GEHETEN HOEVE BABY! Plv. Hoofdr«d.t T. W. Ó4 Vfie». Deo Heap- Red. Buitenland: Mr. H. Geiae, Leiden; Red. Binnenland, Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Oragev'og: L. Roozcn. Leiden. Verantwoor delijk voor de adv. C. de Heiden. Leiden. K 1669 Abonnementsprijsvoor Leiden, per kw 1 2.63; per week 20 cent. Per t 12.73; per per week 20 cent. Per agent, per kwartaa' per week 21 cent. Franco per post 13.10 nummers 5 cent. VERDUISTERIN G STIJDEN. Van 18 tot en met 24 Juni van 22.tot 5.15 uur. Zon op en onder: Zond. 18.6: 5.16' op, 22.05 onder. Maand. 19.6: 5.16 op, 22.05 onder. Dinsd. 20.6: 5.16 op, 22.06 onder. Woensd. 21.6: 5.16 op, 22.07 onder MAANSTANDEN. Zond. 18.6: 4.12 op, 19.29 onder. Maand. 19.6: 4.43 op, 20.40 onder. Dinsd. 20.6: 5.20 op, 21.45 onder Woensd. 21.6: 6.05 op. 22.12 onder EN grdote steun ocor alle babies vak het -aar lfyJ,if.. een toevlucht voor duizen den jonge moeders dat zijn de producten' van Nu - tricia, nog steeds goed en voedzaam. -.V V* te Op Üw töiletziiepbon kunt U nog Adtrlaa/'Kindcrzecp krijgen van oude ADELAAR.PRODUCT PRIMA l ROGGEBROOD Van nature I0el is heerlik bij ontbijt- en koffietafel. De brandbommen treffen meestal eerst den zolder. Ruim die zoo op, dat alleen het allernoodzakelijk ste in het midden staat en dat u een overzicht over alle hoeken hebt. Zet daarbij zand en water klaar. GEALLIEERDE LANDING OP ELBA. Interinf meldt' Vanochtend te 3 uur is de vijand met 60 booten geland in het Zuiden van het eiland Elba. Korten tijd later werden verscheidene vijandelijke luchtaanvallen gedaan, terwijl tegelijkertijd verdere landingen werden verricht in het Noorden van het eiland. Westelijk van Porto Ferraio, en aan de Zuid- Oostkust. Het kwam tot hevige gevechten, vooral om de batte rijstellingen. De strijd duurt nog voort. BINNENLAND RIGOUREUSS CONTROLE OP ALLEN WARENUITVOER NAAR DUITSCÏILAND. Met ingang van 1 Juli. De vervaardiging en verzén- ding van artikelen en andere goederen buitgn de grenzen, die getrokken zijn door de overheids maatregelen voor het bedrijfsle ven, zijn 'verboden. Ter contro leering van dit verbod* zal van 1 Juli 1944 af, alle warenuitvoer naar Duitschland aan een stren ge en rigoureu.se controle wor den onderworpen. Wie goederen van welken aard ook per spoor per expeidteurs met vrachtauto s of met schepen naar Duitschland wil verzenden, moet tevoren het bewijs van een speciale vergunning hebben ver kregen. Zonder dit bewijs moe ten de spoorwegen, de expedi teurs of de verschepers het aan nemen van de zending weige ren Ter verkrijging van het bewijs moeten worden overgelegd: a. Voor alle producten op het gebied van de voedselvoorzie ning en van den landbouw of wel de origineele uitvoervergunning van hei ministerie voor land bouw en visseherij, ofwel, in dien de uitvoervergunning niet tijdig kan worden verstrekt, resp. de uitvoer in gedeeltelij ke zendingen geschiedt, een door "den exporteur uit te schrijven formulier. bl. Voor alle andeae fabrika ten, halffabrikaten en grond stoffen (behalve kolen en coK.es, welke Zonder vergunning mogen worden uitgevoerd) een afschrift van de ordervergunning van de Zentralauftragsstelle. b2. Voor zendingen met een goederenwaarde beneden 5000 en voor zendingen van Duitsche particulieren ter dekking van hun persoonlijke behoefte een speciale uitvoerverklaring, voor LUCHTTERREUR THANS OOK TEGEN KINDERTEHUIZEN. Op 9 Juni heeft eeh Anglo- Amerikaansoh vliegtuig in scheervlucht een kindervacanti^- oord te Emelo met bcordwapvns aangevallen. Het gebouw werd daarbij beschadigd Slechts aan een gelukkig toeval is het te danken, dat geen kinderen het