Moofdrtd. cn Blnntniand. Tb, Wiimcr. Leiden Piv. Hoofdred,» W. dc Vriee. Den Haao, Red. Buitenlandi Mr. H. Geise. Leiden. Red. Stad en Sport M. Zonderop. LeidenRed. Om geving. L. Roozcn. Leiden. Verantwoordelijk voor de adv.» C de Heiden. Leiden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. Van 3 tot en met 8 April van 20.30 tot 7 uur. Zon op en onder; Wnsd. 5.4: 7.07 op, 20.2! onder. Dond. 6.4; 7.04 op, 20.23 onder. Vrijd. 7.4: 7.01 op, 20.24 onder. MAANSTANDEN. Wnsd. 5.4; 6.23 onder, 16.48 op. Dond. 6.5: 6.45 onder, 17.54 op. Vrijd. 7.4: 7.05 onder. 19.op. DE ANGLO-AMERIKA AN SCHE VLIEGTUIGVERLIEZEN. Naar het D.N.B. verneemt vormt de maand Maart een hoog tepunt der successen van de Duit sche luchtverdediging in den strijd tegen het Britsch-Ameri- kaansche terreuroffensief op het gebied van het Duitsche Rijk. Volgens de thans definitieve rap porten heeft de Duitsche lucht verdediging in Maart in totaal 1234 Angio-Amerikaansche vlieg tuigen neergeschoten, waaronder zich 1000 bommenwerpers bevon den. Het totale resultaat der eer ste drie maanden van dit jaar komt daardoor op 2926 neerge schoten Anglo-Ameriaansche vliegtuigen. Een gemiddelde be manning van 8 koppen per bommenwerper aannemende heb ben de Britsch-Amerikaansche luchtstrijdkrachten in dit tijd vak 19.000 man vliegend, perso neel verloren Dorpen ingesneeuwd. De B-correspondent van het A. N. P. meldt: Tengevolge van hevige sneeuw stormen, welke de laatste drie weken in het Reuzengebergte ge woed hebben, zijn eenige dorpen van de bui.enwereld afgesneden, lederen dag verschijnen vlieg tuigen boven de getroffen gebie den en werpen zoogenaamde le- vensmiddelenbommen af. zooals deze ook aan het front worden gebruikt. Slachtoffers zijn er niet te betreuren. BINNENLAND TELEFOONVERKEER MET DUITSCHLAND Van 1 Mei 1944 af slechts met vergunning toegestaan. De Duitsche Kamer van Koop handel in Amsterdam deelt ons het volgende mede: Van 1 Mei 1944 af is voor het telefoonverkeer met Duitschland een vergunning noodzakelijk, die door den „Sonderstab O.K.W." aan firma's en particulieren, die op economisch gebied een voor aanstaande positie bekleeden, zal worden verstrekt. Verzoeken om tot het telefoon verkeer met Duitschland te wor den toegelaten, moeten worden ingediend bij; 1. Ruestungs-inspektion Nie- derlande voor firma's, wier be langen door deze instantie wor den behartigd. 2. Hauptabteilung Gewerbliche Wirtschaft, den Haag, voor fir ma's wier belangen door deze in stantie worden behartigd. 3. Deutsche Handelskammer fuer die Niederlande. Amster dam, voor alle overige interes senten. De verzoeken moeten in de Duitsche taal, uitvoerig gemoti veerd en met de schrijfmachine geschreven, worden ingediend en mogen zoo mogelijk niet meer dan één bladzijde beslaan. Be wijsstukken (eventueel fotoco- piéën) en een andere toelichting van het verzoek zijn noodzake lijk. De aanvrager mag slechts éen telefoonnummer opgeven, WAT HEB JU 0P JE GEWETEN I Weer of géén «eer - de bul moet er met je uü Mei de kam op een fiksche verkoudheid Tegen verkoud heid is Aipirm hel ^Aspirin TuxMjf Ut Auis „JONGENS! WAT ZEGGEN JULLIE VAN DEZEN BRIEF? De tijd, die ik daar in het weersportkamp ..Seeboden" doorbracht was zoo rijk aan prettige gebeurtenissen, dat, als ik ze alle