VOOR BABY! Hoofdred. ca Binnenland Th. Wdmer. Leiden PW. Hoofdrede W. de Vrita. Dea Haag. Rad. Baitcalaadi Mr. H. Geiat. Leiden. Red. Stad aa Sport i M. Zoaderop. LeidenRad. Om giving. L. Rooien, Leiden. Veraniwoordeiij voor da adv.) G de Hcldeo. Leldea K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 23 tot en met 29 April van 21.tot 6.15 uur. Zon op en onder; Zond. 23,4: 6.26 op. 20.52 onder. Maand. 24.4: 6.24 op. 20.53 onder Dinsd. 25.4: 6.22 op, 20.55 onder. Woensd. 26.4: 6.20 op, 20.57 ond. MAANSTANDEN. Zond. 23.4: 7.15 op. 21.37 onder. Maand. 24.4: 7.43 op. 22.55 onder Dinsd. 25.4: 8.15 op. Woensd. 26.4: 0.08 onder, 8.52 op. De dure huishoudelijke arti kelen. De door de prijsbe- heersching eenige weken terug in de groote steden ingezette actie tegen de winkels, waar voor huishoudelijke artikelen en goederen van meer luxen aard in het algemeen te hooge prij zen werden gevraagd, is nu in een tweede stadium gekomen. In Rotterdam en Amsterdam zijn nu een vijftal winkeliers door de inspecteurs voor de prijsbeheersching beboet. Zoo werd de beheerder van „Frank's interieur" aan den Mauritsweg te Rotterdam, J. B. A. van Ree- de. tot een boete van ƒ5000. veroordeeld en is de verkoop van de voorradige goederen te gen nieuw vastgestelde prijzen gelast. N. W. Sanders, eigenaar van „Dijn's Warenhuis", le van der Helststraat 64 en 68 te Am sterdam, werd eveneer5 voor het nog steeds te koop aanbieden tegen te hooge prijzen met 5000 beboet. G. J. Ligthart, Jan van Galenstraat 87 te Amsterdam, kreeg 2000.boete, terwijl Chr. S. Mark, Hoofdweg 206 te Amsterdam, een boete van 1000.— moet betalen. Ten slot te is M. Schut. Vijzelstraat 129 te Amsterdam nog veroordeeld tot ƒ750 boete. Beurzen examens in de Duit- sche taal. De secretaris-gene raal van het Departement van Opvoeding. Wetenschap en Kul- tuurbescnerming maakt bekend, dat de Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied voor bet studiejaar 1944/1945 we derom een aanzienlijk bedrag be schikbaar heeft gesteld, teneinde financieel minder draagkrachti- gen in staat te stellen zich voor te bereiden op één der Neder landsche examens, welke de be voegdheid verleenen tot het ge ven van onderwijs in de Duit- scbe taal (akte Duitsch L.O., ak ten Duitsch M.O. A en B. aca demische examens). Degenen, die voor een beurs uit bedoeld be drag in aanmerking meenen te komen, kunnen tot uiterlijk 1 Mei 1944 een daartoe strekkend schriftelijk verzoek richten tot den inspecteur van het onderwijs in algemeenen dienst, Paschlaan 24. Apeldoorn. „Zuster Anna". Op Maan dag 24 April om 18.45 uur houdt Max Blokzijl via Hilversum 1 zijn politiek weekpraatje onder den titel „Zuster Anna". .v. .v. t(c - «v* -.V Op Uw toiletzeepbon kunt U nog Adelaar-Kinderzeep krijgen van oude kwaliteit! ADELAAR.PRODUCT PRIMA! CONTINGENT LANDSTORM BEËED.GD Rijkscommissaris en Musscrt en SS Obergruppenfuehrer Rauter spreken. Donderdagmorgen op den 55sten geboortedag van den Fuehrer is op een kazerneter rein van ons land een nieuw con tinent manschappen van den Landstorm Nederland op plechti ge wijze beëedigd. Stram in car ré opgesteld wachtten de bijna 400 vrijwilligers op het oogen blik. waarop zij, ten overstaan van den Rijkscommissaris Rijks minister Seyss-Inauart en den Leider van het Nederlandsche volk, ir. Mussert, benevens den Hoeheren SS und Polizeifuehrer SS-Obergruppenfuehrer Rauter, den eed van trouw en gehoor zaamheid aan den Fuehrer der Germaansche volkeren zouden afleggen. Het was voor het eerst, dat bij een dergelijk gebeuren in den Landstorm een geheel uit