MUROPlfiSI Plv. Hoo/dr«d.: T. W. de Vrie*. Deo Heefl- Red. Baiteniaad: Mr. H. Geije, Leiden; Rtd. B.nner.iand, Stad en_Spori: M. Zonderop, Leiden. Red. OajgevingL, Rooien. Lelden. Verantwoor delijk voor de adv. C. de Heiden. Tuiden. K 1669 Abonnementsprijs: voor Lelden, per kwartna* 2.63; per week 20 cent. Per agent, per kwartaa' .2.73; per weck 21 cent. Franco per post 13.10 Losse nummers 5 cent. VERDUISTERINGSTUDEN. Van 18 tot en met 24 Juni van 22.tot 5.15 uur. Zon op en onder: Dinsd. 20.6: 5.16 op, 22.06 onder. Woensd. 21.6: 5.16 on. 22.07 onder Dond. 22.6: 5.17 op. 22.07 onder. MAANSTANDEN. Dinsd. 20.6: 5.20 op, 21.45 onder Woensd. 21.6: 6.05 op 22.12 onder Dond. 22.6: 6.58 op, 23.28 onder. Zr WATERDICHT en bladdert niet af.-, Het geheim yon de PLAST vee* loitgs schen weg tot 'stond tjge- korr-en, wcterdicht en b(gc'- dert beslist «iet cl. E'.eghn! von YOrm efiTrooi vort Wit LET ER CP dot iedere voos is voorz en ven reven stcond MUPOPLAST Verkooplc an t o or Crabethstr. 59, Gouda BINNENLAND Koopers van kantoormeubelen hebben voortaan vergunning, nco- uig. In de Staatscourant van 16 Juni is een wijziging van de meubeidistribuliebeschikking op genomen. krachtens welke voort aan ook voor 't in ontvangst ne men van kantoormeubelen door gebruikers 'n vergunning noodig is. Daarentegen valt een aantal andere in de beschikking ge noemde meubelen in den vervol ge buiten deze distributieregeling De vergunningen dienen steeds door dekoopers te worden aangevraagd en wel door over heidsinstellingen bij het rijks- inkoopbureau te 's-Gravenhage; door Duitsche instanties, alsme de personen van Duitsche natio naliteit. welke niet in het bezit zijn van een distributiestam kaart. bii den Duitschen gevol machtigde bii het rijksbureau voor glas, keramiek en houtpro ducten te 's-Gravenhage; door slachtoffers van in Nederland plaats gevonden hebbend oor logsgeweld in de gemeente, waar de ramp plaats vond bii de plaatselijke 'commissie aangeslo ten bii de stichting centrale voor ziening te Rotterdam. Alle an dere. hierboven niet vermelde gebruikers dienen hun aanvraag in te dienen bij den distributie- dienst van de gemeente, waar zij in het bevolkingsregister zijn opgenomen, of waar de onderne ming is gevestigd. Alle aanvra gen moeten worden gedaan op formulieren, welke verkrijgbaar zijn gesteld bii de instantie, bij welke de aanvraag moet worden ingediend. Buitengebruikstelling van te lefoonaansluitingen. Om twij fel op te heffen wordt er nadruk kelijk op gewezen, dat, bij de ge leidelijk door te voeren buiten gebruikstelling van alle telefoon aansluitingen, die niet beslist noodzakelijk zijn voor de oorlog voering of het volksbestaan, o.a. uitgezonderd zijn de volgende voor de instandhouding van het economische leven in Nederland oodzakeli.ike aansluitingen, t.w.: die der bedrijven van belang voor de oorlogvoering; der grootere fabrieken en andere ondernemin gen; de huisaansluitingen van lei dinggevende directeuren en eventueel Van verantwoordelijke bedrijfsleiders dezer bedrijven, enz. voor zooveer deze aanslui tingen onmisbaar voor de in standhouding van het bedrijf zijn. Prijsbelieerschiiig treedt op te gen den bloemenhandel. De prijsoeheersching- is j.l. Donder dag in samenwerking met de ge meentelijke politiekorpsen in ac tie geweest tegen het euvel van de priisovertredingen in den bloemenhandel. Ai zou men. af gaande op het feit. dat wij nu toch midden in het bioemensei- zoen leven, meenen. dat er voor het opdrijven van prijzen wei nig, mogelijkheid, en nog minder reden bestaat, de feiten hebben het anders uitgeweztn, zooals de meeste huisvrouwen door de er varing wijs geworden, vel zul len weten. Over het geheele land is in de grootere steden gecontro* leerd en in enkele uren zijn rond 220 bloemenhandelaren en ven ters geverbaliseerd. Het opma ken dezer verbale,,, dat zoowel bij het yragen