Reacties in de Wereld Proclamatie van de Japansdie regeering aan de bevolking Japan weent... De wereld juicht... In de Ciniac Niettegenstaande het feit, dat Japan moest bukken voor de overwel digende overmacht der geallieerden hebben deze toch, in afwijking van de verklaring van Potsdam, den Japanschen Keizer gerespec teerd, die door zijn volk als „Zoon des Hemels" wordt gezien. De Westersche democratieën en Sowjet-Rusland hebben dus rekening gehouden met den Japanschen godsdienst. HET JAPANSCHE VOLK WEENT Maar heel de wereld juight! Nadat een boodschap met de aan kondiging van de keizerlijke beslissing voor het keizerlijk aleis te Tokio was voorgelezen, weende de menigte en riep: „Vergeef ons, o Keizer, onze in spanningen waren niet voldoende". SOEZOEKI SPREEKT. De Japansohe eerste minister, Kan- taro Soezoeki, heeft het Japansohe volk meegedeeld, dat de oorlog ver loren is. Maar „dat het keizerlijke Japan een nieuwen weg tot de toekomst zal ope nen". Hij voegde er aan toe: „Wij wil len den toestand onder de oogen zien. Onze plicht is thans, de nationale po litiek te verdedigen." In de kabinetszitting deelde hij mee, dat Keizer Hirohito te kennen had gegeven, dat hij het land niet ver anderd wenschte te zien in verschroei de aarde. „Wij, het Japansche volk, weenen en bieden den keizer onze allernederigste verontschuldigingen aan". Ondanks het feit, dat het volk heeft geaaid, zoo besloot Soezoeki, had de Keizer het volk niet berispt. Hij eindigde met de verklaring, dat „de zeer groote schade", door de atoombon veroorzaakt, het aangezich van den oorlog totaal heeft veran derd." ..Het is ons onmogelijk de oorlogs doeleinden te bereiken en de oorlog kan zich niet meer te onzen gunste ontwikkelen" aldus begint de pro clamatie. Gericht tot het Japansche volk door de Japansche regeering. De proclamtie gaat verder: „Ons gevoel van droefheid en verontwaardiging is onbegrensd. Zijne Majesteit wenscht den wereldvrede en daarom heeft hij bevel gegeven tot het publiceeren van het keizerlijk rscript. De door de on derdanen van Zijne Majesteit te vol gen weg is duidelijk. In de toekomst zal Japan te maken hebben met vreemde autoriteiten en ziet men zich gesteld tegenover een beproeving, wel ke aa.n lijdzaamheid van de bevolking de grootste eischen zal stellen. De be volking dient op haar hoede te zijn en er mag geen wantrouwen heerschen noch mogen er onderlinge twisten plaatsvinden, waaruit anderen voor deel zouden kunnen trekken. Gedraagt in overeenstemming met de verlan gens van onze voorvaderen. Ambtenaren en ministers moeten loyaal den wil van Zijne Majesteit uitvoeren en trachten pioniers te zijn met het innerlijke vaste besluit om zich te herstellen." In een hier opgevangen mededee- ling van Radio Tokio aan alle ge- vechtsfgronten. waar Japanners stre den, wordt aan de Japansche troepen het feit van de Japansche capitulatie bekendgemaakt. In deze mededeeling wordt verklaard: „Wij hebben verlo ren, doch dit is slechts tijdelijk. De Japansche fout bestond uit ge brek aan materieel kracht en aan de noodzakelijke wetenschappelijke ken nis en uitrusting." JAPAN GEEFT BEVEL TOT STAKEN VAN VIJANDELIJKHEDEN. De Keizer heeft bevel gegeven aan alle Japansche strijdkrachten de vij andelijkheden onmiddellijk te staken. „Het is mogelijk dat het eenigen tijd, wellicht zelfs verscheidene dagen zal duren voor het keizerlijke bevel de onderdeelen aan het front, sommige afgelgen eilanden of bergachtige stre ken bereikt." De Japansohe krijgsgevangenen op Goeam waren een volledige ineenstor ting nabij en huilden wanhopig toen zij het feit van de Japansche capitu latie vernamen. Het was hun toege- «taan om naar de Radiorede .van Keizer Hirohito te luisteren en het nieuws van de capitulatie was een vol ledige verrassing voor hen. De Minister van Oorlog, Koretsji Anami heeft harikiri gepleegd in zijn ambtswoning „ten einde te boeten voo zijn falen bij de vervulling van zijn plichten als minister van Zijne Ma jesteit." Ook de Japansche militaire attache in Zwitserland Suemaso