Actiegroep protesteert tegen slechte kinderopvang Staflid sociale werkplaats op non-actief Verbouwing raadhuis Rijnsburg Aantal wanbetalers groeit snel in Katwijk „NU IS HET EEN ZOOITJE Bewoners stellen verkeerssituatie Oudshoornseweg aan de kaak Rijnsburg akkoord met verkoop terrein oude veiling aan Amstelveste Vijftig is teveel.... REGI0(J0UR)NAAL REGHHJOURINAAL REGIO LEID5E COURANT VRIJDAG 3 JULI 1981 PAGINA LEIDEN Leidsters van de Leidse kinder dagverblijven en peuterspeelzalen hebben gisteren bij wethouder H. van Dam (Onder wijs) geprotesteerd tegen hun slechte ar beidsomstandigheden. Bovendien vertoont volgens hen de opvang van kinderen in Lei den ernstige gebreken. De leidsters overhandigden wethouder Van Dam hun noodkreet in de vorm van een boekje waarin de slechte situatie aan de kaak wordt gesteld. Eén van hun uitgangspunten is, dat de kinderopvang voor iedereen bereikbaar en be taalbaar moet zijn. „Het werk van de kinder leidster wordt ondergewaardeerd. Dit blijkt uit het salaris, onvoldoende opleidingsmogelijkhe den en gebrek aan werkbegeleiding. Geld Leiden telt 24 speelzalen waarvan er 19 gesub sidieerd worden. Eert aantal van deze speelza len wordt door de gemeente gesubsidieerd in de vorm van een bedrag van 16.000 gulden voor de leidster, een bedrag dat naar de mening van de aktiegroep veel te laag is om een leidster van ouder dan 23 jaar volgens de cao te betalen. Gevolg is dat de besturen van club- en buurt huizen, waarin een kinderspeelzaal is onderge bracht, zelf geld bij moeten passen of dat de leidster wordt aangenomen voor het kleiner aantal uren. Volgens de aktiegroep betekent dit laatste, dat de leidster vaak vele onbetaalde uren maakt. Andere leidsters werken binnen de zogenaamde werkverruimende maatregel, een regeling waarin werkelozen voor een jaar aan werk worden geholpen. Van deze, goedko pere, regeling wordt volgens de aktiegroep 'noodgedwongen' gebruik gemaakt omdat er te Mevrouw C. Haagman overhandigt wethouder Van Dam de petitie. weinig géld aanwezig is om een goed opgeleide nemen. Om dezelfde reden moeten in sommige kracht te betalen. Hetzelfde zou gelden voor speelzalen ouders verplicht meehelpen, meent het twaalftal speelzalen waar de leidster door de aktiegroep. de WSW wordt betaald. Ook hier meent de ak tiegroep, dat van deze mensen gebruik gemaakt Inspraak wordt, omdat de kindercentra te weinig subsi- die ontvangen om een opgeleide leidster aan te Opgeteld is de conclusie van de actiegroep, dat meer dan de helft van de leidsters (29 van de totaal 52) op tijdelijke, onzekere of onbetaalde basis werkt. Bovendien zou het aantal kinder leidsters in Leiden uitgebreid moeten worden. De gemeente Leiden stelt als norm 2 leidsters op 20 kinderen, de overkoepelende organisatie houdt vast aan 2 leidsters op 11 kinderen, de aktiegroep meent dat er gestreefd moet worden naar 2 leidsters op 10 kinderen. Ook de meeste accommodaties van de kinder speelzalen in Leiden voldoen op een groot aan tal punten niet aan de eisen. Veelal is er sprake van het ontbreken van voldoende buitenlicht en de afwezigheid van een aparte ruimte voor de leidsters. „Architecten moeten meer inzicht krijgen in kinderruimtes en de leidsters meer inspraak", is de conclusie. Inspraak ontbreekt volgens de aktiegroep ook op een aantal andere punten. „Ouders en leidsters zijn samen verant woordelijk voor de opvang van de kinderen doch in de praktijk blijkt te vaak dat zoge naamd deskundige bestuursleden de gang van zaken