Vrede op UIT DE OMGEVING HAZERSWOUDE-RIJNDIJK. De Oranjevereeniglng „Hazerswou- «le-Rijnciijk." hield op Maandag 13 Aug. 1.1. haar eerste jaarvergadering. De voor zitter. de heer B. den Braver, opende met een toepasselijk woord, waarin hij o.a. de oprichting der vereeniging en het zeer geslaagde bevrijdingsfeest memoreerde. Vervolgens werd het ontwerp-regle- ment van het Bestuur ongewijzigd aan genomen en werd besloten aan H.M. de Koningin te verzoeken de vereeniging Koninklijk te erkennen. Het voorloopig bestuur werd met groote meerderheid van stemmen gekozen tot definitief be stuur. De heeren H. Batelaan, A. v. Mil en Jac. de Hey werden benoemd tot le den der financiëele controle-commissie. De voorzitter deelde nog mede, dat in het bestuur de mogelijkheid zal bespro ken worden om, in verband met de be vrijding van, „-Ned. Indlë, enkele feest avonden té drgianiseeren, welke mede- deeling met applaus werd begroet. Op 31 Augustus as. zal een bescheiden kin derfeest gehouden worden. Met de ver tooning van een filmpje werd deze ge animeerde vergadering gesloten. KATWIJK a. d. RIJN. Jubilé. L.l. Woensdag gierden de heeren Grimbergen, organist. Mulders en Casper, zangers, resp. hun 50 en 40 j. jubileum in die functies. Te hunner in tentie werde de Plechtige Hoogmis op gedragen, waarna de jubileerenden in de pastorie de gebruikelijke felicitaties in ontvangst namen. De totale bevrijdingsfeesten zijn hier Donderdagavond reeds gevierd met volks spelen als kruiwagenrijden, ringsteken op kruiwagens, stoelendans, enz. De Harmonie luisterde met haar opgewekte tonen de feestelijkheden op. LEID 8CIIEND AM. Dienst Postkantoor. De diensturen van het postkantoor zijn als volgt ver anderd: Het kantoor is geopend van 8 - 17 uur; voor geldzaken van 915 uur en voor telefoon en telegraaf van 819 u. Voor de Zaterdagen is de dienst; kan toor geopend 817 uur; geldzaken 9 13 uur; telegraaf en telefoon 816 uur. Medische dienst. De medische dienst wordt Zondag 19 dezer uitsluitend uit geoefend door Dr. M. v. d. Stam, Voor- burgsoheweg 25, tel. 84. Serviesgoed. Oorlogsslachtoffers die nen zioh voor het aanvragen van ver gunningen voor serviesgoed vóór 25 Aug. a.s. te wenden tot den distributiedlenst De 1 ftschekade 28, afd. textiel, loket 5, geopend tusschen 912 en 1415 uur; Zaterdag 911 uur. NIEUWVEEN. N.Y.H.H.A.R.K. - De in onze gemeente ingezamelde goederen zijn intusschen naar Alem verzonden. De bewoners zijn zéér dankbaar voor de geboden gaven. Het comité is er voorts in geslaagd een firma te vinden, die wollen dekens wil maken zonder winstmarge. De dekens kosten f. 20.per stuk. Er zijn onge veer 2000 dekens noodig. Toont uw me deleven en geeft met gul gebaar uw bij drage voor dit mooie doel. Onze plaatsgenoot Jac. Roest is als winnaar te voorschijn gekomen, op de wedstrijden te Duynrell. Het Oranje-comité heeft een open bare .vergadering gehouden ter bespre king van het feest op 31 Augustus. Be sloten werd o.a. een eerbiedige hulde te brengen aan hen, die van ons dorp ge vallen zijn door de sadistische nazi-ter- reur. De heer A. J. v. Dam is aangesteld als correspondent voor dit blad voor de plaatsen Nieuwveen en Zevenhoven. NOORD WTJKERHOUT. BURGERLIJKE STAND Geboren; Theodorus Johannes Maria z. van H. WittemanZethof; Arend z. v. R. van Dijkvan der Loo; Christina Clasina, d. v. Th. van der MeerStraat hof; Simon Cornells z. v. C. Rietvink Bouwmeester; Hendrikus Hermanus Pe trus z. v. H. C. VerdegaalGeerlings; Leonardus Cornells Petrus Maria, z. v. N. J. Duivenvoordevan der Weijden; Geertruida