wrrrm 1 HILLING JPIt. Hooftlrcd.i J. W. de Vriefc Den Haag; Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden; Red. Binnenland. Stad en Sport: M. Zonderop, Leiden. Red. Omgeving: L. Roozec. Leiden, Verantwoor delijk voor de adv.: C. de Heiden, Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. Van. 7, Mei tot en met 13 Mei van 21.15 tot 4.45 uur. /ton op en onder: Dond. 11.5: 5.51 op., 21.22 onder. Vrijd. 12.5: 5.49 op 21.24 onder. MAANSTANDEN. Dond. 11.5: 8.13 onder. Vri.id. 12.5: 0.47 op, 9.03 onder. Omdat kalk een onmisbare bouwstof is voor moeders en hun toekomstige baby. En om dat Vitamine 5 ervoor zorgt, dat die kalk oók door 't li chaam kan wotden opgeno men. Daarom: IEDEREEN ZEGT: «..NET ECHT! Wa» Hilling me, N E T T I E heeft bereikt, hopdt de beste belofte in voor iwat Hilling later in echte thee zal brengen. Dan gaat er weer niets boven Sturmgeschütz. «n grenadiers der pantser, grenadier-divisie .Gross- deutschland trekken voorwaarts voor een tegenaanval In het gebied van Jassy De divisie werd omangs wegens haar bijzondere successen in deze gevechten In het OKW-bericht ver meid PK v d Becke/HH/St/P m Distributie van scheermesjes. In den loop van Mei zullen weder 5 scheermesjes beschik baar worden gesteld voor iede- ren mannelijken ingezetene, die in het bezit is van een tabaks- kaart. In verband met de eva cuaties sedert de vorige distribli- tieperiode is het niei mogelijk, zooals aanvankelijk de bedoeling was, aan de belanghebbenden op basis van hun inschrijving voor de eerste distributieperiode, voor de tweede maal scheermesjes te doen afleveren. Er wordt daar om thans de volgende nieuwe regeling getroffen: Elke belang hebbende dient een nog door het centraal distributiekantoor be kend te maken bon van de ta- bakskaart tusschen 15 en 20 Mei a.s. in te leveren bij zijn leve rancier (detaillist). Het'is daar bij niet noodig 5 oude scheer mesjes in te leveren, zooals de vorige maal het geval was. De leverancier (detaillist) geeft voor de in ontvangst genomen bon nen een ontvangstbewijs. Zoo- dra de detaillist op de door hem ontvangen bonnen zaï zijn be voorraad, Kan de belanghebben de tegen inlevering van zijn ont vangstbewijs het hem toekomen de aantal scheermesjes in ont vangst nemen. Detaillisten, die nog over voorradd beschikken, mogen direct tot aflevering over gaan en behoeven in dat geval uiteraard geen ontvangstbewijs voor de ingeleverde tabaksbon nen af te geven. Aangezien de inschrijvingsregisters van de eer ste distributieperiode thans zijn vervallen, zijn de .belanghebben den voor de nieuwe periode niet meer gebonden aan de detaillis- tem, bij wie zij zich voor de eer ste periode hebben laten inschrij ven. Hét ontvangstbewijs, dat voor den detaillist bij de inleve ring van den bon is afgegeven, moet zorgvuldig worden be waard,- daar men slechts tegen inleve-ing van dit ontvangstbe wijs de scheermesjes zal kunnen verkrijgen. Op verzoeken om be schikbaarstelling van scheermes jes in gevallen, dat het ont vangstbewijs is'verloren gegaan, kan niet worden ingegaan. Met het oog op een zoo vlot mogelij ke bevoorrading van de detail listen wa-.rdoor de scheer mesjes zoo spoedig mogelijk ter beschikking van de belangheb» benden kunnen komen wordt* het publiek dringend aangera den de bonnen in te leveren bij detaillisten, die gewend zijn dit artikel regelmatig te verhande len, zooals detaillisten in fijne staalwaren, drogisten, kappers- bedrijven en parfumeriezaken. Looncn en arbeidsvoorwaarden blocmhollenbedrijf. In de re geling van loonen en andere ar beidsvoorwaarden voor het Bloembollcnbedriif in de provin cies Noord- en Zuid-Holland komt een bepaling voor, dat een patroon aan zijn vaste arbeiders (gehuwd of kostwinner) min stens 30 R.R. geniest vrij land of 60 