BINNENLAND STADSNIEUWS Het begin van de 180.000 BUITENLAND Puntjes op de 1 10e Zondag na Pinksteren Evangelie Lucas 18, 914. BTDiDEN. Als we op den tienden Zondag dit hoofdstuk van Lucas hooren begin nen met de woorden: ..twee mensohen gingen op naar den Tempel", dan springt onze fantasie direct op en kijkt over de regels en letters heen hoe ze daar alle twee binnen komen: de pharizeeër en de arme tollenaar. En naar dien tollenaar gaat onze sympathie uit, en voor dien ander halen we onze schouders op. „Velen bidden sohoone woorden „na den eesohe eten) en opgezeid, „uit nen boek met gou den boorden (goud op snee) „maar hun herte is ijdelheid." O, hij bad zoo mooi die pharizeeër, maar zijn hart was vol eigenwaan en hoogmoed, en van den tollenaar daarentegen mag men zeggen, dat de tranen van zijn gebed vloden „als gewensohte zegen boden „over schuld en schande. neer." Bidden is dikwijls moei lijk. Ga bij XT zelve eens na waaruit Uw gebed be staat. Is het niet dikwijls enkel en alleen een vra genlijstje? We zijn. als de kinderen, al onze wenschen hebben we in ons hart opgeschre ven en dan geven we het verlanglijstje af. Kinderen zeggen tegen Vader en Moeder, dat ze dit of dat wel het liefst zouden hebben. Maar de groote men sohen leggen Onzen Lie ven Heer hun lijstje voor en willen alles tegelijk krijgen. We doen niet als die pharizeeër: we hemelen onszelf niet op, we vertel len ook niet aan O. L. Heer hoeveel deugden we wel hebben en wat we voor goede werken doen, neen, den pharizeeër vol gen we niet na, maar naast den tollenaar gaan we liever ook niet staan. Bidden is meer dan vragen. Bidden is eerst en voor al: God aanbidden en danken. En peis daarna moeten we gaan vragen. En als ge veel van O. L. H. ge daan wilt krijgen het is de H. Augustinus die het ons zegt als ge veel van God gedEian wilt krijgen, dan moet ge in het vragen Uzelf op de laatste plaats stellen en alle anderen voor laten gaan. Bidden is eerst aanbid den en danken en dan: ook vertellen, hoe het met onze ziel en onze be langen staat. Onze Lieve Heer wil dat we in geloof en vertrou wen en liefde met Hem omgaan en dus moeten we ons hart bij Hem uit storten. Tijdens Zijn le ven kwamen ze ook met al hun kwalen en zorgen en vreugden bij Hem. Moeder over hun kin deren. Jongens over hun roeping. Meisjes, die het beste deel hadden verko- zien. Vaders over hun za ken. Priester-apostelen - over hun zielzorg onder de mensohen. Met alles kwamen ze bij Hem. Met hun bekoringen ze werden door den dui vel gekweld met hun moeilijkheden op allerlei gebied; ze bekenden hun sahuld ik ben een zon dig mensch! Zie, ook dat behoort tot het bidden. En bet bevordert de vertrouwelijke omgang met God in ons hart. Hij is immers overal zelf bij. En we kunnen dan niet anders dan eerlijk zijn in ons bidden als we aan die tegenwoordigheid denken. We kunnen niets ver bloemen. Hij weet immers onze schuld en onze schande, onze zwakheid en onze wispelturige aard. Bidden, echt vertrou welijk met Onzen Lieven Heer spreken. Dat zal velen het bid den vergemakkelijken. Bidden ,.U bedanken en ver konden „Dat Gij zijt, op alle stonden, „alle streken, west en oost, „schamel' lieden, hope en troost!" MOTORRIJDEN. Terreinrit op Duynrell. De Kon. Ned. Motorwielrydersver- eeniging (K.N.M.V.) organiseert op Zaterdag 11 Augustus een terreinrit op het landgoed Duynrell te Wasse naar. VOEDSELGESCHENK VAN DE MENNONIETEN. Met de „Gerard Dou" van de Hol- land-Amerikalijn, die eerstdaags Rot terdam binnenloopt, zal o.a. een hoe veelheid voedsel meekomen, geschon ken door het Mennonite Central Com mittee in Amerika. Er zijn o-a. boon-en, tomaten, vleesch in blik, appelmoes, peren en perziken aan boord. H.M. „HEEMSKERK" THUIS. Dezer dagen is H.M. flotilleleider „Heemskerk" in IJmuiden aangeko men. Een muziekkorps