225.000 Mztónsz Hoofdxd. n BtBa«oiaodi Tb. Wilner, Lcfden. Rlv. Hoofdx*d.i J. W. d« Vri«a, Deo Ha*g. Red. Buit«ol*ndi Mr. H. GdK, Lalden; Red. Stad «n Sporti M. Zonderop. Leiden; Red. Om* ttvfngt L Rooien. Leiden. Verantwoordelijk •oor de adv.i C de Heiden. Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 9 tot en met 15 April van 20.45 tot 6.45 uur. 2lon op en onder: Zond. 9.4: 6.57 op, 20.28 onder. Maand. 10.4: 6.54 op, 20.30 onder Dinsd 11.4: 6.52 op, 20.32 onder. MAANSTANDEN. Zond. 9.4: 7.43 onder, 21.15 op. Maand 10.4: 8.05 onder, 22.24 op Dinsd. 11.4: 8.29 onder. 23.34 op. VOORTEEKEN VAN EEN NIEUWE FAZE. Met betrekking tot den huidi- gen toestand aan het Oostelijke front wijst men in Duitsche mili taire kringen op het verbreken van den vi.iandeli.jken omsinge- lingsring rond Kowel, waarvan na harde, moeilijke gevechten thans melding gemaakt kan wor den. Dit offensief is een teeken. dat sedert verscheidene dagen op bepaalde punten van dep Zui delijken sector het Sowjet-offcn- sief reeds stationair is geworden, hoewel in andere sectoren nog heen en weer golvende gevech ten worden gevoerd. Desondanks staan de puidige operaties onder het voorteeken van eèn nieuwe faze, -he zich binnen afzienbaren tijd als gevolg van de Duitsche maatregelen tot een nieuwen toe- Stand kan ontwikkelen. De A. N. P.-correspondent te Berlijn meldt voorts nog,: De stabiliseerende ontwikke ling in het Zuiden van het Ooste lijke front houdt volgens het ooh- deel van bevoegde Duitsche krin gen aan. De Duitschers verdedi gen zich met toenemend succes en ook hun tegenaanvallen heb ben eenverloop, dat militaire kringen in Berlijn aanleiding geeft, de situatie met een zeker gevoel van opluchting te beoor- deelen. Weliswaar ziin de aan vallen der Sowj et-Russen vooral ten Zuid-Oosten val Balti nog hevig, doch zij konden door de aanzienlijk krachtiger geworden Duitsche verdediging worden op gevangen. Slechts in het mon- dingseebied van den Dniestr heb ben de gevechten nog- een uitg<j- sproken beweeglijk karakter. Het middelpunt van den striid vormt' de stad Odessa, die het doel vormt van drie Sow jet-Russische colonnes, die uit het Noorden. Noordoosten en Oosten op deze havenstad aanrukken. _,Ten Noorden van.Jgssv onder vinden de bölsiewi'sten bij hun Wij openen' de jacht op de verdwenen flesschenl De babiei van Nederland emeeken om Nutricia-voe- ding. Geef ons Uw lecge flesscben terug, opdat wij ben kunnen helpen. Zoet ïlcK^qefaiao-ii GEBR. TEN HOEVE ROTTERDAM - TEL 38427 DEN HAAG - TEL. 333298 pogingen verder Roemenië bin nen te dringen, in toenemende mate den tegendruk der Duitsche en Roemeensche troepen, die zelfs eenig terrein hebben kun nen heroveren. Bevoegde militaire kringen in de Duitsche hoofdstad zijn ge neigd, het grootste gevaar voor het Oostelijke front, dat zich nog tot voor kort,.vooral in het Zui den. zeer ernstig deed aanzien, thans als geweken te beschou wen. In difc verband waarschuwt men er te Berlijn voor. den strijd in het gebied van Odessa, waat de Duitschers zich al strijdend^ terugtrekken, als maatstaf te ne, men voor de beoordeeling van dq algeheele situatie in het Zuiden, De bedoeling is kennelijk op eerj nieuwe linie terug te trekken, waar men tegen verdere bolsje- wistische aanvallen hoopt stand te kunnen houden. Dr. GOEBBELS IN „DAS REICH". In zijn artikel ,in het jongste nummer