BUITENLAND Zomertijd eindigt 16 September STADSNIEUWS UIT DE OMGEVING BINNENLAND In den cineac De doodstraf Ill) Tenslotte is daar de mogelijk heid dat men tot een politieke partij komt op den grondslag van een duide lijk wel omschreven levensovertuiging, die haar theorie en praktijk klaar heeft staan, en daarvan nooit afwijkt: over den oorsprong van den mensch en rijn verhouding tot den Schepper over den oorsprong van gezag en recht en beider omgrenzing over het gezin en het huwelijk over het recht der ouders op de opvoeding en het onder wijs over de waarde in de waardig heid van den menschelijken arbeid over de moreele volksgezondheid over den Mammon over den open baren eeredienst aan God verschul digd over de Charitas over oorlog en vrede enz. Gesteld voor de keuze, aarzelen wij niet de partij op den grondslag van deze onwrikbare levensovertuiging, welke zich op elk terrein van men- schelijk handelen openbaart, te adop- teeren. De Katholieke politieke partij der- Een Nationale feestdag op 5 Mei De Ministerraad heeft besloten voor de toekomst den dag der Duitsche ca pitulatie, 5 Mei, als Nationale feestdag in te stellen en voor dit jaar het denk beeld der viering van zulk een feest dag te laten rusten. BOODSCHAP VAN TJANG-KAI-SJEK AAN STALIN Door radio-Tsjoenking is heden een boodschap van Tsjang-kai-sjek aan Stalin uitgezonden. Deze boodschap luidt: „Het is mijn vaste overtuiging, dat de intrede in den oorlog van de Sowjet-Unie met haar overweldigende gewapende macht, de totale ineenstor ting zal verhaasten van het wanho pige Japan, dat nog steeds koppig blijft doorvechten tegen de geallieer den, en dat deze intrede de verwezen lijking van een blij venden vrede in Oost-Azië zal bespoedigen." De intrede van Rusland in den oor log tegen Japan brengt een aantal po litieke problemen naar voren; in di plomatieke kringen te Londen consta teert men eenerzijds met voldoening, dat de inmenging van Rusland een blijk te meer is van de algeheele soli dariteit der vereenigde volkeren tegen over den aanvaller, anderzijds kan men niet ontkennen, dat het moeilijk zal zijn het Russische en het Chinee- sche gezichtspunt ten opzichte van den status van Mandsjoerije met elkander in overeenstemming te brengen. Van de regeling van deze kwestie, zal, naar Chineesche opvatting de oplossing van andere problemen, zooals omtrent Mongolië, Sinkiang en vooral Korea, afhangen. In diplomatieke Chineesche kringen te Londen wordt het, niet minder dan in de kringen van de Chi- eesche delegatie te San Francisco het geval was, als een vaststaand feit op gevat, dat Mandsjoerije als een inte greerend deel van de Chineesche re publiek moet worden beschouwd. Daar tegenover weet men, dat Rusland even eens interesse heeft in Mandsjoerije, en dat het nimmer heeft afgezien van pogingen om de door het verdrag van Portsmouth, ;ia de Japansche overwin ning, aangedane onrechten te doen herstellen. Nu Rusland zijn uitgang aan de Baltische Zee terug heeft, en opnieuw de kwestie van openstelling der Dardenellen op het tapijt heeft ge bracht, is het weinig waarschijnlijk dai het zou willen afzien van de be schikking over een haven van zoo groote beteekenis als Port-Axthur. Men twijfelt er niet aan, dat deze kwestie reeds op de bijeenkomsten van Stalin en Soeng ter prake is gebracht. Het Japansche nieuwsagentschap heeft hedenavond laat uit Tokio ge meld, dat de Japansche minister van buitenlandsche zaken, Sjigehori Togo, morgen den Russischen ambassadeur Jacob Malik, zal ontvangen. „Gezegd wordt, dat het in de bedoeling ligt van de Japansche regeering om den Sowjet-ambassadeur de gelegenheid te geven in verbinding te treden met zijn regeering", zoo voegde het agentschap hieraan toe". Het schijnt, dat het te legraafbureau te Moskou geen ant woord meer geeft op den oproep van het telegraafbureau te Tokio sedert 9 Augustus." RUIM 1200 VLIEGTUIGEN BOVEN IIONDSJOE. Meer dan 1200 scheepsvliiegtuigen van de Amerikaansche derde vloot hebben vandaag aanvallen gedaan op •loeien op Noord-Hondsjoe. De piloten Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling der regeering, dat de tijd op 16 September as. met een uur vervroegd