IMéc Qowuvnt Minist^gaa^wemmen in vuil water verbieden f CDA moet vandaag knoop doorhakken Italiaanse fabrieksdirecteur 72 dagen aan een ketting Onbeschroomde kus ïemijn sen jdgasten Streekvervoer beproeft uniek instapsysteem Dag van het Paard Donderdag 30 juli 19817 le jaargang no. 22027 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I, I. Hallewas, Chef-redacteur; Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,52 per mm. Telefoontjes /0,31 per mm. Abonnementen: kwartaal 53,45, jaar/ 202,30, Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur). Losse nummers 0 70. In actualiteitenrubriek „Ach ter het nieuws" reportage over de Londense wijk Brixton en aandacht voor de kwestie Phi lips versus Haagse Post (Ned. II 20.52 uur). In de reeks Theater Thuis het tv-blijspel „Volwassenen" van Mike Leigh (Ned. II 21.30 uur). HET WEER Perioden met zon en vrij warm. Middagtemperatuur van 18 graden aan zee tot 24 graden in Brabant en Lim burg. Matige noordwestelijke wind. Morgen zon op: 5.59. Onder: 21.32. Schev. hoogw.: 3.38 en 16.18. Laagw.: 12.01. fisisch vlaggeschip voor het eerst door Noordzee HAAG Het Sovjet-vliegkamp- „Kiev" is gisteren, tamelijk dicht onze kust, voor het eerst door de Izee gevaren. Het schip, dat onder- litmaakt van de noordelijke vloot, is tg naar de Zwarte Zee voor de jaar- onderhoudsbeurt. aal gesproken kiest het een route Atlantische Oceaan, westelijk van ld. Waarom het nu door de Noordzee is niet bekend. Behalve door twee che geleide-wapenfregatten en twee x, werd de „Kiev" begeleid door 'iet Hein, het schip van de wacht e Koninklijk Marine. Een helicopter het marinevliegkamp „De Kooi" foto's genomen van de „Kiev", maar >bben „niets getoond wat men al niet Ierse lifters uit auto gezet WEERSELO Twee Ier- se jongens zijn gisteren licht gewond geraakt toen zij bij Weerselo (Ov.) uit een auto werden gezet. De Ierse toeristen hadden in Amsterdam een lift gekre gen. Bij een tussenstop ging de automobilist er zonder de jongens, maar met hun bagage vandoor. Ze probeerden de wagen nog tegen te houden door zich eraan vast te klam pen. Hun spullen zijn later op wat kleingeld na door de politie terugge vonden langs de weg. Huur een bus: Goedkoop op vakantie KLAZIENAVEEN De familie Bosman uit Klazie- naveen heeft een manier gevonden om drastisch op de vakantiekosten te be sparen. De familie opa en oma, hun getrouwde kinderen en de kleinkinde ren heeft bij het plaat selijke reisbureau een bus gehuurd. Met een man of dertig zijn ze gisteren rich ting Oostenrijk vertrokken. Volgens Jan Bosman sr. wordt op die manier de brandstof voor zeker vier auto's bespaard. Bi (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Ginjaar volksgezondheid en milieu) wil zwe minrichtingen in zee, langs rivieren en kanalen, in beken en meren en zwembaden vanaf december 1985 slui ten als het water niet aan bepaalde ei sen voldoet Dit kan inhouden dat on dermeer het zwemmen in zee op be paalde plaatsen waar het water sterk vervuild is, zoals voor de kust bij Scheveningen, vanaf 1985 verboden zal zijn. Een woordvoerder van Gin jaar noemt het desgevraagd onwaar schijnlijk dat Ginjaar of diens opvol ger daartoe zal overgaan. De mogelijk daartoe bestaat echter wel. De maatregelen van Ginjaar komen voort uit een wetswijziging waarvoor hij van CDA en PvdA, een meerderheid in de Tweede Ka mer, al waardering heeft gekregen. Ginjaar is van plan jaarlijks een lijst te publiceren van de kwaliteit van het oppervlaktewater. De provincies kunnen dan plannen tot ver betering opstellen. Het zwemwater moet in 1985 voldoen aan de wettelijke eisen. Over de zweminrichtingen in zee zegt Ginjaar dat via de bouw van waterzuiveringsinstallaties en een verbod op het lozen van stoffen in het water de kwaliteit moet verbeteren. Ook de vervuiling van rivieren en kanalen die uitmon den in zee, wil de minister zo terugbrengen, al geeft hij toe, dat het beleid mede zal afhangen' van internationaal overleg. Ginjaar houdt dan ook een uitzonderingsbepaling achter de