Minister bereid om verdeling Ï.S.R.-gelden te herzien Werknemers boekbinderij definitief op straat ~B.reestraat morgenmiddag i open voor alle verkeer AAL OPTIMISTISCH OVER "OEKOMST STADSVERNIEUWING pouw trap Stadhuisplein schiet op brieuen lezers 'AD LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 JUU 1981 PAGINA 3 Brieven graag kor! en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten toor wordt geregeld volgens de voor het bisdom Rotterdam fieldende schalen voor pastora- e werkers. 3) Een groot deel van het sala ris wordt betaald uit een fonds, dat is gevormd uit een schenking, welke ons deke naat van buitenaf voor dit jon gerenwerk heeft ontvangen. Voorts wordt een belangrijk deel bijgedragen door het bis dom Rotterdam uit de daar voor gereserveerde gelden en een klein deel door de 16 paro chies van ons dekenaat. 4) De begroting en rekening en verantwoording van ons dekenaat, waarin genoemd fonds, de salariscijfers, enz. van het jongerenpastoraat ver antwoord worden, behoeven goedkeuring van de Dekenale Financiële Kommissie, waarin alle parochies door hun pe- ningmeesters vertegenwoor digd zijn. Personen, die geïnteresseerd zijn in de juiste gang van za ken, kunnen overigens infor meren bij de begeleidingsgroep van het jongerenpastoraat van ons dekenaat Namens de stichting Dekenaat Leiden J.M. Schlatmann, deken J.F. Schikhof, penningmeester \BURGERLIJKE /STAMP Overleden: J. C. Janssen, geb. 10-7- 1907, man; L. van der Pot, geb. 18-8- 1893, man; A. J. Kreuger, geb. 30-4- 1916, man; H. C. D. Slootmaker, geb. 24-5-1912, man; J. van Staveren, geb. 5-1-1896, man; D. Sloos, geb. 10-12- 1917, man; E. J. H. Berg, geb. 15-2- 1899, vrl., J. A. H. Visschers, geb. 31- 5-1935, vrl. echtg. van M. de Jonge; H. A. van Santen, geb. 22-11-1906, man; N. W. Mooijekind, geb. 6-11- 1918, man; A. J. Verhoeven, geb. 14- 5-1959, man; H. C. W. Verhaar, geb. 12-9-1898, vrl. geh. gew. m. J. P. van der Zwet; E. C. Pattie, geb. 6-3-1920, vrl. echtg. van F. G. Hukom; M. L. C. V. Heijnen, geb. 1-8-1899, vrl.; B. Warmerdam, geb. 23-6-1981, man; J. Warmerdam, geb. 23-6-1981, man; W. van Oosten, geb. 7-1-1885, man; A »Kooreman, geb. 23-11-1904, man; A. M. van de Wiel, geb. 30-11-1897, vrl. geh. gew. met F. H. Driessen; M. van Leeuwen, geb. 14-11-1922, vrl. echtg. van R. Pasma; C. J. Crispijn, geb. 14- 12-1980, vrl geh. gew. met J. van der Reijden. LEIDEN De werknemers van de boekbinderij Van de Berg aan de Groenesteeg staan definitief op straat Er is geen enkele kans dat een andere onderneming bereid is geld in de failliete boel te steken. Daarvoor zijn de schulden te groot en zouden de noodzakelijke investe ringen te hoog zijn. Dit zei de cura tor van het bedrijf, mr. Groenedijk, vanmorgen tegen de werknemers van Van de Berg. De firma werd vo rige week donderdag failliet ver klaard, nadat er grote schulden aan onder meer de belasting aan het licht waren gekomen en er geen geld meer was voor het uitbetalen van de lonen. De 17 werknemers hebben de boek binderij nog ruim een week bezet in een laatste poging de werkgelegenheid te behouden. Het onderzoek van de curator naar de financiële situatie bij Van de Berg heeft aan het licht ge bracht, dat er geen toekomst meer in het bedrijf zit. Omdat het pand in het faillissement zit en omdat de machine rie verouderd en slecht onderhouden is, zou het tonnen kosten om het be drijf weer op poten te zetten. Daarbij waren enkele machines op lease-basis in gebruik, deze zouden dus vervan gen moeten worden. „En dan ben je er nog niet," zegt FNV- rayonbestuurder H. Staas, „Er zouden fikse prijsverho gingen nodig ziin om het bedrijf weer rendabel te maken. En die prijsverho gingen zouden tot gevolg kunnen heb ben dat de klanten weglopen. We kun nen niemand aanraden hier nog geld in te steken. Door het slechte beleid van de directie is het zover gekomen, dat er geen redding meer mogelijk is. Het zou