George Bush: een echte „teamspeler Vaticaanse spreekbuis redt het zonder advertenties Poolse vice-premier voorziet nieuwe prijsstijgingen Labour: Nrd.-Ierland verantwoordelijk voor eigen toekomst Gruwelijke moordpartij in Los Angeles Canada neemt afscheid van Terry Fox Franse hulp in strijd tegen ETA Akkoorden van Algiers wettig -iUITENLAND LE3DSE COURANT VRIJDAG 3 JULI 1981 PAGINA 11 (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De enige advertenties In de Osservatore van gisteren waren die van de Romeinse NUTS-bedrijven die meedelen dat de stroom vandaag enige tijd wordt afgesloten, van een le vensverzekeringmaatschappij en een begrafenisonderneming. Maar de Osservatore Romano, i de spreekbuis van het Vaticaan, V hoeft het gelukkig niet te heb- n ben van advertenties, want an ders was hij al lang opgeheven. J Eergisteren bestond de krant 120 jaar en dat werd herdacht in de krant van giste- weken later, maar de ideeën die hij uit draagt zijn altijd actueel. De krant doet, naar Vaticaans gebruik, erg geheimzin nig over de oplage. De hoofdredactie (in Italië is dat de directie) is ontwijkend in haar antwoord. De persdienst van hel Vaticaan, net zo vaag als wanneer ge vraagd wordt naar de gezondheid van de paus, gokt op een oplage van „zo'n 100.000". Volgens ingewijden gaat het slecht met de krant van het Vaticaan. Men gaat uit van een oplage van 60.000 voor de Italiaanse editie en enkele dui zenden voor de andere edities. Geen vet pot dus voor dit „politiek en religieuze dagblad", zoals de kop vermeldt Maai nogmaals, de Osservatore leeft niet van brood alleen. ren, die de dag ervoor al was gedrukt en Opdracht verspreid. Actueel is de Osservatore dus niet, maar dat is ook niet nodig: de reli- 'euze onderwerpen die er uitvoerig in behandeld worden zijn tijdloos en de po litieke berichtgeving lijkt daardoor te winnen aan objectiviteit. De Osservatore Romano, de Romeinse Waarnemer, is de enige krant van Vati caanstad, het ministaatje met vijfduizend l inwoners. Maar zelden had een regionale krant zo'n groot bereik. De Vaticaanse post verspreidt het blad over de hele aardbol: overal waar de kerkelijke hiër archie zijn steunpunten heeft, valt de Osservatore Romano in de bus. Vaak pas De editie van 2 juli, de jubileumeditie, bevat op de voorpagina een indringend commentaar van de hoofdredacteur, pro fessor Volpini. Volgens hem voldoet de krant nog steeds aan de opdracht die zij op 1 juli 1861 van Paus Pius IX meek reeg: de kerk, de paus en zijn oppergezag dienen. De tijden zijn moeilijk geweest, maar de Osservatore heeft altijd het ge loof verspreid en gestreden voor de vre de, de liefde en de mensenrechten, aldus Volpini. Verder staan op de voorpagina een lange brief van de waarnemende paus, kardi naal Casaroli, aan de deelnemers van een psychiatrisch congres in Straatsburg, een uitgebreide beschouwing over de „apostolische broederschap tussen Rome en Constantinopel en een bericht over de prijsverlaging van de Libische benzine, die ook in Vaticaan door de pomp vloeit De resterende zeven pagina's worden ge vuld met theologische vertogen over echtscheiding, zondeval, de liturgische kalender met een programma over radio Vaticaan, en tientallen andere religieuze berichten. De wereldlijke zaken worden uiterst objectief vermeld. Aan sport doet de Osservatore Romano niet De enige il lustratie is een foto van een schilderstuk dat het Laatste Avondmaal voorstelt. Wie koopt deze krant? De talrijke reli gieuze instellingen zijn uiteraard vaste afnemers, evenals geestelijken bibliothe ken. Maar een Romein met de Osserva tore onder zijn arm is nog nooit gesigna leerd. In de kiosk wordt uc Osservatore wel aangeboden, maar waarschijnlijk meer uit piëteit dan uit verscheidenheid. Maar volgens de „Gedachte van de dag", in de Osservatore Romano van gisteren, is de vraag naar het nut niet altijd de be langrijkste. Thomas van