Hoofdrtd. ca Binnenland Th. Wilmcr. Lelden. PI». Hoofdrede W. de Vrica, Den Haag; Red. Bnitenlandt Mr. H. Geiee. Lelden; Red. Stad en Sporti M. Zonderop. Leiden i Red Om- gevlngi L. Rooien. Leiden. Verent woordelijk «oor de adv.t C de Helden. Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. van 16 tot en met 22 April van 20.45 tot 6.30 uur. Zon op en onder: Vriid. 21.4: 6.30 op, 20.48 onder. Zat. 22.4: 6.28 op, 20.50 onder. Zond. 23.4: 6.26 op. 20.52 onder. MAANSTANDEN. Vrijd.: 21.4: 6.26 op. 18.54 onder. Zat. 22.4: 6.50 op. 20.17 onder. (N M.) Zond. 23,4: 7.15 op, .21.37 onder. VERGEEFSCHE SOVJET- AANVALLEN DUITSCH WEERMACHXSifERICHT. Het Duitsche weermachtsbe- rient van Woensdag luidt: .,In het gevechtsgebied van Se- bastopol hebben de bolsjewie ken, gesteund door sterke artille rie en slagvliegers, vergeefs on ze stellingen aangevallen. Aan de Beneden-Dnjepr zijn talrijke aanvallen van den vijand met vernieling van een vrij groot aantal tanks' mislukt. Plaatseli'ke penetraties werden opgeheven of afgegrendeld. Ook ten Noorden van Jassy zijn vrij sterke aanvallen der bolsjewieken ineengestort. In het Oosten van de Boeko wina hebben Roemeensehe troe pen het op de vorige dagen ge wonnen terrein van vijanden ge zuiverd. Tusschen de Karpathen en het gebied ten Oosten van Stanislau zetten Duitsche en Hongaarsche divisies met succes hun aanval len voort. Daarbij is de stad Nadworna door Hongaarsche troepen genomen. Aan den Beneden-Dnjestr heb ben Duitsche formaties de bols jewieken in een energieken aan val verder teruggeworpen. In het gevechtsgebied ten Wes ten van Tarnopol en ten Zuid- Westen van Luck zijn herhaalde aanvallen der bolsjewieken in harde gevechten ineengestort. Aan de rest van het Oostelij ke front geen bijzondere gebeur tenissen. Bij het landingshoofd van Net- tuno en ten Zuiden van de Adria- tische Zee zijn vijandelijke aan vallen met bloedige verliezen voor den tegenstander ineenge stort. In de middaguren van 13 April zijn sterke formaties Amerikaan- sche bommenwerpers onder be- P-ai of tft-OM. $1 01 Denk er aan, dat U met ipoed Uw scHeerzeepbon R 01 Inlevert bij Uw leverancier, want deze bon vervalt 29 April a.s. Begin Mei moet Uw leverancier op zijn beurt deze bonnen inleveren. massEonnai Eerste Leidsche Begrafenisonderneming v. Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882 G. H. KLEINHANS PIETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRANSPORT - TELEFOON 21455 Tarief en uitvoering in overleg met U 4949 De Tijerkaisy strijders der ijrijr Sturm- Brigade „Wallonien in het vaderland aangekomen Voor Ify Obergrupoen- führer Sepp Dietrich werd in Charleroi door de uit het Oosten teruggekeerde Sturm-Brigade .Wallonien gedeti- leerd Hauptsturmführer Leon Degrelle overhandigt uit naam van den Führer een beproefde frontstrijders oorlogs onderscheidingen Orbis/Hoiland/Pax m scherming van jagers doorge drongen tot in het gebied van Berlijn. In verscheidene plaat sen, vooral in Rathenow zijn schade en verliezen onder de be volking ontstaan. Ondanks moeilijke afweerom- standigheden werden 44 vijande lijke vliegtuigen, waarvan 40 viermotorige bommenwerpers neergegschoten. Bij den afweer van deze aanvallen heeft zich een formatie jagers onder bevel van