Nieuw: Postpak! Van Agt: Het CDA zal het niet slikken als ik mij terugtrek i^eel teleurstellingen, reel geld over de balk Nederland moe van enquêtes £eidóc Qowuvnt V ogelbescherming tegen afschieten van aalscholvers Moet Van Agt afzien? lULPMIDDELENGEHANDICAPTEN: Rijkers opnieuw gearresteerd Terug uit El Salvador weer NNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 JULI 1981 PAGINA 9 ndergedoken jrken rlaten rkzaal VU STERDAM De hon- twintig Turken die zich wrije Universiteit in Am- Ham hebben hun actie Teren beëindigd omdat directe gevaar om ion* pardon te worden opge- t en teruggestuurd voor- g lijkt te rijn geweken. j steuncomité van studenten ft althans geconstateerd dat beleid van justitie ten aan- van asielzoekende chris- •Turken de laatste tijd min- rigoureus is geworden, ds het begin van de actie [slechts twee Turken opge- t en korte tijd later weer vrije voeten gesteld. Deze rswijziging wordt door het incomité toegeschreven aan [activiteiten van de Raad Kerken die druk bezig is voor de asielzoekers on- jdak te vinden in andere jopese landen. (vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Na het gesprek met de informa teurs zei Van Agt zich nu te zullen buigen over de vraag of hij zich als kandidaat-premier moet terugtrekken. Hij maak te echter duidelijk dat de kans daarop uiterst gering is, met name om dat zijn partij dat niet zal slikken. Na overleg met de partijtop en het fractiebestuur van het CDA besloot van Agt gisteren zijn kandida tuur te handhaven. Dit besluit was een eerste reactie op het voorstel van Terlouw, waarin werd gesteld dat zowel Van Agt als Den Uyl zou moeten afzien van een claim op het premier schap. „Het zou het best zijn als er noch een kabinet-Van Agt, noch een kabinet-Den Uyl zou komen, maar een kabinet on der leiding van iemand anders uit het CDA", schreef Terlouw in een brief aan de informa teurs. Volgens Terlouw zou een nieuw kabinet-Van Agt de indruk wekken, dat het beleid van het kabinet-Van Agt-Wie- gel ongewijzigd zou worden voortgezet. Anderzijds zou een kabinet-Den Uyl bij velen as sociaties oproepen met een zui ver linkse coalitie, die door de PvdA tijdens de verkiezings campagne is bepleit. Over de mogelijkheid dat hij zich zou terugtrekken als kan didaat-premier zei Van Agt: „Ik wil niet het beeld oproe pen van de koppige figuur, die persoonlijke ambitie zou na streven. De kwestie is, dat ik door mijn partij kandidaat ben gesteld. De partij moet uitein delijk beslissen of ik kandidaat blijf of niet". Van Agt gaf toe, dat het totstandkomen van een kabinet van CDA, PvdA en D'66 op dit moment staat of valt met de vraag of hij al dan niet zal terugtreden als kandi daat-premier. Hij zei goed te beseffen dat hij door PvdA en D'66 wordt beschouwd als een te omstreden figuur om het beoogde kabinet te kunnen leiden. „En zelfs in het louter theoretische geval, dat ze mij wèl zouden willen accepteren wordt de vraag reëel of zo'n omstreden figuur als ik blijk baar ben, nog wel levensecht zou kunnen functioneren als hoofd van zo'n kabinet", zo stelde Van Agt bitter vast. Volgens Van Agt heeft het CDA in ruil voor het premier schap heel wat te bieden. „Ik heb serieus voorgesteld, het door de informateurs opgestel de ontwerp-regeerakkoord in zijn geheel te aanvaarden, zoals het er nu ligt, inclusief de voorstellen over de zetel verdeling en het premier schap. Dat had een goede sprong voorwaarts kunnen zijn, een doorbraak naar de totstandkoming van het kabi net, maar Den Uyl en Terlouw hebben mijn voorstel onmid dellijk verworpen". van christen-Turken dansten en zongen gisteren op de binnenplaats van het ministerie van justitie In m Haag. Daarmee werd de actie van de honderdtwintig Turken afgesloten die zich meer dan twee sanden hadden schuilgehouden in de kerkzaal van de VU In Amsterdam. ZEIST De Vogelbescherming heeft het ministerie van cnn gevraagd geen vergunning te verlenen voor het afschie ten van aalscholvers in het gebied van de Oostvaarder Plas sen, ten zuiden van Lelystad. Afschieten van de vogels kan niet voorkomen dat zij langdurig wegblijven van de vis- kwekerijen, zo stelt de vereniging. Volgens de Organisatie voor Verbetering van de Binnenvisserij (OVB), tasten de aalscholvers de visstand van de kwekerijen aan. De