Plv. Hoofdred.: W. de Vries, Deo Hong: Red. Buitenland: Mr. H. Gcisc. Leiden; Rtd. Binnenland, Stad en Spert: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L, Roozeo. Leiden. Verantwoor delijk voor de adv.: C. de Meiden. Leiden. K 166Q VERDUSTERINGSTIJDEN. van 21 tot en met 27 Mei van 21.45 tot 5.30 uur. Zon op en ender: Dond. 25.5: 5.30 op, 21.43 onder. Vrijd. 26.5: 5.29 op 21.45 onder. MAANSTANDEN. Dond. 25.5 8.15 op. Vrijd. 26.5 0.09 onder. 9.12 op. \^\i^ Nu paan we eerst even een kop thee drinken. *t Is surto- gaat natuurlijk. maai HHTTIH echt. tefli Hi 11 faip |nd(er- <la het hé sip gebr©eh(. dit gehjetf te reiken is. ataï HMing later ook in chie thee.Lc.t beste brengen; TH IC S2 M'M6 i-S Die levert flijn scheefzetpboo'R 05 in bij; zijn leverancier, want Hij k*ffgjl dan nog Adelai^ocbeerzeep van o kwaliteit! Thans Hadasfijn koffic-surrogaat cn Sonate thcc-surrogaat EEN HALF JAAR C.C.D.- ARBE1D. De resultaten van het werk van een. instelling als de Ceniraie Controie Dienst het controie- en opsporingsapparaat in d:enst van de organisatie der voedsel» voorziening iaten zich nooit nauwkeurig in c,;ler» vastleg gen. De beteekenia van gecon stateerde ovet ucuingen van oe voorschriften en bepalingen voor hei^unctionneeren van een ge regelde voedselvoorziening n ons land, dat zim bevoiking slechts een smalle voedingsba sis biedt, varieert uitermate sterk. In de statistiek van pro cessen-verbaal wordt het achter houden van een ion voor de vet- voorziening zoo belangrijk kool zaad op dezelfde wijze gewaar deerd als het clandestien ver voer va-i een paar kilogram groente-door een man, die le- reentxomende in een C.C.D.-ac- iie om den trek naar een tuin bouwcentrum terug te dringen l welke trek de geregelde groen tevoorziening ernstig kan scha den) aangehouden wordt. De sterse preventieve werking van een goed geregelde contro le komt in een opsomming van" het aantal vérbalen niet tot uiting en het is iuist deze pre ventieve werking die voor een zeer belangrijk deel de doeltref fendheid van ae controle be paalt. Niemand zal verder b.v. kunnen tegenspreken, dat de controle op de bodemproductie, al spreekt deze vorm van C.C.C.- activiteit minder tot het publiek, voor de voedselvoorziening bij zonder belangrijk is. Men weet. dat er een verplichte teelt van oliehoudende zaden bestaat. De controle op de naleving var deze verplichte teelt heett b.v. on langs alleen'al in de provincie Noord-Holland met meer dan 300 processen-verbaal de telers aan hun verplichtingen herin nerd. zoodat daarvan een gun stige uitwerking op den verbouw van zomeroliezaden verwacht mag worden. Voorzichtige beoordeeling! En toch lijkt een aantal van 300 processen-verbaal op een totaal van rond 59 000 in het iuist ver sterken half iaar van 1 Octo ber 1943 tot 1 Apri 1944 zeer ge ring: eemge voorzichtigheid bij het beoordeelen -van het aantal geconstateerde ovetredingen ten aanzien van de beteekenis daar van dient dus in acht genomen te worden. Ontegenzeggelijk geeft echter een aantal van bijna 60.00-, ver balen van de beide hoofdafdee- lingen van den C.C.D.. de Al- gemeene Controle (die voorna melijk toezicht houdt op hei ver voer' en de Technische Controle (die de naleving der voorschrif ten en bepalingen od de bedrij ven en bij de verwerking con troleert) een indruk van de%cti- viteit en de intensiviteit van de controle en levert een dergelijk aantal liet bewijs van de onmis baarheid van een deskundig con trole- en opsporingsapparaat. Overeenkomstig den aard van het seizoen viel in de verslagpe riode het zwaartepunt in de groep van de granen, zaden en peulvruchten. Van deze voor de voedselvoorziening zoo belang rijke producten werd eei ge wicht van niet .minder dan 998.000 kg. in beslag genomen, zoodat bijna duizend ton graan e.d.. waaronder b.v. ook kool zaad. aan de oorspronkelijke be-1 stemming, namelijk de voedsel voorziening van het Nederland- sche volk als geheel, ten goede is gekomen. 