BINNENLAND De Leidsche Burcht Hitler's geheime wapen HJM. DE KONINGIN DANKT DEN HAAG. H.M. de Koningin heeft de burge meester van Den Haag verzocht haar warmen dank over te brengen aan de bevolking van de residentie voor de hartelijke en buitengewoon geestdrif tige ontvangst haar na zooveel jaren van scheiding bereid. NIEUWE STAMKAARTEN VOOR 5 AUGUSTUS. Het commissariaat noodvoorziening heeft voor de kindervoeding, waarover den laatsten tijd zooveel te doen is geweest, een oplossing gevonden. In verband hiermede zullen vóór 5 Aug. a.s. nieuwe noodstamkaarten worden uitgereikt, waarbij de Nederlanders in 4 leeftijdsgroepen worden verdeeld. DE SUIKERFABRIEK „HOLLAND" GAAT WEER DRAAIEN. De Suikerfabriek Holland" te Half weg is prachtig door de oorlogsjaren heengekomen. Alle machines zijn nog aanwezig, de vrij aanzienlijke glas schade zal weldra hersteld zijn. Men is reeds begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor de campagne die begin October het bedrijf weer op vooroorlogsoh toerental zal doen draaien. ONDERDUIKER TEGEN WIL EN DANK. De Pater Redemptorist te Roermond werd gewaarschuwd: De S.D. is op het spoor van Uw werkzaamheden, ver dwijn De Pater vreesde repressailles tegen het 'klooster voor het geval dat hij niet thuis zou zjjn op het moment waarop de Gestapo hem dacht aan te treffen. Hij bleef op zijn post. Op een nacht gebeurde het. Om 2 uur stopte de overvalwagen voor de poort van het klooster en door on getwijfeld verkeerde Hollandsohe Ma rechaussees uit Venlo werd hij ge arresteerd en weggeleid. Even buiten Roermond wend den Pater meegedeeld, dat hij zich bevond in handen van de ondergrond- sche. N3. zijn eigen mannen, met wie hij in alles had samengewerkt. Deze zorgden ervoor dat hij ondoerdook of hij wilde of niet. Om 4 uur van denzelfden nacht kwam de echte S.D. De vogel was toen gevlogen Toen de Pater zag dat het klooster met rust wend gelaten, legde hij er zich bij neer. Zijn verdere wegen gedurende den oorlog liepen over België, Zwitserland, Frankrijk. Daar in Toulouse dreigde het mis te loopen. Op de afgesproken plaats verscheen een Franschman en de Redemptoristen in Toulouse, tot wien hij zich ten einde raad wendde, weigerden aanvankelijk te gelooven, dat ze met een medebroeder te doen hadden. Maar hij kwam in Madrid, waar het wemelde vanDuitsche Gestapo, die de val klaar had staan, waar hij niet inliep. De Prinses Irene Brigade telt thans een officier meer. De pater Redemptorist, ziel van het verzet in het Zuiden, was Pater Bleys. LUCHTBESCHERMING IN VREDESTIJD. Hebben we ze altijd genoeg gewaar deerd vraagt „Commentaar" de mannen van de Luchtbeschermings dienst, waarvan velen als offer van hun plicht zijn gevallen? Ze deden ook nog iets meer, dan de hen opgedragen taak, die blokploegen. „Voordat sabotagemiddelen werden afgeworpen, leverden onontplofte pro jectielen het materiaal voor „helsche machines" en brandverwekkers. Tele foonverbinding en onderlinge relaties deden een vluchtsysteem ontstaan voor uit neerstortende vliegtuigen ge sprongen piloten. Diverse meldingspos- ten en steeds bezette telefoonwaohten waren een prachtmiddel voor waar- sohuwing bij razzia's en door de S.D. ingestelde onderzoekingen. De uitkijk posten namen de noodige signalen waar en gaven deze door. Meerdere der gevormde blokploegen waren in feite „knokploegen". Bij het vervoer van buit waarop de vjjand belust was, wer den luchtbeschermingsvoertuigen ge bruikt. De verplichte melding van on gevallen werd benut ter vaststelling van bases voor langeafstandswapens, duikbooten en aanvalscentra. Helaats kostte ook al dit uit vaderlandsliefde voortgesproten werk slachtoffers. Ve len zijn naar concentratiekampen •vergebracht, velen gefusilleerd. Wfj