y FRIESCIÏ GEBR. TEN HOEVE Plv. Hoofdred.: f. W. dt Vrlei. Deo Haag: Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Binnenland. Stad en Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. Leiden. Verantwoor delijk voor de adv.: C de Heiden. Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 11 tot en met 17 Juni van 22.tot 5.15 uur. Zon od en onder: Zond. 11.6: 5.17 op. 22.02 onder. Maand. 12.6: 5.17 op, 22.03 onder. MAANSTANDEN. Zond. 11.6: 1.12 op, 10.21 onder. Maand. 12.6: 1.45 cp, 11.40 onder. DE MEENING IN BERLIJN. De B-correspondent van het A. N. P. meldt uit Berlijn: In de gistermiddag gehouden persconferentie was de toon ten aanzien van de ontwikkeling der invasie nog niets veranderd. Al gemeen neemt men een uiterst afwachtende houding aan. in de overtuiging dat nog veel meer zal gebeuren. Het heeft onder andere de aandacht getrokken, dat van En- gelsche zijde een oproep tot de Belgische. Hollandsche, Deen- sche en Noorsche visschers is ge richt, waarin zij gewaarschuwd worden niet in de komende we ken uit te varen. Dit echter, zoo verklaart men, kan ook slechts een bericht in het kader van den zenuwenoorlog zijn. daar men in Engeland niet zoo dom zal zijn, den datum van nieuwe landingen wereldkundig te maken. LUCHTGEVECHTEN BOVEN ZUID-DUITSCHL AND. Naar het Internationale Infor matiebureau verneemt. is het in de ochtenduren van 9 Juni boven Zuid-Duitschland tot felle lucht gevechten gekomen tusschen Duitsche jagers, die in aanzien lijken getale opstegen, en Ame- rikaansche bommenwerpers, die opereerden onder krachtige be scherming van jagers In het ge bied van Muenchen kwam het tot bijzonder felle luchtgevech ten. Volgens tot dusver ontvan gen berichten werden minstens 28 Amerikaansche vliegtuigen, in hoofdzaak viermotorige bom menwerpers neergeschoten. Door uitgeworpen bommen het neerwerpen geschiedde grooten- deels zonder dat zicht op den grond mogelijk was werden woonwijken van de stad Muen chen getroffen. BADOGLIO EXIT. Het aftreden van Badoglio en de benoeming van den vroegeren socialistischen ministerpresident Bonomi tot zijn opvolger hebben in leidende Italiaansche kringen geen verrassing gewekt. De posi tie van Badoglio gold reeds ge- ruimen tijd als zwaar geschokt. Voorloopig verdwijnt hiermede Badoglio van het politieke too- neel. Bonomi was van Juni 1921 tot Februari 1922 de voor laatste ministerpresident, voor dat het fascisme in October 1922 aan de macht kwam. Daarna was hij verscheidene jaren werkzaam als advocaat. Een bijzondere rol heeft hij gespeeld na de omwen teling van 25 Juli van het vorige jaar. Toen heeft hij de leiding op zich genomen van talrijke kleine partijen, die zich bij Badoglio meldden, van de christelijke de mocraten tot aan de communis ten. die hij volgens parlementaire methoden zocht te vereenigen. TOM CHURCHILL EEN NEEF VAN BRITSCHEN PREMIER. Naar het Internationale Infor- mationsburo in aanvulling op het weermachtsbericht verneemt is de gevangen genomen comman dant van het eiland Lissa, luite- natkolonel Tom Churchill, een neef van den Britschen premier. Swgebrood van njfture zoet' koffietafel ROTTERDAM DEN HAAG Telef. 38427 Telel. 333298 VI iT.Y.MIBTilfflffiff" AARTSHERTOGIN MARIA JOSEFA OVERLEDEN. Aartshertogin Maria Josefa, de moeder van ex-keizer Karei van Oostenrijk, die bij familieleden in Beieren verblijf hield, is al daar op den leeftijd van 77 jaar overleden. Haar stoffelijk over schot is naar Weenen overge bracht, waar het Vrijdag jl. in den grafkelder van de Capucij- ners, aan de zijde van haar ge maal, aartshertog Otto, is bijge zet. BINNENLAND Prijsaanduiding moet juist ge schieden. Nu de prijsaandui dingsplicht algemeen is gewor den, is iedere kleinhandelaar voor de taak gesteld zijn uitgestalde warer op de juiste wijze van prij zen te voorzien. Dit wil natuur lijk niet zeggen, dat het voldoen de is als er zoo maar een prijs bij staat vermeld, maar dat de vermelding van den toegestanen prijs, zoo noodig met verkoop eenheid en kwaliteitsaanduiding, is vereischt. Bij de controle op de naleving van dit voorschrift is namelijk gebleken, dat sommi ge winkeliers met name anti- quiars en handelaren in gebruik- tegoederen