Puntjes op de i INGEZONDEN STADSNIEUWS BUITENLAND 8e Zondag na Pinksteren. Evangelie Lucas 16. 19. „Maakt U vrienden door het ongerechte geld". Als we de parabels lezen van Jezus, ons verteld en bewaard in het Evan gelie, dan moeten we bedenken dat ook van die parabels geldt het spreek woord „iedere vergelijking gaat mank". Dat wil zeggen dat iedere vergelij king één punt heeft waarop de toe passing klopt en het overige is de en tourage, de inkleeding die het voorge stelde maakt tot één geheel. Men moet dus nooit aankomen met de redeneering dat O. L. Heer den onrechtvaardigen rentmeester prees omdat hij op een gemeene en dief achtige manier zichzelf veilig stelde. De man z'n overleg, z'n zorg voor de toekomst wordt geprezen. Z'n overleg, z'n zorg voor de toe komst wordt als een voorbeeld gesteld aan ons die ook voor de toekomst moeten zorgen en een toekomst van die van zoo oneindig veel meer belang is dan het kunnen bestaan ook nadat men ontslagen is. Jezus keurt de middelen van dien onbetrouwbaren rentmeester heelemaal niet goed. Integendeel, maar Hij wijst op de energie en de ijver waarmee de man z'n belangen behartigt. Zoo kunnen wy wijzen op de in- intense propaganda en werkkracht waarmee allerlei verderfelijke stelsels winst trachten te maken om daardoor onze eigen menschen aan te sporen en te prikkelen tot verhoogde activiteit. Daarmee bedoelen we dan toch ook niet de princiepen en methoden van verkeerde stelsels goed te keuren en te prijzen. We prijzen hun ijver en vinden ze een betere zaak waardig. Datzeldfe doet Jezus. Hij prijst de ijver van den man maar zegt ons meteen dat wij diezelfde ijver en vasthoudendheid aan den dag moe ten leggen waar het bij ons gaat om een zaak en een positie die inderdaad DOCUMENTATIE. In het belang onzer geschiedenis stelt het Rijksbureau voor Oorlogsdocumen tatie een uitgebreid archief samen. Personen die hieraan medewerking kun nen verleenen, worden dringend verzocht illegale lectuur, photo's, aanplakbiljetten en ander dooumentatle materiaal in te zenden. Van belangrijke documenten kunnen photocoplën worden gemaakt. Rijksbureau voor Oorlogsdocumentatie Garenmarkt lb, Leiden. 513 Volgens een berichtje in „De Burcht" van Zaterdag 7 Juli, heeft de Leidsche Politie, alleen al, 500 K.G. shag in be slag genomen in de laatste week. Hier bij komt nog een aardig partijtje, dat door de B.S. in samenwerking met de Politie op de Beestenmarkt j.-l. Vrijdag in beslag is genomen. Deze gegevens hebben mij aan het rekenen gezet. Laten wij aannemen, dat Leiden, een inwoner-aantal heeft van 80.000, aan de hooge kant, nietwaar? Daarvan zijn de helft mannen, alweer aan de hooge kant, want er zijn nu eenmaal meer vrouwen dan mannen. Verder dat er van die 40.000 mannen een vierde deel niet rooken. Hieronder versta ik jongeman nen beneden de 18 jaar. Er blijven dan dus 30.000 rookers over. Wanneer er alleen 500 Kg. shag in beslag genomen was, beteekende dit bij een distributie ongeveer 17 gram per persoon; dat is niet veel, maar daar komen ook nog de in beslaggenomen sigaren en siga retten bij en ook de shag van de Bees tenmarkt. Alles bij elkaar toch hoogst waarschijnlijk wel voldoende om iede- ren rooker een keus te laten doen uit b.v. 40 gram shag en een pakje vloeitjes of 4 a 5 sigaren öf 15 20 si garetten. Het bovenstaande is allemaal vrij logisch alleen is het voor mij niet logisch, waarom wij er dan niets van Eien! Waar blijven de infoeslaggenomen rookartikelen? Een zeer groot voordeel van een eventueele verdeeling onder het roo- kend publiek is wel, dat de menschen waardeeren dat zij inbeslaggenomen rookwaren krijgen, zich op het stand punt stellen, als er nog veel meer In beslag genomen wordt, krijgen wij ook veel meer, en men gaat dus zelf letten op zwarte handel en zoodoende actief medewerken aan het bestrijden daar van. En dit is toch een zeer belangrijke kwestie.. Ik hoop dat dit artikeltje onder de oogen zal komen van diegenen die het aangaan en dat zij, het volkomen eens Üjnde met de