Cornelia, d. v. C. J. van den BergPennings; Cornells Maria, z. v. F. HulseboschGeerlings; Johanna Adri- ana Maria, d. v. A. L. van Schooten, overleden en van K. H. J. van den Berg; Geertruida Engelberta Adriana Maria, d. v. C. Warmerdam-Hogervorst. Overleden: Chr. C. Hoogenstein 67 r. wed. van Th. B. Rooijakkers. OndertrouwdA. M. Doeswijk en W. C. van der Klugt; P. N. van Wissen en A. M. van der Klugt. Gehuwd; M. W. Onderwater en H. M. Duivenvoorden. EERSTE H. MIS. Zondag j.l. droeg de WelEerw. Pater Georgius Geerlings O.F.M. zijn eerste H. Mis op in de St. Victor Kerk, alhier. Het was 40 jaar geleden dat een zoon van de parochie zijn eerste H. Mis op droeg. INSTALLATIE PASTOOR V. d. WAARDEN. Zaterdag j.l. heeft de installatie plaats gehad van den nieuwen Pastoor der St. Jozef Parochie. De kerk was geheel ge vuld met Parochianen, nadat tevoren de nieuw benoemde herder feestelijk was ingehaald. SANCTA MARIA. ST. BAVO. In de Psychiatrische inrichting Sancta Maria zijn reeds de eerste 400 geëvacu eerde patiënten uit het Zuiden terug gekeerd. In September worden de eerste pa tiënten terugverwacht in de St Bavo- Stichting. OEGSTGEEST. Op Woensdag 15 Aug. heeft in de Pa rochie van St. Willibrordus de ZeerEerw Pater Herbert Nouwens O.F.M. zijn Eer ste H. Mis opedragen. De neomist werd bijgestaan door Pater Sloots o.f.m als diaken en Pater C. Sloots als sub-diaken terwijl Pastoor Looyaard fungeerde als presbyter-assistent. De feestpredikatie werd gehouden door Pater Prof. J. Nou wens M.S.C., terwijl het zankoor onder leiding van den heer W. Mizee zeer ver- Puntjes op de „Niemand kwam er terug om te bedanken". Evang. Luk. 17, 11-19. Aan Jesus bleef geen enkele pijnlijke ervaring gespaard. Alles wat ons leven binnentrekt en er zijn sporen achterlaat be halve de zonde is ook aan zijn God-auenscheljjk bestaan niet voorbijge gaan. Al wat de men- schen elkaar kunnen aandoen en.... ook wat zij jegens elkaar kunnen vergeten, dat alles onder vond Jesus. Met ergernis hebben we misschien dikwijls ge- daoht over het gedrag van die negen melaat- schen, die van hun schrikkelijke ziekte gene zen, het niet de moeite waard achtten huil won- dermaohtige geneesheer te gaan bedanken. „Be neden peil" hebben we gemompeld. Inderdaad er is niets wat grievender kan zijn dan ondankbaarheid. En hoe dikwijls worden daardoor geen wonden geslagen maar ook al- geheele genezing tegen gehouden! Men zou natuurlijk de melaatschheid van deze tien zieken kunnen ver gelijken met de me laatschheid der ziel, de zonde. We zouden ons zelf kunnen afvragen, hoe dikwijls wij van dde be smetting zijn gereinigd en als we dat bedenken ons zelf een tweede vraag stellen en wel: of wij God dan hebben be dankt en ons beter heb ben gedragen dan die melaatschen uit het evangelie. Maar dat laten we aan de Intimiteit van ieders. eigen geweten over. Waar we wel over wil len spreken is de alge- meene geest van ondank baarheid die er bij zoo- velen heersoht. Ze mopperen van 's morgens vroeg tot 's avonds laat. Ze zitten als maar te vergelijken met vroeger." Toen hadden ze dit en toen hadden ze dat. Toen was het zus en toen was het zoo. Ze grijpen dan natuur lijk terug naar vijf, naar zes Jaar geleden. Ze kijken niet naar anderen, hoe het hen gaat, wat zij nog hebben door te maken, wat zij nog aan moeilijkheden hebben te overwinnen. neen, ze zien naar de kring van hun eigen ver langens en wenschen, en zijn dan ondankbaar dat het nog niet zoo gaat als zij het nu willen, en wat hun het meeste gemak zou geven. Voor een Christen, die