Plv. Hoofdrcd.i J. W. d< Vries. Den Haag: Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Binnenland. Stad en Sport: M»Zonderop. Leiden. Red. Omgeving: L. Roozen. LeHen Verantwoor delijk voor de adv.C de Heiden, Leiden. K 1669 VEllD CIS TER IN GST! JDEN. van 14 tot en met 20 Mei van 21.30 uur tot 5.45 uur. Zon op en onder: Dinsd. 16.5: 5.43 op, 21.30 onder Wnsd. 17.5: 5.41 op. 21.32 onder MAANSTANDEN. Dinsd. 16.5: 3.39 op, 13.51 onder Wnsd 17.5: 4.06 op. lo.ll onder GEALLIEERDE WAARSCHUWING AAN DUÏTSCHLANDS BONDGENOOTEN. De diplomatieke correspondent van het D.N.B.. dr. Siegfried Horn, schrijft: Engeland, de Ver. Staten en de Sowjetunie hebben Vrijdag Hon- Hongarije. Roemenië, Bulgarije en Finland aangemaand, met Duitschland terstond te breken, of de consequenties te dragen. Een hierover uitgegeven gemeen schappelijke verklaring is: naar Reuter meldt in scherpe woorden gehouden en gelijktijdig in Lon den. Washington en Moskou ge publiceerd. Zij vormt volgens Reuter het hoogtepunt van een aantal waarschuwingen, die Ccr- dell Huil den laatsten tijd tot öc verschillende aangemaande sta ten heeft gericht. De pogingen van vijanaeuike zijde, zoo vervolgt Horn, om door dreigementen de bondgenooten van Duitschland los te maken uit het afweerfront in het Oosten en daarmede uit den oorlog te halen, zijn bekend. Zij hebben niet het gewenschte resultaat opgeleverd. Niettemin probeeren de tegen standers omdat bet liun ondanks alle inspanningen op militair ge bied niet is gelukt en. naar men te Berlijn verklaart, ook nooit zal gelukken. Duitschland en zijn bondgenoofen klein te krijgen: door een nieuwen, massieven, propagandistischen. maar volko men doorzichtigen truc. Duitsch land van ziin bondgenooten te scheiden en daarmede de militai re positie van Duitschland te verzwakken. Engeland, de Ver. Staten en do Sowiëtunie bevelen in hun ver klaring den met Duitschland ver bonden staten aan om door zich uit den oorlog los te maken bii te dragen tot de overwinning van de geallieerden", of de con sequenties te aanvaarden, die voortvloeien uit hun weigering om aan deze aanmaning gevolg te geven. Deze eisen komt practisch hier op neer, de overwinning van het bolsjewisme te bespoedigen, om dat de betrokken staten tot de zone behooren. die Moskou zich als uitsluitende invloedssfeer heeft voorbehouden. Deze aanmaning beteekent vol gens de in bevoegde Duitsche kringen heerschende opvatting niets anders dan de uitnoodiging tot den nationalen zelfmoord en wordt gekenmerkt als een plom pe poging om door een propa gandistischen truc datgene te verkrijgen, dat door een militaire beslissing niet mogelijk is. De kusopjki \*k,< óe in -luxe ^srdewerlf-^r.austrie.' Beel- »9® in riooie ttgxteJIea; ëcjj Shots riteds c&rafc verkri^bcor e& !6©e:i (09e ÉGzeri. li jt r--; 10 CR OP Jr/ <fol .iedere vooe." is roorzien *arf neveesiccifa MUROPtXST' mest! CMIMISCHE PRODUCTEN woordvoerder van het Answarti- ge Amt gaf als zijn overtuiging te kennen, dat de aan Duilseh- lands bondgenooten gerichte eisch bij dezen de ontvangst zal vinden, die hij verdient. Het be wustzijn van de aan Duitschlands zijde strijdende volkeren, dat zij werken aan hun vrijheid en die van Europa, wordt nog versterkt door het feit. dat Duitschland voor zijn bondgenooten evenzeer met alle middelen zal opkomen als voor zich zelf. Dit bewustzijn is een kenmerkend betere voor waarde voor den strijd als de te recht dubieuse toezeggingen van Engelsche. Amerikaanschè en Sowietrussische zijde. LUCHTGEVECHTEN