedrijf, die tot doel heeft de so- ciaal-economisohe en sociaal-hygiëni sche belangen van werknemers-bedrijfs- genooten te behartigen. Het secretariaat van deze bedrijfs-unie is gevestigd bij J. G. v. d. Zeeuw, Magd. Moonsstraat 55. Na de succesvolle opening van het athletiekseizoen door de athleten van de R.K.A.V. ,,Docos" te Rotterdam, zul len onze athleten Zondag a.s. te Gouda starten op de wedstrijden ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan der G.A. en V.V. O.N.A. Ten overvloede zij nog vermeld, dat nieuwe leden zich altijd op de trainingsavonden, n.l. Woensdag en Vrijdagavond kunnen melden. BEZOLDIGING OORLOGSVRIJWILLIGERS. Naar aanleiding van vele vragen aan diverse instanties gericht door adspi- rant Oorlogsvrijwilligers of geïnteres seerde bloedverwanten omtrent de be zoldiging en vergoeding, welke Oor logsvrijwilligers genieten en omtrent de wijze van uitbetaling, wordt door het Hoofd C.V.B. hierbij bekend ge maakt, dat alle inlichtingen terzake zijn te verkrijgen bij elk Aanmeldings bureau voor Oorlogsvrijwilligers. Het Hoofd v. h. Aanmeldingsbureau De Res. Kapitein, J. C. WAGTENDONK. HOOGMADE. Te 's Gravenhage behaalde mej. C. J. M. Kapteijn, de hoofdacte voor Voor bereidend Lager Onderwijs. Woensdag 22 Aug. zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer N. P. van Wie- ringen benoemd werd als lid van het R.K. Armbestuur van Hoogmade. Wij hopen, dat hij zijn taak als voorzitter nog vele jaren in het belang van de goede zaak zal kunnen voortzetten. Om 9.30 uur zal een H. Mis tot zijn Intentie tvorden opgedragen. LEIMUIDEN, Buurtfeest te Bilderdam. - De voor naamste voorstad van Leimuiden heet Bilderdam. Zij ligt nogal afgelegen, maar Vrijdag en Zaterdag Is gebleken, dat toch honderden menschen uit de omliggende plaatsen het weten te vinden. Het heeft de bevrijdingsfeesten luisterrijk gevierd. Burgemeester Bakhuizen opende de fees telijkheden, waarna de kinderspelen be gonnen. De kinderen uit Bilderdam en omgeving werden getracteerd op een heerlijken maaltijd. In den middag en avond werden volksspelen georganiseerd, terwijl Zaterdags de jeugd verrast werd met een boottooht naar Tolhuis en Lei muiden. Al is Bilderdam klein, een leder die getuige Is geweest van dit feest zal toegeven, dat zij groot zijn. In het organl Aseren van festiviteiten. Laan Copes van Cattenburch 2 's-Gravenhage. Wij maken getroffen verzeker den er op attent dat oorlogs- en bezettingssohaden aangemeld moeten zijn bij de Plaatselijke Schade-Enquête- Commissies. Wilt U de schade ook vóór dien datum aan ons opgeven Ingez. Mededeellng 1892 DE KOE OP EEN GOEDKOOP RANTSOEN. Proefnemingen in Amerika hebben bewezen, dat de koe meer melk kan leveren als men haar daarbij 'n handje helpt, door aan het dagelijksche rant soen een synthetisch product toe te voegen, dat de omzetting van het voedsel in melk in de maag bespoedigt. Dit product bezit de eigenschappen overeenkomend met die, welke verkre gen worden door de afscheiding van de thyroide klier en wordt thyro-proteïne genoemd. Het is een op bruine suiker gelijkend poeder en kan verkregen worden door een zekere dosis jodium in afgeroomd melk te gieten. Amerikaansche geleerden beweren met dit product de koe voor een zeer klein bedrag per dag te kunnen voeden. De redactie van „De Burcht" tee- rj- r. vv Hof V)af Koet ,Wflav kan wezen. Voorloopig houden wij ons echter bij onze onvolprezen Holland- sche polders. En in elk geval van niets kan niet iets komen. Daarenboven spreekt het bericht zich tegen. Eerst wordt immers gezegd, dat het product aan het dagelijksch rantsoen moet worden toegevoegd en daarna heet het, dat de koe voor een zeer klein bedrag per dag kan worden gevoed. DICTATUUR IN NEDERLAND. In alle bevrijde landen zijn verkie zingen gehouden of staan verkiezingen voor de deur. Alleen in Nederland niet! Hier vol staan wy met dag aan dag de demo cratie met liefdesverklaringen te over laden. Maar reeds zucht zij.Verlos mij van mijne vrienden!" De