PI». fWdr.d.r I. W. de Vricf, Dtn K.»gi Red. Buitenland I Mr. H. Gripe Lelden i Red. Binnenland. Stad en Sport i M. Zonderop. Lelden. Red. Omgevingi L. Rooien, Leiden. Verantwoor delijk voor de adv. i C. de Heiden, Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. van 14 tot en met 20 Mei van 21.30 uur tot 5.45 uur. Zon op en onder: Wnsd. 17.5: 5.41-op, 21.32 onder Dond. 13.5: 5.40 op, 21.33 onder. Vrijd. 19.5: 5.39 op, 21.35 onder. MAAN STANDEN Wnsd 17.5: 4.06 op. 15.11 onder Dond. 18.5; 4.30 op, 16.33 onder. Vrijd. 19.5: 4.53 op, 17.53 onder. Roode Kruiszusters beëedigd. Te Arnhem is Zonaas in te genwoordigheid van Rijkscom missaris Rijksminister Seyss In- quart, een plechtigheid gehouden ter gelegenheid van de beëedi- ging van 378 zusters van het Duitsche Roode Kruis, wier taak het zal zijn hier te lande gewon de en zieke militairen bij te staan. In een toespraak heeft de Rijkscommissaris er voornamelijk den nadruk op gelegd, dat in de zen geweldigen tijd oneindig veel meer van den mensch wordt ge vergd dan ee.n eenvoudige plichtsbetrachting. Ket lot. waar over thans wordt beslist, zal den gang der geschiedenis voor eeuwen bepalen, en in het besef daarvan vervagen persoonlijke belangen tot nietigheden. Onzen vijanden kan worden voor gehouden, dat niet alleen het lot van het Duitsche volk op het spel staat, doch dat der geheele menschheid, en dat allen, die de levenskansen van dit volk ver nietigen. schade toebrengen aan die geheele menschheid. Met recht kunnen wij ons daarom noemen de dragers der mensch heid. Bijna 100 millioen Duit- scbers voelen zich geroepen den stii.id tot het uiterste door te zet ten en onder hen gevoelen ook de -vrouwen het niet slechts als I. B. ER KWAjVl EENS...'.. een bokser tij 'me. Hij zeii.Mina Bak'graag, ik he^> zoo'n behqefte NEDERLANDSCHE JONGENS OPGEEET! Donderdag 18 Mei zal in Den Haag op Plein 1813 No. 3 nog een keuring worden gehouden voor de eerstvolgende weer- sportkampen. Iedere Nederland- sche jongen heeft gelegenheid om tezamen met kameraden uit andere Germaansche landen vier mooie voorjaarsweken door te brengen. Ook dezen keer zijn hieraan geen onkosten verbon den, zoodat ook minder bedeel de jongens var, deze gelegen heid kunnen profiteeren. Het bu reau vocrr weersportkampen is geopend van 9 tot 14.00 uur. een plicht, doch ook als een in nerlijke behoefte mede te arbei den aan het lot. En zeer in het bijzonder zijn zij er toe geroepen, net leven te hoeden en te be schermen. Moge in wezen de be slissing reeds lang ten gunste van Duitschland gevallen zijn, toen staat ons nog een strijd te wach ten van meedoogenïooze hard heid. Wanneer wij de vijanden voor ons zullen zien. zuilen wij aan hun verraad denken, want zij vallen ons. die Europa tegen een inval uit het Oosten beschermen, in den rug aan. In de eerste plaats echter zullen wij denken aan de door hun terreurbommen- werpers gedoode vrouwen en kinderen: dat zal ons meedoogen- loos maken. Dan zal het in de hand der vrouwen liggen, de menschheid te behoeden. Een taak. die een opofferingsgezind hart en groeten moed vereischt. Nog dit jaar