speelde het Wilhelmus toen de oorlogsbodem voor het eerst na zooveel zware jaren weer gemeerd lag aan onzen Nederland- schen grond. Het dochtertje van den oudst aanwezigen zee-officier in IJmui den, den kapitein-luitenant ter zee, L. H. Quant, die, ter begroeting aan wezig was, bood den bevelvoerder van de „Heemskerk", kolonel jhr. G. A. van den Berg, bloemen aan. Ook de marine havenmeester, de heer W. C. Mets was bij de aankomst tegenwoordig. Om half negen heeft het schip de eluis weer verlaten en is naar Am sterdam doorgestoomd. EXPORT - VOORUITZICHTEN BLOEMBOLLEN. Hoe staat het met de vooruitzichten voor export van Bloembollen, naar an dere landen, dan Engeland en Amerika, over welke beide wy vorige week reeds schreven. Ofschoon het bijna Augustus is en in normale jaren de export midden Augustus begon, is er nu nog uit geen enkel land een definitieve beslissing gekomen omtrent de hoeveelheid welk zal mogen worden geïmporteerd. Een land als Zweden, waar de afne mers steeds op zoo vroeg mogelijke le vering aandringen en de Bloembollen liever in Augustus dan in September ontvangen, heeft zelfs nog geen defini tieve hoeveelheid vastgesteld. In de eerste helft van Augustus vorig jaar zijn reeds Bloembollen van hier via Delfzijl verladen naar Zweden, maar dit jaar zal dit wel niet mogelijk blij ken te zijn. daar- de import-vergun ningen veel te laat bekend worden. Verschillende exporteurs in de Bloem bollenstreek, hebben via hun vertegen woordigers orders uit Zweden ontvan gen, maar het zal later pas blijken, of ëeze aoo kunnen worden uitgevoerd, STICHTING .VAN DE NEDERL. JEUGD GEMEENSCHAP. Woensdagavond 1.1. zijn duizenden der georganiseerde Leidsche jeugd op het sportterrein aan de Zoeterwoudsche singel samen gekomen om daar de stichting' van de NederL Jeugd Ge meenschap te vieren, Prof. de Boer hield een korte toe spraak, waarin hij o.m- zeide: „Na ja ren kan de Nederl. jeugd weer zeggen en zingen: „Wij zijn jong, en dat is fijn" en hiermede uiting geven aan wat er leeft in de jonge harten. In ge sloten kring hebben wij ons geschaard om de vlaggemast en aan de top van die mast ontplooit zich nu de witte vlag met de oranje cirkel, een gesloten kring. Dat is het teeken van de N.J.G. vandaag in een Vrij Nederland officieel gesticht. Onze eendracht is gevestigd, we moeten thans elkaar helpen, verbon den om te dienen, gehoorzaam aan God. Tenslotte riep Rector Beune de jon geren op hun bewegingen sterk te maken in echt Nederlandsche deug den. Dat is de beste waarborg tot het bereiken van het hooge doel: Neder land volledig te doen herrijzen. „VRIJ VOLK" VOOR DE LEIDSCHE STUDENTEN. In de Schouwburg vond gisteravond een galavoorstelling plaats van „Vrij Volk", uitgaande van het werkcomité voor Kunst en Ontspanning en van het Leidsch Studententooneel. Het zeer heterogene stuk, samengesteld door verschillende schrijvers en verschil lende episoden uit onze geschiedenis behandelend wordt gedragen door de idee van de vrijheid, die alles en allen verbindt. Krijgt men by de vier eerste bedrijven het gevoel „l'Histoire se repète", het vijfde bedrijf vangt heel de historie op in benauwende en diep-ontroerende realiteit. Zonder uitzondering gaven de spelers, onder wie vele bekende namen, hun beste krachten. De decors van Jacques Snoek voldeden goed, terwijl de muzikale inleiding met gesloten doek voor elk bedrijf een uitstekende vondst genoemd mag worden. Het pu bliek was dan ook dankbaar voor het gebodene en stemde enthousiast in met de alleraardigste bloemenhulde aan het slot van den avond. Voor velen, ook uit deze kringen, zal bovendien het aangrijpende laatste be drijf schrijnende, maar ook warme en sterke gevoelens hebben opgeroepen en vernieuwd. En voor degenen, die alles slechts kenden van hooren zeggen, zal het een verbijsterende ervaring zijn ge weest. C. Th. R. N.V.H.