om er maar van af te zijn een willekeuriger prijs hadden genoteerd en dan liefst aan den zéér hoogen kant. Zoo iets is ontoelaatbaar en in verschillende gevallen hebben de controleerende ambtenaren dan ook reeds proces-verbaal opge maakt. De winkeliers zijn hier door gewaarschuwd, dat bij ge bleken overtreding zonder par don wordt ingegrepen. Accijns op gedistilleerd ver hoogd. Bij besluit van dén se cretaris-generaal van het depar tement van Financiën is met in gang van 15 Juni de accijns op het gedistilleerd verhoogd van tweehonderd vijftig gulden tot tweehonderd vijf en zeventig gulden per hectoliter ad 50 pet. Van gedistilleerd, op 15 Juni 1944 in het vrije verkeer voor handen of wat daarmede wordt gelijkgesteld wordt de verhooging van den accijns na gevorderd. Uitgezonderd van de ze navordering zijn voorraden gedistilleerd, welke niet grooter zijn dan honderd liter, ongeacht de sterkte. Van aan navordering onderworpen voorraden moet aangifte worden gedaan bij den desbetreffenden ontvanger der accijnzen. Voor uitvoeriger me- dedeelingen zij verwezen naar de Staatscourant van 9 Juni, waar in bovenvermeld besluit met uit voeringsvoorschriften is opgeno men. De heer F. E. Müller gemach tigde van den Leider voor bin- nenlandsche zaken. De pers dienst van de N.S.B. deel mede: Overweggnde, dat het wensche- lijk is gebleken, de taak van zijn gemachtigde voor binnenlandsche zaken en nationale veiligheid te splitsen in een arbeidsgebied „binnenlandsche zaken" en een arbeidsgebied „nationale veilig heid". heeft de leider tot gemach tigde voor binnenlandsche zaken benoemd ir. F. E. Müller, bur gemeester van Rotterdam. De heer C. van Geelkerken, die tot de benoeming vanir. Müller de functit vervulde van gemachtig- d_ van den leider voor binnen landsche zaken en nationale vei ligheid. zal in den vervolge'op treden als gemachtigde van den leide» voor nationale veiligheid. Bonaanwijzing brandstoffen voor kookdoeleinden. Abusie velijk is dezer dagen vermeld, dat bon 22 K.F. van de kook- kaart U 405 van 1 Juni tot en met 1 Juli 1944 recht geeft op het koopen van één eenheid vas te brandstoffen, met uitzonde ring van fabrieksturf. Genoemde bon geeft recht op deze artike len van 1 Juli tot en met 23 Juli a.s. Oude distributiestamkaart met inlegvel zorgvuldig bewaren. Zooals reeds is bekend gemaakt zal de tweede distributiestam kaart bij de uitreiking van dis tributiebescheiden met ingang van 12 Juni in gebruik worden gesteld. Met den meesten na druk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de oude distribu tiestamkaart en de daaarbij be- hoorende vervolginlegvellen zeer zorgvuldig bewaard dienen te worden. Aangezien o.a. de gege vens van de oude distributie stamkaart nog geraadpleegd moe ten worden bij de verstrekking van schoenenbonnen e.d. wordt ieder in zijn eigen belang aange raden h'et bovenstaande nauw keurig op te volgen. Testamenten van Nederlanders en NedeTlandsche onderdanen in het buitenland. Het heden verschenen Verordeningenblad bevat een besluit van den secre taris-generaal van het departe ment van Justitie betreffende testamenten van Nederlanders en Nederlandsche onderdanen in het buitenland. Nederlanders of Nederlandsche onderdanen, die verblijven in het Groot-Duitsche Rijk, in het gebied van deszelfs bondgenoo- ten in Europa of in de door de Duitsche troepen bezette gebie den buiten het bezette Neder landsche gebied, kunnen hun uitersten wil maken bij ieder onderhandsch stuk, mits het ge deelte van het stuk, hetwelk den uitersten wil bevat, door den erflater eigenhandig is geschre ven en het stuk door hem is on derteekend. Medewerking van een openbaar ambtenaar is niet vereischt. Nederlanders, die zich in Duit- schen militairen dienst bevinden kurïnen hun uitersten wil even eens maken in den vorm van een Duitsch militair testament. Dit besluit geldt voor den duur van den oorlog Het besluit is mede van toe passing op testamenten, vóór zijn inwerkingtreding doch na 14 Mei 1940 gemaakt, voor zoo ver zij overeenkomstig de voor schriften van het onderhavige besluit zijn gemaakt en de erf later na de inwerkingtreding van dit besluit is overleden. Bloemistenvakschool. Zooals