Gevaren verdovende middelen in studie 4 Miljoen fluorwater Brand boven volle bioscoop: geen AMSTERDAMS INITIATIEF Marihuana uit opiumwet? Een lichte, geurige senoritas, vol fijne trekjes... Automobilist j Arthur Rubinstein in verbrand Qrote Doelenzaal Boersma: effect voorlichting Pijlsnelle daling van geboortencijfers WET TEGEN DE DOPING Akkoord over hoger kleutersclioolgeld Weer orkest in bioscoop? YVONNE PAUL VESTIGT RECORD 9 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1967 Hoogste percentage in Nederland (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Binnen af zienbare tijd zullen 4 miljoen Ne derlanders gefluorideerd water drinken. Dat is op de gehele bevolking een percentage, dat nog in geen enkel ander land is bereikt. Dit heeft staatssecretaris Kruisinga gisteravond meege deeld in de Tweede-Kamer commissie voor volksgezondheid. Zoals bekend wordt fluor aan het drinkwater toegevoegd om tandbederf tegen te gaan. Reeds gefluorideerd zijn steden als Rotterdam, Groningen, Gorkum en Enschede. Amsterdam, Haarlem Nijmegen, Meppel en een aantal kleinere plaatsen hebben inmiddels een fluorideringsvergunning ont vangen; Arnhem, Eindhoven, Den Bosch, Assen, Zutphen en Sliedrecht hebben er een aangevraagd. MOSKOU Ook de Kosmos-188 waaraan eerder deze week de Kosmos 186 in de ruimte automatisch werd gekoppeld, is veilig op de aarde geland. Hiermee is het uitgebreide programma van wetenschappelijk on derzoek met deze twee kunstmanen beëindigd, zo meldde het Russische persbureau Tass gisteren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Rool vink overweegt een commissie van deskundigen in te stellen, die de hele problematiek rond het gebruik van verdovende middelen moet gaan bestude ren. Ook zal binnenkort een ge sprek worden gehouden tussen de departementen van sociale zaken en volksgezondheid en van justitie met de gemeente Amsterdam en de verenigingen voor geestelijke volksgezond heid. Het onderwerp is de voor lichting over de gevaren, die aan de consumptie van LSD, marihuana etc. zijn verbonden. Het initiatief tot dit gesprek is uitgegaan van burgemeester Samkalden van Amsterdam, die in zijn stad speciaal met het ge bruik van verdovende middelen te maken heeft. De minister deed deze mededelingen tijdens de begrotingsbehandeling in de Tweede-Kamercommissie voor de volksgezondheid. Dr. Lamberts (soc.) drong aan op de instelling van een staatscommissie, die onder meer zou moeten nagaan of marihuana in ons land vrij zou kunnen worden verhan deld. De socialistische afgevaardigde vond marihuana niet zo verderfelijk als nicotine en alcohol. Ten onrechte wordt marihuana door de huidige wet in de sfeer van het misdrijf ge trokken. Waarschuwing Drs. Tilanus (ch) vreesde dat van de publiciteit over verdovende midde len geen afschrikwekkend, maar eer der een stimulerend effect op de jeugd uitgaat en daarom vroeg hij de mi nister contact op te nemen met zijn ambtgenote van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk om de omroep verenigingen op hun verantwoorde lijkheid in deze te wijzen. Dat vond minister Roolvink niet zo'n gelukkig idee. „De overheid", meende hij, „moet op dit terrein gro te terughoudendheid betrachten". Het initiatief tot contact met de omroepverenigingen zou zijns inziens beter kunnen uitgaan van artsen, die direkt met de slachtoffers van ge bruik van LSD e.d. in aanraking ko- Of marihuana uit de Opiumwet moet, zou door de eventueel in te stellen deskundigencommissie moeten worden bekeken. Voor de door dr. Lamberts gevraagde staatscommissie voelde de bewindsman niet veel. „We moeten zuinig met staatscommissies omspringen". Nog geen beslissing in affaire-Selmez DEN HAAG/BONN Het bericht van het Westduitse onafhankelijke blad Berliner Morgenpost als zou de Nederlandse regering ertoe