houden hun nagedachtenis in ie hoogste eere." Van hevige strijdtooneelen is deze burcht getuige geweest vooral bij den strijd van gravin Ada van Holland met haar oom Willem I in 1204, hetgeen in een rijmvers aldus wordt bezongen. Ziet hier den Leidschen Burg, waar ADA was Gevlucht, die Overschoone Sprayt; door Ken-nemers Besprongen wierd zij uit Hongersnood gekweld ter Overgaaf Gedwongen: Beklaachlyk offer van Aleida's Gloriezucht Tot 1650 is dit gebied binnen Leiden, zij het dan, dat vele gronden aan den Ouden en Nieuwen Rijn voor den bouw van huizen werden verkocht, in de burggrafelijke familie vererfd, waarna het in stadsbezit kwam. De burggra ven, die op het Rijneiland en ook in de stad vele oude reohten beza ten, hebben in de stadsontwikkeling een groote rol gespeeld. Zij benoemden langen tijd schout en schepenen, be zaten marktrechten, hofsteden en molens in Leiden en hare verre om geving. Wat toch een bizondere samenloop van omstandigheden is het, dat dit monument de eeuwen door en ook nu weer gespaard bleef. Het is een stuk cultuur-historie, een stuk tastbare ge schiedenis van ons eigen gewest, dat in zijn bruutheid en stoere kracht en gelegen in de merkwaardige stoffeering van de omliggende huizen een onver- getelijken indruk maakt op eiken toe schouwer aan wien de glans van het verleden iets te zeggen heeft. Vanaf deze hooge heuvel heeft deze Burcht nu al zeven eeuwen neer gezien op de stad met al haar lotgevallen, die steeds hooger begon op te rijzen om hem ten slotte te verzwelgen. De Burcht heeft daarmede opgehou den de baken te zijn, die de stad en omgeving beheersoht, de burcht is niet langer het symbool van een onaantast baar gezag gebleven en ook gis schutse tegen de bedreigingen van onzen tijd zal zij het hoofd niet kunnen bieden. De burcht is momenteel niet veel meer dan een verwaarloosde speeltuin en al moge het besef wakker zijn, dat dit onvergelijkelijke monument uit onze historie tot een nieuw leven ge wekt moet worden en al mogen de plannen gereed liggen om de Burcht met bijgebouwen door een doortastende restauratie weer tot een middelpunt der stad te maken, zijn idieele betee- kenis uit de dagen van weleer zal niet meer terug keeren. In en ondanks het rumoer van deze dagen is in Leiden opnieuw een Burcht verrezen. Een Burcht, toegankelijk voor allen. Een Burcht, die weer zal kunnen zijn een baken voor allen, die een nieuwe koers zoeken, een symbool van gezag en een schutse tegen de gevaren van onzen tijd. Hoe lang zal deze Burcht stand houden? Ir. H. van Oerle. Mogen wij de berichten over Hitler's geheime wapenen gelooven, dan heeft Göbbels doorgaans wel voor honderd procent staan liegen, maar soms hield zijn gekrijsch toch wel vijf procent waarheid in, al kwam die waarheid dan ook net te laat. Daarvan leggen thans, volgens „Pen Gun", het weekblad van de Binnen- landsche Strijdkrachten, 450 Duitsche geleerden en technici getuigenis af. Deze heeren, netjes in Garmisch-Par- tenkirchen geïnterneerd, leveren de geheimen aan de geallieerden uit. De V-l en V-2. Sedert 1935 werden aan de Oostzee kust proeven genomen. Voor het ex periment met de V2 had Prof. von Braun een enorme windtunnel laten bouwen. Met hulp hiervan slaagde hij erin aan te toonen, dat raket-projec tielen in de stratosfeer (hooger dan 12 K.M.) een snelheid konden berei ken, die de snelheid van het geluid (1200 K.M. per uur) overtrof. De uit werking van de VI en van de V2, die op dezelfde principes berustten, heb ben we gedurende den oorlog in Ne derland kunnen ervaren. De oorlog was al geruimen tijd aan den gang toen die wapenen zoover waren ont wikkeld, dat men er op groote schaal gebruik van kon maken. Het aantal mislukkingen was, zooals we weten, aanzienlijk, de