VAN BOEKEN EN i^r-IKTJYCKD EEN LUCHT VAN WIND EN WOLKEN ZWART. Verklaring van het boek Daniël, door H. J. de Groot D. A. Daamen's Uitgevers Mij N.V. te Den Haag. WIE na 't lezen van „Schaap en bok" en „Van een oud stadspompje" een nieuw boek van Ds H. J. de Groot Ned. Herv. predikant te Voorst vóór zich ziet maakt vanzelf een beweging van blijde verrassing. Maar als men dan onderaan op den omslag met vierkante ernstige letters ziet staan „Verklaring van het boek Daniël", valt men in een nieuwe Ds H. J. de Groot Verrassing. Dat deze dorpsdominee behalve schrij ven ook goed preeken kan, wisten we o.m. uit „De houten broek" maar een „verklaring" van een Bijbelboek hadden we, toch heusch niet van hem verwacht 't Is best mogelijk, dat theologen van professig heel wat op deze „verklaring" hebben aan te mer ken. De „verklaringen" van vakmannen zien er in elk geval heel anders uit. En er zullen wel geen lieden gevonden worden, die zoo'n verklaring op één avond achter elkaar uitlezen. Daar is deze degelijke en gedocumenteerde lectuur dan ook niet op berekend. Ze riekt naar de lamp van de studeerkaYner en vraagt van haar lezers inspan ning, die af en toe ontspanning eischt En toch: wjj zijn j.L Zondag aan 't boek van Ds de Groot begonnen en 't was heel laat toen wij blz. 228 en daarmede 't slot hadden bereikt In dertien hoofdstukken geeft de schrijver een verklaring van het zooveel besproken Bijbelboek. Gezïen het feit, dat aan 't einde van elk hoofd stuk een „toepassing" volgt, vermoeden we, dat dit om- en uitgewerkte preeken zijn van den pastoor van Voorst. In elk geval vonden wij de wijze van behande ling zeer boeiend en leerzaam. Dat de speelsche geest van den zeereerwaarden schrijver hem wel eens regels op papier deed zetten, die o.i. net zoo goed en misschien nog beter weggelaten hadden kunnen blijven, verandert aan ons oordeel niets. Vooral in 't teekenen van de verschillende beken de tafereelen toont de schrijver zich een meester. We denken aan Daniël en zijn drie vrienden bij hun komst in Babel, aan den droom van Nebu- kadnezar, aan het beeld in het dal Dura, aan het teeken aan den wand enz. Wat heeft dit oude Bijbelboek en wat heeft zijn „verklaarder" veel te zeggen, inzonderheid tot de rnenschen van dezen tijd. Diep inzicht in de Schrift gaat hier gepaard aan een blijmoedig geloofsoptimisme. En altijd weer treft de edele humor, die van schier elke bladzijde den lezer tegenstraalt Met slechts één voorbeeld willen we illustreeren hoe Ds de Groot in dit boek zijn vaak kostelijke toepassingen geeft. Na een verklaring van Daniél 1 schrijft hij Hééft Nebukadnezar de jeugd En hééft hij de toekomst Het ééne ontsnapt hem, en het andere ontsnapt hem. Héél zijn ontzag lijken greep op Israël moet hij loslaten. W i e hééft en houdt, de jeugd Ik heb u doen voorlezen Marcus 1. Hebt gij er al eens hij uzelf over nagedacht: waartoe? Wat verband houdt dat vér-verwijderd Mar cus 1 met onzen text Nü wil ik het u zeggen; dan ziet gij het ineens. Daniël 1: vier jongelingen. Marcus 1, opnieuw: vier jongelingen. Hier zijn het: Simon, Andreas, Jacobus, Johannes. De Heere Jezus trekt ze naar fich toe. En: die houdt ze. In leven en in sterven. Daar kan zé)f6 de dood niets aan veranderen. DAt is, o levende Gemeente, uw heerlijkheid: Onze nakomelingschap Is voor en van Christus. Onze