-NIEUWS. De Directie van Nederlandsch Volks herstel deelt mede, dat voorloopig noch mondeling, noch schriftelijke aan vragen van kleeding en schoeisel in behandeling kunnen worden genomen. WATERPOLO. De uitslag van de waterpolowedstrij- den van Donderdagavond luidt als volgt; L.W-V. I—De Zijl II 2—1. L.W.V. II—De Zijl lil 1—7. PETER SIERS TERUG OP HET LEIDSCHE PODIUM. Naar wij vernemen, zal de voor het Leidsche publiek bekende conférencier Peter Siers, terugkeeren op het Leid- Het adoptieplan is thans als volgt: Friesland zorgt voor Gelderland. Groningen zorgt voor Limburg. Drenthe zorgt voor Limburg. Overijssel zorgt voor Zeeland en Gelderland. Utrecht zorgt voor Zeeland en Limburg. Zuid-Holland zorgt voor Noord-Bra bant en Zeeland. Noord-Holland zorgt voor Noord-Bra bant en Gelderland. Vertrouwd wordt, dat met de geboor te van dit plan „wilde" hulpverleening hoe prijzenswaardig ook op zich zelf tot het verleden zal behooren. Wij zijn geenszins van meening, dat het plan feilloos is. De mogelijkheid bestaat, dat er plaatsen zijn, die niet werden vermeld. De plaatselijke af- deelingen van Nederlands Volksherstel kunnen alle inlichtingen verstrekken welke plaats zal worden geadopteerd. Laten we beginnen met de recht vaardigheid te betrachten door te ge ven. Te geven met het hart. Te geven, niet van wat we over hebben, neen, zoo; van wat we hebben en eigenlijk niet willen missen. Helpt uw berooide landgenooten vrij willig met: huisraad (meubilair, stof feering, keukengerei, enz.) werktuigen, gereedschappen, glas, melkbussen, win kelinventarissen, kleeding schoeisel, met alles. sche tooneel en wel Zaterdag en Zon dag, 4 en 5 Augustus. Dit zal zijn eerste optreden zijn na zijn verblijf in het Oranjehotel. N.S.B.-ers voor hun rechter. Laffe houding. De Tribunalen in het Zuiden zijn op gang. Er is een begin gemaakt met de berechting van den zelfkant der sa menleving. De sterkste indruk, welke men van een zitting van een Tribunaal mee neemt, is wel deze: hier staan niet al leen terecht de misdadigers dat wis ten we wel maar deze lieden zyn stuk voor stuk afwijkingen. Het zijn ij dele, domme, slappe, karakterlooze lieden. Dat was nu Neêrlands toe komst! De politieagent te dom om een goed politieambtenaar te zyn die o> zijn minst inspecteur wilde worden. De zakenman die geen man was en van zaken niets afwist, die mislukte, crisis of geen crisis, omdat hij moest mislukken en die het met Mussert probeerde. Een geheel minder waardigheidscomplex passeert op zoo'n morgen de rechtszaal, een complex van complexen, dat zich probeerde te ver bergen in een N.S B.-pak. Geen greintje fierheid ontwaart men voor het Tribunaal. Ze moesten toch te eten hebben! En een baantje bij de N.S.B. verschafte eten zonder werken. Ze beseffen niet, deze psychopathen, met welk een cynische openhartigheid en onbeschaamdheid zij hun karakter loosheid bloot leggen. Niet één is er bij, die vertelt dat hij lid was der N.S.B. omdat hij nationaal-socialistisch dacht en voelde en die nu bereid is de gevol gen te dragen. De verachtelijke oppor tunisten! Een transportarbeider, die eerst lid was geweest van de Landwacht en daarna als S.S.-man gevangenbewaar der in Vucht, kreeg 10 jaar internee- DE BILJETTEN VAN f. 1000. - EN f. 500.—. Toen in 1943 de briefjes van f. 1000 en van f. 500 moesten worden ingele verd, stond er aan dit papier een be drag van 870 millioen uit. Hiervan werd een bedrag van f. 140 millioen niet ingeleverd. Dat was een aardige bate voor Va dertje Staat! Van de overblijvende f. 730 millioen blijft ook nog een aardig sommetje in den vorm van achterstallige belasting, ontdoken belasting en oorlogswinstbe lasting aan den strijkstok van den fis cus hangen. De briefjes van f. 100 zijn ook reeds aan de beurt. Straks komt de rest van het papiergeld. En dan zullen velen die dachten veel te hebben verdiend, tot de conclusie komen dat de meeste menschen, die voor hun brood werken, toch maar het beste af zijn. Zoo moet het ook! ringskamp. Een veel te lichte straf, zal men zeggen. Natuurlijk, maar dit heer schap is er daarmee niet af. Zijn S.S.