Dingen die men niet begrijpt Puntjes op de i BUITENLAND Schijnwerpers op... STADSNIEUWS 7e Zondag na Pinksteren. Evangelie Matth. 7, 1521. Iedereen begrijpt de zinnebeelden en toespelingen die aan den Landbouw zijn ontleend. Het Evangelie is er vol van! In de bergrede van Jezus staan de leliën te bloeien en boven de grijze olijfboomen glanzen de zilveren vleu gels der vogels die over de lage krui nen drijven. Iedereen begrijpt de bedoeling van de vraag: „Pluk je wel druiven van distels?" „Nee, natuurlijk niet'!' Dat is immers onmogelijk! Juist, maar even onmogelijk is het eeuwig geluk weg te plukken van onze levensboom wanneer die alleen maar is opgegroeid met wat brave woorden en vrome spreuken en gezegden. Niet zij dien den geheelen dag den mond vol hebben van Onzen Lieven Heer zullen de toekomstige bezitters zijn der eeuwige voorraadschuren, maar wel zij die heel weinig pratend over Onzen Lieven Heer van 's morgens tot 's avonds op hun eigen grond heb ben gewoekerd en volgens Gods aan wijzingen met heel veel moeite en in spanning hun ziel hebben bewerkt, van onkruid gezuiverd en van goed zaad voorzien. Zij zullen een overloopende maat in hun schoot zien uitgestort en voor hen zal God het overgroot loon zijn. De mond vol hebben van Onzen Lieven Heer. Bij alle gelegenheden naar de Kerk gaan. Het hoofd schudden over de boos heid der menschen. Alle godsdienstige vereenigingen aanhangen. Van sociale organisaties lid zijn. Bij avondgebed telkens maar weer 'n paar Vader-onzen en Wees-gegroe- ten als in de omgeving of parochie iemand van zijn geloof afvalt of niet leeft zooals het behoort. Kijk, dat zijn allemaal heel mooie dingen.... maar als het daarbij blijft, komt ge den hemel niet in O. L. Heer kijkt naar onze daden, kijkt hoe we vandaag, morgen, over morgen en altijd Zijn wil volbrengen. Of Hij uit de duizend en een woorden die we Hem toezenden, hoort dat we Zijn wil wel zullen volbrengen, betee- kent weinig. Daden ge lden meer dan woorden. Wie 'smorgens vroom te communie gaat en heel prettig met O. L. Heer spreekt over alle heilige en groote be langen die God en Zijn Kerk raken en wiens gebed een ruime omschrijving wordt van: „Heer, Heer"!, die is daar mede nog niet gerechtvaardigd. Neen, wat die dag aan daden en werken zal opbrengen, wat er voor goeds te plukken zal zijn van den ko menden levensdag, dat en dat alleen zal bfj den Heer van den oogst gewicht in de schaal leggen. De mond vol hebben van Onzen Lieven Heer en als knaagdieren aan tarwe den geheelen dag knabbelen aan den goeden naam van anderen. Kerkmeester zijn en bestuurslid van verschillende vereenigingen, maar je knechts en je meiden stijf vloeken Een mooi kazuifel cadeau doen maar je er niets van aantrekken dat jongens DE A.S. BIJEENKOMST DER „BIG THREE". Het tijdstip van de a.s. bijeenkomst der „Big Three" te Potsdam wordt nog steeds strikt geheim gehouden in de hoofdsteden der betreffende drie sta ten, in niet-officieele radioberichten wordt Dinsdag 10 Juli as. als de ver moedelijke datum genoemd, doch in goed ingelichte kringen te Londen acht men een lateren datum meer waar schijnlijk. De secretaris van president Truman heeft er op gewezen, dat be richten, welke spreken van een defini- tieven datum voor de conferentie niet juist behoeven te zijn. In het gealli eerde hoofdkwartier wordt eveneens geheimhouding betracht, wat de a.s. bijeenkomst betreft en hier werd zelfs niet eens de plaats van de bijeenkomst bekend gemaakt. CHAOS IN SJANGHAI. De Japanners hebben 110 Duitsche firma's in Sjanghai gesloten, om. de Siemens en Carlowitz ondernemingen; voorts hebben zij ruim 1700 Duitschers gearresteerd. Berichten beschrijven Sjanghai als een „chaotische en door terreur bezeten stad". Aan de bewo ners is den raad gegeven uit Sjanghai te evacueeren, maar onvoldoende verbindingsmiddelen verhinderen de mees ten om weg te gaan. STERREN. Ik glipte de vesting binnen. Het kostte mij niets dan een vriendelijk gezicht tegen den man met het geweer, die me slechts even behoefde op te nemen om te zien hoe ongevaarlijk ik voor de vesting was. Alweer een aan genaam verschil met het moffen-be wind. Toen was Befehl - Befehl. Het vreemdste aan me dien middag was dat ik liep. Langs en om mij heen flitsten de wagens voorbij met sterren van buiten en sterren van binnen. Ik liep richting Wassenaarscheweg, waar het moderne B.I.M.