mum -» Plv, Hoofdred.i f. W. dt Vries. Deo Haag: Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden: Red. Binnenland. Stad cn Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden. Verantwoor delijk voor de adv.: C. de Heiden. Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 11 tot en met 17 Juni van 22.tot 5.15 uur. Zon oo en onder: Dond. 15.6: 5.16 op. 22.04 onder. Vrijd. 16.6: 5.16 oo, 22.05 onder. MAANSTANDEN. Dond. 15.6: 2.op. 15.38 onder. Vrijd. 16.6: 3.22 op, 16.56 onder Wat zegt de dokter? KALK MET D! Kalk.... voof de opbouw van baby's lichaam. En Vitamine D om die kalk zeker haar werk te laten doen. Zonder Vita mine D gaat dat niet.... DAGRAVIT-tabletten nemenl O A de Graal t Handel 4 tnduilrie OAGBA c V Potfb 60S. A danr.-c. Door een 9 2 overwinning ven .Wil lem II" op .Groene Ster" in de te Eindhoven gespeelde finale om den N.V.B.-voetbalbeker, wist Willem II beslag te leggen op de trofee De voorzitter van den Nederlandschen Voetbalbond. Karei Lotsy. overhandigt den aanvoerder van de winnende club. Mes, den beker CNP/I Zeiilemak«r/P«x m DE GEVECHTEN IN ITALlë TÜSSCHEN DE TYRRHEENSCHE ZEE EN HET BOLSENA-MEER. Het Internationale Informa- tionsbuero meldt, dat ook Maan dag de zware afweergevechten aan den Westelijken vleugel van het Italiaansche front den gehee- len dag met onverminderde he vigheid voortduurden. Tusschen de Tyrrheensche Zee en het Bol- senameer opereerden naast een Amerikaansche pantsergevechts groep Algerijnsche en Gaullisti sche formaties, die versterkt wa ren door Amerikaansche pantser formaties. In langdurige zware gevechten, waaraan ook geallieerde slag vliegtuigen deelnamen, werden de Duitsche beveiligingsstrijd krachten tot aan den Noordwes telijken hoek van het Bolsena- meer teruggedrongen. Parallel daarmede ging het terugnemen der Duitsche strijdkrachten aan den Tyrrheenschen vleugel. Ook aan den Oostelijken oever van het meer vielen sterke An- glo-Amerikaansche formaties de Duitsche linies aan, doch hier werden zij overal afgeslagen, deels met zware verliezen aan menschen en materiaal. Een ge motoriseerde infanteriecolonne werd bij een bergpas tot den strijd gedwongen en leed door het snelvuur der Duitsche machine wapenen zoo zware verliezen, dat slechts kleine resten zich aan de vernietiging konden onttrek ken. Oostelijk van den Tiber is het nergens tot gevechtshandelingen van beteekenis gekomen. De ge allieerde troepen blijven hier de Duitsche bewegingen slechts met de grootste voorzichtigheid vol gen daar zij blijkbaar, in weer wil van voorafgaande opruiming d^ ar pioniers, aanzienlijke ver liezen in de mijnvelden hebben geleden. Overigens zijn de we gen door Duitsche mineurs zoo grondig vernield dat bewegingen van groote gemotoriseerde afdee- lingen in het soms moeilijke bergterrein vrijwel onmogelijk zijn. AFWEERGEVECHTEN VOOR HOEK VAN HOLLAND. Duitsche beveiligingsstrijd krachten, die het Nederlandsche zeegebied bewaken, hebben gis ternacht geenerlei gevechtscon tact gehad met vijandelijke zee- strijdkrachten. Daarentegen had de vijand talrijke jachtbommen werpers de lucht ingestuurd, die de Duitsche booten herhaaldelijk met bommen en boordwapens aanvielen In twee gevallen ont stonden er, kort voor 5 uur, gis terochtend voor Hoek van Hol land, afweergevechten met deze vliegtuigen. Daarbij werden vier machines neergeschoten en zag men twee toestellen in brand ra ken. Met lichte schade boven wa ter er. twee gewonden aan boord keerden de Duitsche booten naar haar steunpunten terug. HOOFDPRIJZEN STAATS LOTERIJ. Trekking van heden. 25.000.— 3556 1000.— 3353 5955 8531 400.9756 1053 11994 12995 16386 23798 24301 200.— 4787 9792 9825 14128 14253 17901 18613 130.