Plv. Hoofdred.1 J. W. ót Vries. Deo Haag: Red. Bulteolandt Mr. H. Geise. Lelden; Red. Binnenland. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L, Roozen, Leiden. Verantwoor delijk voor de adv. - C. de Helden. Lelden. K 1669 Abonnementsprijsvoor Leiden, per kwartaa' i 2.63; per weck 20 cent. Per agent, per kwartaa i 2.,73; per weck 21 cent. Franco per post f3.10 Losse nummers 5 cent. VERDUISTERINGSTIJDEN Van 27 Aug. tot en met 2 Sep tember van 20.30 tot 6.45 uur. Zon op en onder: Dins. 29.8: 6.45 op, 20.36 onder. Woensd. 30.8: 6.47 op. 20.34 ond. Dond. 31.8: 6.48 op, 20.31 onder. MAANSTANDEN: Dinsd. 2J.8: 1.08 onder. 17.53 op. Woensd. 30.8: 2.02 ond.. 18.50 op. Dond. 31.8: 3.08 onder. 19.36 op. X stcuvt ROEMENEN IN STRIJD MET DUITSCHE TROEPEN. In het Roemeensche gebied hebben Roemeensche troepen in den loop van Zaterdag op ver schillende plaatsen de vijande lijkheden tegen de Duitsche for maties geopend. Hierdoor is in verband met de ongehinderden opmarsch der bolsjewistische pantser- en gemotoriseerde for maties de positie voor de op den uitersten Zuidelijken vleugel van het Oostelijke front staande Duitsche troepen aanzienlijk ver scherpt. Sterke Duitsche forma ties zijn ten Oosten en Westen van de Proeth in hevigen strijd gewikkeld met overmachtige bolsjewistische strijdkrachten. De Duitsche gevechtsgroep bevindt zich hier op den terug tocht naar de Karpathenpassèn. In Roemenië zelf ontstonden aan den Noordelijken rand van Bukarest en in het gebied van Ploesti met buitengewone ver bittering gevoerde gevechten. Roemeensche troepen, die de hier in den strijd geworpen Duitsche formaties probeerden te ontwapenen,, werden met zware bloedige verliezen afge slagen. OPROEP VAN DE SLO- WAAKSCHE REGEERING. Zaterdagavond heeft de mi nister van binnenlandsche za ken, Mach, namens de Slowaak se!) e regeering een oproep aan het Slowaaksche volk voorgele zen,- waarin erop gewezen wordt dat de vijanden van Slowakije er naar streven orde en rust in den staat te verstoren en tot dat doel personen met valschermen neerlieten, die trachten het Slo- ^waaksche volk op verkeerde wegen te brengen. De Slo waaksche regeering is echter, evenals de president van den staat en het geheele Slowaak sche volk vastbesloten tegen dit streven op te treden. CHURCHILL BIJ DEN PAUS. Naar het persbureau S.P.T. uit Rome meldt, heeft Z. H. de Paus den Engelschen minister president Churchill in audiëntie ontvangen. De bespreking duur de ongeveer een uur. Nader wordt gemeld, dat de Britsche premier de Italiaan- sche hoofdstad heeft verlaten. BINNENLAND Meubeltransport. De chef van de afdeeling vervoerwezen maakt bekend, dat vergunningen voor meubeltransport bij de re geling centrale meubeltransport uitsluitend door bemiddeling van meubeltransporteurs dienen te worden aangevraagd. Aanvragen van de zijde van het publiek worden niet in be handeling genomen. Voor eva cuatieverhuizingen wordt steeds een bijzondere regeling getrof fen, waarover het betrokken ge meentelijk bureau nadere in lichtingen kan verstrekken. LITURGIE Woensdag 30 Aug. Mis v. d. H, Rosa van Lima, Maagd: Dilexisti. Gloria. 