de fruitteelt over een vakschool te Houten (U.) en de groenten- teelt over een vakschool te Vleu ten beschikt, werd. reeds gerui- men tijd de behoefte gevoeld aan een opleidingsschool voor bloemisten. Op initiatief van den rijkstuinbouwconsulent. ir. B. K. Bartelds te Utrecht, is thans een rijksvakschool voor bloemisten gesticht welke gevestigd zal worden te Baarn en welke 1 Sept. a.s. geopend zal worden. De lessen, die zoowel practisch als theoretisch zullen zijn, wor den voor een belangrijk deel ge geven in „Cantonspark" te Baarn, de hortus botanicus van de rijksuniversiteit te Utrecht. Een PKW wordt uit een tijdens den Britsch-Amerikaanschen in vasie-aanval buitgemaakt zweefvliegtuig geladen. Telefoto We/CNF/P m Telegrammen met verkapten gelukwensch. Telegrammen met kennelijk verkapte geluk- wenschen zullen voortaan wor den geweigerd of gestuit, daar het verboden is voor gelukwen- schen gebruik te maken van de rijkstelegraaf. Bij stuiting wor den de seinkosten niet terugbe taald. Politiek weekpraatje. Het politieke weekpraatje, uit te zen den op Maandag 12 Juni oveT Hilversum I om 18.45 uur is ge titeld: „Terreur der minderheid". RECHTSZAKEN ECONOMISCHE RECHTER. De gevonden geit. De Officier had in de dagvaarding tegen O. Adegeest te Leidschen- dam vermeld, dat diefstal van een geit was gepleegd, doch dit klopte volgens verdachte niet met de feiten. Hij had de geit langs den weg gevonden, zoo verklaarde hij, een verklaring, die overigens bij den officier wei- pi- geloof vond. De rechter merk te bovendien op, dat het dier dan in elk geval naar de politie ge bracht had moeten worden. Uit het verder onderzoek bleek ech ter, dat hier sprake was van ver duistering, en om die reden moest de economische rechter zich on bevoegd verklaren, daar het be rechten van dergelijke feiten niet tot zijn competentie behoort. Trek in spruitjes. H. Velt- kamp te Leidschendam had trek in spruitjes, en reeds en kele malen had hij getracht, die te koopen. Toen hem dit telkens was mislukt, omdat de betrokken eigenaar hem blijkbaar niet wil de leveren, had V. zich acht kilo van dit product toegeëigend. De officier constateerde, dat diefstal van te veld staande gewassen streng berecht moet worden, om dat anders zonderlinge toestan den zouden ontstaan; de eisch luidde veertien dagen gevange nisstraf. De raadsman, mr. v. d. Oever, voerde verzachtende om standigheden aan, waarna de rechter met 50 boete of 25 da gen hechtenis volstond. De baby-uitzet verkocht. De huisvrouw M. H. Schouten te Leiden had een babyuitzet bekomen, doch die verkocht Met dien handel overtrad zij echter de voorschriften, omdat de verkoop plaats vond zonder punten. De officier vorderde dan ook veer- ti ri dagen gevangenisstraf, om dat hij het verhandelen van der gelijke extra toewijzingen on juist achtte. De rechter liet cle mentie gelden, door 25 boete of 12 dagen hechtenis op te leggen. Gemengde Berichten Benzine-ontploffing veroor zaakt een doode. In de afdee- ling ververij der chemische was- scherij en ververij Nederveen te Maastricht, heeft een ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan de ververij vernield werd en verschillende ketels sprongen. Het eerste onderzoek leidde tot de verloopige conclusie, dat ben zinedampen van stoffen, die voor de chemische reiniging worden gebruikt, tot explosie zijn geko men, doordat bij het overhalen va'\ een handle van de electri- sche installatie door vonken steekvlammen werden gevormd. Zeven personen, die in de afdee- ling welkten, werden door de vlammen en wegvliegende stuk ken getroffen en min of meer ernstig gewond naar het zieken huis overgebracht. Een van de ze slachtoffers, de 26-jarige ge huwde E. C. Thoorens, uit Heer, is aai de gevolgen overleden. Auto met vijf personen vermist. Sedert eenige dagen worden te Barneveld 5 personen vermist. Er wordt een. ernstig ongeluk ge vreesd. Dinsdagmorgen vroeg vertrokken in een luxe auto, met bestemming Assen, de _garage- houder H. Blankenspoor, uit Barneveld. met de passagiers Bosman, Kooy. Tijmensen en van Mourik, allen uit Achterveld. Volgens informatie is het vijftal inderuaad in Assen geweest. Het spoor leidt vandaar naar