bepalen", aldus de leidsters. Tot slot wordt gepleit voor het oprichten van nieuwe dan wel uitbreiding van bestaande Seelzalen. Momenteel is er een wachtlijst van 5 kinderen voor een kinderdagverblijf en wachten 716 kinderen op toelating bij een speelzaal. Of hun aktie bij wethouder Van Dam veel succes zal hebben betwijfelen de leden van de aktiegroep vooralsnog. Zij zijn bang dat ze afgescheept zullen worden met het argument dat er te weinig geld beschikbaar is om aan hun wensen te voldoen. „Mocht onze aktie geen re sultaten opleveren dan willen we volgend jaar bij de verkiezingen de partijen op hun verant woordelijkheid wijzen. Nu is het een zooitje en dat mag zo niet langer duren", aldus de aktie groep. ALPHEN AAN DEN RIJN De bewoners van de Oudshoornseweg hebben bij het col lege van b en w ernstige bezwaren gemaakt tegen de verkeerssituatie in hun woonstraat. Dagelijks denderen vrachtwagens door de Oudshoornse weg op weg naar een nabijgelegen industrieterrein. De woningen kra ken en schudden. Sommige beginnen al scheuren te ver tonen. Door de uitbreiding van de industrieter reinen langs de Hei manswetering is de toestand zelfs on houdbaar aan het worden, aldus de be woners. De proble men zouden volgens hen kunnen worden opgelost door de aanleg van de Zeger- baan. Dan zou de Herenweg kunnen worden afgesloten en de Oranje-Nas- sausingel zou moeten worden versmald. De bewoners zijn zeer ontstemd over het feit dat nu de Herenweg bij de burgemeester Bruinslotsingel wordt afgesloten tot aan de G. Doustraat en dat de Oranje- Nassausingel blijft wat hij is. Dit houdt namelijk in dat het verkeer dat komt' van het industrier- rein aan de Hei manswetering met bestemming Rotter dam en Utrecht van de Oudshoornseweg gebruik blijft ma ken. De stichting actieco mité „Van hef- tot havenbrug" staat achter de bezwaren van de bewoners van de Oudshoorn seweg. De stichting heeft geen bezwaar tegen het afsluiten van de Herenweg, maar zij vindt dan dat de gemeente haar verkeersplan nen aan de realiteit moet aanpassen. On gewijzigd beleid leidt tot een verhoging van de verkeerspro blematiek op het grootste deel van de huidige oost-west route door het Haze- veld. De stichting heeft onlangs aan de provinciale staten van Zuid-Holland een voorstel gedaan voor verandering van het wegenpa troon en aanslui- tingspunten in het gebied rondom Groenoord. Brutale arrestant VOORSCHOTEN De poll- tie van Voorschoten heeft gisteravond een sterk staal tje van brutaliteit meege maakt van een 36-jarige ar restant uit Leidschendam. De man had gisteravond rond zeven uur in Voorschoten bij een tankstation de geleverde benzine niet betaald. De ge waarschuwde politie achter haalde de man en nam hem mee naar het politiebureau in Voorschoten. Na het verhoor werd hij, zoals gebruikelijk, weer op vrije voeten gesteld. Net het bureau uit, stal de Leidschendammer de Merce des van degene, die naast het politiebureau woont. Een net weg rijdende agent zag de diefstal en zette de achtervol ging in. Op de Prins Bern- hardlaan werd de Leidschen dammer tenslotte klemgere den en daarna meegenomen naar het bureau, waar hij nu in voorlopige hechtenis wordt gehouden. RIJNSBURG Het Rijnsburgse raadshuis wordt binnenkort verbouwd. De gemeenteraad stelde hiervoor gis teravond 100.000,- beschikbaar. Het gaat hier om een kleine verbouwing. De open balie van de afdeling sociale za ken zal verdwijnen. Deze dienst krijgt een eigen spreekkamer. Deze komt er ten kos te van de ondertrouwkamer. Het