R.R. paden voor de nateelt moet verstrekken. Echter is hij bevoegd in plaats van land, aard appelen te verstrekken. Ten einde misverstand en daar door mogelijke conflicten met de distributieautoriteiten te vermij den, moet erop worden gewe zen, dat bovengenoemde be voegdheid wordt beperkt door hetgeen in andere wettelijke voorschriften ten deze is be paald. De patroon zal dus zijn EEN KWART EEUW RADEN VAN ARBEID EEN EERESALUUT AAN TALMA. In dit jaar is het 25 jaar ge leden, dat de Talma-wetten in werking traden. In Mei 1919 werden de eerste voorzitters van do Raden van Arbeid benoemd. Deze feiten hebben het A.N.P. aanleiding gegeven, over het af- geloopen 25-jarig tijdvak het oordeel in te winnen van dr. E. B. F. F. baron Wittert van Hoog land, die van den aanvang af als voorzitter van den R.aad van Arbeid te 's-Gravenhage (sedert kort in gelijke functie te Utrecht) en als voorzitter van de Vereeniging van Raden van Arbeid zich met deze wetten heeft beziggehouden. Wanneer men aldus de heer Wittert van Hoogland een kwart eeuw sociale verzekerings wetgeving wil herdenken, dan moet men beginnen mbt een eeresaluut aan den grooten baan breker op dat gebied: Talma. Deze staatsman was in zijn denk beelden zijn tijd ver vooruit. Ook daarom heeft het parlement hem niet kunnen volgen. Het heeft zijn werk, zijn grootsch ontwerp, door klein politiek ge doe onherstelbaar verknoeid. De uitvoering der sociale ver zekering is thans een lappende ken. En daarin is niets meer te veranderen. Zij die zeggen, dat dit wél mogelijk is, zijn dwazen, die zich zelf en anderen iets wijs maken. Een boom, die krom gegroeid is, kan men niet meer recht bui gen. Men zou den boom moeten omkappen en dat zou verkeerd zijn, want de vruchten, die deze boom draagt, kunnen niet wor den gemist, ook niet tijdelijk. Verandering in het systeem van uitvoering is dan ook naar mijn meening uitgesloten. Toch heeft Talma zeer groo ten invloed gehad op het sociale leven in ons 'land. In Talma's tijd zaten wij nog volop in den klassenstrijd. Elke verbetering in hun positie moestenr de ar beiders veroveren door strijd met de werkgevers. Talma heeft in de Raden van Arbeid de werkgevers en de arbeiders te zamen gebracht aan één tafel. In de Raden van Arbeid vindt men voor het eerst publiekrech telijk georganiseerde samenwer king van werkgevers en arbei ders onder leiding van een ver tegenwoordiger van de overheid. Dit. is de meest juiste figuur voor organen, die bestemd wa ren een deel van het sociale le ven te organiseerên. Daarom ook wilde Talma, dat die Raden in de toekomst groote beteekenis zouden krijgen vér uitgaande boven hun taak als uitvoerders van sociale verzekeringswetten. Hij wilde, dat zij zouden wor den de sociale gemeenteraden van Nederland. Ook dit plan is mislukt, om dat de tijd nog niet rijp was om dergelijke plannen te doen sia- gen, hetgeen voor de ordening van het sociaai-ecor.omische le ven van Nederland buitenge woon te betreuren is geweest. Aan de Raden van Arbeid gaf Talma dus allereerst de uitvoe ring der sociale verzekerings wetten en naar hij gehoopt had in de toekomst ook die van an dere sociale wetten. Voor de uit voering van sociale verzekerings wetten, dat zijn wetten, die van liet allerhoogste belang zijn voor het geheele Nederlandsche volk, was de door Talma gekozen fi guur samenwerking van werkgevers en arbeiders onder leiding van een vertegenwoordi ger der overheid -volkomen juist. Daardoor werd een sociale uitvoering dier wetten verze kerd. Naar die sociale uitvoering hebben de Raden dan ook altijd gestreefd en zij hebben dit doel "bereikt, voor zoover^ zij daarin niet verhinderd waren door een keurslijf van wetsbepalingen. De Raden van Arbeid zijn ver- eenigd in een vereeniging..Deze Vereeniging van Raden van