Als een lamp koopt (AST-ELLA Plv. Hoofdred.i W. de Vries, Den Haag: Red. Buitenland: Mr. H. Geise, Leiden: Red. Binnenland. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L» Roozen, Leiden. Verantwoor delijk voor de adv.: C. de Heiden. Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 11 tot en met 17 Juni van 22.tot 5.15 uur. Zon op en onder: Woens. 14.6: 5.16 op, 22.04 onder. Dond. 15.6: 5.16 op. 22.04 onder. MAANSTANDEN. Woensd. 14.6: 2.37 op. 14.19 onder Dond. 15.6: 2.op. 15.38 onder. kunt U vooraf keuren, of lij licht geeft Als U verpakte levensmid delen koopt, valt er vooraf niets te keuren. Let dan op den naam w. A. SCHOLTEN. Een kwaliteits garantie. Voorkomend o.a. op w. A. SCHOLTEN'S Albumona, Butaroma, Transparanta, Sago ea verpakt Aardappelmeel. DUITSCH W EERMAC HTS BERIC HT. Het Duitsche weerrnachtsbe- rioht van Dinsdag luidt: „In Normandië trachtte de vijand gisteren met zeer krach- tigen en voortdurenden steun van de luchtmacht op talrijke plaatsen zijn bruggenhoofd naar het Zuiden en Zuid-Westen uit te breiden. Bijzonder hevig wa ren daarbij de gevechten in het gebied ten Wesien van Caen en ten Zuiden van Bayeux. Bij den geslaagden afweer der vijande lijke aanvallen werden talrijke tanks stukgeschoten. De vijand leed zware verliezen aan doo- den en gewonden. Gevechtsvlieg tuigen plaatsten bij de operaties tegen de vijandelijke landings- vloot bomtreffers op twee vrij groote vrachtschepen. Boven het invasiefront en het bezette Wes telijke gebied werden 76 vijan delijke vliegtuigen neergescho ten. De commandeerende generaal van een legercorps, generaal der artillerie Mareks, de dappere verdediger van het schiereiland Cherbourg heeft bij de zware ge vechten in de voorste linie den heldendood gevonden. De kustartillerie van het leger en van de marine heeft zich bij de operaties tegen de vijandelij ke landing voortreffelijk ge weerd. Bijzonder onderscheiden hebben zich de kustartillerie-af- deelingen van het leger 1254, 1255 en 1261, alsmede de mari- nekustbatterij Marcouf, La Per- nelle en Longues. Aan het Italiaanscne front viel de -":;and gisteren met ge concentreerde sterke infanterie- en pantserstriidkrachten van de kust van de Tyrrheensche Zee tot aan den Tiber aan. Terwijl hij ten Westen van het Bolsena- meer eenige intusschen afgegren delde penetraties kon bewerken, werden Oostelijk van dit meer de vijfmaal herhaalde aanvallen na verbitterden strijd uiteenge slagen. In de centrale Apennij nen en de Abruzzen blijft de vijand onze distancieeringsbewe- gingen slechts aarzelend vol gen. In het Oosten mislukten Noord-Westelijk van Jassy en in het voorterrein der Karpathen verscheidene Sovjetaanvallen. In de zware aanvals- en afweerge- vechten der laatste dagen in het gebied van Jassy heeft zich de Hessiseh-Nassausche 79ste divisie infanterie onder bevel van gene- raal-maioor WeinkneCht bijzon der onderscheiden. Ten Zuid-Westen van Narwa vielen de bolsjewisten op ver scheidene plaatsen tegelijkertijd aan. Zii werden overal met zwa re verliezen aan dooden en ge wonden afgeslagen. Formaties Britsche bommen werpers lieten in den afgeloo- pen