overhel len de benoeming van de Duitse gene raal Albert Schnez af te wijzen wordt door het ministerie van buiten landse zaken te Den Haag speculatief genoemd. Mammoet-rechtszitting in Zuid- Italië, waar 152 leden van de Maffia terechtstaan op beschul diging van ongeveer honderd moorden of verdwijningen in de periode 1959 tot 1963. Het zijn overwegend keurig geklede he ren die zich in de grote stalen kooi bevinden. WEESP De 37-jarige timmer man J. Hut uit Weesp is gisteren levend verbrand in zijn auto. Zijn wagen raakte in brand na een botsing met een andere personenauto. Het ongeluk gebeurde op de Kanaal dijk in Weesp. APELDOORN De 22-jarige bal letdanseres mejuffrouw Ophof is gisteren hier bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij reed in haar wagen met grote snelheid tegen een oplegger die dwars op de weg De chauffeur van de truck moest namelijk afremmen omdat hij het ge voel had dat de combinatie begon te schuiven. Daardoor kwam de opleg ger dwars op de weg te staan. ROTTERDAM Concertpianisten kunnen ruwweg in twee categorieën worden verdeeld: aan de ene kant diè pianisten die er van uit gaan dat zij zich bij de te vertolken werken zo nauwkeurig mogelijk houden aan de voorschriften van de componisten deze musici zijn als het ware een „medium" tussen toondichter en hoor der en anderzijds diegenen, die •hun persoonlijke visie op de door hen gespeelde muziek laten prevaleren. De wereldberoemde pianist Arthur Rubinstein, die donderdagavond in de geheel uitverkochte Grote Doelen zaal als eerste in de serie „vier meesters van het klavier" optrad, heeft met name in het gedeelte voor 99 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Roolvink is niet van plan sexuele voorlichting op de openbare lagere scholen te bevorderen. In de Tweede-Kamer commissie voor volksgezondheid drong dr. Imkamp (D '66) hierop aan. Maar de minister vond, dat de overheid op het terrein van de sexuele voorlichting slechts een be perkte taak heeft. In het kader van de geestelijke vrijheid schept ze door haar subsidie beleid mogelijkheden voor deze voor lichting, maar zelf geeft ze die niet. De verantwoordelijkheid daarvoor ligt primair bij de ouders. Daling Het vraagstuk van de sexuele voorlichting werd gistermiddag in de Kamercommissie terloops behandeld. Drs. Boersma (a.r.) constateerde, dat het effect van deze voorlichting zich al aftekent in de pijlsnelle daling van de geboortencijfers. „Als het zo door gaat moeten alle prognoses wor den herzien. Dan hebben we in de jaren 1980'83 een stationaire toestand bereikt en zitten we in het jaar 2000 nog met een bevol king van 12 miljoen." Ir. Van Dis (s.g.) zag het allemaal uit de hand lopen. Als de overheid niet ingrijpt, krijgen we hier straks een wettelijke regeling van de abor tus provocatus en ontstaan toestanden als in India, waar mannen zich tegen Drs. Tilanus (c.h.) maakte be zwaar tegen de mogelijkheid, dat de Nederlandse Vereniging voor Sexu ele Hervorming de rijkssubsidie van 50.000 kan besteden aan teach-ins van het soort als onlangs is gehou den. De CHU-voorzitter doelde ken nelijk op „Sextant". Hij had waar dering voor de mensen die op die teach-in nog iets redelijks naar vo ren hadden gebracht, maar niet voor de NVSH-voorzitster, die „Sextant" met een „onbehoorlijke kreet" had besloten („Ga heen en vermenigvul dig u" red.). Mr. Kronenburg (BP) zag in de sexuele-voorlichtingsrage ten dele een aanval op de godsdienstige op vattingen van bepaalde bevolkings groepen. Om die reden stond hij aar zelend tegen de subsidie aan de NVSH. Sexuele voorlichting vond hij eigenlijk niet veel zaaks. De kinde ren leren het spelenderwijs op de Minister Roolvink zei zeer afwij zend te staan tegen alle knevelarij van de geestelijke vrijheid, die zich soms op het terrein van de sexuele voorlichting