Aquino wordt aangehaald en die zegt dat God het enige echt vrije wezen is, omdat Hij uitsluitend wordt voortbewogen door zijn eigen goedheid, en niet door de vraag of het wel nuttig is wat hij doet. [oger beroep jischka- proces afgewezen "KEULEN Het Westdultse .Jooggerechtshof heeft in het Inogenoemde Lischka-proces herziening van de hoge vrij heidstraffen tegen voormali ge SS-leiders als „duidelijk Migegrond" verworpen. Een rechtbank in Keulen ver oordeelde op 11 februari 1980 de vroegere SS-commandan- ten Kurt Lischka (71), Herbert flagen (67) en Ernst Heinrich- sohn (60) tot respectievelijk h tien, twaalf en zes jaar gevan genisstraf wegens medeplich tigheid aan moord op joden. ^Merkwaardige -'(pening Franse Iiarlementszitting >ARIJS Het pas gekozen franse parlement heeft giste- en zijn zitting nogal merk- jraardig geopend. Dat kwam joor de rede van het oudste ►arlementslid, de 89-jarige liarcel Dassault Deze vliegtuigfabrikant en „vader" van de mirages hield ken tamelijk onbegrijpelijk be- bog ten gunste van de pro- kikten van de Franse indu- 3ftrie. Hij keerde zich tegen neubels uit Italië en België,' bto-apparatuur en auto's uit lapan en tegen het feit dat de •rewacht van de Franse presi- ent in BMW's rijdt Terwijl e afgevaardigden besmuikt achten of gegeneerd toeluis- erden pleitte de bejaarde rolksvertegen woord iger voor en grote internationale ten- oonstelling in Parijs la 1925 m reclame te maken voor het ranse produkt. Hij maakte ich overigens geen zorgen Over de nationaliseringsplan- jien. Dat kende hij al uit 1937. Huwelijk prinses Marie Christine op de klippen Zes weken na de trouwpartij In Toronto is het huwelijk van de Belgische prinses met de Ca nadese pianist Paul Drake op de klippen gelopen. „We gaan definitief uit elkaar", aldus de 43-Jarige pianist, wiens huwe lijk met de prinses opzien baarde, onder meer omdat de Belgische koninklijke familie zou hebben geprobeerd er een stokje voor te steken. Ge vraagd naar de verblijfplaats van zijn vrouw moest Drake het antwoord schuldig blijven. Volgens hem bevindt zij zich aan boord van een Jacht er gens op zee. LOS ANGELES In Hollywood Hills, het dure sterren stadje bij Los Angeles, zijn woensdag twee mannen en twee vrouwen op afschuwelijke wijze vermoord. Een derde vrouw is zwaar gewond naar een ziekenhuis gebracht De moorden zijn gepleegd in een huis dat niet ver staat van de woning, waar in 1969 de filmactrice Sharon Tate en vier van haar vrienden op een gruwelijke manier door de „Man- son-familie" werden omgebracht De politie wilde geen verklaring afleggen over de wiize waarop de slachtoffers zijn omgebracht, maar volgens de lijkschouwer zijn zij doodgeslagen. De politie wilde wel kwijt dat buurtbewoners geen aandacht hebben geschonken aan kreten om hulp. Pas woensdagavond besloot een van de omwonenden de politie te waarschuwen. Een buurvrouw vertelde desgevraagd dat zij iemand had horen roe pen: „Maak mij alsjeblieft niet dood", maar niets had onderno men. Een buurman zei dat hij een man had horen gillen. „Maar er ziin hier in de buurt altijd luidruchtige feestjes en stereola- waai aldus de man. Met kerkdiensten In het hele land heeft de bevolking van Canada gisteren afscheid genomen van haar nationale held, Terry Fox, Fox is zondag, een maand voor zijn 23e verjaardag, aan kanker overleden. Vier jaar geleden was het rechterbeen van Fox afgezet, maar het verhinderde hem niet in de zomer van vorig Jaar een mars van ruim 5.300 kilometer dwars door Canada te houden, om geld voor de kankerbestrijding in te zamelen. HIJ kon de „marathonloop van de hoop" van 8.300 kilometer van de kust van de Atlantische tot de Stille Oceaan niet afmaken. De oecumenische uitvaart In Terry's woon plaats bij Vancouver werd rechtstreeks door de televisie uitgezonden. Een lid van de koninklijke Canadese bere den politie In rood uniform en „padvinders- hoed" droeg aan