-gebouw zoo staat te vloeken naast het mooie kerkje van Kropholler. Het B(ataafsche) I(mport) M(aatschappij)-gebouw bleek deerlijk gehavend. Op mijn vraag of het Militair Gezag reeds op non-actief was, verwees men mij naar het B(ataafsche) P(etroleum) M(aatschappij)-gebouw vlak bij aan de Carel van Bylandtlaan. „Een concurrent?" „Integendeel, mijnheer, het is eigenlijk hetzelfde. De BP.M. verkoopt de olie aan de B.I.M., dat is dus eigen lijk aan zichzelf De B.I.M. is het ver koopkantoor der Koninklijke Shell- producten. Zelfs in den oorlog ver kochten die koninklijke producten. Tegenover het B.P.M.-gebouw, dat het midden houdt tusschen het paleis van Versailles en de Engelenburcht te Rome, voelde ik mij al kleiner en klei ner worden. Ik dacht aan mijn mislukte handels carrière. Een liter benzine werd voor niet meer dan 5 ets voor minder zelfs door de Koninklijke B.P.M. aan de Koninklijke B.IM. verkocht. De klant betaaldt weliswaar 11 of 12 ets., doch daarmede stelde hij alleen maar een sociale daad. Zeven cents waren voor den Staat bestemd, die de wegen aanlegde, waarvoor de automobilist zijn wegenbelasting betaalde. Het komt op den omzet aan Van die 5 ets. hield de maatschappij echter toch nog iets over, getuige het paleis achtig bouwsel, in welks immense hall ik thans stond. De man in de verbeterde overall be kleedde slechts den rang van kapitein en dus waagde ik het hem aan te en meisjes zonder toezicht zijn als ze bollen zitten te pellen en je weet dat er ongerechtigheid gebeurt. Elke 14 dagen trouw biechten en hoog opgeven van de geestelijke leiding van Mijnheer Pastoor of Mijnheer Kapelaan maar je dienstmeisje geen moment rust gunnen en er uit halen wat er bij mogelijkheid maar uit te halen valt. Zie, dat alles lijkt verdacht veel op: doe wel naar mijn woorden maar niet naar mijn werken. De mond vol hebben van O. L. Heer, maar in de practijk van het dagelijk- sche leven alle goddelijke uitspraken over liefde, rechtvaardigheid en ver antwoording den hals omdraaien, dat is een leven van dorens en distelen. Verbaast U niet als God er op den dag van den grooten pluk geen goede vruchten kan vinden. DE DUITSCHERS HEBBEN HET NIET BETER DAN WIJ. Geconstateerd is, dat de voeding van de Duitschers niet is 2000 caloriën per dag, doch dat het rantsoen slechts 800 calorieën per dag bedraagt, aanzienlijk minder dus dan in Nederland, waar men 1850 cal. krijgt. De mijnen werken en produceeren steenkool, die bestemd is voor Neder land, België en Frankrijk. Opvallend is, dat de dames uitste kend gekleed gaan, veel beter dan de gemiddelde Nederlandsche vrouw. De jeugd is minder goed gekleed en heeft vooral gebrek aan schoenen. Te Hagen werd een accumulatoren- fabriek bezocht, alwaar 10 ton mate riaal voor de Hengelosche centrale in beslag is genomen. Men hoopt dit ma teriaal in den loop der week naar Twenite te transporteeren. POLEN. Van de drie en een half millioen Poolsche joden zijn er na de Duitsche massa-moorden nog honderdduizend in leven. In Warschau woonden vroe ger 400.000 joden, nu nog slechts 5000. Ongeveer 150.000 joden worden uit de Sowjet-Unie terug verwacht. Alle jo den zullen bijzondere rantsoenen krijgen. spreken. Inderdaad, ik werd reeds bij den directeur verwacht. Nu de democrati sche instellingen niet meer werkten, hechtte men aan mij de grootste be- teekenis. „Mijnheer, in