immoreel zijn iemand aan te raden zich nog in te laten met wat over is van dit bedrijf." Volgens Staas zijn er werknemers bij Van de Berg, die weer werk kunnen vinden. Er zijn vakmensen bij en voor hen moet er toch een kans bestaan weer aan de slag te komen, zo zegt hij. Volgens hun CAO krijgen de werknemers uit het garantiefonds een schadeloostelling. De hoogte is afhankelijk van het aan tal dienstjaren. Directeur Gallert ontkent met klem, dat zijn beleid de oorzaak van de el lende is. Hij is furieus over de manier van optreden van Staas. Dat zou de problemen alleen maar vergroot heb ben. „Het is spijtig, dat het zo gelopen is, maar Staas heeft de mensen leugens verteld. Hij heeft nooit echt inzicht ge had in de werkelijke situatie. De ma nier waarop die man bezig was. Hij jutte de werknemers op tot onder meer een bezetting, die tot niets leid de. Ik vind het erg ellendig dat het zo gegaan is, maar de mensen hebben nooit naar mij willen luisteren. Ik heb ze verteld, dat ze misschien weer werk konden krijgen bij het Nederlandse Drukkerij Bedrijf, maar daar is zelfs niemand naartoe gegaan om te infor meren. Ze liepen alleen maar achter Staas aan en wat hebben ze nu? Niets." 0Q ^IDEN Na overleg met de ertien gemeenten die in aan- i0irking komen voor de Interim 2ado Regeling (I.S.R.) heeft mi Beelaerts van Blokland ji Volkshuisvesting en Ruim- snijke Ordening te kennen gege- Nm de verdeling van de gelden or de stadsvernieuwing te wil- 2> herzien. De minister komt 2srmee terug op zijn eerdere eerstel over de verdeling waar- Leiden voor de komende vier ir geen geld meer zou krijgen. itii 1l overleg met de gemeenten en provinciale stadsvernieu- hingscommissies wil de be adsman in januari 1982 een de- ïitief besluit nemen. enister Beelaerts van Blokland had gistermiddag een gesprek met vertegenwoordigers van de 14 I.S.R.-gemeenten nadat gebleken was dat zijn voorstel niet in goede aarde was gevallen. Volgens dit voorstel zouden hoogstens de vier grote en twee middelgrote gemeen ten tot '85 nog geld kunnen krijgen. De minister baseerde zijn voorstel op zogenaamde objectieve verde lingscriteria waaruit bleek dat Lei den eigenlijk reeds te veel geld toe gezegd had gekregen. Zes nog goed te keuren Leidse verbeteringsplan nen zouden daarmee voorlopig niet uitgevoerd kunnen worden. De gemeenten hebben er in het vooral op aangedrongen de ear De gemeent overleg voor bestaande verdelingscriteria te her zien daar deze ondeugdelijk en on toereikend zouden zijn. De bestaan de criteria gaan uit van de woning voorraad van voor 1945. Volgens het Leidse gemeentebestuur zouden ook de aanwezigheid van bruggen en walmuren mee kunnen tellen. Voorwaarde vinden de gemeenten ook dat er met nieuwe criteria blanco wordt begonnen en niet ge keken wordt naar de gelden die de gemeenten al hebben ontvangen, een element dat wel in het voorstel van de minister zat verwerkt. Daarnaast zou in de verdeling meer accent op de behoefte van de ge meenten moeten worden gelegd. Op grond van een dergelijke verde ling zou Leiden, tussen de 14 steden er uit springend wat de voortgang van de uitvoering van de stadsver nieuwing betreft, voor de jaren '82 - '85 40.7 miljoen dienen te krijgen. drongen het totaal beschikl drag voor de stadsvernieuwing te verhogen. De zaak kwam onlangs aan de orde in de kabinetsformatie waar een dergelijk vorstel van de twee informateurs door de drie fractieleiders werd aanvaard. Ook minister Beelaerts van Blokland heeft te kennen gegeven hier niet negatief tegenover te staan. Zoals hij al eerder liet weten wil de minister toestaan dat er binnen de stadsvernieuwingsgebieden wordt geschoven. Zo zou een project eer der uit kunnen worden gevoerd dan gepland was in ruil voor een ander project dat dan op een later tijdstip zou moeten worden uitge voerd. Uitgangspunt blijft dat de plannen worden uitgevoerd zoals zij door de minister zijn goedge keurd, hoogstens kan 'de termijn waarin' veranderen. Wethouder Waal liet gisteravond weten niet ontevreden over het be reikte resultaat. Zijn conclusie was dat de minister 'door de bocht was gegaan' en er reden was voor enig optimisme voor de toekomst. „De werkelijke winst weten we natuur lijk pas in januari volgend jaar", al dus Waal die meende dat dit resul taat vooral te danken was aan het feit dat de I.S.R.