Ar beid is een publiekrechtelijk de partementsorgaan. Aanvankelijk in privaatrechtelijken vorm, het geen onjuist was. De eerste stap naar publiekrechtelijke verm is gezet door minister Slotemaker de Bruine: de tegenwoordige secretaris-generaal van het de partement van sociale zaken, de heer Verwey heeft zeer terecht den publiekrechtelijken vorm voltooid. De Vereeniging van Raden van Arbeid is reeds spoedig een on misbaar orgaan geworden. Zij geeft leiding -aan de uitvoering der sociale verzekeringswetten, voor zoover die geschiedt door de Raden van Arbeid. Maar'niet alleen bij de uitvoe ring is zij betrokken. Ook bij de wetgeving. Geen wet, geen be sluit op dit terrein is in de laat ste kwart eeuw tot stand geko men, waarbij de opvolgende mi nisters niet het advies van de vereeniging gevraagd hebben. - Zij werkt in harmonie tezamen met de fedeiatie van bedrijfs- vereénigingen, met de rijksver zekeringsbank en het staatstoe zicht op de ziekenfondsen, ten bate van het departement van sociale zaken. Al kan dus, gelijk gezegd, een boom die eenmaal in beperkte richting is gegroeid, niet meer in andere richting worden ge stuwd, toch is het te hopen, dat op den duur meer eenheid in ds verzekering wordt gebracht, het geen in het belang "zou zijn zoo wel van de werkgevers als van de werknemers. De administra tieve rompslomp voor deze beide groepen moet zoo gering moge lijk zijn. arbeiders niet meer hectoliters .aardappelen mogen verstrekken, dan de distributiebepalingen toe staan. In de nieuwe Landbouwrege- ling is dit uitdrukkelijk aldus vastgelegd: „De werkgever is verplicht, voor zoover het bedrijf dit toelaat en de distributiebe palingen het toestaan, aan den arbeider op wiens verzoek pro ducten uit l.et bedrijf, die krach tens eenige zelfverzorgingsrege- ling of telerspremieregeling mo gen worden behouden, te ver strekken tegen de vastgestelde richt- en marktprijzen''. In dezen zin moet het woordie „bevoegd" uit de BloembQllen- regeling worden opgevat. Uitgesteld onderhoud van hui zen. De Nederlandsche bond van huis- en grondeigenaren heeft zich onlangs tot den wnd. secretaris-generaal van het de partement van financiën gewend met het verzoek, den huiseige naren toe te staan belastingvrije reserves te vormen in verband met het feit, dat het onderhouds werk thans zeer beperkt moet blijven door gebrek aan materia len. Betoogd werd. dat hierdoor de exploitatieresultaten worden geflatteerd en er een onevenre dig hooge belasting betaald wordt over een in werkelijkheid niet genoten inkomen. In Huis- en Grondeigendom, het orgaan van den bond, lezen we thans, dat de wnd. secretaris generaal dit verzoek niet voor in williging vatbaar acht. Intus- schen is het, zoo schrijft hij, aan belastingplichtigen, voorzoover zij in hun afschrijvingen niet door artikel 5 van de Eerste Uit voeringsbeschikking Inkomsten belasting 1941 gebonden 'zijn. niet verboden extra afschrijvingen toe te passen op activa welker vermoedelijke economische le vensduur of welker residu-waar de door onvoldoend onderhoud dermate is gedaald, dat de to tale tot dusver toegepaste af schrijvingen niet langer als vol doende mogen worden be schouwd. In de jaren, waarin la ter het tekort aan onderhoud wordt ingehaald, zal dan echter spoediger dan anders worden aangenomen, dat een deel der ge noemde kosten geen kosten van onderhoud, doch kosten van ver betering zijn. LITURGIE DONDERDAG 11 Mei. Mis v. d. H. Ganguiphus, Martelaar: Protexisti. Gloria. 