MUROPIAST Plv. Hoofdred.: W. d« Vries. Den Haag: Red. Buitenland: Mr. H. Geiac, Leiden; Red. Binnenland. Stad en Sport: M. Zonderop. Lelden. Red. Omgeving: L. Rooien. Leiden .'Verantwoor delijk voor de adv.C- de Heiden. Leiden. K 1669 VERDUISTER1NGSTUDEN. van 21 tot en met 27 Mei van 21.45 tot 5.30 uur. Zon on en onder: Dinsd. 23.5: 5.33 op, 21.40 onder. Wnsd. 24.5: 5.32 op, 21.42 onder. Dood.. 25.5: 5.30 op. 21.43 onder. MAANSTANDEN. Dinsd. 23.5: 6.46 op, 22.57 onder. Wnsd. 24.5: 7.27 op, 23.57 onder. Dond. 25.5 8.15 op. BINNENLAND Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen. De Holland- sche Maatschappij der Weten schappen hield Zaterdagmiddag te Haarlem een algemeene ver gadering onder leiding van den vice-voorzitter, jhr. F. J. J. van Lennep, die in zijn openings woord o.a. de verscheiden leden prof. Zeemap. prof. Kernkamp, mr, dr. ir. Waterschoot van der Gracht en prof. Le Cosquino de Bassy herdacht, en er aan her innerde, dat het directorium der maatschappij een gevoelig ver lies leed door den aood van mr. J. N. J. E. Heerkens Thijssen. De financieele toestand der maatschappij is niet ongunstig. Frof. Boschma ontving o.m. een bijdrage van f 100.voor aan koop van een schelpencollectie voor het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie. Nadat dr. Jac. van Ginneken vervolgens een voordracht had gehouden over „Het mysterie der menschelijke taal" werden tot binnenlandsche leden der maatschappij benoemd dr. K. W. Dammerman te Leiden en prof. dr. J. H. F. Umbgrove te Delft en prof. jhr. dr. P. J. van Winter te Groningen. De bate van het Pieter Lan- genhuizen Lambertuszoonfonds voor 1944 werd toegekend aan prof. dr. A. D. Fokkep te Haar lem voor den bouw van een Huygens-orgel in het gebouw van Teyler's stichting te Haar lem. Ket prijzen van geëtaleerde goederen. Zooals dezer dagen bekend is gemaakt, moeten mei ingang van 25 Mei 1944 alle uit gestalde goederen op voor het publiek duidelijk zichtbare wij ze zijn geprijsd. Dit geldt voor alle takken van handel, dus ook voor den kunsthandel, den han del in antiek. schilderijen, kunstniiverheidsvoor werpen en alle andere ten verkoop aange boden waren. Overtreding van deze beschikking kan worden opgevat als een poging tot prijs opdrijving. Adreswijziging. Het bureau Volkskultuur en Volksontwikke ling van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kui tuurbescherming is met ingang van 19 Mei 1944 verplaatst naar Loolaan 63, Apeldoorn. LangsXbi/nischen weg tot st\Éi gekomen! Daarom zijn de vazen van muropiast zoooparten her kent u ze onmiddellijk, leder model munt uif door sierlijk heid en bijzonder froate lint. IET ER OP dot iedere vaoi is voorzien van nevenstoond MUROPIAST merk! CHEMISCHE nODVCTEM i GEÏNTERNEERDE BURGERS IN INDIc. Het Nederlandsche Roods Kruis ontving weaeiom opgaven van in Neaerlandscn-Indvi ge ïnterneerde burgers van Neder landsche nationaliteit. Van de navolgende geïnterneerden kon den 'ot op heden ^ie adressen der naaste familiebetrekkingen of van andere beianghebbenuen hier te lande niet worden opge sp oord. A. H. R. van Bebber, 43, koop man, G. L. T. Becker, 60, koop man, W. R. Becker, 26, planter, A. P. C. van Beek, 46, leeraar, A. Beekhuizen. 24. koopman, F. J. Beern. 19. leerling, F. W. Beets, 19. leerling. A. Bekkering. 69. ho telhouder, P. H. van den Belt, 27, apotheker. W. van der.Belt, 40. leeraar, A. A. Bentfori van Valkenburg, 56, planter, J. Be- rendsen, 60, importeur, H. T. Berfelo, 50, Gepensioneerd. K. van der Berg, 49, ingenieur of machinist, G. M. Bergman. 