STADSNIEUWS Puntjes Op de iö- Deze wede in het Buitenland In den cineac. Rijdt veilig worden, kon nu nog niet worden ge- aegcL In elk geval weten wü alvast dit: indien de N.VJB. zelf geen partij wordt, dan gaat ze toch minstens met een pantij trouwen. En als de massa inmiddels ook nog aan de weet komt wat personalistisch- socialisme is (er is niet één persona lisme, maar er is een veelheid van personalismen, zegt de heer Ruygers), dan is er eenige winst aan duidelijk heid te boeken. De N.V.B. is oi. ver plicht het scherm geheel op te trekken. De N.A.C. zoekt werk. Zooals het met nieuwe colleges gaat, is de Nationale Advies Commissie ijverig aan het werk getogen. Daarbij loopen zij naar onzen smaak wel wat hard van stapel. Zij is blijk baar niet tevreden met een advisee- rende taak. In haar vergadering van 3 Augustus stelden enkele leden de vraag of het niet gewenscht is dat een openbare uiteenzetting zal plaats vin den met betrekking tot het door de onderscheiden kabinetten-Gerbrandy gevoerde beleid. Besloten werd een commissie van voorbereiding te be noemen, welke op den kortst mogelij ken termijn van de vergadering een prae-advies zal uitbrengen. Wij behoeven het proces-de Geer dus niet eens af te wachten om te kunnen smullen van Londensche sensatie. Het schijnt in het voornemen van de Com missie van voorbereiding te liggen, Churchill, die nu toch tijd genoeg heeft, als getuige op te roepen. Zeiden we teveel toen wij beweerden, dat de N.A.C. te hard van stapel loopt! Van waar die haast, heeren? Er komt ook nog een volksvertegenwoordiging. De Kamers krijgen een groote beurt Alles moet worden schoongemaakt, zelfs de schoonmaker moet wor den schoongemaakt. De Eerste en de Tweede Kamer (de beste die we hebben), die zelf zou moeten vertellen hce of er schoongemaakt moet worden, krijgen er met de flitspuit van langs. De spuit wordt gehanteerd door den vice-president van den Raad van State, den voorzitter van de Eerste en den voorzitter van de Tweede Ka mer, den voorzitter van de N.A.C. en den voorzitter van de groote advies commissie der illegaliteit. Klachten kunnen alleen worden ingediend door leden van de Eerste en van de Tweede Kamer en door leden van de Nat. Ad vies Commissie. Met andere woorden, de heeren horstelen elkaar zelf zoo'n beetje af. Het is alles lekker ongrond wettig; daarom zullen we de grondwet zelf ook nog een keer schoonmaken. Klachten van U en van mij kunnen niet in behandeling worden genomen. Wat een geluk voor die Kamerleden! BUURTVEREENI GING „DE PROFESSORENWIJK". Reeds kort na de zoo zeer geslaagde viering van het Bevrijdingsfeest in de omgeving van de ZeemanlaanSitter- laan, was men algemeen van gevoelen, dat er in een zoo uitgestrekte wijk tal van mogelijkheden liggen voor een permanente buurtvereeniging. Ten einde tot dit doel te geraken werd een comité van oprichting gevormd en werd al dadelijk met ledenwerving een aanvang gemaakt. Besloten werd, dat de op te richten vereeniging haar „ar beidsterrein"' zou vinden in de wijk liggende tusschen de Melchior Treub- laan, Kam. Onneslaan, Lorentzkade en v. d. Sande Bakhuyzenlaan. Nadat dit comité op zeer korten ter mijn de geheele buurt systematisch had afgewerkt, waarbij bleek, dat er inderdaad onder de bewoners veel sympathie voor deze plannen bestond, werd gisteravond in café-restaurant Zomerzorg de oprichtingsvergadering gehouden. De avond, die zich ken merkte door de aangename