2e gebed v. d. H.H. Felix en Adauctus, Marte laren; 3e voor den vrede. Geen Credo. Gewone Prefatie. Kleur: Wit. Gemengde Berichten VIJFDUIZEND GULDEN VOOR EEN MOORD. Koopman ontspringt den dans. Een 41-jarige bewoonster van de Zaanstreek, die doende was van haar man te scheiden, had het plan opgevat dezen uit den weg te doen ruimen. Zij sprak hierover met een eveneens in de Zaanstreek woonachtigen koop man, met wien zij relaties on derhield en deze wist wei een mannetje, die voor 5000 bereid zou zijn den moord te plegen. De koopman had een onderhoud met den handlanger, een zekeren G. en sprak met hem af, dat het slachtoffer naar Bruramen zou reizen en dat daar de moord zou worden gepleegd. Vervolgens wist men onder een listig voor wendsel het slachtoffer te bewe gen naar Brummen te gaan, waar. zooals het heette, een voor- deelig handeltje was af te slui ten. De man kreeg een signale ment van den handlanger, dien hij in Brummen zou ontmoeten. Inderdaad vond op de afgespro ken tijd en plaats de ontmoeting in Brummen plaats, maar „G" zeide onmiddellijk tegeh het slachtoffer, dat dit slechts naar Brummen was gelokt, om daar van kant te worden gemaakt. „G" had de afspraak gemaakt met den koopman dat hij, wan neer de moord gepleegd was, den koopman een telegram zou sturen met den volgenden in houd: „rijwiel zeer gehavend aangekomen, Vrijdag 10 uur breng ik het terug". Dit laatste was de aanduiding van het tijd stip, waarop „G" de 5000 in ont vangst zou nemen. Inderdaad werd het telegram verzonden, maar inplaats dat het slachtof fer vermoord werd, reisde bet te zamen met G. naar Amster dam terug. Daar volgde aangif te bij de recherche en toen Vrij dagmorgen „G" volgens afspraak de 5000 in ontvangst kwam ne men, waren twee rechercheurs aanwezig, die den koopman ar resteerden. Ook de vrouw werd kort daarna in hechtenis geno men. Beiden hebben een beken tenis afgelegd. Het is gebleken dat G. geheel te goeder trouw is en slechts de opdracht had aan vaard, wijl hij vreesde, dat an ders een ander persoon daartoe zou worden uitgezocht, die wel licht den moord inderdaad zou hebben bedreven. Doodelijke val. De 74-jarige landbouwer Bouwman te Noor- dijk gemeente Neede viel, terwijl hij met paard en kar reed, ach terover uit de kar. Hij liep daar bij een halswervelfractuur op, aan de gevolgen waarvan de man is overleden. In zweminrichting verdronken Gisterenmiddag heeft zich opnieuw in een badinrichting te Loosdrecht een verdrinkingsge- val voorgedaan. De 16-jarige J. Teunissen uit Bususum viel in het diepe bassin. De jongeman, die de zwemkunst niet goed meester was, zakte onmiddel lijk naar de diepte. Hoewel de badmeester vrijwel direct naai den drenkeling dook en den jongeman spoedig ophaalde, bleek T. reeds te ziin overleden. Dubbel zwarte melk. Van verschillende veehouders te Hui zen, wier koeien op de Meent ondergebracht zijn, waren den laatsten tijd verschillende klach ten binnengekomen, dat hun koeien in de nachtelijke uren door anderen werden gemolken. De politie heeft thans op de Meent een vijftal personen op heeterdaad betrapt, terwijl zij bezig waren clandestien koeien te melken. De daders, een per soon uit Laren, drie uit Rotter dam en een \jit Amsterdam ver toefden in deze gemeente om werkzaamheden te verrichten. SPORT DOOR NED. DAMEFSLOEG VERBETERD. Door Ned. damesploeg. Gistermiddag is de Neder- landsche damesploeg er in ge slaagd het wereldrecord vier maal 200 meter estaiette, dat op naam van Duitschland stond, met een ti.id van 1 min. 44.6 se conde. belangrijk te verbeteren en te brengen op 1 min. 41 sec. Dezer dagen werd aangekon digd, dat Jan Blankers, de trai ner van onze landelijke