Hennie Kuiper denkt nog aan stunt Vraagtekens rond favoriet Ishamo Handreiking DPR aan pastores voor discussie kernbewapening „IK KOERS VOOR EEN HOGE KLASSERING „Geldklassement' DERTIEN PAARDEN IN DE DERBY Lotto Sprintploeg niet akkoord met KNSB kerk wereld KORTE METTEN SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 3 JULI 1981 PAGINA BORDEAUX Hennie Kuiper wist gisteren na afloop van de rit naar Bordeaux niet hoe snel hij naar zijn hotel moest komen. Met grote han digheid ontliep hij de drukte en was nog maar amper tot staan te bren gen om even enkele vragen te beant woorden. Niet omdat hij lastige on derwerpen uit de weg wilde gaan, maar meer teneinde te voorkomen dat hij een verkoudheid zou oplopen. Hij wilde in dat opzicht geen enkel risico nemen. „Met een Tour valt niet te spotten", vertelde hij, „en ik ben vast van plan ook dit jaar weer hoog te eindigen." In tegenstelling tot Joop Zoetemelk, die elf seconden meer achterstand op Hi- nault opliep dan Kuiper, achtte laatst genoemde zich bepaald niet kansloos. „De Tour is nog lang. De kasseien en de Alpen komen nog. Ik geef me nog niet gewonnen. Bovendien ben ik altijd goed voor een stunt. Die faam zal ik. ook dit jaar waarmaken." schreef hij vooral toe aan het feit dat hij nog altijd niet voldoende macht in de benen had. „In de Dauphiné Liberé was het helemaal waardeloos. Ik voel echter dat het met de dag beter gaat. En tijdens die tijdrit was ik zonder te genslag zeker twintig seconden eerder gefinisht, maar ik had problemen met een overslaande ketting." De verwachting dat het weer nog slechter zal worden stemt hem overi gens een beetje somer. „Zon zou voor mij beslist beter zijn, maar ja, dat heb je niet voor het zeggen. Ik maak me over die dingen dan ook maar geen zorgen." Ook de achterstand op Bernard Hinault van 7,07 minuten heeft hem niet uit zijn evenwicht gebracht „Ik heb nooit uitgeroepen dat ik de Tour zou winnen. Ik koers voor een hoge klassering. En dat kan nog altijd. Ik ben er namelijk nog beslist niet van overtuigd dat die jongeren zich vooraan in het klasse ment zullen te handhaven. Overigens is er sprake van een interessante Ronde. Het is misschien best goed voor het wielrennen als die nieuwe generatie vooraan blijft Maar ik geef de moed desondanks nog niet op." In het vor- men van combines (samenwerking tus sen verschillende ploegen, red.) ziet hij weinig heil. „Daar geloof ik niet in. Als je aan de top wilt meedoen, dan moet je zelf goed zijn. Het maken van afspra ken maakt voor het eindresultaat geen verschil." Hennie Kuiper BORDEAUX Niet Bernard Hinault, maar Freddy Maertens heeft tot dusverre het meeste geld verdiend in de Tour. Met renner een feit. De Belg won het geld voornamelijk door zijn twee etappezeges, de tweede plaats van gisteren en het dra gen van de groene trui. Hinault is tweede, met ruim driehonderd gulden minder in komsten dan Maertens. Gerrie Knetemann heeft aan zijn goede pres taties in de eerste week ruim zevenduizend gulden overgehouden. Dat geld gaat natuur lijk straks in de kas van de ploeg, die tot nu toe dertigduizend gulden heeft mogen incas seren. Geen andere equipe heeft in deze eer ste week zoveel geld verdiend. Er is echter nog een groot aantal deelnemers, ongeveer vijftig, dat nog geen franc heeft kunnen winnen. Terwijl deze renners toch dezelfde ontberingen doormaken. Uiterst ge ring zijn bijvoorbeeld ook de inkomsten van Joop Zoetemelk (220 gulden) en Hennie Kui per (163 gulden). Het „geldklassement" van de eerste vijf luidt als volgt: 1. Maertens 9300 gulden, 2. Hinault 8955 gulden, 3. Knete mann 7470 gulden, 4. Pevenage 5725 gulden, 5. Freuler 4990 gulden. VAALS Jo op den Kamp Is eigenaar van de driejarige volbloed Ishamo. Als tweejarige kwam de hengst van de Limburger alleen in