van te hooge prij zen als wegens het ontbreken van de verplichte prijsaandui ding geschiedde, ging in "bijna alle gevallen gepaard met inbe slagneming van de voorradige snijbloemen. Deze werden daar na od markten en pleinen, vaak onder zeer groote belangstelling van het publiek, tegen lagere dan de maximumprijzen verkocht. Hulp der schooljeugd bij den oogst. Het vorige jaar is een beroep gedaan op de school jeugd om hulp te verleenen bij den oogst. Dit jaar zal zulks we der geschieden en wel op nog ruimere schaal. De secretaris generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming heeft te genover de verschillende school besturen zijn vertrouwen uit gesproken. dat ook tl ans de be- reidwilfrgheid groot zal zijn en de gevraagde medewerking ten volle zal worden verleend. Regeling van de binnenland- sche geldmarkt. In het Ver ordeningenblad is een verorde ning gepubliceerd van den Rijks commissaris voor het bezette Ne- derlandsche gebied houdende een wijziging der verordening no 178/ 1940 betreffende voorziening in kasbehoeften en consolidatie van vlottende schuld. Hierbij wordt bepaald, dat aan het artikel 1 der betreffende ver ordening (in welk artikel wordt bepaald, dat de secretaris-gene raal van het departement van Financiën gemachtigd wordt, ter voorziening in kasbehoeften, tot het beloop daarvan, schat.kistbil jetten of schatkistpromessen uit te geven, schatkistbiljetten te be- leenen en leeningen op korten termijn te sluiten) een nieuw tweede lid wordt toegevoegd van den volgenden inhoud: De secre taris-generaal van het departe ment van Financiën wordt voorts gemachtigd, schatkistbiljetten uit te geven tot een telkens door hem te bepalen maximum bedrag, voor zoover de Nederlandsche Bank een dergelijke uitgifte ge- wenseht acht voor de regeling van de geldmarkt. Deze verordening trad in wer king op 17 Juni 1944. LETTEREN EN KUNST Het Duitsche Theater. Het Duitsche theater in den Nieder- landen, dat sedert zijn oprichting in de cultureele verzorging van de in Nederland liggende Duit sche soldaten een van zijn voor naamste takerf ziet. zal zich, re kening houdende met de gege ven omstandigheden, voor de rest van den speeltijd uitsluitend 'aan deze taak wijden. Afstand doen de van het geven van opera's, operettes en groote tooneelstuk- ken. zullen de kunstenaars zich geheel wijden aan de cultureele verzorging van de leden der weermacht met kleine en groote bonte programma's, die zoowel in de steden als ook in de stel lingen als zoogenaamde „bun kerprogramma's" gegeven zullen worden. Het Deutsche theater heeft Zondagmiddag in den Stads schouwburg te den Haag met een groote ..bonte middag" voor een geheel bezette zaal een begin ge maakt met deze taak. Voor zoo ver het de taak van de cultureele verzorging van de leden der weermacht toelaat, zal ook het publiek in de verschillende ste den in de gelegenheid gesteld worden dit en dé volgende pro gramma's van het Duitsche thea ter te zien. KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Neder lander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Wafïen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Neder land, Jvriegsmarïne en de Gesraaansehe *SS in Nederland. Perso nen tusschen lfr en 35 jaar, die aanmeldingspiichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden ge durende de Verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffcn-SS kan ieder worden, die na tenminse één jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc.. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- en terugreis de navolgende Nebenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, Danv 4, Alkmaar, Lan- gestraat 56, Heerlen, Saroleastraat 25, Groningen Heerenstr. 46. Enschede, Hengeloschestraat 30, en het SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-WacIflba- taillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen melden. 