Aangewezen Bonnen Hoofdred. en Binnenlandi Th. WUmer. Lelden; Plv. Hoofdred.1 W. de Vriee, Den Haag; Red. Buitenlandi Mr. H. Geise, Leiden; Red. Stad en Sport 1 M. Zonderop. Leiden; Red. Om geving: L Rooien. Leiden. Verantwoordelijk voor de adv.: G de Heiden. Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 9 tot en met 15 April van 20.45 tot 6.45 uur. Zon op en onder; Zat. 15.4: 6.43 op, 20.38 onder. Zond. 16.4: 6.41 op, 20.40 onder. Maand. 17.4: 6.39 op, 20.41 onder MAANSTANDEN. Zat. 15.4: 2.51 op. 11.10 onder. Zond. 16.4: 3.44 op, 12.14 onder. (L.K.) Maand. 17.4: 4.28 op, 13.27 onder De nieuwe bonnen KINDEREN KRIJGEN WEER BOTER. Op vleeschbonnen mag ook op Maandag en Dinsdag worden gekocht. PEULVRUCHTEN EEN BON VOOR BESCHUIT. Voor de komende veèrtien- daagsche periode zijn voor brood melk, taptemelk, vleesch. aard appelen en tabak (naar keuze) de bonnen 17 en 18 aangewezen, waarvan de bonnen 17 voor aardappelen slechts geldig zijn tot 22 April. Beschuit is ver krijgbaar op bon 17, terwijl op bon 18 beschuit ditmaal weder uitsluitend kindermeel, haver mout, gort of voedingssuiker be schikbaar wordt gesteld. Op bon 17 A boter kan een half rantsoen margarine worden gekocht en op bon 17B marga rine of bak- en braadvet. De kinderen beneden 21 jaar krij gen bovendien resp. op de bon nen B 36, C 36, D 36 en E 36 Reserve een half rantsoen bo ter en de kinderen van 4 tot en met 20 jaar daarnaast nog een half rantsoen boter op bon 20B, welke laatste bon geldig blijft tot 27 Mei. Verder is voor de kindéren van 0 en 1 jaar bon E 33 Reserve aangewezen voor het gebruikelijke rantsoen rijst of gort en vóór de kinderen van 2 en 3 jaar bon D 33 Reserve voor gort. 150 gram versnaperingen kan men koopen op bon 17 versna peringen. Van de bonnen Algemeen zijn ten slotte aangewezen: 97 en 98 voor bloem; 99 voor 250 gram peulvruchten; 100 voor vermi celli; 101 voor magere of 20 plus kaas; 102 voor suiker; 103 voor jam; 104 voor koffiesurrogaat; 105 voor eenheidstoiletzeep en 106 voor wasehpoeder. Voor de kinderen beneden 14 jaar wordt daarnaast resp. op de bonnen C 34, D 34 en E 34 nog wasehpoeder beschikbaar gesteld en voor de kinderen van 0 en 1 jaar op bon E 35 Reserve tevens toiletzeep. De zeepbonnen zijn geldig tot 13 Mei. Toelichting op de bonnenlijst. Voor het tijdvak van 16 tot en met 29 April a.s. is wederom s" 'chts één bonnummer voor be schuit aangewezen en één bon- nummer voor kindermeel, ha vermout, gort en voedingssuiker. Gedurende dit tijdvak kan men dus op den bon „beschuit 17" beschuit of andere kindervoe dingsartikelen koopen. Op bon „beschuit 18" kan men per bon 62gram kindermeel, voedings- s' iker, gort of havermout ver krijgen. Beschuit en kinderbis cuits zijn op dezen laatsten bon dus niet verkrijgbaar. Met in gang van 30 April zullen we derom telkenmale twee bon nummers voor beschuit per twee weeksehe periode worden aan gewezen. Bon „boter 17A" geeft gedu rende bovengenoemd tijdvak recht op het koopen van 125 gram margarine, bon „boter 17B" op het koopen van 125 gram margarine of 100 gram bak- en braadvet. Voor kinderen van 0 tot en met 20 jaar is een bijzonder rantsoen van 125 gram botei verkrijgbaar op de bonnen „Re serve B 36, C 36, D 36 en E 36". Verder is voor personen van 4 tot en met 20 jaar voor het tijd- Van 16 tot en met 29 April. 17/18 A Br. 4 rants.) 17/18 B Br. 1 rants.) or. of geb. 17 Besch. 1 rant, beschuit 18 Besch. 