Nederlandsche Volksbeweging, die een kleine groep van het Nederland sche volk vertegenwoordigt, voelt zich niet erg sterk. Zij weet dat, als zij nu een partij opricht, of zich ronduit als party ontpopt, dit geen groote partij zal zyn. Daarom vraagt zij een jaar bezinning; daarom voelt zij erg veel voor studie; daarom zal zy_ haar best doen zooals haar voorzitter met evenzooveel woorden zegt om „het tydstip waarop de verkiezingen zullen worden gehouden, achteruit te druk ken". De N.V.B. heeft in zooverre de wind mee dat de Nederlandsche Regeering vóór en na Londen een duidelijke af stand van de democratie heeft geno men en dat in het Jauidig kabinet sterke sympathieën voor de Volksbe weging leven, zelfs van een zijde, waar van men dit niet verwachtte. Dit Kabinet moet echter vóór alles bedenken, dat het géén uit partyen voortgekomen Kabinet is. Het heeft een groote mate van vertrouwen in breede lagen van het Nederlandsche volk. Het zou dit vertrouwen in korten tyd kunnen verspelen indien zou blij ken, dat het zich al te zeer aan één groep heeft verpand. Daarom vragen wy met de schryvers van den open brief aan Minister Schermerhorn, dat zoo spoedig moge lijk de maatregelen zullen worden ge nomen voor de vestiging van de nood zakelijke op wederzydsch vertrouwen berustende band tusschen overheid en bevolking. Daarom eischen wij, dat de Regee ring onomwonden blijk geeft vertrou wen te stellen in het Nederlandsche volk, door dit ten spoedigste alle rech ten te hergeven, die in onze grondwet zijn vastgelegd. BINNENLANDSCH JOURNAAL. Gisteren is de verbinding hersteld tus schen Arnhem en Nijmegen. De dienst wordt onderhouden met Canndeesohe vrachtauto's. Een dienstregeling is aan de stations verkrijgbaar. - In den loop van September zullen weer lucifers in distributie worden gebracht. - Twee le den van het hospitaalschip „Oranje" zijn door Koning George V onderschei den. - Tot vice-president van den tijde- lijken raad van de internationale orga nisatie voor civiele luchtvaart is o.a. ge kozen de Nederlander Dr. van Hasselt. - Het derde sohip, geladen met zilveren munten, is de haven van Rotterdam bin- nengeloopen. - Duitsche munitie, welke nog steeds in Rotterdam en omgeving wordt aangetroffen, is in een boot ge laden en in open zee, onder toezicht van geallieerde soldaten, over boord gezet. - Honderd Nederlandsche kinderen zijn op Croydon aangekomen. - In tegenwoor digheid van den minister-president, den bisschop van Den Bosoh en vele auto riteiten is te Tilburg het „feest van den arbeid" gevierd. - Nederlanders, die als bannelingen den oorlog in Engeland heb ben meegemaakt, hebben een groot bloemstuk gezonden aan den koning en de koningin van Engeland. - Alle, in de provincie Gelderland afgekondigde eva cuatie-gebieden, zijn opgeheven. - De R.A.F.-tentoonstelling te Den Haag is Zaterdag geopend in tegenwoordigheid van H.K.H. Prinses Juliana en Z.KH. Prins Bernhard. - Het „Help-Holland- Council" heeft thans 10.000 baal klee ding aan Holland toegezonden. - Er kunnen geen aanmeldingen voor de ma rine vrouwenafdeeling (Marva) meer in behandeling worden genomen. - Minis ter-President Prof. Ir. Schermerhorn heelt gistermorgen een bezoek gebracht aan de Rotterdamsche Vloottentoonstel- ling. BUITENLANDSCH JOURNAAL. Te Pittsburg wordt een instituut ge opend ter bestudeering van de aanwen ding der atoom-energie ten behoeve van de medisohe, chemische en physische industrieën en biologische wetenschap pen. - Het proces tegen Quisling is gis teren begonnen. - De luchtlijn Parijs SantiagoOhili wordt in Februari her opend. - Het Amerikaansche hoofdkwar tier te China zal waarschijnlijk te Sjang hai gevestigd worden. - De Amerikaan- OORLOGSSCHADE AAN GEBOUWD ONROEREND GOED. Finaneieele regeling. Tri n een definitieve bii- arage-regelmg en onder verrekening met van Rijkswege te verleenen bijdra gen in de oorlogsschade, die eventueel tot een hoogere uitkeermg kunnen lei den, geldt ter bespoediging van het her stel