r Hoofdrcd. co Binnenland) Th. Wilmer. Lalden) Plv. Hoofdred.i J. W. da Vriea, Den Haag; Red. Buitenlandi Mr. HL Geise. Leiden; Red. Stad en SportM. Zonderop. Leiden; Red. Om geving) L. Roozen. Leiden. Verantwoordelijk voor de adv.i G de Heiden. Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. van 16 tot en met 22 April van 20.45 tot 6.30 uur. Zon op en onder: Zond. 16.4: 6.41 op, 20.40 onder. Maand. 17.4: 6.39 op, 20.41 onder Dinsd. 18.4: 6.37 op, 20.43 onder MAANSTANDEN. Zond. 16.4: 3.44 op, 12.14 onder. (L.K.) Maand, 17.4: 4.28 op, 13.27 onder Dinsd. 18.4: 5.04 op, 14.46 onder BINNENLAND HERSTEL VAN HET MELK- RANTSOEN. Met ingang van de nieuw»? periode. Nu de koeien de weide ingaan en de melkproductie stijgt, is het mogelijk de tijdelijke ver laging van het melk- en tapte- melkrantsoen ongedaan te ma ken. Daarmede worden de rant soenen weer gebracht op het peil van 'óór 20 Februari 1944. In de achter ons liggende we ken was het hier en daar niet mogelijk zelfs het verlaagde tap- temelkrantsoen te verstrekken, vooral in het Westen des lands en in Limburg. Daar was het noodzakelijk een zekere contin- genteering toe te passen. Deze contingenteering mag echter niet tengevolge hebben, dat de tapte- melkverbruikers uiteindelijk min der ontvangen dan het rantsoen. Voor zoover verbruikers minder den 13/4 1. taptemelk (in het Westen 11/4 1. taptemelk en 50 gr. walspoeder) per bon ontvin gen, moet het ontbrekende als nog door den melkhandelaar worden verstrekt. Voor zoover in het Westen des lands de voor raad walspoeder in pakjes niet toereikend is moet eveneens op de thans nog geldende bonnen 1 3/4 1. tapte worden, geleverd. Ten slotte zii. er op gewezen, dat op dv nieuwe taptemelkbon- nen geen walspoeder meer ver strekt zal worden, zoodat de nieuwe bonnen recht geven op 13/4 1. taptemelk. Z-KAARTENPROCEDURE EN VOEDSELVOORZIENING. Van bevoegde zijde wordt me degedeeld: Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied no. 108/42 betreffende de verplichting tot het verstrek ken van inlichtingen wordt thans de Z-kaartenprocedure als maatregel ook voor het geheele gebied der voedingshuishouding uitgevoerd. Daarmede worden in dit bijzonder belangrijke deel der economie .de voor de voed selvoorziening noodige werk krachten vrijgesteld.- Er wordt nogmaals op gewe zen. dat de verzoeken om vrij stelling vóór 30 April 1944 bij de Hauptabteilung Ernaehrung und Landwirtschaft resp. de Duitsche Kamer van Koophan del Amsterdam moeten worden ingediend. Ondernemers, die in gebreke blijven voor dit tijdstip bun ver zoek in te dienen, stellen zich zelf en hun werkkrachten daar mede ter beschikking voor te werkstelling elders. Geldigheidsduur zeepbonnen verlengd. De geldigheidsduur van bon Algemeen 080. welke recht geeft op het koopen van eenheidstoiletzeep, en van de bonnen Algemeen 081 en Reser ve C26. D26 en E26. welke recht geven op het koopen van wasch- poeder. zijn verlengd tot en met 1? Mei 1944. Zoet ïlogyefoood GEBR.iTEN rfOEVE ROTTERDAM - TEL. 38427 DEN HAAG - TEL. 333298 V GEÏNTERNEERDE BURGERS IN NED.