53, planter, T. G. Berg'mans, 27. ar senaal employé, W. P. Berke laar, 54, gepensioneerd, A. J. J. Berkholu, 54. leeraar, J. Ber tram, 54. leerlooier. L. T. A. ,Bes- te. 38, ingenieur of machinist, J. H. Beuken, 13, leerling. L. A. van Beruden, 52. werkzaam bij het transportwezen, J. Beverloo, 51, werkzaam in een bakkerij, Vi. H. Beijmnk, 62, zonder be roep, G. A. van Beijnum, 64, lee raar. J. A. Blegman, 53. planter, N. J. Bink. 58, klerk. W. Bink, 40, werkman. G. A. Blaas, 45, in genieur of machinist, V/. J. Blee- ker. 48, zonder beroep, C. N. Bliek, 56, koopman, F. Blind, 59, zonder beroep. J. E. Blitz. 60. ac countant, E. de Block. 18. leer ling. F. de Block, 51. werkzaam in een wasscherij. J. Blom, 55, werkzaam bij maatschappij, V. A. Blondeau. 34, planter, C. J. de Bruyn Kop», 19, leerling. J. C. Bocbardt. 58, werknemer, F. F. de Bode. 31, ingenieur of machinist, H. J. X. Boer, 27, zon der beroep. D. A. de Boer, 53, werkzaam bij onderneming. G. G. de Boer, 38. planter, H. A de Boer, 41, werkzaam bij maat schappij. J. A. de Boer, 56, ge pensioneerd. A. E. Boers. 24, werkzaam bii maatschappij. H. Boers, 55. ambtenaar. W. G. J. Bohnen, 49. planter, M. Bode graaf, 55. gemeente-ambtenaar, G. J. Bonvanie. 39, planter. B. Boogaard, 47. zeeman. W. Boon stra. 33. electrotechnisch, inge nieur. J. van der Borden. 36, planter 'en ingenieur, .T. W. A. Borg. 54, planter, F. A. Bonte, 42. werkzaam in ziekenhuis. J. Bos. 57, f epensioneerd. P. Bos, 23, koopman. J. Bosscher. 42. se cretaris G. I. Bosma, 43, plan ter, A. H. Bothe, 52, koopman, J. M. Bothe, 30, koopman. J. Bottelier, 40, kapper, H. H. Bolt- ger. 53. zondqr beroep. Bou- man. 56. leeraar, H. Bout. 59. ge pensioneerd. M. Bouvrr.on 45, koopman, G. Bouwmeester, 37, tin,merman. W. Bouwmeester, 60, klerk. G. J. A. Braaksma. 29, werkzaam bii vliegtuigfabriek, W. II. Brabander. 53 werkzaam ■bij maatschappij. N. E. Breeman, 54, gepensioneerd. J. E B. van Breemen, 57. werkzaam bij maatschappij. J. F. tor. Brink. 25, studem, C. A. ten Brink 37, planter. G. van der Broek. 53, gepensioneerd. G. A. M Brons geest, 59. gepensioneerd. M. J. Brouwers, 51, planter, A. V. A. Brons, 41. koopman. D. H. H. Brons, 34. werkzaam bij petro leum mij., W. J. L. Bruining. 57. gepensioneerd, C. J. de Bruvn Kops. 19. leerling, B- Buddingh, 56. leeraar. J. A. Buissink, 59, zonder beroep. J. G. Bunders. 47, hotelhouder. E. Bunde. 57. plan ter. D. F. van der Burg. 56, werkzaam in slagerij. H. Burger. 53, schilder. J. P. Burger, 53, ge pensioneerd. A. van der Burg'h, 42. zonder beroep. H. A. Bur- lage. 57. gepensioneerd, H. J. Brugman. 53. ingenieur of ma chinist. L. E. Buschkens. 59, koopman. A. J. Buyze. 42. lee raar. P. F. Westenberg. 53. tech- niker, Jeanne Toorop. 28. zop der beroep. Gustaar Toorop. 31 -. J. C. Toorop. 4-,mevr. C. E. Westerberg. 41. J. L. Westenberg. 20, zonder beroep, roep. Belanghebbenden geheven zich ter verkrijging van nadere -in lichtingen te wenden tot de Ve afdeeling van het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Dr. Kuyperstraat 9. te 's-Gravenhage. onder op gave van zoo volledig mogelijke gegevens omtrent adres, voorna- YOEDINGSGEWASSEN IN EIGEN TUIN. Nog cenige wenken over maïs. Geeft de maïs een plek in de volle zon! Hoe meer zon. des te beter de ontwikkeling van de stengels, bladeren en zaden. Zaait of plant ze dus nimmer in de schaduw. De geschikste zaai tijd ligt tusschen einde April en half Mei. In plaats van té zaaien kan men de maïs ook in den tuin uit- pïanten. Evenals het zaaien wordt dit door velen te vroeg gedaan en door velen anderen