slachtoffer zijn geworden van de zen moordaanslag. zoover niet de Zentralauftrags stelle om specialen reden een uit voervergunning heeft verstrekt. (Voor reisbagage is geen ver gunning vereischt). Voor zoover de afzender zelf de formulieren invult, neemt hij de volle verantwoordelijkheid op zich voor de juistheid en. volle digheid der verstrekte gegevens. Onjuiste of onvolledige gegevens worden zeer streng gestraft. In zwaar aan te rekenen gevallen kan gezien de huidige situatie in het op arglistige wijze verkrijgen van transportmiddelen voor niet voor den oorlog van belang zijn de goederen zelfs een daad van sabotage worden gezien. Op de geheele regeling bestaan slechts twee uitzonderingen, waarbij goederen zonder speciale vergunning uitgevoerd worden n.l. a) kolen en cokes, b) goederen, die tot de reis bagage behooren en als reisbaga ge worden opgegeven. De nieuwe regeling is zoo een voudig, dat zij voor alle hierbij betrokken, zijnde verlteersinrich- tingen zonder een aanzienlijke uitbreiding der werkzaamheden aan de hand der duidelijke en overzichtelijke formulieren kan worden doorgevoerd. Desondanks vindt nog een aanvullende con trole plaats door de douanebe ambten. Tot dat doel moeten de bewijsstukken inzake den toege- stanen uitvoer bii de verzendpa- pieren worden gevoegd. Deze worden bij het overschrijden van de grens door de douane in ont vangst genomen en onder bijvoe ging van eventueele noodzakr'ii. ke opmerkingen aan de betreffen de instanties doorgezonden. Hier vindt een nieuw onderzoek plaats, zoodat iedere vervalsching of ook slechts een poging tot ontduiking onmiddellijk kan wor den vastgesteld en eventueel kan worden gestraft. Het goederen transport zelf ondergaat hierdoor geen vertraging. Goederen door de verkeersinrichtingen aangeno men. worden in ieder geval ver voerd. De formulieren voor den uit voer van goederen, vallende on der het ressort van de instanties KEURINGEN. Het SS-Ersatzkommando deelt mede: Iedere gezonde Neder lander kan zich aanmelden, teneinde gekeurd te worden voor de Waffen-SS, SS-Wachtbataillon in Amersfoort, Landstorm Neder land, Kriegsmarine en de Germaansche SS in Nederland. Perso nen tussehen 19ien 35 jaar, die aanmeldingsplichtig zijn voor de tewerkstelling, kunnen zich eveneens aanmelden en worden ge durende de verbintenis van de tewerkstelling vrijgesteld. Officier in de Waffen-SS kan ieder worden, die na tenminse één' jaar diensttijd zijn geschiktheid voor de officiersopleiding heeft bewezen. Zijn schoolopleiding is niet doorslaggevend. Be slissend voor bevordering zijn: gedrag, karakter, prestatie. Tijdens de keuringen worden alle inlichtingen verstrekt met betrekking tot de verzorging van familieleden, duur der opleiding, extra levensmiddelen etc.. Eveneens verstrekken alle inlichtingen en gratis reisbiljetten voor de heen- eh terugreis de navolgende Ncbenstellen der Waffen-SS, Amsterdam, D^m 4, Alkmaar, Lan- gestraat 56, Heerlen, Saroleastraat 25, Groningen Hecrenslr. 46. Enschede, Hengeloschestraat 30, en 'het SS-Ersatzkommando, den Haag, Korte Vijverberg 5. Ook voor de gemotoriseerde compagnie bij het SS-Wachtba taillon te Amersfoort, welke dienst in Nederland doet, kan men zich op bovenstaande keuringen meidén. 19.6.44 813 uur, Amsterdam, Dam 4. 20.6.44 812 uur, Utrecht, N.V. Huis, Oudegracht 245. 