gedoopte kinderen bchooreii bij Hém, als Zijn eeuwig eigendom. We wenschen deze „verklaring" in veler handen. In die van ouden en jongeren. Hier spreekt'een liefde tot het Woord en tot den Meester, die niet anders dan trékken kan STORM EN STILTE. Indrukken uit het oorlogsjaar, door C. Redert. Uitgave van La Rivière Voorhoeve te Zwolle. Zeven korte schetsen, waarvan de opschriften *ijn: Pinksteren 1940, De zaaiende boer, In Rotter dam, De oude Harmen, Gesprek met een Veld prediker, Bij de Grebbe, Het laatste. Het schetsje „Bij de Grebbe" hebben wij eenige maanden ge leden in ons Zondagsblad geplaatst. Vele lezers zullen 't zich ongetwijfeld nog herinneren. De heer Redert is vaak dichter, ook als hy proza schryft. Dc verschrikkingen van den oorlog heb ben hem aangegrepen en in dichterlijke ontroe ring vertelt hij in dit boekje van wat hij zag en hoorde. Hij heeft by de ruïne van den St. Laurens ge staan en vooral 't hart van rasechte Rotterdam mers zal dit hoofdstuk toespreken. „Vyf eeuwen lang heeft de Sint Laurens de rnenschen gezien in hun vreugde en lijden, in hun twyfel en hoop en geloof. En vijf eeuwen lang hebben de rnenschen hun Sint Laurens gekend. Deze, bijna mystieke continuïteit, is thans verbroken, en de puinhoopen spreken ook hier hun eigen droeve taal." Dit boekje geeft geen reportagewerk, zooals zoo vele andere oorlogsboeken, 't Zijn eer meditaties: overpeinzingen van een gevoelig hart, dat in sobere, beheerschte taal zich uit. We dragen allen indrukken mee uit het oorlogs jaar 1940 aan wie gingen deze geweldige da gen voorbij zonder onuitwischbare indrukken achter te laten Dit keurig uitgevoerde boekje kan ons helpen deze indrukken te bewaren voor de toekomst. We hebben 't met genoegen en instemming gele zen en bevelen 't onze lezers hartelijk aan. EEN BOS BOTERBLOMMEN. Verzen van Jan H. de Groot Uitgave van C. J. Terwtsé Putten (G.). Een nieuwe bundel van den bekenden dichter, die in zyn verzen altijd wat tf zeggen heeft Vele jongeren grijpen met voorliefde naar een gedicht van Jan H. d. G. Deze bundel bestaat uit twee deelen: Oud zoet en nieuw zeer. In deze titels „proeft" men reeds de Groot Er zijn bekende gedichten ohder, maar ook nieuwe. En wie naar „ernst en luim" zoekt kan hier terecht. Van elk geven we hier een voorbeeld. FIETSER Toen klom ik op het zadel van de fiets en zei: Vooruit nou jongen, je moet rijen, want ik heb haast het kan geen uitstel lijen, aan al dat malle stilstaan heb ik niets. Val om, zei toen de fiets, wat heb ik aan je grappen. Fn.plof, daar lag ik naast hem op de straat J6 dacht dat rijen zo gemakk'lijk gaat. Als je vooruit wil, kerel, moet je trappen 1 vers, dat op ouderavonden en jaarvergaderingen onzer jeugd-vereenigingen onder luiden bijval werd voorgedragen. En men zegt: echt Jan H. de G. In dit genre is hij dan ook meestal puik. Maar wie meenen mocht, dat 't meer ernstige vers dezen dichter niet „ligt", vergist zich zeer. Lees in deze Lijdensweken eens de „Sonnetten van de derde kruiseling", waarvan we hier 't vierde (laatste) laten volgen Hoort toe, Gij Koning, doe een uwer wond'ren, Gods Zoon, indien Gij 't zijt almachtig, wijs, bevrydt uzelf en ons van deze reis, eer dat de dood ons stervend heeft gevonden. Nu roep ik: Zwyg en neem met mij de prijs fier in ontvangst voor onze grove zonden. Wie heeft aan