Nederlanders bestaande eere compagnie was geformeerd, ter wijl ook voor het eerst een eigen muziekcorps van den Landstorm de plechtigheid met muziek op luisterde. Te ruim 11 uur zwenkten de auto's met de hooge gasten het terrein op. Daarbij waren o.m. aanwezig de voorman der Ger maansche SS in Nederland, SS- Standartenfuehrer Feldmeyer, de commandant der W.A. Zon dervan, en de plaatsvervangend leider van Geelkerken. Nadat de Rijkscommissaris en de Leider tezamen met SS-Grup- penfuehrer Demelhuber, Befelhs- haber der Waffen SS. in den Niederlanden, en een regiments commandant de parade hadden afgenomen, beklom SS-Groppen- fuehrer Demelhuber het spreek gestoelte, om er op te wijzen, dat de manschappen hier bijeen wa ren, om als Germanen den eed van trouw op den Fuehrer aller Germanen of te leggen. Gij hebt vernomen, aldus spr., van het op nieuw aanstormen der Aziatische horden, ook in het Noorden. On der degenen, die hen daar tot staan brachten, bevonden zich ook uw landgenooten. Misschien is de dag niet meer ver, dat wij ook hier zullen moeten aantre-, den en ons zelf geheel zullen moeten geven, tegen een vijand die het zal wagen Europa aan te grijpen. Ik ben er van overtuigd, dat gii, zooals uw kameraden in het Oosten, uw plicht dapper ver: vullen zult. In dezen strijd, gij weet het allen, gaat het niet meer om Duitschland, maar om het ge- heele continent, en voor alles om alle Germaansche volkeren. In dezen zin wensch ik u dan ook geluk, nu gii vandaag op den geboortedag van den Fuehrer uw trotsche geloft'e aflegt. Mussert spreekt. De Leider, die hierop het woord nam, wees er op, dat de liefde voor volk en vaderland, zich niet alleen uit in woorden, maar vooral in daden. Gij, kameraden, aldus spr.. hebt een daad gesteld, nu gij zijt ingetreden in den Landstorm. Over 5 of 10 jaar zal een dergelijke daad gewoon zijn, thans is dit nog buitengewoon. Een man, die zijn volk en vader land lief heeft, wil het bescher men, maar hij moet het ook kun nen beschermen. Er zijn ook an deren, die denken het vaderland te dienen door onze steden te bombardeeren. De vorige week nog is dat gebeurd in Den Haag de aanval was gemunt, op een bepaald gebouw, de vliegers zijn er laag over gevlogen en heb ben het gebouw eruit gezocht. Ruim 60 Nederlanders, voorna melijk meisjes, zijn daarbij om het ieven gekomen. Men zegt nu: dat was geen Engelscbman, die dat deed, maar een Nederlander. Laten wij dat niet hopen. Als het een Nederlander was geweest, die dacht zijn land een dienst te bewijzen, dan was hij gekomen op een ander uur, als er geen Nederlandsche meisjes meer in het gebouw aanwezig zouden zijn geweest. Europa, kameraden, is het vaderland der Europeanen, wat op het oogenblik voor 90 pet. door Duitscbland moet worden verdedigd. In den grooten tijd. dien wij beleven, sluiten groote complexen volkeren zich aaneen en dan vereenigen wij ons niet met de Amerikanen en niet met de Aziaten, maar dan staan wij tezamen met de Duitscbers. On ze gedachten gaan op dezen dag uit naar de groote eenzame figuur 1 van den Fuehrer op zijn post in het Oosten, die daar staat voor Europa, opdat Europa behouden zal blijven. Nadat vervolgens de beëedi- gingsplechtigheid was geschied, sprak de Rijkscommissaris de nieuwe landstormsoldaten toe. Rede Rijkscommissaris. Kameraden van den Land storm. aldus spr.. gij bebt be loofd de bevelen van den Fueh rer trouw tot in den dood te ge hoorzamen. Thans in onze rijen te treden is een mannelijk be sluit en geen ongevaarlijk genoe gen, want in onze rijen verwacht ieder harden strijd, en, als