BOVEN N O O R DD UITSCHL AND. Hevige luchtgevechten zijn, naar het D.N.B. verneemt. Zater dag in de middaguren tot ontwik keling gekomen, toen Ameri- kaansche formaties bommenwer pers naar Noordwest en Noord Duitschland vlogen. Ook talrijke afweerbatteriien richtten een ge concentreerd afweervuur op de Amerikaansche formaties.' RADIOREDE VAN DEN PAUS OP PLVKSTEREN VERWACHT. Naar men uit Vaticaanstad ver neemt. hoort men meer en meer spreken over een radiorede van den Paus op Pinksterzondag. Men vermoedt, dat de Paus op nieuw een oorocp tot de oorlog voerenden zal richten. BINNENLAND Tehuis voor Hitler-Jugend in Den Haag' geopend. De Hitler- Jugend heeft zich in het kader van haar socialen arbeid, geza menlijk met de ieugdinstellinger. van het Duitsche Arbeidsfront steens ingezet voor het onder brengen en de opvoeding van hen. die. lichamelijk en geeste lijk gezond zijnde, niet in het ouderlijk huis kunnen wonen en worden opgevoed. Om die be langrijke taak te kunnen verval len. werden de Jugendwobn- heim,e" gesticht. De ionge bewoners van het Jueendwohnheim vormen een gemeenschap, welke staat boven alle verschillen van beroep of stand Oe grond van deze over wegingen werden ook in Ne derland dergelijke tehuizen op- gekht o.m. in Enschede, te Veeleren in Haarlem. Den Haag is nu aan de beurt geweest. Het Pt nu toe bestaande tehuis bleek te klein geworden en zoo is dan in het gebouw Cameg:e!aan 9 zulk een Jugendvohnheim ge opend. Het biedt plaats vooi 4 longeren. Oeb'etsführer PJomoui.t he. ft rog eens gewezen op oe taak. wfke deze tehuizen te vervuil hebt-en Gebruik van telefoon aansluitingen. Herhaaldelijk is gebleken, dat de nog aangesloten telefoon- abonné's in de districten, waar in de niet noodzakelijke telefoon aansluitingen buiten 'gebruik zijn gesteld, in de mecning verkeeren hun aansluiting ter beschikking van derden te kunnen stellen. De ze meening is onjuist. Aangeslo tenen. die hun aansluiting be houden Üebbefi op grond vnn de bestaande richtlijnen, mogen de ze slechts gebruiken voor hun eigen telefonisch, verkeer. Het is ten strengste verboden de aan sluiting ter beschikking te stel len van een ander of berichten voor derden aan te nemen. Dit verbod geldt niet: a. wanneer de spreker tot de bezettende macht behoort: b. wanneer het berichten geldt, die overgebracht worden voor bureaux of leden van de bezet ten macht: c. wanneer het berichten geldt. Waarvan de overbrenging voor de bezettende macht van gewicht is: d. wanneer een noodtoestand heersch (berichtgeving aan de politie of brandweer, oproepen van een geneesheer, enz.). In deze gevallen is het veeleer de plicht van eiken aangeslotene het gebruik van zijn toestel toe te staan. Bij vergrijp tegen de voren staande bepalingen wordt de aafi- sluiting van den abonné onmid dellijk afgesloten en opgeheven, afgezien van de nog verder toe te passen maatregelen. NEDERLANDSCHE JONGENS OPGELET! Donderdag 18 Mei zal in Den Haag op Plein 1813 No. 3 nog een keuring worden gehouden voor de eerstvolgende weer- sportkampen. Iedere Nederland- sche jongen heeft .gelegenheid om tezam.en met kameraden uit andere Germaansche landen vier mooie voorjaafsweken door te brengen. Ook dezfcn keer zijn hieraan geen onkosten verbon den, zoodat ook minder bedeel de jongens var, deze gelegen heid kunnen profiteeren. Het bu reau voor weersportkampen is geopend van 9 tot 14.00 uur. Toegestane renten ingevolge de invaliditeitswet en ouder domswet 1919. Op 1 Maart 1944 werden 56.249 weduwenren- ten en 