trefkans was gering. Alleen wanneer ze werden gericht op doelen als Groot-Londen, werden er lukraak vernielingen aangericht. De stad Antwerpen leed heel wat meer schade dan de Antwerpsóhe havens, waarop het was gemunt. De verbeterde V-2. Met een uitgewerkte V-2 was men nagenoeg gereed toen Duitschland ca pituleerde. Dit nieuwe projectiel woog slechts 230 K.G. en had ten doel de vijandelijke bommenwerpers in de lucht te vernietigen. Het kon van den grond af radiografisch worden be stuurd. Had de oorlog een half jaar langer geduurdja, dan had Göb bels een nieuw offensief voorspeld! Nu werken de heeren te Garmisch, aan een bemand raket-projectiel, dat een ton vracht in weinige uren naar Amerika zou kunnen brengen. Ware het nu allemaal maar werken des vredes, dan hadden we geen enkel bezwaar. EEN DURE JONGEN. Gij herinnert U Koenraad? Koen- raad van de Arbeidsdienst? Dat totaal mislukte instituut. Wat hebben we ge lachen, ondanks de oorlog, om die Koenraad, die eruit zag of hij elke dag oliebollen at. Wij wisten echter niet, dat het gemoedelijke baasje zoo'n dure jongen was. Vijf en veertig millioen gulden 's jaars kostte de Arbeidsdienst. Dit beteekent bij een sterkte van 15.000 man, dat iedere Koenraad per jaar rond f. 3000.kostte. En dat alles voor niets. Bij de opheffing zijn geldkassen ge roofd en kampen leeggestolen. Dat is Nazi-bewind. DENKT AAN DE VERKEERSREGELS Het groote aantal verkeersongeluk ken na de bevrijding waarbij verschil lende met doodelijken afloop, teekent wel het duidelijkst het gebrek aan verkeersdiscipline bij den Nederland- schen weggebruiker. De tijd dat de openbare weg verkeerstechnisch ge sproken zonder gevaren was, be hoort mét de Duitsche bezetting tot het verleden. En het is zaak akte te nemen van deze ingrijpende verande ring na de komst van de geallieerde troepen. Of het aantal verkeersongevallen alleen te wijten is aan gebrek aan verkeersdiscipline bij den Neder- landschen weggebruiker waagt de redactie van „De Burcht" te be twijfelen. De auto's met-de-ster hebben altijd haast. BLIJVENDE HULPORGANISATIES. Allen, die aan de luchtbescherming verbonden waren, hebben een scholing doorloopen. Een groot gedeelte der be volking heeft geleerd voorbereidingen te treffen ten aanzien van mogelijke rampen en hulp en redding te brengen, wanneer de medeburgers worden ge teisterd. Voor de toekomst kan dit van groot nut zijn, zonder dat men daarbij aan oorlog behoeft te denken. Een coördineerend samengaan van organi saties, die op hulpverleening zijn inge steld, kan een groot belang vormen voor de samenleving. Die mogelijkheid dient men thans te overwegen. Het blokverband mag niet verbroken worden. Het kan omgezet worden in een buurtvereeniging, die thans begint met groot enthousiasme de bevrijding te vieren, doch die later nog door de banden van buurtschap een hulpor ganisatie kan zijn op elk gebied, wan neer de medemensch in nood verkeert. HULPACTIE DER NEDERLANDSCHE PADVINDERS. De actie der Nederlandsche pad vinders „Vriend helpt vriend" om de getroffenen uit Noord-Limburg en den Veluwezoom op korten termijn aan huisraad, kleeding en dekking te hel pen, moet op de volledige medewer king van het publiek kunnen steunen, wil zij het noodige effect kunnen sor- teeren. Zooals men weet, gaat het er bij deze actie om de .familieleden en relaties van de getroffenen in te scha kelen in dien zin, dat dezen goederen in eigendom of bruikleen afstaan, die door de voortrekkers der Nederl. pad vinders ten spoedigst naar Noord-Lim burg en den Veluwezoom zullen wor den getransporteerd. Snelle hulp is hier zeker ook dubbele hulp. Men kan zich in verbinding stellen met het hoofdkwartier Zeestraat 76, Den Haag. OPGEVEN VAN OORLOGSBUIT. Er wordt met nadruk op