sfeer waar in hij werd gehouden, stond onder lei ding van den heer W. Swart. In - een kort openingswoord zette deze het doel van de op te richten vereeniging uit een. Verfraaiing stadswijk, de zorg voor de jeugd, ontspanning voor de ouderen, de belangen der winkeliers, zijn wel de belangrijkste punten, welke den eersten tijd de aandacht van de vereeniging zullen vragen. Spr. deelde voorts nog mede, dat zich „bij eerste oproep" bijna 600 gezinnen uit de plm. 900 gezinnen tellende wijk als lid opgaven. Als naam der vereeni ging werd gekozen „De Professoren- wijk". DISTRIBUTIEKANTOOR LEIDEN. Inlevering Bon R 15 Tabakskaart door detaillisten. In afwijking van het reeds eerder gepubliceerde wordt medegedeeld, dat kappers, die een aparte verkoopplaats voor tabak, dus afgescheiden van de salon, hebben, eveneens as. Zaterdag de van het publiek ingenomen bonnen R 15 „tabak" aan het bijkantoor „Den Burcht" tusschen 9 en 11 uur kunnen inleveren. De wnd. Directeur, Th. J. VAN HUMMEL. PRINS BERNHARD EERE-VOORZITTER. Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard der Nederlanden heeft zich bereid verklaard het Eere-Voorzitter- schap te aanvaarden van het eere comité „Nederland Herdenkt 1940- 1945". Draag zorg voor hem Evang. Lukas 10, 2337. Dit evangelie Is verbor gen lofspraak op stille mensoben, die hun plicht doen zonder naar loon te vragen. Verborgen lofspraak op mensohen, die ongemerkt het meeste werk verzet ten terwijl de uitslag aan anderen wordt toege schreven en die anderen met de eer gaan strijken. Draag zorg voor hem Hiermede wordt heel de goede afloop van het geval in de handen van den herbergier gelegd. Het moeilijkste begint nu pas. Iemand, die op straat een ongeluk krijgt, ergens binnendragen ais Roode- Kruis-man of EJLB.O. is een flinke daad, maar blijven verzorgen als de eerste sensatie voorbij, hem in huis houden en blijven verzorgen als het eerste medelijden ge luwd is, als niemand meer vraagt: kan ik helpen, maar ze allen weggaan en wegblijven, omdat er nu wel voor gezorgd wordt zie dat is meer dan E.H. B.O. of Red Cross activity Draag zorg voor hem Er zijn veel menschen, die worden uitgelachen niet openlijk maar achter hun rug omdat ze zooveel tijd besteden en zooveel moeiten geven aan allerlei goede werken, die altijd klaar staan als er iets moet worden aan gepakt. die steeds klaar staan om hun schouders onder een nieuw initia tief te zetten. Die anderen vinden het veel gemakkelijker om je geen moeilijkheden op den hals te halen, om er buiten te blijven, om te kankeren en te smalen op wat hij die wel aan pakt en wel meedoet, be gint en doorzet. Dikwijls gaat achter dat verstandige praten van: eerst zaken en mijn gezin, de luiheid schuil en de lafheid. De luiheid omdat ze opzien tegen wat meer werk, de laf heid omdat ze misschien bloot komen te staan aan critiek. Je vindt dat soort men schen overal. In alle ran gen en standen. Kijk maar nafir het evangelie. De tempelpriester. de leviet. de een na den ander. Ze kijken.... ze denken er het hunne van maar gaan. voorbij Maak je handen niet vuil. Blijf er af met je vingers Haal je geen last op je hals. Je weet wel waar je begint maar niet waar je eindigt.U hoort het ze al zeggen. Zulke menschen loopen er vele langs den weg. Het getal dat er liever buiten blijft Is veel groo- ter dan het getal van hen die mee willen zorgen. Jammer, maar waar. Toch mag ledereen zich zelf wel eens op