wordt. Neder land keert op dien datum dus terug tot den Middeleuropee- schen tijd. EEN LEIDSCHE VOLKSUNIVERSITEIT. Uit de kring van Ned. Volksherstel Leiden is de idee naar voren gekomen een Volksuniversiteit voor Leiden en omgeving te stichten. Een Commissie heeft zich gevormd, die de oprichting voorbereidt. Er zal naar worden ge streefd alle bevolkingsgroepen te be reiken en de Commissie hoopt dan ook in breede kring belangstelling en me dewerking te zullen vinden. De door de Volksuniversiteit te or- ganiseeren cursussen e.d. zijn in hoofd zaak bedoeld voor volwassenen. Bij de keus der te behandelen onderwerpen zal een groote verscheidenheid wor den betracht. Voorop staat echter niet louter kennisvermeerdering, hoe nuttig op zichzelve, maar verdieping van het geestelijk leven ter bevordering der Nederlandsche Cultuur, een voorname grondslag voor herstel van ons volks leven. De Commissie heeft de samenstel ling van een programma voor het sei zoen 1945-1946 ter hand genomen. Dit plan zal uiteraard bescheiden van op zet zijn, doch naar men hoopt niette min zooveel belangstelling wekken, dat daarop in de toekomst kan worden voortgebouwd. Belangstellenden kunnen zich thans reeds om inlichtingen wenden tot het voorloopig secretariaat: Cobetstr. 81. LEIDSCHE REÜNISTEN. In verband met het 74e,lustrum van de Leidsche Academie deelt het Leid- sche Studenten-Corps het volgende mede: Daar het Reünisten-kaartsysteem ge heel onbruikbaar is geworden doet het Leidsche Studenten-Corps in verband met den Reunistendag op 15 Septem ber a.s. een dringend beroep op zijn Reünisten, om volledigen naam, adres, faculteit en jaar van inauguratie, als mede een opgave van al- of niet- deelname aan den Reunistendag, vóór 20 'Augustus per briefkaart op te ge ven aan den ab-actis der Reunie-Com- missiën, Sociëteit Minerva, Leiden, op dat contact met hen kan worden opge nomen. rapporteerden dat veel Japanneesche vliegtuigen op den grond in brand wa ren geschoten. Twee schepen zijn tot zinken gebracht en tenminste zes be schadigd. Ongeveer tachtig vliegende reuzenforten hebben vanavond bijna 500 ton bommen geworpen op een olie raffinaderij en verzameltanks te Ama- gasaki bij Osaka. MOUNTBATTEN WAARSCHUWT TEGEN OVERDREVEN OPTIMISME. De Geallieerde opperbevelhebber in Zuid-Oost Azië Admiraal Lord Louis Mountbatten, die na de beraadslagin gen te Potsdam nog in Engeland ver toeft, heeft verklaard, dat het de grootste dwaasheid zou zijn om aan te nemen, dat de atoombom dadelijk een eind zou maken aan den oorlog in het Verre Oosten. „De Japansche strijd krachten. waarmee wij nog geen con tact hebben gekregen, zijn goed ge voed en goed uitgrust, en zullen een harde noot blijken om te kraken", waarschuwde hij. IN MAART ALGEMEENE VERKIEZINGEN IN BELGIË. De Belgische regeering heeft heden aan de Kamer haar regeeringsprogram voorgelegd, waarin wordt medegedeeld, dat in Maart van het volgend jaar in België algemeene verkiezingen zullen worden gehouden. In deze door Van Akker in de Kamer voorgelezen verkla ring wordt verder gezegd: „De regeering is voornemens, voor België het recht op zoodanige schade vergoeding op te eischen, als de bil lijkheid eischt, dat de Duitschers die nen te betalen aan de landen, welke zij verwoest en geplunderd hebben. De regeering is van meening, dat België recht heeft op deelneming aan de ex ploitatie van bepaalde Duitsche hulp bronnen. Het Belgische leger zal deel nemen aan de bezetting van Duitsch- land. Het zal weldra gereorganiseerd en in zijn opvattingen en personeel verjongd worden". ALPHEN AAN DEN RIJN. Kapelaan F. Grent van de „Sint-Bo- nifacius"-parochie alhier, is door den Bisschop van Haarlem benoemd tot Leeraar aan het R.K. Lyceum voor Meisjes te 's-Gravenhage. ZJE.'zal zijn nieuwe functie vermoedelijk bij het aanvangen van het leerjaar, begin September a.s., aanvaarden. Kapelaan Grent, die gedurende zijn zesjarigen priesterarbeid hier in onze parochie met alles en met iedereen vertrouwd is geraakt, en ook buiten het parochieel leven een goede bekende was, vervulde hier, tijdens het pasto raat van Deken Z de Korte, het ambt van godsdienstleeraar. Meerdere cur sussen