welken toestand leven wij eigenlijk?" „U bedoelt ongetwijfeld den toe stand van bevrijding, waaraan onze instelling zoo'n belangrijk aandeel heeft gehad". „Nou, eigenlijk begrijpen mijn le zers dat wel. Ze voelen zich al weken lang zoo heerlijk vrij en blij, dat ze weer iets anders willen, maar ze be grijpen nog niet goed wat ze willen. Alleen het moet iets geheel nieuw zijn. Echt iets anders dan voor den oorlog. „Nu, kijk eens aan, er is eigenlijk keus genoeg. Volgens de Grondwet en volgens andere wetten zijn reeds van ouds bekend: de Toestand van oorlogsgevaar, de Staat van Oorlog, de Staat van Beleg, de Toestand van Oorlog en tenslotte maar dat interesseert de menschen minder de Toestand van Vrede. Wel begrijpend intusschen, dat de Nederlanders niet gauw tevreden zijn en dat al deze toestanden reeds vóór den oorlog in de wet waren voorzien, begrijpend ook, dat men een beetje revolutie wil, hebben wij het in Londen bestaan de Grondwet op zij te zetten en hebben wij in het leven geroepen de Bijzondere Staat van Beleg. „Dat is dus Toestand no. 6". „Inderdaad, en aangezien de cri- tiek op het M.G. ons hier volkomen bekend is, overwegen wij thans de in stelling van den Bijzonderen Toestand van Bijzonder Beleg". „Hoe staat het Burgerlijk Gezag daartegenover?" „Bah, civilisten mijnheer; zij zijn niet eens in staat om vrede te maken, iets wat toch alleen maar bij hooge uitzondering noodig is. Overigens handhaven wij het Burgerlijk Gezag, dat alles zelfstandig mag doen, wat wij goedvinden. Mits ze het niet al te eenvoudig doen, want dan krijgen de menSchen je door. Je moet het zoo inkleeden, dat zelfs een couranten- BEKENDMAKING MILITAIR GEZAG. Ten aanzien van het reizen naar Duitschland gelden op het oogenblik de volgende bepalingen: 1. Alleen personen, die op last van het Opperbevel voor zuiver militaire doeleinden gaan, of aan hen, die in dienst zijn van het bezettingsleger, wordt toestemming verleend Duitsch land te betreden. 2. Het reizen naar Duitschland voor familie- of zakenaangelegenheden wordt niet toegestaan. 3. Er bestaan bijzondere bepalingen voor grens-arbeiders (d.w.z. zij, die op Nederlandsch^grondgebied dicht oij de Nederlandsch-Duitsche grens woon achtig zijn en wier werkzaamheden vereischen, dat zij zich dagelijks naar en van Duitschland begeven)voor informaties betreffende dit grensver keer wende men zich tot de dichtstbij zijnde commandopost der grensbewa kingstroepen. 4. Alleen de geallieerde militaire autoriteiten zijn gerechtigd om aan Nederlandsche onderdanen toestem ming te verleenen, Duibsch grondge bied te betreden. De Militaire Commissaris voor Leiden o. Mr. F. P E. BLOEMARTS, Majoor. In Gelderland zijn 300.000 In Limburg zijn 175.000 In Brabant zijn löO.OC" In Zeeland zijn 110 00„ oorlogsslachtoffers. Wat doen wij in Leiden voor deze menschen Welke stad, welk dorp in Gelderland, Limburg, Brabant of Zeeland gaan wij helpen FEESTAVOND. DER 3e COMP. B.S. Gisteravond was er in den Foyer der Stadsgehoorzaal een feestavond voor de officieren, onderofficieren en man schappen der 3e Comp. der B.S. Onder de genoodigden zagen we o.a. den Districtscommandant, den heer Coen- ders en den heer Zandbergen, com mandant der Comp. Rapenburg. Na de opening door den voorzitter der feestcommissie, sectde-comm. Fre- deriks, werd het eerste gedeelte van den avond op succesvolle wijze ver zorgd doo'r het gezelschap v. d. Woerd- Heijnen en het Hohner-trio; voor mu- redactie het niet begrijpt". „Mijnheer, daarin is U volkomen geslaagd". Hij glimlachte een weinig verlegen, hetgeen zijn martiale figuur nog beter deed uitkomen en vervolgde: „Wij zijn volkomen nieuw, hetgeen geheel iets anders is dan nieuweling in het vak. Met de oude sleur hebben wij gebro ken. Zie naar het decorum, b.v. De ambtenaar, die het vroeger bestond een taxi van 90 ets. naar huis te