dit punt onderzoeken. U bent er niet af met te denken: draag zorg voor hem, dat beteekent voor mij op de eerste plaats mijn eigen leven, mijn gezin, mijn zaak. Daar heb lk genoeg mee te doen. Als ik dat doe heb ik geen tijd meer over. Basta. Zoo. meent U dat? En hoe dikwijls doet u zelf niet een beroep op ande ren, die óók een zaak, óók een geziin, óók hun werk hebben? Als die eens redeneerden als u? Draag zorg voor hem In die opdracht ligt vertrouwen. De Samari taan kende zijn man, wist tegen wien hij het zei. God zegt tegen leder van ons op een gegeven moment: draag zorg voor hem. Maar dan is het niet de zorg voor uw ge zin, voor uw kinderen, voor uw zaak, dat spreekt van zelf, maar voor iemand of iets anders. Zorg desnoods voor een wildvreemde. Als het een stamgast was geweest bad het voor dien herbergier vanzelf sprekend een kwestie ge weest van service en klantenbinding, nu werd het een heel andere kwestie. Waarachtig geen aan beveling om daar een zwaar gewonde In je huls te krijgen met de toezeg ging en de inlossing moest hij maar afwach ten als ik terug kom zal ik alles betalen. Draag zorg voor hem Wij bewonderen ge woonlijk den barmharti- gen Samaritaan. Maar we mogen den herbergier ook wel de eer geven, die hem toekomt, want zonder zijn mede werking was hoogstwaar schijnlijk het werk van den barmtoartlgen Sama ritaan zonder succes ge bleven. Draag zorg voor hem Er zijn vele menschen met een hart en een geest als dezen simpelen herbergier en ze moch ten wel wat meer gewaar deerd en wat minder te gengewerkt worden, daar zou het werk van Chris tus - de barmhartige Sa maritaan wel bij varen! Potsdam em de Atoom bom Of de wereld vergaat een proces dat best 100 jaar of langer kan duren óf we krijgen nooit meer oorlog! Ik zie de noodzakelijk heid van de 'keuze niet. Het kan best zijn, dat de wereld vergaat en dat wij intusschen tóch nu en dan een oorlog krijgen. Maar dit is een feit, men moet zoeken naar vergelijkingen en moge lijkheden om de beteekenis van de grootste vindiing sedert de „ontdek king" van het buskruit voldoende te kunnen aanslaan. Men zegt, dat de atoombom zoo groot is als een tennis bal. In de woestijn van Mexico nam men een proef vanaf een stalen toren met een atoombom ter grootte van een knikker. Van den stalen toren was na de „ontploffing" niets meer te zien! Zal deze uitvinding een zegenrijke of een satanische zijn? Zal zij gebruikt worden als een instrument des vredes of als een werktuig waarmede domme menschen elkander zullen vernietigen? Wij weten het, de uitvinding berust nu alleen in handen van Engeland-Ame- rika. Zoolang dat het geval is, ligt het lot van de wereld in de handen dezer landen en is Stalin maar een kleine jongen. Doch hoe larug zal slechts één partij dit onmiskenbare overwicht be houden? De geschiedenis der uitvin dingen, te beginnen met die der boek drukkunst, leert, dat er op verschil lende plaatsen der wereld vrijwel ge lijktijdig aan bepaalde uitvindingen wordt gewerkt. De uitvinding immers komt niet uit de lucht vallen, zelfs niet in den vorm van een atoombom. Een uitvinding is voor 90 transpiratie en voor 10 inspiratie. De geallieerden vermoedden dat ook de Duitschers naar het geheim der atoomsplitsing en atoomenergie zochten. Verder leert de geschiedenis, dat ieder wapen zijn af weerwalen vindt. Wij zijn er dus hee- lemaal niet zeker van dat dit vreese- lijkste aller wapens een periode van eeuwigdurenden