majoor Karl-Friedrich Muel ler bijzonder onderscheiden door de vernietiging van een geslo ten formatie vijandelijke bom menwerpers. Aanvallen van Britsche bommenwerpers waren in den afgeloopen nacht gericht op het gebied van Parijs en het Oostzeegebied. Eenige vijandelijke vliegtuigen zijn West-Duitschland binnengedron gen en naar het gebied van Ber lijn gevlogen. Door nachtjagers en afweergeschut werden 14 bommenwerpers vernietigd. Een sterke formatie zware Duitsche gevechtsvliegtuigen heeft in den afgeloopen nacht Londen aangevallen. In de doel gebieden ontstonden groote bran den en verwoestingen. Andere gevechtsvliegtuigen bestookten doelen in Oost-Engeland met bommen." HERGROEPEERING AAN BEIDE ZIJDEN. Aan het Oostelijke front wordt weer een verlegging van het zwaartepunt der gevechtshande lingen voorbereid, zoo meent-de militaire correspondent van het D.N.B., Martin Hallensleben, in zijn beschouwing van Woensdag over den toestand te kunnen vaststellen. Hij schrijft o.a.. dat de toestand in dén Zuidelijken sector, waarop zich in de laatste weken bijna de geheele offensie ve kracht van de bolsjewisten heeftgeconcentreerd, zich meer en meer schijnt te ontspannen. Er zijn echter genoeg aanknoopings- punten, die de conclusie recht vaardigen, dat aan beide zijden hergroepeeringen geschieden en dat weldra een nieuwe storm op een andere plaats van het Oos telijke front zal losbarsten. De waarnemingen der Duit sche verkenners wijzen uit. dat de bolsjewisten in het achter land van het front een nieuwen opmarsch uitvoeren. Bolsjewis tische concentraties in bepaalde sectoren van den Noordelijken vleugel van het Zuidelijke front, respectievelijk in den centralen sector toonen aan, dat de opper ste leiding der bolsjewisten spe culeert op een diepe doorbraak in het Gouvernement-Generaal. Daaraan schijnt ook de uitge sproken bedoeling ten grondslag te liggen in de flank te komen van het Duitsche Noordelijke front. Er hestaat echter alle aan leiding aan te nemen, dat een dergelijke onderneming weinig kans op succes heeft. DE LUCHTAANVALLEN OP FRANKRIJK. De Anglo-Amerikaansche ter- reuraanval op Fransch gebied in den nacht van 18 op 19 April heeft, naar de Fransche bladen melden, in het gebied van Parijs en naaste omgeving, benevens in Rouaan en omgeving talrijke dooden geëischt onder de bevol king. De pers meldt, dat tot dus ver in het gebied van Parijs 740 dooden, in Rouaan en omgeving 1200 dooden geteld zijn. BINNENLAND DE DISTRIBUTIE VAN TEXTIELGOEDEREN. Twintig punten geldig verklaard voor meisjes en jongens van 1 tot 15 jaar. De textielvoorziening van het Nederlandsche volk kan wegens gebrek aan grondstoffen en de nog slechts schaarsche voorraden, waartegenover een steeds stiigen- der behoefte bestaat ten gevolge van slijtage, niet op de normale wijze geschieden. Dit sluit echter niet uit. dat de overheid er naar streeft zoo goed mogelijk in de noodgevallen te voorzien. Dat daarbij in eerste instantie de door oorlogsgeweld getroffen in woners van verschillende steden, zooals Rotterdam, Enschede, Eindhoven en Nijmegen, in aan merking komen om den allereer- sten nood te lenigen, voor zoo ver zulks mogelijk is, zal een ieder begrijpen. Óok speelt de voorziening van inrichtingen, zooals