van het weekblad „DaS' Reich" brengt Rijksminister dr. Goebbels hulde aan „de alles overtreffende, prestaties van het Duitsche vólk in dezen oorlog". Hij constateert, dat andere vol ken het veel gemakkelijker ge had hebben dan het Duitsche volk, welks geheele geschiedenis één groote lijdensweg is. Toch, zoo zegt de minister, mag men: daaraan niet het recht outlee-1 nen, zich over' de behandeling,' die he.t lot het. Duitsche volk heeft toebedeeld, te beklagen. Men rfiag het Duitsche volk bij vriend'' en vijand afzonderlijk- taxeerqn zooals men wil, vast, staat iri ieder geval, dat het Rijkj sinds eeuwen het zuurdeeg is niet alleen van Europa, doch van de geheele wereld. Het lijkt altijd nog mogelijk zich 'het een of andere volk uit de geschiedenis van het mensch- dom weg te denken, zonder dat dit daardoor- een essentieele ver. andering of benadeeling zou on dergaan. Bij- het Duitsche volk kan men zich dat in het geheel niet voorstellen. Ons- algemeene lot en de geopolitieke situatie van het Rijk dwingen er ons èenvoildig toe. ons meer inspan ningen te getroosten voor -de vorming van ons nationale leren dan onze weinige vrienden en vele vijanden. Daaruit ontstaat een natuurlijk overwicht, dat ons gehaat en onbemind maakt. Zoover wij in onze geschiedenis kunnen terugblikken, is ons volk altijd omgeven geweest door het gevaar. Waar echter het gevaar niet doodelijk werkt, daar be- teekent het een voortdurende toevoer van kracht. Dat is het geval bij het Duitsche volk. Ook de feiten van dezen oorlog ver sterken en bevestigen zulks steeds weer opnieuw. Dat onze vijanden onze weerstandskracht altijd weer onderschatten is een voudig een gevolg vari de om standigheid, aat zij zich een' zoo- ddnrgc weerstandskracht volgens de bij hen gebruikelijke maat staven eenvoudig nic.t kunnen voorstellen. LITURGIE ZONDAG 9 April Hoogfeest van Pasclien. of v. d. Verrijze nis des Heeren. Mis: Resurrexi. Gloria. Credo. Prefatie en de ge lbeden „Communjeantes" en ,Hanc igitur" van Paschen, ge durende het octaaf. Kleur: Wit. MAANDAG 10 April. Tweede Paaschdag. Dag van devotie. Mis: Introduxit, DINSDAG 11 April. Derde Paaschdag. Dag van devotie. Mis: Aqua. In de warenhuizen op de groote groentekweekerijen m Westbiesland is men momenteel bezig met het .snijden ven de eerste spinazie CNF/Kulper/Pax m BINNENLAND Nederlandsche jeugd op den „Drakenburg". Voor de twee de maal is een aantal jongeren, oo uitnoodiging van den Neder- landschen Omroep, oo den ..Dra kenburg" bij Hilversum bijeen gekomen. Ruim dertig jongens en meisjes uit geheel verschillende kringen en uit alle deelen van het land nemen deel aan het Jeugdkamp, dat in het vormings oord wordt gehouden van 6 tot 11 April. Donderdagmiddag is het Jeugdkamp, dat onder leiding staat van Adriaan van Hees. in tegenwoordigheid van Max Blok zijl, den directeur-generaal van den Nederlandschen Omroep, dr. ing. W. A. Herweijer en den pro grammadirecteur. den heer J. Q Plate, officieel geopend door deri waarnemend secretaris-generaal van het departement van Volks voorlichting en Kunsten, ihr. mr. S. M. S. de Ranitz. In deze ope ningsbijeenkomst in de studio van den Ned. Omroep te Hilver sum sprak de directeur-generaalj dr. ing. Herweijer. de jongelui toe. Hij wees oo het succes van het eerste kamp, dat zoo gróót was dat het departement het streven heeft willen overnemen, zoodat