BINNENLAND I Nieuwsflitsen ARNHEM BOUWT De wnd. burgemeester van Arnhem deelde mede: dat er nu weer bijna 50.000 inwoners binnen de stdsgrenzen zijn; dat het aantal bewoners midden Juli 75.000 zal bedragen; dat voor het restant van 15.000 geen woningen beschikbaar zijn; dat men aangewezen is op samen woning; dat een prij zenbureau is opgericht tot tegengaan van ongemotiveerde huurprijsstijging; dat er zeer veel kachels en fornuizen door de moffen zijn geroofd; dat er thans 2 centrale keukens wer ken met een capaciteit van 29.000 liter per dag; dat men hoopt met drie keukens de capaciteit op te voeren tot 60.000 liter; dat men het betreurt, dat Arnhem niet den noodigen steun ontvangt; dat men thans gedwongen is Arnhem zelf uit Arnhem te helpen. De Redactie van „De Burcht" deelt mede: dat het droevig is, dat het Westen, dat bijna zonder beschadiging uit den oorlog is gekomen, geen medeleven be toont met het Zuiden, waar groote schade is aangericht, terwijl het Zui den wel een actie deed ontstaan om het Noorden te helpen. DE OPTIMIST. Het gebeurde in Arnhem voor eenige dagen, dat een soldaat van het corps „Schotsche hooglanders" zich op het gemeentehuis vervoegde, met een hoogst belangrijke opdracht. Op den avond 9 Mei 1940 had na melijk een Engelsch ballet een uitvoe ring gegeven in den Stadsschouwburg. Door de gebeurtenissen van den vol genden dag had het gezelschap, dat hoofdzakelijk uit dames bestond, ijlings naar Engeland moeten afreizen, waardoor het niet mogelijk was ge weest alle bagage mede te voeren. Een der dames, blijkbaar zeer ge steld op het bij elkaar houden van haar garderobe, heeft nu den schot verzocht, een destijds door haar ach tergelaten koffer met kleeren te ach terhalen. Vervuld van de belangrijk heid van deze daad, meldde hij zich aan het loketje „inlichtingen" en ver zocht om begeleiding naar den Stads schouwburg, om daar alsnog een on derzoek in te stellen naar den achter gelaten koffer. De ambtenaar had werkelijk eenige moeite om den man aan het verstand te brengen, dat Arn hem geëvacueerd was geweest en door de Duitschers volkomen leeggeplun derd. „Uw koffer zal daar ook wel bij geweest zijn", sprak de ambtenaar nog alvorens hjj het loketje sloot. BEVRIJDINGSFEEST „GROENOORD". Haarlemmerweg en omgeving vierde op 26 en 27 Juni het vredesfeest. Het goed opgezette programma bracht veel voor vermaak en ontspanning. Na ope ning op den eersten dag trok een fraaie gondelvaart zeer veel belang stellenden. De hoofdschotel van het feest op Woensdag vormde wel de op tocht der kinderen, met versierde fietsjes, wagentjes, enz., waarbij veel mooie objecten te bewonderen waren. Helaas was een regenbui hier spel breker. In den avond was er optocht der volwassenen, waarna een luister rijk vuurwerk het openbare gedeelte van het feest afsloot. De buurtbewo ners vermaakten zich hierna nog lang op een bal onder leiding van den heer Castelein in de hallen van het Open baar Slachthuis. Volwassenen en kinderen werden in den loop van den dag op royale wijze getracteerd. Een oliebollenkraam en een draaiorgel gaven aan het feest een Oud-Hollandsch kermisachtig cachet. Winkeliers en buurtbewoners hadden hun etalages en gevels aantrekkelijk gemaakt door versieringen. De fraaie prijzen, die voor een en ander waren uitgeloofd, stelden de deelnemers ruim schoots schadeloos voor den tijd en de moeite, die zij aan gevelversiering, optocht en gondelvaart hadden be steed. Buurtvereeniging „Groenoord", die de organisatie van het feest op zich had genomen, stelde de speeltuin be schikbaar voor een zanghulde der kin deren. Dr. Reiitsma nam deze in ont vangst namens burgemeester en mili taire overheid. Het muziekcorps der N.Z.H.T.M. luisterde gondelvaart en optochten verdienstelijk op, terwijl het Zuidzee- trio goede muziek gaf op het nacht feest. ZWEMINRICHTING „DE ZIJL". Watertemperatuur 18 graden. DE