-INDIë. Het Nederlandsche Roode Kruis ontving wederom opga ven van in Nederlandsch-Indië geinterdeérde burgers van Ne derlandsche nationaliteit. Van de navolgende geinter- neerden konden tot or> heden de adressen der naaste familiebe trekkingen of van andere be langhebbenden hier te lande niet worden opgespoord. Achter de namen vindt men een korte aanduiding omtrent leeftijd en beroep. J. j. van Laarhoven, 40, admi nistrateur; A. M. P. C. Laar- krafft, 50, leeraar; G. H. de Lagh, 50, werkzaam bij dep. van Wa terstaat; C. A. Lammens, 56, in genieur of machinist; W. van der Land, 43. werkz. bij petroleum- mij.; A. S. Landweer, 59, werkz. bij petroleum-mij.: D. J. Land zaat, 52, koopman; G. E. Land zaat jnior, 19, student; J. H. Lan- gers, 37, employé; A .Voort, 59, gepensioneerd; J. C. Lanjouw, 19, student: J. C. Lanooy, 55. leeraar: E. A. B. Lechner, 56, gepensio neerd: J. L. A. Ledeboer, 60, in genieur of machinist; F. van Leeuwen, 49, leeraar; J. H. van Leeuwen, 53, zonder beroep; N. van Leeuwen, 20. zonder beroep; H. Leever, 52. koopman; H. van Lennep, 52, directeur; P. J. Len- ting. 24. zeeman: J. M. Lentze, 53. gepensioneerd: E. L. Leroux, 55. directeur van school: H. C. F. Letschen. 34, metaalbewerker: J. A. de Leu, 49, planter; F. G. Leu- schen, 58. gepensioneerd: A. Leu- wener, 59. koopman: J. L. J. van der Leye, 42. radio-technisch ingenieur: G. Levte, 28, slager: L. A. Lezer. 47. boekhandelaar; T. Libbenga. 59. gepensioneerd: M. van Lierop. 19. student: R. C. de Ligt, 52, directeur: C. Ligter- moet. 35. eiectriciteitsmaatschap- pij; A. J. Lina. 43. metaalbewer ker; J. Linschoten, 18. geestelij ke: J. Linschoten. 18. student: H. Lion. 53. boer: J. Lion. 54. admi nistrateur: L. Liscaltiet. 19, stu dent; P. W. G. Lokkers, 52. ac countant; T. Loohuis. 44, winke lier; H. J. van Loon 49. fabri kant; F. Loupias, 19. zonder be roep; J. A. Loyen. 45, chef: W. G. G. P. Lubbers, chef; W. L. Lubbins, 48. fabrikant: Pieter Wesselius. 47. leeraar; J. G. Wes tera, 53. ingenieur of machinist; L. C. J. Westra, 52, klerk; J. H. van Wetering. 50. leeraar: J. H. M. van Wetering. 19. leerling: F. H. van de Wetering. 47. priester; Jan Wettere, 41, klerk: Edgard Wevergang. 38. klerk: L. W. Wey- henke, 51. directeur: H. W. Wey- ler. 52. klerk: Paulus Wevling. 25. student: T. L. M. Weynen. 43. klerk: R. J. van Wichen. 19. zon der beroep: Hubertus Wiers. 40. zonder beroep: Henri Wigersma. 40. bakker; B. H. J. Wiggers. 40. opzichter: Jacob Willeboordse. 25. zeeman: A. J. G. Wi'lems. 44. leeraar: P. J E. Willems. 39. op zichter; Karei Willemse. 53. klerk: H. J. Wilson, 31. civiel in genieur G. C. Winia. 33, werk man: W. B. Witt. 57. klerk; J. H. M. Woesten. 35, accountant; H. P. E. Woesthoff, 38. klerk: J. J. Wolffvoets. 51. hoofd-accountant; G. W. Wolfs, 57, sergeant; Wil lem Wolsleger, 53, klerk: J. S. J. Woortman, 56. koopman: J. M. Wortman, 60, hoofd-accountant; M. H. O. Wurfbain, 43, accoun tant; Eildert van der Wijk. 46. opzichter; Hendrik van Wijk. 18, leerling; Joris van Wijk, 35. op zichter: Sjoerd Wiimenga, 50. lee raar; M. A. van den Wijngaard, 19, student; Willem van Wijnstok, 18, leerling; Abraham Wijtman. 25. 3e machinist: P. H. Zandstra, 44, leeraar: Bert van der Zee, 18, student; G.- J. W. Zeggers. 36, koopman: Louis Zeiler. 60. koop man, Hartog Zeldenrust, 58, klerk; M. E. P. Zeper. 52, klerk: Louis Zerner, 49. koopman; Jan Zewald. 56, accountant; L. G. S. Zoest, leerling: E. A. Zoetmul der, 54, zonder beroep; H. C. Zoetmulder, 46, leeraar; Tiene Zomer, 31, zeeman: Kobus Zui- dert. 40, ass.-inspecteur van po litie: V E. van Zuylep, 21, druk ker: K. W. V. Zwiers. 27. werk man en A. J. L. M. Zwijsen. 