FRIESCÈ GEBHTEN HOEVE P'iv. Hoofdred.: W. d« Vri«®, Deo Haagt Red. Buitenland: Mr. H. £»<>sc. Leiden: Red. Binnenland, Stad cn Sport: M. Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen, Leiden, Verantwoor delijk voor de adv.C de Heiden. Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. van 21 tot en met 27 Mei van 21.45 tot 5.30 uur. Zon on en onder: Zond. 21.5; 5.36 op, 21.38 onder Maand. 22.5: 5.35 op. 21.39 onder MAANSTANDEN. Zond. 21.5: 5.42 op. 20.31 onder Maand. 22.5: 6.11 op, 21.47 onder (N. M.) BINNENLAND PAUSELIJKE GAVE VOOK NED. ZIEKE KINDEREN. 87 vaten levertraan. Kaar de Utrechtsche redacteur van de „Tijd" mededeelt, heeft Z. H. de Paus dezer dagen via den Berli.jnschen Nuntius, Mgr. Orsenigo. aan Z.H.Exc. Mgr. dr. J. de Jong. Aartsbisschop van Utrecht, medegedeeld, dat uit Vaticaanstad was afgezonden een aantal vaten levertraan ten behoeve van Nederl3ndsche zie ke kinderen. In dat telegram werd. naar wij vernemen, aar den Aartsbisschop verzocht, zich m verbinding, te stellen met het Nederlandsche Roode Kruis dat inmiddels de levertraan reeds door bemoeiingen van den Beauftragte van het Roode Kruis in ontvangst heeft genomen. In overleg met het Nederlandsche Roode Kruis en den geneeskun digen hoofdinspecteur is besloten de levertraan 37 vaten van 100 liter te distribueeren on der de sanatoria en ziekenhuizen met omvangrijke afdeelingen voor tuberculose-patiënten. on geacht de kerkelijke gezindte. Opsporing ingevolge hét econo misch sanctiébesluit. Bii be sluit van de secretarissen-gene raal van de departementen van Landbouw en Visscherii. van Handel en Nijverheid en Scheep vaart en van Justie is met ingang van 18 Mei bepaald, dat hij die opzettelijk niet voldoet aan een vordering, door een opsporings ambtenaar krachtens eenig voor schrift van het Economisch Sanc- tiebesluit 1941 gedaan, gestraft wordt met gevangenisstraf van ten hoogste vier maanden of geldboete van ten hoogste twaalf honderd gulden. Bovendien kan bij veroordee ling de bijkomende straf ver beurdverklaring worden opge legd. 'Vf vj* 'n ADELAAR-PRODUCT PRIMA! KOGGI?BB<>oD van fjalure Bevordert de spijsvertering. ROTTERDAM DEN HAAG Telef. 38427 Tetel. 333298 BURGEMEESTERS ONTSLAGEN. Bij besluit van den commis saris-generaal voor Bestuur cn Justitie is met ingang van 25 April 1944 eervol ontslag ver leend aan: A. Becking als bur gemeester van Zuid-Beijer- land; J. L. Brinkerink ais bur gemeester van Oude en Nieuwe Tonge; F. W. van Driel als bur gemeester van Nieuw-Helvoet; F. Nieborg als burgemeester van Stad aan 't Haringvliet. Bij besluit van den commissa ris-generaal voor Bestuur en Jus titie is onmiddellijk ingaand, ontslagen: mr. K. Hoekzema als burgemeester van Oostburg; A. P. Kostense als burgemeester van Biervliet: A. H. S. Stemer- ding als burgemeester van Oost en West-Souburg: J. A. Marlijn als burgemeester van Veere; F. A. van Rosevelt als burge meester van Schoondijke. Bij besluit van den commissa ris-generaal voor Bestuur en Justitie is jhr L. E. D. S. von Bonninghausen tot Herinchave, onmiddellijk ingaand, ontslagen als burgemeester van IJzen- dijke. De Duifsche taak in de bezet te gebieden in het' Oosten. De permanente vertegenwoordiger van den rijksminister voor de be zette gebieden in het Oosten. Gauleiter und Reichsstatthalter dr. Meyer, heeft dezer dafeen een bezoek gebracht aan den rijks commissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden, rijksmi nister dr. Seyss-Inquart, teneinde met dezen en met den leider van het Arbeits'oereich der NSDAP der Nïederlande, Oberdienstlei- ter Ritterbusch, vraagstukken van den Nederlandschen inzet in het Oosten te bespreken. In het kader van dit bezoek hield Gauleiter dr. Meyer een voordracht over de Duitsche taak in de bezette gebieden in het Oos ten. Daarbij wees hij in het bij zonder op het Nederlandsche aan deel in de vroegere kolonisatie in het Oosten en schetste hij iu bij