voordoet. „Iedereen die zijn mening uitdraagt, dient niet alleen te blijven binnen het raam van de wet, de openbare orde en goede zeden, hij dient ook rekening te houden met de gevoelens van anderen in onze samenleving. En daaraan ontbreekt nog wel iets." Kamercommissie achter voorstel (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De meerder heid van de Kamercommissie voor onderwijs is bereid de voorstellen van minister Verin- ga tot verhoging van het kleu terschoolgeld, de cursusgelden bij het beroepsonderwijs en het Deze wel heel erg poserende juffrouw laat een papieren bord je en bekertje zien. Op zichzelf niets nieuws, maar wel „nieuw" is, dat het patroontje op het weg- gooi-servies uitgerekend hetzelf de werkje is als op de weggooi- jurk die het juf je draagt. Nou, weggooi-jurk? Die kan nog een paar keer gewassen worden. Niet echter het eetgerei. (Van o parlementsredactie) DEN HAAG Staatssecretaris Kruisinga (volksgezondheid) acht het niet uitgesloten, dat er een wettelijke regeling komt tegen doping in de sport. Naar het dopingvraagstuk wordt thans een onderzoek ingesteld door een commissie van de in 1965 opgerichte Vereniging van Sportge- neeskundigen. Als de staatssecretaris over het rapport van die commissie beschikt, zal hij bekijken welke stap pen moeten worden genomen. Dr. Kruisinga zei dit gistermiddag bij de begrotingsbehandeling in de Tweede-Kamercommissie voor volksgezondheid. Drs. Boersma (a.r.) had erop gewe zen, dat doping niet beperkt blijft tot de sport. „Als de Kamer met dit sys teem van openbare commissieverga deringen doorgaat, zullen steeds meer Kamerleden gedrogeerd aan de discussie deelnemen." „Ja", zei mr. Kronenburg (BP), „dan krijgen we ■traks eer partij LSD '68 in de Ka mer." leerlingenstelsel te steunen. De commissie verwierp gisteren met 10 tegen 4 stemmen een amendement van de communist Bakker om deze verhoging van school- en cursusgelden onge daan te maken. Het voorstel-Bakker kreeg steun van dc PvdA en D'66. De heren Tans (soc.) en Bakker meenden dat met deze maatregel essentiële onder- wijsbelangen in gevaar komen. Dr. Tans sprak over „kruimelwerk dat tegen de onderwijsdemocratisering in gaat." Daarentegen zei dr. Schuring (c.h.) dat de structuurhervorming van het onderwijs een zekere vergoeding van de kosten wenselijk maakt. In eerste instantie hadden de heren Vonhoff (lib.), Fiévez (kath.v.) en Van Benne- kom (a.r.) nog wel enige vragen over het effect van deze maatregelen maar het antwoord van de bewindsman bleek hen te hebben overtuigd. Minister Veringa beklemtoonde dat deze verhoging geen begin is van een ombuiging van het beleid ten aanzien van schoolgeldbetalingen. De rege ring vindt een zekere bijdrage van de ouders en cursisten niet principieel verwerpelijk omdat de kleuters en de cursisten uiteindelijk zelf ook voor deel van het onderwijs hebben. Opgetrokken Het gevaar dat de democratisering van het onderwijs zou worden be dreigd zag dr. Veringa niet. Daarvoor is een aantal maatregelen getrof fen. Hij herinnerde eraan dat het mi nimum weeksalaris van één ouder met een kind, voor wie geen school geld verschuldigd is, is opgetrokken van 96 tot 128. De juiste bedra gen van vrijstellingsregeling moe ten overigens nog op het departe ment berekend worden. Bovendien geldt de verhoging van het kleuterschoolgeld van 1 tot 4 per maand slechts voor het eerste kind. Voor het tweede kind hoeft slechts dè helft te worden be taald. Rijksmuseum bezit als eerste koninck een ?V' AMSTERDAM Het Rijksmu seum heeft het grote schilderij „Ver gezicht met hutten aan de weg" van de zeventiende-eeuwse Hollandse meester Philips Koninck verworven. De aankoop uit de verzameling van de Britse Graaf van Derby was mo gelijk dank zij financiële steun van de Vereniging „Rembrandt", het Prins