deze mens iets kwaads bevonden Wie gaf voor zijn doods schuldig zijn 't bewijs Gy kent mij Heer en d'onontkoombre cis tot fel verzet, het doden werd my spys en drank op deze overheerste gronden. Ik ben verwonnen nu, vergeef mijn zonden. Heer sta mij bij Van deze stonde zijt gij met Mij vereend in 't paradijs. O gulden hoofd O gulden hoofd der blijde zonnef volheerlijke, altijd nieuwe bronne van levenskracht; wie heeft u in die blauwe streken het brandend roetspoor uitgestreken en voortgedacht Gij staat des morgens op, beneden 't bereik van sterflijke oogenleden; en, rijzend, dan verblijdt gij mensch en dier en boomen; en 's avonds laat gij los de toornen van uw gespan. O edel' zonne, o machtig wezen, o zienlijke afgezant van dezen die *t al beveelt; wat ben ik, of wat zijt gij, schoone, als in des Heer en schild en kroone, een wapenbeeld Zoo kent men aan des ridders wapen zijn hofgezin, zijn huis, pijn knapen, zijn heerlijk slot; zoo kan men aan uw pronksieraden, o, zonne, uw edelen Ridder raden zijn name is God GUIDO GEZELLE. De holle steen, het nieuwste vervangingsmiddel van de Nederlandsche bouwnijverheid, heejt de onverdeelde belangstelling van de deskundigen op de Utrechtsche Jaarbeurs. (Foto Pax-Holland/ 00 bij hen in de leer gaan. Z.tilk een lt-oi inïèeter heeft men in het boek „Mengen en roeren", waar van one thans reede de derde oVuk bereikte. Dit boek ie bewerkt naar een Americaaneche pu blicatie en deze bewerking geschied door Dre L. P. Ede Li Het boek ie uitgegeven bij de N.V. Uitgevers-Maatschappij AE. E. Kluvcr te De venter. Zulk een tweede of dero'e druk ig a's regel al ©en reclame op zichzelf. Want zoo'n herdruk laat zien, dat het boek er in wil. En bij het lezen \an dit „Mengen en roeren", dat kennelijk beo'oe'd ie ale een eerste deel, waarop nog een tweede deel moet vo'gen, veretaat men o*it. Het ie eigenlijk G'een boek om te lezen. Het is een boek om er nu en dan eens naar te grijpen, wanneer men het noodig heeft voor een of andor recept of een of ander advies- Zoo'n boek moet men dan ook nooit te ver weg zetten. Elk oogenblik moet men erbij kunnen. Wat men er dan zooal in vinden zal Wij zul len van den rijken inhoud van 2000 populaire chemische recepten, die hierbij ono'er iedere be teik worden gebracht, niet al te veel opsommen, want dan b'ij ven we al spoedig aan den gang. Maar iets willen we ter aankondiging wel ver melden, en dan noemen wij het vervaardigen van kleefstoffen, zooals lijm, gom, kit, verder van ■eep en andere reinigingsmiddelen, van lakken, verven, van scheercréme, tandpasta, van weef sels en vezels, en ook tal van recepten van levens middelen, dranken en smaakstoffen. Wij willen voorts niet vergeten hetgeen gezegd wordt over het bewaren van bloemen en dergelijke handige adviezen en over het optreden a's eerste hulp bij ongelukken.- Het is o'ue een boek, waarin men voor allerlei situaties iets kan vinden. Men zal het vaak en dankbaar kunnen gebruiken, al moet men na tuurlijk eenige voorzichtigheid betrachten, b.v. als er vuur bij te pas komt, en dit boek maar niet onder het bereik van de kinderen laten. Het avontuur kan hier lokken I U Dames, wist U, dat U in glazen schalen en pannen het eten op het fornuis kunt bereiden en onmiddellijk op tafel kunt ser veeren Op de Voorjaarsbeurs te Utrecht wordt U deze interessante