de moeder van Terry Fox de grote Canadese vlag over, die vier dagen lang halfstok heeft gehangen op het parle mentsgebouw In Ottawa en die door premier Pierre Trudeau als bijzonder gebaar naar Vancouver was gestuurd. in Ottawa kwamen 's avonds meer dan 7.000 mensen voor het parlement bijeen voor een herdenkingsplechtigheid. Pre mier Trudeau zei daarop dat Terry weliswaar zijn persoonlij ke strijd had verloren, maar niettemin als overwinnaar en niet als overwonnene de ge schiedenis is Ingegaan. Zijn le ven Is een triomf van de men selijke geest op tegenslag ge weest, aldus premier Pierre Trudeau. WARSCHAU De Poolse vice-premier Zbigniew Madej heeft gisteren in het parle ment een somber beeld geschetst van de Poolse economie en nieuwe prijsverhogin gen voor levensmiddelen in het vooruitzicht gesteld. Madej zei er zich van bewust te zijn dat dergelijke verhogingen in het verleden aanleiding zijn geweest van onlusten, maar dat ze noodzakelijk zijn om de economische malaise te beëindigen. werd over de economische toestand, was pre mier Jaruzelski aanwezig op de topconferentie van de Comecon, de Oosteuropese tegenhanger van de EG. In de Bulgaarse hoofdstad Sofia kwam veel kritiek op de slechte Poolse econo mie. Jaruzelski heeft daarop geantwoord dat juli begint, zijn land uit de problemen zal halen en de positie van de partij zal verbeteren. Vol gens welingelichte kringen in Polen zal Jaru zelski naar Polen terugkeren om de Russische minister van buitenlandse zaken Gromyko te ontvangen, die vandaag een bezoek brengt aan Warschau. Verwacht wordt dat Gromyko de Poolse leiders op het hart zal drukken de her vormingsbeweging op het komende partijcon gres een halt toe te roepen. Uit een Poolse enquête, waarvan de resultaten gisteren zijn bekend gemaakt, blijkt dat slechts zestien procent van de Polen iets heeft gemerkt van de „socialistische vernieuwing"; 41 procent daarentegen zegt niet van de vernieuwing te hebben gemerkt en 39 procent heeft hem „ter nauwernood" opgemerkt (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De gewezen La* bourleider en ex-premier Ja mes Callaghan, die twaalf jaar geleden het Britse leger naar Noord-Ierland stuurde om de katholieke minder heid daar te beschermen te gen vechtlustige protestan ten, heeft gisteravond in het Lagerhuis gepleit voor een „grotendeels onafhankelijke Noordierse staat, die verant woordelijk is voor zijn eigen toekomst". Volgens Callaghan moet dat nieuwe Noord-Ierland in staat gesteld worden zelf banden te smeden met Londen en Du blin. Londen moet openlijk verklaren niet meer van zins te zijn de toekomst voor Noord-Ierland te bepalen. Cal laghan deed dit controversiële voorstel tijdens het halfjaar lijkse debat over de politieke toekomst van Noord-Ierland. De verantwoordelijke conser vatieve minister, Humphrey Atkins, kondigde gisteren de oprichting aan van een vijftig leden tellende Noordierse raad, die een zuiver advise rend karakter zal hebben en eind '81 aan het werk zal kun nen gaan. Atkins denkt daar bij aan Noordierse Lagerhuis leden, Europarlementariërs en leden van districtsraden. Een opvallende aanwezige bij dit debat was de strijdlustige dominee Ian Paisley, leider van de protestantse Unionis ten. Hij neeft al laten weten niet aan de raad te zullen deel nemen, omdat hij verwacht dat Atkins weer concessies zal doen aan de IRA. Tijdens een bijeenkomst in Belfast heeft hij zijn achterban opgeroepen zich te verenigen in de strijd tegen de IRA. PARIJS Frankrijk zal Spanje bij de bestrijding van terroristen van de Bas- kische afscheidingsbewe ging ETA steun verlenen. Dit heeft premier Pierre Mauroy van Frankrijk de Spaanse regeringsleider Leo- poldo Calvo Sotelo in Parijs toegezegd. Calvo Sotelo en Mauroy spra ken af dat nog deze maand de Franse minister van binnen landse zaken, Deferre, een werkbezoek aan Madrid zal brengen. Ook nog deze maand ontmoeten