moet leven in het besef van Gods leidende Voor zienigheid, voor een christen die weet dat God als Vader over hem waakt, en allen ten beste keert, voor een Ohrlsten is deze houding van on dankbaarheid en onte vredenheid een houding in strijd met het wezen van zijn geloof. Hf] oefent bovendien een funeste invloed uit, er gaat van hem een be smetting uit, die wordt over gedTagen op de een en dan weer naar den ander. Zoo verbreidt zich Ce kwaal en wordt net als bij de tien melaat schen het aantal, dat dank zegt aan God, steeds kleiner. Laat ons toch in 's he melsnaam geen heidenen worden. Laten we toch het leven zien in Gods licht en lateti we toch vooral in deze tijd dank baar zijn voor wat God ons liet en nu al weer geeft. Wie van engelsche of ficieren, die in Betuwe en Veluwe hebben ge vochten hoo£L hoe de kanonnen al opgesteld stonden voor het murw maken van de duitsche stellingen in het Westen bij Amsterdam en Utrecht, en wie de ver woestingen heeft gezien, die een strijd om een stad, om een dorp heeft aangericht, kan God niet dankbaar genoeg zijn dat ons dit bespaard bleef. lederen dag moesten we God daarvoor danken. lederen dag moesten we blij zijn dat wij het zoo duizend maal beter heb ben dan de honderddui zend anderen in ons land, en tóch ondankbaar want we hebben nog dit niet en dat niet. Daar loopt nog geen treindaar mankeert dat.daar is nog geen materiaal enz. enz. Ein deloos is de litanie van klachten. Het is een wonder als je eens een mensch ont moet die dankbaar is. Die begrijpt en beseft hoe goed wij er hier zijn afgekomen en die ook dankbaar is voor iedere vooruitgang, en dat ook zien wil en er blij over getuigt. Laat ons tooh dankbaar zijn! Wie weet of die negen melaatschen niet op ze keren dag weer de schurft van hun ziekte hebben zien schilferen op hun huid. omdat God hen wilde straffen voor hun ondankbaarheid. Weest dankbaar.zie overal het goede te vin den. Wijs er anderen op. Verbeter de kankerstem ming die overal woekert. Wees dankbaar en ge zult Uzelf gelukkiger maken en krachtiger. Ge zult God eere ge ven en. uw land een dienst bewijzen. Uw Katholieke Universiteit is zwaar getroffen Steun haar met Uw gebed en offer 2 September Universiteits-Zondag. 1644 Ingez. Mededeeling. dienstelijk de 3-stemmige Missa-Pontifl- calis van Perosi zong. STOMPWIJK. Boerenleenbank. De jaarvergade ring van de Coöp. Boerenleenbank wordt gehouden op Dinsdag 28 dezer in de zaal van café v. Geylswijk aan de Dr. van Noortstraat. TER AAR. Verwelkoming van Pastoor Halites. Vele parochianen waren naar het Kerkplein gekomen om hun nieuwen herder te verwelkomen. In de omgeving van de kerk wapperden de vlaggen met de geelwitte wimpels. Het was feest. Even de grens van de gemeente gepas seerd te zijn, werd de Pastoor verwel komd door den Burgemeester en hierna trok een keurige stoet van ruiters, leden van de jeugdvereenigingen, bruidjes en de muziekvereeniging Artt, naar de kerk. Vanaf de kansel riep de Weleerw. Heer N. Bijl den nieuwen Pastoor een hartelijk welkom toe. waarna een kort Lof wérd gecelebreerd. Zondagavond werd Pastoor plechtig geïnstalleerd door den HoogEerw. Heer L. Nieuwenhuizen, Deken van Alphen. PERSONALIA. Nu de commissie tot wering van schoolverzuim weer volledig is, werd be sloten een voorzitter en secretaris te be noemen. Hiervoor kwamen in aanmer king, de heer A. W. v. d. Hoorn, als Voorzitter en de heer Huygen, Secretaris. VERDRONKEN. Tn een onbewaakt oogenbllk is het drie-jarig zoontje van den heer J. v. d. Laan te water geraakt en helaas ver