moeten de samen gebalde krachten tot ontlading komen en in het bewustzijn, dat in geval van een nederlaag de wereld voor ons niet maer waard is om op te leven, garen wij al onze krachten bijeen, om de be slissing met vertrouwen tege moet te zien. Daarom windt ons de gedachte aan de invasie niet op: zii vervult ons met verwach ting en vastberadenheid. Wii al len zullen onzen plicht doen. Generalführer van het Duit sche Roode Kruis in Nederland, dr. Reuter, gaf vervolgens eer, kort overzicht van de geschiede nis van het Duitsche Roode Kruis. Aan het eind van ziin toe spraak hebben de zusters, nadat alle aanwezigen waren opgestaan, den eed afgelegd: ik zweer trouw aan den Führer van het Duitsche ruk en volk. Adolf Hitler. Ik be loof gehoorzame plichtsvervul ling in den arbeid van het Duit sche Roode Kruis, naar de beve len van mijn meerderen. Zoo waarlijk helpe mij God. Distributie van inmaakglazen. Opdat de inmaakglazen, wel ke dit seizoen ter beschikking van de Nederlandsche markt zullen worgden gesteld zooveel mogelijk in handen komen van diegenen, die gewoon zijn om in te maken, wordt het aankoopen er van door particulieren afhan kelijk gesteld van het van te vo ren inleveren van versleten rub ber inmaabglazenringen bij den detailhandel. Dusdanige ringen beware men dus zorgvuldig, daar men anders geen nieuwe in maakglazen kan aanschaffen. In levering van versleten ringen zal eerst op een nader vast te stellen tijdstip kunnen geschie den. In verband met nog te tref fen maatregelen is het den ham del tijdelijk verboden inmaak glazen af te leveren. Nadere bij zonderheden omtrent deze distri butie zullen nog bekend worden gemaakt. De molen van Alverna her steld. Op Alverna onder Wy- chen is weer in gebruik genomen de geheel gerestaureerde hooge korenmolen van Alverna, die in 1940 tijdens den beruchten No vemberstorm een prooi der vlam men was geworden. Hij is gebus seld en voorzien van een geheel ijzeren Engelseh kruiwerk. zoo dat de productie met ongeveer tweederde verhoogd is. Rentebijschrijving Rijkspost spaarbank, De rentebijschrij ving op de'spaarbankl>oekies van de Rijkspostspaarbank zai 'gelei delijk weer voortgang kunnen hebben. Daartoe kunnen de boekjes, die uitgegeven zijn in de maanden Januari, Februari en Maart van heden af dadelijk worden opgezonden aan de Rijks postspaarbank te Amsterdam. Over de andere boekjes volgt te zijner tijd nader bericht. 1 Wat staan hem de streepen goed! Trotsch als een pauw stapte hij door de straten, toen hit een jaar geleden voor de eerste maal het uniform aanhad. Nu liep hi) n&Ast zijn schoenen. Geen wonder, met zilveren streepen was hy teruggekomen. Onderofficier, straks officier... - Wat een perspectieven ope nen zichVolg zijn voorbeeld. Vul eerst onderstaande bon in, U ontvangt dan nadere inlich tingen. NAAM - ADRES— WOONPLAATS verzocki toezending eener brochure over de Waften f j Uitknippen en inzenden nan ErsatZ'koromando Niederlande. Korte Vijverberg 6. Deo Hag. Gemengde Berichten MOORDAANSLAG TE ROTTERDAM. Zaterdagochtend is in de In- sulindestraat te Rotterdam voor pand 197 de 26-jarige A. F. M. Sweep, in deze straat woonach tig, door een man neergeschoten, kort nadat zij elkaar op het trot toir gepasseerd waren. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis aan den Coolsin- gel. De toestand is redelijk, zelfs iets vooruitgaande. De dader, die te voet was, nam de vlucht. Zijn signalement is als volgt: leeftijd pl.m. 24 jaar, slank pos tuur, lang 1.76 m.. donker cos- tuum of donker geverfde oude militaire jas, droeg vermoedelijk een gleufhoed. POLITIEAGENT DOOR ARRESTANT BESCHOTEN. Gisteravond zeven uur werd de 52-jarige van Z, uit Staphorst door den 26-jarigen politieagent A. Ridder te Delft aangehouden, omdat hij zich met klaarblijke lijk oneerbare bedoelingen in 't Westplantsoen te Delft ophield. Aanvankelijk ging de man ge willig mee, doch m de Poppen- steeg, dicht bij het bureau van politie, trok hij plotseling een pistool en loste twee schoten op den agent, die in den schouder en in den buik levensgevaarlijk werd getroffen. De dader zette het daarna op een loopen, doch kon nabij de Peperstraat door een anderen agent worden ge grepen. Hij is in verzekerde be waring gesteld. Kindje in een put gevallen en gestikt. Het 2%-jarig zoontje van den electricien J. de Rooy te Baarle-Nassau is in een on bewaakt oogenblik in een riool putje gevallen en gestikt. Kind verdronken. Het 3-ja- rig zoontje van den jachtopzie ner de J. te Maarssen, geraaktq in een sloot onder de gemeente Maarsseveen en verdronk In zwembad verdronken. Terwijl eenige kinderen in het nog niet opengestelde zwembad te Zwolle aan het spelen waren, viel de 6-jarige Truida Klein in het diepe bassin en verdronk. Acht gouden echtparen oo écn dag te Tilburg. Dezer dagen hebben te Tilburg op een dag niet minder dan acht echtparen hun 50-jarig huwelijksfeest ge vierd. Eerste tweeling in Noord-Oost polder. Dezer dagen is in het ziekenhuis te Vollenhoven de eerste tweeling van den Noord- Oost-polder geboren, twee toons van den beheerder van het kamp de Voorst, den heer Vondevan. Tienduizend chocoladereepen gestolen. Uit een op de Prin sengracht te Amsterdam geves tigde chocoladefabriek zijn in den afgeloopen nacht 10.000 ge vulde chocoladereepen ont vreemd, verpakt in 100 carton- nen doozen. Reepen en verpak king zijn gemerkt Van Houten. De buit is vermoedelijk met een auto vervoerd. SPORT VOETBAL. Afd. Leiden N.V. B: Wedstrijdprogramrna voor Donderdag 18 Mei. Beker 3de ronde: ASC 1-Ter Leede 1, 2.30 uur (Lugdunum-terrein); UVS 1- GWS. 2 uur. 2de klasse A: DOC OS 3-Meerburg 2, 12 uur; VVSB 3-Roodenburg 2. 12.45 uur. 3de klasse: Lugd. 5-Leidsche B. 2, 10 uur (1ste terrein). Jun. A 1ste kl.: Alph. Boys-Meerburg. 12.30 uur (Alphen-terrein). ATHLETIEK. Dual-meet DOCOSCelebes. - De junior- resultaten zijn als volgt: 100 M.: 1. P. Foursoff C. 12.2, 2. J. Post D. 12.2, 3. G. Bouman C. 12.4, 4. L. Spierenburg C. 12,4, 5. H. Veldhoven D. 12.7, 6. J. v. d Voorden D. 12.7, D. 3. C. 13 p. Discuswerpen: 1. J. Miindei-s C. 31.52, 2. F. v. Zijl D. 28.45, 3. B. Kooper C. 26.08, 4. C. Duyndam C. 23.71, 5. A. Winkelmolen D. 18.99, 6. J. Post D. 18.97.5. D. 8, C. 13 p. Vèrspringen: 1. E. Nelissen C. 5.40 m„ 2 G. Bouman C. 5.16 m„ 3. Duindam C. 5.18 m.. 4. H. Veld hoven D. 5.09 m„ 5. F. v. Zijl D. 4.82 m„ 6. J. v. d. Ploeg 4.81 m. C. 15. D. 6 p. Speerwerpen: 1. J, Post D. 35.49, 2. E. Nelissen C. 30.23, 3. R. Kooper C. 28.21, 4. F. Bresser D. 28.04, 5. J. Slot C. 27.67, 6. A. Winkelmolen D. 23.15. D. 10. C. 11 p. 800 M.: 1. K. Tuinman D. 2.13.2, 2. R. Polder C. 2.19.8. 