14.000 maal is in dezen sector procesverbaal op gemaakt. In het akkerhouwcen- truni de Wiering-.rmeer b.v. wer den zeventig, ernstige fraudege vallen geconstateerd. Alleen al in dezen polder werd ruim vijf tig ton graan achterhaald. Bo vendien moet er rekening mede gehouden worden, dat in zeer i vele gevallen aangetroffen clan- dostien gedorschte of op andere wijze frauduleus verkregen pro ducten alsnog rechtstreeks aan cle organen van de voedselvoor ziening werden geleverd. Ook op deze wijze zijn tonnen graan en peulvruchten voor da voor ziening van het geheele volk be- houden gebleven. 1.785.990 kg. aardappelen! j Tegen den winter trad een ster- ke neiging bii het publiek op om zich clandestien te voorzien vafi I winteropslag aardappelen. Van j meet af aan is hiertegen krachtig j opgetreden, hetgeen blijkt uit de irheflaooenomen hoeveelheid van 1.785.000 kg., waarvan het Een tweetal boef en,rouwen bexig met het zaaien ven boonen, waarvoor het than* de tijd is CNF/Hai tger ink/Pax m leeuwenaandeel door de afdee- ling Technische Controle bij te lers is achterhaald. Dat het bij het vervoer om kleinere hoeveel heden gaat, komt tot uiting in het feit. dat daarentegen de Af- deeling Algemeene Controle in totaal van 5150 processenver- baal op aardappelgebied met 4.000 het grootste deal heeft. Belangrijke en ernstige over tredingen kwamen voor op zui- velterrein, een gebied, waarop de C.C.D. dooiioopend zijn aan dacht gevestigd ttdudt vanwege de groote beteekenls van de zui velproducten voor de voedsel voorziening. Een enkel voor beeld: Bij een veehouder in de omgeving van Amsterdam werd geconstateerd, dat van een dage lij ksche melkproductiè van ruim 300 kg. ruim 120 kg. werd ach tergehouden bestemd voor de frauduleuze bereiding van bo ter. Ongeveer 6.000 maal moest omtrent een zuiveloverfreding een ambtelijk rapport worden uitgebracht. Afgezien van de melk. is aan boter 8900. kg. in beslag genomen en aan kaas meer dan 13.000 kg. In dit ver band moge herinnerd worden aan de zaak van de zuivelfa briek te Rijssen. waarin 26 ver dachten ter verantwoording wer den geroepen! De hoofdverdach te. die boer en consument ern stig had benadeeld, kreeg, een iaar gevangenisstraf. 5 60.000 boete en drie jaar lang mag hij zich niet met den handel op zui velgebied bezig houden. Groente en fruit. Van groen ten en fruit is door het optre den van den C.C.D. niet min der dan ongeveer 2.000.000 kg. aan producten in de normale dis tributie teruggebracht kunnen worden: ongeveer drie kwart was in beslag genomen bij te lers en handel Ket betrof ver- sche tuinbouwproducten. De clandestiene handel in geconser veerde groenten richt zich voor- nameüik op het buitenland. In het algemeen besteed de C. C.D. veel aandacht aan den clandestienen export van le vensmiddelen. Het is van het grootste belang, dat voor de voedselvoorziening in Nederland geteelde producten in Nederland blijven en niet om redenen van winstbejag frauduleus naar el- derg; worden vervoerd. Op dit terrein konden dan ook meer malen successen worden ge boekt In de omgevin® van Be verwijk b.v. hield een aantal te lers en handelaars zich bezig met den clandestienen afzet en verwerking van neen voor ex port. Aan dit bedrijf is door dén CCD. een eind gemaak*- zes der hoofdschuldigen bevinden zich thans in voorloopige hechtenis. Bij een andere, dergelijke, zaak konden 259 vaten peen nog ach terhaald worden. Niet onvermeld mag blijven, dat op fruit een zeer strenge controle is gehouden, die leidde tot aanhouding van vele partijen fruit. Oo hel terrein van de veehou derij en -handel mat de waak zaamheid van den C.C.D. nooit verslappen", want het euvel der clandestiene slachtingen is slechts met succes te bestrijden door een intensieve controle op den veehandel, die het mate riaal levert. Een enkele greep uit het cijfermateriaal: in het afgeloopen halfiaar werden 8400 processen verba al opgemaakt en o.m. 300 runderen en 150 paar den in beslag genomen. De P.T.T.