de Omroep thans nog slechts mede-organisator is. Hier behoeft de ieugd niet alleen te luisteren, maar hier kan zij zelf van gedachten wisselen over de problemen, die zij belangrijk vindt en over. de. vragen van het 'leven. De waarnemend secretaris generaal.' ihr. mr. dq Ranitz, als, beschermheer van dit kamp. her innerde er vervolgens aan. dat een dergelijke bijeenkomst vroe ger vrijwel onmogelijk zoü zijn geweest De secretaris-generaal wekte de iongens eivmeisies op ronduit te orafen eh eerlijk hun meenjng te zeggen. Dan zal dit kamp wellicht nog meer succes ooieveren dan het eerste. Tot slot sprak de kampleider, Adriaan van Hees, over de waar de Van deze bijeenkomsten. Herdenkingsmonument in Nij megen. De wnd. burgemees tér van Nijmegen, ir. H. Hon- dius. heeft het initiatief geno men tot oprichten van een mo nument ter nagedachtenis van de gevallenen tijdens het lucht bombardement van 22 Februari op Nijmegen. Het werk zal ver moedelijk na een prijsvraag worf c!en opgedragen aan een der jon gere Nederlandsche beeldhou wers. die den Prix de Rome ont vangen hebben. Een gedenkpenning te Nijme gen. De wnd. burgemeester ir. Hundius te Nijmegen heeft, toen hij van het 33e koros van den N A. D. een gift van 1250.mocht ontvangen, tot leniging van den nood aldaar, medegedeeld, dat binnenkorfuit messing dat uit de ouinhoopen van Niimegen is-op gediept. een herinneringsDenning zal-worden geslagen, welke na mens het gemeentebestuurvan- Niimegen zal worden aangebo den aan allen, die medegehol- Den hebben aan het opruimen van de puinen. „Wij en de anderen". iHet politiek weekpraatje dat. jMax Blokzijl Maandag 10 April lom 18.45 uur via Hilversum 1 zal [uitspreken draagt tot titel: „Wij. en de anderen". DISTRTBUT1ENIEU WS 'Aflevering magere kaas op bon ,.10b Boter". Zij, dié verzuimd hebben den |bon „10 b Boter" vóór 12. Maart j.l. bij den winkelier in te leve ren, teneinde hierop magere .kaas te ontvangen, worden alsnog in de gelegenheid gesteld van 10-14 April a.s. bedoelden bon bij den detaillist in te leveren. Detail listen dienen in verband hier mede de ontvangen bonnen „10b Boter" van 17 tot en met 21 April 1944 hij de distributie diénsten in te leveren ter ver krijging van toewijzingen. Geldigheidsduur rantsoenbonnen en rantsoenkaartjes. Zooals reeds is bekend ge maakt. reiken de distributiedien sten sedert 20 Maart j.l. rant- soenbonnen en rantsoenkaartjes uit, welke voorzien zijn van den opdruk „8-7-'44". Van 20 Maart j.l. af worden geen rantsoen- bonnen en rantsoenkaartjes met opdruk „15-4-'44" afgegeven, al blijven' de thans in omloop zijn de met dien opdruk geldig tot 15 April a.s. Na dien datum zijn deze bonnen evenwel onherroe pelijk ongeldig en mogen zij on der geen voorwaarde meer door detaillisten enz. worden aange nomen. Noch de distributiedien sten noch het centraal distribu tiekantoor zullen in eenig geval tot vergoeding van verloopen rantsoenhonnen overgaan. Brie ven aan distributiediensten of aan het centraal distributiekan toor over dit onderwerp zullen niet worden beantwoord. Gratis verstrekking' vitamine C-tabletten. Ter aanvulling op het onlangs gepubliceerde be richt over gratis verstrekking van vitamine C-tabletten in dit voorjaar aan bepaalde groepen der bevolking, kan nog worden medegedeeld, dat hiervoor be halve de reeds genoemde groe pen, oök nog in aanmerking