vrede zal inluiden. Terwijl op de derde plaats een vrede met de atoombom achter de deur, zelfs indien die bom in de handen wordt gehouden van Uncle Sam, geen onver deeld genoegen is en op verre na niet het ideaal dat wij ons van een echten wereldvrede, gebaseerd op het recht, voorstellen. In Engeland en in Amerika juicht men. Het Vaticaan spreekt van de sinistere schaduw, die de ontdekking van dit wapen over de toekomst der mensch- heid werpt Stalin is de man met het onver stoorbare gezicht. Toch was het ons wel een dubbeltje waard ge weest indien wij te Potsdam na zooveel meter prikkeldraad en een muur van lijfwachten te zijn gepasseerd, de Rus sische dictator hadden kunnen gade slaan, toen president Truman hem er van in kennis stelde, dat de Amerika nen en Engeland over een wapen be schikten, waarmede Japan kon worden vernietigd en maar dat zeide Tru man er niet bij waartegen de Rus sische kolos het zou moeten afleggen. Er zou een diepzinnige verhandeling in den vorm van een dik boekdeel zijn op te stellen over de atoombom en de conferentie te Potsdam. Om Duitsch- land er militair onder te houden be staat geen beter middel dan de atoom bom zoolang tenminste geen ge heim ondergrondsch, Duitsch labora torium eenzelfde wapen weet te sme den. Niet langer behoeft Engeland te peinzen over het evenwicht der mach ten op het continent. Het is ook niet noodig Duitschland in mootjes te snij den. Zoo zou het wel eens kunnen zijn, dat de atoombom nu reeds gevolgen heeft voor ons land. Gefluisterd wordt al dat onze annexatiekansen er niet zoo gunstig voor staan. In Potsdam mochten wij niet eens op de stoep staan. Wij mochten in 1940 mede voor het eveneens onvoldoende bewa pend Engeland de eerste slagen op vangen. Wij mochten roem verwerven, ook in het belang van Engeland, in den slag in de Javazee, maar voor de rest wordt er over' ons, buiten ons om beslist. Annexatie echter van een strook Duitsch gebied is voor ons een levenskwestie. Overigens kan men in stemmen, dunkt ons, met den geest van de Potsdammer conclusies: Duitschland moet economisch kun nen leven, maar militair mag het nooit meer opstaan. Rusland in oorlog met Japan. Men wordt er koud van indien men leest, dat één atoombom elk leven in de Japansche stad Hi roshima, welke een 300.000 inwoners telde, heeft doen ophouden. NEDERLANDSCH JOURNAAL. De aanvoer van visoh te IJxnuiden be draagt reeds oa. 500.000 kg. per week. - Er kunnen weer schepen In dok. De Ne- derlandsche Dokmaatsohappij alsmede de Amsterdamsohe Droogdokmaatschap- pij kunnen weer schepen herstellen. Het bedrijf is thans voor driekwart intact. - Twee Nederlandsche oorlogsbodems zijn de vaderlandsohe haven binnengeloopen; het zijn de „Dolfijn" en de „Zeehond". Het Centraal Bureau van de H.A.R.K. Is verplaatst naar Gebouw HollandAme- rlka-lijn, Wühelminakade Rotterdam (Zuid). - De padvinders te Groningen helpen mee bij het oogsten; ook niet- padvinders hebben zich aangesloten. - Met ingang van 13 Augustus as. word't het burgerluoh'tvaartverkeer tusschen Nederland en Zweden hersteld. Het eer ste vliegtuig zal Maandag uit Zweden vertrekken. - Met Ingang van Maandag 13 Augustus is het provinciaal militair commissariaat voor Zuid-Holland geves tigd: Nassaulaan 23, Den Haag. BUITEN LANDSCII JOURNAAL. Volgens officieele cijfers telde België op 31 December 1944 8.334.276 inwoners. - Voor de eerste maal hebben in Portu- geesohe bladen