CDA-raadslid G. Verheij betwijfelde of de uitgetrokken 100.000 gulden wel toe reikend zouden zijn voor de beoogde ver bouwing. Bovendien stelde hij zich niet aan de indruk te kunnen ontrekken dat het hier om noodmaatregelen gaat. „In de toekomst valt er niet aan een uitgebreide re verbouwing te ontkomen", aldus Ver- heii. In dit verband wees hij op de te klei ne keuken en het ontbreken van een lees kamer voor raadsleden en van een kamer voor de wethouders. Wethouder Noort bevestigde dat in de toe komst niet zal kunnen worden ontkomen aan een uitgebreidere verbouwing. Hier voor wil hij reeds in de eerstvolgende be groting geld gaan reserveren. Bij een der gelijk uitbreiding zal ook de aanleg van een lift aan de orde komen. Hierom was gevraagd tijdens een vergadering van de raadscommissie. De trouw- en de raads zaal liggen namelijk op de eerste verdie ping en die is thans uitsluitend bereikbaar per trap, hetgeen een extra-handicap is voor invaliden en bejaarden. De aanleg van een lift kost echter 60.000 gulden, een bedrag dat de gemeente nu niet kan op brengen. RIJNSBURG Met twee stemmen tegen is de Rijns burgse gemeenteraad gister avond akkoord gegaan met het voorstel van het college van b en w om het terrein van de oude veiling Flora te verkopen aan projectont wikkelaar Amstelveste. Op dit terrein zal de woonwijk Frederiksoord worden gebouwd. De projectontwikkelaar zal in de wijk behalve voningen, ook kantoren en showrooms bou wen. Aanvankelijk was er een plan om op het terrein uitslui tend woningen te bouwen. Toen hoopte men nog voor de 80% saneringsbijdrage in aan merking te komen. Toen dit niet doorging, kwam men in contact met Amstelveste en Canned Homes. De laatstgenoemde projectont wikkelaar wilde totale wo ningbouw plegen in de houts- keletbouw. Maar liefst 400 wo ningen in de premie A-sfeer zouden kunnen worden gebouwd. Dit plan bleek even wel financieel niet haalbaar. Het PvdA-raadslid mevrouw De Haas verweet het college het plan van Canned Homes nooit serieus te hebben geno men. Om de door veilingvereniging Flora gevraagde koopsom op te brengen is Amstelveste ge noodzaakt ruimte te reserve ren voor showrooms en kanto ren. Hierdoor wordt het te vens mogelijk ook een deel van de woningen in de sociale sector te bouwen. Hoe het plan er precies uit gaat zien is nog niet bekend, omdat het totale bestemmingsplan nog moet worden gemaakt Dit zal ge beuren in nauw overleg met de raadscommissies. De PvdA-raadsleden mevrouw De Haas en de heer De Mooij stemden tegen het voorstel om tot verkoop aan Amstelveste over te gaan. Hij zagen liever eerst een bestemmingsplan, al vorens in zee te gaan met Am stelveste. Zij stelden dat Rijns- burg zich nu met huid én haar uitleverde aan de projectont wikkelaar. Over maximumsnelheden is men het in ons land nog al tijd niet eens. Sommigen menen dat het in het buiten land beter is gesteld dan hier. 'Over de grenzen hoe wel niet alle kan Je het gaspedaal tenminste nog eens, legitiem, stevig intrappen, zo menen de ware snel heidsmaniakken. Gelukkig zijn er mensen, die aan vei ligheid denken en met maximumsnelheden aankomen. Anderen vinden die maxima echter nog altijd te hoog. Met name binnen de bebouwde kom. Er gaan dan ook stemmen op, die pleiten voor een maximum toelaatbare snelheid van 30 kilometer per uur binnen de bebouwde kom. In Hoogmade (maar natuurlijk ook elders) staat die snelheid als advies op een bord aangegeven, in Rijpwe- tering is men nog niet zover. Toch vindt