Engeland en in het Duitse Baden Baden aan de start Als Nederlands gefokt paard behoorde Ishamo tot de uitblinkers. Pas als drie jarige kwam hij voor het eerst op Duindigt in actie. Dat was in de be langrijke klassieker, de hengstenpro* duktenren. Voor de start vertelde Jo op den Kamp al dat zijn hengst voor nie mand bang is. Zijn prognose kwam uit Met veel overtuiging en grote voor sprong riep Op den Kamp op Duindigt uit: "Ishamo en niemand anders wint de derby". Zondag is het zo ver. In de 53e derby der volbloeds zullen dertien paarden in de startboxen verschijnen. Een daarvan is Ishamo. Achter zijn naam staan echter wel de nodige vraagtekens. Zo'n vijf weken geleden zou Ishamo op de Limburgse baan Schaesberg aan de start verschijnen voor de Trialstakes. Limburg was voor het optreden van de streekfavo- riet uitgelopen. Maar hoewel Ishamo wel te zien was in de paddock, verscheen hij niet in de baan. De hengst was ziek, had een leveraandoening en mocht terecht yan de dierenarts niet aan de start ver schijnen. Eigenaar Op den Kamp: "Ik moest het paard even op Schaesberg laten zien. Er waren immers zoveel Limburgers voor hem naar de renbaan gekomen". An dere eigenaren, en achteraf ook de Stich ting Nederlandse Draf en Rensport, wa ren het daar niet mee eens. Een ziek paard hoort volgens hen op stal te staan. De ziekte van Ishamo is volgens Jo op den Kamp weer achter de rug. De eigenaar uit Oud Lemiersen, onder de rook van Vaals: "Hii is volgens trainer Charlie Guest weer topfit. Wij denken de derby met hem te winnen". Charlie Guest is sinds enkele maanden trainer van Ishamo. Hij is door eigenaar Op den Kamp aangetrokken om de paarden op Limburgse grond op de goede Engelse manier te trainen. Voor de derby laat de trainer zijn zoon Ray uit En geland overkomen. Hij is daar een van de betere jockeys. Insiders verwachten dat de ziekte van Ishamo hem de derby wel eens kan gaan kosten. De hengst heeft nu als voorbereiding op de derby geen ren meer kunnen lopen. Maar aan de produktenren was voor Ishamo geen voorbereiding vooraf gegaan. Op den Kamp: "Het is na tuurlijk altijd afwachten, maar hij heeft genoeg klasse om te winnen". Maar er zijn meer kanspaarden in de derby. Zes van de dertien paarden zijn in Engeland in training. Hoge verwachtin gen zijn er van de merrie Fiona, eigendom van de heer Nuy uit Wezepe. Fiona krijgt de steun van de Engelse leerlingkampioen Philip Robinson, die meer vertrouwen heeft in Fiona dan in Marmorera, waar mee hij op 10 mei de produktenren voor merries op Duindigt met grote voorsprong won. Geen wonder, want Fiona won on langs in Engeland een ren voor amatrices en amateurs. En om in Engeland te win nen moet een paard van hoge kwaliteit zijn. Fiona of Ishamo gaan waarschijnlijk met de derby-eer strijken. Falen zij dan komen Marmorera, Clo Clo of Lucky Raaphorst voor de overwinning in aan merking. In elk geval wacht Duindigt zondag een mooie derby. Het programma bestaat uit vijf rennen en zeven draverijen. De eerste start is om 13.00 uur. Onze tips voor deze meeting luiden: DERBY: 1. Ishamo, 2. Fiona, 3.Marmorera en outsi ders: Clo Clo en Lucky Raaphorst. NOTRE PLAISIRPRIJS: Cocky Dundas. Emlagh- more en Ballora. SHERGARPRIJSteerste afdeling):Rock Lane, Se cond Son, Dutch Abbot en outsider: Maximiliaan. CRITERIUM DER DRIEJARIGEN: Belhamel. Lin Ching en Happy Raaphorst. SHERGARPRIJS(tweede afdeling): Robbedoes, Es ther en Anneke. SUPERTRIO: Sola van Alphen, Schavuit en Sebas- tiaan. HAMBURGPRIJS: Uncanny. Udet Wielinga en Taxi Buitenzorg. CHURCHILL DOWNSPRIJS: Upper Tefka, Unit Fortuna en Ualkestis Laren. ROMEPRIJS: Stef, Rodin en Sandy Regina. CHANTILLYPRLJS: Podo du Bois, Samba Judson en Pypyn Bush. THE CURRAGHPRIJS: Rainier Gallant, Pyreus Berkenhof en Ice Pudding. BOITSFORTPRIJS: Ursin Gallant, Ukkie en To- Ishamo, het paard waarvan eigenaar Jo op den Kamp zegt dat het de derby gaat arthur van rijswijk winnen. DEN HAAG Lotto 26 i afgelopen zondag heeft di eerste-prijswinnaars o verd. Zij strijken pei soon ruim 165.000 guldi bruto op. De uitslag van lotto 26 is: le prijs: 3 winnaars, d elk bruto 166.566,60 ontva gen 2e prijs: 8 winnaars, d elk bruto 17.846,40 ontva gen 3e prijs: 275 winnaars, d elk 778,70 ontvangt 4e prijs: 9.241 winnaars, d elk 30,80 ontvangt 5e prijs: 17.941 winnaars, d elk 15,90 ontvange Cruijff terug bij Diplomats NEW TORK Joha Cruijff heeft zich weer gi voegd bij de Washington D plomats, zijn werkgever i de Noordamerikaanse voel balcompetitie. De terugkeer van Cruijff, dit overigens slechts 25 minuten meespeelde, had kennelijk wi goede invloed op zijn medei pelers, want Washington wo met 32 van de San Diea Sockers. Voorts versloeg Mij nesota Kicks met 20 Tuli Roughnecks. Het betekende <j zesde overwining in de laats] zeven wedstrijden voor Mie nesota. Vancouver Whitecaps verslo! San Jose Earthquakes met 5- 1 (de vijfde overwinning va de Whitecaps in successie) e de Seattle Sounders bleva met 5—2 de baas over Califo nia Surf. Fraaie clavecimbel in Dui ven voorde Ondanks regen en een span nende tennismatch op de te levisie was de Marotzaal van kasteel Duivenvoorde gisteravond geheel gevuld om, zo verwachtte men, cla- vecinist Ton Koopman te horen spelen. Deze had zich echter dezelfde morgen ziek gemeld. Het Nederlands lm- pressariaat wist om half één Bob van Asperen nog te be wegen in te vallen. Net twee dagen, via Frankrijk terug van een Italiaans toer- nee in zijn hoedanigheid als dirigent, nam hij de uitdaging op zich en kwam met een pro gramma dat hij drie weken ge leden in Londen speelde. Hij kreeg daarvoor een schitte rend clavecimbel tot zijn be schikking dat in 1979 door de Brusselse Compagnons „Les Michels" is gebouwd naar een Franse voorbeeld uit 1720. Hel zal niet zozeer aan het Franse instrument liggen als wel dal de clavecinist na de pauze meer ingespeeld was en zich misschien ook sterk verwant voelt met de Franse muziek: hoe het ook zij, de zeven rijk versierde laat-barok stukken van Dulphy vormden het meest geslaagde deel van het recital. Een contrastrijk spel zowel in ritmiek als in dan send puntig spel tegenover vloeiende lijnen, daarbij beide manualen en de drie registers afwisselend gebruikend, zorg den voor een boeiend hoor spel. Dat was ook wel het ge val voor de pauze bij werken van Bull, Telemann en J. S. Bach maar hier speelde ook soms een zekere onrustfaktor mee, met name bij Bach. Op 20 augustus is een extra concert ingelast van het Haagse piano trio, dat dit jaar de eerste prijs behaalde op het Willem Pijper concours. BESIE3 DEVENTER Na drie uur vergaderen is voorzitter Wim Quarles van Ufford van de Koninklijke Neder landse Schaats Bond er gis- Commissie wereldraad: „Aboriginals uitgebuit" Een commissie van de We reldraad van Kerken heefi Australië verweten de oor spronkelijke bewoners van dit land, de „aboriginals" uit te buiten en te onder drukken. De commissie heeft gedurende drie we ken in Australië een onder zoek ingesteld naar de om standigheden waaronder de „aboriginals" leven. Na afloop van dit onderzoek sprak zij van „klassiek ra cisme" en „systematisch volkenmoord" op de rond 400.000 „aboriginals". Op een persconferentie in Canberra verklaarde de dele gatieleider, de Pakistaan An war Barkat, dat het de com missie zeer heeft verbaasd te ontdekken dat in een welva rend en democratisch land als Australië, dat zo vastbe sloten stelling neemt tegen de apartheid, een „ander Au stralië" bestaat, waarin zwar te mensen worden gediscri mineerd en daardoor voor hun tijd sterven. De regerin gen van de Australische deel staten