zonderheden de étappes van den Duitschgermaanschen arbeid in het Oosten. Telkens wanneer het rijk sterk genoeg was de binnen- Aziatische rassenvolken te weer staan .stond de zaak van het rijk er goed voor zoo zeide spr. Wanneer het rijk echter zijn his torische missie in het Oosten ver gat, overstroomden de rassenvol ken de rijken van Europa. In aansluiting op de histori sche uiteenzettingen schetste Reichsstatthalter dr. Meyer het Duitsche opbouwwerk in de be zette gebieden in het Oosten. Het beeld, dat hierdoor bij de tde- hoordeVs ontstond, was daarom bijzonder indrukwekkend, omdat dr. Meyer op zeer openhartige wijze alle problemen opsomde, die voortvloeiden of voortvloeien uit het Werk in het Oosten. Correspondentie met krijgsge vangenen en burger-geïnterneer den in Japansche kampen. Het Nederlandsche Roode Kruis deelt mede? dat. ingevolge ontvangen voorschriften, voor corresponden tie met krijgsgevangenen en bur ger-geïnterneerden in Japansche kampen in den vervolge gebruik moet worden gemaakt van spe ciale correspondentieformulieren. Deze formulieren zijn op aan vraag verkrijgbaar bii de volgen de afdeelingen van het informa tiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis te 's Gravenhage: a. v.oor krijgsgevangenen bil de le afdeeling, Kortè Voorhout 14: b. voor burger-geïnterneerden bij de 5e afdeeling, Dr. Kuyper- straat 9. In de aanvraag dient te worden vermeld de naam, voornamen en het kamp van den krijgsgevange ne of geïnterneerde, waarvoor de formulieren zijn bestemd. Voorts wordt nog medegedeeld, dat de sedert begin Maart i.l. ontvangen brieven of briefkaar ten voor bovengenoemde krijgs gevangenen of geïnterneerden worden terugontvangen of niet konden worden doorgezonden. Zij. die deze correspondentie wenschen terug te ontvangen, ge- lievefl dit in de aanvraag te ver melden. Arbeidsdienst verplicht voor Nederlanders, die in Duitschland willen studeeren. Naar de Deutsche Akademische Aus- tauschdienst, filiaal Den Haag, mededeelt, moeten krachtens mi nisterieel besluit alle Nederlan ders van beiderlei kunne, die aan een Duitsche hoogeschool willen studeeren, tevoren Nederland- GRASLANDONDERZOEK. Hoewel er de laatste jaren in ons land veel grasland tot bouw land is omgezet, beslaat de op pervlakte grasland toch nog on geveer de helft van den cultuur grond. De pogingen om deze groote oppervlakte grasland nog meer in dienst te stellen van de voedselvoorziening, worden on verdroten voortgezet. Een groot deel van het onderzoek, dat op korten termijn resultaten ople vert en dienstbaar kan worden gemaakt aan de voorlichting, be staat thans in het analyseeren van ruwvoedermiddelen, waar van hooi. kuilvoer en kunstma tig gedroogd gras de voornaam ste zijn. Deze analyse geschiedt door het Centraal Instituut voor Landbouwkundig onderzoek te Wageningen. De uitkomsten van het onderzoek worden dienstbaar gemaakt aan het opstellen van rationeele voederrantsoenen. Hierdoor wordt bereikt, dat de beste kwaliteit voer kan worden verstrekt aan de meest produc tieve koeien. Onderzoek van monsters. Tallooze monsters worden ge régeld uit alle deelen des lands naar het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek ge zonden. Uit het onderzoek van een groot aantal monsters kunst matig gedroogd gras blijkt, dat ondanks 'de moeilijkheden van de stikstofvoorziening op grasland, de kwaliteit behoorlijk op peil blijft. Dank zij de intensieve voor lichting en dank zij het geregelde onderzoek van het product, wordt er vrijwel uitsluitend eerste kwa liteit gras gedroogd. Wanneer men bedenkt, dat dit product nog slechts enkele jaren in ons land bekend is. dan is er stellig reden om van succes te spreken. Behalve de genoemde onder zoekingen. die er vooral op ge richt zijn op korten termijn raad te verschaffen, wordt door de af deeling Grasland en Voederbouw van het Centraal Instituut voor Landbouwkundig Onderzoek ook gewerkt aan