zou willen neerschrijven, ik beslist wei een dag noodig zou hebben. Een tjjd, waarin dienst en ontspanning zich steeds af wisselden, daarbij prima eten en goede kameraadschap. Als het eenigszins mogelijk is. ga ik beslist nog eens terug naar deze prachtige bergstreek, waar ik de mooiste dagen van mijn leven doorgebracht heb." Dit is een van de vele brie ven, welke van jongens, die al eens in een weersportkamp geweest zijn, ontvangen zijn. Meld ook jij je aan voor het volgende weersportkamp in één van de mooiste streken van Duitschland en kom voor de keuring Woensdag 5 April, Plein 1813 No. 3 in Den Haag tusschen 814.00 uur. Alle gezonde Nederlandsche jongens van 1618 jaar ko men in aanmerking. waarmede de gesprekken zullen worden gevoerd. Slechts zakelij ke telefoonaansluitingen zijn toe gestaan, niet echter privé-aan- sluitingen van de eigenaren, di recteuren. procuratiehouders enz. Voor de strikte inachtneming der bepalingen bij het voeren van ge sprekken is een hiervoor verant woordelijk persoon aan te stellen, onder opgave van diens volledi ge personaliën (voor- en achter naam, datum en plaats van ge boorte, nationaliteit, woonplaats, straat en huisnummer). Verzoe ken van firma's en particulieren, die niet kunnen aantoonen. dat zij om „Kriegs- und Wehrwirt- schaftliche" redenen regelmatig en dringend met aangeslotenen in Duitschland wenschen te spre ken. worden niet in behandeling ge- omen. Winterhulp. In de periode van 6 tot 18 Maart is voor de minder bedeelden bijeengebracht bijna tachtig duizend gulden, om precies te zijn 79.475.69. Nu het seizoen van Winterhulp op 31 Maart gesloten is. zal over eem- ?en tijd. zooals dat gebruikelijk is. een totaal overzicht worden gegeven van het geheele bedrag, dat voor dit doel geofferd is. Sluiting Nat. Bibliotheek. De Nationale Bibliotheek zal van 711 April a.s. gesloten zijn. Daarentegen is zij op Woensdag 5 April geopend. Overigens blijft zij voorloopig nog des Woensdags gesloten. Het praeuareeren van be schermde vogels. Zooals "eeds medegedeeld, is met ingang van 1 Mei 1944 o.rp. het onder zich hebben van beschermde vogels (hiertoe worden ook gerekend doode al dan niet gepraepareer- de exemplaren en huiden en deelen van huiden van doode beschermde vogels) strafbaar ge steld. Na dezen datum zal het op geoorloofde wijze praeparee- ren van bedoelde" vogels slechts kunnen geschieden door perso nen, die in het bezit zijn van een zoogenaamde vogelvergunning; Deze vergunning kan worden aangevraagd bij het hoofd van de afdeeling Kultuurbescher- ming en Wetenschap van het de partement van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming te Apeldoorn. KERKNIEUWS DEKEN A. J. C. SCHRAAG Gisteren is plotseling overle den de hoogeerw. heer A. J. C. Schraag. Deken van Schiedam. Deken Schraag, thuis van huis bezoek. werd plotseling onwel en was binnen enkele minuten over leden. Den stervende is nog het H. Oliesel toegediend. Deken Schraag geboren in 1875, priester gewijd in 1899, was sedert 1920 pastoor der St. Liduina-parochie te Schiedam. LITURGIE WOENSDAG. 5 April. Mis v. d. Woensdag in de Goede Week: In Nomine. Geen Gloria. 