gewezen, dat voor alle zich binnen het rijk in Europa bevindende personen, de ver plichting bestaat tot aangifte van goe deren, afkomstig uit de oorlogsbuit. Niet alleen goederen, die eigendom waren van de vijandelijke militaire of para-militaire organisaties, doch ook goederen gevorderd of gebruikt door of bestemd tot gebruik door dergelijke organisaties, vallen onder deze aan gifte-verplichting. Voor Zuid-Holland moet deze aangifte gedaan worden aan het adres Mathenesserlaan 208, Rot terdam. Niet voldoen aan deze ver plichting is strafbaar en zal streng ge straft worden. BESTELBON 05 INLEVEREN VOOR VET. Teneinde ook bij den verkoop van het artikel vet den normalen handel in te schakelen, stelt de directeur-ge neraal van de voedselvoorziening het publiek in de gelegenheid een winke lier te kiezen, van wien men vet wensoht te betrekken. Men moet hier toe den bestelbon D 05 (rood en blauw) uiterlijk 14 Juli a.s. bij den gekozen winkelier inleveren. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Eere-Kanunnik van het Kathedraal Kapittel den Hoog- Eerw. Heer Mgr. J. M. van der Tuijn te 's-Gravenhage; tot Hulpaalmoeze nier van het Apostolaat ter Zee te Amsterdam den WelEerw. Heer B. J. A. Haanen; tot Kapelaan te Rotter dam (H. Hildegardis) den WelEerw. Heer A. S. van Rijn; tot Kapelaan te Haarlem (H. Joës de Dooper) den WelEerw. Heer G. A. Beek, die Kape laan was te Velsen (Noord); vervol gens tot Kapelaan te 's-Gravenhage (H. Jeroen) den WelEerw. Heer N. Tromp; tot Kapelaan te Heer Hugo- waard (H. Dion.) den WelEerw. Heer Th. G. P. te Meij; tot Kapelaan te Monnikendam den WelEerw. Heer J. M. Th. Reiber; tot Kapelaan te Schie- broek den WelEerw. Heer R. W. M. Geraets; tot Kapelaan te 't Veld den WelEerw. Heer A. C. Cras; tot Kape laan te 's-Gravenhage (H. Hart) den WelEerw. Heer P. J. van Stralen; tot Kapelaan te Schoonhoven den Wel Eerw. Heer F. J. Blommesteijn; tot Kapelaan te Tuitjehorn den WelEerw. Heer A. Saers, die Kapelaan was te Oude-Tonge; verder tot Kapelaan te Hoorn den WelEerw. Heer C. A. van der Voort; tot Kapelaan te Lisse (H.H. Engelbew.) den WelEerw. Heer A. Hammerstein; tot Kapelaan te Stomp- wij-k den WelEerw. Heer N. van Paaschen, die Kapelaan was te Meije en Zegveld. Tenslotte tot Kapelaan te Rotterdam (H. Lamb.) den WeJeerw. Heer H. J. Kooyman; tot Kapelaan te 's-Gravenhage (H. Liduina) den Wel Eerw. Heer B. A. van Zijl, die Kape laan was te Amsterdam (H. Ger. Maj.). SCHOENENREPARATIE OP DE BON. De Directeur van het Rijksbureau voor Huiden en Leder maakt bekend, dat voortaan periodiek distributiebon nen voor reparatie van schoeisel zul len worden geldig^ verklaard. De z.g. klantenbinding is vervallen, het publiek is vrij in de keuze van den schoenhersteller. De schoenhersteller moet op de plaats waar het reparatie- werk wordt aangenomen voor het pu bliek duidelijk zichtbaar een lijst op hangen, aangevende hoeveel bonnen voor iedere reparatie noodig zijn. Hfj mag niet meer bonnen aannemen dan volgens deze lijst vereischt zijn. Het aangenomen werk dient binnen 14 dagen te worden afgeleverd. De be kendgemaakte bonnen blijven geldig. Zij kunnen worden bewaard totdat het benoodigde aantal voor de ge- wenschte reparatie beschikbaar is. Zij mogen niet aan den schoenmaker in bewaring worden gegeven. KOLEN UIT HET RUHRGEBIED. Voor de eerste maal is een klein kwantum vette kolen uit het Ruhrge- bied in Utrecht aangekomen. Wie kan inlicht, geven over mijn zoon ARNOLD DERKS oud 18 jaar, die 19 Jan. '45 bij razzia's te Leiden werd gepakt, naar Utrecht vervoerd, vandaar naar Kampen en ver volgens naar Duitschland. Laatste ber. Kampen, v. Heutzkazerne 30-1-'45. Gaarne inl. aan N. P. Derks, Banstr. 19, Ben Haag. 468a

De Burcht | 1945 | | pagina 2