dronken. VOORSCHOTEN. Nationale feestdag. Donderdagmor gen wapperde de vaderlandscne driekleur uit zeer vele woningen ter viering van den Nationalen Feestdag. Omstreeks 11 uur voormiddag begaven zioh vele ge- noodigden naar het Raadhuis, waar zij werden ontvangen door het Gemeente bestuur in de Raadszaal. Te 11 uur v.m. had een militairen rondgang plaats van het in deze gemeente gelegerde Lichte Infanterie (LJ.B.), voroafgegaan door het muziekcorps ,,St. Laurentius" en er werd een défilé gehouden voor het Raad huis der gemeente, waar het Gemeente bestuur en de genoodigden zioh hadden opgesteld. - Des middags hadden voet balwedstrijden plaats tusschen Lichte infanterie-BrigadeRouwkoop, die ein digde met een overwinning voor L.I.B. met 32, en een wedstrijd V.VL.Ge- meentepersoneel, die eindigde met een overwinning voor V.V.L. met 82. Des avonds gaf het Harmoniegezelschap St. Laurentius een concert in de Voorstraat, waarmede deze nationale feestdag werd besloten. WARMOND. Volgende week Maandag zullen de goederen, welke door het N.V.H. inge zameld zijn voor de getroffen gebieden, verzonden worden naar Mook-Midelaar. Zij, die nog iets te missen hebben kun nen dit as. Maandag aan de gemeente haven brengen waar het in schuiten van Gebrs. Welsink wordt geladen. Maandagmiddag geraakte het zoon tje van de familie W. in de sloot langs het huis aan den Heerenweg. Toen men het ongeval bemerkte is nog gerulmen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, doch de levensgeesten waren reeds ge weken. ZOETERWOUDE (Hooge Rijndijk). Met een voorzeggende geest was het comité bezield, om reeds weken van te voren het bevrijdingsfeest te bepalen juist op den Nationalen feestdag. Na de kinderoptocht werd op het feestterrein met een toespraak van den voorzitter en van den heer Burgemeester Smeets met de feestelijkheden begonnen. Met tal van kinderspelen en een rijke tractatie werden de kinderen verrast, ter wijl in de namiddag een vertooning met de poppenkast voor de kinderen het hoogtepunt van de vreugde werd. Een meer levende poppenkast voor de grooteren was de gecostumeerde voetbal wedstrijd. De groote allegorische optocht waar zeer veel werk van gemaakt was, waarna een gezellig samenzijn op het feestterrein was het slot van deze eerste feestdag. BINNENLAND GUNSTIGE BERICHTEN OVER DE BLOEMBOLLEN-EXPORT 1945. Van bevoegde zijde hebben wij ver nomen, dat vooruitzichten omtrent de export van Bloembollen aanzienlijk zijn verbeterd. Zoo is de invoer in de landen Ame rika en Canada onbeperkt toegestaan. Zooveel als de Amerikaansche en Ca- nadeesche importeurs wenschen te be stellen kunnen zy doen, zonder eenige beperking in gewicht of bedrag. Dit op zich is een geweldige concessie, gedu rende de laatste weken is er herhaal delijk gesproken over een zeker bedrag, dat in Amerika zou mogen worden ge ïmporteerd, en kunnen wij niet anders doen, dan deze maatregel van harte toejuichen. Ook vóór den oorlog was Deze week in het Buitenland Siarclê Er is geen oorlog meer op de wereld. Het is vrede. Ook Japan heeft gecapi tuleerd. Indië komt vrij. God zij ge loofd en geprezen. Het komt niet zoo dikwijls voor, deze toestand van ner- gens-oorlog-op-de-wereld. Maar nu is hij bereikt. Nu hebben wij het ver schrikkelijkste drama, dat de mensch- heid in haar geschiedenis heeft ge kend, achter den rug. De prijs is hoog geweest. Millioenen dooden wachten den dag der wederopstanding. Mate loos is het lijden geweest van de solda ten op het slagveld, grooter nog het lijden, dat de burgers werd aangedaan. Maar