— 2167 3466 4247 11735 13382 15922 18391 20580 20747 25985 21566 Wilt U iets weten? V ia a g: Ik heb vijf kinde ren, één van drie jaar, twee van Februari 1943, en twee van Janu ari 1944. Van hoeveel kinderen krijg ik nu kinderbijslag? Antwoord: Over 1944 hebt u recht op kinderbijslag voor 1 kind. Volgend jaar voor 3 kinde ren Vraag: Wat is wolfram? Antwoord: Wolfram is een metaal. Door zijn bijzonder hoog smeltpunt, is Wolfram het aange wezen materiaal voor de gloei- draad in electrische lampen. Ver der wordt wolfram gebruikt in de staal-industrie. voor de de sa menstelling van harde en tegen hitte bestande legeeringen. BINNENLAND BENOEMING VAN WETHOUDERS. Richtlijnen omtrent aantal en bezoldiging. Ten aanzien van het aantal en de bezolaiging van de wetnou- ders in de verschillende gemeen ten zijn richtlijpen vastgesteld, welke kort geleden volledig ter kennis zijn gebracht van de ge meenten, aldus lezen we in de „N. R. Crt." In gemeenten met minder dan 10.000 inwoners worden twee on bezoldigde wethouders benoemd. In gemeenten van 10.000 tot 20.000 inwoners worden ten hoogste drie onbezoldigde wet houders benoemd. Van de gemeenten van 20.000 tot 50.000 inwoners kunnen ten hoogste drie onbezoldigde wet houders benoemen: Heerenveen, Leeuwarderadeel, Opsterland, Renkum, Rheden. Haarlemmer meer en Heemstede. In de groep van dezelfde groot te krijgen één bezoldigde en twee onbezoldigde wethouders: Assen, Emmen, Ede. Winters wijk, Zutphen, Kerkrade, Ven- lo. Bergen op Zoom, Helmond, Rosendaal, Alkmaar, Bussum, Beverwijk, Almelo, Kampen, Gouda, Vlaardingen, Voorburg, Middelburg. Vlissingen er Zeist. In de groep va ndezelfde groot te worden twee bezoldigde en twee onbezoldigde wethouders benoemd in: 's-Hertogenbosch, Den Helder. Velsen, Zaandam, Deventer. Hengelo. Zwolle en Amersfoort. De gemeenten van 50.000 tot 70.000 inwoners, t.w. Leeuwar den, Heerlen, Maastricht, Bre da, Delft, Dordrecht en Schie dam, krijgen eveneens twee be zoldigde en twee onbezoldigde wethouders. De gemeenten var 70.000 tot 100.000 inwoners t.w. Apeldoorn, Arnhem, Nijmegen. Tilburg, Hil versum. Enschede en Leiden, krijgen ten hoogste drie bezol digde en twee onbezoldigde wet houders. De gemeenten van 100.000 tot 500.000 inwoners, t.w. Gronin gen Eindhoven. Haarlem en Utrecht, kriigen alleen bezoldig de wethouders en wel ten-hoog ste vier. De steden met meer dan 500.000 inwoners, t.w. Amsterdam, Rot terdam en Den Haag. krijgen eveneens slec-hts bezoldigde wet houders en wel ten hoogste zes. In die gemeenten, welke slechts één bezoldigden wethouder krij gen, wordt deze steeds in de eer ste plaats aangewezen tot alge meen vertegenwoordiger van den burgemeester in den zin van par. 5 lid 3 van de Verordening No. 152/41. In de gemeenten, .die meer dan één bezoldigden wet houder hebben benoemd, wordt één van hen belast met de taak van algemeen vertegenwoordi ger van den burgemeester. De bezoldigde wethouders ont vangen een bezoldiging, die 10 pet., in de gemeenten Amster dam. Rotterdam en Den Haag 20 pet., meer bedraagt dm die van den gemeente-secretaris der be trokken gemeente. Daar, waar meer dan één bezoldigde wet houder. werkzaam is. ontvangt diegene van hen. die tot taak heeft, als algemeen vertegen woordiger van den burgemees ter op te treden, een bezoldi ging. die 15 pet. in de gemeen ten Amstirdam. Rotterdam en Den Haag 25 net., meer bedraagt dan die van den gemeente-secre taris der betrokken gemeente. Aan de onbezoldigde wethou ders kan met goedvinden van het toezichthoudend orgaan een iaarliiksche vergoeding worden toegestaan van ten hoogste f 400 in gemeenten tot 10.000 inwo ners, 500 van 10.000 tot 20.006 inwoners, 600 van 20.000 tot 30.000 invv.. 700 van 30.000 tot 40 000 inw., ƒ800 van 40.000 tot 50.000 inwoners. 