-gemeenten zich eensgezind tegenover de minister hadden opgesteld. „De minister heeft verklaard waarde te hechten aan de voortgang van de stadsver nieuwing. Wij zullen dan ook trachten hem op dit punt een ple zier te doen", besloot WaaL Vakantieregeling JAC Tijdens de vakantie beeft bet Jongerenadviescentrum aan de Caeciliastraat 22 gewijzigde openingstijden. Vanaf maandag 6 juli ia er alleen spreekuur op maan dagen van zeven tot tien uur. Wie op andere dagen hulp nodig heeft, kan bellen naar de Telefonische Hulpdienst Leiden telefoonnummer 125202; Release in Den Haag, telefoonnummer 070-881187 of de Sosiale Joenit in Den Haag, telefoonnummer 070-655930. Vanaf woensdag 19 augustus is bet JAC weer alle werkdagen geopend van vier tot tien uur 's avonds. Slotfeest Als afsluiting van de programma's organiseren scholieren- centrum 't Breehuys en jongerencentrum Stats samen mor gen een slotfeest. Het feest vindt plaats in het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 en een kaartje kost voor de hele dag drie gulden. Het middagprogramma begint om twee uur. Disc-Jockeys van Stats en 't Breehuys verzorgen de muziek. Tegen vier uur treden twee Leidse bands op: Spree en Tanga. Dit duurt tot zes uur. Om acht uur gaan de deuren weer open en om negen uur treedt Short Cirquit op. Om tien uur wordt het optreden van Rubberen Robbie verwacht. Het feest duurt tot één uur. Kaarten zijn ver krijgbaar bij 't Breehuys, het LVC, in het Volkshuis en aan Leidenaartjes Binnenkort gaat de afdeling bestratingen van gemeen tewerken van start met bet plaatsen van een aantal paaltjes tussen het Gangetje en de Watersteeg, precies op de rand van de laad- en losstrook en bet rijwielpad. De bedoeling van deze operatie is bet langdurig parke ren tegengaan op de fiets- en voetgangersstrook. Wan neer alles meezit kan nog voor de bouwvakvakantie begonnen worden. - ya Aidat *1 w a'J hes R (el omstreden verbou- jticj van de trap op het ^dhuisplein Is volop aan gang. Fel omstreden, it het voorstel van B. W om 100.000 gulden .besteden aan het ver- pfuwen van de trap bij in flinke minderheid van eil gemeenteraad niet in setede aarde viel. Geldver- lilling, zo werd gezegd. ,reSzinnig om in deze tijden :z)n grote economische _pei!ijkheden een derge- bedrag uit te geven rin iets wat overbodig is. [ifear de meerderheid van raad was het eens met college: een goede die trap, de „visuele orschrijdbaarheld" van I route van de Breestraat de Haarlemmerstraat f>rdt er door verbeterd en Stadshuisplein ziet er el beter uit wanneer de „open" en rond Is. imenteel is men bezig «et het aanbrengen v?n betonnen fundering. feze werkzaamheden wor- kantle voltooid, ue laatste het aanbrengen van een bouwvakvakantie aan de en vóór de bouwvakva- loodjes, het metselwerk en sierrand, komen pas na de orde. keersader in het hart van de Sleutelstad al opengesteld in de richting van het Ra penburg. De feestelijke opening van de Breestraat vindt morgen om kwart voor elf plaats. Wethouder C. Waal van ruim telijke ordening zal met een bus door een lint rijden, dat ter hoogte van het stadhuis over de Breestraat is gespannen. Voordat' het zover is, zal een optocht bestaande uit wagens van de hoofdaannemer, een stoomwals en een muziekkorps tussen het verkeer door door de straat trek ken. Bij goed weer wordt vervolgens een receptie in de open lucht gehouden en om één, twee en drie uur is er poppenkast op de hoek van het Stadhuis en de Koorn- brugsteeg. Er zullen ook diverse bandjes en een draaiorgel te horen en te bewon deren zijn. Overigens had het slechte, re genachtige weer van de laatste week bij- naplanschool j> de bres voor ehandicapten ■KGSTGEEST Alle leer- Igen van de Jenaplan- ietiool in Oegstgeest waren •sjteravond in hun eigen lo- 4aal in de weer om geld lajeen te zamelen voor Broe- 1r Servaas die zich te Se- ^irang (Indonesië) het lot 'ntrekt van het gehand!