Bernhardfonds en de fotocom missie. Dit schilderij 132,5 x 170 cm en gedateerd 1655 wordt beschouwd als een van de hoogtepunten van de Hollandse landschapskunst in de gouden eeuw. Hiewel het werk uit de literatuur zeer bekend is, hebben weinig het origineel gezien, daar het vrijwel nimmer in de openbaarheid werd gebracht. Philips Koninck was de krachtig ste landschapschilder uit Rembrandts kring. Van zijn grote vergezichten was er tot dusver geen enkele in een Nederlandse museum aanwezig. Zijn belangrijkste stukken verdwenen reeds in de achttiende en de vorige eeuw naar Engeland. Muzikantendroom UTRECHT De Nederlandse Toon- kunstenaarsbond (NTB) heeft in een brief aan de regering zijn instem ming betuigd met de voorgenomen afschaffing van de vermakelijk heidsbelasting, maar tevens verzocht, aan deze opheffing de voorwaarde te verbinden, dat werkgelegenheid wordt geschapen voor musici en ande re artiesten in bioscooptheaters. Wijzend op de moeilijkheden waar mee de Nederlandse amusementsmusi ci te kampen hebban, geeft de bond de suggestie, dat per honderd zit plaatsen één musicus in vaste dienst wordt genomen. De bond acht het niet redelijk als de afschaffing van de vermakelijk heidsbelasting op geen enkele wijze ten goede zou komen aan hen die in het verleden hun broodwinning verlo ren zagen gaan door het handhaven van deze belasting. Nederland telde voor de oorlog tal van bioscooporkesten; thans is alleen het Amsterdamse Tuschinski-theater een orkest rijk. de pauze duidelijk blijk gegeven tot de tweede categorie te behoren. Vooral Beethoven's sonate in f op. 57, door uitgever Cranz indertijd „Ap- passionata" genoemd, waarmee het concert werd geopend, kreeg een bui tengewoon persoonlijk-gerichte ver tolking, waarbij door concertgever naar believen dynamiek en tempo werd gewijzigd. Ook Schumann's Car naval kreeg een subjectieve lezing, maar hier stond tegenover, dat de pianist met zijn uiterst genuanceerde spel de aandacht steeds levendig wist te houden. In beide werken kon de attente luisteraar overigens nog tal van „bijgecomponeerde" noten ont dekken. Het is deze avond wel duidelijk geworden, dat er pianorecitals in de Grote Zaal kunnen worden gegeven, want alles blijft tot op grote afstand goed hoorbaar. Alleen zou men bij een volgende gelegenheid eens de an dere vleugel kunnen proberen, want de ditmaal gebruikte klonk vaak aan de scherpe kant. Na de pauze speelde Rubinstein zijn hoogste troeven uit met drie stukken van Debussy, die tot het beste van de avond behoorden, niet in het minst door de fabuleuze aanslag van de pianist. Met een hoe kon het haast an ders? drietal composities van Cho pin, resp. Ballade. Nocturne en Scher zo, werd het recital besloten. Het pu bliek, dat de grijze, maar o zo vitale Rubinstein steeds ovatie op ovatie bracht, liet de kunstenaar niet gaan, alvorens hij nog een aantal toegiften had gespeeld: Schumann (Des Abends), Chopin (Wals) en Villa Lo bos. Departementen bestuderen peluidsh inder (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De ministerraad heeft besloten een interdepartemen tale commissie in te stellen om het probleem van de geluidshinder (voor al die tengevolge van vliegtuigla waai) te bestuderen. Deze commissie zal zich vooral met bestuurlijke kan ten van de zaak bezighouden en ver der een wettelijke regeling voorberei- Dit zei staatssecretaris Kruisinga gisteravond in de Tweede-Kamercom missie voor volksgezondheid. UTRECHT In de eivolle Utrecht se Palace-bioscoop waar de film The war game wordt vertoond, ls gister middag brand uitgebroken. Dankzij het snelle optreden van de filmopera teur ontstond in de zaal geen paniek en vielen er geen gewonden. De operateur in de filmcabine heeft onmiddellijk toen hij rook be merkte, de hoofdschakelaar omge draaid en de noodverlichting