te laat. De beste tijd voor het uitplan- ten der maïsplanten is ongeveer van 15 tot 25 Mei. Reeds van den beginne af vormt een maïsplant dicht on der de oppervlakte een uitge breid wortelstelsel. Dit is nood- kelijk voor haar verdere ont wikkeling in den zorner. Daarom moet dc- groei zoo weinig moge lijk storing van de verplanting ondervinden. Een eerste vereisch- te is daarvoor, dat de wortels bii de verplanting niet beschadigd worden. Daarom verdient de ver planting met de wortelkluit van in potjes geteelde maïsplanten aanbeveling. Zooals men weet, worden voor de verplanting ook zeer veel de gewone maïsplanten zonder wortelkluit gebruikt. Men behan- dele deze zoo voorzichtig moge- liik. Trekt ze dus niet ruw uit den grond van het zaaikistje of uit den broeibak, waarin ze on der glas geteeld werden, want daardoor worden niet alleen de wortels afgescheurd, doch ver liest de plant ook den zaadkorrel, waaruit ze is voortgekomen. Laat de planten vóór de ver planting ook niet al te groot wor den: niet grooter dan uiterlijk 15 cm. Laat ze ook niet in zon en wind uitdrogen. Plant ze zoo spoedig mogelijk na het uit den grond halen of na de ontvangst. Bij droog weer wordt niet ver zuimd om de planten nog eens te gieten. Voor zoover noodig. wordt dit later nog eens herhaald. Aldus kan reeds spoedig de hergroei der verplante maïsplanten weer be ginnen. men, geboortedatum. beroep, werkgever en laatsfcbekende adres der geinterneerden. Wat is voedingrssniker? Nu voortaan voor kinderen van 0 en 1 jaar op dep kinderbon uit sluitend kindermeel en voedir.gs- suiker beschikbaar worden ge steld, in plaats van. zooais tot du.-ver. rijst, kindermeel, gort of vpedingssuiker. is er verhoog de belangstelling voor voedings- suiker te constateeren, welk pro duct. naast andere artikelen, als keuzeartikel ook op den be schuitbon verkrijgbaar is. Men dient echter te weten, dat het product slechts in beperkte mate er. dan nog in speciale zaken van kindervoeding, te koop is. Voe- tiingssuiker is pamelijk een spe cifiek voedsel voor zieke en zwakke kleine kinderen cn min der geschikt voor normale con- sumptie-doeieinden. Het is geen suiker, in dén huishoudeüjken zin van het woord, zooals velen schijnen të meenen. Voedings suiker bestaat uit zetmeel van aardappelen of graan, omgezet tot kooihydraatver.bindingen. Het product w-ordt gebruikt om 'stoornissen bij de spijsvertering van zuigelingen en kleine kin deren. ontstaan door overmatige gisting, te voorkomen of te ver minderen. Ph. Mees t In den leeftijd van zeventig jaar is Zaterdag avond te Rotterdam, dat zijn ge boorte- en woonplaats was, over leden de heer Ph. Mees. De heer Mees was sinds 1 Januari 1903 lid van de firma R. Mees en Zn. Tijdens zijn werkzaam leven heeft hij verschillende commis sariaten waargenomen. Zoo was hij president-commissaris van de Rotterdamsche Hypotheekbank voor Nederland, van de Rotterd. Lloyd, van de machinefabriek Rejneveld te Delft, de Houtin dustrie Pivus te Eindhoven, de Spaarbank "te Rotterdam en de Nederlandsche Gist- en Spiri tusfabrieken te Delft e.a. en commissaris van verschillende andere instellingen en onderne mingen. De heer Mees, die voor zitter was van de Rotterdamsche Bankiersvereeniging, was sedert 1921 consul-generaal van Zwe den. Naast de ridderorde van de Nederlandsche Leeuw droeg hij SPORT VOETBAL. West wint met 1-0 van Noord. De distrkts- wedstrijd te Sneek tusschen de vertegenwoordigende elftallen van het Westen en het Noorden is door het Westelijk elftal met 1-0 gewonnen hoewel van een westelijke suprematie geen spra