nacht bommen vallen op verscheidene plaatsen in het Rijnlandéch-Westfaalsche gebied Vooral in Reclinghausen en Es sen ontstonden schade aan ge bouwen en verliezen aan men- schenleyens. Door nachtiagers werden 21 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten. Duitsche ge vechtsvliegtuigen vielen in den afgeloonen nacht speciale doe len in Zuid-Engeland aan." LUCHTAANVAL OP KEULEN. Duitsche luchtverdedigings strijdkrachten hebben vannacht den strijd aangebonden met Brit sche bommenwerpers, die in ver scheidene groepen boven West- Duitschland opereerden en o.a. bommen wierpen op wii-ken van Keulen. Nachtiagers en luhctdoel artillerie konden 'n aantal vijan delijke vliegtuigen neerhalen. BINNENLAND Prijsvoorschrift binnenvaartui gen. De prijzehbeschikking binnenvaartuigen 1941 No. Ill is met ingang van 14 Juni 1944 ge wijzigd. Het aanvullende prijs voorschrift. waardoor de wijzi ging van kracht wordt, maakt melding van een groep kleine vaartuigen, die in de oude be schikking niet was genoemd. Ook hierop heeft het in de beschik king bepaalde dus thans betrek king. Teulings drukkerijen bestaan honderd jaar. De Ch. en N. Teulings drukkerijen te Den Bocsh, welke in den loop der ja ren tot een der bekendste Ne- derlandsche bedrijven zijn uit gegroeid, bestaan heden honderd iaat. IN NED.-INDIë GEÏNTER NEERDE BURGER PERSONEN. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Nederlandsch-Indië geïn terneerde burgers van Neder landsche nationaliteit. Van de navolgende geïnter neerden konden tot op heden de adressen der naaste familiebe trekkingen of van andere belang hebbenden hier te lande niet worden opgespoord. T. Booden, 17, leerling; H. Buys 53, civiel ingenieur; F. G. Cup, 63 militair; J. C. Deppe, 33 ma chinewerkman; J. G. A. Derx, 55 gepensioneerd; Klaas Deuten, 50 gepensioneerd; W. P. T. Deylius, 62 werkzaam bij hotelbedrijf; J. A. Diejen, 62 werkzaam bij cul tures; V. E. Diericks, 53 werk zaam bij dept. v. marine; Johan nes van Diermen, 61 gepensio neerd; A. H. F. Dierx, 53 werk zaam bij ziekenhuis; J. H. Die ters. 57 werkzaam bij cultures; L. U. L. J. Diet vors, 49 klerk; H. A. Dikmans, 47 hoofd van een af daling; J. J. van Dillewijn 33 werkzaam bij cultures; P. A. Din- gemans. 51 schoolhoofd; G. A. Dinger, 53 werkzaam bij een mij., L. F. G. Dinger, 53 werktuigkun dig ingenieur; Dirk Dirksen, 54 werkzaam bij een mij.; J. A. Dir- ven, 57 gepensioneerd; A. A. Dis co. 28 werkzaam bij muziekinstr. be-dr.: G. Jansse-Ditmar. 48 han delsman; J. H. Docter, 20 student; M. W. A. Docter. 52 hoolhoofd; C. A. Dodemond, 22 zonder beroep; J. Doiman, 55 directeur van een mij.; F. J. van Donselaar, 48 ac countant bij een firma; J. H. Doo- renbos, 46 schepeling; P. J. Doo- rene, 53 fotograaf; A. J. Doorma len, 60 beroep onbekend; B. Doornbpisch, 38 employe bij een mij.; J. C. Doornebos, 44 werk zaam bij een mij.; G. A. Door- nuns, 34 werkzaam bij eer» mij.; Jan Douma, 37 beheerder trans portzaak; Pieter Douw. 50 sche peling: H. J. Dreef, 55 beroep on bekend; C. E. Driel, 51 admini strateur onderneming; P. R. A. van Driel, 43 inspecteur; Sander Drost, 33 