45, hotelhouder. Belanghebbenden gelieven zich ter verkrijging van nadere inlich tingen te wenden tot de 5e afdee- ling van het informatie-bureau van het Nederlandsche Roode Kruis, Dr. Kuyperstraat 9. te 's-Gravenhage. onder opgave van zoo volledig moP'Hike gegevens omtrent naam, voornamen, ge boortedatum. beroep, werkgever en laatst bekende adres der geïn terneerden. Vleeschverkoop op Maandag en Dinsdag. Zooals reeds aan gekondigd, is thans ontheffing verleend van het verbod van het verkoopen en afleveren van vleesch, vleesch waren en ge rechten, waarin vleesch of vleeschwaren zijn verwerkt, aan verbruikers op de dagen Maan dag en Dinsdag, welk verbod is gesteld in artikel 75e lid 1, van de Vee- en Vleesch verordening 1942. Deze ontheffing zal wor den verleend tot en met 30 Mei 1944. Van 10 April tot 30 Mei zijn de slagers dus gerechtigd, op Maandag en Dinsdag vleesch. vleeschwaren en gerechten, waarin vleesch of vleeschwaren zijn verwerkt, te verkoopen en af te leveren. De vestiging van leesbibliothe ken. - Het letterengilde van de Nederlandsche Kultuurkamer deelt mede; Nieuwe leesbibliotheken zullen voorloopig niet mogen worden gevestigd. Van deze bepalingen kan in bijzondere gevallen dis pensatie worden verleend. Der halve zal in de meeste gevallen afwijzend worden beschikt op desbetreffende aanmeldingen voor de Nederlandsche Kultuur kamer. Van na 1 Januari 1941 geopende leesbibliotheken of fi lialen van leesbibliotheken, zal opnieuw worden beoordeeld of zij in stand zullen kunnen blijven. Geldleeningen aan provinciën, gemeenten en andere publiek rechtelijke lichamen. De wnd. secretaris-generaal van het de partement van Financiën heeft aan de hoofdgroep banken me degedeeld, dat er in verband met de beheersching van het rente peil zijnerzijds voor de door pro vinciën; gemeenten en andere publiekrechtelijke lichamen te sluiten geldleeningen normen zijn gesteld met betrekking tot d daarover te vergoeden rente. Krachtens deze normen mag het rendement van provinciale- en gemeenteleeningen en van lee ningen aan waterschappen, pol ders e.d. niet lager zijn dan 2K pet. bij een looptijd van 1 jaar en 3V> pet. bij een looptijd van 20 jaren of langer. Voor leenin gen met een looptijd, welke tus- schen deze grenzen ligt, dient de rente naar evenredigheid te wor den bepaald. Mariakerk te Nijmegen weer als kerk in gebruik. Naar wij vernemen is de 15e eeuwsche Mariakerk aan het Mariënburg- plein te Nijmegen, die sedert drie eeuwen niet meer in dienst heeft gestaan van een of ander kerk genootschap thans definitief ter beschikking van de Ned.-Duitsch Hervormde gemeente. Met in gang van 15 Mei a.s. zal de kerk in gebruik worden genomen. De kerk zal 300 menschen kunnen bevatten. „Wij en de anderen". Op Maandag 17 April om 18.45 uur zal Max Blokzijl voor Hilversum I zijn politiek weekpraatje hou den, getiteld: „Wij en de ande ren". Oorspronkelijk zou dit praatje gehouden worden op Maandag 10 April, doch is toen wegéns het Paaschfeest uitge vallen. Gemengde Berichten Ongeluk bij het spelen met ge weer. Ten huize van een fa milie te Groningen weren twee jongens van ongeveer 14 jaar in een kamer aan het spelen. Plot seling greep de zoon des huizes, wiens vader in dienst is bij de Landwacht, het geweer, dat daar stond en vulde de kamer hier van met een patroon. Toen hij spelenderwijze op zijn kame raadje wilde "eggen, ging het schot af en Lui den 16-jarigen Hindrik van der Woude, die op straat voor de woning aan het spelen was. De getroffen jongen was op slag dood. Ongeluk bij het schoonmaken van geweer. Bij het schoon maken van zijn geweer had de Landwaohtman Kersten, uit de van Meterenstraat te Breda, het