inhoud ervan, zullen alle inspanning en moeiten verdient. Maar Jezus doet nog meer. Hij dringt er bij ons niet alleen op aan dat we onszelf tot het uiterste zullen in spannen, maar ook wijst Hij er ons op dat we zelfs het zoo dikwijls mis bruikte goed dezer wereld ook in onze zorg voor de toekomst moeten be trekken. „Maakt U vrienden door het onge rechte geld". Door middel van een voordeelige maar onrechtvaardige geldelijke trans actie weet de rentmeester zelf nog een grooter voordeel te behalen. Hier wordt het geld dus gebruikt om er kwaad mee te bedrijven, om iemand om te koopen, iemand anders te be driegen en schade toe te brengen. Nu weten we allen dat in deze wereld het geld dikwijls een rol speelt die even duister is als misdadig, even onbarmhartig als wreed. Er is geen kwaad op de wereld of op de een of andere wijze zit het geld er wel tusschen. Vandaar dat men spreekt van het onrechtvaardige geld. Of ook van den Mammon, de afgod der heidenen in wien het geld met z'n kwade invloed persoonlijke gestalte had gekregen. Nu waarschuwt Jezus ons dat we dat geld, dat zoo dikwijls wordt gebruikt om kwaad te bedrijven of ongeluk te brengen, dat we het geld dat met recht in zoo'n kwade reuk staat, ook zóó kunnen gebruiken dat alle schaduw en schijn van kwaad wegvlucht en het geld als een glinsterende weldaad ons zelf en anderen ten goede komt. Het geld dat meestal gebruikt wordt en ook bekend staat als bron van kwaad en allerlei ongerechtigheid, dat geld kan ook goede diensten bewij zen, vriendendiensten zelfs! Wanneer we immers het geld hier hebben aangewend om er goed mee te doen dan verwerven we ons hier be neden al vrienden, en deden we het ter eere Gods, deden we het uit naasten liefde of omdat we iets hadden goed te maken of te herstellen dan verwerft het ons ook voorspraak en vriendelijk onthaal waar andere menschelijke stemmen geen gehoor vinden: bij God in de eeuwige woontenten. N.V.H. NIEUWS. De groene N.V.H.-bonnen, afgege ven voor 12 Juli 1945, verliezen hun geldigheid met ingang van 28 Juli 1945. In het vervolg zullen de bonnen slechts een geldigheidsduur van 8 dagen heb ben. LEIDEN HELPT. Eén keer is onze stad vanuit de lucht aangevallen. Wie de verwoestingen ziet, die dit eene bombardement heeft aangericht, kan zich misschien een vaag denkbeeld vormen van de toe stand in de gebieden, die dagen en weken onder het vuur van bommen en granaiten hebben gelegen. De menschen die deze verschrikking hebben doorstaan, bezitten niets en dan ook niets meer. Ook u kunt hel pen om de eerste nood te leenigen. Geen gave is te groot, geen gave is te klein. Volgende week komen onze wagens, onze lijsten en onze bussen. Laat ze niet leeg voorbijgaan. Nederlandsch Volksherstel. WERKCOMITÉ K. O. VAN HET N.V.H. „Vrij volk". Men kan zich afvragen of „Vrij volk" wel een tooneelstuk genoemd mag worden. Feitelijk is het dat niet. „Een terugblik in 5 bedrijven" zegt het programma. Vijf periodes, waarin de strijd om de onafhankelijkheid en de gewetensvrijheid, die het Nederland- sche volk door de eeuwen heen heeft gevoerd, worden voorgesteld. Iedere periode heeft zijn eigen schrijver, zijn eigen regisseur, zijn eigen spelers. Het geheel is samengevat in een vaste too- neelbouw, bestaande uit een beneden- en een boventooneel. Op het beneden- tooneel speelt steeds de vrijheidsge dachte onder het volk de hoofdrol, ter wijl het boventooneel in iedere periode te zien geeft, hoe de leidende figuren aan deze gedachte vorm wisten te geven. Zoo zien we de Bataafsche Dageraad (69 na Chr.), Leidens Ontzet (1574), Heil van het rampjaar (1672), de brief aan Prins Willem VI (1813) en het Heden (1945). Ruim 80 medewerkenden met klin kende namen wij doen slechts een greep: Saalborn, van Dalsum, Musch, Fien de la Mar, Huf, van Kerckhoven, Willy Haak, Arnoldii wettigeji de verwachting, dat den Leidenaar op 28 en 29 Juli, een wel zeer bijzonder kunstgenot te wachten staat. overgaan tot distributie van de zoo be geerde tabaksartikelen. EEN LE&ER. Daarom maakt