burgemeester; H. W. Dubbelman, 49 inspecteur, J. G. J. H. van Duinen, 58 handelsman; Leendert Duinker, 51 gepensio neerd: Jan Duivestein 56 beroep onbekend; J. F. Duncker, 45 werkzaam in magazijn; A. G. van Dunen, 51 handelsman; A. Dus- seldorp, 49 administrateur; Teu- nis Dusseldorp, 47 werkzaam bij voedselvoorziening; Hendrik van Duyn, 54 gepensioneerd; T. T. J. Duyndan, 46 leeraar; S. A. Duyn- stee, 18 zonder beroep; C. J. Duytsch, 51 leeraar; Cornelis Duyvewaard, 50 beroep onbe kend; H. A. van Dijck. 50 werk zaam bij hotelbedrijf; H. J. Dij- jers, 58 hotelmanager; C. A. van Dijk, 44 werktuigkundige; I. van Dijk, 30 onder-directeur; Tunis van Dijk, 58 apotheker; Willem van Dijk, 50 werkzaam bij een mij.; W. J. van Dijk, 49 inspec teur; Frederik Dijkstra, 36 empl. bij scheepvaartmij.; J. W. de Geugd, 53 werkzaam bij een mij.; G. G. Huysing jr 23 werkzaam bij scheepbouwbedrijf; Bastiaan Hylkema, 18 zonder beroep; H. A. Iken. 39 machinewerkman; C. H. van Ingen, 23 landbouwconsu- lent; Regardus Igenbeek, 23 zon der beroep; J. J. Izendoorn, 30 machinewerkman; Sijtze Jaars ma, 53 advocaat; J. C. Jaarsveld 58 gepensioneerd: C. P. Jacobs, 51 werkzaam bij importhuis; F. W. H. Jacobs. 54 planter; J. Ja cobs, 40 planter; N. Jager, 45 geestelijke; W. de Jager, 40 ad ministrateur; David Janse, 51 ge pensioneerd; Anton Jansen, 39 ingenieur bij een mij.; A. C. W. Jansen, 52 beheerder van een mij. A. Q. Jansen, 19 inspecteur; G J. Jansen. 20 student; H. J. Jan sen, 46 planter; Johan Jansen, 23 ass. politieinspecteur; J. C. Jan sen. 53 ambtenaar; K. H. Jansen, 57 zonder beroep; M. C. Jansen, 35 eiectrotechnisch ingenieur, W. A. Jansen, 55 werkzaam bij cul tures; W. J. Jansen, 48 employe; W. J. Jansen 37 loids; W. R. Jan sen, 38 werkzaam bij weverij; H. Janssen, 43 werkzaam bij recher che: J. W. E. Janssen, 51 fabrieks- hoofd; J. C. M. Jarman. 55 plan ter; J. van Jaroschka-Pohl, 18 student: Willem Jekel, 55 zonder beroep; S. Jernei, 47 geestelijke; Jacob Joosse, 47 ambtenaar; Evert van der Starre, 27 mijnin genieur; H. J. Pardekoper, 53 planter: J. E. Postema. 33 werk zaam bij textielindustrie: W. J. j,".'?,..sa. 4-8- emuloyé; Hendrikus Janssen, 61 gepensioneerd H. J. Janssen, 53 zonder beroep. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrijging van nadere inlich tingen te wenden tot de 5e af- deeling van het Informatie-bu reau van het Nederlandsche Roo de Kruis, Jul. van Stolberglaan 27-29, 's-Gravenhage, onde op gave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent naam, voorna men, geboortedatum, beroep, werkgever en laatst bekende adres der geïnterneerden. Hypotheken op onroerende goederen 1943. Blijkens *de zoo juist verschenen mededee- ling 37 van de afdeeling statis tiek der overheidsfinanciën van het centraal bureau voor de sta tistiek hebben in 1943 35146 nieu we hypotheekinschrijvingen tot een totaal bedrag van f 420 mil- lioen plaats gehad. Daartegen over stond het buitengewoon hooge aantal van 103100 doorha lingen met een gezamenlijk be drag van 741 millioen. Per sal do zijn dus 67954 hypotheken ten bedrage van 321 millioen meer doorgehaald dan nieuw in