- pte kind. Men had een vtney-fair en rommelmarkt r£organiseerd die klonk als klok en vele zaken zoals kept rad van avontuur, een zwartjes-bulldozer trokken rote belangstelling van de iders en belangstellenden* -yT werden poffertjes en pan- ïkoeken gebakken. Men had t hoofd van de school, Ernst eyzen, in het „schandblok" erket waar men hem met jnzen, die bol stonden van t water, kon bekogelen son van een gulden ind negen uur draaide het ~"3 van avontuur in de „Jena- rcht" (de school is door tim- jrwerk van jeugd in een burcht veranderd met haalbrug) voor het laatst opbrengst bedroeg bruto npeer dan 3000 gulden, maar er 'piest nog het een en ander inaf aan kosten die gemaakt iren. Bleef over een bedrag n rond 2500 gulden netto dat rsoonlijk aan Broeder Ser- *®jas overhandigd zal worden v» Indonesië. „Boer Tesselaar" opent vernieuwde kinderboerderij Wethouder D. Tesselaar van recreatie heeft gister middag op een originele manier de vernieuwde kin derboerderij in de Meren- wijk geopend. Gestoken in een overall, op klompen, met een juk om zijn nek en twee schapen etend achter zich aan haalde hij deuren van de boerderij van slot en toonden hoe de splks- plinter nieuwe accommo datie eruit ziet. Bij het bin nengaan, bleek dat een lammetje dat eergisteren geboren werd, de naam „Texelaar" heeft meegek regen. De boederlj is voor al bedoeld om de kinderen onderwijs te geven over dieren, en hen kennis te laten maken met de die ren. Ook de moestuin wordt niet vergeten. Mor gen houdt de kinderboer derij open dag. IIDEN Lang verwacht en toch ge nen: morgenmiddag om zes uur is Breestraat na ruim drie maanden (er toegankelijk voor het verkeer in JJIde richtingen. De omleiding van on- meer de bussen via de Langegracht 1 j. de Hooigracht is dan definitief ten Jptde. sunmiddag om vier uur werd de ver- na tot gevolg, dat het niet mogelijk was zij ondanks het feit dat zij zeer tevre- om de rood gekleurde laag asfalt aan te den zij over de snelheid waarmee de ope- brengen. Deze werkzaamheden zouden ratie is gebeurd een omzetverlies heb- dan tot na de bouwvak uitgesteld moeten ben geleden van 20 tot 50 procent. Dit zou worden. In de reconstructie van de Bree- neerkomen op 1,5 a 2 miljoen gulden. De straat zijn 300.000 straatstenen verwerkt winkeliers zijn van mening dat bij een de- met een gewicht van 600.000 kilo, er is finitieve herinrichting van de Breestraat, 10.000 kubieke meter zand aangevoerd en waar de gemeente nog over moet beslis- er is 1.200.000 kilo asfalt aangebracht sen, éénrichtingsverkeer moet worden in- De winkeliers in de Breestraat stellen dat gesteld. R.K. jongerengroep Wij hebben geen enkele be hoefte om uitvoerig te reage ren op het artikel over de open brief in de Leidse Cou rant van 26 juni, aangezien het werkstuk van de r.k. Jonge rengroep gebaseerd is op on juiste gegevens. Wij zijn echter van mening, dat alleen de laat ste alinea van deze open brief een rechtzetting behoeft. De r.k. Jongerengroep suggereert daar namelijk, dat de jonge renpastor Juffermans onge veer 70.000 gulden per jaar „voor dit werk" ontvangt, op gebracht door „gelovigen, die aan kerkbijdragen doen of ge ven in de collecteschaal, enz.". De juiste gegevens inzake de financiële gang van zaken be treffende het jongerenpasto raat zijn als volgt: 1) Jongerenpastor Juffermans ontvangt beslist geen 70.000 gulden per jaar. We mogen zeggen dat hij een modaal sa laris heeft. 2) Het salaris van jongerenpas-

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3