i) 0 IJ H A IV T Plv. Hoofdr«d.t 1. W. ót Vwi Den Haag: 'ed. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden: Red nnenland. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. ;d. Omgeving: L. Roozrn, Leiden. Verantwoor- a-'ijk voor de adv. C. de Heiden, Leiden. K 1669 Aoonnementaprijsvoor Leiden, per kwartaa i.63; per week 20 cent. Per agent, per kwartaa 2.73; per week 21 cent. Franoo per poet 13.10 Losso nummers 6 cent. VERDUISTERINGSTIJDEN. van 2 tot en met 8 Juli van 22.00 tot 5.30. Oon op en onder: Zond. 2.7: 5.21 op, 22.06 onder. Maand. 3.7: 5.22 oP, 22.05 onder. Dhisd. 4.7: 5.23 op. 22.05 onder MAANSTANDEN. Zond. 2.7: 3.01 onder, 17.57 op Maand. 3.7: 3.28 onder, 19.10 op. Dinsd. 4.7: 4.00 onder, 20.22 op. BINNENLAND BEPERKING VAN HET REIZI GERSVERKEER BIJ DE SPOORWEGEN. Naar wij vernemen is binnen kort een beperking van reizigersverkeer te verwachten. Nadere bijzonderheden zullen ter gelegenertijd bekend ge maakt worden. TERREURAANVALLEN DOOR ANGLO-AMER5KAANSCHE VLIEGERS. Gisteren overdag hebben An- glo-Amerikaansche vliegers in scheervlucht wederom personen treinen en auto's, ja zelfs melk wagens, met boordwapenen aan gevallen. Bovendien werd tegen 10 uur des ochtends de tram tusschen Edam en Volendam met boord- wapenen beschoten. Daarbij wer den drie Nederlandfche vrou wen van 17, 30 en 67 jaar, en een vierjarig meisje gedood. Ze ven Nederlanders werden zwaar gewond. NIEUWE WISSELBONNEN. Oude tot en met 5 Aug. geldig. Van 9 Juli a.s. af zullen de distributiediensten in plaats van de thans -gangbare wisselbonnen voor de artikelen brood, boter, kaas, melk, taptemelk en vleesch dat zijn dus de bonnen met op druk: brood 1/4, boter 1/50, kaas 1/4, melk 1/7, taptemelk 1/7, en vleesch 1/4 wisselbonnen van nieuw model uitreiken. De thans in omloop zijnde wisselbonnen behouden hun gel digheid tot en met 5 Augustus a.s. Na dien datum zijn zij niet meer geldig. Hotels, restaurants en d.wgelijke instellingen kunnen oude wisselbonnen van 7 tot en met 19 Augustus a.s. voor het laatst bij de plaatselijke distribu tiediensten inleveren; particulie ren, die niet in de gelegenheid zijn geweest de zioh in hun bezit bevindende oude wisselbonnen vóór 6 Augustus a.s. i neen re staurant enz. te gebruiken, kun nen deze uiterlijk 19 Augustus a.s bij de plaatselijke distribu tiediensten tegen nieuwe wissel- of rantsoenbonnen ruilen. Bovendien zullen particulie ren. wanneer zij dit wenschen, in den vervolge de genummerde bonnen en rantsoenbonnen van bovengenoemde artikelen bij de plaatselijke distributie dien sten kunnen ruilen tegen de desbe treffende wisselbonnen. 2 kg. nieuwe aardappelen. Voor de week van 1 tot en met 8 Juli a.s. zal op de met 28 ge nummerde aardappelbonnen van de stad- en landkaarten 1 kg. aardappelen per bon beschikbaar worden gesteld. De met „28 Toe slag'- gemerkte bonnen van de toeslagkaart, geven in dezelfde periode recht op Vi kg. aardap pelen. Het is toegestaan reeds op Zaterdag 1 Juli op doze bonnen aardappelen te koopen of af te leveren. In de komende week zal het aardappelrantsoen in het geheele land dus 2 kg. bedragen, zooals ook het vorige jaar het geval is geweest, bij het in con sumptie brengen van de aardap pelen van den nieuwen oogst. Men moet er rekening mee houden, dat het aardappelen- rantsoen de komende week niet aangevuld zal worden met brood of eenigerlei ander compensatie- middel. Het .rantsoen zal be staan uit nieuwe aardappelen, die niet zooveel afval opleveren als de aardappelen van den ouden oogst. Het verdient aan beveling, de nieuwe aardappe len ;n de schil te koken, tenein de het afval percentage te ver minderen en de voedingswaarde te verheogen. VOOR DUITSCHERS TER KENNISNEMING. De comimissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoo- gere SS en politieleider maakt bekend: Ingevolge de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende de registratie der Duitschers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht zich bij 't voor hun woonplaats bevoegde registratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aan tal Rijksduitschers tengevolge van onbekendheid mei deze ver ordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalin gen dezer verordening niet na leven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen, onder verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, op zich bij het bureau van den politie-officieT bij den gevol machtigde van den Rijkscommis saris voor de provincie hunner woonplaats bij vestiging uit het buitenland, bij verhuizing bin nen Nederland en bij vertrek naar het buitenland schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor personen, die tot het Duit- sehe volk behooren, maar in het onzekere zijn betreffende hun nationaliteit of als st.atenloos worden aangemerkt. De ver plichting tot aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudetenduitschers en voor Volks duitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter vervulling van hun dienstplicht voor de weermacht worden opgeroepen. Bii minderjarigen is de wette lijke vertegenwoordiger, even eens wanneer hij zelf geen Duit- scher is. voor de nakoming v"an deze verplichting tot aanmelding venantwoordeliik. Aanmelding kan mede ge schieden bij de hulpregistratie- bureaux bij de „Ortsgrupper der NSDAP"., get. RAUTER, SS.-Obergrunoeofnehrer und General! der Polizei. Gemenede BerirMen GASVERSTIKKENG TE BRIELLE. Moeder gered, 2 dochtertjes overleden. Donderdagavond om 9 uur ont dekte de heer J. Achterberg te Brielle, dat er in zijn woning een geval van 'gasverstikking had plaats gehad. Zijn echtgenoo- te alsmede zijn twee kinderen van 6 en 8 jaar lagen bewuste loos. Onmiddellijk werd de ge neeskundige dienst gewaar schuwd, die met leden van de. E.H.B.O. direct een aanvang maakte met het verleenen van hulp, met behulp van zuurstof apparaten. Na eenigen tijd geluk te het de moeder bij te brengen, doch langdurige pogingen met de beide dochtertjes faalden. Doodelijk mijnongeval. Don derdag is een met vier personen bezette spoorfiets in de onder- grondsche werken van staatsmijn Maurits te Heereln in een bocht in botsing gekomen met een die sellocomotief. De 21-jairge onge huwde hulphouwer H. Geelers uit Maastricht was daarbij op slag dood, terwijl de drie anderen geen letsel bekwamen. De ketelonlploffing te Dor drecht. De heer A. Mackaay, die als gevolg van de ketelont- Evangelie-verklaring 5e ZONDAG NA PINKSTEREN MathV, 20-24) Onder gerechtigheid ol recht vaardigheid, waarvan het Evange lie spreekt, verstaat men de zede lijke deugd om aan een ieder hel zijne te geven. En wei op de eer ste plaats Heide, want de apostel Pauius verzekert het verschillende malen in zijn brieven de men- schen zijn voor alles aan elkander onderlinge lieide verschuldigd. Alle menschen immers behooren in zekeren zin tot een groote lamiiie, moeten zich volgens den christelij- ken gedachtengang als broeders en zusters van elkander gevoelen en daarom ook kon Pauius beklem- loonen, dal hij zoowel Grieken als barbaten, wijzen ais dommen schuj- denaar was. Wat eem breed woord is dit! Echt het woord van iemand die geen berekening kent, noch gierigheid, noch benepenheid. Dat is ware gerechtigheid, die allen moeten aanieeren, dat is ware naastenliefde, die geen kwaad mei kwaad vergeldnoch vervloeking met vervloeking, maar integendeel met overvloedige zegeningen. Dat nu is noodig, want alle men schen behooren immers tot een groote lamiiie! Daar God iederen mensch geschapen heelt naar Zijn beeld en gelijkenis, moet men tel kens in den evenmensch weer zoeken naar het aibeeidsei van God. En dan biijit men niet steken op de aikomst, op het geld op de talenten op de kapaciteiten. Dan ziet men niet meer naar wat ai- sloot maar naar wat''samenbindt. Helaas schijnt in dezen tijd het begrip stand en het bezit van geld zulk een invloed op de massa te hebben, dat men overeenkomstig deze begrippen 'n scheiding maakl onder de menschen. Net aisot de arbeider minder is dan de patroon, de dienstbode minder dan haar mevrouw. Hoe geheel anders is dal bij iemand die doordrongen is van de ware gerechtigheid, die weet wat ieder mensch toekomt. Wan neer hij de huizen betreedt, weet hij dat de ziel van dat eenvoudige boerenmeisje dat in de keukën werkt, vrijgekocht is door hetzelf- de bloed van Christus dat de