ongeluk, dat het geladen ge weer afging. De lading hagel trof zijn vrouw in het gezicht, waarbij vornamelijk de kaak en oo" - -"stig getroffen werden. J n op overweg overreden. Gisteravond is de vierjarige J. Bos, wonende in de Callen- burgstraat te Vlaardingen. op den onbewaakten overweg nabij het station Oost. even nadat de trein uit de richting Rotterdam was gepasseerd en het voetpad Ook op de groote bouwbedrijven In den Wieringermeerpolder heel» men thans weer volop werk Met speciale machines worden de uitgestrekte velden met het voor onze vetvoor- ziening zoo belangrijke koolzaad ge wied CNF/Kuiper/Pax m dus aan deze zijde werd vrijge geven, tusschen de neergelaten slagboomen aan de andere zijde terecht gekomen. De knaap werd hier door een trein uit de rich ting Vlaardingen gegrepen. Hij was op slag dood. RECHTSZAKEN VREDEGERECHTSHOF. Gelachen bij een begrafenis? De vrederechter te 's-Graven hage heeft eenigen tiid geleden den ambtenaar van den distri- butiedienst te Wassenaar B. W. L. van der K. veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, op grond, dat van der K. op 25 Oc tober j.I., voor het raam van zijn werkkamer staande een lachend gezicht zou hebben getrokken op het oogenblik, dat de begra fenisstoet van een lid der N.S.B. voorbijtrok. In hooger beroep is deze zaak thans behandeld door het Vredegerechtshof. De procu reur-generaal zeide, dat welis waar twee getuigen verklaren, verdachte op een afstand van 20 meter te hebben zien grimassen maken, doch dat uit de omstan digheden gebleken is. dat de mo gelijkheid bestaat, dat hier ge zichtsbedrog in het spel is gezien den afstand, waarop de donkere kamer waarin verdachte stond, het expressieve gezicht van den verdachte en het grove venster glas. dat zich daar 'bevindt. Spr. vroeg onder deze omstandighe den vernietiging van het vonnis van den vrederechter en vrij spraak. Het Hof zal uitspraak doen op 27 April. Ambtenaren weigerden een bij eenkomst van den N.V.D. bij te wonen. In eerste instantie heb ben zich voor het Vredegerechts hof te verantwoorden gehad elf ambtenaren en ambtenaressen van de gemeentesecretarie te Hengelo (O.) omdat zij geen ge volg hebben gegeven aan een schriftelijke lastgeving van den burgemeester om een bijeen komst te bezoeken, waarop de werkwijze van den Ned. Volks- dienst zou worden uiteengezet. Vier verdachten waren niet ver schenen. Als getuige werd ge hoord de heer J. L. T. Grone- man, waarnemend burgemeester der gemeente Hengeio. Deze had de lastgeving verstrekt. Voorts werd als getuige a dé charge gehoord de hoofdcom mies Martens. De verdachten verklaarden, dat zij de bijeen komst niet hadden bijgewoond, omdat zij oordeelden, dat zulks niet óp hun werkgebied ligt Een verdachte zeide: „De Volks- dienst is immers een afdeeling van de N.S.B." De procureur-ye neraal: U weet er niets van. Het blijkt, hoe noodig het was, dat de burgemeester die lastgeving gaf. De president merkte op, dat, daargelaten hoe de uitspraak van het Hof zal zijn over de vraag, of de burgemeester hier een bevoegd bevel gegeven heeft, gebleken is. dat het ten hoogste nuttig zou zijn geweest, als de verdachten zij het dan vrijwil lig. de bijeenkomst zouden heb ben bijgewoond, ten einde van waandenkbeelden te worden ge nezen. De procureur-generaal achtte het volkomen begrijpelijk, dat de burgemeester er op ge steld was, dat de ambtenaren kennis zouden krijgen van het werk van den Volksdienst. Spr. achtte de verdachten schuldig