Kamoto heeft te Zuerich zelfmoord gepleegd. HIROHITO VERSLAGEN? De rede van keizer Hirohito is niet die van een verslagen man die een verslagen volk leidt, maar de rede van een uitdagend man die een uitdagende natie leidt. Dit is de kern van een ministerieele informatieve radio-uit zending naar Amerika, waarin de offi- cieele Australische politiek tot uitdruk king wordt gebracht, nadat de rede door deskundigen geanalyseerd is. De uizending zeide: „De eerste bedreiging van den vrede is reeds verschenen het eerste voorbereidende schot in een zenuwenoorlog, die wellicht een nieuwe oorlog met de wapens zal blijken te zijn. Het is de rede van een man, die zich er van bewust is, dat hij en de militairisten, die hij vertegenwoordigt, hun geheele apparaat ongeschonden bewaard hebben. Geen woord van hetgeen Hirohito zeide wijst er op dat hij of de Japan ners van zijn klasse iets begrepen heb ben van de geschiedenis van de laatste veertien jaar. Hirohito verklaarde, dat Japan in den oorlog was gegaan tot zelfverdedi ging. Hij verklaarde dat Japan in den oorlog was gegaan om de bevrijding van Oost-Azië te verzekeren. Hij had de stoutmoedigheid het Oostaziaitische volk te bedanken. En hij verklaarde, dat het'met de Japanners had samen gewerkt. In werkelijkheid heeft geen volk meer van het Japansche barba rendom geleden en heeft geen volk meer afkeer gehad van de aanmati ging van Hirohito en zijn bende. HET EERSTE BEVEL VAN MAC ARTHUR AAN JAPAN. Generaal Mac Arthur heeft in zijn eerste communique voor Japan het bevel gegeven, dat de Japansche re- geeering en de keizerlijke generale staf en zender tot zjjn (Mac Arthur's voortdurende beschikking moeten stel len, opdat zijn bevelen aan het Ja pansche volk kenbaar gemaakt kun nen worden. Mac Arthur heeft tevens keizer Hrohito meegedeeld, dat hij (Mac Atrhur) is aangewezen als opperbevel hebber van de geallieerde strijdkrach ten met de bevoegdheid „om onmid dellijk met de Japansche autoriteiten een schikking te treffep ten einde de vijandelijkheden, zoo spoedig als dat mogelijk is, te staken. Volgens een telegram van Mac Arthur zal de onderteekening van de acte van overgave waarschijnlijk plaats hebben in het midden van de volgeide week. De opperbevelhebber heft nog niet bekend gemaakt, waar de wapenstilstand zal worden getee- kend. KABINET VAN SOEZOEKI AFGETREDEN? Het kabinet 'van Soezoeki, dat zijn ontslag heeft aangeboden, heeft van den keizer bevel ontvangen „de staats zaken te blijven behartigen tot het blijven behartigen tot het andere or ders zal ontvangen." Keizer Hirohito heeft zijne keizer lijke hoogheid Maroehikoe Higasji- koeni bevel gegeven een nieuw kabi net te vormen. Ofschoon het Japansche volk gebukt gaat door smart, toont het geen ge voelens van ontevredenheid. Berichten uit verschillende districten wijzen er op dat het volk na de aankondiging van de overgave uiterst kalm bleef en dat re geen incidenten of emotioneele uitbarstingen voorvielen. STRIJD IN MANDSJOERIJE DUURT NOG VOORT. Viorzoover hier bekend, wordt de strijd in Mandsjoerije nog steeds voort gezet. De troepen van maarschalk Vassilevski dringen voorwaarts om de val in Noord-Mandsjoerije af te slui ten en de troepen van het tweede leger in het Verre Oosten onder commando van Porkayava trekken op langs beide overs van de Soengari naar ht strate- van Harbin. Ook de colonne van maar- gisch belangrijk spoorwegknooppunt schalk Malinovski dringt vanuit het westen op naar deze stad. De Moskou - sche bladen geven heden voor aan. de mededeeling van generaal Antonovs, dat het Roode Leger zou vechten zoo lang de Japanners weerstand zouden blijven bieden. JAPAN VERLOOR 300 OORLOGS SCHEPEN EN VRIJWEL DE GEHEELE HANDELSVLOOT. Volgens mededeeling van het Ame- rikaansche Ministerie van Marine heeft Japan in den thans afgeloopen oorlog meer dan 300 oorlogsschepen verloren, waaronder 18 slagschepen, terwijl vrijwel de geheele handelsvloot groot 5.629.845 ton verloren ging. DE REACTIE DER WERELD OP DEN ALGEHEELEN VREDE. In Washington verscheen president