ziekenhuizen, kraamin richtingen, e.d., met textielgoe- deren een belangrijke rol. Bo vendien bevordert het rijksbu reau Distex, voor zooveel in het vermogen ligt, elke reparatie- en vernieuwingsmogelijkheid ten aanzien van de nog in het bezit der bevolking zijnde kleeding. Thans kan ook worden medege deeld, dat met het oog op de klee- dingvoorziening van de op groeiende jeugd wier kleeding het meest aan slijtage onderhe vig is en die bovendien uit de kleeren groeit) met onmiddellij- ken ingang wederom 20 punten voor den aankoop van textiel- goederen worden geldig ver klaard, en wel voor de meisjes en jongens van 3 tot 15 jaar, die in het bezit zijn van de kleeding- kaarten V 415 en V 315: alsmede voor de kleuters van 1 tot 3 jaar, di_ in het bezit zijn van de klee- dingkaart V 515. Voor alle overige categorieën van de bevolking kunnen thans op grond van de hierbovenge- noemde motieven, nog geen nieu we punten worden geldig ver klaard. De geldende bepalin gen. Naar aanleiding van tallooze vragen, welke met betrekking tot de distributie van textielgoede- ren worden gesteld, wordt hier onder een overzicht gegeven van de op het oogenblik geldende be palingen. In verband met de uit gebreidheid der hierbedoelde voorschriften zal dit overzicht niet in één keer worden gepubli ceerd. De lezer houde er dus re kening mede, dat op het onder- taande nog enkele aanvullende berichten zullen volgen. Het is voorts van belang voor het pu bliek te weten. dat. wanneer de gewenschte goederen niet zoo vlot bij den handel verkrijgbaar zijn, de oorzaak daarvan niet al tijd bij den handel moet worden gezocht. Welke punten geldig z ij n. Op het oogenblik zijn van alle in omloop zijnde kleedingkaarten de volgende punten geldig, onge acht den op deze kaarten voorko menden. andersluidenden, da- tumopdruk: mannen en jongens van 15 jaar en ouder (V115): punten 51 t/m 80: vrouwen en meisjes van 15 jaar en o'uder (V 215) munten 51 t/m 80; jongens van 3 tot 15 jaar (V 315): punten 41 t/m 100: meisjes van 3 tot 15 jaar (V 415): punten 41 t/m 100: kleuters van 1 tot 3 jaar (V 515): punten 41 t/m 100; babies tot 1 jaar (V 615): alle punten; toeslagkaart voor a.s. moeders (V 815); alle punten; toeslagkaart voor jongens en meisjes van 15 tot 18 jaar (V 715) punten 11 t/m 30. Nieuwe punten worden uitslui tend geldig verklaard door mid del van een officieel bericht in d pers. Bepaling der leeftij den. Wanneer hier .gesproken wordt van: a. personen beneden 15 jaar, b. personen van 15 jaar en ouder, c. personen van 1518 jaar, worden daarmede bedoeld: a. personen, geboren na 13 Juni 1928; b. personen, geboren vóór 14 Juni 1928; c.personen. geboren na 13 Juni 1925, doch vóór 14 Juni 1928. geïnterneerde burgers in ned.-INDIë. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opgaven van in Nederlandsch-Indië geïn terneerde burgers van Neder landsche nationaliteit. Van de navolgende geïnter neerden Konaen tot op heden ae aaressen der naaste familiebe trekkingen of van andere be- langheboende hier te lande niet worden opgespoord. Achter ae narnen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep. Nicolaas van Ree, 27, klerk. M. J. W. Regensburg, 49, klerk, J. C. Regnault, 30. accountant, I. C. de Regt, 19, student, Willy Reichert, 28, ingenieur of ma chinist, F. H. Remmers, 56, klerk, J. J. Renout, 55, hoofd- de voordrachtkunstenaar Albert opzichter, G. J. Reylmg, 35, klerk, J. M. C. Rhemrev, 30, klerk, J. F. J. Richters, 59. on dernemer, Everhardus van Riel, 51, kapper, Rudolph Romen, 48, klerk, Rudolf de Rochemont, 35. klerk, jaap de Roder. 