het zijn moet, den dood. Dit besluit maakt u niet alleen voor ons waardevol, maar vooral ook voor het Nederlandsche volk. Gij zijt thans niet buiten, maar voor het Nederlandsche volk getreden, als strijders en als voorbeeld. Kame raden, wij, Duitschers. staan in dit land om een Europeesche taak te vervullen, maar, als deze taak vervuld zal zijn. zult gij. Nederlandsche nationaal-socia- listen, en vooral gij. die op het oogenblik van strijd op uw post waart, het lot van uw volk in handen moeten nemen en het zijn plaats moeten geven in het Ger maansche geheel. In dezen zin begroet ik u, Nederlanders, thans als onze kameraden. Tenslotte voerde nog SS-Ober- gruppenfuehrer Rauter het woord, die eveneens wees op de beteekenis van dezen dag, en de taak en de plichten der Neder landsche soldaten schetste in de dagen van strijd, die wellicht te wachten zijn. Obergruppenfueh rer Rauter besloot zijn rede met den ouden strijdroep der partij, een drievoudig „Sieg heil" op den Fuehrer. Met het spelen van het Deutschlandlied. het Horst Wes- sellied en het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten. Reparatie van schoeisel. Het Rijksbureau voor huiden en le der te Amsterdam maakt be kend, dat zij die nog niet bij een sohoenhersteller voor reparatie- werkzaamheden aan hun schoei sel zijn ingeschreven, vóór 1 Mei 1944 aan de vakgroep schoen herstellers-ambacht, 's-Graven- hage. Laan van Meerdervoort 848. schriftelijk kunnen verzoe ken hun een schoenhersteller aan te wijzen. Bij dit verzoek moeten worden vermeld: 1. Naam en volledig adres van den aan vrager; 2. namen van degenen voor wie inschrijving wordt aan gevraagd; 3. reden, waarom geen tijdige indiening van den aan gewezen bon 069 heeft plaatsge vonden; of andere redenen, waarom geen inschrijving werd verkregen; 4. naam en adres van den schoenhersteller, bij wien men wenscht te worden in geschreven. De noodige bonnen 069 of een officieele verklaring (b.v. van de directie van een zie kenhuis, den arbeidsdienst, enz.) moeten worden medegezonden. Aanvragen, van hen wier bon in het ongereede is geraakt, kun nen niet worden behandeld. Schippers en anderen, die geen vaste verblijfplaats heb ben en die hierdoor moeilijkhe den ondervinden kunnen zich vóór 1 Mei e.k. tot de vakgroep schoenherstellersambacht wen den onder inzending van bon ,069, indien deze nog in hun be- 'zit is, of van het bewijs van in schrijving bij den schoenherstel ler. die den bon heeft aangeno men. Voor hen zal een afzonder lijke regeling worden getroffen. Aanvragen, welke na 1 Mei 1944 binnenkomen, worden niet meer behandeld. Bij verhuizing bui ten de huidige woonplaats of bij ontslag uit een inrichting, welke de schoenreparaties van de in- wonenden verzorgde, dient on middellijk een verzoek om aan wijzing van den schoenherstel ler in de nieuwe woonplaats, resp. buiten de inrichting, te worden gericht aan de vakgroep schoenherstellersambacht. Bij dit verzoek moet het door den te- genwoordigen schoenhersteller af gegeven bewijs van inschrij ving of een bewijs van ontslag uit de desbetreffende inrichting worden overgelegd. SPORT DAMMEN. Om het kam pioenschap van D.C.L. In de 5e en 6e ronde konden de vol gende uitslagen geboekt wor den: Groep A: Tolde Vink 0-2; W. F. Olivier-E. Wassenaar 2-0; de VinkP. Olivier 0-2; E. Was- Gemengde Berichtan Kind bij brand omgekomen. Donderdagmiddag omstreeks half een brak brand uit in de groote boerderij van den heer B. Zandbergen te Laag-Soeren. In een minimum van tijd stond de geheele boerderij met belenden de perceelen in lichterlaaie. Door