62'A gr. Kinder meel. havermout, gort of voedings suiker 097/098 Alg. 1 rants, bloem, br. of gebak 099 Alg. 250 gr. peulvr. D 33 Res. 250 gr. gort E 33 Res. 25C gr. rijst of gort 100 Alg. 100 gr. vermicelli 17 A Boter 'A rants, marg. 17 B Boter 'A rants, marg. of Bak- en Braadvet 20 B Boter J4 rants, boter Geldig t.m. 27 Mei. 101 Alg. 100 gr. magere of 20*4- kaas 17/18 Melk 1 3/4 liter melk 17/18 tapte 1 3/4 liter taptem. 17/18 A VI. 1 rants, vleesch 17/18 B VI. 1/4 rants, vleesch 17/18 Aard. 2 kg. Aard. 17/18 toesl. 1 kg. Aard. 17 Aardapp. en 17 Toeslag geldig t.m. 22 April 102 Alg. 500 gr. Suiker 103 Alg. 250 gr. Jam 104 Alg. 250 gi Koffiesurr. 17 Versn. 150 gr. Versn. 17/18 Tabak 1 rants. Sigaren, Sigaretten of Tabak 105 Alg. 1 rants. Eenh.z^ep. 106 Alg. rants. Waschp. C 34. D 34. 1 rants. Waschp. E 34 Res. E 35 Res. 1 rants. Toiletzeep Bovenstaande zeep en waschpoeder- oonnen z>in geldig t.m. 13 Mei. Bijzondere Rantsoenen: B 36. C 36, 'A rants. Boter. D 36 E 36 Res. Op deze bonnen mag reeds op 15 April worden gekocht, uit gezonderd vleesch en aardappe len. Alle bonnen zijn geldig tot en met 29 April, behalve voor zoo ver hierboven een andere da tum is vermeld. Reeds aangewezen bonnen, welke nog geldig ziin: R01 Tabak (voor scheerzeep) 26 December t.m. 29 April. vak 16 April tot en met 27 Mei a.s. de bon „boter 20B" aange wezen voor het koopen van 125 gram boter. Ten slotte zal men op de vleeschbonnen 17 en 18 reeds op Maandag 17 en Dinsdag 18 April a.s. vleesch- en vleesch- waren kunnen koopen. Herstel van de St. Petrus Ca- nisiuskerk te Nijmegen. De werkzaamheden tot opruiming der puinhoopen in Nijmegen vor deren langzaam maar zeker. Thans is er langs de ruïnes een rails voor een motortreintje aan gelegd. waarmede het puin dwars door de oude stad direct naar de Waal kan vervoerd wor den. Op het oogenblik is ook een begin gemaakt met den her bouw van de geteisterde St. Ca- nisiuskerk in de Molenstraat tot noodkerk. Het puin is uit de kerk verwijderd. Tevens is een begin gemaakt met de restaura tie van het priesterkoor, dat grootendeels gespaard was geble ven. en waarvan het hoofdaltaar weer zal kunnen worden opge bouwd. Het ligt in de bedoeling de muren der zijbeuken tot de hoogte van de spitsbogen der kerkramen af te breken, op de muren de gespaard gebleven dakspanten te laten zakken en een nieuw dak daarover op te trekken. De kerk zal dan natuur lijk eenige meters lager zijn en tot ongeveer twee derde van de oorspronkelijke grootte worden teruggebracht. Hoe het ook zij Nijmegen krijgt binnen afzienba- ren tijd in het hartje der oude stad weder een van haar oudste kerken in primitieven maar toch bruikbaren toestand terug. Een der grootste parochies der geteisterde stad komt dan weer onder eigen dak en zal zich niet langer behoeven te behelpen in noodzalen. LITURGIE ZATERDAG 15 April. Mis v. d. 7e dag v. 1. Paaschoctaaf; Eduxit. Je gebed voo- Kerk of Paus; boor den vrede. KERKNIEUWS In Volendam heeft de pasge- wijde priester Pater M. Hardja- wardaja o.f.m. zijn eerste plech tige H. Mis opgedragen in de parochiekerk van zijn pleeg ouders. Hierbij waren een 20-tal buitenlandsche priesters: Indo- Europeanen, Chineezen en Java nen en een 200-tal Indische gas ten van Oost en West en Chi neezen tegenwoordig, om geza menlijk met, katholiek Volendam dit priesterfeest te vieren al dus lezen we in „Sint Bavo". Boven de verdeeldheid onder de volkeren staat de ééne Kerk, die alle volkeren omvat en allen tot zegen en vrede kan en wil zijn! Gemengde Berichten ONGELUK IN MIJNENVELD. De 23-jarige L. van Prooyen uit Dirksland had de onvoorzich tigheid met zijn meisje in een mijnenveld te wandelen. Hij trapte op een landmijn, waarbij