werden door hem geleid, zoowel voor jongeren als ouderen. Hij was tevens directeur van de H, Familie, af- deeling Heeren, en was gedurende de lange afwezigheid van onzen voormali- gen Deken, Deservitor van de Parochie. Verwelkoming nieuwe Deken. De nieuwe Deken van Alphen aan den Rijn, de Hoogeerw. Heer Nieuwen- huizen zal Vrijdagavond as. in de pa rochie plechtig worden verwelkomd. De Deken zal des avonds te ongeveer 6 uur arriveeren aan den Heerenweg en aldaar worden begroet. Te ongeveer 6.45 uur zal de Deken in de kerk arri veeren waar een plechtig Lof zal wor den gecelebreerd waaronder een wel komstwoord zal worden gesproken. OEGSTGEEST. Teraardebestelling van den Weledel gestr. Heer Talboo. Onder zeer groote belangstelling werd Woensdag middag j.l. het stoffelijk overschot van den heer Talboo, die juist vijf maan den geleden als repressaile voor den aanslag op Rauter werd gefusilleerd, in het familiegraf op de begraafplaats „Rhijnhof" bijgezet. Door zijn oud-ille gale vrienden werd hij naar zijn laat ste rustplaats gedragen. De baar, die gedekt was door de nationale vlag en de onderscheidingsteekenen, die aan zijn functie van Officier M.S.D. eerste klasse van de Koninklijke Marine ver bonden waren, werd bedolven onder een schat van bloemen. Namens de Firma Molijn en Co., te Rotterdam, waarbij de heer Talboo na zijn pen sioneering, als vertegenwoordiger ver bonden was, werden zijn groote ver diensten, zoowel als collega en als vriend naar voren gebracht. Evenals door de volgende sprekers, namens de Marine en Illegaliteit, werd de over ledene geprezen om zijn onverzettelijke houding tegen de onderdrukkers en zijn onbaatzuchtige hulp aan allen, die ongeacht rang of stand vervolgd werden. Een troostrijke gedachte is, dat de h°er Talboo nu rust in den bodem, die hij zelf heeft helpen bevrijden. Een eenvoudig monument zal binnenkort door zijn vele vrienden op het graf worden geplaatst. EERSTE LADING BLOEMBOLLEN BINNENKORT NAAR AMERIKA. Binnenkort zal de eerste lading bloembollen, door Amerikaansche af nemers in Nederland besteld van Rot terdam worden verscheept. Deze be scheiden hervatting van den export is van niet te onderschatten beteekenis, aangezien bloembollen op het oogen- blik vrijwel ons eenige deviezenobject vormen. Voor den oorlog werd 40 tot 50.000 ton uitgevoerd, waarvan onge veer 52 pet. naar Engeland. Naar Ame rika ging ongeveer 8.000 ton en de rest "werd voornamelijk afgenomen door Scandinavië, Frankrijk, België en Zwitserland Hoe het met den export naar Engeland zal gaan. is volgens in lichtingen van de bedrijfsgroep voor sierteeltproducten te 's-Gravenhage op het cogenblik nog niet te zeggen. Er komen vrij veel bestellingen uit Ame rika binnen, maar verwacht wordt, dat de uitvoeren van dit seizoen van Augustus tot October niet meer zul len bedragen dan 3 tot 4 000 ton. Ge rekend wordt, dat dit jaar ongeveer 25.000 ton ter waarde van 50 millioen gulden voor export beschikbaar zal zijn. Naar Frankrijk zijn in de afgeloo- pen maanden kleine hoeveelheden af geleverd. Het ligt in het voornemen van de bollenkweekers en -exporteurs, in Amerika een uitgebreide reclame campagne voor hun product te gaan voeren. De leiding van deze campagne zal worden toevertrouwd aan den heer Walter Rosen uit Haarlem, die hoopt binnenkort naar de Vereenigde taten te kunnen vertrekken. De vooruitzich ten voor de bloemisterij zijn minder rooskleurig, in verband met nijpend kolengebrek. NEDERL.ANDCH JOURNAAL. De vaart voor schepen met 1.40 meter diepgang over den Gelderschen IJssel ls thans weer mogelijk. - De Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen heeft het werk, dat zij op bevel van de Duitsche machthebbers in 1942 moest staken, hervat. - Het Nederlandsche Roode Kruis heeft uit Zwitserland een Partij groote kazen ontvangen, welke onder ziekenhuizen van Rotterdam en Den Haag zullen worden verdeeld. - Te IJimuiden is een sohip binnengekomen met 1000 ton gedroogde abrikozen uit Cartagena. - Het M.G. heeft last gege ven Dr. Rudolf Mengelberg te ontslaan als directeur van het Concertgebouw. - De Orde der vrijmetselaren heeft weder om haar eerste vergadering gehouden. - Bij