geschreven. In 1939 overtrof het aantal nieuwe inschrijvingen nog juist het aantal doorhalingen; sindsdien is het omgekeerde in steeds stijgende mate het geval. In de jaren 1939 tot en met 1943 is het aantal openstaande in schrijvingen afgenomen met 186900, terwijl het uitstaande be drag is gedaald met f 1239 mil lioen. Bijna de helft van het to tale aantal inschrijvingen heeft over alle jaren betrekking op hypotheken van 1000 tot f 5000. De rentevoet, welke in het ach ter ons liggende tijdvak tot 1939 steeds is gedaald, vertoont na een stijging in 1940 opnieuw een dalenden tendenz en bedroeg in 1943 gemiddeld 4.02 De ge middelde hypotheekrente van de openstaande inschrijvingen daal de van eind 1938 tot einde 1943 van 4.94 tot 4.67 waaruit blijkt, in welk een langzaam tempo de invloed van den dalen den rentevoet tot uitdrukking komt in de cijfers van de open staande inschrijvingen. Het be drag der op landelijke eingen- dommen verstrekte hypotheken is over alle jaren veel lager dan dat op gebouwen. Het aandeel der hypotheekbanken in de ver strekking van nieuwe hypothe ken, dat sedert 1939 toenam, is in 1943 teruggeloopen, in tegen stelling met het aandeel van de groep andere banken en instel lingen (waaronder de levensver zekeringsmaatschappijen en de pensioenfondsen vallen), dat on geveer een tegenovergesteld ver loop vertoont. DISTRfBUTIENlEUWS Bonaanwijzing brandstoffen voor kookdoeleinden, Abusie velijk is dezer dagen vermeld dat bon 22 K.F. van de kookkaart U 405 van 1 Juni tot en met 1 Juli 1944 recht geeft op het koopen van één eenheid vaste brandstof fen, met uitzondering van fa- brieksturf. Genoemde bon geeft recht op deze artikelen van 1 Juni tot en met 31 Juli a.s. SPORT WATERPOLO. Wedstrijden „de Zijl", Morgenavond 8 uur worden in de zweminrichting „de Zijl" gespeeld voor de com petitie NZRB de wedstrijden: De Zijl I-DZV I; De Zijl jun.- HZPC jun. BOKSEN. Wedstrijden te Lei den. De door de Leidsche Boksvereeniging DTS georgani seerde wedstrijden tot sluiting van het seizoen trokken weder om 'vele belangstellenden. Er werden enkele goede partijen te zien gegeven, maar er waren er ook van veel minder gehalte, welke meer geleken op vecht- dan op bokspartijen. Begonnen werd met den strijd Marijt-Van Breügel, een partij welke nogal eens werd ontsierd door veel vasthouden. Zij ein digde onbeslist. Van der Steen en Braxhoofden leverden een levendigen strijd, waarbij de Ha genaar het meeste initiatief toon de en erin slaagde nogal eens door de dekking van den Leide- naar heen te komen. Braxhoof den won tenslotte op punten. Minder fraai was de partij P. v. Hoven-Luiendijk. De Leidenaar toonde zich evenwel sterker en werd winnaar verklaard. De Lei denaar Steenbergen moest te gen v. Vliet in den ring komen, doch deze was door ziekte ver- T« Ulrucht werd Zondag .De roifen van Utrecht" verreden. G. van J uit Oostzean paneert alt eertie ben. J amateurs, onder uitbundige vreugft, A. betuiging de eindstreep ,V Ki CNF/Sr h! one r/Paechrë -jan B hinderd. Hij kreeg nu den Har, K. naar Cahier tegen zich, die Noss- eersten officieelen wedstrijd bh 6 c ste. Het werd een