20.6.44 812 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 1517 uur, Amersfoort, Pol. Dnrchgangsiager, Leusderweg WEERSPORTKAMPEN. Iedere Nederlandsche jongen van 1618 jaar kan thans een maand vertoeven in een dèr mooiste streken van Duitsch land. temidden van bergen en wouden. Daar kan hij zijn hart ophalen aan sport en spel. zwem men en klein-kaliber schieten enz. enz. Dit alles is ook voor i o u bestemd! Patroons of hoof den van scholen moeten deze maand vrija." geven en mogen dit niet als vacantie aanrekenen. Werkgevers zijn verplicht het loon gedurende deze 4 weken door te betalen. Aanmelding en keuring: Woens dag 21 Juni van 9 tot 14 uur in gebouw Amicitia te Den Haag aan het Westeinde. Reiskosten zullen worden vergoed. Alleen jongens, die nog niet in een kamp waren, mogen zich aanmelden. By cnz« Vrijwillige,! De nieuwite frontkran» wordt In. gezelschap van den compagniehond met groote aandacht gelezen tjb PK Rottensteinei/0/H/P m SPORT VOETBAL. De landskam pioenen gehuldigd. 1De jonge landskampioen de Volewijckers is Zaterdag door de Nederland sche voetbalwereld in „Die Poort van Cleve" allerhartelijkst gehul digd. Een veertig sprekers brach ten de gelukwenscben van hun organisaties over en voerden een grooten bloemenschat en talrijke geschenken in allerlei variaties mede om hun waardeering voor de unieke prestaties van de Over IJers ook op deze wijze tot uiting te brengen.. Een bakkerij kwam zelfs met een blik biscuits en een ontbijtkoek voor eiken speler aandragen. Bij ontstentenis van den heer K. J. J. Lotsy vertegenwoordigde de heer G. Kruyver van Zaandam den Nedeiiandschen Voetbal bond, die na een hartelijken toe spraak aan aanvoerder J. de Bus- ser de kampioensmedaille over handigde De gemeente Amster dam zond den wethouder van onderwijs, cïr J. Smit om de Vo lewijckers dank te zeggen voor het feit, dat zij het landskam pioenschap weer eens aan de hoofdstad gaf Van deze gelegen heid maakte voorzitter Wagenaar gebruik om meer medewerking van de autoriteiten te verzoeken tot het verkrijgen van een speel veld in Amsterdam-Noord, een eerste-klasser waardig Namens enkele Fransche bladen, werden de kampioenen uitgenoodigd om. zoodra daartoe de mogelijkheid weer bestaat, naar Frankrijk te komen voor het spelen van wed strijden tegen o.a. R.C. de France en Olympique Marseille AT'HLETIÊK. Fraaie prestatie van Slijkhuis. -De balans over de wedstrijden vari de A.A.C. in het Olympisch stadion te A'dam, de generale repetitie voor de kampioenschappen, bracht heel weinig nieuws. Zij was vrijwel gelijk aan die der voorgaande krachtmetingen in dit seizoen en het ziet er waarlijk niet naar uit, dat zich in de komende maanden nog wijzigingen van beteekenis zullen voordoen. Weer prijkten na afloop de be kende namen van Slijkhuis, Zwaan,Blok, van Olffen, Bou- man, Houtman, Lutkeveld, Ver- kes en A. de Bruyn op de lijst der winnaars. Zelfs kwam er die van den veteraan Wim Kaan op voor, die de 110m. horden won. De Zweedsche estafette was voor de sterke ploeg van A.A.C. De jonge Holland-man Slijk huis leverde ontegenzeggelijk de beste prestaties van dén dag op de 3(M>0 m. Dit was ook het in teressantste nummer, het stelde zelfs de 100 m. in zijn schaduw. Goeddeels was dit te danken aan den handicap van Slijkhuis. Hij startte een volle minuut later dan het meeréndeel der deelne mers. 50 sec. na een tiental loo- pers onder wie Bakker, Overdijk en Paap en 25 sec. na Hagtin- gius, Slegt en Walstra. Het werd alzoo een inhaalwedstrijd voor den recordhouder, welke een aantrekkélijk verloop had. Voor Slijkhuis waren drie gtoépen te onderscheiden, die na een 800 m. tezamen vloeiden, op welk moment de Leidenaar nog Slechts een 200 m. achter de leiders lag. Zijn loopen blaakte weer een prachtigen indruk; uiterst ge makkelijk ging hij over de baan en zier.deroogen