de Franse en de Spaanse ministers van justitie elkaar in Parijs. AMERIKAANS HOOGGERECHTSHOF: WASHINGTON Presi dent Carter van de Verenig de Staten overschreed zijn bevoegdheden niet, toen hij begin dit jaar bepaalde dat Amerikaanse ondernemin gen hun vorderingen tegen Iran niet bij de Amerikaan se rechtbanken aanhangig moeten maken, maar ze moeten voorleggen aan een internationaal tribunaaL Het Amerikaanse hoogge rechtshof heeft dit gisteren besloten. De uitspraak betekent dat de zogenaamde Akkoorden van Algiers, op grond waarvan de 52 in Iran vastzittende Ameri kaanse gijzelaars werden vrij gelaten, volgens de rechters niet in strijd zijn met de wet Tevens is door de uitspraak de weg vrij voor de overdracht van als strafmaatregelen te gen Iran bevroren Iraanse tegoeden in de VS ten bedrage van ongeveer 10,6 miljard gul den. Na deze overdracht res teert er nog een „fonds" van ruim 2,6 miljard gulden, waar op Amerikaanse personen en bedrijven hun schade kunnen verhalen. Of deze vorderingen worden toegewezen hangt af van het oordeel van het inter nationaal tribunaal van drie Amerikaanse en drie Iraanse rechters, bijgestaan door drie internationaal bekende juris ten. Dit tribunaal, gevestigd in het Vredespaleis in Den Haag, is deze week zijn werkzaamhe den begonnen. Toen presidentskandi daat Ronald Reagan een jaar geleden, tijdens de Republikeinse Conventie in Detroit, liet weten dat George Bush zijn „run ning mate" (kandidaat voor het vice-president- schap) zou zijn, werd de vroegere CIA-directeur algemeen als „tweede keus" bestempeld. Hij werd immers pas ge vraagd toen alle pogin gen om ex-president Ford voor de functie te strikken op niets uitlie pen. Bovendien was Bush van alle Republikeinse kandidaten de enige die de strijd tegen Reagan tot op de conventie doorzet te. Bush vond de huidige president „te oud" en noemde zijn economische voorstellen „rampzalig". Bush blijkt zich evenwel uitstekend aan de om standigheden te hebben aangepast Daarnaast is hij, omdat hij zo onge veer over meer bestuur lijke ervaring beschikt dan alle overige naaste medewerkers van Rea gan bij elkaar, voor het Witte Huis een bijna on misbare schakel gewor den, zoals Guardian-cor respondent Alex Brum mer in onderstaand ver haal bericht KENNIS EN ERVARING ONMISBAAR VOOR AMERIKAANSE REGERING WASHINGTON De Amerikaanse vice-presi dent George Bush is er hef levend bewijs van dat de baan die ooit „geen emmer snot waard" is genoemd, sinds de dagen van presi dent FJ>. Roosevelt (1932- 1945) aanzienlijk aan in houd heeft gewonnen. In de vijf maanden dat Busb deze functie nu bekleedt, is hij evenzeer zo nief meer bij de staatszaken betrokken geweest als pre sident Reagan zelf. Dat is een opmerkelijke prestatie van een man die tijdens het nachtelijk drama van de Republikeinse Conven tie vorig jaar in Detroit in alle opzichten tweede keus was. Zoals de stafchef van het Witte Huis, James Ba ker, onlangs opmerkte: „Ie dereen weet aat de presi dent Bush niet wilde kie zen Tussen hen bestond geen enkele overeenstem ming over de rol die Busb zou moeten gaan spelen". Typerend voor het optreden van Bush is zijn manier van handelen direct na de aan slag op president Reagan, toen het Amerikaanse volk meer dan ooit leiderschap verwachtte van zijn vice-pre sident Een optreden dat bij na elke Amerikaan zich kan herinneren. Bush was een toonbeeld van kalmte en re delijkheid, nadat de minister van buitenlandse zaken Alexander Haig. had gepro beerd de zenuwen te kalme ren, maar door zijn eigen nervositeit de indruk van pa niek had gewekt Toen Bush in de perskamer van het Wit te Huis verscheen en vertel de dat Reagans operatie was gelukt en dat de regering normaal zou blijven functio neren, gaf zijn kalmerende, zekere manier van optreden het volk de indruk dat het schip van staat in goede han den was. Maar te veel nadruk op deze uitzonderlijke periode met een