WTTfmm* Plv. Hoofdred.i I. W. de Vries. Den Haag: Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Binnenland. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden. Verantwoor delijk voor de adv.: C. de Heiden. Leiden. K 1669 Abonnementsprijs: voor Leiden, per kwartaa i 2.63; per week 20 cent. Per agent, per kwartaa 12.73; per week 21 cent. Franco per post f3.10 Lobso nummers 5 cent. J. W. de Vries, afwezig. VERDUISTERINGSTIJDEN van 13 tot en met 19 Aug. van 21.tot 6.30 uur. Zon on en onder: Zond. 13.8: 6.18 op, 21.10 onder. Maand. 14.8: 6.20 op. 21.08 onder Dinsd. 15.8: 6.22 op, 21.06 onder Wnsd. 16.8: 6.24 op, 21.04 onder MAANSTANDEN: Zond. 13.8ê: 1.22 op, 17.30 onder. Maand. 14.8: 2.01 op, 18.30 onder Dmsd. 15.8; 2.47 op, 19.23 onder Wnsd. 16.8: 3.38 op, 20.05 onder is midden in oorlogstijd geboren, maar een stevige meid, gevoed met de goede, vertrouwde Nutricia-pro- due ten. BINNENLAND HONGAARSCHE BLOEM VAN HET RCODE KRUIS. Voor kinderen, geboren in de jaren 1926 tot en met 1939. Door bemiddeling van het Roode Kruis is etn hoeveelheid bloem uit Hongarije geimpor- teerd. Deze bloem zal in den vorm van een extra-rantsoen beschik baar worden gesteld voor kin deren, 'eborer. in de jaren 1926 tot en met 1939. Daartoe moet de bon „Reserve C 70" of „Reserve B 70" vóór of op 19 Augustus as., tegen ontvangstbewijs, bij den detaillist worden ingeleverd. Tusschen 17 September en 14 October a.s. zal men vervolgens op het ontvangstbewijs 500 gram bloem per bon ontvangen. Verhooging van opcenten op den tabaksaccijns. Vanwege het departement van financiën wordt het navolgende ter ken nis van belanghebbenden ge bracht: Met ingang van 15 Augustus wórden de opcenten op den ta baksaccijns. v/elke thans ten ge tale van 100 worden geheven, verhoogd, en wel tot 200 voor si garen en sigaretten en tot 300 voor rook- en pruimtabak en snuif. De bestaande wijze van berekening en heffing van op centen op den tabaksaccijns blijft onveranderd Van 15 Augustus 1944 af mo gen tabaksfabrikaten uit fabrie ken. entrepots of bergplaatsen bedoeld in artikel 38 der tabaks wet slechts worden uitgeslagen om in het vrije verkeer te wor den 'gebracht, indien zij zijn voorzien van zegels geldende voor de verhoogde opcenten. Voorhanden zijnde onbescha digde zegels voor het vóór 15 Augustus 1944 geldende aantal opcenten, welke nog niet op ver pakkingen of om sigaren zijn aangebracht, moeten uiterlijk 14 Augustus 1944 franco worden op gezonden aan den controleur op den aanmaak en het beheer van zegels voor den tabaksaccijns te Haarlem. Zegels aangebracht op verpak kingen en om sigaren, welke zich Centralisatie van groente- aanvoer en -spreiding Het is noodzakelijk gebleken de groenten- en fruitvoorziening geheel in handen van het bedrijf schap voor groenten en fruit te leggen, nu door den langdurigen oorlogstoestand een geregelde voorziening van de grootere bevolkingscentra vaak niet mogelijk bleek. Alleen op deze wijze, waarbij elk rechtstreeksch contact van de veilingen met den handel wordt verbroken zal het mogelijk zijn met de ter beschik king staande producten en de voor spreiding beschikbare ver voersmiddelen de algemeene voedselvoorziening onder deze omstandigheden naar behooren te dienen. Tot deze centralisatie van aan voer en spreiding, die zeer bin nenkort in werking zal treden, is eerst besloten nadat met de Duitsche autoriteiten ten opzich te van de te exporteeren hoeveel heden zoodanige overeenstem ming was