Truman met zijn echtgenoote op het bordes van het Witte Huis na her haalde kreten van de menigte, die hem wilde zien. Voor de aldaar opgestelde microfoon zeide hij: „Dit is een groote dag. Het is de dag, waarop wij sinds Pearl Harbour gewacht hebben". Sydney werd veranderd in een gek kenhuis toen de aankondiging van den vrede vernomen werd. Er werd gezon gen, gefloten en gedanst. In Canada was het Donderdag een feestdag, nadat Woensdagavond de feestvreugde in alle steden ten top steeg. Het vredesbulletin werd in Moskou per radio uitgezonden. De reactie was rustig, maar er staan groote officieele vieringen op het programma. In Nieuw-Zeeland was de reactie op het groote nieuws een pandomonium, in den vorm van sirenegeloei en klok gelui. De eerste minister, Fraser, sprak voor de radio. De Spaansche regeering vaardigde een decreet uit, waarbij de Spaansche vlag van alle officieele gebouwen over heel Spanje moet wapperen, ten teeken van een diepe en welgemeende vreugde die Spanje gevoelt op dit buitengewone uur in het leven der menschheid! De Londenaars sprongen hun bed uit en vlogen de straat op, nadat zij de aankondiging van Attlee van gister avond hoorden. De scheepssirenes blie zen voor het laatst het ,veilig"-signaal. Er werd vuurwerk afgestoken en vreugdevuren werden ontstoken. De mensohenmenigte die op White hall samengepakt was, ten einde den koninklijken stoet, ter gelegenheid van de opening van het parlement, gade te slaan, nam deze gelegenheid te baat om het koningspaar haar onbegrensde vreugde te toonen. In Bombay was de moesson-regen niet in staat het enthousiasme der mil- lioenen menschen te dempen. Vooral de manschappen die een training van maanden hadden ondergaan voor den laatsten aanval op Japan, /danken God dat het voorbij is". NIMITZ LATSTE COMMUNIQUÉ. Het communiqué van admiraal Ni- mitz vermeldt een bombardement van vijandelijke installaties te Soerabatsji op het eiland Paramoesjiro en van in stallaties te Kataoka op Sjimoesjoe van de noordelijke Koerillen. Vlieg tuigen van de marine vielen doelen aan op het eiland Wake. Er wordt geen melding gemaakt van activiteit van de Amerikaansche derde vloot, die in de Japansche wateren kruist. In den laatsten aanval tijdens den oorlog tegen Japan hebben 363 Ameri kaansche vliegende supervestingen twee Japansche steden en een olieraf finaderij op Hondoe gebombardeerd. Bij deze laatsten aanval gingen vier jachttoestellen verloren, doch de be stuurders van drie der toestellen kon den worden gered. MAC ARTHUR LIQUIDEERT DEN OORLOG. Generaal Mac Arthur heeft den Ja panners via den radio-omroep het be vel gegeven de vijandelijkheden oogen- blibkelfjk te staken en vertegenwoor digers naar Manilla te zenden om in structies in ontvangst te nemen. Zijn boodschap luidde verder: „De ver- tegenwoordigefs moeten vergezeld wor den door bekwame adviseurs van de Japansche vloot en luchtmacht, gron dig op de hoogte met alles, wat de vliegvelden in de buurt van Tokio be treft". Tegelijkertijd heeft Mac Arthur in zijn laatste oorlogscommuniqué laten bekend maken, dat gedurende de laat ste 48 uur 42.000 ton aan scheeps- ruimte der Japanners tot zinken is ge bracht, terwijl nog 19 van hun vlieg tuigen werden vernield. BUIIENLANDSCH. Journaal. De Fransche ministerraad heeft den tekst vastgesteld van de be sluiten, welke betrekking hebben op de te houden verkiezingen. - In navolging van de Russen hebben thans ook de Westersche geallieerden in hun bezet tingszone de vorming van politieke par tijen in Duitschland toegestaan. - Boe ren uit Kansas brengen momenteel graan bijeen voor Nederland. Het Ame- rikaansohe hulpfonds zal voor versche ping zorgdragen. - De bekende Belgische componist en dirigent Lodewijik de Vocht is benoemd- tot directeur van het Koninklijk Vlaamsoh Conservatorium te Antwerpen. - Een Belgische archeolo gische expeditie zal opmeuw naar Egypte vertrekken om de opgravingen te El-Kab voort te zetten, die door den oorlog waren onderbroken. - In Noorwe gen worden plannen gemaakt om mili taire luchtlijnen