ke was. Het is een wedstrijd ge worden tusschen twee ploegen, welke vrijwel volkomen aan el kaar gewaagd waren. In techniek waren de westerlingen hun te genstanders wel iets de baas, maar van de westelijke voorhoe de, waarin Daudey van Hermes DVS op de plaats van Dumorlier speelde, ging gedurende den ge- heelen wedstrijd betrekkelijk weinig uit. Trouwens geen der rood-hemden trad nu bepaald op den voorgrond en uitblinkers zooals de noordelijke ploeg er eenigen telden, hebben wij bij de westerlingen niet kur.nen ontdek ken, of het zou doelman Kraak moeten zijn, die vooral tegen het laatst bewezen heeft een doelman van extra klasse te zijn. Van een bepaald veldoverwicht van een der partijen was geen sprake. De westelijke ploeg kan met deze 1-0 zege dubbel en dwars tevre den zijn, want nadat de wester lingen uit enkele hoekschoppen waren gestart, kwamen de wit- hemden onmiddellijk volop in ac tie, zoodat Kraak gelegenheid kreeg zijn talent te toonen. De noordelijke middenlinie, bestaan de uit de gebroeders Blom en Kammeyer werkte hard en wist geregeld haar voorhoede aan het werk te zetten. De afwerking der westelijke aanvallen was bepaald slordig en in dit opzicht gaf Abe Lenstra zijn tegenstanders een lesje, door een zeer fraai schot te lossen, dat Kraak nog juist over de lat stompte. Aan den an deren kant voorkwam Marcus een doelpunt door het leder van de doellijn te trappen toen Kolt- hoff reeds was gepasseerd, ter wijl Kick Smit even later bii een gevaarlijke doelworsteling naast schoot. 6 minuten voor de rust werd Fischer vrij spel gelaten en foutief dekken in de witte ach terhoede was oorzaak, dat rechts binnen Daudey kalm kon inschie ten (0-1). Na de rust draaide de weste lijke machine eenigen tijd op vol le toeren, doch al spoedig kwam noord ook weer aan bod, waarna een vrijwel gelijk opgaande strijd voigde. Een geweldig hard schot van Fischer verwerkte Kolthoff met moeite. De noorde lijke middenvoor van Beek werk te zich vervolgens eens alleen door de roode achterhoede; voor Kraak 'gekomen, schoot hij ech ter naast. De westelijke ploeg speelde teveel in de breedte, ter wijl de roode voorhoede voor het doel verre van doortastend was. Noord daarentegen had pech, toen de paal bii een schot van Wuyts Kraak te hulp kwam. Blom jr. maakte ongeveer 20 mi nuten voor het einde hands in het strafschopgebied, doch Kuppen richtte uit de toegekende straf schop veel te hoog. Het was voor al aan Kraak te danken, dat de o.i. alleszins verdiende gelijkma ker voor noord uitbleef. De eindstand van de districts- wedstrijden is nu: gesp.gew.gel.verl.doelp.pnt. West 3 3 0 0 11—2 .6 Zuid 3 111 4—8 - 3 Noord 3 0 2 1 5—6 2 Oost 3 0 1 2 4—8 1 De promotiecompetitie der 3e klasse in District ,11 heeft voor Wassenaar een fraaie 3-0 over winning opgeleverd tegen Fortu- na. zoodat de Wassenaarsche club op het oogenblik weer bovenaan staat, doch met twee wedstrijden méér gespeeld dan VFC en VOC aangezien de ontmoeting tusschen deze twee clubs niet door ging. De stand is nu: Wassenaar 7 3 11 1716 7 VFC 5 2 2 1 8—7 6 VOC 5 3 2 9— 8 6 Fortuna 7 2 2 3 14—15 6 Laakk'w. 6 2 1 3 8—10 5 In het oosten won Vitesse met 5-0 nog van Borne, maarBe Quick is reeds kampioen! In het Zuiden hield VVV moe dig vol, "versloeg TSC met 5-2 en behoudt dus nog een klein kansje op promotie. ook twee Zweedsche onderschei dingen: hij was namelijk Com mandeur van de Koninklijke Vasa-orde Ze klasse en Ridder van de Koninklijke Nordstjarne- orde. „Mnd. Ocht.bld." Sitt. Boys 7 4 2 1 26—14 .10 Limb.gia 7 4 2 1 1912 10 V.V.V. 7 4 12 19—10 9 Goes 7 