bereikt, dat vaststond, welk kwantum bestemd is voor export en over welke overblij vende hoeveelheden ten behoeve van de eigen voedselvoorziening kan worden beschikt. Het sy steem van export van een zeker percentage van de per veiling aangevoerde hoeveelheid is hier mede komen te vervallen. Een grootere aanvoer ter veiling brengt dus niet automatisch een ruimeren export met zich mede. De vóór net binnenland bestem de hoeveelheden zijn van dien aard, dat. indien zoowel de teler, de veiling, de handel als de con sument bereid zijn de noodige medewerking te verleenen, een eenigszins draaglijke voorziening van groenten en fruit in den lan de kan worden verkregen. Men mag evenwel van deze centralisatie geen al te hooge verwachtingen koesteren, vooral niet, als men in aanmerking neemt den steeds minder wor denden oogst van tuinbouwpro ducten door gebrek aan mest stoffen en arbeidskrachten, waar tegenover staat een nog steeds grootere behoefte aan deze pro ducten bij den consument. Ook het vervoersprobleem valt niet te onderschatten. De illegale handel en de hieruit voort vloeiende clandestiene export zullen in den vervolge onmoge lijk gemaakt moeten worden. Wat de voorziening met versch fruit betreft, deze zal niet zoo kunnen zijn als men zich zou wenschen, vooral ook'door de 30.000.000 kg. fruit, die per jaar noodig ziin voor de volksbehoef te aan jam. Aller medewerking inge roepen. Een reeds vorige jaren toege paste contralisatie van den afzet op 15 Augustus 1944 bij fabri kanten bevinden, moeten onder toezicht van ambtenaren der ac cijnzen worden vernietigd, of on bruikbaar gemaakt. Verzoeken hiertoe moeten uiterlijk 14 Aug. 1944 worden gericht tot den in specteur der invoerrechten en accijnzen in wiens inspectie de fabriek of bergplaats bedoeld in artikel 38 der tabakswet is gele gen. Navordering van opcenten ten laste van hen. die tabaksfabri katen in het vrije verkeer ten verkoop in voorraad hebben, zal niet plaats vinden. Bij verkoop in het klein mo gen tabaksfabrikaten slechts worden verkocht voor een prijs, die gelijk is aan het totaal van den op het tabakszegel vermel den kleinhandelsprijs en het daarop vermelde bedrag wegens opcenten. Overtreding van de desbetref fende bepalingen zal worden ge straft met een boete van ten hoogste 1000 gulden, onvermin derd de inbeslagneming en ver beurdverklaring van de zegels waarvan de voorgeschreven op zending is nagelaten. Voor nadere bijzonderheden wordt verwezen naar de in de Nederlandsche Staatscourant van 11 Augustus 1944 opgenomen besluiten en de beschikking be treffende verhooging van opcen ten op den tabaksaccijns. Desverlangd kunnen te dezer zake nadere inlichtingen wor den ingewonnen bij de inspec teurs der invoerrechten en ac cijnzen en bij de ontvangers der accijnzen. van fruit en verschillende soor ten groenten hoofdzakelijk sta pelproducten, werd uitgevoerd door het aan- en verkoopbureau van tuinbouw- en sierteeltpro ducten, terwijl de leiding en ver antwoording hiervoor berustte bij het bedrijfschap. Thans is ook de uitvoering der werkzaamhe den, verbonden aan de totale centralisatie, aan dit bureau op gedragen. Voor de uitvoering van dezen noodmaatregel wordt de medewerking van alle betrok ken groepen ingeroepen. Het ligt niet in de bedoeling iets blijvends te scheppen. Inte gendeel, als straks de toestan den weer normaal worden, zul len ook deze maatregelen onge daan worden gemaakt en zullen zoowel de veilingen als de han delaren