dames- ploeg, tijdens de nationale ath- letiekwedsrtijden, welke de G. A. C. te Hilversum in het sport park organiseerde, met de da mesploeg een poging tot record- verbetering zou ondernemen. On ze nationale estafetteploeg, be staande uit de dames L. Sluy- ters. F. BlankersKoen, beidén van Sagitta, Amsterdam, N. Tim mer, Zeeburg, Amsterdam, en B. Koudiis, Victoria. Rotterdam, had twee ploegen, o.a. een van Sagitt% tot tegenstanders, welke resp. 25 en 40 meter voorgift hadden. De ploeg stond voor geen gemakkelijke taak. Niette min achtte men de mogelijkheid groot, dat onze Neilerlandsche dames het record toch konden verbeteren, gezien haar goede prestaties. Van dit sterke-200- meter-materiaal heeft trainer Blankers geprofiteerd door thans voor ons land dit record te ver overen. Op een prachtige baan, welke voor deze gelegenheid nog eens extra was verzorgd, liep de ploeg in^keurigen stijl. Reeds de tweede loopster der nationale ploeg mevr. BlankersKoen, passeerde de tegenstandsters der beide „Trekploegen". Onder groote spanning passeerde de laatste loooster, mei Koudijs. de eindstreep en spoedig 4ton het viertal hartelijk worden toege juicht. Het wereldrecord was met 3.6 seconden verbeterd. De tijd van 1 min. 41 sec. beteekent een gemiddelde van 25.1 sec por loooster en nog kan het mis schien iets sneller, daar het wis selen op enkele punten nog lang niet feilloos v as en bij den twee den wissel een tegenstandster de ploeg in den weg liep. On 10 September a.s. 'zal het zelfde viertal bii de athletiek- wedstrijden te Rotterdam weer een poging wagen den thans be reikten tiid nog te verbeteren. ZWEMMEN. Tournooi LWV. Gisterenmiddag vond in de Zweminrichting „De Zijl" alhier een door de Leidsche Water vrienden georganiseerde vier kamp plaats, waaraan deelnamen De Zijl, Poelmeer en LZC en de Watervrienden. De uitslagen lui den als volg: 100 M. schoolslag dames: R. Scheer (P) 1.39.8 sec.; L. v. Veggel (Z); J. de Vogel (L.W.V.). Id. heeren: W. Stomps (P) 1.29.1 sec.; P. Versluis (L.Z.C.); W. J. Geeve (LWV). 50 M. rugslag dames; G. Blaauw (Z), 4.4.1 sec.; T. Sjardin (Z); A. Segaar (LWV). Id. heeren: H. de Tombe (Z), 3.5.2 sec.; Par- mentier (P); J. W Ydens (P). 50 M. bcrstcrawl dames: A. Sjar din (Z), 40.5 sec.; G. Blaauw (Z) A. de Bree (Z). 100 M. borst - crawl heeren: J. Ydens (P), I.11.8 sec.; G. Kikkert (Z); J. Prevoo (Z) Schoonspringen da mes); J. Dool (LWV) 1369 p.; G. Blaauw (Z) 1088 p ld. heeren: G. de Weerd (P); W. J. Geeve (LWV); C. Boekkooi (Z). 3 x 50 M. wisselslag estafette dames: De Zijl I, 2.12.6 sec.; LWV I, 2.18 sec.'-LWV 2, 2.20.5 s. Id. heeren: De Zijl I, 1.47 sec.; Poelmeer I, 1.50 sec.; De Zijl 2, 1.57.4 sec. 5 x 50 M. Borstcrawl est. heeren: LZC I, 2.41 sec.; De Zijl I, 2.44 sec.; Poelmeer I, 2.44.6 sec; 5 x 50 M. borstcrawl (boven de 30 jaar): De Zijl I, 3.13 sec.: LZC I, 3.52.4 sec. Onder - waterzwemmen dames: W. Bie- gelaar (LZC) 31.50 M.; C. v. d. Zeeuw (LWV) 27 M.; V/. v. Wijk (LWV) 26 M. Id. heeren: B. Hooidonk (LWV) 44 M.; J. Pro vo (Z), 39 M.; R. v. Leeuwen (P) 37 M. 4 x 25 M. est. zwemmen met drenkeling dames: Poelmeer 2.28 sec.; LWV 2.39 sec. Id. hee ren; LWV 2.06 sec.; LZC 2.25.1 sec.; De Zijl 2.26.4 sec. 25 M. Bal- zwemmen heer: J. Ydens (P), 16.7 sec.; P. Lut (LZC) 17,4 sec.; H. v. d. Reijden (LZC) 18.3 sec. De einduitslag was: De Zijl 2310.65 pnt.; LWV 2494.78 pnt.: Poelmeer 2587.74 pnt.; LZC 