West-Australië er Queensland hebben iedere samenwerking met de com missie geweigerd. Zij zien ir de Wereldraad van Kerker een „communistische organi satie". Het dagelijks bestuur van de Dioce sane Pastorale Raad van het bis dom Rotterdam heeft alle pastores een handreiking gestuurd voor de discussie over kernbewapening en kernontwapening, die de komende maanden zal worden gevoerd in de dekenaten en parochies van het bis dom. De DPR is een van de organen die door kardinaal Willebrands zijn ge vraagd om het gesprek op gang te brengen over het adviesrapport van Pax Christi. In dit rapport worden zes punten van advies aan de bisschoppen geformuleerd, waarvan er één luidt: „Tegenover de Nederlandse samenle ving steun te geven aan voorstellen voor eenzijdige (ontwapenings)stap- pen van de kant van Nederland, mei name het voorstel van het Interker kelijk Vredesberaad voor denucleari- sering van Nederland". Voordat de bisschoppen zich over deze zaak uit spreken willen zij de gelovige ge meenschap raadplegen. In de handreiking voor de discussie, die samen met een exemplaar van hel rapport van Pax Christi aan de paro chies en organen van het bisdom is gestuurd, is een aantal vragen opgeno men met daarbij behorende overwe gingen. Het bestuur van de DPR be veelt daarbij een zekere „pastorale be waking" van de discussie aan. Dit vanwege het feit, dat de bespreking nare consequenties kan hebben vooi of problemen kan veroorzaken bij di rect betrokkenen of belanghebben den, bijvoorbeeld mensen, die bij een of andere tak van defensie werkzaam zijn. Om de discussie in het bisdom te be geleiden hebben zich enkele mensen beschikbaar gesteld van het Missiese cretariaat van het bisdom Rotterdam, de Katholieke Welzijnstichting Zuid- Holland, de Katholieke Stichting Sa menlevingsopbouw in Den Haag en het Katholiek Centrum Welzijnsbe- hartiging in Rotterdam. Ook komt er dezer dagen een door mgr. Ernst, voorzitter van Pax Christi Nederland geautoriseerde, gepopulariseerde sa menvatting van de brochure van Pax Christi gereed, die steun kan geven bij de bespreking. De Diocesane Pastorale Raad ver wacht vóór 1 oktober de reacties uit het bisdom binnen te hebben. De bin nengekomen antwoorden zullen inte graal aan de kardinaal worden ge stuurd, vergezeld van het standpunl van de DPR zelf. Pater dr. Cor Rademaker sscc (50) zal op 8 oktober worden geïnstalleerd als nieuwe provinciale overste van de Paters der HH.Har- ten. Sinds 1967 heeft hij zit ting gehad in het provin ciaal bestuur. Daarnaast was hij achtereenvolgens werkzaam in het voortge zet onderwijs, verbonden aan het Instituut voor neo- filologie en neo-latijn van de gemeentelijke universi teit van Amsterdam en lei der van het pastorale team van de parochie Gestel- Zuid te Eindhoven. Nog net op tijd voor de ten toonstelling over de Weder dopers, die volgend jaar in Munster zal worden gehou- den, is het harnas van Jan Beukelszoon van Leiden, de leider van de Wederdopers, teruggevonden. Met andere belangrijke historische stuk ken was het harnas tijdens de tweede wereldoorlog wegge haald uit het stedelijk mu seum en elders opgeborgen. Na lang zoeken is de wapen rusting teruggevonden in een opslagplaats, die niet aan de stad behoorde. Jan van Lei den, bijgenaamd „Koning van Sion", leidde in de jaren 1534 en 1535 een schrikbe wind in Münster. Tot apostolisch nuntius in Guatemala is benoemd de 51-jarige Italiaanse titu- lair-aartsbisschop Oriano Quilici, tot nu toe pro-nun tius in de Centraalafri- kaanse Republiek en in Kongo, tevens apostolisch delegaat in de republiek Tsjaad. Voordien was hij permanent vertegenwoor diger van de Heilige Stoel bij de internationale orga nisatie voor atoomenergie (IAEA) en de VN-organisa- tie voor industriële ontwik keling (UNIDO) in Wenen. De