in hun normale functie worden hersteld, zeer zeker ook teil genoegen van den consument. Van de telers van groenten en fruit wordt verwacht, dat beter dan voorheen wordt voldaan aan de verplichting tot veilen van de producten. Dit is niet alleen hun plicht, maar zij dienen ook te we ten, dat hierop bovendien een strengere controle zal worden gehouden. De teler-kleinhandelaar zal zich eveneens hebben te onthou den van ongeoorloofde handelin gen, te meer daar thans bij ver ordening de mogelijkheid is ge opend om hem bij gebleken overtreding zijn bevoegdheid tot handelen te ontnemen Er dient met den meesten nadruk afkeuring uitgesproken te wor den over de handelwijze van die telers, die onder het valsche mom van vaderlandsliefde hun produc ten aan consumenten verkoopen tegen woekerprijzen, waarhij deze vaderlandsliefde alleen be staat in het spekken van de eigen portemonnaie. Wenscht men den consument uit eigen plaats te helpen, dan zal men dit moeten doen op een geoorloofde wijze en tegen geoorloofde prij zen. Hieromtrent kan men bij het bedrijfschap en op de veiling de noodige inlichtingen verkrijgen. Werkt in dezen tijd allen mede om den goeden naam van den tuindersstand in Nederland te behouden. Van de veilingen van groenten en fruit wordt verwacht, dat ook zij begrip toonen voor de moei lijkheden van dezen tijd. Aan den gang van zaken op de veiling wordt, wat den aanvoer der pro ducten betreft, niets veranderd. De kwaliteits- en sorteerings- voorschriften blijven zonder meer gehandhaafd en het is en blijft de taak der veilingen voor de goede uitvoering ook verder zorg te dragen. Ook in de prijs zetting wordt niets veranderd. Deze zal, evenals de nadere in structies in dezen, zooals gebrui kelijk wekelijks worden meege deeld. Alleen in den afzet kómt een geheele verandering: elk rechtstreeksch contact met den handel wordt tijdelijk geheel verbroken. Voor zoover export wordt opgelegd komen de hier voor bestemde hoeveelheden, zooals tot nu toe in handen van den exportleider, die voor verde re verdeeling zorg draagt. De geheele voor het binnen land- bestemde aanvoer komt thans in handen van het bedrijf schap voor groenten en fruit, hetwelk de uitvoering der werk zaamheden heeft opgedragen aan het aan- en verkoopbureau van tuinbouw- en sierteeltpro ducten. Helpt, vooral in den be ginne. naar beste krachten mee om de moeilijkheden, aan deze centralisatie verbonden, zoo goed mogelijk te overwinnen. Ook de Nederlandsche groenten- en fruitveilingen hebben een naam op te houden. Van de grossiers en commis- sionnairs in groenten en fruit wordt het noodige inzicht in de zen voor hen wellicht minder aangenamen gang van zaken ver wacht. Nu deze kwestie echter in het algemeen -belang haar be slag heeft gekregen, moet op een loyael medewerking gerekend kunnen worden Voor de commissionnairs en vele grossiers zijn tevens com missionnairs is er een regeling getroffen, waarbij zij zelfs meer nog dan vroeger worden inge schakeld. Het is aan het beleid van de eigen vakgroep overgela ten de werkzaamheden en baten naar eigen inzicht zoo billijk mogelijk te verdeelen. Dat dien tengevolge op een volledige me dewerking wordt gerekend en ongewenschte handelingen ach terwege dienen te blijven, mag wel als vanzelfsprekend worden beschouwd. Wat de grossiers betreft: ook hun belangen zijn in de nieuwe regeling voldoende gewaarborgd. Wel is het rechtstreeksche con tact met de veilingen tijdelijk verbroken, maar in de