2596.95 punten. NED. ZWEMRECORJJ 1500 M. VERBETERD. Door Anie Veldhuyzen. De officieel aangekondigde po ging van Annie Veldhuyzen om het Nederlandsch record op de 1500 meter vrije slag te verbe teren, is wel bijzonder geslaagd. Het Bilversumsche zwemstertje heeft gistermiddag dit record, dat sinds 1936 met 23 min. 18.4 sec. op naam stond van Tini Wag ner, met niet minder dan 44.3 sec. verbeterd en thans op 22 m. 34.1 sec. gebracht. Nadat zij 14 dagen geleden dubbel kam: pioene was geworden en verle den week bij den wedstrijd in het Hilversumseh kanaal over 2 km. zulk een prachtige presta tie had geleverd, namen Annie Veldhuyzen en haar trainer, Jan Stender, deze week de vijftien honderd meter door. Bij deze training bleef Annie ruim 9 sec. onder den recordtijd van Tini Wagner. Een verzoek tot het doen van een recordpoging werd ingediend en alles ging van een leien dakje. Dat de gemaakte recordtijd zeer fraai is moge blijken uit een vergelijking met Ruimschotels' tijd als winnaar van de 1500 M. bij de nationale kampioenschappen. Hij zwom toen slechts drie seconden snel ler. Annie Veldhuyzen werd na haar prestatie hartelijk toege juicht. „En nu?" hebben wij ge ïnformeerd, toen wij haar en trainer Stender gelukwenschten. „Nu eerst de 800 en de 1000 M.". luidde het antwoord en ook deze records kan-zij zeker aan. Deze staan op naam van Rie van Veen, met resp. 12 min. 7 sec. en 15 min. 2.2 sec. Gezien de tijden die Annie Veldhuyzen maakte en de kracht, die zij nog had om de laatste honderd me ter in den tijd van 1 min. 25.6 sec te zwemmen, mogen de po gingen om de nationale records op deze afstanden te verbeteren met belangstelling tegemoet worden gezien. Stender en zijn pupil laten er trouwens geen gras over groeien. Reeds Dins dagavond a.s. zal Annie Veld huyzen wederom in het zwem bad Crailoo een poging doen. deze records te doen sneuvelen. PAARDEN. Courses op Duin- digt. Voor de draverijen en rennen, welke Zaterdagmiddag op Duindigt werden gehouden, bestond maar matige belang stelling van de zijde van het pu bliek. Opnieuw kwamen de twee jarige renpaarden in het veld en ook thans won Romi, al was de achterstand van Good Luck II niet groot. In den Prijs van Stompwijk waren eigenlijk maar twee paarden, die een behoor lijke prestatie lieten zien. Dit waren Hanover Peter en Ede- niza Norton, die dan ook met grooten voorsprong voor de an dere zeven paarden binnen kwamen. In den Prijs van Leid- schendam was het zelfs zoo erg, dat van de 9 paarden er 7 moes ten worden gedisqualificeerd. Een verzachtende omstandigheid is echter, dat in deze draverij leerling-pikeurs op de sulkey's zaten. De jeugdige S. Verwaal bracht echter Abdullah Scott prachtig over de baan en deze won zoo hij wilde. In den Prijs van Veur maakte Zoon van David Guy in het be gin een fout, welke hem eenig terrein koste. Mede hierdoor slaagde hij er niet meer in de koppaarden, Dutch Hanover en Casindra te passeeren, hoewel dit bij Casindra weinig scheel de, daar deze volkomen leeg gereden was. Prijs van Rotterdam (ren voor driejarigen en ouder, die dit jaar geen 1000 hebben ge wonnen, noch in totaal 3000 sinds 1 Januari 1943), voor ama teurrijders,' afstand 1800 m.: 1. Alma (J. Dekkers) tijd 2.05, met 3 lengtes, w. 5.10, pl. 2.30; 2. Dartrose 2.60. Prijs van Stompwijk (drave rij voor paarden, die nog geen 3000 hebben igewonnen), af stand 2040 m.: 1. Hanover Peter (W. H. Geersen), tijd 3.08.8, km.