missionerende orden en congregaties in Duitsland hebben in 1980 ongeveer 138 miljoen mark besteed in de landen van de derde wereld, een toeneming van ongeveer tien procent ten opzichte van het jaar ervoor. Met het geld werden achtduizend missio narissen en 36.000 inheemse missiewerkers onderhouden. Bovendien werden verschei dene projecten gesteund. Voor 85 procent was het geld afkomstig van giften van Duitse katholieken, de rest kwam uit de eigen middelen van de orden en congrega ties. In navolging van de protes tantse Kirchentag afgelo pen maand in West-Duits- land zal ook de Westduitse „Katholiekendag" volgend jaar in Düsseldorf grote aandacht aan de kwestie van vrede en ontwapening besteden. Om te vermijden, dat het tot een even duide lijk conflict komt tussen jongeren en regeringsverte genwoordigers als tijdens de protestantse Kirchentag het geval was, heeft de se cretaris-generaal van het centraal comité der Duitse katholieken, dat de Katho liekendag organiseert, ge pleit voor een uiterst se rieuze voorbereiding van het thema. Om een gemak kelijk pacifisme te vermij den bepleit hij theologische en geestelijke diepgang in de discussie over vrede en ontwapening. Schrijver wegens belastering paus PiusXII veroordeeld Wegens belastering van de nagedachtenis van paus Pius XII is de Amerikaan se schrijver Robert Katz in Rome veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en een maand en een geldboete van ongeveer 850 gulden. Katz beweert in zijn boek „Dood in Rome" dat Pius XII op 23 maart 1944 op de hoog te was van het plan van de Duitsers om 335 Italiaanse gijzelaars dood te schieten. Volgens Katz heeft de paus niet alles gedaan wat hij kon om het bloedbad te voorko men. De nicht van de paus, gra ving Elena Rossignani, dien de daarom een aanklacht we gens laster tegen de schrijver in. Katz was enige jaren gele den tot een jaar en twee maanden gevangenis veroor deeld. In een beroepsproce dure werd hij echter vrijge sproken. De vrijspraak werd nietig verklaard, zodat een nieuwe beroepsprocedure no dig werd. Tijdens die proce dure sprak ook de vroegere Italiaanse minister-presidenl Giulio Andreotti zich ten gunste van paus Pius XII uit. De verdedigers van Robert Katz hebben aangekondigd dat ze beroep zullen aanteke nen tegen de nieuwe veroor deling. teravond niet in geslaagd controverse tussen de vit sprinters Ron Ket, Lieuv de Boer, Sies Uilkema c Jan Ykema en de techniscl commissie op te lossen. Vorige week bemiddelde c voorzitter met succes toen h de vier dissidenten bij de al rounders Van der Duim, Va der Pal, Schaly en Kramer d achter de .ontslagen' Tjaa Kloosterboer stonden, wel i de kernploeg terugbracht. De vier sprinters die acht Jorrit Jorritsma staan, kw, men gisteravond niet tot ove eenstemming. Bemiddela; Quarles van Ufford wil h viertal tot morgen de kans g ven. Ket, De Boer, Uilkema Ykema willen dat hun fav riete trainer Jorrit Jorritsn aan ,het plaatje' wordt toeg voegd. De KNSB houdt va aan de Friese schaatscoa< Gouke Nijholt, die overigei al voor de eer heeft bedan omdat hij niet over het vol vertrouwen van de sprir kernploeg beschikt. Tot nu t hebben alleen Geert Kuip en Miel Govaert, die zich ni tegen de keus van Nijholt ha den gekeerd, de centrale tri ningen op het NSF sportce trum Papendal gevolgd. Frawley op Melkhuisje DEN HAAG De Austra sche tennisser Rod Frawlc die gisteren in de halve fin le van Wimbledon tegenov John McEnroe stond, t deelnemen aan het toerno van het Melkhuisje. De Pool Wojtek Fibak sta voor de open kampioenscha pen van Nederland, die van tot en met 26 juli op de bam van het Melkhuisje wordi gehouden, als eerste geplaat De overige favorieten voor i titel zijn ondermeer Taroci Smid en Gunthardt.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12