consump- tiegebieden blijft de grossier ge heel ingeschakeld. Daartoe vormt de vakgroep de noodige grossierscombinaties of wel „groco's", waarvan de door het aan- en verkoopbureau op de veilingen verkregen producten worden gezonden. De verdeeling onder den kleinhandel geschiedt in overeenstemming en volgens de instructies van het plaatselijk verdeelingskantoor (P.V.K.). zoo- als dit tot nu toe reeds gebrui kelijk was. De groco's zullen der halve in rechtstreeksch contact komen met het aan- en verkoop bureau en van haar medewer king zal het derhalve voor een groot gedeelte afhangen of de nieuwe wijze van afzet en sprei ding naar behooren zal slagen. Ook de groothandel mag in de zen het vertrouwen niet bescha mend. Van de kleinhandelaren in groenten en fruit wordt ver wacht een voortgaan op den be kenden weg van distributie, evenwel alleen voor zoover deze weg goed bewandeld werd. Dat diegenen, die wellicht „zwarte paden" hebben bewandeld., in dezen op hun schreden zullen moeten terugkeeren, willen zij hiervan niet de schadelijke ge volgen ondervinden, zal wel niet verder behoeven te worden aan getoond. De positie als kleinhan delaar wordt door de nieuwe re geling slechts in zooverre aange tast, dat ook voor den kleinhan delaar de rechtsstreeksche aan koop op de veilingen komt te vervallen Teneinde evenwel het karakter van den op de veilingen koopenden kleinhandel ook voor de toekomst te behouden zullen door de vakgroep op de daarvoor in aanmerking komende veilin gen combinaties van kleinhande laren, „kleinco's" in het leven worden geroepen, die van het aan- en verkoopbureau ter vei ling haar aandeel in de te ver deelen productie zullen ontvan gen. De producten worden dan onderling volgens de gegevens van het P.V.K. verdeeld. De fi- nancieele regeling, zooals deze tot nu toe gold, blijft behouden, In de marge komt derhalve geen verandering. Ook de kleinhandel zal bij zijn moeilijke taak zijn medewerking zeker moeten verleenen. Voor de nieuwe regeling en de daaraan verbonden gevolgen mo ge thans niet alleen een beter inzicht, maar ook een grootere belangstelling en medewerking bij alle daarbij betrokken instan ties zijn gewekt en verkregen. Distributie van inmaakglazen begint 15 Aug. Van 15 Aug. af mogen winkeliers inmaakgla zen en rubber ringen afleveren. Ieder, die van 28 Juni tol en met 7 Juli onbruikbare rubber in- maakglasringen heeft ingeleverd kan bij zijn winkelier zes gla zen met ring betrekken, alsmede evenveel extra nieuwe ringen als oude zijn ingeleverd, tot ten hoogste honderd extra ringen. Zij, die voor 15 Juli jl. bij het Rijksbureau voor glas, keramiek en houtproductie een aanvraag voor inmaakglazen hebben in gediend, ontvangen, voor zoover niet afwijzend is beschikt, een leveringsvergunning. Ziekenhui zen, stichtingen, rusthuizen, pen sions en slachtoffers van bom men ontvangen eveneens leve ringsvergunningen. Op deze ver gunningen kan men bij den le verancier die er op vermelid staat, glazen en ringen betrek ken. Zij, die na 15 Juli hun aan vrage voor inmaakglazen hebben ingediend, zullen een eventueele te verstrekken leveringsvergun ning eerst later ontvangen. De bevoorrading van den handel vindt regelmatig voortgang. Het kan echter voorkomen, dat een winkelier nog niet van in maakglazen is voorzien. Men zal dan met het betrekken van de glazen moeten wachten tot dat wel het geval zal zijn. Over de verleende vergunningen óf afwijzingen kan met het Rijksbureau geen