vinding gedemon streerd. (Foto Pax-Holland) Nu moeten de kinderen zwijgen In de afgeloopcn maanden men zal zich dat herinneren hebben wij in ons Vrouwenblad \aak aan kinderen het woord gegeven. Dat was in onze rubriek „Wat kinderen zeggen". Zij heb ben ons bij tijden dan ook heel aaro'ig vermaakt, en bovendien was het *om« leerzaam, zelfs voor grooten, naar hen te luisteren. Ook de laatste weken kregen en krijgen wij nog bij herhaling, inzendingen- Deze gaan dikwij's van enkele hartelijke mededeelingen vergezeld, bijv. dal men deze rubriek zoo gaarne leest. Door o*ie mededeel ingen dit willen wij we' zeggen - voelen wij ons eenigszins gevleid, maar toch willen wij, zij het misschien ook een beetje on deugend, opmerken, dat zij, die ons vertellen, dal de rubriek „Wat kinderen zeggen", graag ge lezen wordt, blijkbaar zelf niet bebbe-n gelezen, ;wat wij voor enkele weken in deze rubriek achre- WIJ hebben toon ook beh.t'.M, «I.U Wij Va.. - nog op onze tafel lag, een en ander zouden door geven en daarmede gaan -we nog even door, maar voor bet overige moet er wat veranoëring komen in de rubrieken. Doet men al te lang het zelfde, hoe aardig dit misschien is, dan loopt men groote kans, dat men zichze'f en anderen gaat vervelen. En het is juist de kunst op te houden, vlak vóórdat men aan de verveling toe is- Er zijn gelukkig nog tal van manieren trouwens, om ons Vrouwenblaa' aantrekkelijk te maken en te houden. Intusschen danken wij nogmaals zeer voor wat men ons heeft willen sturen. Er was werkelijk heel aardig materiaal lusschen. Maar men zende ons voorloopig geen nieuwe kindergezegden meer in. Afgesproken Wil men iets van anderen aard zenden, dan o'oe men dit met een gerust hart, Het zal heel vaak welkom zijn I Zuurkool onderscheidt zich gunstig van de andere ingemaakte groente Zuurkool, een échte wintersche kost neemt naast onze trao'itioneele boerenkoolstamppot en onze stevige erwtensoep een be'angrijke plaats in onder de gerechten, die aan de Nederlandsche huisvrouw overbekend zijn. Zuurkool biedt in tegenstelling tot andere groente tie* voordeel, dal zij gesneden en ingemaakt in huis komt en t/us steeds „panklaar" is I Vel© huisvrouwen meenen, dat er van zuurkool a'leen. maar stamppot gemaakt ':an worden en zuurkool dus feitélijk niet in aanmerking komt voor een meer uttgébreiden maaltijd. Dit is echter geenszins het geval Ook zullen huisvrouwen misschien willen opmerken, dat zuurkool een verduurzaamde, du8 ingemaakte, groente is en daarom niet zóó voeo'zaam als een versche soort zou zijn. In het algemeen kunnen we dit van verduurzaamde groenten inderdaad aannemen, doch de zuurkool maakt daar een gunstige uit zondering op. (Men vergelijke daarvoor o'e voe- dingstabel, samengesteld door Dr E. G. van *t Hoog en Martine Wittop Koning, ten dienste van de Commissie inzake Hurshoude'ijke Voorlichting en Gezineleiding en verkrijgbaar bij de Admini stratie van „Helpt Nu", de Bruyneetraat 54, Den Haag). We kunnen in uëzen tijd daarom zonder be zwaar méér dan „af en toe" van zuurkool gebruik maken en daarbij niettemin voor een goede afwis seling zorgen. Ziehier eenige recepten I. ZUURKOOL MET WITTE BOONTJES- Benoodigdhcden (voor vier personen). IVfe pond zuurkool, 100 gram (1 ons) witte boon en. 1 ud. 20 gram (1 afgestreken eet lepel) boter, 3 d.4. (3 kopjes) water. Bereiding Zet de gewnsechen witte booaien de6 avonds te voren in het water te weeken. Kook ze een ha'f uur in het weekwater, voeg o'e even doorgesneden zuurkool toe en 'aat alles nog twintig minuten koken. Snipper de ui en bak hem in het vet of de boter bruin. Roer de ui door de zuurkool, maak zuurkool af op smaak met zout en peper en indien er nog wat vocht op de zuurkool is, bind dit dan met aangemengd aardappelmeel Benoodigdhodcn (voor vier personen). 