-erschap zal hem nog voor een andere gerechtelijke instantie doen verschijnen. Tien jaar kreeg immers ook een ar beider, die zwaar N.S.B.-er en N.A.F.- er was. Een Bredenaar, die lid was van mantelorganisaties van de N.S.B. en een „Wehrmachtsverkehrslokal" ex ploiteerde, kreeg twee jaar internee- ring. Men zij voorzichtig met het ter ver gelijking opstellen van gevallen om daaruit te conoludeeren of de straf te zwaar of te licht, of juist goed is. De straf gaat meestal vergezeld van het recht om te kiezen of gekozen te worden, en om openbare ambten te be- kleeden. Dikwijls gaat ze gepaard met verbeurdverklaring va-n het vermogen of van vermogensbestandöeelen. daar zij moeten worden aangepast aan de contingenten welke de afnemers ontvangen. Sedert meerdere jaren heeft Zweden de import van Bloembollen gecontin- genteerd en wel naar gewicht en naar bedrag. Dit nu is een groote moeilijk heid, daar het voor de importeurs niet doenlijk is, precies het gewicht en het bedrag aan te passen en tevens nog rekening te houden met het sortiment wat de klanten wenschen. Het ware daarom te wenschen, dat Zweden, nu de oorlog voorbij is en men van alle zijden naar een vrije handel wil streven, deze contingentee- ring over boord wilde werpen. Indien Zweden daartoe niet bereid is, zou het al een stap in de goede richting be- teekenen, indien de contingenteering uitsluitend gschiedde naar gewicht en daaraan geen bedrag zou zijn gekop peld. Indien Zweden de contingenteering wenscht te handhaven zooals in de af- geloopen jaren en geen verruiming van geldbedrag zou toestaan, dan dient er op gerekend te worden, dat het aantal Bloembollen dat naar Zweden kan worden verzonden, ge ring zal zijn, gezien de voorgestelde minimum-prijzen. B- Loembol. NIET POTTEN. Het ministerie van financiën maakt bekend Sinds de inlevering van de lionderd- gulden-biljetten bestaat er bij het pu bliek eenige neiging, de biljetten van f25 en f. 10 te schuwen en zich in het bezit te verzekeren van biljetten van f. 2.50 en van f. 1.—, benevens van zinken munten. Voor deze houding be staat geen enkele grond. Het ligt na melijk in het voornemen, om wanneer tot verdere verplichte inlevering van bank- en muntbiljetten wordt overge gaan, de groote en de kleine coupures gelijkelijk te treffen, terwijl ook met betrekking tot het zinken geld maat regelen zullen worden genomen. De regeering doet daarom een drin gend beroep op alle burgers om niet door het potten van bepaalde soorten van geld en het weigeren van de groote bankbiljetten het betalingsverkeer te bemoeilijken. AMERIKAANSCH SLAGSCHIP BESCHADIGD. Een Japansch zelfmoordvliegtuig is ondersteboven neergekomen op het 35.000 ton metende Amerikaansche slagschip Californië in de Golf van Lingayen op de Philippijnen in Jan. j,l. Het slagschip werd ernstig bescha digd. Er vielen 203 dooden en gewon den. Het schip bleef in dienst. EEN DONAU BOND IN DE MAAK? De Canadeesche Radio meldt, dat Rusland, volgens een bericht uit Parijs de oprichting van een Donaubond zou hebben voorgesteld, welke Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije, Joegoslavië, Hon garije en Roemenië zou omvatten. Deze landen zouden wat hun buiten- landsche politiek en hun handelsbe trekkingen aangaat met elkander sa menwerken. Elk land zou echter zijn eigen grenzen moeten behouden. Het bericht, dat niet bevestigd wordt, voegt er aan toe, dat Churchill en Truman zich niet tegen het plan ver zet hebben.

De Burcht | 1945 | | pagina 2