hand. Bij watervervuiling door pleziervaartuigen wil de minister geen aparte maatregelen tegen de boten overwegen. Privé zwembaden en zaken als sauna's vallen niet onder de wet. Daar waar mensen zwemmen zonder dat er van een zwe minrichting sprake is, kunnen provincies een zwemverbod op afkondigen. Bij sluiting van een zweminrichting krijgt de beheerder geen schade vergoed i ng. Toegejuichd door vele honderdduizenden Britten drukten prins Charles en prinses Diana elkaar gisteren, op het balkon van Buckingham Palace, onbeschroomd een kus op de lip pen. Het was voor het eerst dat de prins en prinses van Wales hun tedere gevoelens op deze wijze In het openbaar tot uitdrukking brachten. Na afloop van de „balkonscène" trok het paar zich terug om samen met familie en vrienden een met champagne overgoten „Wedding Breakfast" te gebruiken. Kosten van dit etentje, inclusief de in vijf etages opge trokken bruidstaart: 100.000 gulden. Zie verder pagina 9 Is kSSE Op het strand üilenesse op Schouwen dland is gisteren tussen .4srden badgasten een *jn uit de Tweede We- 'iïrlog gevonden. De ibezoekers werden on- .jfellijk door een grote oernacht op twee kilo-, afstand gebracht. afmijn lag in een mui. Hij 'iet tot ontploffing wor- ïbracht omdat er huizen buurt stonden. Daarom de bom door de brand wan zand ontdaan en op- '■*4ld. De Duitse mijn werd >p de dag door de Explo- 5f Opruimingsdienst on- ïlijk gemaakt. Hij was n in met vierhonderd kilo 9|stof A TL krant ontvangen? Bel I 18.00 en 19.00 uur 3(Br 071-122248 en per He koerier wordt de krant H nabezorgd. een paar jaar kunnen nrichtingen in zee, rivie- I kanalen gesloten wor- ieer het water niet aan 'de eisen voldoet. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Tweeënzeventig dagen lang heeft Marcello Molinari als een hond aan een boom geketend gezeten. De „Koning van de Sombu- ca", zoals deze fabrieksdi recteur wel werd genoemd, heeft het overleefd, maar hij heeft er wel-een geeste lijke dreun door gekregen. Molinari werd ontvoerd door Sardijnse schaapherders die zich, als er weinig te grazen is, overgeven aan het kidnap pen van rijke lieden. Voor Molinari wilden ze vijf mil joen gulden, maar de politie slaagde er dit keer in de kid nappers op te sporen, voordak er een lire was betaald. De Sardijnse schaapherders zijn een hardvochtig volk, niet gehinderd door senti mentele gevoelens. En dat heeft Molinari geweten. Hij lag 72 dagen aan een drie meter lange ketting aan een boom, onder de blote hemel. Al die tijd in dezelfde kleren, zonder zich te kunnen was sen. Als eten wat koude spa- getti, die hem als voer werd toegeworpen. Elk woord werd gemeden, geen radio, geen kranten, niets. De meeste slachtoffers van ontvoeringen (in Italië zijn er tientallen per jaar) worden weinig zachtzinnig behan deld. Geketend als wilde beesten worden, ze vastge houden in berghutten, grot ten, tussen het vuilnis, in tentjes, of gewoon in de open lucht. En af en toe moeten ze zelfs een lichaamsdeel af staan om de familie ervan te overtuigen dat het losgeld snel op tafel moet komen. Ook politieke misdadigers springen bepaald niet zacht zinnig met hun gijzelaars om. Cirilio, de 62-jarige Napoli- taanse politicus die vorige week door de Rode Brigades werd vrijgelaten, bracht drie maanden geketend door in een klein kamertje zonder ramen. Al na een paar dagen kreeg hij te horen, dat hij ter dood veroordeeld was. San- drucci, ook vorige week vrij gelaten, bracht twee maan den door in een tent in een grote kamer. Om alle gelui den van buiten uit te wissen, moest hij, twee maanden lang, naar een cassetterecor der met muziek luisteren. Ook hij werd bedreigd met executie. Taliercio, de derde Rode-Brigadegevangene, overleefde zijn gevangen schap niet. Zijn stoffelijk overschot droeg sporen van zware mishandeling en zijn maag was zo leeg dat hij vier of vijf dagen voor zijn dood niets meer te eten moet heb- benjgehad. leeft de minister van ezondheld en Milieu be- temaakt. UTRECHT Om het openbaar vervoer toegankelijker