1 y2 pond zuurkool, 100 gram (1 ons) groene erwten, 1 stukje selderieknol, 20 gram (1 afgestreken eetlepel) boter, 4 Al. (4 kopjes) water, zout, peper, desgewenscht tomatenpuréa. BereidingZet de groene erwten des avonds te voren in het water te weeken. Kook ze een uur bi het weekwater, voeg de even doorgesneden zuurkool en de gesnipperde sc'derieknoi toe en laat alles samen twintig minuten koken. Roer boter of vet er door en maak op smaak af met zout, peper en desgewenscht tomatenpurée III. ZUUllKOOLSCHCTrEL. Benoodigdhodcn (voor vier personen)- iy2 pond zuurkool, P°n<l (2 stuks) zure appelen, 1 ui, 20 gram (1 afgestreken eet lepel) boter, 15 gram (2 afgestreken eet- lepc's) tnptemelkpocdcr, zout, peper. BereidingSnijd de zuurkool iels fijn en kook ze met een bodempje water. Wasch de ampels, verwijder het klokhuis, snijd ze in kleine blok jes en voeg ze bij de zuurkool. Laat zuurkool en appel© samen vijftien minuten koken. Snijd de ui in groote ringen. Broad de boter 'icht- bruin, doe de ui erin en roer de melkpoeder De eerste spinazie van de West Friesche kassen is ter markt gebracht. Rappe handen snijden nu de jonge groente, welke in kisten naar de veilingen wordt verzonden. (Foto Pax-Holland) er door. Pas vooral op voor te bruin braden. Roer het mengsel door de zuurkool en maak ze af op smaak mot zout en peper. Doe een scheutje melk in een vuurvasten schotel. Breng de zuurkool daarin over, bestrooi ze met een weinig paneermeel en laat er een bruin korstje op komen in ongeveer vijftien minuten in een matig warmen oven. Wie niot over een oven beschikt kan de asch'a uit de kaclrel ne men en de schotel met platte deksel bedekt erin zetten voor het verkrijgen van een bruin korstje; of tien minuten langer laten koken en gewoon in de dekschaal opdoen- IV. ZUURKOOLSALADE (pikant). Benoodigdheden (voor vier personen bij gestoofde peren) 250 gram (half pond) zuurkool, 1 uitje, 1 augurkje, 1 lepe' ge hakte petereelie, 2 eetlepels kwark, zout eventueel aroma en een appel. BereidingSnijd de zuurkool fijn en vermeng ze met het gesnipperde uitje en augurkje, met de kwark en dc gehakte petereelie. Voeg zout en aroma naar smaak toe. Doe er desgewenscht een fijn gesnipperde appe' door. Gehad 't Is troosteloos gezegd: 'k heb dit of dat gehad! Wat baat ons nu de wijn, die gisteren was in 't vat; Zwijg liever van den stroomwanneer 't verloopen tij is; De molens malen niet met wind, die al voorbij is. Utrecht DeBeste O AMES EN MEISJES MAAKT NU ZELF UW KLEEDING Cendt bon en 25 cent aan postzegels b(J roorkeur van 3 cent en U ontvangt een nooi boek met ruim 100 maten en modellen tn tevens een gratis apparaat om U te laten lien hoe gemakkelijk onze methode Is om THUIS alle kleeding te leeren maken en vermaken. aan INSTITUUT Bf\ KI E N s A-1 D- IH Talstee (singel 54 Utrecht Naam ftdre» 95

Nieuwe Leidsche Courant | 1941 | | pagina 10