de- clareeren, verscheen als afschuwwek kend voorbeeld in het Jaarverslag van de Algemeene Rekenkamer, maar nu hebben we voor elke ster een auto en voor elke auto een ster. The car of the kings en the king of the cars, mijn heer! En dit Kremlin-achtig gebouw, waarin wij ons hebben gehuisvest, het is niet alléén voor ons genoegen, mijn heer". „Wie betaalt het gelag? Wie is de meester hier? Wie betaalt de boter?" „U bedoelt?" ,Jk meen, hebt U genoeg omzet ten?" „O, wat dat betreft, behoeven wij ons gelukkig geen zorgen te maken. Geld hebben wij meegebracht, bij wijze van spreken zooveel als wij willen. Dat hebt U zeker al wel gemerkt. U weet trouwens, dat het geld een geheel an dere rol zal gaan spelen dan vóór de oorlog. Maar maak het Uw lezers niet al te duidelijk Het was een van de vóóroorlogsche fouten, dat men Jan Publiek alles wilde doen begrijpen. Een geheel verkeerd systeem, waarmede wij radicaal hebben gebroken U begrijpt mij trouwens wel". „U permitteert nog een vraag?" „Mijn permit, mijnheer, maar maak het kort. mijn nationale tijd is kostbaar" Wij waren op heel vertrouwelyken voet geraakt. Hij had mij een „Roy" laten opsteken, „made for the Dutch army only", die beslist minder lekker is dan die, welke gefabriceerd zijn „for the Canadian army only". Hij deed mij uitgeleide. „Mijnheer, waarom zijt gij?" Hij stond te midden van datgene, wat best de piste had kunnen zijn, ter wijl ik op mijn scheeve hakken haastig de statietrap afstruikelde. Hij stond daar wijdbeens, de linkerhand in de zijde, in de rechter datgene kramp achtig gekneld, wat hij ook in zijn civiel bestaan handteerde zijn vul potlood. zikale omlijsting zorgde het gezelschap v. d. Water. Tijdens dit gedeelte van het programma hield, de heer Coen- ders een toespraak, waarin hij het ont staan der B.S. schilderde. Duidelijk liet hij naar voren komen dat door organisa torische moeilijkheden de B.S. gesplitst werd in S. G. en B. T. De leden van beide groepen hadden zich gemeld, om met inzet van hun leven, te strijden voor de vrijheid van ons vaderland. Daar evenwel die moeilijkheden opge lost waren, vervielen de benamingen S. G. en B. T. en werden vervangen door de algemeene benaming B.S., zoo dat het groote verschil, dat door ver keerde opinies omtrent deze groepen ontstaan was, daarmede uit den weg geruimd zijn Na afloop van het eerste gedeelte van den avond dankte de heer Geene, commandant der 3de Comp., de feest commissie, bestaande uit de sectde- comm. Fredericks en Kiel, en hun me dewerkers voor hun arbeid, die wel met succes bekroond was geworden. Hierna bleven de leden der 3e Comp. en hun /dames bijeen voor een gezellig bal onder leiding van den heer E. Cas- telein, terwijl het dansorkest van den heer B. Kruyt tot groote tevredenheid van iedereen het muzikale gedeelte verzorgde. De 3de Comp. kan met ge noegen terugzien op een bijzonder ge slaagden avond, die op een gepaste wijze gevierd is. WIJ HEBBEN WEER LICHT. We hebben weer licht, we hebben weer stroom. Telkens wordt ons weer iets teruggegeven wat wij zoo lang hebben moeten missen. Laten wij nu niet direct beginnen met te zeggen: „het is haast niets, wat kun je doen met die paar kilowatt" Het is inderdaad weinig, maar we kunnen eens strijken, een keertje, we kunnen weer een keer stofzuigen. En laat ons nu weer eens „fatsoenlijke menschen" worden, die niet peuteren aan de meter en die royaal zeggen: stroom voor de industrieën gaat voor erh wat particulieren krijgen is mee genomen". Voor alle particuliere verbruikers die thans reeds aangesloten zijn gelden de volgende rantsoenen voor de perioden: December-Januari 26 kwh., Februari- Maart 19 kwh., April-Mei 12 kwh., Juni-Juli 8 kwh., Augustus-September 12 kwh., October-November 23 kwh. Bovengenoemde rantsoenen gelden uitsluitend voor verlichting en huis houdelijk gebruik.

De Burcht | 1945 | | pagina 2