vraagstukken, wel ke op langen termijn resultaten kunnen opleveren. Zoo is or de laatste jaren naar gestreefd de verbetering van verwaardoosd grasland (waarvan zich nog be langrijke complexen in ons land bevinden )ter hand te nemen. De ervaring leert, dat hier niet één bepaalde maatregel bijv. verbe tering van de ontwatering of ruil kaveling, afdoende is. Met de verbetering van de ontwatering of ruilverkaveling moeten ont sluiting van d.e gebieden, verbe tering van de bemesting en voor al verandering in gebruikswijze hand in hand gaan. Het is als een vorm van binnenlandsche koloni satie te zien. welke, indien zij goed wordt aangepakt, tot pro- ductieverhooging in vele streken van ons land kan leiden. Daartoe is echter een beter in zicht noodig in de werking van de maatregelen, welke ten doel hebben den cultuurtoestand op peil te houden en te verbeteren. Hier spreekt het practische in zicht van den man. die de boer derij beheert, een groote rol. Het is een van de doeleinden van de afdeeling Grasland" en Voe derbouw om dit practische in zicht door onderzoek beter vast te leggen en daardoor den min der ervaren en iongen boer te doen profiteeren van de kennis der ouderen. Eenerzijds wordt door de medewerking van practi ci. die geregeld noteeren hoe ze hun bedrijfsvoering regelen, ma teriaal voor onderzoek verkregen, en anderzijds wordt door gere gelde controle van de grasmat nauwlettend nagegaan in welke richting de vruchtbaarheidstoe stand en productiviteit onder in vloed van allerlei maatregelen zich bewegen. Het laat zich aan zien, dat deze proefnemingen op den duur groote waarde zullen krijgen. Watervoorziening. Een onderdeel van het gras- lanaonderzoek. dat in de toe komst meer aandacht zal vragen, is de beteekenis van de water voorziening. Vooral in perioden van sterken grasgroei en sterke verdamping treedt er vochtge- brek op en zou er meer regen moeten vallen om de opbrengst verder te verhoogen. Er worden nu proeven genomen om dit te kort op kunstmatige wijze weg te werken door op bepaalde tijden te sproeien. Het behoeft geen be toog, dat het resultaat van de on derzoekingen gedurende één en kel jaar geen voldoende hou vast geeft. Hoewel reeds in den zomer van 1941 in sommige ge vallen een oogstverdubbeling werd vastgesteld, kan men nog slechts spreken v.n een begin. Dé proefnemingen worden voort gezet. Meestal wordt niet beseft hoeveel werk en vooral geduld daarbij noodig is. De rol. welke net Centraal Instituut voor Land bouwkundig onderzoek te Wage ningen daarbij speelt, moge met het bovenstaande echte voldoen de duidelijk geschetst zijn. schen arbeidsdienst vervullen, voor zoover zij volgens medisch oordeel daartoe geschikt bevon den worden. Loonen en arbeidsvoorwaarden in cle baksteenindustrie. De gemachtigde voor den arbeid heeft overwogen, de regeling voor loonen en andere arbeids voorwaarden in de baksteenin dustrie te herzien. Hij is even wel tot de conclusie gekomen, dat de samenstelling van een nieuwe Tegeling thans onmogelijk geacht moet worden. Even *el is door deze beslis sing de mogelijkheid, om door middel van loonsverhooging re delijke. dan wel noodzakelijk ge achte correcties op de loonen toe te pagsen, niet weggenomen. Der gelijke aanvragen, welke uite raard een individueel karakter moeten dragen, zullen door den gemachtigde steeds op zichzelf worden beoordeeld. Zij behooren te worden ingediend op formulie ren, welke bii het bureau van den gemachtigde verkrijgbaar zijn gesteld. Politiek weekpraatje. Het politieke weekpraatje van Max Blokzijl, uit te zenden op Maan dag 22 Mei 1944 over Hilversum I om 18.45 uur draagt tot titel: ..Van goede getuigen voorzierf." Gemengde Berichten Onvoorzichtige kanovaarder verdronken. Donderdagmor gen is een 21-jarige jongeman uit Amsterdam, die met een vrienu naar het Gooi was gekomen, in de vestinggracht te Naarden verdronken: Het slachtoffer G. van L.. had met zijn vriend ieder