zielen heelt vrijgekocht van hen, die in de huiskamer en in den salon zit ten. En hij begrijpt dat het voor dit dienstmeisje niet méér van be lang is om de ziel te redden dan voor die oude mevrouw met haar vele rijkdommen; dat het voor den arbeider niet minder een levens kwestie is orif in den hemel te komen dan voor zEjn patroon, in derdaad, als men wars van alle standsverschil alleen maar in den mensch ziet de ziel die gezaligd moet worden, dan beoeient men inderdaad de ware gerechtigheid1 En de oogen des Heeren zien met welgevallen neer op de menschen die de rechtvaardigheid zoo be- oelenen. Afschrikwekkend is het voor beeld der larizeën. Uiterlijk be oefenen zij de liefdadigheid, maar innerlijk houden zij vast aan de scheiding van de menschen in ver schillende groepen. Zij zullen hun straf niet ontioopen! De menschen nu moeten er zich voor wachten om de larizeën hierin na te vol gen. Ernstig klinkt dan ook het goddelijk vermaan: Als uw gerech tigheid niet grooter is dan die van larizeën en schriftgeleerden, als gij u niet voelt als elkanders broeders en zusters, dan zult ook gij het rijk der hemelen niet binnengaan. En daarom, als er soms nog iels zit met een ol anderen medemensch, maak het vandaag nog goed, bouw een ger^htigheid op op het be ginsel dat allen gelijk zijn en ge moogt verwachten, dat ge dan eens moogt wonen in het huis des Heeren alle dagen van Uw leven. (Communio). B. VOETS, Pr. LITURGIE Dinsdag 4 Juli. Mis v. d. 6en dag onder het octaaf v. d. H.H. Petrus en Pauius: Sapien- tiam. Gloria. 2e gebed v. d. 5en Zondag na Pinksteren; 3e v. h. Kerkwijdingsoctaaf; 4e voor den -vrede. Credo. Prefatie v. d. Apos telen. Kleur: Rood. Kerken v. E.E.P.P. Franciscanen. D i ivs d a g. Mis v. d. H. Ray- mundus Lullus, Martelaar: In vir- tufe. Gloria. 2e gebed v. h. oc taaf v. d. H.H. Petrus en Pau ius; 3e Concede; 4e voor den vre de. Credo. Prefatie v. d. Apos telen. Kleur: Rood. ploffing te Dordrecht in zijn wo ning aan de Viermolenshof zwaar werd gewond, is gister ochtend in het. ziekenhuis over leden. Het aantal dooden is hier door gestegen tob dertien. Moordaanslag in Roosendaal. In haar woning aan de Rozema rijnstraat is Woensdag de 23-ja- rige mej. M. door buren hevig bloedende aangetroffen. Een 28- jarige inwoner van Roosendaal, die meermalen oneenigheid met haar had. bleek haar met een hakmes op het hoofd geslagen te hebben. Hij heeft zioh korten tijd later bij de politid aangemeld. De toestand van het slachtoffer is ernstig, maar niet levensge vaarlijk. „Tijd". Af aart dtjgsche 28 Augustus* Heden Is het 75 jaar gateden, dat het dagbladzegel werd afgeschaft. Dit feit was van zeer groote beteekenis voor de dagbladpers, daar de druk van den fiscus op de prijzen der dag bladen door dit besluit werd opge heven, Het belastingstempel op een dagblad uit den tijd voor den 1 «ten Juli 1869 CNF/y. RhIJn/Pax m SPORT DAMMEN. Het tournooi om den „BuRerbeker". Niet min der dan 72 dammers zijn j.I. Zon dag den strijd begonnen om den schitterenden beker, welke door den/heer Jac. Buller uit Rotter dam beschikbaar is gesteld. On der de deelnemers bevinden zich ook 4 sterke dammers uit Lei den t.w. W. Huisman, L. F. v. Steenbergen, A. Pronk en B. J. Ouwerkerk. De eerste resultaten van dit viertal zijn schitterend te noemen. W. Huisman \yon en de 3 andere deelnemers speelden remise. Zondag 2 Juli a.s. wordt de tweede ronde in Leiden ver speeld in de ..Muziekschool", Ra penburg 22. Aanvang 10 u. v.m. Belangstellenden zijn welkom. WIELRENNEN. Arie van Vliet voor een jaar geschorst. Zooals gemeld, heeft de sport- 'commissie van de Ned. Wieiren- Unie Arie van Vliet wegens zijn optreden tijdens den wedstrijd om het kampioenschap van Ne derland zonder gangmaking over 50 km., gehouden in het. Amster- damsohe Stadion op Donderdag 22 Juni, onvoorwaardelijk ge- Schorst voor den duur van één maand en hem tevens het recht ontzegd gedurende dezen termijn wielerbanen te betreden. In verband met het feit, dat bij besluit van 13 Nov. 1943 aan van Vliet met een proeftijd van een jaar een voorwaardelijke schor sing voor den*auur van een jaar was opgelegd, om te zetten in een onvoorwaardelijke