TRANSPORTEN NAAR DUITSCHLAND. De volgende mededeeling wordt ons verstrekt door de Shaef-Mission to the Netherlands met betrekking tot een zekere critiek, welke den laatsten tijd in sommige Nederl. bladen is geuit op de geallieerde politiek, waarbij Duit- sche eenheden werd toegestaan be paalde hoeveelheden voedsel en klee ding over de grens mede te nemen, wordt de behoefte gevoeld de Neder- landsche bevolking in kennis te stellen van de volgende feiten: Toen de evacuatie van Duitsche troepen uit Holland werd beraamd, was het het geallieerde inzicht, dat de Duitschers verplicht zouden worden in hun eigen onderhoud te voorzien voor zoover betreft voedsel en kleeding, totdat de Duitsche burgerlijke instan ties georganiseerd konden worden tot het overnemen van deze taak. Hun transporten werden echter onderzocht in twee plaatsen Den Helder en Delfzijl en tot 22 Juni werd een groote hoeveelheid smokkelwaar van de Duitschers in beslag genomen en over gedragen aan de Nederlandsche auto riteiten. De 120.000 Duitschers, die het land verlieten gedurende deze periode, hebben niet meer meegenomen dan 2500 ton voedsel en 2000 ton kleeding en uitrustingstukken. In vergelijking met deze hoeveelheden voedsel en materiaal, dat uitsluitend het land verliet ten einde te voorko men, dat de Duitschers zouden aange wezen zijn op Britsche voorraden, zijn de volgende bevoorradingen in de sinds kort bevrijde gebieden ten Noorden van de rivieren, aangevoerd door het Canadeesche leger en Nether lands Districts Command, zulks tus- schen de resp. data van bevrijding en den 22sten Juni: voedsel 186,500 ton, steenkolen 102.000 ton (waarvan het grootste deel werd aangevoerd uit de Limiburgsche mijnen), benzine, olie, enz. 39.500 ton. Behalve de bovengenoemde aanvoer' werden belangrijke hoeveelheden voor raden van de Duitschers afgenomen en overgedragen aan de Nederlandsche autoriteiten, o.a. 19.100 radio's, 21.100 rijwielen, 4500 paarden, 2000 wagens, 1500 personenauto's, 1400 vrachtauto's, 50 autobussen, 20 trailers, 25 tractors en 20 ambulances. DE PRODUCTIE VAN BOUWMATERIALEN. Uiteraard is er in het zuiden alles op gezet om de productie van de bij den wederopbouw zoo noodige bouw materialen zoo spoedig mogelijk te hervatten. Op een persconferentie werd door den secretaris van het col lege van commissarissen te Tilburg medegedeeld, dat de productie in de maand Mei was opgeloopen tot 15.000 ton cement, 400.000 dakpannen, 20.000.000 baksteenen, 16.000 vierk. me ter bouwplaten, 400.000 draineerbuizen en 600 ton gresbuizen. De cementpositie is voldoende geweest om de zuidelijke gebieden te voorzien, dank zij het feit, dat de fabrieken der Enci te Maas tricht door een kolentoewijzing van 3900 ton per maand op de helft van hun normale capaciteit konden wer ken. Deze cement-productie heeft ook de vervaardiging van vele kleinere be- tonvoorwerpen mogelijk gemaakt. De kolenvoorziening der steenbakkerijen kon in Mei worden opgevoerd tot 4000 ton; in Maart bedroeg zij nog slechts 1200 ton. In het algemeen kader van den wederopbouw beteekenen deze pro ductiecijfers echter nog niet veel meer dan den bekenden druppel op de gloeiende plaat. De glasproductie noemde men ronduit hopeloos. We zul len het vooreerst wel met kunstglas moeten doen. Ook de houtvoorziening staat er niet bijster gunstig bij. Het kapplan 1945 wil 42.000 kub. meter eiken, beuken en populieren vellen, doch de minimale behoefte van weder opbouw en industrie bedraagt 93.000 kub. meter; dennen- en vurenhout is er minimaal niet minder dan 384.000 kub. meter noodig, doch hiervan zal slechts 62.000 kub. meter beschikbaar zijn. Men is nog vrijwel geheel aangewe zen op voorziening uit de binnenland- sche bosschen, doch er is hoop voor leveringen uit Zweden en Canada. PRIJS VOORSCHRIFTEN BLIJVEN VAN KRACHT. In verschillende deelen van het land schijnt de opvatting post te hebben