men daar 50 kilometer aan de hoge kant. Van gemeentewege is reeds een bord onder het bekende rood met witte bord gehangen, waarop een tekst is aangebracht en elke wil lekeurige voorbijganger haast nieuwsgierig vraagt hoe hard er gereden wordt. Een dergelijk bord is naar de mening van een tot nu toe onbekende Ripper niet ge noeg. Hij of zij vindt die vijftig kilometer gewoonweg te veel, komt daar rond voor uit en vindt dat vermoedelijk niet alleen. Kaagweek In bet kader van de jaarlijkse Kaagweek. die van 7 tot en met 12 juli wordt gehouden, organiseert de afdeling activiteitenbegeleiding van het bejaardenoord Mariën- haven in Warmond de jaarlijkse poppen ten toons tel- van Mariënhaven gemaakt zijn. Als extra attractie zijn dit jaar de poppen van prinses Juliana te bewon deren. De zeer gevarieerde expositie is te zien in de showroom van C. Vink, Dorpsstraat 22 in Warmond, dagelijks van negen tot vijf uur. De entree bedraagt flJiO, kinderen betalen f0,75. Iedere 25ste bezoeker krijgt een bos bloemen. De opbrengst komt ten goede aan de SRAM, de stichting die de aangepaste rolstoel bus en de volkswagenbus beheert Orgelconcert De Franse blinde organist André Paganel geeft donderdag een orgelconcert in de St. Agathakerk in Lisse. De in 1936 geboren organist, die een groot deel van de orgelliteratuur van buiten kent, werd in 1936 geboren. Reeds op 21-jarige leeftijd kon hij ondanks zijn handicap zijn muziekstudie voltooien met de prix d'excellence voor orgel, piano com positie, harmonie en contrapunt. Op het programma staan werken van Grigny, Bach, Franck, Vierne, zijn eveneens blinde collega Litaize en Messiaen. André Paganel zal het orgel vanaf kwart over acht bespelen. Rietveldse roeikampioenschappen De Rietveldse Roeikampioenschappen staan weer voor de deur. Donderdag wordt de elfde editie gehouden. Naar aanleiding van het 700-jarig bestaan van Hazers- woude zal het geheel dit jaar wat uitgebreider en fees telijker zijn. Zo is er onder meer een barbeque. De roeiers want daar gaat bet uiteindelijk om zullen in twee groepen aan de start verschijnen. De groep jon gens en meisjes tot en met 12 jaar en jeugd tot en met 15 jaar komen om half zeven aan bod. Een uur later starten de deelnemers vanaf 16 jaar. Bovendien wor den om half acht de schouwkloetwedstrijden gehou den. De prijsuitreiking wordt verricht door loco-burge meester J.D. de Wit Nieuwe voorzitter De vereniging van ondernemingen in Alphen aan den Rijn heeft een nieuwe voorzitter. Tijdens de laatste jaarvergade ring is de heer W.P. van der Kooy gekozen. Secretaris is de I heer E. Chaudron en penningmeester de heer J. Verleng. Als gewone bestuursleden werden de heren J. Heemskerk en B. Scholtens gekozen. Rommelmarkt De jaarlijkse rommelmarkt in Buitenkaag wordt mor gen weer gehouden. In de Leidsemeerstraat kan ieder een de gehele dag terecht voor „koopjes". De opbrengst van de rommelmarkt is bestemd voor het opknappen van het interieur van de Nederlands hervormde kerk in De Kaag. Kabeltelevisie deur had een andere uitkomst dan wij gisteren in onze krant meldden. 