2 2 3 10— 8 T.S.C. 8—17 S—38 1 De uitslagen Districtswedstrijd: Noord-West 0-1. District II. Promotie 3e kl.: Wassenaar-Fortuna 3-0. District III. le kl.: Ensch. Boys- PEC 3-1, Prom. 2e kl.: Vitesse- Borne 5-0. District IV. Promotie 2e kl.: TSC-VVV 2-5. Bekerwedstrijd. Vierde ronde: Wageningen-Tubantia 1-2. Doeos. De wedstrijdserie van Docos voor elftallen, spelen de in de eerste klasse onderafd. Leiden van den N.V.B., hebben gisteren een gunstig verloop ge had. De eerste wedstrijd Fore-' holte—Docos eindigde in een ge lijk spel 1-1, en werd door Fore- holte gewonnen na het nemen van penalty's. De wedstrijd Lug- dunumU.V.S. 4 werd met 2-1 door UVS 4 gewonnen. In de veriiezersronde kwamen Docos 2 en Lugdunum 3 tegen elkaar. Dit werd een 6-1 overwinning voor Lugdunum. De finale Fore'nolte U.V.S. 4 was een pittige wed strijd. Geestdrift overwon de techniek. Al in de eerste minuut scoorde Foreholte en nog voor de rust brachten zij den stand op 2-0. Deze bleef zoo tot het einde. Foreholtp is door deze overwin ning winnaar geworden van dit tournooi en heeft hierdoor voor een jaar dezen wisselbeker in de' wacht gesleept. KORFBAL. De uitslagen: Kampioenschap van Nederland: Westerkwartier-Wordt Kwiek 11 5; Het Zuiden-ZKC 2-3. De stand in de kampioenscompetitie is nu: W.kwart. 4 4 0 0 3611 Zuiden 4 3 0 1 13— 6 6 Z.K.C. 3 2 0 1 9— 8 4 R. bleek 3 1 0 2 6—20 2 P.S.V. 3 0 0 3 2—10 0 W. Kwiek 3 0 0 3 10—21 0 HOCKEY. Kampioenschap van Nederland. Beslissings wedstrijd: Hilversum-P.W. 20 (Hilv. kampioen). LAWNTENNIS. De uitsla gen: Hoofdklasse: De Blauwvoet- DDV 2-5 (gest.) (DDV kamp.), le kl.: Siod-Rood Wit I 4-6. .N.we Marlot Club II-Thor L 6-4. CRICKET. De competitie. De uitslagen zijn gew. door Rood en Wit met 86 runs op de le innings. Excelsior-H.BS. Gew. door H.B.S. met 52 runs Haarlem-H.C.C. 2. Resultaat 1 draw. PI.C.C. 2 scoorde 141 runs voor 8 wickets. Haarlem scoor de 83 runs voor 6 wickets Ctijd) ATHLETIEK. Docos. Bij de gisteren te Beverwijk gehou den junioren-competitiewedstrij den werden door Docos de vol gende resultaten bereikt: Afd. A: Docos a wint van LDA a met 62- 36. Bijzonder vermeld dient te worden de 4 x 100 m. met de ioopers Post. v. Zijl, Velthoven en Tuinman, die het clubrecord verbeterden en brachten op 50.7 sec. Bij een beteren wissel had het record flink beneden de 50 sec. komen te staan. Docos B wint van ZEV 1 met 53-36 punten. De verdere uitslagen zijn: afd. B.: Docos I-Docos III 39-38. Docos I-1 ZEV IV 39-19. Docos II-DEM I 20-38. -Docos II-ZEV II 35-22. Do- cos V-Doeos IV 27-30. Dem II- Docos V 37-21. Docos IV-Dem Iï 20-37. De invitatie 3000 M. werd voor Docos gewonnen door L. v, d. Steen, terwijl J. v. Heteren, tweede werd. Brunhilde te Rotterdam. Op de Nationale Atletiekwedstrij den. die op 21 Mei j.l. te Rotter dam om den „St. Eloy-bekera werden gehouden, behaalde Brunhilde de volgende resulta ten: Dames 200 M. C: le prijs A. Cats. 28.5; 3e prijs W. Deyn, 28.7.' Kogelstooten C: 2e prijs A. Cats 7.80 M:: 5e pi. I. Koelcmey 6.93 M. Relais 200-100-80-60 5e pl. 1 M. 4.3 s. 80 M. meisjes A: 4e pl. Fr. .Kantebeen 11.2. KogelstooJ ten A: 4e pl. L. Olivier 7.65 Ml Vèrspringen B: le pr. A. de Lig- ny 4.65 M.; 4e pl. N. Kwestroo 4.13 M. De totaal-uitslag van deze wedstrijden luidde: 1. Vic toria 74 p„ 2. Minerva 54 p.. 3. Hollandia 51 p.. 4. Brunhilde 41 p„ 5. Sparta 19 p., 6. Concordia 12 p.. 7. Vius 11 p., 8. Achilles 6 p., 9. Alliance 3 p. TURNEN Districtsturmved- strijden in Rotterdam. Giste ren werden in Odeon te Rotter-

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2