-dienst met Pinkste ren. De P.T.T.-dienst op de kantoren zal op den Tweeden Pinksterdag geheel als op Zondag worden uitgevoerd. Voor den postdienst zullen deze derhalve, evenals op lsten Pinksterdag, ge sloten zijn. Vervoer met D- DMW-treinen in den Pinkstertijd In het tijdvak van 25 t/m 31 Mei 1944 zijn de treinen D 111, DMW 111. D 137 en DMW 162 uitsluitend opengesteld voor reizigers naar het buitenland. Radiopraatje Max Blokzijl. In de serie ..Brandende kwes ties", te zenden op Donderdag 25 Mei 1944, -over Hilversum I, om 18.45 uur, spreekt Max Blok zijl. De fitel van het praatje is: „De stuurlui aan wak'. Gemengde Berichten WEDEROM SLACHTOFFERS VAN ONVOORZICHTIGHEID MET PROJECTIEL. Ondanks all® afschrikwekken de voorbeelden blijven er nog steeds onvoorzichtigen. die op roekelooze wijze omgaan met ge vonden projectielen. Zoo vond thans te Someren de 21-jarige boerenknecht P. tij dens grondwerkzaamheden een verroest proiectiel. waarschijn lijk een granaat van een hou witser uit de oorlogsdagen van Mei 1940. P. beproefde zijn krachten op dit projectiel met behulp van een beitel, waarop het projectiel ontplofte. De ne genjarige iongen V., die in de nabijheid stond, werd op slag ge dood. P. werd zwaar gewond aan handen en gelaat, terwijl twee andere jongens lichte verwon- di gen opliepen. Nadat eerste hulp was ver leend '.verden de drie gewonden overgebracht naar St. Antho- niusgasthuis te Helmond, waar P een hand moest worden ge amputeerd. Ongeluk bij brand. -Tijdens ,een brand in het achterhuis van de boerderij van den landbou wer Timmerman te Varsen werd deze onder steenen, bedolven. Zijn vrouw had de tegenwoor digheid van geest hem te bevrij den. Na door een plaatselijken geneesheer te zijn verbonden, is het slachtoffer naar het zieken huis in Zwolle overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. In- tussehen stond het achterhuis in lichterlaaie. De brandweer kon de brand echter met twee stra len lokaliseeren. Het woonhuis bleef behouden. Twee geiten, een varken en een hond kwamen in vlammen om. Inbraak opgehelderd. De recherche te Delft heeft een dief stal. welke de vorige week werd gefleegd bij den melkhandelaar T. aldaar, opgehelderd. Groote hoeveelheden goederen, w.o. ta felzilver. kousen, costuums, cou pons stof. jiijjcen, distributiebon nen, enz., wérden gestoten. Na een uitgebreid onderzoek zijn thans in arrest gesteld de 24-ja- rige H. uit Delft er, Z. uit Den Haag. Zij hebben bekend, den diefstal te hebben gepleegd. De vrouw van H. had de goederen in een kinderwagen naar Den Haag gebracht, waar ze bij een broer van Z. in beslag genomen konden wordei* De vrouw is wegens medeplichtigheid gearresteerd, evenals de vrouw van Z; RECHTSZAKEN ECONOMISCHE RECHTER. Erwten, en capucijncrs. Op 27 December vervoerde J. van Vliet te Hazerswo ude 400 kilo erwten en 200 capuciiners. Toen hielden de controleurs hem aan, en thans vorderde de Officies 250 boete subs. 1 maand hechtenis en verbeurd verklaring der peulvruchten. Mr. A. Schuering zette uiteen, dat terwille van de financiën het feit werd gepleegd: het von nis werd 150 boete subs. 1 rond. hechtenis met verbeurd verkla ring. F. Overes te Hazerswo ti de had de meevaller, dat in zijn dagvaarding een juridistjhe