zijn been tot onder de knie werd afgerukt. Zijn verloofde bleef ongedeerd. Hij is in het zieken huis te Dirksland opgenomen. Kind door kokend water ver brand. Het 4-jarig zoontje van de familie U. te Nijverdal viel kort geleden in een bak met kokend water. Na een smar telijk lijden is de kleine thans aan de bekomen brandwonden overleden. Doodelijke ongevallen. Twee mannen, die op den laad bak van een vrachtauto te 's-Gra- venhage medereden, vielen door het losschieten van de laadklep op de Soestdijk- schekade van den wagen. Met een hersenschudding werden zij naar het ziekenhuis Westeinde gebracht, waar beiden aan de gevolgen ziin overleden. Het zijn de 38-jarige J. Louwman en de 51-jar'ee F. J. Punselie. bei den uit Rotterdam. Toen de bejaarde landbou wer J. van der Putten uit Zijl- berg onder de gemeente Deurne met paard en kar op den Vlier- denschen weg reed, sloeg opeens het paard op hol. Van der Put ten viel en geraakte onder de kar. waarbij hij een wiel over zich een kreeg. Hij overleed aan de gevolgen. 30 M.gr. radium tusschen de sintels. Bij de behandeling van een patiënte in een zieken huis te Groningen waren drie platina buisjes met radium ge bruikt. Bij vergissing zijn zij met de verbandstoffen in de kachel van de centrale verwar ming geworpen. Toen dit werd ontdekt, was de asch reeds uit den oven verwijderd en in den aschbak gestort en deze door de Gemeentereiniging leeggehaald en naar de belt overgebracht. De vermiste buisjes bevatten elk tien milligram radium en ver tegenwoordigden derhalve een enorme waarde. Men had ze in bruikleen ontvangen van het Radiologisch Instituut, dat ze wel vaker voor geneeskundige behandeling uitleent. Onmiddel lijk na de ontdekking werd op de belt een onderzoek ingesteld waar bleek, dat het dien dag aangebrachte huisvuil reeds was ingeladen in een van de drie voor den wal liggende transport schepen. welke het vuil naar de verzamelplaats te Ide (Drente) overbrengen. Gelukkig heeft men aan de Groninger Universi teit de beschikking over een zg. Geiger.-apparaat, een instru mentje, dat zeer gevoelig is voor radiumuitstralingen en dat snel reageert. Spoedig werd daarmee ontdekt in welk van de drie schepen het kostbare element zich moest bevinden en met man en macht toog men aan het werk om de volgeladen schuit te door zoeken. Na bijna zeven uren ar beid in de vieze massa werden Zaterdag nog twee van de staaf jes gevonden. Naar het derde werd nog tot de duisternis in viel gezocht. Hoewel het appa raat aantoonde, dat ook dit staaf je in de nabijheid moest zijn, moest wegens de invallende duisternis de arbeid worden uit gesteld tot Dinsdagmorgen. Toen kwam ook dit buisje voor den dag. Alle drie staafjes waren nog bijna geheel gaaf. Boschbrand. In den namid dag van 10 April is, vermoede lijk door kwaadwilligheid brand SPORT VOETBAL. Het programma voor Zondag. Zondag weer twee kampioenswedstrijden op 't programma. VUC ontvangt thuis de Volewiickers en Heracles gaat op bezoek bij Longa in Tilburg. Vooral de strijd in Den Haag zal met spanning tegemoet gezien worden. Het resultaat is evenwel moeilijk te voorspellen. Voor de promotiecompetitie district II 2e klasse wordt Nep- tunus-HW gespeeld. Als HVV wint of gelijk speelt is zij eerste klasser. Wint Neptunus met één doelpunt verschil, zoodat de doel- cijfers van de beide clubs gelijk zijn (HVV-Neptunus is met 1-0 geëindigd) dan volgt een beslis singswedstrijd. die, mocht hij na negentig minuten spelen weer gelijk ziin. door strafschoppen zal worden beslist. Wint Neptu nus met meer dan één