900 van 50.000 tot 60.000 inwoners, f 1000 van 60.000 tot 70 000 inwoners en 1200 van meer dan 70.00r in woners. De onbezoldigde wethouder, in den zin yan par. 5 lid 3 van de Verordening No. 152/41. aange wezen als algemeen vertegen woordiger van den burgemeester ontvangt 150 pet. van de voor de overige onbezoldigde wethou ders van de betrokken gemeen te vastgestelde bedragen. Beslissend voor alle bereke ningen. die uit deze beschikking voortvloeien, zijn die in wonercij 1 fers, die het Centraal Bureau voor de Statistiek op 1 Januari 1942 heeft vastgesteld of nog zal vaststellen. De in deze beschikking neer gelegde getallen van de bezol digde of onbezoldigde wethou ders zijn maxima, die in op zich zelf staande gevallen niet mogen worden overschreden, doch niet behoeven te worden bereikt. Het aantal onbezoldigde wethouders mag ook niet ten koste van het antal onbezoldigde wethouders worden overschreden, evenmirt het tegertover gestelde geval. De vergoedingen, die voor de onbezoldigde wethouders zijn ontworpen, zi.jn eveneens maxi ma. die niet mogen worden over schreden, doch niet behoeven te worden bereikt. Daarentegen heeft de onbezol digde wethouder, die met de al- gemeene vertegenwoordiging van den burgemeester belast is. te al len tijde recht op 150 pet. van de voor de overige wethouders der betrokken gemeente vastgestelde vergoeding. De wethouders, die vóór 1 Sep tember 1942 in functie waren, en de onbezoldigde wethouders, die thans in functie zijn, blijven de tot dusverre genoten vergoe ding ontvangen: hetzelfde geldt voor hun eventueele aanspraken op eigen- en weduwen- en wee- zenqensioen. Rooien van aardappelen, sui ker- en voederbieten. De ge machtigde voor den arbeid heeft, blijkens de Staatscourant van i3 dezer, een beschikking uitgevaardigd, waarbij een rege ling van tijd- en tariefloonen voor het rooien van aardappe len, suiker, en voederbieten voor het jaar 1944 is vastgesteld. Deze regeling is in groote trekken ge lijk aan die welke voor het jaar 1943 gold. Echter mag niet uit het oog worden verloren, dat de in deze regeling genoemde tarieven mi nimum- en maximum-tarieven zijn. bij de vaststelling waarvan uitdrukkelijk werd rekening ge houden met allerlei invloeden, welke de werkzaamheden gun stig en ongunstig kunnen be ïnvloeden. De ervaring heeft in- tussehen geleerd, dat van de in de regeling genoemde tarieven voor bepaalde werkzaamheden door belanghebbenden steeds het hoogste tarief werd genomen als grondslag voor het eventuee le accoord. Een dergelijke han delwijze is oorzaak van een veel vuldig overtreden van deze be schikking. hetgeen gemakkelijk tot een verstoring van den ar- beidsvrede kan leiden. De gemachtigde voor den ar beid zal dan ook, wanneer door zijn dienst wederom inbreuken op de onderwerpeliifce beschik king worden geconstateerd, niet nalaten te bevorderen, dat een strafvenvolging wordt ingesteld. Radiopraatje Max Blokzijl. Max Blokzijl spreekt in de serie brandende kwesties, te zenden od Donderdag 15 Juni 1944. over Hilversum I om 18.45 uur. De ti tel van dit praatje is: „Post uit het vaderland is net zoo ge wichtig als eten". Gemengde Berichten Drie kinderen verdronken. Maandagmiddag is het 12-jarig zoontje van den heer Engel te Ten Boer, dicht bij de ouderlijke woning in een sloot geraakt en verdronken. Het vierjarig dochtertje van de familie Klevering te Spijk, gem. Bierum is in een on bewaakt oogenblik te water ge raakt en verdronken. Het 2-jarige zoontje van den heer den B., te Harmeien, geraakte tijdens het spelen te water en. verdronk. Doodelijke ongelukken. Het tweejarig jongetje van B., woon achtig aan den Ouden Oostweg te Austerlitz, geraakte tijdens het spelen onder een vrachtauto en werd daarbij op slag gedood. - In de werkplaats van het schoenenmagazijn H. vai> der Woude aan den Verlengden Hee- renweg te Groningen was de werkman H. Nieman bezig staaf jes was te smelten. Plotseling