fout was geslopen, waarom de Officier vrijspraak vorderde voor het koopen en doen ver voeren van erwten en capucij- ners. De opdracht van den boer. P. P. Verdegaal te Noo r d w ii- kerhout had opdracht van een boer gekregen; hij moest SPORT ATHLETIEK. Leidsche re-l cordlijst. Door de Leidschif Athletiek Commissie werd ons!" een dezer dagen de Leidsche re-p cordlijst tregezonden. Deze lijst bestaat uit 4 dee-l len, n.l. heeren senioren en ju-jfh nioren en dames-senioren en ju-M nioren, waarvan wij hier alsw eerste de heeren-senioren-lijstS® publiceeren. Een blik op deze lijst over-E tuigt ons, dat de athletiek inR Leiden en omgeving in den looji!< der jaren een betrekkelijk groo-jfj te vlucht èenomen heeft; diversen records staan tevens geboekt alstl Nederlandsche records en kun-1' nen zelfs als internationaalto „uitstekend" gekwalificeerd wor-,, den. F Ter verduidelijking zij ver-P meldt dat: 1 Engelsche Mijl 1609 M„ .1 yard 0.9172 M,E Zweedsche estafette 400, 309,E 200; 100 M., Olympische estafet-1' te 800. 400. 200. 290' M. en re-B lais dames 290, 100, 80, 60 M.B 100 yards W. Nota Holland 100 M. W. Nota Holland 200 M. W. Nota Holland 300 M. E. de Water Holland 400 M. W. Nota Holland 800 M. C. Stuivenberg Holland 1000 M. W. Slijkhuis Holland 1500 M. W. Slijkhuis Holland 2000 M.J. v. d. Wiel Docos 3000 M» W. Slijkhuis Holland 2. Eng. m. W. Slijkhuis Holland 4000 M. W. Slijkhuis Holland l 3. Eng. m. W. Slijkhuis Holland 1 5000 m. W. Slijkhuis Holland 1 10.000 M. M. v. Steenbergen (D.)j Marathon A. Slingerlandt (D.)j Verspringen: E. v. d. Water Holla: Hoogspringen; D. Nieboer Holldnd Polsstokhoogspringen: .1 J. Noordenbos Holland. A. Gieskes Docoï Discus: A. Biluska Docos Speer: C. Pley Holland Kogel: O. Kroning Holland Hinkstapsprong: E. v. d. Water Holland) Èstafette: 4 X 100 M. Hollans 10 X 100 M. Holland 4 X 400 M. Holland 4 X 1500 M. Holland 3 X 1000 M. Docos Ol. Estafette Holland Zw. Estafette Holland] A 176 kg. niet groen geplukt) erwten en 68 kg. tarwe vervos ren. Maar dat wist hij tevorei niet. want hij wist niet wat ei op den wagen was geladen, zoo dat hij er in was geloopem Tot 15.boete subs. 7 dagen heeh tenis met verbeurdverklarin der producten, besloot de. rech ter overeenkomstig den eisch. Vriendendienst. A. J. II Coenen te Hillegom zou ee! vriendendienst verrichten en ld vervoerde 4!. kg. vet, 3 kg. kaa en 3 'A kg. boter. De Officier con stateerde dat het alles een flin ke waarde heeft, en vorderd) een maand gevangen straf. D< raadsman, mr. Stomps, gaf toe dat het feit ernstig was. doel er geen groote verdienste aai verbonden was. Het vonnis werq 300 boete subs. 1 maand heeh] tenis. Zwarte handel. Voor ee.1 stevigen prijs verkocht- A. v. d Wiel te Leiden sigaren, vool welk feit. dat in strijd met d« distributie-voorschriften is. d( Officier zes weken gevangenis straf eischte. De rechter Iegd) 250 boete subs. 2 maanaei hechtenis op. Van een jongen kocht H. Spie: te Leiden twee voedingsmid' delenkaarten, en de Officie: vond, dat verdachte wel ha( kunnen begrijpen, dat de jon gen daar niet eerlijk aan kwam De eisch luidde twee maandet gevangenisstraf, het vonnis drii weken. Melkboer krijgt 2'-i jaar ge vangenisstraf. „TJ bent we een der ergste gevallen vat zwarten handel in boter en an dere levensmiddelen, welke il in het laatste jaar ter berécn ting heb gekregen", aldus ver welkomde de economische rech ter te Arnhem den reeds eeni ge maanden gedetineerden 28-ja ïigen Nijmeegschen melkhandc laar H. C. Oosterlaak. die gedag vaard was wegens het in weke lij ksche porties afleveren val niet minder dan 1200 kilo bote: zonder bon in totaal aan eei thans in Veenhuizen een stra

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2