het ruimen van landmijnen in de provincie Groningen zijn wederom twee personen gedood. - In "Assen is het ini tiatief genomen een Drentsohe graan- beurs op te richten. - De repatriee- ringsdienst berioht, dat ongeveer 400.000 Nederlanders naar Dufbschland werden gedeporteerd. - De bemaling van de Wleringermeer wordt Vrijdag in werking gesteld. - Uit New York wordt bericht, dat de Amerikaansche scheepsbouw ge stimuleerd wordt door groote orders van Brazilië en Nederland. - In den leeftijd van 65 jaar ls plotseling overleden Mr. H. B. TJeenk Willink, sinds 1913 secre taris van den raad voor scheepvaart. - Er wordt momenteel nachtotroom aan de industrie verstrekt. De belangheb bende industrieën dienen zich hiervoor te wenden tot de Rij'ksbureaux waar onder zij ressorteeren. - Het vlaggeschip „Oranje" is te Melbourne aangekomen. Het heeft tijdens deoorlog als hospitaal- sohip dienst gedaan. - Denemarken is een grootsoheepsche actie begonnen voor hulp aan Nederland. Tot dusver zijn 2500 ton levensmiddelen ingeza meld. Het comité heeft bovendien een bedrag van 4y2 millioen Kr. ontvangen. BUITENLANDCH JOURNAAL. De bereohting der groote oorlogsmis dadigers zal te Neurenberg plaatsvin den. - De Queen Mary zal Zaterdag voor het eerst na den oorlog de haven van Southampton binnenloopen. - Leden van het Engelsche lagerhuis stellen voor hun salaris tot 1000 pond sterling te verhoogen. - De spoorwegverbinding tussohen Frankrijk, zoowel als België en alle deelen van Britsohe bezettings zone in Duitschland, is hersteld. - De data voor de komende verkiezingen in Frankrijk zijn vastgesteld op 23 en 30 September en 21 October. - Luoien Streel, hoofdredacteur van de „Pays reel" en ,,Sair" is ter dood veroordeeld. - Er zijn in België reeds meer dan 2000 collaborateurs ter dood veroordeeld. - De Belgische Kamer heeft haar vertrou wen uitgesproken in het gewijzigde ka binet Van Acker. - Britsohe en Russi sche troepen zaïllen zich uit Teheran terugtrekken. - President Truman heeft zijn hand-teekening gezet onder het for meel document ter ratificatie van het handvest der Vereenigde Volkeren. - Op 15 Augustus zal te Montreal een con ferentie worden geopend ter voorloopige internationale organisatie van de bur gerlijke luchtvaart. Er zullen afgevaar digden zijn uit 200 landen. - De Japan sche prins Rigoe is bij het bombarde ment op Hirosjdma gedood. - Uruguay heeft de betrekkingen met de regeering van Franco verbroken. - Een interna tionale Joodsohe conferentie zal 18 Aug. te Londen bijeenkomen om de middelen te onderzoeken om Joden in de bevrij de landen, die zonder middelen van be staan zijn, te hulp te komen. - Wanneer eind September de wapenstilstandsover- eenkomst voor Italië afloopt, zal dit land kunnen toetreden tot de vereenig de naties. De doodstraf is in 1870 afgeschaft. Dat wil zeggen, de doodstraf buiten oorlogstijd. Want het militaire straf recht heeft de doodstraf altijd gekend en kent die nog. Ook burgers vallen daaronder. Nog in het voorjaar van dit jaar zijn drie Nederlanders door een Nedelandschen Krijgsraad als spionnen veroordeeld en gefusilleerd. Nieuw is de wederinvoering van de doodstraf buiten de militaire strafwet geving. Het Besluit Buitengewoon Strafrecht van 3 Sept. 1944 opent de mogelijkheid burgers ter dood te veroordeelen, in dien zij hulp aan den vijand hebben verleend, voor zooverre die hulp is ge geven door het begaan van misdrijven waarop het Wetboek van Strafrecht reeds een gevangenisstraf van vijftien of méér jaren had gesteld. Onder hulp- verleenirïg aan den vijand wordt mede begrepen het bevorderen of versprei den van vijandelijke propaganda, het aan den vijand ter beschikking stellen van eenig geld of goed (degenen die dus een onderbroek of een wollen de- k enhebben ingeleverd, kunnen toch gerust gaan slapen) enz. Het komt dus hierop neer, dat de Bijzondere Gerechtshoven, die toch wel eens een keer met de berechtiging van landverraders zullen beginnen, burgers ter dood kunnen veroordeelen, die in het belang van den vijand ernstige politieke misdrijven hebben begaan. Daarna zal de doodstraf in ons land wel weer verdwijnen.

De Burcht | 1945 | | pagina 2