3. F. Koek D. 1.20.5. 4. D. Mallon C. 2.23.5, 5. C. v. Manen C.. 6. Th. Huigsloot D. D. 10, C. 11 p. Kogelstoojfcen: 1. J. v. Dijk C. 10.09 m., 2. R. Kooper C. 10.05 m., 3. H. MelSe C. 9.80.5 m„ 4. F. v. Zijl D. 9.16 6m„ 5. F. Bresser D. 8.60 m., 6. N. Witkamp D. 8.38 m. D. 6. C. 15 p. 4 x 100 M.r 1. Celebes 50, 2. Docos 51.3. D. 3. C. 6 p. Hoogspringen: 1. E. Nelissen C. 1.50. 2. J. Slot C. 1.50. 3. F. Bres ser D. 1.50, 4. J. Miinders C. 1.45. 5. J. v. d. Ploeg D. 1.40. 6. Wit kamp D. 1.35. D. 7. C. 14 p. 300 M.: 1. v. Velzen C. 42. 2. Witkamp D. 42.8, 3. F. Swaak D. 43, 4. F. Koek D„ 5. P. v. d. Toorn C. D. 9. C. 6 p. Totaaluitslag: Docos 76, Cele bes 104 punten. Uitslag van beide- wedstrijden samen: Docos 89 en 76 p 165 p Celebes: 118 en 104 p. 222 pt. In verband met de aanstaan de junioren-wedstrijden in Be verwijk op Zondag 21 Mei a.s. worden de athleten die aan de estafette deelnemen, a.s. Woens dagavond op de Sintelbaan ver wacht. KERKNIEUWS Pastoor P. Roevers van de parod ie v. d. H. Joh. den Dooper te Haarlem heeft, naar „De Tijd" meldt, emeritaat aangevraagd, dat hem per 23 Juli is verleend. Wilt U iets weten? Vraag W. J. K. te D. inzake mogelijkheid van toeslag op as. ouderdomfrente. Antwoord: Alle sociale ren- te-uitkeeringen zijn verhoogd. U zult daarvan dus ook kunnen pro fiteeren. Vraag: Betreffende de berei ding van gist? Antwoord: 1 eetl. suiker, 3 eetl. bloem, 1 glas koud aard appelwater. De suiker met de bloem vermengen en hieraan onder roeren het water toevoe gen. Dit mengsel 14 dagen- laten staan in een goed gesloten slop- felsch. Dan is het voor gebruik gereed. Voor een hoeveelheid van 1 Kg. bloem gebruikt-men 1 glas van de gist en verwerkt deze op dezelfde wijze als bak- kersgist. Het gistingsprocecs kan bespoedigd worden, door aan de ingrediënten 5 gr. bakkersgist toe te voegen. Het mengsel is dan reeds na een paar dagen te gebruiken. Zonder dit hulpmid del krijgt men ook een goed re sultaat. (Overgenomen uit „Li- belle"). STADSNIEUWS Prof, dr. A. W. Nieuwenhuis 80 jaar. Maandag 22 dezer hoopt prof. dr. A. W. Nieuwen- huis, oud-hoogleeraar aan de Leideche Universiteit in de Land en Volkenkunde van Ned.-Indië. den dag te herdenken, waarop hij 80 jaar geleden te Papendrecht het levenslicht aanschouwde. Prof. Nieuwenhuis 80 jaar. Het klink bijna ongelooflijk, wan neer men zich realiseert, dat deze naar lichaam en geest nog uitermate vitale geleerde meer dan een halve eeuw van inge spannen wetensehappeiijken ar beid achter den nog steeds kaarsrechten rug heeft en daarvan vele jaren heeft door gebracht in de onherbergzame binnenlanden van Centraal- en Oost-Borneo. welk eiland door hem niet alleen werd geëxplo reerd, doch tevens zonder