2e gebed voor den vrede. Geen Credo. Prefatie van Paschen. Kleur: Rood. Kerken Paters Franciscanen. DONDERDAG. Mis v. d. Z.Z. Eenedictus van Urbino. Julianus van Valle en Jacobus van JBitet- to. Belijders: Confiteantur. Glo ria. 2e gebed voor den vrede. Geen Credo. Prefatie van Pa schen. Kleur: Wit. Gemengde Berichten 5 Oplichters sloegen hun slag. De recherche van het hoofdibu- reau te Amsterdam heeft den' iaatsten tijd weer verscheidene j gevallen van oplichting onder zocht, welke bleken door eenzelf. de complot te zijn gepleegd. Het betreft hier drie mannen, van :l wie twee ontslagen controleurs 1 van den C.C.D., die zich met be- e hulp van hun aanstellingsbewijs i legitimeerden, terwijl de derde een man van abnormale leng. te zich voor politiebeambte uitgaf. Het zondenregister, dat tot dusver van het drietal is op- r gemaakt, is hoewel stellig nog onvolledig reeds zeer uit- voerig. Zoo hebben de mannen o.a. op 18 April j.l. een huiszoeking ver- richt bij iemand, van wien zij wisten, dat hij een groote partij clandestiene sigaretten en shag met een „zwarte" handels waarde van ruim 18.000. in be- zit had. De partij werd „in be- slag genomen" en onderling ver-1 deeld, waarbij ook twee hand-1 langers tezamen 600 pakjes shag ontvingen. Dienzelfden dag bezocht het complot dat blijkbaar over 1 goede informaties beschikte 1 een café in de Bilderdijkstraat, 1 waar twee mannen vertoefden. die een partij sigaren bij zich hadden. Het tweetal werd uitge-1 noodigd. even 'rnee te gaan naar buiten, waar de pseudo-ambte- i naren lieten weten, dat zij be- reid waren de zaak in de doof- I pot te doen. mits.... ze drie; kistjes sigaren a 50 stuks kre- gen. Ook hier lukte de truc. i Voorts wisten zij een tuinder in den Sloterpolder, bij wien zij j „controle" kwamen houden en een motorrijwiel ontdekten, te j bewegen 1000 af te geven, om dat ze hem „niet in de gevange nis wilden helpen". Ee* arme landbouwer buiten de stad. die voor iemand een auto in bewaring had. werd dooi de pseudo ambtenaren 200 gul den lichter gemaakt, zijnde de landhuur, welk bedrag deze waarlijk niet financieel krach tige boer in een geldkistje had geborgen. Een vrouw in West, die in clandestien vleesch han delde, kreeg eveneens de pseudo- controleurs op bezoek, die ver volgens met medeneming van 300 gulden en een hoeveelheid vleesch vertrokken, omdat zij uit „menschelijke overweging" de vrouw niet met den econo- mischen rechter in aanraking wilden brengen. Bij een sigaren winkelier in West bestond de buit uit 20 pakjes shag én 200 gulden. Een boer uit de Haar lemmermeer werd door. hen aan gehouden met een kar clandes tiene aardappelen. De „ambte naren" bleken nog niet zoo kwaad te ziin en lieten voor 200 gulden en 2 doosjes sigaren de zaak blauw-blauw. Op deze wij ze zijn verscheidene personen gedupeerd. De „agent" en de twee handlangerss zitten thans achter slot en grendel. De beide ontslagen controleurs zijn ech ter nog voortvluchtig. Bij het onderzoek is gebleken, dat vele gedupeerden geen aangifte heb ben durven doen. zoodat de drie oplichters maanden lang op deze wijze hun vieze practiiken heb ben kunnen uitoefenen. Moch ten er nog slachtoffevss zijn, die nog geen aangifte bij de politie hebben gedaan, dan kunnen zij zich alsnog vervoegen op kameT 120 van het hoofdbureau van po litie, Elandsgracht 117. SPORT VOETBAL. Het programma voor Zondag a.s. Zondag a.s wordt op het terrein van Go- Ahead te Deventer, om 13 uui de districtswedstrijd gespeelc tussvehen Oost en Zuid. Scheids rechter is de heer K. Schipper Voor de kampioenscompetitie worden gespeeld: VUCHeeren. veen. met als scheidsrechter d« heer D. Nijs en in het Olympisch Stadion te Amsterdam de Vole- wijekers—Longa. welke wordt geleid door dr. J. F. v. Moors el De promotiecompetitie der 2e klasse vermeldt nog voor dis trict I: DOS—OSV. ATHL 4TIEK. Lcidsclie Ath- letiek Commissie. De L.A.C organiseert in het seizoen 194' hier ter stede de navolgende wedstrijden Woensdag 31 Mei: Avondwed strijden smtelbaan „Leidschi

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2