er is veel bereikt. De Duitschers en de Japanners hebben het onderspit gedolven. Twee, die zich heerschers waanden. De een die een Groot-Europa aan zijn voeten wilde zien, de ander, die droomde van macht over een Groot-Azië. Twee machtswellustelin gen zijn neergeworpen. Het gedegene reerde Duitschland en het in diep hei dendom verzonken liggende Japan, dat de Westersche techniek heeft overge nomen, maar moreel en cultureel een laagstaand volk is. Ons Indië! Geen vreugde is onver deeld op dit ondermaansche. Wat heeft de Europee.sche en de inheemsche be volking te lijden gehad van den Ja panner! Indië staat nu dichter bij Nederland dan ooit te voren. Roemrijk komen wij uit den strijd. De slag in de Javazee staat voor im mer geboekstaafd. De woonden, waar mede Vice-Admiraal Doorman den slag inleidde: „Ik val aan, volgt mij", wetende dat hij vechtend zou ondergaan, zullen nog tot in het verre, verre nageslacht getuigen van en aan zetten tot den echten Nederlandschen geest van doorzettingsvermogen en strijdvaardigheid. En niet alleen in tijd van oorlog. Wij hopen nu maar, dat de groote mogendheden zich ons aan deel in den oorlog met Japan zullen weten te herinneren! Wacht maar, over 100 jaar Wat gaat er met Japan gebeuren? Ook het Japansche volk moet kunnen leven, zoo goed als het Duitsche. Als men ziet hoe Japan de nederlaag op vat, staat men verbijsterd: „Het Jai>ansche volk weent en biedt zijn keizer de allernederigste verontschuldigingen aan" „Wij hebben verloren, doch dit is slechts tijdelijk. De fout bestond uit gebrek aan materiaal en aan de noodzakelijke wetenschappe lijke kennis. Deze fout moeten wij verbeteren". Welja, wij hebben een kleine „tech nische" storing gehad, maar wij komen weer op gang. Hun half-god de keizer die slechts een heel klein menschen- kind is, wordt verontschuldiging aan geboden! Niets geleerd dus? Het Oos ten heeft de tijd, de Japanner leeft voort. Hij aal nu weer aan het werk gaan, vervuld van haat jegens den bleeken h-ond, en wachten zal hij om wraak te nemen al is het over 100 jaar. Manr niet de mensch hegelt en be- heerscht 's werelds loop. Over 100 jaar heeft Japan zich óf opgericht uit het heidendom, waarin het ligt verzonken, óf is het geheel ten onder gegaan. er in Amerika en Canada geen sprake van contingenteering, met uitzondering natuurlijk van den invoer van narcis sen in Amerika. Het is mogelijk, dat de importeurs in deze landen dit jaar nog slechts in beperkte mate hun bloembollen bestel len, gezien de moeilijkheden, welke in deze landen ook heerschen op het ge bied van arbeidskrachten. Indien in de volgende jaren de normale toestanden zijn teruggekeerd is deze vrije invoer van het grootste belang en heeft men dan eenmaal een contingenteering of iets dergelijks toegepast, dan is het niet zoo eenvoudig om dit weer onge daan te maken. Ook de invoer naar Frankrijk is be kend gemaakt; naar dit land mag ruim 2.000.000 kg. bloembollen worden ver zonden, zonder beperking van bedrag. Vooral dit laatste is van groot belang. Dit contingent ligt beduidend hooger dan de laatste jaren het geval is ge weest, een teeken dus, dat de Holland- sche bloembollen in Frankrijk zeer sterk in trek zijn. Het zijn beide zeer gunstige berich ten en geeft moed voor.de toekomst, dat nog meerdere van dergelijke be richten zullen volgen, want vooraleer alle bloembollen zijn verzonden dit jaar, kunnen nog wel meerdere landen hun poorten openen, vooral voor nar cissen, daar deze nog zeer overvloedig voorhanden zijn. B. LOEMBOL.

De Burcht | 1945 | | pagina 2