en eischte voor ieder een week gevangenisstraf. De verdachten werden ver( digd door mr. C. W. va!. Rhijn Hengelo. Hij betoogde, dat kra» tens het betreffende regiem» alleen het hoofd van dienst j j voegd was, een dergelijke o dracht te geven, terwijl de bi r gemeester niet als hoofd v dienst kan worden beschouw f Ook overigens was de buri meester onbevoegd, omdat 1 bijwonen van deze vergaderi lag buiten het \yerk van de ara tenaren. Als de burgemeesl ]J zegt. dat de ambtenaren moetf gaan collecteeren voor Volksdienst, hoe zou men er df' over denken? PI. concludeer tot vrijspraak, subsidiair ontsl si van rechtsvervolging. Het I zal uitspraak doen op 2? Ap: I OMGEVING LISSE. De Coöp. Boeri leenbank hield haar 37e Alg. Vi gadering onder voorz. van heer J. W. A. Lefeber. Uit verslag van den kassier blei1 dat de Bank zich in een gestaf1 gen bloei mag verheugen. Uit rekening bleek, dat deze siefJ met een bedrag van 13.145.150 i' met een winst van 3984.20. Verlies- en Winstrekening een eindcijfer van 102.479.1 Besloten werd de winst bij reserve te boeken. Het aftr. van den Raad van Toezicht, heer B, Berbee. werd herhn noemd en evenzoo het aftr. ty: stuurslid C. v. Parijs. e TER AAR. Heden herdén de eerw. Zuster Waltrudus. de wereld A. Slof), den dag, d zij voor vijf en twintig jaar ha intrede deed in de Coneregal van het Arme Goddelijk Kind. Amsterdam. Een groot aantal j ren is de Zuster werkzaam in h Rustoord te Wester-Blokker t verpleging van ouden van dage VOORHOUT. Onze plaat genoot, de heer J. L. van Wieri gen, slaagde voor het diplon Tuinbouwkundige, afgenomi1 door de Nederlandsche Mij. vt1 Tuinbouw en Plantkunde. LITURGIE ZONDAG 16 April. Beloki1 Paschen. Octaafdag v. h. Paasc feest. Mis: Quasi modo. Glori 2e gebed voor den vrede. Cred Prefatie van Paschen. Kier Wit. MAANDAG 17 April. Feestd: v. d. II. Liduina van Schiedai Maagd. Mis: Mihi autem. G1 ria. 2e gebed (alleen in stil H.H. Missen) v. d. H. Anicetl Paus en Martelaar; 3e voor d< vrede. Geen Credo. Prefatie d. Apostelen. Kleur: Wit. Kerken E.E. P.P. Franciscane ZONDAG. 2e gebed v. d Vader Franciscus; 3e v. d. H. £i i.edictus-Jozef I.abre, Belijde 4e v. d. H. Maria Bernarda So br-ous. Maagd; 5e voor d< vrede. MAANDAG. Mis v. d. H. A cetus. Paus en Martelaar: S: d ligis; 2e gebed Concede (ter ee van Maria); 3e voor Kerk Paus; 4e voor den vrede. Klei Rood. De eerste groene groenten. Het voorlichtingsbureau vi den voedingsraad schrijft: Zooals de sneeuwklokjes e crocussen in den tuin het voo jaar inluiden, zoo zijn de spinaz en de raapstelen de eerste voo jaarsboden van den groente! boer. Beide groenten zijn rijk ai beschermende stoffen en ai kalk- en ijzerzouten. Het ve dient dus alleszins aanbevelii ze te gebruiken. De eerste spin zie en raapstelen zijn echter dull gebruik ze daarom rauw in ef stamppot. Zoo hebt ge wein noodig en profiteert ge er h meeste van. Of kook ze met goi mout, dan wordt het overtoilil groeiltenat opgeslorpt door h bindmiddel,'Zoodat geen waard volle stoffen verloren gaan en een portie krijgt die goed uitde< Ra ap stelen of spinaz met gortmout. 1 kg. grod te, 2 kopjes vluekokende gofl mout, iets zout. De groente nj kijken, van de raapstelen de wq teltjes verwijderen. De spinazi zaadjes uitzoeken. De groen] zorgvuldig in ruim water eenis malen wasschen en zoo nooq zeer fijn snijden. De groente d een vergiet uit laten druipen. 01 zetten met aanhangend water i

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2