den wind stond de brandweer voor feen hopelooze taak. Het ve - en de inboedel werden toch nog voor het grootste gedeelte gered. De oorzaak moet gezocht worden in het spelen van kin deren met lucifers. Een meisje van twee jaar is in de vlammen omgekomen. Kind uit derde verdieping ge vallen. Gistermiddag is het 1-jarige meisje M C. Sonneman in de ouderlijke woning in de Natalstraat te Rotterdam, in een onbewaakt oogenblik op een stoel voor het raam geklommen en uit de derde etage op straat gevallen. Het kind werd naar het Zuióer-ziekenhuis vervoerd, doch bleek bij aankomst reeds te zijn overleden. Fruitloods met 20.000 kisten verbrand. Tengevolge van het laten branden van een houtgas generator ontstond in den laten avond van Woensdag een zware brand in de groote fruitloods van den heer A. T. J. Baltussen, ge legen aan de Aamschestraat te Eist. Ii, deze loods was een groote partij kisten opgeborgen van de Veilingvereeniging Överbetuwe en daardoor nam de brand zulk een omvang aan, dat de brand weer van Arnhem ter assistentie moest worden ingeroepen. Hoe wel het vuur met vijftien stralen werd bestreden kon niet worden voorkomen, dat de groote loods met ongeveer 20.000 kisten een prooi der vlammen werd. Ook ee appelsorteermachine, een aardbeienwaschmachine en een fruitladder vielen aan het vuur ten offer. Een vrachtauto en een autobus van de N.V. Taminiau Conserven Fabrieken werden zwaar gehavend. Met groote moeite kon een nabij gelegen loods, waarin nog 30.000 kisten waren opgeborgen, door de brandweer worden behouden. De belendende woning van den fruithandelaar B. T. Nas be kwam veel waterschade. Groote fabrieksbrand te Veg- hel. In de superfosfaatfabriek van Coenen-Schoenmakers, gele gen aan de Zuid-Willemsvaart onder de gemeente Veghel brak Woensdagmiddag een felle brand uit in de opslagplaats van kunst meststoffen en hooi en stroo. De oorzaak is te wijten aan het feit, dat uit een gasgenerator var een vrachtauto, die met kunstmest beladen de opslagplaats wilde uitrijden, vonken vlogen en deze de hooi- en stroomassa deden ontbranden. Het vuur nam een grooten omvang aan. De brand weer uit Veghel was spoedig ter plaatse en de brandweer uit den Bosch' en Uden kwam ter assis tentie. Den geheelen nacht werd gewerkt. Ongeveer een derde ge deelte van de fabriek brandde uit. De schade, die in de tiendui zenden loopt, wordt slechts ge deeltelijk door verzekering ge dekt. Oplichitng voor 30.000. Bij een groote firma in verlich tingsartikelen te s-Gravenhage werden den laatsten tijd her haaldelijk gelden vermist. Bij onderzoek bleek, dat de 26-jari- ge bedrijfsleider van de lampe- kappenafdeeling, E. R. H., in complot met den 48-jarigen le- rerancier H. M. van P., sedert begin 1942 verscheidene malen bedragen uit de kas der firma had ontvangen op facturen we gens leverantie van fournituren stoffen, welke goederen echter in werkelijkheid niet aanwezig bleken te zijn. Genoemde van P. had eenvoudig gefingeerde fac turen geschreven, deze aan H. senaarStavleu 2-0; P. Olivier W. F. Olivier 0-2. Groep B: SchildBrandt 2-0; v. WezelFranken 2-0; v. d. BergRedegeld 1-1; Bosch Schild 2-0; N. WassenaarFran ken 0-2; Schoonderwoerd den BezemerBosch 2-0. In groep B is van Wezel nog ongeslagen. Ouwerkerk en Schoonderwoerd den Bezemer zitten hem op de hielen met ieder slechts één ver- liespartij. BIJBELLEZING door Prof. P. STAMMEYER. 