corresponden tie worden gevoerd. Evanqelie-yerklarr" over' ELFDE ZONDAG NA P1NKS1 (Mare. VU, 31-37) sie in nh m Ie Er staat in het EvangelijL die dezen Zondag een klein zit jCh t dat onwillekeurig een diept bun druk maakt: „En hij sprak Ipen treflelijk." Olschoon deze woi er 1 in hun eigenlijken zin, allee aar trekking hebben op het wi ie re dat Christus heeft verricht i al i lienstedengebied, hebben de /erg vaders toch deze woorden in dat i drachtelijken zin toegepast oj ieldi plicht van iederen christen on oen. met zijn tong God te dienei egt och, de mensch vergeet zoo g> makkelijk, dat óók zijn tongsh Gods wetten onderworpen, is h< óók zijn tong de wet van dei 21). liefde, maar vooral die vai it zi naastenliefde moet beleven. Vi 'an dit laatste geelt nogal rnoeili n v den, want als de menschelijke in ergens gemakkelijk toe geneig i dan wel tot kwaadspreken, ja loe~ tot lasteren. ode Onder kwaadspreken ver tai men, zoo getuigen de moraliwer het kwaad van iemand, dat l/ac aan het daglicht is gekomen,In? kend maken zonder eenige rqer Men doet dat, oiwel uit verlam om interessant te zijn, oiwei de vooropgezette bedoeling at ren onmogelijk te maken. En is dan een ernstig vergrijp tt de naastenliefde. Men kijkt schien vreemd op. Och, men doelt dat immers met het pri v over anderen heelemaal niet. i jW' prijst toch verschillende gc lasl eigenschappen, die men naaste aantreft, maar - en da juist het venijnige! - op het ei en van het verhaal heelt men a|ie een maart je. En dan komt er los. Men moet toch immers waarheid zeggen, maar vergeet woord uit de heilige Schrift: „\lwij op deze wijze kwaadspreekt niet minder dan een slang die stilte steekt" (Pred. X, 11). 1 protesteert tegen de opvatting, aan kwaadspreken altijd min edele motieven ten grondslag gen. Men beweert de rechtvaan heid te dienen door voor verdr ten in de bres te springen. M tegelijkertijd haalt men den nao m eel al en elij lie nl SPORT VOETBAL. Otto OlssenM De Zweedsche voetbalwerf ei heeft een ernstig verlies geled^, door den dood van den beke^a den internationalen scheidsre< t ter Otto Alssen, die 53 jaar o werd. Deze goudsmid uit Hai jj, singborg leidde voor de een ie maal een interlandwedstrijd n 1924 in Kopenhagen, toen Den r£ marken speelde tegen België. de Olympische Spelen in 1936 Berlijn had hij de niet gemakk Is lijke taak den spannenden voc ronde-wedstrijtd tusschen Ital11 en Japan te fluiten. r| .CRICKET. Programma. j Het cricketprogramma voor li weekeinde luidt: Zaterdag: Hl Rood en Wit (terr. LMCC Zondag: HBSACC (terr. C): Hermes DVS—Rood en Wi VOC—HOC I: en VW—VRA ATHLETIEK. Leidsel kampioenschappen. Gedf het groote aantal deelnemer zoowel van dames- als heerei zijde worïen deze kampioer schappen over twee dagen, Zi terdag en Zondag verwerkt. Mede in verband met de b< perkende bepalingen voor c katholieke deelnemers zulle Zaterdag en Zondag de dame en heerennummers apart wo: aen verwerkt en Zondag tevei nog de juniorennummers. Diverse bekende athleten Slijkhuis. Gieskes, v. d. Wat( v. d. Steen, Redel, mej. Diebei mej. v. d. Wijngaard e.a. zu len dus zoowel Zaterdag Zondag acte de présence gever De wedstrijden vangen de Zaterdag 19 Augustus om 3 uu en des Zondags 20 Aug. oml uu „Waarom ziit gii niet aan he front?" Op Maandag 14 Au( te 18.45 uur spreekt Max Blokzi; via Hilversum I in zijn politie! weekpraatje over het onderwerp „Waarom zijt gij niet aan he front?"

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2