ge vat, dat de prijsvoorschriften niet lan ger van kracht zijn. Dit misverstand werd in de hand gewerkt, doordat het controle-apparaat van de voormalige prijsbeheersching na de zuivering to taal moest worden gereorganiseerd, De controle op de naleving der prijsvoor schriften heeft daardoor gedurende de eerste weken na de bevrijding eeniger- mato gestagneerd. Thans is de reorga nisatie van het prijscontrole-apparaat echter vrijwel beëindigd. Bovendien vindt eerstdaags de be noeming van de nieuw ingestelde tuchtrechters voor de prijzen plaats. Tegen prijsopdrijvers zal dus nu effec tief kunnen worden opgetreden. Er wordt dus nogmaals met nadruk de aandacht op gevestigd, dat de prijs voorschriften onverminderd van kracht zijn gebleven. Voor elke prijs- verhooging is voorafgaande toestem ming noodzakelijk. BUNKERBOUWERS IN „DE BAK". Kapitein v. d. Bals, inspecteur van den P.O.D. te Rotterdam deelt mede, dat sinds eenige weken achter slot en grendel zitten: Drie direoteuren van Wilton Feyenoord: Techmacher, Met selaar en Mueller; de slooper van Den Haag: Joh. Lekkerkerkerde dir. v. d. Aan.-Mij. Voormolen: H. Voormolen, M. J. Voormolen en H. J. Voormolen; de directeur van Taconis Vruchten- Mij.: H. Taconis; de aanlegger van verdedigingswerken op Walcheren: L. Beider; de aannemers E. Blok en C. v. d. Bosch, en ten slotte Schouten van de Rijnscheepvaart, die destijds sche pen aan de Duitschers heeft verkocht voor de voorgenomen invasie in Enge land. MILITAIR GEZAG. Openbare bekendmaking. De Militaire Commissaris voor Leiden e. o. maakt krachtens het bepaalde in de Wapenverordening Militair Gezag (Verordening van den Chef Staf Mili tair Gezag dd. 7 Sept. 1944 No. 7 Pu blicatieblad No. 1) bekend: Alle wapenen, munitie, springstoffen en oorlogstuig, welke zich nog in het bezit van burgers bevinden, moeten worden ingeleverd ten bureele van het hoofd der plaatselijke politie. Deze inlevering dient te geschieden vóór 1 Juli 1945. Van deze inleverings plicht zijn uitgezonderd de in artikel 4, le t/m. 3e van bovenvermlde verorde ning genoemde openbare functionna- rissen, alsmede de personen, aan wie door of vanwege het militair gezag een schriftelijke vergunning is verleend tot het voorhanden of bij zich hebben van bovenbedoelde artikelen. Niet nakoming van bovenstaanden inleveringsplicht wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. De Militaire Commissaris voor Leiden e.o. De Reserve-Majoor der Infanterie, Mr. F. P. E. BLOEMARTS. RUSLAND EN DE KERK. „Zoo even maakt een dagorder van maarschalk Stalin bekend dat de troe pen van maarschalk Sjoekof de Duit sche verdediging hebben doorbroken. Hoe dikwijls hebben wij de laatste jaren van den oorlog niet met span ning uitgezien naar deze berichten. Als we dachten dat de barre winter van sneeuw en ijs alle voortgang on mogelijk maakten, stormden de Russen vooruit in een tempo, dat de Duitsche horden den adem benam. Als we dachten dat modder en water den Russischen opmarsch zou belem meren, dan klonken avond na avond uit de Moscousche radio de salvo's om nieuwe overwinningen te vieren. Rusland was in zijn kracht een open baring', maar verder bleef Rusland een geheim. Wat er zich aan geestelijke stroomin- gen deed gelden, bleef en blijft nog verborgen, de berichten die zoo schaars daaromtrent binnenkomen vormen geen duidelijk beeld en geven zelfs geen vage aanwijzing. De mysterieuze geheimzinnigheid, waarmee zooveel gebeurtenissen in Rusland blijven toegedekt, duurt nog altijd voort en geeft aanleiding tot allerlei oncontroleerbare geruchten. Hoe dikwijls staat echter Rusland niet in onze gedachten? Want ieder onzer heeft bewondering, diepe en waarachtige bewondering voor de prestaties van het Russische leger. Maar daarbij komt altijd weer die vraag naar voren: Hoe staat het Rusland van nu tegenover den gods dienst? Een vraag, die niet alleen van ge