de navolgende regeling: Herstelwerkzaamheden kunnen door en - rekening van den Staat worden ge iCierd tot een bedrag gelijk aan: a i00 der kosten van voorloopige maatregelen, welke noodzakelijk zijn om verdere schade aan opstallen te voorko men, ook zonder dat deze maatregelen aan een definitief herstel ten goede komen. b. 100 der kosten van maatregelen om herstelbaar beschadigd^ panden weer in bruikbaren toestand te brengen, voor zoover deze f. 3000.per object niet te boven gaan, ook indien de to tale herstelkosten meer dan f. 3000 be dragen of zullen bedragen, voor natuur lijke personen, welke in het belasting jaar 1943 niet in de vermogensbelasting zijn of moeten worden aangeslagen, of in dat jaar een dusdanig zuiver inkomen hadden, dat daarvan minder dan f300 belasting versohuldigd was of zou zijn geweest, inclusief loonbelasting. c. 75 der sub b bedoelde kosten voor rechtspersonen, en voor die natuur lijke personen, welke over het belasting jaar 1943 wel in de vermogensbelasting zijn of moeten worden aangeslagen of tenminste f. 300 inkomstenbelasting als onder b bedoeld verschuldigd waren of zouden zijn geweest. Indien het schadegeval gedekt wordt door een molestverzekening, zal de Staat onder verrekening van de hoogerbedoel- de Rijksbijdrage met den verzekeraar bo ven het bedrag van deze bijdrage uit eindelijk in geen geval meer voor zijn rekening nemen dan het bedrag, dat de verzekeringsuitkeering eventueel lager mocht zijn dan de bovenbedoelde 100 resp. 75 der herstelkosten. Indien de totale herstelkosten meer bedragen dan f. 3000 kunnen boven het bedrag, dat door en voor rekening van den Staat wordt gefinancierd, ook de verdere kosten tot 100 door den Staat voor rekening van den eigenaar worden gefinancierd onder nadere verrekening tusschen den Staat en den eigenaar. De ze verrekening zal nader geval voor ge val tusschen belde partijen worden overeengekomen aan de hand van de fi naneieele positie van den eigenaar. Indien de herstelkosten minder be dragen dan f. 100 per object, komen deze niet in aanmerking voor vergoeding van Rijkswege, tenzij de eigenaar een na tuurlijk persoon ls, en kan aantoonen, dat zijn weekinkomen lager is dan het bedrag der herstelkosten. Bovenstaande regeling geldt voorloo pig voor herstel uitgevoerd vóór 1 Nov. 1945 en tevens voor reeds herstelde doch financieel nog niet afgewikkelde gevallen. Uiteraard worden geen „zwarte" prijzen vergoed. Onder de huidige omstandigheden zul len in zeer vele gevallen de sub a en b bedoelde maatregelen gecombineerd voorkomen. De voorloopige maatregelen sohe verliezen ln den tweeden wereld oorlog, bereiken in totaal 1.000.000 man. - President Truman heeft den Chinee- schen minister-president Soeng ontvan gen. - De Sowjet-Unie zal een nieuw vijf-jaren-plan uitvoeren voor het her stel en de ontwikkeling van het natio nale bedrijfsleven. - 18 leden van de Fransche Geheime Dienst zijn in Europa op zoek naar 15.000 oorlogsmisdadigers, waarvan nauwkeurige gegevens ter be schikking staan. - De operazangeres Lily Pons is uit New York naar Parijs ver trokken, waar zij haar medewerking zal verleenen aan de feestelijkheden ter vie ring van den eersten verjaardag van de bevrijding van Parijs. - Duitsche krijgs gevangenen hebben in de Limburgsche kolenmijnen het werk neergelegd onder de leuze „De oorlog is voorbij, wij gaan naar huis". Na enkele uren werd echter de orde hersteld en het werk hervat. - Waarschijnlijk zal het document betref fende de Japansohe capitulatie getee- kend worden aan boord van een Ameri- kaansch oorlogsschip te Yokohama. - Het aantal Britsehe krijgsgevangenen in Japansche handen wordt geschat op 38.000, het aantal Australiërs op 18.000 en Britsch-Indiërs op 60.000. - Koning Leopold zal Salzburg verlaten en zich naar Zwitserland begeven. - Het aantal werkloozen in Italië wordt geraamd op 4 millioen. - De bevolking van Berlijn moet binnen 10 dagen alle gouden voor werpen inleveren. - Wederom heeft een Duitsche