18.418 weezenrenten krachtens de invaliditeitswet ge noten. terwijl op genoemden da- tuin. 112.128 personen, die uit hoofde van de invaliditeitswet vóór 1 Juli 1922 onder de ver plichte verzekering vielen, zich in net genot van een ouderdoms rente van drie gulden per week bevonden. Voorts ontvingen 96 280 personen een -rente we gens blijvende of tijdelijke .inva liditeit. Van degenen, die in het tijdvak 19191923 gebruik heb ben gemaakt van de voor hen geopende gelegenheid, om tegen een weke'.ijksche rente'van 39 cents, op grond van de ouder domswet een verzekering aan te gaan, waren op 1 Maart j.l. 74 923 personen in het genot van teiooze ouderdomsrente van drie gulden per -week.' Ten slotte wa ren on 1 Maart i.l. van degenen, aan wie in 1919. bij de inwer kingtreding van de ouderdoms wet of reeds daarvóór, een kos- telooez ouderdomsrente \*an dri, gulden werd toegekend, nog 4 810 personen in het genot daar van. Vastgestelde prijzen voor klom penreparaties. De prijzen voor klompen reparaties, die midden Februari i.l. in de bladen bekend zijn gemaakt, d.w.z. de maxi mum-prijzen. welke aan het pu bliek mogen worden gevraagd, zijn in den vorm van een prijs- voorschrift in de Staatscourant van 9 Mei 1944 gepubliceerd. Dit prijsvoorschrift bevat bovendien als nieuwe bepaling, dat tus- sch en personen die bestellingen aannemen en doorgeven, voor hun diensten een vergoeding van minimaal 0.25 per paar van den klompenhersteller mogen ver langen. Tegelijk wordA, aan de klom penherstellers en hun tusschen- personenevenals dit het geval was met de schoenherstellers de prijsaanduidingsplicht opge legd. Zij moeten een prijslijst met voorgeschreven tekst in hun win kel of werkplaats gehangen, zóó. dat zij voor het publiek duidelijk zichtbaar en leesbaar is. Deze lijsten vermelden de prijzen, die in Februari i.l. zijn bekend ge maakt. met toevoeging van die. welke gevraagd mogen worden wanneer de herstelde klompen in één of meer kleuren ziin geverfd. Uitbreiding verpliehte zieken fondsverzekering. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van Sociale Za ken ziin opnieuw enkele groepen van personen onder de verplich te zieken fonds verzekering ge bracht. Het gaat bier voorname lijk om werknemers die op ar beidsovereenkomst werkzaam ziin bij het bureau voedselvoor- zienintrin oorlogstijd en de daar-, onder ressorteerende diensten, liet Nederlandsch clearing- en het deviezen-instituut. Voorts brengt het besluit nog onder de verplichte ziekenfonds verzekering do personen in,loon dienst werkzaam van of aan in richtingen. staande onder beheer van instellingen van weldadig heid of maatschappelijk nut. wel ke voor de ziekengeld verzekering van haar personeel "zijn aangeslo ten bij de invaliditeits-coöpera- tie. te 's Gravenhage. of de Ver- eeniging voor ziekte- en invali diteitsverzekering ten behoeve van" personen, in dienst van ka tholiek-maatschappelijke instel lingen. te Utrecht. J. D. van Velzcn t. Te Delft is in den ouderdom van 71 jaar overleden de neer J„ D. van Vel- zen, die zich tot voor zeer kort met hart en ziel aan de schilder kunst heeft gewijd. Vele jaren is de heer van Veizen als plateel schilder verbonden .geweest aan de DeiftsoLe aardewerkfabriek VERLOF OPNIEUW UITGESTELD. Der Generalbevollmachtigte für den Arbeitseinsataz Gaulei ter .uekel heeft in 1 verband met het naderen van den besiis- senden slag om Eurona het bij verordening van 2 Maart 1944 ingestelde verbod tot Tiet -gaan met verlof voorloopig ver lengd. Ook de -rbeiders, die reeds een plaats in de verloftreinen hadden bemachtigd, zullen dus, naar het „Volk" meldt, voorloo pig hun verlof opnieuw moeten uitstellen. „De Porceleyne Fles", maar in zijn vrijen tijd en vooral na zijn pensionneering, schilderde hij landschappen in olie- en water verf. Hi.i was volgeling van de Haagsche School en legde steeds een groote bewondering aan den dag vóór de meesters uit de ro mantische periode in het laatste der 19e eeuw. De begrafenis heeft heden op de R.K. begraafplaats te Delft plaats gehad. SPORT VOETBAL. Nieuw succes voor de Volewijckers. Ce Am- sterdameche kampioenen heb ben gisteren een goeden stap in de richting van het landskam pioenschap gedaan, door met 53 van Lofiga te winnen en doordat VUC weer een punt ver speelde. thans aan Heerenveen, is de eindoverwinning van de Vo lewijckers nagenoeg zeker. Zoo zouteloos de eerste helft van den kann: ioens wedstrijd tusschen de Volewijckers en Longa was, zoo emotioneel ver liep de tweede. De Tilburgers spanden alle krachte- toen nog eens in, ondernamen onder de geestdriftige leiding van Henk Pellikaan aanval op aanval en ziedaar: het gelukte hun om den 40 achterstand in te loopen tot 43! Zou liet dan toch nog op een gelijk spel uitdraaien? Het zat er werkelijk even in. Doch bij een der vele verrassende aanvallen van de Volewijckers, die plotseling het gevaar zagen, maakte de Brabantsche doelman de Bruin een kostbare fout. Hij maakte meer dan zes oassen met den bal met een vrijen schop als gevolg. De deining was groot, de misverstanden vele. Vier maal moest de vrije schop overgeno men worden, doch toen ver dween de bal dan ook onhoud baar langs de Bruin en was de strijd toch beslist in het voor deel van de Volewijckers. De stand in de kanrpioepscom- petitie is nu: gesp.gew.gel.verhv.-t pt. Volew. 6 5 0 1 26— 8 10 VUC 8 4 2 2 17—15 10 Heerenv. 7 2 2 3 15—19 6 Longa 6 2 13 11—14 5 Heracles 7 0 3 4 7—20 3 In District I werd OSV giste ren met 21 geklopt door DOS. zoodat de Utrechtsche club naar de eerste klasse promoveert. In Diistrict II heeft Wassenaar gisteren haar kans op promotie zoo goed als verspeeld door een 4—1 nederlaag tegen .VOC. Ook Laakkwartier viel tégen, want de Haagsche club verloor met 20 van Fortuna: VFC 5 2 2 1 8—7 6 VOC 5 3 0 2 9— 8 6 Fortuna 6 2 2 2 1412 6 Laakkw. 6 2 1 3 8—10 5 Wassen. 6 2 13 14—16 5 In District III is de beslissing thans gevallen. Be Quick won thans ook van Borne met 21. waardoor de Deventer club weer eerste klasser is geworden. Be Quick 4 3 0 1 86 6 Borne 3 1 0 2 6—7 2 Vitesse 1 „0 2 5—6 2 In bet Zuiden verspeelde Lim- burgia een punt aan VVV, ter wijl Siit. Boys haar kans behield door een 8—0 zege op TSC. Limb. 7 4 2 1 19—12 10 Sitt. B. 6 3 2 1 24—13 8 V.V.V. 6 3 12 14— 8 7 Goes 6 2 2 2 9— 6 6 T.S.C. 7 0 16" 6—33 1 De uitslagen. Districtswed strijd: OostZuid 01. Kampioenschap van Neder land: VUCHeerenveen 33; VolewijckersLonga 53. District I. Eerste klasse: DFC Sparta 22. Prom, tweede kl.: DOS—OSV 2—1. District II. Prom.comp. derde klasse: VOC Wassenaar 41: Laakkwartier Fortuna 02. Vierde kl. A: DOSR—Tijlingen (DOSR n.o.). District III le kl.: PSC—Ensch. B 20. Prom.comp. tweede klasse: Borne-Be Quick 12. District DUALMEET DOCOS-CELEBES. H3 Docr de Hagenaars gewonnen-. Op de Sintel'oaan van de Leid- sche Hout zijn gisteren de on derlinge wedstrijden tusschen Docos en Celebes. uit Den Haai verwerkt. De omstandigheden waren nu niet bepaald gunstig en Docos was daardoor bijzonder gehandicapt, want verschillende goede