sloeg de vlam in de pan en toen hij trachtte het vuur te dooven, kreeg hij de brandende was over zijn kleeren. N. werd met brand wonden overdekt naar het R.K. ziekenhuis overgebracht, waar hij eenige uren later is overle den. Kind van vier maanden met moeite gered. Maandagavond OOK GIJ BEHOORT BIJ Europa is in oorlog! De beveiliging van de ki en de bestrijding van den v vergen de hoogste inspat van den soldaat en den arbe Het front heeft wapens, mt en voedsel noodig, iederen weer. Het luchtwapen vai Duitsche weermacht is een i te afnemer. Te dien einde j een speciale transport-orgai tie geschapen, welke alles het luchtwapen noodig h aanvoert. Deze organii draagt den naam van Na Gruppe Luftwaffe. 1 Reeds honderdduizenden 1 meters hebben de groote NS! vrachtauto's, waarop nu J bommen van 2000 kilo, dan j mudzakken aardappelen of dere levensmiddelen door heel Europa afgelegd. Het grootste aandeel in i organisatie hebben de Nedeij ders. Duizenden vrij willij staan in de NSKK-regimet Nederland, waarvan het grofl deel van het kader eveneens Nederlanders bestaat. Deze ni nen hebben zich door hun sd terende prestaties als chauffi maar niet minder als sold reeds in enkele jaren een i stekenden naam bij de hooj leiding van het NSKK very ven. Iedere gezonde Nederlan tusschen 17 en 45 jaar of al dan niet kan autorijden, d niet terzake kan zich mei voor het regiment Nederli der NSKK-Gruppe Luftwd Het spreekt vanzelf, dat er halve aan chauffeurs ook hoefte is aan koks, verplegi en administratief personeel s Na een korte oefening in gebruik der wapens en een i leiding tot chauffeur of mont op een motorschool van het KK kunnen de mannen 1 plahts in de kolonnes inneme Over zijn achtergebleven zin kan de NSKK-vrijwilli| geheel onbezorgd zijn. Voor h en zijn gezin gelden n.l. in i opzichten dezelfde regelinj als voor de Duitsche soldat Er worden extra-levensmid' len- en -kolenbonnen verstre etc. Vrouw en kinderen kunn zoo noodig in mooie rusthui; gedurende eenigen tijd word opgenomen, terwijl bij voorl mende moeilijkheden een s| ciaal daarvoor aangestelde vi bindingsstaf hulp verleent. De NSKK-Gruppe Luftwa zal,'nu de laatste phase van d strijd naar het zich laat aanzii weldra zal aanbreken, op vó toeren moeten draaien. Daari is hef zaak, de gelederen tij) zoo hecht mogelijk te main Meldt u bij het werfkantoor d NSKK-Gruppe Luftwaffe, La ge Vijverberg 10, Den Ha; want: ook gij behoort bij ons is tijdens afwezigheid van i bewoners in een winkelpand a den Hoogesteenweg te 's-Herl genbosch, waarin een radiotec nisch bureau gevestigd is, bral uitgebroken Voorbijgangers w( den op een en ander opmer zaam gemaakt, doordat rook t de vensters der bovenetaj naar buiten sloeg. Zij waa schuwden een politieagent, d zich toegang tot het pand ve schafte. Het vuur bleek voorn melijk in de woonvertrekken woeden. Van de buren verna de agent, dat vermoedelijk h jongste kind, een baby van vi maanden, alleen in het brandei de huis was De kordate agei bond een zakdoek voor het laat en begon onmiddellijk e speurtocht door het zeer diq pand, waarvan verschillen) vertrekken al vuur ha-dden vat. In een der bovenvertrekk) aan de straatzijde, welke n( niet door het vuur waren aang tast, vond hij inderdaad het kin Hij wikkelde den kleine in ee deken en slaagde er in hem oi edeerd langs de reeds fel brai ende trap naar beneden brengen. Inmiddels was I brandweer met groot material uitgerukt. Via de magyrusladde werd van het dak af het vuil dat het hevigst in het achter: gedeelte van het pand woeddf aangetast en men slaagde er ii den brand te beperken tot dl woonvertrekken, die geheel uil brandden. De oorzaak moet vef moedel ijk gezocht worden in dl electrische leiding. De schade aanzienlijk.

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2