1517 uur. Amersfoort. Pol. Durchgangslager, Leusderweg Bij onze Vrijwilligers Oe kniediepe modder stelt de hoogste elschen aan onze mannen. Op den achtergrond een stukgeschoten vijandelijke tank Ify PK Reudies/O/H/P m voor den landbouw en de voed selvoorziening. worden op de reeds gebruikelijke wijze door de Nederlanüsche marktorganisatie uitgegeven. Be formulieren voor alle ove rige goederen kunnen bij alle spoorwegstations, bij alle expedi teurs en bij de drukkerij ELCO in Amsterdam als in den han del zijnd drukwerk worden ver kregen. Allen instanties en onderne mingen. welke betrokkea zijn bij den warenuitvoer naar Duitsch land, wordt dringend aangeraden zich tijdig in te stellen op de hierboven uiteengezette wijziging en zich eenige dagen voor 1 Juli a.s. in het bezit te stellen van de noodzakelijke vergunningen en van de hiertoe vereischte formu lieren. POST VOOR VRIJWILLIGERS. Het SS-Ersatzkopamando Nie- derlande in den Haag maakt irr verband met het zenden van post aan vrijwilligers, die dienen bij de verschillende eenheden der Waffen-SS. of die in lazaretten, Genesungsheime enz. liggen, het volgende bekend: Alle brieven, tijdschriften en pakjes moeten in het vervolg ge adresseerd zijn als volgt: An das SS-Hauptamt, D II Deutsche Dienstpost Maastricht. Zur Weiterleitung an: (naam): (veldpostnr. of adres):.... Daardoor zal de verzending van de veldpost in het vervolg minder vertraging ondervinden. Brieven, tijdschriften en pakjes moeten duidelijk van naata en adres voorzien zijn en ook het adres van den afzender moet er duidelijk op vermeld zijn. Het verdient aanbeveling in de pak jes %ok een adres bij te voegen en deze stevig te verpakken. Tot 20 gram is alles vrij van porti. Pakjes boven de 20 gram moe ten van Zulassungsmarken voor zien zijn als deze naar veldpost nummers gezonden worden en mogen niet zwaarder zijn dan 100 gram. Zwaardere pakjes ook met 2 Zulassungsmarken zijn niet toegelaten. Pakjes aan ge wone adressen, dus niet aan veld- postnummers, mogen tot 200 gram zwaar zijn, en moeten voorzien zijn van een 40 cents postzegel. Luchtveldpostbrieven moeten van 2 luchtpostzegels voorzien zijn en op den brief moet vermeld zijn: luchtveldpost, luchtveld postzegels en toelatingszegels worden door de vrijwilligers aan hun familieleden gezonden. Kranten- en tijdschriftenzen- dingen aan veldpostnummers met een gewicht van meer dan 100 gram zijn alleen toegestaan, in dien deze direct van den uitge ver verzonden worden. Het is in het belang der fami lieleden zelf. dat aan de voor schriften nauwkeurig de hand gehouden wordt, want dan heeft men meer zekerheid, dat de post geen vertraging ondervindt en op de plaats van bestemming* aan komt. In het vervolg moeten dus brieven, tijdschriften en pakjes voor de vrijwilligers niet meer naar hef SS-Ersatzkommando Niederlande in Den Haag gezon den worden. De veldpost voor de vrijwilli gers wordt door de Nederland- sche post aangenomen en in plaatsen waar kantoren van de Duitsche dienstpost gevestigd zijn. kan men de veldpost daar bezorgen. Ook kan men bij de Duitsche dienstpost geld verzen den op veldpostwissels voor de vrijwilligers bij alle eenheden der weermacht en Waffen-SS. BURGEMEESTERS. Bij besluit van den comimisa- ris-generaal voor bestuur en jus titie zijn ontslagen: met ingang van 8 Mei 1944: J. C. Meyboom als 'burgemeester van Diever; A. Gautier als burgemeester van Coevorden, P* Chr. J. Peters als burgemeester van Medemblik, P. J. Dominicus als burgemees ter van Rilland-Bath. Met in gang van 23 Mei 1944: J. Tolle-. naar als burg. van Benthui zen en Moerkapelle. Met in gang van 24 Mei 1944: A.