Vogelbescherming heeft het ministerie eraan herinnerd dat de aalscholver volgens EG-richtlijnen, een beschermde vogel is. Het doden van vogels om schade aan de visserij te voorkomen, is volgens de EG-richtlijnen alleen toegestaan wanneer er geen an dere oplossingen bestaan. Volgens de Vogelbescherming is het overkappen van de kweekvijvers zo'n oplossing. Door de prijzen te verhogen van de visakten en van het bijdragebewijs, zouden de afnemers van de pootvis, voornamelijk hengelsportverenigin gen, de hoge kosten van dergelijke overkappingen kunnen dra gen, zo stelt de vereniging. Volgens de OVB komt overkapping van de kweekvijvers neer op twee miljoen gulden per tien hec tare. In totaal zou men 220 hectare moeten overkappen. ÜIDS PROEFSCHRIFT: SOCIAAL-WETENSCHAPPELIJK ONDERZOEK IN GEVAAR 'EN Steeds minder mensen Tot deze conclusie komt A.J. Neder- de jaren zestig een verdubbeling weigert zelfs 50 aan een onderzoek bereid zich te laten onderrra- hof in een proefschrift waarop hij de- voorgedaan van het aantal Nederlan- mee te doen. Dat deze ontwikkeling ten behoeve van sociaal-weten- zer dagen aan de Leidse universiteit ders dat weigert aan een enquete deel de kwaliteit van het onderzoek be- 'ppelijk onderzoek. Hierdoor is gepromoveerd. Volgens Nederhof, te nemen. Momenteel wijst ongeveer dreigt komt. aldus Nederhof, doordat It de kwaliteit van dit onder- werkzaam bij de Dienst Sociaal We- veertig procent een verzoek om zich mensen die zich wel laten ondervra- erastig bedreigd. tenschappelijk Onderzoek van de san een ondervraging te onderwer- gen in tal van opzichten afwijken Leidse universiteit, heeft zich sinds pen, van de hand. In Amsterdam van mensen die dit niet doen. Als belangrijkste oorzaak wordt in het proefschrift de „onderzoeksmoe heid aangewezen. De gemiddelde Nederlander heeft 1,3 maal (in 1969 0,7 maal) aan een onderzoek meege daan. ZOWEL Van Agt als Den Uyl dienen zich volgens D'66-lei- der Jan Terlouw terug te trekken als kandidaat-premier voor een nieuw kabinet. Op het eerste gezicht lijkt het een redelijk alternatief om uit de patstelling te komen. Daar is de informatiepoging in beland, nu, na ruim vijf weken redelijk succesvol onderhandelen over een regeringsprogramma, de kwestie van het premierschap keihard op tafel is gekomen. HET meest redelijk in het voorstel van Terlouw is zijn con clusie, dat indien Van Agt het veld ruimt een andere CDA-er premier zou moeten worden. Het meest onredelijk is, dat hij er kennelijk vanuit gaat, dat ook de PvdA in de persoon van Den Uyl rechten zou kunnen doen gelden op dat premier schap, een claim die nu zou kunnen worden ingeruild voor een soortgelijke stap van Van Agt en het CDA. Den UYL zelf maakt het echter het bontst. De lijsttrekker van de partjj die bij de verkiezingen in mei jl. negen zetels verloor, heeft zich minzaam bereid verklaard zijn kandida tuur voor het premierschap te laten varen en genoegen te nemen met het vice-premierschap. Informateur Lubbers heeft gezegd maandag het „sur place" met betrekking tot het premierschap te willen doorbreken. In de sfeer van het wiel rennen blijvend, zou men het „gebaar" van Den Uyl even onwerkelijk kunnen noemen, als wanneer hij zou hebben verklaard bereid te zijn de gele trui af te staan aan Hinault, maar dat hij dan wel de groene trui voor zich opeist. VAN AGT, die gisteren na overleg met de partijtop en het fractiebestuur van het CDA in een eerste reactie verklaarde de kans klein te achten dat hij zich zal terugtrekken, zal des ondanks dit weekeinde overwegen of hij er wellicht toch verstandig aan doet van zijn kandidatuur af te zien. Met hem kan worden vastgesteld, dat hij door Den Uyl en Terlouw wordt beschouwd als een te omstreden figuur om het beoog de kabinet te kunnen leiden. En zelfs in het theoretische ge val dat men hem wél zou accepteren zou hij als premier waarschijnlijk nauwelijks kunnen functioneren. Van Agt en het CDA staan dit weekeinde voor een moeilijke beslissing. Eurogeul wordt dieper en langer ROTTERDAM De gemeente Rotterdam gaat 130 miljoen gulden uitgeven om de Eurogeul in de Noordzee naar Hoek van HoUand te verdiepen en te verlengen. Daardoor zullen de Rotterdamse havens ook bereikbaar worden voor bela den schepen tot 2754)00 ton. De Rotterdamse