2e ge bed v. d H. Vlncentius Ferre- rius, Belijder; 3e voor den vrede Lijdensverhaal volgens St. Lu cas. Geen Credo. Prefatie v. h. H. Kruis. Kleur: Paars. Gemengde Berichten Doodelijk ongeval. De vijf tigjarige V. de C. te Breskens, die als voerman met een gela den wagen en aanhangwagen reed, had het ongeluk van den dissel te vallen, waarna hij on der de wielen terecht kwam. De ongelukkige was op slag dood. Doodelijke val. De 32-jari- ge molenaar K. Z. te St. Laurens kwam bij werkzaamheden in den molen zoo onjjelukkig te val len, dat vrijwel onmiddellijk den dood intrad. Het verminkte vrouwenlijk. Naar aanleiding van het op 31 Maart LI. gepubliceerde bericht betreffende het in een sloot te Den Haag gevonden bovenste gedeelte van den romp van het lijk eener vrouw, wordt mede gedeeld, dat op 1 Ar/ril 1944 in dezelfde sloot het onderste ge deelte van den romp van dat lijk is gevonden, gewikkeld in een grooten papieren kolenzak waaromheen een regenmantel en een groot stuk geelachtige stof. Groote brand. Zondagmid dag is te Hedikhuizen een zware brand uitgebroken, die veroor zaakt werd door het spelen van kinderen met lucifers. Tegen één uur sloegen de vlammen plotseling uit de schuur van den landbouwer J, v. d. Griendt. De boerderij van v. d. Griendt bleef wonder boven wonder gespaard, terwijl daarentegen aan de over zijde van de straat de daken vlamvatten. In korten tijd brand den de boerderijen van A. van Bommel en van Van Helvoirt af, gevolgd door twee woonhuizen, de kapitale boerderij van Van Oudhuyzen, de boerderijen van Van Oosterhout, Timmerman, Van der Wiel, Fitters en Kip ping. Ten slotte ging de schuur van Van Velthoven eveneens verloren. De dorpsbewoners konden het groote vee van alle bedrijven tij dig redden. De inboedels gin gen verloren. De eigen brand weer van het dorp stond mach teloos. De ter hulp geroepen corpsen uit Wijk en Aalburg, 's-Hertogenbosch en Vlijmen konden slechts met de nablus- sching beginnen. SPORT WATERPOLO. De wintercom petitie. Het eerste zevental van de Zijl speelde gisteren avond voor de wintercompetitie Kring Den Haag in de Leidsche Overdekte tegen het eerste ze vental van Poelmeer. Rust 0—1. Eindstand 12. OOSTLAND ROEPT I 2 De Germanen zijn een boeren volk en hierin schooi immer hun kracht Door gebrek aan ruimte moesten velen den grond ontrouw worden. In het Oosten is thans echter weer ruimte in overvloed. Ruimte voor Germaansche boe ren. Jongens en meisjes van 14 tot 16 jaar kunnen zich thans weer aanmelden om opgeleid te worden tot boer en boerin. Aarzelt niet langer, wordt Weer- boer in het Oosten, door je aan te melden bij den Germaanschen Landdienst, KoningsUan 9 Utrecht VOETBAL. U. V. S.—B. M. T. 6—1. In een wedstrijd, waar in U. V. S. technisch beter spel vertoonde, werd B. M. T. op regelmatige wijze verslagen. In de eerste helft wist Wanrooy na een mooien aanval van v. Oos- terom uit een voorzet te doel punten (10). Niet lang daarna maakte B. M. T. uit een fout van den Daas gelijk (11), doch nog voor rust werd de stand door goede doelpunten van Harmsen en v. Wanroij 3—1. Na de rust 'hetzelfde spel-beeld. Na een snelle ren wist P. Kantebeen op keurige wijze te doelpunten (41), terwijl dezelfde speler, die dezen middag bijzonder goed speelden, den stand op 61 wist te brengen. DocosA.S.C. 21. In een meer spannenden dan fraaien wedstrijd heeft Docos den beker wedstrijd tegen