schorsing indien deze renner ?ich nogmaals ernstig zou vergrijpen, heeft de sporteommissie thans, met in trekking van de jongste schor sing van een maand, met ingang van 23 Juni 1944 de genoemde voorwaardelijke schorsing om gezet in een onvoorwaardelijke schorsing voor den duur van eén jaar. RECHTSZAKEN POLITIERECHTER. —„En de kinderen riepen „Pappie blijf je nu", weeklaagde de man in de verdachtenbank, die huisvrede breuk had gepleegd in de woning van zijn vroegere vrouw. Die was blijkbaar niet meer op haar vroe- geren echtvriend gesteld, en de schoonmoeder deed daar nog een flinke duit bij. Toen K. dan in Hillegom niet welkom bleek te zijn, had hij de woning niet snel genoeg veriaten, zooals hij trou wens nu ook eerlijk bekende, doch dit excuseerde met zijn lief de voor de kinderen. De officier zag wel de levens tragiek in het geval, en de Poli tierechter die foto's te bekijken kreeg, voelde mee. Maar wet is nu eenmaal wet, en dus vroeg de officier 30 boete of 15 dagen hechtenis, die de rechter gaf. Te weinig. De officier vond dat de Politierechter veel te wei nig straf kon geven aan A. v. d, H. uit Zwammerdam. Want voor den rijwieldiefstal zou ten hoogste zes maanden gevange nisstraf opgelegd kunnen worden. „Dat is u misschien wel genoeg, maar ons niet", kondigde de of ficier aan. Dus vroeg en verkreeg hij verwijzing naar de rechtbank, die zoo noodig nog wat meer kan geven. Maar gelijk werd een re- classeeringsrapport gevraagd. Het was een lastige visscher die door A. G. te Nieuwveen werd bgtrapt bij diens clandestie ne visscherij, en vanwege de las tigheid, had de visscher een mep op zijn gezicht gekregen, die hij volgens verdachte verdiende, omdat de visscher begon te drei gen, doch hetgeen de laatstge noemde ontkende. In elk geval vond de Officier dat verdachte wel wat te sriel had geslagen, en daarom luidde de eisch f 25 boe te of 12 dagen hechtenis. Wat ook het vonnis werd. Reeds geplaatst in een gedeel te onzer vorige oplage). BINNENLANDS -POLITIEKE VERANDERINGEN IN FINLAND? In Duitsche politieke kringen neemt men een uiterst gereser veerde houding aan ten aanzien van geruchten ever binnenlands- politieke veranderingen in Fin land. In de Wilhelmstrasse wordt er op gewezen, dat er reeds lang sprake was van een mogelijke wijziging in het kabinet, dat ech ter tot dusverre geen besluit schijnt te zijn genomen. Bona an wijzing, generatorblokjes. Van 1 Juli tot en met 30 Sep tember 1944 geven de met „K" gemerkte bonnen, als bedoeld in artikel 2 van de generatorblok- jesbeschikking 1942 No. 1. recht op het koopen van 50 kg. gene ratorblokjes. Op bonnen van voorafgaande perioden mogen na 30 Juni 1944 geen generator- Het bergen ven gewonden aan het front In Italië De gewonde i« op een baar vastgebonden. Een tentzeil it stevig om het lichaam gesnoerd, zoo dat alleen het gezicht vrij blijft. Het koord wordt aan de baar bevestigd eo het veilige transport naar het dal kan beginnen Vt PK Cantzier/O/H/P m STADSNIEUWS BIOSCOPEN. Trianon geeft deze week dé film „Akrobat Schö-ö-ön", een variéte-film met den Spaan- schen clown Charli Rivel, bij gestaan door Clara Tobody en Karl Schönbach. In deze film vol grappen is mede een liefdes idylle geween. Door de gewaag den balletten is voorbehoud voor volwassenen noodzakelijk L u x o r heeft de Hollandsche film „3 Weken huisknecht", met Paul Steenbergen, Mathieu van Eysden en Piet Bron. Het is de geschiedenis van een jonker die diep in de schulden zit en om een onaangename ontmoeting mis te loopen met zijn buisknecht van rol verwisselt. De film helt sterk naar de klucht over en is meer een gefotografeerd tooneelstuk dan een film. Niettemin kan iedereen er naar hartelust orn lachen. Casino heeft van de week „Menschen vom Variété" een film van het artiestenleven, zoo als zich dat afspeelt achter de coulissen met liefdesverwikke lingen en niets minder dan een moordaanslag. Hans Moser als tooneelknecht zorgt voor de ko mische afwisseling. Vöor volwas senen. In R e x speelt „Puck" weer eens „komedie", d.w.z. dat Jenny Jugo in den rol van jong vrouw tje haar toevlucht tot komedie-

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2