beetje geluk maakt een vice-president zoiets maar een keer mee verdoezelt het eigenlijke belang van zijn rol in de regering. Als de president 's ochtends nog op bed ligt Reagan begint nooit voor negen uur zit Bush al vanaf half acht in zijn kantoor om zich door het ClA-rapport heen te werken dat de president later onder ogen krijgt. Wat later voegt hij zich dan bij Reagan en zijn adviseur voor nationale veiligheid Richard Allen om Amerikaanse vlcepresident George Bush. de belangrijke veiligheids kwesties te bespreken. Ervaring Als hoofd van het crisisteam van het Witte Huis (een functie waarop hij beslag wist te leggen na een nogal bureaucratische strijd met Haig) en als enige naaste me dewerker van Reagan met een schat aan ervaring op het gebied van de inlichtingen dienst en buitenlandse zaken, wordt zijn bijdrage op deze bijéénkomsten van vitaal be lang geacht Het was Bush tot wie de president zich wendde toen hij iemand zocht om bij de nieuwe Franse president poolshoogte te gaan nemen met het oog op de economi sche top van de belangrijkste Westerse landen die 20 en 21 juli in Ottawa wordt gehou den. Wat een ontvlambare ontmoeting had kunnen wor den vanwege de Amerikaan se verontrusting over vier communistische minister in Mitterrands regering, verliep vrijwel zonder een spoortje venijn. Aan de Amerikaanse zorgen werd openlijk uiting gegeven op de trappen van het Elysée, maar de bespre kingen werden omschreven als warm en produktief. De diplomatie won het van de paranoïde Amerikaanse angst voor Eurocommunis- Spanningen Het ambt van vice-president is altijd een ambt vol span ningen geweest. Hoewel ie dere president beloofde zijn vice-president bij het regeren te betrekken, is er tot voor kort nog nooit sprake ge weest van een soepele ver houding. Vice-presidenten werden naar alle hoeken van de wereld gestuurd, maar al tijd uit het centrum van de macht geweerd. Het was Jimmy Carter die hierin ver andering bracht door Walter Mondale zeer nauw bij het regeringsproces te betrekken. Hij belastte zijn vice-presi dent met de leiding over het Midden-Oostenbeleid om on enigheid tussen de verschil lende facties te voorkomen en vroeg hem vele keren om advies dat hij dan opvolgde ook. Het was een goed funda ment waarop president Rea gan heeft verder gebouwd. Aan het thuisfront waar een groot deel van de werkzaam heden van Bush zijn gecon centreerd, is de huidige vice- president belast met een van de drie economische taken die de regering-Reagan zich heeft gesteld: de poging om de regering van de ruggen van de mensen te halen. Als hoofd van de groep-regelin- gen is hij verantwoordelijk voor het schiften van de dui zenden regelingen die dooi de regeringsdepartementen worden getroffen. Hij besluit welke wel en welke niet no dig zijn. Atlanta richten lag in de zwarte ge meenschap. Hij werd dooi Reagan naar Atlanta ge stuurd om de financiële en morele behoeften te beoorde len van politie en maatschap pelijke werkers in een stad die als het ware verlamd is door de moorden op 28 jonge zwarte kinderen. De arresta tie van Wayne Williams, die wordt verdacht van de moor den, zou voor een deel te danken zijn aan de persoon lijke tussenkomst van Bush. Waarom heeft Bush dan wel het vertrouwen van Reagan en het Witte Huis kunnen winnen, terwijl anderen vooi hem dat niet konden? Om even in het modieuse taalge bruik van Washington te blij ven: hij heeft zich een team speler getoond. Hij heeft zich op de achtergrond gehouden niet de publiciteit gezocht Hij heeft het regerende trie in het Witte Huis Edwir Meese, James Baker en Mi chael Deaver met succes voor zich ingepalmd. En, hei allerbelangrijkste, hij heefi zijn campagne-opvatting dat Reagan in zeker opzicht U oud was voor het president sambt en een „behekst eco nomisch beleid" aanprees, la ten varen. ALEX BRUMMER/THE GUARDIAN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11