ko men: kinderen van 0 tot zes jaar, voor zoover zij niet reeds op de voorbereidende scholen de tabletten ontvangen en leer lingen der scholen voor uitge breid lager-, middelbaar-, voor bereidend hooger- en nijverheids onderwijs. De uitreiking van de grati? vf tamine-C-tabletten, die ook dit voorjaar door de plaatselijke dis tributiediensten aan de jonge en a.s. moeders geschiedt, zou op 8 April 1944 eindigen. Besloten is evenwel de termijn van uitrei king te verlengen tot 30 April 1944. Gemengde Berichten Driftige joligeman steekt dienstbode neer Donderdag- namiddag heeft a? 20-jarige A. K. in de St. Annastraat te Nij megen voor het ouderlijk huis met een. mos dé ruim 20-jarige: dienstbode C. G. doodelijk ge stoken. De dader is gearresteerd.. Hij moet in een driftbui gehan deld hebben. Omtrent dezen moord verne men wij nog, dat de dader het slachtoffer heeft aangevaren in het huis van zijn ouders. Hij heeft haar eenige messteken toe gebracht, voornamelijk in den hals. De jonge vróuw is aan de gevolgen overleden De dader is gearresteerd. Hü heeft een volledige bekentenis afgelegd. Men heeft hier vermoedelijk rftet een liefdesdrama te doen. Moord te Breda. In den nacht van Dinsdag oo Woensd^ is onder Breda een met een re volver'gewapend persoon als een wildeman te keep gegaan. Hij bracht in de omgeving Oranje laan. Flierstraat. dr. Batenburg laan. even buiten het bebouwde stadsdeel gelegen, een bezoek aan vèrSchillendè woningen, perste van de bewoners geld af, geraakte slaags met een van hen. die door hem zeer ernstig verwond werd en sqhoot den 31-jarigen tuindersknecht van Son, vader van twee kinderen, dood. De tot nu toe onbekende man heeft in dien nacht het eerst eeu bezoek gebracht aan deh landbouwer Verschuren in de Oranjelaan, waar hij op de (deur bonsde en gelastte. deze ionen te doen. Hij maakte hier c-chter kennis met een waak- jhond, waardoor hij moffit ver dwijnen. De man loste een techot op het beest waardoor het werd getroffen. Daarna is de man naar de woningen van de families Van Gils èn Van Son in (le Plaswijck gegaan,- waar hij na een stukgeslagen dakraampje »n de won ing van Van Son wist binnen te dringen. Hij kwam hier in de slaapkamer terecht, waar hij van Van Son geld eischte. Er was slechts eenig klein geld en een spaarpot in hui?. De onbe kende heeft daarna een schot gelost op Van Son. De kogel trof hem in den buik, waardoor hij aan de'gevolgen is overleden. Na dit misdrijf is de onbekende naar de naastliggende wóning van Van Gils gegaan, waar hij een bed in brand stak. Het vol gende bezoek gold een caféhou der Nous in de dr. Batenburg laan. Ook hier werd geld ge- eischt. De caféhouder moest 30 afstaan, wilde hij niet doodge schoten worden. In dezelfde laan is de onbekende bij den heer Kroes, een gepensioneerde opper wachtmeester weten binnen te dringen. Hier is een hevig ge vecht ontstaan. De heer Kroes is van den wildeman af kunnen komen door 60 op de tafel te deponeeren. Ieder'spoor van de zen indringer mist men. De toe stand van den gewonden heer Kroes baart zorg. De dader is ongeveer 22 jaar. Jongeman van wagen doodge vallen. Woensdagavond ge raakte op den Krommedïjk te Beekbergen het paard van een door den 19-jarigen J. Hissink bestuurde mestwagen op hol. De jongeman wilde van den wagen springen, maar kwam daarbij zoo ongelukkig met het hoofc oo den