te maken voor invaliden en bejaarden gaat het Nederlands streekvervoer volgende maand een proef nemen met een Zweedse bus met een uniek instapsysteem. Deze bus kan dankzij een elektronisch stuursysteem haarscherp manoeuvreren langs een verhoogd perron zodat reizigers die slecht ter been zijn en moeders met kinderwagens, moeiteloos de bus in en uit kunnen. De bus gaat van 18 tot 31 augustuis rijden op een proeftraject in Almere waar twee haltes zijn opgehoogd en voorzien van het elektronische systeem. Pagina 7: Instapsysteem wellicht ook voor rolstoelen. Een op hol geslagen vierspan en een afgebroken teugel. Er wordt getracht de dieren In toom te hou den. Een beeld tijdens een behendigheidsconcours voor ponyvierspannen op de 15e Dag van het Paard op de Wassenaarse renbaan Duindigt. Circa 15.000 bezoekers kwamen gistermiddag naar de renbaan, waar als extra service een twintigtal tele visietoestellen stond opgesteld zodat geïnteres seerden af en toe een glimp konden opvangen van het huwelijk van prins Charles en Lady Diana. Pagina 4: Fotoreportage en verslag NA AFWIJZING DOOR PVDA EN D'66 (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De CDA- fractie krijgt vandaag de laatste kans om zich defi nitief uit te spreken voor of tegen de voorstellen van de informateurs, die de ba sis moeten vormen voor een kabinet van CDA, PvdA en D'66. De informa teurs Lubbers, De Koning en Van Thijn hebben CDA- fractieleider Van Agt gis teravond te verstaan gege ven dat zij niet van plan zijn de onderhandelingen tussen Van Agt, Den Uyl en Terlouw opnieuw in gang te zetten. Zij namen geen genoegen met de uit spraak van de CDA-frac- tie, dat er nieuwe onder handelingen moeten plaatsvinden. Ook Den Uyl en Terlouw hebben de eis van het CDA van de hand gewezen. Vanmiddag om vier uur zou de CDA-frac tie opnieuw in vergadering bijeenkomen om de knoop door te hakken. De informateurs brachten ko ningin Beatrix gisteren direct na haar terugkeer uit Londen van de ontstane situatie op de hoogte. Zij willen het eindver slag over hun werkzaamheden van de afgelopen twee maan den pas aan de koningin uit brengen als de CDA-fractie een definitief ja of nee heeft laten horen. Aanvankelijk zou het informateurstrio gistera vond al een eindrapport op stellen. De fractieleiders van PvdA en D'66 hadden gisteren weinig tijd nodig om een negatief ant woord te geven op brief van Van Agt, waarin de CDA-lei- der hen vroeg de onderhande lingen over het ontwerp-re- geerakkoord te heropenen. Volgens Den Uyl zouden nieu we onderhandelingen „de be sluitvorming tot dusver van haar betekenis beroven". Ver der zei Den Uyl in zijn schrif telijke antwoord aan Van Agt: „Ik laat er geen twijfel over bestaan dat hetgeen in de voorliggende teksten is vastge legd de grenzen aangeeft waartoe de PvdA in redelijk heid kan gaan". ,Ook D'66- fractieleider Terlouw zag geen mogelijkheden meer tot ver der onderhandelen. Zowel Den Uyl als Terlouw benadrukten, dat hun fracties ook nog wel een aantal veran deringen in het ontwerp-re- geerakkoord zouden willen zien, maar dat zij desondanks het tot nu toe bereikte onder handelingsresultaat aanvaard baar vinden. Den Uyl en Terlouw wezen er gisteren tevens op, dat de in formateurs zelf al verscheide ne keren hebben aangegeven dat hun voorstellen geen on derhandelingsruimte meer be vatten. In een toelichting op zijn antwoord aan Van Agt zei Terlouw: „Als we nu overeen komstig de wens van het CDA de onderhandelingen weer zouden heropenen, zouden we daarmee tot in lengte van ja ren een slechte dienst bewij zen aan het verloop van poli tieke onderhandelingsproces sen. We zouden een precedent scheppen, waardoor in de toe komst allerlei onderhandelin gen steeds weer opnieuw op losse schroeven zouden kun nen worden gezet". Voorts stelde Terlouw, dat hij het verzoek van Van Agt eigenlijk helemaal niet had mogen ont vangen. „Van Agt is daarmee op de stoel van de informa teurs gaan zitten", zo meende hij. f

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1