-H. v. Gelderen als burgemeester van Zaandijk, D. F. C. F. van 'den Heuvel als "burgemeester van Ur- sem, A. Slager als burgemeester van Wo.rmerveer, C. Keyezr als burgemeester van Urk, jhr. mr. P. M. van Baerdt van Sminia ffls burgemeester van Utingeradeel, J. J. C. M. Luske als burgemees ter van Bergharen en Horssen. Met ingang van 30 Mei 1944: mr. Eva ngelie- verklaring 3e ZONDAG NA PINKSTEREN (Luc. XV, 1-10) Hét is heel goed denkbaar dat iemand na de lezing van dit Evan gelie waarin hij struikelt over hel woord Vreugde, zijn schouders op haalt, vooral nu alles in deze week tot boete en versterving aanspoort. Vooral na een boetetriduum kan men soms heel gemakkelijk de meening koesteren, dat de katho lieke Kerk met haar leer ovei zonde en boete een stelsel van pessimisme is, dat het christendon den mensch de goedheden dei aarde misgunt en over de schoon ste menschelijke mogelijkheden hel grauwe boelekleed en de gore pij werpt. En toch is er in de wereld geen grooter optimist te vinden dan christen, die geheel in God op gaat, die God oprecht lieiheelt. Vasten en boefedoening is vooi hem heel wat anders, dan zooals het er voor de buitenstaanders uit ziet. Het geelt geen trieste stem ming, hel maakt den mensch niet neerslachtig, integendeel onder vasten en boete groeit de wonder bare vreugde waarvan het Evan gelie spreekt. Immers vasten ont hecht den mensch aan het aard- sche, behoedt den mensch voor overdreven zorg voor het lichaam en komt daardoor ziel èn karakter èn lichaam ten goede. En uit boete wordt de grootste vreugde gebo ren. Overdenk dit eens een enkel oogcnblik. Zijn wij niet allen zon dige menschenEn ais wij iets ver keerds gedaan hebben, ol als onze medemenschen iets bij God heb ben verknoeid, zoodat Zijn strat- lende hand op ons allen moet neer komen, breekt dan niet een mate loos verlangen in de ziel los om het weer goed te maken, om te genover het onrecht God aange daan, iets menschelijks te .stellen, waardoor God in Zijn oneindige barmhartigheid het misschien uit wischt? In het boetetriduum dat wij mor- gaan gaan besluiten, hebben wij dat weer ondervonden. De talrijke katholieken, die in hun boete aan God een bewijs mochten leveren van hun -goeden wiL-en berouw, van hun oiiergeest voor anderen hebben dit niet als iets verschrik kelijks gezien, integendeel, met tranen in de oogen hebben zij juist in die boetedagen moeten erken nen: Wat is God toch goed voor mij. Waaraan heb ik dat toch ver dien d? Wat is dan de diepe grond van deze hemelsche vreugdedie juist Th. H. A. M. Heere als burge- maeester van Raamsdonk, mr. A. Kleyn als burgemeester van Zweeloo. Belangrijke arbeid van de N.S.V. Dezer dagen heeft een aantal journalisten de gelegen heid gehad enkele instellingen' van de N.S.V. te bezichtingen, zulks op uitnoodiging van het Arbeitsbereich in den Niederlan- den van de NSDAP. Het gold voornamelijk diverse Mutter- en Kinderheime, die in verschillende plaatsen gevestigd zijn. Het thema moeder en kind werd van te voren uitvoerig be licht. De toekomst van een volk wordt niet alleen gevestigd door een eindoverwinning met de wa penen, doch ook door den levens wil, die in een goede zorg voor de moeder en voor het kind tot uitdrukking komt. Daardoor wordt er een biologische, reserve geschapen, die n:et alleen er toe in staat stelt een oorlog met de wapenen te winnen, doch zich ook zeker te stellen van den vré de. Ter illustreering van dezen gedachtengang kon de reeks van inrichtingen, die door de zorgen der NSV op touw gezet zijn en onderhouden worden, wel zeer goed dienen. De Mütter- und Kinderheime worden overkoepeld als het wa re door de zorg van een goed in gericht consulatie-bureau, waar voortdurend controle geschiedt op de gezondheid der kinderen. Want het is vooral het behoud van het gezonde, het voorkomen van het zieke, w.garin dit werk zijn voornaamste taak ziet. Daar-

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2