U vrienden van het ongerechte geld. Misschien is Uw geld-verdienen niet geweest overeenkomstig de rechtvaar digheid, misschien hebt ge anderen door een „slimmigheidje" te kort ge daan, misschien.och er zijn zooveel manieren waardoor men met geld goo chelend, ongestraft en ongrijpbaar door de wet, een ander het hem toeko mende bedrag geheel of gedeeltelijk kan ontstelen en onthouden, welnu dan moet ge dat herstellen. Ge zult zeggen: „maar dat is niet meer na te gaan. Die man is dood. Die menschen zijn weggetrokken" enz. enz. Dan is er altijd nog de weg om geld uit te geven en te besteden aan men schen die het hard en hard noodig hebben. Hebt gij in het verleden nog al ruim met loon en arbeidstijd naar U toege rekend zoodat ge toch eigenlijk een ander benadeelde, zorg dan dat ge nu b.v. werk geeft en een ander wat ver dienen laat aan U. Help iemand die vast zit, steun een gezin, geef aan een of ander goed doel en ge herstelt wat ge vroeger te kort zijt geschoten. Ge maakt U vrienden die U straks zullen voorspreken als Uw vroegere onge rechtigheden door God gaan worden gewogen. En zijt ge altijd rechtvaardig ge weest, hebt ge inderdaad nooit iemand financieel of met financieele gevolgen benadeeld, dan zult ge met geld dat eerlijk is en gerecht nog veel meer goed kunnen doen en uw eeuwige toekomst en eeuwige levenspositie veilig stellen. En als ge dan ondervindt dat de menschen U niet willen ontvangen omdat ge de ongerechte slimheid van de wereld niet wilt toepassen, als de menschen U niet willen ontvangen, wees niet bevreesd, het geld zo goed en zo nobel door U gebruikt zal U déé.r toegang verschaffen waar al de uitbui ters en slimmerikken van het geld barsch en voor eeuwig de deur wordt gewezen. Daarom maakt U vrienden door het geld. Het geld dat zoo dikwijls onge rechtigheid en kwaad sticht maar dat goed besteed, als zegen uit Uw handen over anderen neerdaalt. DE OORLOG IN HET VERRE OOSTEN. De Amerdkaansdhe vloot beheerscht volledig de zee tot aan de Japansche kust, heeft de minister van marine James Forestal verklaard. Twee hon derd vijftig Japansche oorlogsschepen van groote tonnage werden door de Amerikaansche marine tot zinken ge bracht. Bij den aanval van het derde Amerikaansche eskader vliegdeksche pen tegen de omgeving van Tokio op Maandag is een record aantal vlieg tuigen van vliegdekschepen opgeste gen. De minister onderstreepte, dat de aanvallen van de vliegende forten de Japansche productie van vliegtui gen tot de helft zouden terugbrengen, het maximum bedroeg vijftien hon derd vliegtuigen per maand. Het doel van dezen aanval met duizend vlieg tuigen was de Japansche luchtmacht Uit te schakelen. Dit was de drie en vijftigste aanval van snelle vliegdek schepen sedert 1 Januari 1944. Tien tot zestien vliegdekschepen van de klasse Essex (27.000 ton) namen aan den aanval deel en in twee dagen wer den gemiddeld 3400 vluchten gemaakt waarbij 850 ton bommen werd uitge gooid. De Amerikaansche vliegdek schepen hebben in totaal ongeveer 10.000 Japansche vliegtuigen vernield. De Japanneezen verkeeren nu in de zelfde situatie als de Duitschers op het einde van den oorlog; ze bezitten nog vliegtuigen maar hebben te kort aan benzine. DE ONVOORWAARDELIJKE CAPITULATIE VAN JAPAN. De republiikeinsche senator Capehart heeft aan den senaat voorgesteld, dat de vereemgde staten aan Japan de nauwkeurige capitulatievoorwaarden zouden moeten mededeelen, welke van Japan worden geëischt. Wanneer men uitsluitend blijft aandringen op de on voorwaardelijke overgave aldus Capehart dan verlengt men waar schijnlijk den duur van den oorlog, maakt men het verdwijnen van de militaire leiders onmogelijk en werkt men den Japanschen tegenstand in de hand. Senator Capehart verklaarde na afloop van de senaatszitting, dat zijn vraag niet beteekende dat hij een ge- makkelijken vrede voor Japan wensch- te, doch hij had zich laten leiden door de overweging, dat publicatie van de capitulatievoorwaarden slechte den duur van den oorlog zou kunnen ver korten. AANGIFTEPLICHT ROEREND BEZIT VAN VIJANDEN EN LANDVERRADERS Bureau Nieuwsteeg 48, Leiden. De Burgemeester van Leiden maakt, op verzoek van het militair gezag het publiek met den meesten nadruk erop attent, dat een ieder, die roerende goe deren van vijandelijke onderdanen, N.