won hij terrein. Halverwege de 3 km. had hij den langen sliert al te pakken, waar na de een na deii ander door hem werd gepasseerd. Slechts vijf loopers kon hij niet bereiken en \vel Bakker, Walstra, Hi mels, Jordens en Slegt. Met tijd van 8 min. 39.8 sec. bleef weliswaar 8.6 sec. boven jj record, doch gezien de omsl digheden was dit niet onvi wacht. Het is echter duidelj dat Slijkhuis bij een stinpi ais hij thans had, zijn toppri tie nog kan verbeteren. Het publiek zag ook Be: weer eens aan het werk. Hij de 100 m. in de Zweedsche i fette voor A.A.C. en verdiei lijk. Hoewel hij niet als man het stokje aan Zwaan o' gaf legde hij toch den groni voor de overwinning en door de wijze, waarop de wij geschiedde. Dat was voortn lijk. Zwaan kon hierdoor voorsprong nemen, dien Ba] (300 m.) en Boiuman (400 consolideerden. A.V. '23 door een krachtigen eindspi de tweede plaats te verovei De verschillende uitslagen ren; 100 m.: 1. J. J. Zwaan sec.; 2. van Osta 10.9 sec. 400 m.: 1. Blok 50,8 sec.; 2. KrooYi 51.7; 3. Mabfeu 52.1. 800 m.: 1. Bouman A.A.C. 1 58 sec; 2. Kist GAC 2 min. 1500 m.: 1. H. van Olffen. AA 4 m. 6.8 s.; 2. Th. de Bruij Trekv., 4 m. 9.5 s. 3000 m. met vöorgift: volgot van aankomst; 1. W. Bakker AC) 8 rn. 26.6 s.; 2. Walstra tesse); 3. Hummels (Schaa bergen); 4. Jordens (Haarlem o. Slegt (Schaarsberg.)6. Slij huis (Holland). Volgorde vo gens tijden:: 1. Slijkhuis (Ho iand) 8 m. 39.8 sec.; 2. Walst 9 m. 9.9; 3. Slegt 9 m. 14.8; Bakker 9 m 26.8; 5. Hummels m. 29.2 s. j Zweedsche estafette 100, 20 300 en 400 m.): 1. A.A.C. Berger, Zwaan, Bakels en Bo man, 2 m. 0.6 s.; 2. A.V. '23 2 5.1 sec.; 3. AAC 2 2 m. 5.8 sec. 110 m. horden: 1. W. K< (Haarlem) 16.2 sec.; 2. A. Loozen (PEC) 16.5. Polsstokhoogspringen: 1. Verlses (Haarlem) 3.60 m.; Lamoree Haarlem) 3.60 m. Vèrspringen, A-kiasse: 1. Houtman (A.V. '23) 6.79 m.; A. Wellerdieck (Hellas) 6.61 3. K. Eijkelenboom (A.A.V. '31 6.35 m. B-klasse: 1. Veereschild (G1 C> 6.13 m.; 2. Hornber (GAV T 5.99 m. Hoogspringen: 1. J. Houtman (AV '23) 1.75 m.;-2. R. Schoemsft ker (Zaanland) 1.70 m. 1 Speerwerpen: N. Lutkeveij (APGS) 53 m.; 2. Kuijper (Zaan-® land) 50 m. n Discuswerpen: 1. A. de Bruij (V. en L.) 43.16 m.; 2. L. Del richs (AV '23) 39.80 m.: 3. A. f.' Wellerdieck (Hellas). 38.13 m. 4 x 100 m. estafette .dames: lp Zeeburg I 51.6 sec.; 2. Zeeburi II 52.3 sec.: 3. De Meteoor 63.8 s 4 x 300 m. jun.: 1. AAC 2 m.1 32.6 (nieuw Ned. juniorësrecord) 2. DOS 2 m. 37. Docos. Aan de gisteren door», de H.A.C. georganiseerde wed strijden hebben een aantal Do- Ki cos-athleten met succes deelge-s nomen. Op de 100 m. B. wist P. 1/ Schouten de eerste' plaats te be zetten in èen tijd van 11.5 s. Ook het nummer 1500 m. C. le verde een Docos-overwinning op. L. v. d. Steen werd eerste m 1 min. 27 sec., terwijl J. v. Hete- ren met 4 min. 33 sec. de derde plaats bezette. In het nummer 3000 m. C. wist H. Meqtink als tweede té eindigen in den t'ijd van 10 min. 11.5 sec. Het was jammer, dat A. P. de Kroon it de finale 100 m. D. gedisqualifi- ceerd werd wegens 2 maal valsch starten. Ook dé junioren dedel) van zich spreken. Zoo behaalde K. Post den eersten prijs in de finale 100 m. junioren A met een tijd van 12 sec. Ook F. Koek verrichtte een goede prestatie door als tweede te eindigen op de 800 m. junioren. Zijn tijd was 2 min. 12.4 sec. CRICKET. Excelsior-L-C.C. Excelsior wint met *29 runs, Excelsior 169, waarvan D. Ooster- liolt 45, J. Oosterholt 76, J. van Harmelen 10, C. Hoenderkamp 15, Bowlingcijfers L.C.C.: A. Harmsen 6-69, A. van Es -48. L.C.C. 140, waarvan P. Kante-| been 73. A. Harmsen 47. Bowling cijfers Excelsior: A. Ruiterman 1-37, G. Oosterholt 5-38, J. Oos terholt 2-34. Bijzondere wedstrijden. 7— Zondag 23 Juli is de dag der bij zondere cricketwedstrijden. Dan zullen o.a. de volgende weüstni-

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2