gemeenteraad ging gisteravond akkoord met een voorstel van burgemeester en wethouders de 130 miljoen voor dit enorme baggerproject beschikbaar te stellen. Het uitdie pen van de geul van 68 naar 72 voet, en het verlengen met 16 kilometer gaat drie jaar duren en geeft ongeveer tweehonderd man werk. Nederlander eet steeds meer vis DEN HAAG De laatste vijf jaar is de visconsumptie in ons land met bijna de helft toegenomen. Vorig Jaar besteed den de Nederlandse consumenten bijna een miljard gulden aan vis. Dit staat in een rapport van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf over de detailhandel in vis. Aan verse, onverpakte vis geeft de consument verre de voorkeur. Viscon- serven en diepvries-vis vormen slechts vijftien procent van de bestedingen. IN HAAG Jaarlijks rat bijna een half miljard uien uitgegeven aan hulp- pielen voor gehandicap- L Maar een groot deel van !die middelen is weinig ol temaal niet geschikt voor gehandicapte die ermee et leven. Dat betekent I heleboel teleurstellingen ook veel geld dat iodoen- over de balk wordt ge lid. De oorzaken ervan li velerlei, maar een feit is het niveau van die hulp- tdelen ver achter loopt wat bet zou kunnen zijn. is een van de conclusies uit onderzoek dat een project- ;p van het ministerie van erwijs en wetenschappen ft gehouden. De bevindin- van dat onderzoek zijn neergelegd in een lijvig rap port dat gisteren in Den Haag werd gepresenteerd. Volgens de projectgroep beste den de sociale-verzekeringsor- ganisaties, die toch de kosten moeten dragen, opvallend wei nig aandacht aan onderzoek naar de behoefte aan dergelij ke apparatuur, de kwaliteit en de bruikbaarheid ervan. Bo vendien wordt er veel te wei nig geluisterd naar de gehan dicapten zelf. .In het rapport kan iedereen die bij deze problematiek be trokken is (de overheid, de medische wereld, wetenschap pelijke onderzoekers, fabri kanten) lezen waarin zij te kortschieten. Zo wordt er veel te weinig samengewerkt door onderzoekers en fabrikanten en is er te weinig begeleiding voor de mensen die met de hulpmiddelen (zoals rolstoelen en protheses) moeten omgaan. Toch is het, aldus de voorzitter van de projectgroep, dr. H. L. Jonkers, van het grootste be lang dat er veel verandert. Niet alleen omdat het half mil jard gulden dat ermee gemoeid is veel beter besteed zou kun nen worden, maar vooral om dat het gaat om artikelen waarvan het wel en wee van 1,1 miljoen mensen afhangt. Bovendien is een belangrijk - aspect dat gehandicapten met beter bruikbare hulpmiddelen weer of langer zouden kunnen werken en dus geen uitkering nodig hebben. Ook zouden zij minder afhankelijk zijn van (dure) gezinshulp of verple ging- Amsterdam freest nieuwe uizenplaag iM STERDAM De Amsterdamse GG eo GD reest dat er dit najaar pnieuw een hoofdlui- enplaag zal losbarsten ader schoolkinderen. Htdanks de inspannin* van het afgelopen is men er nog niet fd deze diertjes uit te roeien. >e meeste gevallen van loofdluis worden in sep- ember ontdekt In de va kantie is volgens De GG n GD de kans op besmet ing met luizen en neten xtra groot aangezien de neeste mensen in die pe- iode drukke plaatsen be teken, zoals treinen 'liegvelden en campings kan afdoende worden rd door eenmaaJ week het haar met een uit te kammen. Nieuw alarm Amsterdamse politie: werk is te zwaar AMSTERDAM De Am- sterdame afdelingen van de politie-vakbonden zijn ern stig verontwaardigd over het uitblijven van maatrege len die de werkdruk op de politie in de hoofdstad kan nen verminderen. In een ver klaring zeggen de bonden dat voor hun de maat nu vol is. Begin mei van dit jaar is een rapport uitgebracht waarin werd gesteld dat de werkdruk op de Amsterdamse politie als geheel en op de politieman als individu is gestegen tot aan en zelfs tot over de grenzen van het fysiek aanvaardbare. De Nederlandse Politiebond, de Algemene Christelijke Politie bond en de Vereniging van Hogere Politie Ambtenaren stellen dat hierop nog geen en kele reactie van de autoritei ten is binnengekomen. Toos Faber gaat nieuw programma voor NOS-tv maken HILVERSUM Samen met Joop van Tijn en Herman Wig- bold gaat justitle-voorllchtster mevr. Toos Faber een nieuw NOS-tv-programma presenteren. Het gaat „Het Capitool" heten en krijgt zijn eerste uitzending zondag 4 