voor civiel verkeer om te schakelen. - Op een boerderij bij Sta- vanger is een steen met runen-inschrift ontdekt, welke inlichtingen geeft over het leven in Noorwegen in de vijfde eeuw. - Generaal Elsenhower is van zijn bezoek aan Moskou in Berlijn aangeko men. - Het Nationale congres van de Fransohe socialistische partij heeft una niem een resolutie aangenomen om tot eeniheid te komen miet de communisti sche partijt. - Koning Haakon van Noor wegen zal een rondreis van tien dagen maken door uid en Midden-Noorwegen. - De Ohieesche regeering is van plan drie luchtlijnen en vier wegen voor mo tortransport in te sohakelen ter be spoediging van den terugkeer naar hun haarsteden van 80.000 oorlogsvluchtelin gen in China. - De Canadeesche regee ring heeft in verband met het einde vaja den oorlog de censuur opgeheven. - De eerste Duitsche uitgever, die toe stemming gerkregen heeft om zijn be drijf weer voort te zetten is Hermann Meister, die een uitgeverij heeft in Hei delberg (Meister Verlag). Hij heeft steeds geweigerd met de nazi's zaken te doen. De vergunning werd hem over handigd door Gen.-majoor Frank van het Amerikaansche 7e leger. - Te Londen is een ten toonstelling van oorlogsaan plakbiljetten geopend. Nederland is ver tegenwoordigd met vijf affiches, o.a. „Nederland verwelkomt de geallieerde soldaten". - Prins Bernard is met een Messerschmitt te Londen aangekomen. - De Hertog van Windsor heeft een bezoek gebracht aan President Truman. - Er wordt een film verwacht over de con ferentie van de Big Three te Potsdam. - In Irak is opstand uitgebroken. - Radio Toksio heeft toegvegene dat Japansche vliegtuigen na de capdtulatie de gealli eerde vloot hebben aangevallen. - Maar schalk Petain Ls in fort Portalet onder gebracht. - In verband met de demobili satie der Amerikaansche strijdkrachten wordt in Amerika een tijdelijke werkloos he id verwacht. DE VERKLARING VAN TRUMAN. Na de vermindering van de recru- teering te hebben bekend gemaakt, verklaarde Truman nog, dat tusschen de 5 en 5% millioen man in de eerst volgende 12 tot 18 maanden zullen worden gedemabiliseerdè. Hij voegde hieraan toe: „Het is nog te vroeg om definitieve cijfers te noemen voor de bezettingstroepen, die over 12 maanden op den Stillen Oceaan noodig zullen zfjn of welke vermindering kan worden aangebracht in de legermacht, die thans voor bezettingsdoeleinden in Europa is aangewezen. Het is echter duidelijk, dat wij zoovelen kunnen vrij laten als naar het vaderland gebracht kunnen worden met de beschikbare middelen over zee, en door de lucht in den loop van het eerstvolgende jaar. VERDRAG VAN VRIENDSCHAP EN BONDGENOOTSCHAP TUSSCHEN RUSLAND EN CHINA. Een Amerikaansch draadloos bericht uit Moskou meldt, dat in de Russische hoofdstad een verdrag van vriend schap en bondgenootschap is onder teekend tusschen de Sowjet-Unie en China. Generaal Tsjang Kai Sjek heeft den Chineeschen communistenleider Mao Tse Tung telegrafisch uitgenoodigd terstond naar Tsjoengking te komen teneinde den toestand te bespreken. De generaal zeide: „Het gaat om ons nationaal belang. Sla mijn uitnoodi- ging niet af, verzoek ik u". Volgens een bericht uit Chunking zijn volgens onofficieele berichten communistische troepen in botsing ge komen met guerillatroepen van de centrale regeering op verscheidene punten bij Tsingtao en Tientsin in Noord-Oost China. Reuter voegt hier aan toe, dat de laatste botsingen tus schen Chineesche communisten en re- geeringsroepen werden gerapporteerd in Noord-China, zeven honderd mijl ten westen van de plaats die in dit bericht genoemd wordt. Generaal Tsjoe-Teh, opperbevelheb ber van de communistische Chineesche achttiende legergroep, heeft, volgens een te New York ontvangen telegram, uit Yenan een memorandum gezonden aan de Britsche, Amerikaansche en Russische ambassadeur te Tsjoeng king, waarin hij generaal Tsjang-Kai- Stjek het recht betwist om op te tre den als eenige Chineesche vertegen woordiger voor het in ontvangst ne men van Japansche overgave.

De Burcht | 1945 | | pagina 2