A.S.C. met 21 gewonnen. Het is, jammer ge noeg, een wedstrijd met een on aangenaam tintje geworden. De leiding van den scheidsrechter en in verband daarmede natuur lijk de houding van het publiek waren daarvan de oorzaak. Technisch was A.S.C. sterker dan Docos. maar de Haagweg- bewoners vulden het tekort aan door een enthousiasme, dat den wedstrijd weliswaar een vrij hard karakter gaf, maar dat de spelers gelukkig toch niet tot on geoorloofde dingen verleidde. Voor de rust speelde A.S.C. met den wind in den rug reeds da delijk voor het Docosdoel maar ondervond terdege de moeilijk heden van het terrein. De ver dediging der thuisclub greep ook herhaaldelijk goed in en door den stevigen wind liepen bo vendien vele ballen achter. De aanvallen van Docos waren lang niet zoo talrijk, doch bij een er van geltikte het na goed door zetten van Ouwerling den bal over te geven aan v. Lith, die Docos de leiding gaf (10). Het eenig antwoord van A.S.C. was een nog sterker geconcentreerde aanval, maar het spel werd veel te kort gehouden, waarbij half A.S.C. en het grootste deel van Docos op de Docos-helft speel den, hetgeen een rommeligen indruk maakte. In de tweede helft kregen we beter veldspel te zien doordat A.S.C. tegen wind het spel meer verdeelde. Maar ook nu hield Docos enthou siast stand. De aanvallen der gastheeren waren door het'ver opdringen van A.S.C. ook met van gevaar ontbloot en inder daad gelukte het Bavelaar den voorsprong* te venn*ooten (20). Dat was A S C. toch wel te b=r en men wilde a tout prix de kans doen keeren. Daarvoor ging Kok zelfs in de voorhoede snelen. iets wat we bii A.S.C. no" nimmer gezien hebben. Ook dit had evenwel geen resultaat. Al leen geli'kte bet Aniba met een kei'd» schot den p"hterst"r>d te verk1oinen. mede een "evolg van het feit. dat de Doros-keeper d°n bal verkeerd berekende (2—1). Hierbij bleef het en Docos be haarde een zwaar bevochten overwinning. ATHLETIEK. A.V. „Holland". Bij de A.A.V. Jubileum Ve!d- loópen werden door A.V. Holland te Leiden zeer goede prestaties geleverd. Door alle deelnemers werd het zeer zware parcours geheel uitgeloopen. Behalve de uitmuntende prestaties van W.- Slijkhuis, werden nog pri.izen behaald door: C. D. Brouwer, Johnny Riethoven, W. v. Leeu wen en v. Britsum. BILJARTEN. Sweering op nieuw kampioen viifkamp. Voor de tweede maal heeft Jan Sweering het kampioenschap viifkamp gewonnen en dat suc ces heeft de sterke Amsterdam- sche soe'er ten volle verdiend, omdat hij bewezen heeft van alle deelnemers de meest veelzijdige te zijn. Dit te Rotterdam m cafe De Heemraad gehouden tournooi. onder auspiciën van de afdeeling Stadion, heeft een in alle opzich ten uitstekend verloop gehad. De eindstand ziet er als volgt uit Sweering 42 punten met een proportioneel gemiddelde van 24.89: De Leeuw 37 punten (23.56); van Vliet 25 punten (22.74)); v. d. Pol 16 punten (20.09). Kampioenschap le klas klein. Onder de auspiciën van de bil- jartvereeniging „De Ruvter" is Zaterdag in de tooneelzaal van het American-Hotel te Amster dam een aanvang gemaakt met n de wedstrijden om het kampioen. i< schap van Nederland eerste klas. n se klein biljart cadre. Aan deze E wedstrijden nemen o.a. deel Kees de Ruyter uit Waalwijk en de Leidenaar Teegelaar. Teege- laar won zijn