Dedems- vaart. daarna echter ontbreken alle gegevens. Daar het vast schijnt te staan, dat er dien dag nergens controle is geweest, of in beslagneming heeft plaats ge had, bestaat het vermoeden, dat de wagen te water is gereden. Verdronken met kanovaren. Donderdagavond is het 7-jarige Evangelie-verklaring 2e ZONDAG NA PINKSTEREt ,Ues de ■ees wooi (Luc. XIV 16-24) Vooraanstaande Farizeën Jeruzalem, die tot de rijksu onder de Joden behoorden, wildJ eert gei jttint hadi eens zien, oi die werkmanszoon i de meest achterlijke provincie ni oe„ een beetje bescheidener wei eJ(je wanneer hij zich alleen in een g ,e zeischap van hooggeplaatsten b vond. Zij wilden wel eens probe ren om den proleet, die de rijki ,rs e bestreed, te verblinden door dec/,, glans van hun geld, te ontwapent 0/ j door hun prachtige maaltijden. Ti enaj dat doel noodigde één van hi den Zaligmaker aan een maaltij Doch Jesus werd niet van Zij stuk gebracht door het verwaant, gedoe van de Farizeën, neen, zoi eg- der eenige schuchterheid vertelt r(je Hij van het feestmaal en de verhit n derde gasten, een voorafbeeldin e van Zijn rijk en knoopte dat j deze hehartenswaardige les ao vast: „Als gij een maaltijd houd noodig don de armen en gebrel kigen, lammen en blinden. Dan zu iek ge gelukkig zijn omdat zij het p niet kunnen vergelden, maar bij d opstanding der rechtvaardigen zi men het u vergelden". De arista j cralie van de Joden, dje Hem ee beentje trachtte te lichten, ma)or wel oppassen want zij kan bett ar door het oog van de naald kruipe ,en dan door de poort van den heme aar Het rijk Gods is nu eenmaal nit ma voor menschen die geen tijd heb r e ben, die alles op alles zetten oi ner hun zaken uit te breiden, neercn dit is het teeken van den tijd va, iap genade, die over de menschen ge komen is „aan de armen wordt he evangelie verkondigd". it De bruid van Christus, de heilig Kerk, is ook denzeltden weg opge a 8 gaan als haar goddelijke bruide:T gom. Want in de voetsporen vai L! Christus heelt ook de Kerk gezoch v naar de armen en de gebrekkiger .uc de blinden en de kreupelen. Nie j.j dat zij persé van haar volgelingei armoede eischt, neen, zij oordeel V. zelfs dat al te groole armoede eet E. beletsel kan zijn voor een mee a voelen met Christus, een meelevet K met de Kerk (Thomas van Aquino) maar zij vraagt van haar kinderei onthechting aan alle aardsche be- 3 zit, een drang om aan anderen, die lL minder bedeeld zijn met aardsche ,be poederen, van de overvloed mee <nc an: in LETTEREN EN KUNST F. Bakker, t Te 's-Gravenflij hage is op 72-jarigen leefti overleden de kunstschilder Bakker. Frans Bakker werd Augustus 1871 te Rotterdam ge boren. Hij genoot zijn opleidinrU1 aan de academie van beeldend: -E kunsten en technische wetten-fie. lot Cl er e l W L schappen aldaar en legde zich het hegin vooral toe op de deco ratieve kunst. Zoo werkte hi 11E reeds in zijn academietijd op hei- atelier van den decorateur J. J Poutsma, die aan den Grooter Schouwburg was verbonden. In 1892 ging de heer Bakker naai Parijs, waar hij op het ateliei van Rube verschillende belang rijke tooneeldecors hielp ver vaardigen. Later heeft hij in zij eigen atelier aan den Kraling- schen plas ook heel wat decors gemaakt, o.a. voor de Nederland sche opera van Kees van der Lin den, de Leidsche en Utrechtsche lustrumfeesten en voor verschil lende stands van de eerste Utrechtsche jaarbeurzen. Ook schilderde Bakker de decoratie ve versiering van het gemeente archief te Rotterdam met inbe grip van de schoorsteenstukken, In 1920 vertrok hij naar Neder- landsch-Indië, waar hij zich hoofdzakelijk bezig hield met het; schilderen van landschappen. Bijna twaalf jaar achtereenjp zwierf hij door onze Oost en be zocht hij bijna alle bekende plaat sen op Java en Sumatra. Terug gekeerd in het vaderland stond hij al spoedig door de vele ten toonstellingen van zijn werk be kend als de Indische Bakker. 0. zoontje van den heer T. B. inK het Vaartsche-Rijnkanaal te Jut-J phaas geraakt en verdronken. I6 Het kind was met een vriendiet3 gaan kanovaren, het vaartuigjefc is omgeslagen met het boven-IV vermelde noodlottig gevolg. F'

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2