- S.B.-ers en politieke gevangenen onder zioh heeft, verplicht is, hiervan onmid dellijk aangifte te doen aan bovenge meld adres. Deze aangifteplicht geldt bovendien voor een ieder, die inlichtingen of aan wijzingen kan verschaffen, omtrent goe deren, indien zij uit gebouwen of wo ningen zijn ontvreemd of elders zijn op geslagen, waar zij zioh ook bevinden. Artikel 44 van het Besluit Vijandelijk Vermogen (StBl. No. E 133)- stelt het nalaten van de aangifte als misdrijf strafbaar met een gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. Bij aldien iemand kennis draagt van handelingen, welke tot strekking hadden of hebben, goederen aan inbeslagne ming te onttrekken, dient hij eveneens hiervan het bovengemelde bureau ken nis te geven. Men dient zioh uitsluitend schriftelijk tot bovenstaand bureau te wenden. M. G. VERWEY, Weth. loco-burgemeester. Leiden, 4 Juli 1945. CONFISCATIE VERMOGENS VAN NAZI-PROPAGANDISTEN. Radio Berlijn meldde heden, dat de gemeenteraad van de stad Berlijn heeft verordend, dat tot confiscatie zal worden overgegaan van de eigen dommen van alle personen, die actieve propaganda hebben gevoerd voor het nationaal-socialisme, en niet alleen van leden van de nat.-soc. partij, S.S., S.A., Gestapo of andere verwante or ganisaties. „Ofschoon deze verordening voor het oogeniblik alleen Berlijn be treft, strekt haar beteekenis zich waarschijnlijk tot ver daarbuiten uit", voegde de radio er aan toe. JAPAN ONTKENT VREDES- VOELHORENS. Het Japansche nieuwsbureau rele veerde heden een verklaring van Sadao Igoetsji, den woordvoerder van het Ja pansche bureau van voorlichting, waar in deze vandaag op een persconferen tie zeide dat de berichten over Japan sche vredes-voelhorerus, „absoluut on gegrond" waren. „Het is het onwrik bare besluit van de Japansche regee ring en van het Japansche volk om den oorlog tot het einde toe uit te vechten, en zij zullen de wapenen niet neer leggen voordat zij hun rechtvaardige en boven critiek verheven oorlogsdoe len hebben bereikt",zeide Igoetsji. Om trent de verklaring van den waar- nemenden Amerikaaruschen minister van buitenlandsche zaken, Grew, dat Japansche voelhorens waren uitgesto ken in verschillende deelen van de wereld, doch niet door middel van ge zaghebbende personen, voegde Igoetsji er aan toe, dat dit was „een weer spiegeling van de oorlogsmoeheid van het Amerikaansche volk, dat, nu het practisch het meeste van het verloren grondgebied heeft teruggekregen en zelfs de controle over eenig Japansch gebied er bij heeft gewonnen, tot het begrip komt dat het onzinnig is nog veel meer levens te gaan opofferen dan reeds op Iwosjima en Okinawa ge beurde ter voortzetting van een strijd welke nu niets meer beteekent dan een imperialistische aanv als-oorlog". EEN GRIEZELIGE VONDST IN PARIJS. In het hartje van Parijs is een „kne kelhuis". dat de botten van ongeveer, honderd personen bevat, ontdekt. Ar beiders, die in de militaire academie, door Lodewijk de 15e in 1751 gesticht voor de opleiding van officieren, aan het werk waren, deden de griezelige ontdekking. Officieele mededeelingen duiden er niet op, dat men hier te doen heeft met slachtoffers van de Gestapo. Waarschijnl-k dateeren deze overblijfselen uit den tijd van de Fransehe revolutie van 1789. PUIN. In Berlijn ligt meer dan 30 millioen kubieke meter puin, alleen van woon huizen. Minstens 6000 treinen, elk uit 50 goederenwagens bestaande, zouden 16 jaar noodig hebben om alles weg te voeren. In 1938 had Berlijn ongeveer anderhalf millioen huizen. Aan het einde van 1944 waren er 400.000 hui zen vernield en 800.000 beschadigd. „Wir haben es nicht gewollt" is een geliefkoosd gezegde van de Duitschers na de capitulatie.

De Burcht | 1945 | | pagina 2