okt. as. Mevr. Toos Faber raakte bekend tijdens de Molukse treingijze- lingen. Zij fungeerde toen als woordvoerster tussen de regering en de pers. Zij verscheen toen ook regelmatig op de tv. De directe uitzendingen komen vanuit een tuinhuis in 's Grave- land. Als onderwerpen fungeren de belangrijkste gebeurtenissen in binnen- en buitenland. DEN HAAG De Wassenaarse projectontwikkelaar Leen Rijkers is opnieuw gearresteerd. Voor de tweede maal in één week heeft de politie van het Britse eiland Man de 47- jarige Rijkers, die wordt verdacht van tal van oplichtings zaken, op verzoek van Interpol aangehouden. Eerder deze week was Rijkers al gearresteerd, maar door de En gelse justitie plotseling vrijgelaten. De Engelse rechter kon niet beoordelen of aanhouding en uitlevering van Rijkers aan Neder land gerechtvaardigd was, omdat de Nederlandse rijkspolitie te laat zou zijn met het verstrekken van meer gegevens over de verdachte. Op het moment van zijn aanhouding verbleef Rijkers in een hotel. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie, is het uitgesloten dat de Engelse justitie Rijkers opnieuw zal laten gaan, omdat inmiddels de gevraagde en gewraakte informatie op Man beschikbaar is. ADVERTENTIE len van den Heuvel Is gisteren, samen met collega-Europarlemen tariër Vergeer, op Schiphol teruggekeerd uit El Salvador. Zij toonde een stapel schokende foto's die zij naar het Europese parlement zal meene men om daar nog eens op de afschuwelijke gebeurtenissen in het verscheurde land te wijzen. Dienstverlening in plaats van gevangenisstraf GRONINGEN De recht bank in Groningen heeft giste ren voor het eerst iemand ver oordeeld tot dienstverlenend werk in plaats van gevange nisstraf. Een 19-jarige jongen uit Oude Pekela moet zestig uur gaan werken in een psy chiatrisch ziekenhuis. Hij werd veroordeeld omdat hij in november onder invloed ach ter het stuur had gezeten, waardoor hij met zijn auto het Pekelder Hoofddiep was inge reden. Zijn mede-passagier verdronk. Groningen is een van de arrondissementen die zijn aangewezen voor proeven met dienstverlening in p1nn*° van gevangenisstraf. Iets versturen? Voortaan kan dat in een "Postpak'. Een handige vouwdoos om alles gemakkelijk in te verzenden. Verkrijgbaar in 4 formaten. Compleet met plakstroken, touw en draagtas. Nu te koop op 300 postkantoren en bij de kantoorboekhandel, beide herkenbaar aan de Postpak-sticker. Watu ook verstuurt, doe het in een Postpak. Een beetje zon Een kleine depressie bracht de afgelopen nacht bijna overal in ons land regen. Deze depressie verwijdert zich nu naar Zuid- Scandinavië. Boven de Britse eilanden bevindt zich nog een gebied met buien. De buien trekken vanavond en van nacht over ons land. Daarna zijn er enkele opklaringen te verwachten. We krijgen daar om vooral morgenochtend af en toe wat zon. Ten westen van Ierland ligt een nieuwe depressie, die ge durende het weekeinde naar Noord-Schotland trekt. Een daarmee samenhangende be- wolkingszöne bereikt tegen het eind van de ochtend Ne derland en in de middag zal er dan plaatselijk weer wat regen vallen. De temperatuur zal weer rond de 18 graden liggen en de wind wordt matig uit zuidwestelijke richtingen. In grote delen van Europa is het weer eveneens wisselvallig, voor stabiel zomerweer moet men helemaal naar Zuid- Spanje, Zuid-Italië of Grieken land. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Min Neer- temp temp alag Amsterdam geh.bew. 17 14 6 De Bilt geh.bew. 18 14 18 Den Helder geh.bew. 18 13 Lh. R'dam motreg. 18 13 Twente regen 20 14 Vllsslngen regenb. 16 13 Z.-Umburg regen 21 14 Weersvooruitzichten voor de vakantielanden: Scandinavië-Flnland: Veel bewolking, enkele buien, 14-18 graden. Britse eilanden: Wisselend bewolkt, nu en dan buien, 17 graden. Benelux: Bewolkt, enige tijd regen, 18 graden. Frankrijk: Wisselend be wolkt, in het noorden enkele buien, later meer opklaringen, middagtemperatuur ongeveer 18 graden in het noorden on geveer 25 graden in het zui den. Duitsland: Veel bewolking, enkele buien, 20 graden. Alpengebied: In het noorden enige tijd regen, overigens droog en zonnig, 22 graden. Landen rond de MiddeUand- se Zee en Balkanlanden: Droog en zonnig, middagtem peratuur 25-30 graden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9