23—29 April. TWEEDE ZONDAG NA PASCHEN. Voordat de Goede Herder zij' kudde aan Petrus toevertrouwde heeft Hij eerst van hem de ver zekering gevraagd van zijn lief de: „Remint gij Mij meer dan de anderen hier?" (Joh. 21 15). On middellijk na het overdragen van het bestuur over Zijn kudde kon digt Jesus hem zijn marteldooc aan. Op dezen Zondag wijst Pe trus op den Herder, die onze zie. len behoedt, die zijn liefde bewe- zen heeft door Zijn lijden (epis tel), terwijl in het evangelie Christus Zichzelf teekent als den Goeden Herder. Dit beeld is ons dierbaar, omdat het ons spreekt van Zijn trouwe liefde en barm- hartigheid. Daarom moet het ons ook dankbaar stemmen, dat Hij een zichtbaren Plaatsbekleeder over ons heeft aangesteld om on. zen Herder te zijn. Op dezen Zon dag moet onze eerbied voor Christus' Plaatsbekleeder en on ze volgzaamheid aan zijn wen ken grooter worden: als Herder onzer zielen is Zijn taak in onze dagen zeer zwaar. Bidden we veel om Gods zegen over Zijn werk Moge in ons waarheid zijn: „Ik ken de mijnen en de mijnen ken. nen Mij". Dinsdag vieren we het feest van Petrus' leerling, St. Markus. Ofschoon volgens algemeene op vatting Markus niet behoord heeft tot de 72 leerlingen, waar- over Lukas in het evangelie spreekt, lezen we dit gedeelte omdat het wenken geeft voor het apostolaat, waartoe Markus later eveneens geroepen is: Het epistel wijst op de roeping van Ezekiël, waaraan de symbolen voor de evangelisten ontleend zijn: Mar, kus vinden we afgebeeld als eer gevleugelde leeuw, den konini der woestijn; hij begint zijn evan. gelie met het optreden van Jo hannes den Dooper, de stem een: roependen in de woestijn. Woensdag herdenken we het beschermfeest van St. Josef. D< hooge uitverkiezing door God aan dezen nederigen man gege ven om namelijk beschermer te zijn van het kostbaarste, dat Godi op aarde plaatste: Jesus en Ma ria, heeft de Paps ertoe gebracht dezen Heilige aan ons voor t< stellen als de Beschermer dei ter hand gesteld en daarna zijn aandeel in de opbrengst genoten Aangenomen mag worden, da: de firma op deze wijze vooi minstens 30.000 door het twee- tal was opgelicht. Arrestant ontvlucht. Toei; een marechaussee uit Zaandijl met twee arrestanten, die voorge i leid moesten worden aan den of ficier van justitie, te Haarlem ui den trein stapte, nam een del mannen de vlucht, waarbij hij kans zag, zich van zijn hand boeien te ontdoen. De marechausj see loste eenige schoten uit zijl revolver, doch de vluchteling zal kans via de spoorbaan en eel naastgelegen opslagplaats va® een kolenhandel de straat te bei reiken en te verdwijnen. Volledig warenhuis op zol der. Ambtenaren van de® C.C.D. hebben in samenwerk king met de Almelosche justi tie, een inval gedaan bij dei winkelier-herbergier Mensinli te Reutum, een dorpje dat on-j, der de gemeente TuibbergeiJ hoort, en daarbij een unieki ontdekking gedaan. Het was be, kend, dat in den winkel vaif Mensink zoo goed als niet meer te krijgen was. Een on derzoek bracht aan het licht dat Mensink nog enorme voor raden moest hebben en C.C.D: en justitie besloten toen onj door een inval een einde te ma-, ken aan den onhoudbaren toe) stand. Wat de ambtenaren bij! dien inval vonden is onbe" schrijfelijk. Op eenige groote zolders lag een schat van aller) hande goederen. Men viel van d< eene verbazing in de andere ei constateerde tot groote ergerni dat veel artikelen in verwaarj den toestand verkeerden. Zcx von-d men balen rijst, waarii de muizen zich genesteld had) den Op de zolders, waarop ooi eenige afgesloten ruimten warei gemaakt, vond men een enoij men voorraad vooroorlogse! levensmiddelen, enz., enz. Mensink is te Almelo in h huis van bewaring opgeslote:

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2