duikboot zich te Mardelplata ln Argentinië overgegeven. - Bij Napels is een munitiedepot in de lucht gevlo gen. - Het doodvonnis tegen Petaln is veranderd ln levenslange gevangenis straf. - Belgische bankbiljetten, uitge geven vóór 6 October 1944 door de Na tionale Bank van België, hebben hun eigenschap als wettig betaalmiddel ver loren. - De film-actrice Deanna Durbm is weer in het huwelijk getreden, dit maal met den cineast Philip Jackson. - Amerikaansche, Britsehe en Australische oorlogsschepen zullen een triomphalen intooht maken in de haven van Tokio. - In Londen raairnt men, dat na den oor log ongeveer een millioen man onder de wapenen gehouden zullen moeten wor den. Voor den oorlog telde het Britsehe leger ongeveer 200.000 man. - Een offi cieuze Amerikaansche stem zegt, dat de Ver. Staten een leger van minstens 3 millioen man en een vloot met een be manning van 500.000 koppen in vredes tijd noodig zal hebben, ondanks de uit vinding van de atoombom. sub a kunnen tevens dienen om het pand in redelijk bruikbaren toestand te brengen, zij het dan ook van zeer voor- loopigen aard. Indien het voorloopige deel t.z.t. door definitief herstel wordt vervangen, zoodra de daarvoor noodige materialen ter besohikking komen, kun nen de kosten hiervan voor rekening Tiajrv djati Staat worden genomen, zoolang deze de bovenbedoelde grenzen niet overschrijden. Onder redelijk bruikbaren toestand ls dus niet alleen te verstaan voorloopig herstel, doch tevens defini tief herstel, mits redelijk in uitvoering en met vermijding van onnoodige luxe. De extra-kosten van een uitvoering, wel ke meer omvat dan hetgeen als redelijk wordt geoordeeld, zijn voor rekening van den eigenaar. Om betaling te verkrijgen moeten de eigenaren na voltooiing van het herstel of gedeelten daarvan zich wenden tot het Hoofd van het Bureau voor den We deropbouw, binnen welks rayon het herstelde pand is gelegen. Indien ln de plaatselijke bladen nog geen bekendma king daaromtrent is verschenen, wende men zich in geval van onzekerheid tot den Burgemeester van de Gemeente, waarin het beschadigde pand is gelegen. Aan het Bureau voornoemd moeten worden overgelegd de bewijsstukken, waaruit de kosten van het herstel moe ten blijken, en tevens een verklaring of het desbetreffende pand tegen oorlogs- molestsohade was verzekerd en zoo ja, bij welke Maatschappij. Tevens moet dan opgegeven worden of met betrekking tot de schade aan dit pand reeds uitkeerlng ls ontvangen van den verzekeraar en zoo Ja, tot welk bedrag. Mocht later blijken, dat opzettelijk onjuiste gegevens zijn verstrekt, dan zal niet alleen overgegaan worden tot terugvordering van eventueel onrecht matig verkregen gelden, doch kunnen tevens strafbepalingen worden toegepast. Na controle van het herstel aan de hand van de bewijsstukken zal vanwege het bovenbedoelde Bureau voor den We deropbouw worden overgegaan tot beta ling per postcheque tot 75 van het bedrag der herstelkosten, tenzij de ge troffene met officieele sub b bedoelde belasting-gegevens kan aantoonen, dat hij in aanmerking zou komen door be taling van 100 dier kosten Indien zulks eerst later blijkt uit het belasting- onderzoek. dat geval voor geval zal plaats hebben, volgt een suppletoire be taling van 25 (Uiteenzetting Technische regeling volgt morgen). Oproep. De Marine Voorlichtingsdienst maakt bekend. Dienstplichtig Kader beneden den rang van officier, gediend hebbende bij liet Marinebataljon, en oud-leden van het Korps Mariniers eervol uit den zee dienst ontslagen en den leeftijd van 54 jaren nog niet bereikt hebbende, gene gen zich vrywillig als Instructeur voor de eerste militaire vorming en voor be wakingsdiensten beschikbaar te stellen, dienen zich schriftelijk aan te melden bij den Commandant Korps Mariniers, Lange Vijverberg 8, 's-Gravenhage. 1585 Overzicht maatregelen Veehouderij (I). De Minister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening maakt het volgen de bekend;

De Burcht | 1945 | | pagina 2