19, stu dent, J. H. Rodijk, 47, colpor teur, A. D. Roeien, 18, student, G. H. G. Roest, 48, koopman, W. T. Ronz, 51, leeraar. J. H. de Roo, 43, accountant, Joseph van Roos, 46, kapitein, Theodorus van Rood- 54, directeur, Dirk tie Roosenbeek, 27, opzichter, J. C. Roosjen, 45, omroeper, F. A. H. Roozendaal, 25, klerk. Joch Roo- zendaal, 32, ontwerper, C. A. Rosmalen 26, waker, J. M. van Rossen, 36, machinist. A. S. Rouh, 51. koopman, L. J. Rotnkrans. 17. student, J. C. Rover, 43, on- aerzoeker, T. W. A. Rusche. 47, leeraar, J. P. A. Russel. 51, zee man L. J. Russer, 62, leeraar. P. L Rijff. 18, student, Anthonius ae Rijk. 19, klerk, M. C. J. Rijke, 29. pakhuisopzichter, B C. Rii- ken, 47, waker, Felix Rijiken- ravp 37, kantoorbedienae, E. J. van Rijn, 18. student, Rembrandt van Rijn, 19 student, Gijsbertus Rijnders, 50, gepensioneerd, J. A Riinders, 19, student, C. T. Sant. 19. student, L. C. Savet. 45. accountant, Dirk Sehafer, 57, agent, J. P. Scnallig, 51. klerk. W. J. Scheeres.64,hoofd-opzich- ter.P C. Scheffenaar, 33. hoofd opzichter, E. J. Scheltens. 60, eiectrotechnisch ingenieur Schei- te Schelten, 28. kleermaker, J. M. Schenk. 34 hoofd-opzichter, L L. Schiweck. 17, student, R. G. J. Schiweck, 25, werkman, Michiel Schlechter, 18. zonder oeroep, Robbe.t Schlechter, 54, pepensioneerd C. F. Schluter, 18. leeraar F. P. Schnitger, 53, Kierk. Pieter Schoemaker, 39, in genieur of machinist. Engel Schol 33, klerk, J. P. Scholten. 55, hoofd-opzichter, K. B. J F Schonenberg, 35 leeraar. C. J. F Schoonenberg. 27, ass.-in- mspecteur van politie, Pieter Schotanus. 49. hoofd-ziekenver- pleger Hugo Schotborgh,, 30, klerk, P. L. Schotel, 50, koop man, Maximiliaan Schouten, 19, student, Willy Schra, 18, stu dent, F. E. Schrader, 52, chauf feur. P. H. Schrauwen, 33, klerk, L J. Schreuder, 34, klerk, M. W. B Schroder. 55, oud-soldaat, C. A. H. Schak. 51. klerk, Willem van Schubert, 52, schoenmaker G. J. van de Schueren, 61, klerk, Jan Schuitemaker, 53, klerk. Dirk Schuitevoerder, 42, klerk, J. G. Schultz, 55, klerk, H. M. M. Schumacher 60, leeraar. Jan Schuttevaer, 44, klerk, Johan Schuttevoer, 52, klerk, Daniel Scipio-Blume, 40, klerk, F. J. Seegers. 19 student. J._ H. D. G. Seegers, 54, koopman, u. W. P. J. Selles, 43, agent, Theodorus Selser, 19, student, C. C. Selber- ger, 59, pakhuisopzichter, F. M. Sengeli, 40, hoofd-machinist, W. L. Sesseler, 56, klerk, J. W. A. Sevehter, 19. student. Rudy Se- verien, 18, student. H. C. Sie- bers, 53, leeraar. C. C. Siegers, 19. student. Jan Sierma. 54, ge pensioneerd, Eduard Sigmond. 57, klerk, Hendrik Simons, 52, klerk, J. L. Simons, 54, direc teur van gevangenis, G. P. Si- monse, 42, klerk. Andrees Sis- sergh, 51. accountant, Hendrikus Sitskoorn, 30, zeeman. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrijging van nadere in lichtingen te wenden tot de Ve afdeeling van het informatie bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Dr. Kuyperstraat 9, 's-Gravenhage, onder opgave van zoo volledig mogelijke ge gevens omtrent naam, voorna men, geboortedatum, beroep, I werkgever en laatst bekende adres der geïnterneerden.. Gedenkteeken voor de slacht offers van Nijmegen. De bur gemeester van Nijmegen, de heer M. van Lokhorst, die na zijn on gesteldheid sinds eenigen tijd zijn ambt weer heeft aanvaard, deelde aan het A.N.P. mede, dat het onlangs gepubliceerde be richt omtrent de oprichting van een gedenkteeken voor de slachtoffers van den laatsten bomaanval eenige aanvulling be hoeft. Inderdaad is in principe besloten tot oprichting van een monument. De plaats waar het zal worden opgericht is echter niet zooals gemeld de open bare begraafplaats aan den Graafschen weg te Nijmegen, doch er zal daarvoor een plaats worden aangewezen in het hartje van de stad in het stadkwartier, dat door het bombardement werd getroffen. Over den vorm van het gedenkteeken staat nog niets vast, terwijl ook omtrent den vervaardiger nog geen beslissing is genomen. De ziekteverzekering van ar beiders van de organisatie-Todt. Krachtens besluit van den se cretaris-generaal van het Depar tement van Sociale Zaken zal het tekort van de Centrale Onder linge te 's Gravenhage op de ziekteverzekering van de arbei ders, werkzaam in dienst van of voor de „Einsatz Holland der Or ganisation Todt 'voor wat betreft het jaar 1944 worden omgesla gen over de Raden van Arbeid en de erkende bedrijfsvereenigsn- gen. De omslag geschiedt in ver houding tot het bij elk der be trokken uitvoeringsorganen over het jaar 1943 verzekerde loonbe drag. Walrave Boissevain overleden. Na een kortstondige ongesteld heid hij was gisterenavond plotseling onwel geworden is in den afgeloopen nacht op 67- iarigen leeftijd overleden de heer Walrave Boissevain. oud-lid van de Tweede Kamer en van de Prov. Staten voor Noord-Holland en oud-wethouder van Amster dam. De heer Boissevain was een der meest bekende liberale figu ren in ons land. WANDTAPIJT VOOR HET DEPARTEMENT VAN V. EN K. Voor het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten heeft de gobelin--vever Semey het afgeloopen jaar naar eigen ontwerp een wandtapijt vervaar digd, groot 3 bij 4 meter, en voorstellende een duinlandschap met de daarbij behoorende flora en fauna. Waar in het Departement dit fraaie gobelin zal komen te han gen is nog niet bepaald. Vermoe delijk zal belangstellenden bin nenkort wel gelegenheid worden gegeven het te bewonderen. Op een persconferentie heb ben vertegenwoordigers der dag bladen het in oogenschouw kun nen nemen. Tevens waren zij in de gelegenheid den vervaardiger eenige bijzonderheden te vragen over zijn komst en haar toekomst. De heer Semey vertelde, dat het duinlandschap met zijn prachtige flora en fauna hem tot dit tapijt had geïnspireerd. Van de daarin broedende vogels wer den er 23 in landschap en rand versiering verwerkt, van de planten en kruiden onder meer de wilde orchidee, braam, distel, meidoorn, vlier, berk en den. Voor de vervaardiging hadden vier weefsters dertien maanden noodig. Van de tapijt-weefkunst zeide de heer Semev o.a., dat er in ons Hst gobelin, dat I* overgedragen lichting en Kunsten te Den Haag

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2