aardige, jjid tige strijd, waarbij de Hagentne ten slotte won. Een groot vfns e schil met dezen wedstrijd voiioor i de de partij tusschen Lakerrrt z;;t en Snik. Hier stonden twee ff sche kerels tegenover eikaar, soms raak op eikaar insloeg De Leidenaar won ten slotte. de partij St uiver-de Wolf mj ten beide boksers zich. danig L\' Het werd een zware partij, w A ke onbeslist eindigde. De str, r Hakkert-Kieke, beiden ha' -p zwaargewicht, werd een ongé f ke strijd, mede vooral tengev it' ge van het verschil in lengte. Leidenaar is n.l. veel groo'er u met zijn lange armen wist hij V* c slagen en stooten van zijn i genstander vrijwel steeds ci *7 schadelijk te maken. Dit bracA hem een puntenoverwinnii 15 Borgo en Spiegel boksten e rJj vinnige partij van 3 x 3 mil f i zonder daarbij goede boksspo te zien te geven. De scheidsrec ter moest herhaaldelijk ingr Be: pen en deelde eenige waarsch wingen uit. De Leidenaar '11* Dam won hierna op punten v: 'eH Plu uit Den Haag. De partij Oe t - lemans-Verhoef werd na de :rn ronde gestaakt wegens een oui Ke blessuur van VerhoefRosmalf SJS en Snik boksten een aardige pa rss< tij, waarbij de Leidenaar niet ti gen zijn tegenstander bleek oper gewassen. De slotpartij tusschaL. de Hagenaars Nicolaas en AleBo- wijn werd de mooiste strijd vajBc den avond. Vooral het boksejer: van Nicolaas en zijn keurigjerr dekking viel op. De prijs voolori den besten stijl (een vette gansl 1 werd toegekend aan den Hage J. naar Rosmalen. IJ. De uitslagen waren: P. MariiBo (Leiden)-van Breugel (Haag}, onbeslist; Braxhoofden (Haag) or w. o. p. van J. v. d. Steen (Leien den); P. v. Hoven (Leiden) wi 0. p. van Luiendijk (Haag); CaA. hier' (Haag) w. o. p. van Steen 5. bergen (Leiden); H. Lakema I (Leiden) w. o. p. van Strilj, (Haag); J. Stuiver (Haag)-H; de Wolf (Haag) onbeslist; Ka Hakkert (Leiden) w. o. p. vai ft Kieke (Haag); Borgo (Haag) B Spiegel (Haag) onbeslist; Ros malen (Haag) w. o. p. van D Snik (Leiden); Oerlemani. (Haag) w. o. p. van Verhoe: (Haag) na staken na 1 ronde Nicolaas (Haag) w. o. p. van K Alewijn (Haag). Dorus Elten weer kampioen ii het zwaargewicht. -Dorus El- ten heeft m Odeon te R'dam re vanche genomen op Rinus de op zijn naam gebracht. Het ii Boer en daarmede het zwaarge wichtskampioenschap opnieuw geen strijd geworden van groot formaat. Wel toonde Elten zich agressiever dan in de twee vo rige ontmoetingen om den titel, Tot en met de tiende ronde wis selden de kansen nog al eens. Wel was de Boer in de derde ronde voor een ondeelbaar; oogenblik door een der knieën gezakt en had Elten de vijfde en de zevende ronde benut om pun ten te verzamelen, maar de hoekstooten van de Boer, die met 85 tegen 77 y2 kg. het ge wichtsvoordeel had, eischten veel van Eltens incasseeringsver- mogen. Er dreigde zoodoende een match nul en Elten begreep dit nog tijdig. In de laatste twee ronden zette hij alles op alles, probeerde het lijf-aan-lijf-werk te beslissen met rechtscne op stooten en toen deze gingen ge lukken, maakte hij er voortdu rend tactisch gebruik van. Tot een k.o. kwam het evenwel niet

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2