-tijd 1.32,5, w. 2.20, pl. 1.40; 2. Edeniza Norton 1.50; 3. George Scott 2,40. Epinard-prijs (ren voor drie jarigen en ..ouder, die dit jaar niet hebben gewonnen), afstand 1200 m.: 1. Brunette (F. Del- brassine), tijd 1.19.4, met 1% lengte. In stalverband met Li beration. Beide w. 3,50. Bru nette pi. 1.20; 2. La Vie Rose 1.20; 3. Kamerads 1,20. j Prijs van Leidschendaj dicap draverij voor Net den, voor leerling-pikei* stand 2000 m.: 1. Abdullï (S. Verwaal), tiid 3.05,8;l 1.26,8, w. 1,70, pl. li ke Norton en Zoon van t wel den resp. als tweede F de uitgeschakeld wegel lopeeren en onregelmafr, ven. Tweede werd nu (1 M. 7.—. j Clingendaal-ren (voorj jarige inlandsche heng% merriën), afstand 1200 t Romi (J. Pex), tijd 1.23, pl. 1,10; 2. Good Luck li Prijs van Veur (drave(f Ned. paarden, die lij meer hebben gewonneii amateurrijders), afstanj m.: 1. Dutch Hanover (w Ier), tijd 3.45.7, km.-tijd w. 2.10. pl. 1,20; 2] dra 1,20. Fred Archer-prijs (ref vierjarigen en ouder, jaar geen 4000 hebben nen. Voor Ned. leerling-}] afstand 2100 m.: 1. Bei); (J. Lodewijks), tijd 2.21 26.—, pl. 1,10; 2. 1 1,30; 3, Multicolor 2| Prijs van Voorschoten! internationaal voor paarJ, 3000 doch nog geen f hebben gewonnen), afstaf m.: Ie heat: 1. Peniche (Je hof), tijd 2.17, km.-tijd® w. 11.90, pl. 4,40; 2.! 3,50; 3. David O. 5,t heat: 1. Fiat V (E. Kt* tijd 2.17,8, km.-tijd 1.2f 9,90, pl. 2,60; 2. Hen; 2,10; 3. Excellent f 5 heat: 1. Peniche, die ech| gens onregelmatig drav uitgeschakeld. Eerste u Dictator Spears (P. K burg), tijd 2,21,8, k 1.29,7. w. ƒ4,80, pi. f Fiat V 1,60; 3. Excellent Toto def 3. fiat V w. 1 pl. 3,10 en Rita Otziï 3. David O 2,20. Het kampioenschap vfc derland. Gisteren w/, Duindigt het kampioe- van Nederland voor 3 verreden, waarvoor elf je waren ingeschreven. Hit] waren twee Nederlandschf den, n.l. Domina en Go» Alleen Domina verschee, den start, die zich tegenl gen buitenlanders uiti heeft geweerd. Zij kwj( vijfde binnen. De eersti was 10.000, welke tï aan Parisien is gekonie. paarden startten in twej van vijf, waarbij Parisiea zooverre slecht trof, dat) zesde plaats op de tweedj den hoek had geloot. jj O Lapize vertrok als p aan den binnenkant en 1 kort voor het einde 1 stand was 2400 M. dep te behouden, goed geréd# Jan de Vlieger. Parisiei echter prachtig naar vo# bracht door zijn rijder Jf d. Berg en wist tenslotf klein verschil als eerste L Lapize over de eindstrf gaan. Lord Maire met- Bosveld bezette de derde!' gevolgd door Quick met J. Kruithof en Domïi A. L. Nottelman. De uitslagen luiden: Prijs van Rijnsburg voor Ned. paarden van en ouder, die 1000, doï geen 6000 hebben gew(| afstand 2040 M.: 1. El vit] Bak) tijd 3.13.2, km.-tijdfe In stalverband met Faricv de winnend f 5, Elvira fc 2. Farida f 3,40; 3. GratS over 1,30- "t Prijs van Baarn (ren), vierjar. en ouder; voort teurrijders). Afstand 2600. Mutisme (A. E. Selensj- 3.08,7, met een halve lent 10.90, pl. ƒ3; 2 Cai 1,90. T Groote Prijs der tween (draverij van meet oveu M.): 1. Jugdge's Dochtfc Oosting), km.-tijd 1,32, vf pl. 1,40; 2 Ju Ju 1,30 liana Lee 1,90. V Blenheim-prijs (ren vn jarigen en ouder, die du geen 5000 hebben gewit afstand 1600 M.: 1. Sialci Dekkers), tijd 1,42,2, w. pl. 2,40; 2. Regulatrice|r Kampioenschap van h land (draverij van meeC alle aan Nederlanders 1

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2