krachten verschenen niet op het appèl, hetgeen niet erg sportief genoemd kan. worden. De wedstrijden werden vlot en®» goed afgewerkt en het overigens weinige publiek heeft van inte ressante kampen kunnen genie- ten. De einduitslag was sterk in het sna voordeel van de Hagenaars. Bijfietl de senioren wonnen de gasteuwi met 118 tegen 89 pnt., bij de ju.Jias niorerv met 104 tegen 76. zoodatteri het totaal werd: Celebes 222, Do-jt 0 cos 165 pnt. H We laten hieronder de resulta-inn ten der senioren volgen (morgenkns worden de junior-resultaten ge-te plaatst). B 100 M.: 1. H. Neeleman C. 11.5® 2. P. Schouten D. 11.6: 3. Thj Lu dl age D„ 4. J. Keus C.. H. Blokj C... 6. J. G. le Rütte D. Docos 10, Celebes 11 p. 400 M.: 1. Pries C. 58.3, 2. Th.- Swa-ak D. 59, A. Koppele C. 60j 4, J. Dubbelaar D. 60.5 5. H. Ba- zelmans D. 61. 6. P. Bakker C.j Docos 10. Celebes lip. Kogelstooten1. F. Brouwer C. 9.35 m.. 2. A. Gieske D. 9.13K m„ 3. H. Blok C.'0.05 m.. Th. Reize voort D. 8.95 m„ 5. R. Wassingion C. 8.49H m„ 6. A. v. Rijt D. 8.30, m. Docos 9. Celebes 12 p. Verspringen: 1. H. Dalinghaus| C. 6.16 m„ 2. P. Schouten D. 5.99; m„ 3. Nelesen C. 5.49 m„ 4. W, Stumpel D. 5.46 m.. 5. A.V. Rijt D 5.32 m., 6. R. Wassington C. 4.97 m. Docos 10. Celebes 11 p. 800 M.: 1. Reis C 2.11.2. 2. Th, Swaek D, 2.11.3. 3. L. Putting C 2.18. 4 T. Boere C. 2.20.8, 5. J. v. Oudheusden D., 6. H. Bazelmans D. Docos 8. Celebes 13 p. 4 x 100 M.: 1. DOCOS 49.2. 2 Celebes 49.6. Docos 6,- Celebes 3 p. 800—400 2 x 200 M.: 1. Celebes 4 min. 2 sec.. 2. Docos 4 min. 9.16 sec. Docos 3. Celebes 6 p. 3000 M.: 1. P. v. Rijn C. 9.42.3, 2. L. v. d. Steen D. 9.47.8. 3. J. v. Heteren D. 10.5. 4. J. Mentink D 10.22-.9, 5. F. Feenstra C. 14. 6. J, v. Bruggen. Docos 12. Celebe; 9 P. Discuswerpen: 1. H. Blok C. 29.33 m„ 2. H. Averdieck'D. 28.76 m., 3. A. v. d. Burgh C. 27.63 m„ 4. A. Gieske D. 27.35 m„ 5. A. Parijs C. 23.82 m.. 6. H. Bazel mans" C. 21.94 m. Docos 9, Cele bes 12 p. Hoogspringen: 1. H.-Dalinghaus C. 1.65 m.. 2. F. Brouwer C. 1.6C m 3. H. Neeleman C. 1.60 m„ 4 V/. v. d. Post D. 1.60 m.. 5. W Stumpel D. 1.50 m„ 6. Th. Reize voort D. 1.45 m. Docos 6. Celebes 15 p. Speerwerpen1. F. Brouwer C, 34.07 vn„ 2 A. Koppelle C. 32.5C m., 3. H. Dalinghaus C. 31.56 m„ 4. ,J. G. le Rütte Docos 30.65 m 5 L. Sroidt Docos 28.36 m„ 6. A Gieske D. 19.85 m. Docos 6. Cele bes 15 p. Totaaluitslag: Docos 89, Cele bes 113 punten. IV. Promotieccmp. tweede 1:1.: VVVLim-burgia 11, Sitt. B —TSC 8—0. KORFBAL. Kampipenschai j van Nederland: Rigtersbleek— Wordt Kwiek 3—2; PSV—ZK C 1—4. Zuid-Holland: Derd ld A: Aehi!les'3Fluks 2 41. HOCKEY. Kampioenschap v Nederland (heeren): HTCCI WO—3. ATKLETIEK. Holland win de DOS-estafettc. Gisterei verschenen de Zuici-HollandsChi loopers voor het eerst in he pie uwe baanseizoen op de sintel en wel in de traditioneele ope ningsestafette van DOS op de Ne nijto-baan. De favoriet Hollani bleef bij de eerste 4 ronden vei achter en ook het sterke DFC viel tegen. Op de helft van d< race kwam Slijkhuis voor Hol 1 land in de baan en deze eminent! iooper zette in schitterenden stij een 200 meter achtersland om ii een 100 nieter voorsprong. He pleit om de eerste plaats was be slecht. Holland ging zonder te genstand op de overwinning af 1500 M. (7 afstanden): 1. DOS 3 min. 21 sec.: 2. SHOT 3 min 31.2 sec.: 3. PP 3 min. 33.2 sec. 4. AV '40 3 min. 33.5 sec.: 5. Hol land. Leiden, 3 min. 3'3.8 sec.; 5 1 DOS II 3 min. 35.4 sec.; 7. SHOl

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2