een één-persoons kano gehuurd, j waarmede zij in de Vesting- gracht gingen varen. Op een ge geven moment kwam van L. op het idee om op de kano te gaan zitten. De kar.P sloeg om en van 1 L die de zwemkunst niet mach tig was, verdween in de diepte. Zijn vriend, die achter van L. aanvoer, kon hem niet redden, daar hij evenmin zwemmen kon. De 16-jarige Jacob Meester uit Naarden zag het ongeval gebeu ren en sprong in het water, doch van L. was toen reeds in de diep te verdwenen. Na tweemaal duiken wist Meester den dren keling te grijpen en naar den kant te brengen. De levensgee- ten bleken toen echter reeds te zijn geweken. Hij wist geen .raad met zich zelf. Vroeger was hjj „een sloome duikelaar", die met zichzelf geen raad wist. Dikwijls keek hij'met jaloersche-biikken naar die flinke kerels in de Waffen li Toen deed hij de groote stap van zjjn leven en meldde zich als vrijwilliger. Nu had hrj een doel in zfln leven, zijn lamlendig heid was verdwenen. Doe als hij. Meldt U voor één der keuringen, die iedere maand plaatsvinden en in de dag bladen bekend worden gemaakt. U krijgt daar alle inlichtingen. ADRES WOONPLAATS verzoekt toezending cencr brochure over de Waffen ff. Uitknippen en inzenden aan Ersatz-kommando Niederlande. Korte Vijverberg 5, Den Haag. KÜCHTSZAKEN Tijders de ethletiekwedjtnjden van de A V '23 in het Olympisch stadion te Amsterdam slaagde Slijkhuis erin het Nederlandsch record over twee Ergeische mijlen, dat met 9 min 41.4 sec. op naam van Jan Zeegers stond, te verbeteren in den tijd van 9 min. 16 6 sec De nieuwbenoemde voor zitter der Nederlandsche Athletiek Unid, ir A. Peulen, feliciteert Slijk huis met zijn prestatie CNF/Noske/Pa* m ECONOMISCHE RECHTER, Het kruisje. A. B. M. v. Werf te Leiden had een kruis- 31 je weggewerkt dat stond op^ deBl distributiestamkaart, en dooln die werkwijze pleegde hij ver- valsching. De Officier consta-, teerde dat het feit was gepleegd om zich te bevoordeelen, dus 'j eischte hij veertien dagen ge- vangenisstraf. Het vonnis var c den. rechter bepaalde zich tol 25 boete subs 12 dagen heeh- tenis. s Leer om leer. Van de 13 - platen leer die mej. M. E. Kc voet te Leiden ontving om tel distribueeren onder daarvoor iu 9 anmerking komende schoenma- :c kers, had ze kans gezien er één te verkoopen en één te verrui len, welk handelsobject volgens a den Officier als ondeugdelijk moest worden aangemerkt, waar om hij 100 boete subs. 2 maan-fcc den hechtenis- vorderde. Het vonnis werd 75 subs. 30 dagen hechtenis. Een leer-afnemer was H. J, Eradus te L e i d e n, die voor hetl* zwarte leer drie weken gevan genisstraf hoorde eischen. Maar ook hij kreeg een geldboete n.l. j 100 subs. 1 maand hechtenis. Dan was er G. F. Tisseur te Leiden die drie pond leer kocht omdat hij zijn schoenen j- niet gemaakt kon krijgen, zooals de toelichting van verdachte luidde, en nu een week gevan genisstraf zich hoorde toeden ken door den Officier. Tot f 20 boete subs. 10 dagen hechtenis veroordeelde de rechter. Een heerencostuum voor het leer ruilde C. N. T. v. Valderen te Leiden, en waar bij het heerencostuum punten waren gegeven, vorderde de Officier 25 boete subs. 10- dagen hech- tenis, in welk geval ae rechter het met den Officier eens Was. Strafbare handel. J. C. Beerfi te Leiden handelde in kleed jes, waarvan hij dacht dat geen punten of vergunning bij te pasfe behoefde te komen. En waar dit el het geval was, vorderde de t Officier 1500 boete subs. 3 i maanden hechtenis, benevens 1 verbeurd verklaring der kleed jes. Het vonnis luidde 500 boe te subs. 2 maanden hechtenis en de verbeurd verklaring. Twee duizend pakken sur- rogaat koffie kocht B Griekspoor te Hillegom welk surrogaat bestemd was voor zijn personeel, dat in de duinen aan het werk was. Daarmee rekening hou-Ij dend, vorderde de Officier 40 boete subs. 20 dagen hechtenis,. j dat het vonnis werd.

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2