weldige beteekenis is voor de Katho lieken, maar voor allen, die christelijk gelooven. En wie heeft niet eens het stille ver langen gedroomd, dat alle krachten die daar leven op sociaal en technisch ge bied, nog eens de steun van een waar achtig godsdienstig leven zouden krij gen, om zoo een maatschappij op te 1 Gen. Mac Arthur deelt mede, dat de Australiërs de herovering van de groote westelijke olievelden op Borneo hebben voltooid. De UN.R.R.A. heeft een Bureau gesticht voor naspeuringen naar gede porteerden naar Duitschland. De Duitschers vermoordden min stens 95.000 Nederlandsche Joden. Van de 100.000 weggevoerde Joden zijn er slechts 1400 teruggekeerd. Superforten hebben een aanval gedaan op Yokkaitsjai nabij Nagoya. Minder dan 14 uur vroeger deden 500 Superforten een aanval op tien fabrie ken op het eiland Honsoe. Dertig geallieerde oorlogsschepen bombardeerden Balikpapan: Mijnen vegers veegden mijnen voor de kust ter voorbereiding van een nieuwe lan ding op Borneo. Volgens Radio Tokio biedt het Ja- pansche garnizoen bij Ternate hevige tegenstand. De Poolsche Regeering te Londen blijft protesteeren tegen de nieuwe voorloopige Poolsche Regeering van Nationale Eenheid. In de verklaring wordt de te Moskou gevormde regeering onwettig genoemd. Er bevinden zich nog 80.000 ex- Russische krijgsgevangenen in Noor wegen. 6600 zijn reeds verscheept naar Moermansk. De herbevolking van Tholen ver-, loopt vlot. 7000 evacué's zijn reeds naar huis teruggekeerd. Deskundigen uit Engeland, Frankrijk, België en Nederland be spraken plannen om den Rijn voor scheepvaart open te stellen van de Ruhr tot de Noordzee. Op verschillende pleinen in Am sterdam geeft een speelgroep van de Amst. Jeugdaotie gedurende de volks feesten oude volksdansen te zien: o.a. zwaard en Morrisdansen onder bege leiding van viool en fluit. Het publiek was zeer enthousiast. Belgische Koningscrisis. De Ko ning heeft de vertegenwoordiging der Belgische Balie ontvangen. Machinisten examens koopvaardij. Het volgende examen vangt aan met Aug. voor alle diploma's Stukken in zenden aan Nassauplein 27, Den Haag. Vergunning voor Tabaksteelt. Tot 20 Juli a.s. aan te vragen bij den Pro ductie-Commissaris voor den tuinbouw en ooftteelt, Bezuidenhoutscheweg 30, kamer 133, Den Haag. Uitsluitend ver gunningen door voornoemden com missaris afgegeven voor het jaar 1945 bezitten geldigheid. Linnenjacht van het Militair Ge zag in de Haarlemmermeer. Pakken lucifers, voorraden zeep, lakens e.d. kleeren, fietsen, vloerkleeden, over hemden, levertraan etc. etc. waren de buit. Textiel gaat naar de Distex voor zieken, ziekenhuizen en oorlogsgetrof fenen. Rest rechtstreeks aan zieken huizen en andere instanties. Rotterdam heeft stroom!!!! Ieder der aangeslotenen mag niet meer dan Vz kw per dag gebruiken. Overtreding wordt streng gestraft. Haring visscherij. Volgens een radiographisch bericht uit zee had de Katwijksche haringvisscher Kw. 37, reeds een vangst van 150 kantjes ha ring aan boord. bouwen, waarin „waarheid", „gerech tigheid" en ,Jiefde" metterdaad wor den beoefend en niet enkel maar pro- paganda-leuzen zijn. Heel dit probleem: „Wat hebben we aan Rusland" komt telkens scherp voor onze aandacht als we worden herin nerd aan het werk en den arbeid die er in vele stille centra's van studie en gebed wordt gedaan voor de hereeni- ging van Rusland met de Kerk. Of dat nu een eerste H. Mis is van een Monnik der hereeniging of dat het een lezing is over dit onderwerp, of een collecte, die wordt gehouden, tel kens komt de vraaghoe staat het met den godsdienst in Rusland, wat is van die zijde te verwachten? Die vraag beantwoorden, volledig en zóó dat we weten waar we aan toe zijn, kan alleen Rusland zelf en momenteel kunnen we slechts dit feit constate e- ren: Rusland zwijgt. Dit zwijgen is veelzeggend. En.... het is niet bemoedigend!

De Burcht | 1945 | | pagina 3