portretten van Stalin ge staan: dit naar aanleiding van de oor logsverklaring van Rusland aan Japan. - Wegens versohil van meening onder de Grieksche partijen over de vorming van een nieuw politiek kabinet, heeft de regent aan minister-president Vulgaris verzocht, zijn zakenkabinet te recon- strueeren. - Het proces tegen de 25 leden van het Centrale Nationale Comité van HihailowLtsj te Belgrado ls geëindigd met het uitspreken van 7 doodvonnissen 7 Een groot gezelschap Poolsche leiders is te. Moskou aangekomen, waar zij door Molotoff werden ontvangen. - De natio nale vereeniging van Amerikaansche ad vocaten linksohe vleugel der Ameri- kaansahe balie heeft den minister van buitenlandsche zaken Byrnes ver- zooht, onderhandelingen aan te knoopen* met de Zuid-Amerikaansche republieken met het oog op het verbreken der diplo matieke betrekkingen met Argentinië. - Tijdens hun Kerstoffensief van het vo rig jaar gebruikten de Duitschers zelfs kinderen van 10 tot 12 jaar, dile een speciale opleiding hadden ontvangen. Zij werden van pakken springstoffen voor zien en moesten daarmede traohtSn bruggen en opslagplaatsen te vernieti gen. In enkele gevallen hadden zij suc ces. In Nederland werden 3. en in België vier van deze kinderen ontdekt, toen zij trachtten door de linies heen te komen. - De Italiaansohe prinses Fanny de Bourbon en vier anderen, die waren ge arresteerd wegens juweelenroof ten na- deele van een Poolsche jodin, zijn vrij gesproken. Volgens beklaagden geschied de de roof ter financiering van onder- erondsche anti-fascistisohe activiteit. - Uruguay heeft het Handvest geratifi ceerd. - De Amerikaansche schepen „Li berty" en .Victory" zullen worden om gebouwd tot koopvaardijschepen. België wordt in staat gesteld er enkele te koopen. Nederlanders gezocht. Ruim 270.000 Nederlanders zijn uit Duitsche concentratiekampen, fabrie ken en werkplaatsen in het vaderland teruggekeerd. Maar bij den Repatriee- ringsdienst liggen niet minder dan 55.000 verzoeken om inlichtingen be treffende Nederlanders in Duitschland. Men zoekt naar verdwaalde Nederlan ders in Duitschland, in Denemarken, in Zweden en op den Balkan. Er zijn zelfs Nederlanders, die in Turkije te recht zijn gekomen! Het zoeken wordt niet gemakkelijk gemaakt, doordat heel wat Nederlan ders in Duitschland er niet toe mee werken om te worden gevonden. Het is gebeurd, dat een repatrieeringsoffi- cier in een taxi stapte, welke door een Nederlander werd gechauffeerd. „Mis schien wilt U even naar huis schrijven, dat ik gezond ben en het best maak. Zelf kom ik er zoo niet toe", zei de chauffeur. Zulke rare kostgangers zijn er ook en zij zijn niet eens zeldzaam! Opbouweneen ontzaggelijke taak. Inderdaad, het herstel van zooveel, dat verwoest werd is een werk van buitengewone beteekenisbijna even belangrijk als het voorkomen van nieuwe destructie, en het mooie ls, dat ieder onzer bij dit laatste actief kan medewerken. Rijdt veilig, dan voorko men we verkeersslachtoffers en nutte- looze, noodelooze verwoestingen aan ons verkeersapparaat, dat zoo drin gend noodig is voor de voedselvoor ziening. Toch hebbep Engeland en Amerika blijkbaar nog prijs gesteld op deelname van Rusland aan den oorlog tegen Ja pan. Japan is overgeleverd aan zijn militaire kliek, die het land liever naar den totalen ondergang voert, zooals de Duitsche Nazi-leiders voor Duitsch land deden, dan te capituleeren.

De Burcht | 1945 | | pagina 2