rijweg, dat hij vrijwel onmiddel lijk dood was. Doodelijk ongeval. Te Guyck heeft zich dezer dagen een ern stig ongeval voorgedaan waar van het 9-jarig jongetje van de familie van der Steeg het slacht offer is geworden. Het knaapje had gevraagd het paard van eén landbouwer, die in de buurt aan het werk was, even te mogen la ten grazen en was daartoe met het dier naar het weilana geloo- pen. Hier is het paard plotseling oo hol geslagen, den jongen met zich meesleurend. Toen men het dier tot stilstand kon bren gen. bleken de levensgeesten van het jeugdig' slachtoff jr reeds ge weken te zijn. Geheele inboedel van zijn schoonzuster gestolen. Een dame uit Aerdenhout. die een paar dagen bij familie te Am sterdam had doorgebracht, kwam bij haar thuiskomst tot de ontstellende ontdekking, dat haar inboedel en al haar klee- ren verdwenen waren. De poli tie werd gewaarschuwd en al spoedig vond een rechercheur een spoor dat leidde naar. den zwager van de gedupeerde dame. Hij werd aangehouden en bekende bij zijn vérhoor, dat hij met een paar „zware iongens" afgesproken had de woning van zijn schoon-raster tijdens haar afwezigheid leeg te halen. In deh nacht na haar vertrék werd al les klaar gezet en dr i volgenden morgen verschenen eenige Am sterdammers met een vracht auto, die den inboedel oplaad den en naarf verschillende opslag plaatsen vervoerden. De politie wist het gestolene vrijwel ge heel op te. scoren en -wresteerd" in totaal acht personen, dig bij deze zaak betrokken waren. SPORT ATHLETIEK. Een Leidsche Athletiek Commissie opgericht. Dezer dagen is te Leiden, on der auspiciën van het District Zuid-Holland der N.A.U. opge richt een Leidsche Athletiek- Comrriissiè, in den geest van reeds jaren bestaande soortgelij ke commissies te Rotterdam, Gouda, Dordrecht en Den Haag, De werkzaamheden dezer com missie, waarin alle bij de N.A.U. aangesloten vereenigingen uit Leiden en Oegstgeest, t.w. Bwn- hilde, Concordia, Nieuw Brun- hilde. Holland, D.O.C.O.S., Z. L. C. en A.V.O., zitting hebben, zullen voornamelijk ten doel hebben het bevorderen der ath- jletiek-beoefening in Leiden en omstreken, - nauwer contact ;te (orengen tusschen de vereenigin gen onderling, het instellen van Leidsche kampioenschappen en fecords, organisatie van iiwv- cursussen enz. enz. Hét corres pondentie-adres is: C. Stuiven- berg, Steenschuur 11, Leiden. Docos. Wij maken onze le den ei" op attent, dat er eersten en tweeden Paaschdag geen bui- tentraining is. Woensdag 12 April wordt de eerste buiten- training op de sintelbaan gehou den, aanvang 7.30 uur. De athle- ten, die ingeschreven hebben voor de velaloopen te Rotter dam, worden te elf uur aan het station verwacht. DAMMEN. Om het clubkam pioenschap van „Damclub Lei den". Deze week werden de meeste hangpartijen uitgespeeld en een begin gemaakt met de 5dë ronde. De resultaten luiden: Groep A: Vavier-W. F. Olivier 0-2; "W. F. Olivier-Stavleu 2-0; F. Laterveer-de Vink 2-0; E. Wassenaar-de Vink 2-0. Groep B: Zeilstra-Ouwerkerk 0-2; Redegeld-v. d. Bosch 1-1; Schild-Franken 1-1; Redegeld- Schild 0-2; Franken-v. d. Berg 0-2. In groep A ziet het er naar uit dat W. F. Olivier wederom het clubkampioenschap zal be halen. In de 2de klasse heeft v. Wezel de beste papieren, alhoe wel Ouwerkerk een ernstig con current zal blijken te zijn.

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2