doelpunt verschil, dan zijn de Rotterdam mers de gelukkigen. Voor de promotiecompetitie der 3e klasse s*aat Wassenaar op bezoek bij Fortuna. Een klein kansje is hier wel voor de Was- senaarders weggelegd. Voor den Nederianaschen Voet balbeker wordt Zondag de laat ste ronde gespeeld. In de afd. D. waarin UVS is ingedeeld, heerscht groote spanning, want de drie leidende clubs. n.l. ADO. DHC en UVS hebben alie drie zes punten. En voor Zondag staat UVS-DHC op het programma. Dat kan een interessante kracht meting worder. en als UVS speelt zooals Zondag i.J. tegen HBS heeft zij een kans om naar het bekertournooi over te gaan. Het volledige programma luidt: Om liet kam aioenschap: VUC Volewiickers. Longa-Heracles. Competitie: District Il.-pprom. 2e klasse: Neptunus-HVV, prom. 3e klasse: VOC-VFC, Forten"- Wassenaar. Bekercompetitie: Afd. D.: HES- ADO (terr. ADO). UVS-DHC Vios-BMT (terr. BMT Dinsdag avond 7.15 uur), afd. F: Docos ZLC, afd. G: Olympia-Alphen, Aiphia-GSV, Donk-Ona; afd. I: Wilhelmus-Roodenburg, Texas'- Scheveningen. GYMNASTIEK. Demonstra ties (Ter Medausehule in ons land. Een groep der gymnastiek- school der Duitsche rijksjeugdlei- ding, voorheen de Medausehule. brengt tot 19 April een bezoek can ens land, om de Nederlan ders kennis te laten maken met de methodes, welke bij deze in stelling wordt gevolgd. Woensdagavond hebben de gasten de eerste uitvoering gege ven in den stadsschouwburg te Arnhem, onder leiding van den bekenden paedagooff Hinrich Medau. Dit groepje meisjes, dat de gast is van de Befehlsstelle Niederlanden der Reichrjugend- führung. toont aan. dat het le ven is bewegen en bewegen le ven, en dat voor het groeiende organisme van den mensch een bewegingsgymnastiek, gebaseerd op natuurlijke beweging de beste vorm van lichamelijke opvoe ding is. Hinrich Medau zelf leidt deze demonstraties, geeft er zeer deskundige toelichting bij en verzorgt met groote muzikaliteit de pianobegeleiding. Hij ge waagt daarbij van het baanbre kend werk, dat in Zweden ver richt is en verricht wordt voor de lichamelijke opvoeding in het algemeen. Uit heel de wereld trok men naar Zweden om lee ring te trekken uit de ervarin gen, welke daar op dit gebied zijn opgedaan. Het jaar 1939 was voor gymnastiekend Duitschland een jaar van .groote voldoening. Er werden toen in Zweden ter herdenking van den honderdsten sterfdag van den schepper der Zweedsche gymnastiek. Ling, wedstrijden, van wereldformaat gehouden, waaraan dertig naties deelnamen. Op turngebied werd toen het beste getoond wat be reikt v. as. Bij de heeren zege vierde Hongarije en bij de da mes Duitschland, onder leiding van Hinrich Medau. „Het is nu mijn taak. en ook van de meis jes van onze school, om u deze. voor mij inderdaad als een ver rassing gekomen overwinning, te verklaren. Wij brachten het dy- ontstaan in eenige perceelen jong dennenbosch tusschen Ruinen en Eursinge. 12 H.A. bosch ging in vlammen op. Een tweede boschbrand werd door krachtdadig optreden van eenige personen in de kiem ge smoord. namische in het vrouwenturn i0en daarbij uitgaande van het pi -acb cipe, dat de gymnastiek er jjn voor den geheelen mensch. Hi nhe bij gaan wij te werk door midi aan van den grondvorm van het 1 chk wegen: het loopen, het schrijd ;pr. het huppelen, het zwaaien, 1 arei zwenken en het springen". Aid i di de heer Medau. Deze uiteenz enc ting, dat het natuurlijke bev n r gen, gepaard aan even natu; .r, c lijk rhythme in de gymnasti eei uitgeleefd kan worden langs viede mogelijkheden, bewijst deze c Ha monstratie. De grondvorm dps beweging wordt gecombineei <je en door het gebruikmaken v B allerlei voorwerpen, zooals kn<Sj sen, ballen, ringen en tamboer (etc nen worden alle mogeliikhed ;tel uitgebuit. Het werken met voc s r werpen wordt meer een natui ve lijk spel. waarbij steeds nieu\ jei oefeningen door de meisjes w< pr. den ontdekt. Het uitvoeren v vai reeksen danspassen en zangsc ei len. waarbij bleek, dat Medai ;re leerlingen ook veel lieder is methodisch beheerschten. beslo t. 