ontsto ken. Voor het bioscooppersoneel bete kende dit sein groot alarm. Het pu bliek werd rustig naar de uitgang geloodst. De brand brak ^ven voor half vier uit op de tweede etage van het thea ter aan het Vredenburg. De brand weer bestreed het vuur met groot materiaal. Een uur later kon het sein „brand meester" worden gegeven. De totale schade wordt geraamd op onge veer 60.C00 gulden. De brand ontstond in de woonka mer van de heer H. Bals (30). publici- teitsmanager van de Utrechtse NV filmmaatschappij Wolff. Hij was ech ter niet thuis Waarschijnlijk is de oliekachel in de kamer van de heer Bals oorzaak van de brand. Het ge rechtelijke laboratorium zal deze ka chel onderzoeken. Volgens de heer Bals stond de kachel op veilig. Prinselijke gift voor Hernhutters ZEIST Prinses Beatrix en prins Claus hebben een gift doen toekomen aan de Hernhutters, wier gebouwen in Zeist vorige week zo zwaar wer den geteisterd door brand. De Zeister politie, die een onder zoek instelt naar de oorzaak van deze brand, acht het niet onwaarschijnlijk dat oververhitting door een olieka chel heeft plaatsgehad van de isolatie laag tussen het plafond van de eerste verdieping en de vloer van de tweede verdieping van het Broederhuis. Als isolatiemateriaal werd enige eeuwen geleden gebruik gemaakt van geperste varens en gras. Twaalf jaar geleden ontstond ook brand in een farmaceutische fabriek in Zeist, waar het ontbranden van gras en varens tussen de vloeren als oorzaak werd aangemerkt. Al 24 dagen en nachten in vertrekhal Schiphol (Van een onzer redacteuren) SCHIPHOL Yvonne Paul heeft een record gevestigd. Nog nimmer in de geschiedenis van de luchtvaart is het voorgeko men, dat een passagier 24 dagen en nachten in een vertrekhal heeft doorgebracht, wachtend op het vliegtuig, dat hem of haar naar het einddoel zal brengen. Want Yvonne Paul is een passagie- re. Zij heeft een geldig passagebiljet voor een vlucht naar New York per KLM. Het enige wat haar ontbreekt is een visum om de Verenigde Staten binnen te komen. Tot op heden is haar dat visum geweigerd. Amerika laat haar (nog) niet toe. Echter, opnieuw zijn pogin gen aangewend de officiële Ameri kaanse instanties te bewegen dat visum toch maar te verstrekken. Offi ciële instanties werken langzaam, en zo Yvonne Paul het begeerde papier krijgt, kan het best wat lang duren voordat het haar wordt overhandigd. Intussen wacht Yvonne geduldig, of ongeduldig. Zij wijkt niet van haar plaats. Slechts driemaal per dag verwijdert zij zich even om de maal tijd te gebruiken. Het is een trieste affaire, vindt men op Schiphol. En niemand kan haar helpen. Yvonne wil ook door niemand worden geholpen. Negen jaar heeft Yvonne Paul in Amerika gewoond en gewerkt. Zij was daar gekomen op een zg. bezoek- visum. Toen de autoriteiten ontdek ten dat dit visum was afgelopen, moest zij naar Nederland terugkeren. Onmiddellijk vroeg zij en nieuw visum aan maar de Amerikanen zeg gen redenen te hebben om haar ver zoek niet in te willigen. Van dat ogenblik af heeft Yvonne zioh op Schiphol geïnstalleerd. Zij zegt: Als ik hier blijf zitten, sta ik sterker. Wil zij de aandacht op zich vestigen? Wil zij door haar vasthou dendheid de harten van de Amerika nen vermurwen? Men zegt op Schiphol: Zij is een bescheiden vrouw, zij is niemand tot last en daarom laten wij haar maar zitten. De vertrekhal is een openbare hal en zolang zij niet hinderlijk is, is er voor ons geen reden haar de toe gang te ontzeggen. Yvonne zit en slaapt al 24 dagen op Schiphol. Het heeft haar niet hele maal moedeloos gemaakt. Ze zei: Eens vertrekt het vliegtuig, waarin ik zal meevliegen. En er is niemand op Schiphol di# niet hoopt, Jat dat ogenblik voor de ze vasthoudende jonge vrouw spc dig aanbreekt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1967 | | pagina 9