militair vertoon onder Neder- landsch gezag werd gebracht. En onze verwondering stijgt tot diepe bewondering, wanneer wij vernemen, dat deze jeugdige grijsaard niet alleen nog dage lijks wetensehappeiijken arbeid verricht, doch dat hij iederen morgen om zes uur achter zijn studeertafel zit om zich te ver diepen in nieuwe wetenschap pelijke vraagstukken, tot welker bestudeering z.i.jn drukke ambte lijke werkkring hem vroeger geen tijd liet. Prof. Nieuwenhuis dan, werd na zijn schooloplei ding in Deventer te hebben ge noten. in 1883 als student in de medicijnen te Leiden ingeschre ven. In 1889 werd hij tot arts bevorderd, waarna zijn benoe ming tot officier van gezond heid. 2de klasse bij het Indische leger spoedig volgde. In 1390 promoveerde hij te Freiburg in Baden cum laude tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift getiteld: „über xaemato- ma seroti". waarna hij nog het zelfde jaar naar Indië vertrok. Hier vestigde hij zich eerst te Batavia, later te Sambas (W. Borneo). Wegens zijn groote kennis der plaatselijke toestan den werd hij in 1894 toegevoegd aan een -wetenschappelijke ex peditie naar Centraal-Borneo, uitgerust door de Maatschappij tot bevordering van het natuur kundig onderzoek in de Ned. Koloniën. Toen de doortocht door den Boven-Mahakam- te ge vaarlijk scheen, bleef Nieuwen huis nog 6 weken alleen achter temidden der gevreesde Dajak- stamrnen, wier vertrouwen hij wist te v/innen door hun medi sche hulp te verleenen. Na als arts te hebben deelgenomen aan een militaire expeditie naar Lombok, keerde hij naar Borneo terug, waar hij als eerste Euro peaan dat eiland doorkruiste en wel in de richtting West-Oost. Op zijn voorstel besloot de In dische regeering. aan Nieuwen huis de organisatie cp te dragen van een nieuwe voor wetenschap pelijk onderzoek ingerichte ex peditie. welke tevens het poli tieke doel nastreefde od vreed zame wijze in het Mahakamgc- bied het civiel bestuur te vesti gen. Deze expeditie, welke bijna 3 jaar duurde, leidde tot het ge- wenschte doel, doch niet dan na dat aanzienlijke moeilijkheden, welke den grootsten tact ver- eischten. waren overwonnen. Na het volbrengen van den tocht keerde Nieuwenhuis andermaal terug naar het binnenland om daar met succes zijn pacificatie- arbeid voort te zetten. Inmiddels had hij in 1897 in 's lands plant#jtuin te Batavia onderzoekingen verricht, was in 1898 bevorderd tot officier van gezondheid 1ste klasse a la suite en voorts benoemd- tot Ridder in de orde'van den Nederlandschen Leeuw. In 1910 keerde hij via China, Japan en Amerika naar ons land terug. Twee jaar latei- werd hij benoemd tot correspon dent van de afdeeling natuur kunde der Kon. Academie van Wetenschappen en in 1SC4 tot hoogleeraar in de Volkenkunde van Ned-Indië te Leiden, welk ambt hij gedurende 30 jaar heeft bekleed. In den cursus 19191920 was hij rector-mag- nificus der Leidsche Universiteit. Prof. Nieuwenhuis heeft voorts gedurende een groot aantal ja ren het presidium van verschei dene wetenschappelijke instel lingen waargenomen, zooals van

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2