't rhythmisch-symmetrisch de e De toeschouwers, die in groot ren getale paar deze eerste demo j stratie waren komen kijken, wc dei den niet moe de meisjes en ha jk leider met applaus te bedanke sr Deze demonstratie vormt ki inleiding van een opening van <»t nieuwe Nederlandsche spor >rc school voor de opleiding v; >n leidsters in de lichamelijke oi He voeding op te Werve te Riiswij y .STADSNIEUWS DE HEEREN BOLSIUS ENrd BRAND IN HET ZILVER. ia Het college van Regenten vajf het R.K. Wees- en Oudeliedei111 huis aan de St.. Jacobsgracht te de op 7 Aprü weer twee zilvere jubilarissen. De twee B's. de he<,e ren mr. E. J. M. H. Bolsius en w P. A. Brand werden op 7 Apr 1919 in het college opgenomere en het behoeft niet te verwond;ra ren, dat dit feit niet onopgemerh J> kor voorbijgaan. Tpt intentie va de jubilarissen werd gistepnoi® gen in de kapel van het huis eei plechtig gezongen H. Mis opge 1 dragen door den zeereerw. heep pastoor Th. M. Beukers met as sistentie van de weleerw. heera 1 H. Schrama, directeur van he 9 Dioc. Missiebureau en H. v. Dru pen, kapelaan der St. Petrus-pak rochie. De H. Mis werd behalw door de eerw. Zusters en inwon nenden van het huis. bijgewoond door den hoogeerw. heer Deker A. H. J. M. Homulle. Het zangkoor van Zusters ei kinderen voerde de kerkelijke eer zangen uit. waarbij naast de Gre a goriaansche vaste gezangen d Benedictus-Mis van Moltmeye: voor meerstemmig koor. Na de H. Mis vereenigden d jubilarissen zich met bun echt eenooten en kinderen, mede-re genten en de aanwezige geestelii ken aan een gemeenschapoeüil 1 ontbijt in de regentenkamer. Aan het eind daarvan sprak d< hoogeerw. heer deker, Homull(|i ëe beide iubilarissen toe en wee% erop. dat de afeeloopen kwartp, eeuw snel is voorbijgegaan. Hee c veel menschelijke ellende hebbeij). beiden in die iarer. aanschouwd- maar zij hebben ook veel van di< ellende kunnen lenigen. Hui besten tijd en beste .krazlrtei, hebben zij aan dit v.eric var naastenliefde gegeven. In ..la wel verdiende hulde deed sor. ook ds echtgenooien der jubilarisser deelen en hij sprak de hooo uit dat de heeren Bclsius en Branc nog vele jaren de gelukkige en goede regenten van de Leiósch; armen mogen zijn Pr. P. M. Ph. Nyst. lid van het Regentencoilege, zeide in een toespraak van ernst en luim blij te ziin. dat er thans weer een: gelegenheid was uiting te gever aan de erkentelijkheid van aller jegens voorzitter en penning meester. Spr. richtte zich daarbij aller eerst tot mr. Bolsius. die dooi zijn veelzijdige functies op hel gebied van armwezen en voog dij heel veel goeds voor het huk tot stand heeft weten te brengen Sinds April van het vorig jaar is mr. Bolsius de toegewijde voor zitter van het college en naasl zijn veelvuldige ambtelijke be zigheden ten behoeve van de ge- meenschap wist hij zich dool zijn gedegen kennis van zaken en juridische adviezen een bij zondere plaats in het college te verwerven. De heer Brand heeft zich in de afgeloopen jaren, waarvan sinds 1926 als penningmeester, even eens als een onbaatzuchtig re-

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2