partijen van Hoog. land en Schmidt, resp. met gem, e van 19.04 en 28.57. tegen v. d. Veen speelde hij even-wel remise met 16.66 en van de Ruyter ver- loor hij met 21.57. De stand na twee dagen is als l! volgt; u matchp. car. h.s.alg.gm. de Ruyter 8 1 600 196 29.09 Poyck 6 1 565 1 93 26.08 fe Teegelaar 5 1502 93 20.57 r. va nder Veen 5 1 353 97 1 9.89 f] Schmidt 4 1350 125 21.77 a Hoogland 2 1364 89 20.66 i Mönch 2 811 238 16.02 ti Westerling 0 950 148 13.97 it De wedstrijden worden 15 en 16 jj April voortgeze ten beëindigd, t RECHTSZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. - Een lompen-affaire. De recht bank heeft onlangs een complot van dieven en helers hun straf fen gegeven, die in Delft bij een lompenhandelaar lompen hadden weggenomen, en in Leiden ver kocht. In verband hiermede stond ook terecht T. G. uit Leiden,: die uit winstbejag de gesto'en goederen zou hebben bewaard. Voor dezen verdachte werd de 1 zaak ter nader onderzoek aange. J houden en nu opnieuw behan- deld. De Officier achtte in deze zaak geen bewens voor schuld E van verdachte en vorderde vrij- spraak. HAAGSCHE POLITIERECH TER. De bus voor de wasch. - De vrouw van W. F K. te Lei den. had een bus noodig vooi de wasch. zoo luidde de verkla ring die K. gaf omdat hij een melkbus liet stelen van een wa gen die op de Langegracht stond. De neef G. K. kon 10 verdienen om die bus van den wagen te grijpen, en de neef greep. Doch reeds tijdens het vervoer greep de politie het tweetal mèt de bus. Tegen den neef vordeide de Officier twee maanden en tegen W. F. K., die den diefstal uitlokte, vier maan den gevangenisstraf. De rechter gaf P. K. 14 dagen en den an der zes weken gevangenisstraf. De onbekende. Mej. J. E. de V. te Leiden voerde de onbe kende bekende bii den rechter ten tooneele, want ze had van een onbekend meisje een taseh gekocht voor een gulden maar de tasch was gestolen en de Of ficier meende reden te hebben aan het onbekende meisje te twijfelen: ook de rechter deed dat en lefde een week gevange nisstraf op. In de verleiding. - P. D. te Leiden verkeerde in verlei ding. dat moest de rechter zelf verklaren, maar de directie van de fabriek, waar hij werkte wist dat ook. En men had de verlei ding willen wegnemen, door de arbeiders iedere week drie pond meel te geven. Maar D. nam zoc nu en dan ul.m. tien kilo mee] extra mee. De Officier vorderde drie maanden gevangenisstraf; een maand gevangenisstraf werd het vonnis. Wilt U iets weten? Vraag: Wordt er voor eer bloemenzaak nog een diplom; vereischt, of is daar alleen eer vergunning voor noodig? Antwoord: Het bloemen verkoopersbedrijf valt onder d< Vestigingswet Kleinbedrijf. Noo dig zijn: diploma „Algemeen; Handelskennis" of daarmee ge lijkgesteld diploma en een diplo ma vakbekwaamheid. Men wen de zich tot de Kamer van Koop handel. Vraag: Mijn dochter word: 15 jaar en zit in de 7de klas. Moei zij nog op school blijven? Antwoord: Uw dochtei mag van school af aan het eind; van het leerjaar, waarin zij der leeftijd van 15 jaar heeft be reikt. STADSNIEUWS Het „Kwartiertje". In af- wijking met vroegere mededee- lingen is vandaag voor het laatst in dezen Vastentijd het „Kwartier voor God" in de Hartebrug-kerk gehouden.

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2