23 Procent van de bewoners van de Vogel wijk in Roelof arendsveen spraken zich uit voor kabeltele visie, 61 procent van de ondervraagden was voor handha ving van de huidige Gemeenschappelijke Antenne Inrich ting en 16 procent van de bewoners heeft (nog) niet gerea geerd of heeft geen mening over de kwestie. Kringconcours Het kringconcours voor paarden, dressuur en springen wordt morgen gehouden op bet terrein aan de Heuvel- weg in Alphen aan den Rijn. Het concours, dat wordt georganiseerd door de landelijke rijvereniging en ponyclub „De Alpheuse ruiters" duurt van negen tot drie uur. KATWIJK De Katwijkse gemeentebedrijven hebben in 1980 te maken gekregen met een fors toenemend aantal wanbetalers. Het aantal aanmaningen dat per twee maan den de deur uitging, steeg tot gemiddeld 800, een aantal dal in 1979 nog rond de 200 lag. Als de oorzaak van deze slechte betalingsmoraal zien de bedrijven de verslechterde econo mische situatie, als gevolg waarvan steeds meer mensen in financiële moeilijkheden komen. Ondanks het hoge aantal aanmaningen dat moet worden ver stuurd, komt het in Katwijk vrijwel niet voor dat de abonnee zijn rekening in het geheel niet voldoet. Wethouder J. Bergman gisteren in een vergadering van de commissie voor de bedrijven: „Het dreigement van de afsluiting werkt bij ons in de praktij! erg goed, en de achterstand in de betalingen kan hierdoor niet a te hoog oplopen. We voorkomen met deze impopulaire maatre gel dat we in net zulke grote problemen komen als bijvoorbeeld Groningen en Rotterdam, waar het afsluiten van de voorzienig gen bijna niet voorkomt. Een te slap beleid van de rode colleges in deze gemeenten heeft het aantal wanbetalers alleen maai doen toenemen". Bij de Katwijkse gemeentebedrijven wordt momenteel wel on derzocht of het overschakelen op een maandelijks afrekening met de abonnee wellicht een vermindering van het aantal wan betalers te zien zal geven. Wethouder Bergman: „Het is vooi veel gezinnen elke twee maanden weer een fors bedrag dal moet worden betaald, en misschien dat een grotere spreiding enige verlichting biedt. Zeker met het oog op het feit dat de gas- ALPHEN AAN DEN RIJN Het hoofd werk verband van de sociale werkplaats, de heer L. van Velzen, is tijdelijk ontheven van zijn func tie. Hiertoe heeft het college van b en w beslo ten, nadat de spanningen tussen de heer Van Velzen en de overige stafleden van de sociale werkplaats onaanvaardbaar hoog waren opge lopen. Het college kwam tot zijn besluit na een onderzoek van een organisatie-psycholoog, die tot de conclu sie kwam tot de problemen tussen de heer Van Velzen en de overige stafleden op korte termijn niet op te lossen zijn. In afwachting van een defi nitieve beslissing over wat er in de toekomst moet gaan gebeuren, is de heer Van Velzen met verlof gestuurd. Al enige tijd zijn er moeilijkheden bij de sociale werkplaats. Het is de bedoeling dat de werkplaats, die nu nog onder de sociale dienst draait, over en kele maanden zéltstandig gaat draaien. Keeds in 1969 werd hiertoe besloten, maar door specialisatie werd de gang van zaken in het bedrijf zo gecom pliceerd, dat er de zogenaamden pioneiers in toe nemende mate het overzicht kwijtraakten. Er was geen systeem meer in de organisatie. Niemand wist meer wie de verantwoordelijkheid voor bepaalde zaken had. Bovendien speelden hier persoonlijke problemen tussen de heer Van Velzen en de ove rige stafleden doorheen. Het personeel was bepaald slecht te spreken over het gevoerde beleid. Het voelde zich buiten spel gezet en was het niet eens met het intern opvullen van vacatures. Uiteindelijk is het tot een crisis gekomen en is de heer Van Velzen tijdelijk op non-actief gesteld. Dit zeer tegen de zin van enige personeelsleden, die juist vinden dat hij hart heeft voor de sociale werkplaats en dat hij het goed met de mensenl meende.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4