SatmtM I TM es over pclizxvur TiotitcL „EEN OORLOGS- HEILIGE" E N S A I D helpt U tijd, geld en punten besparen! de d- STADSNIEUWS „sidentie Orkest. Wij za- heel opgetogen de uitsteken- «c interpretatie te beluisteren, dl* Yvonne Baarspul gisteren Het het Residentie-orkest gaf. Hét begon al in Brahms'..,Tragi sche Ouverture" met dat plotse linge losbarsten, het alles op al les. zetten, het opbonken der con. flgk®, het overrompelen van Manken; dan enkele oogenblik- ken de verteedering van ver troosting, ten slotte de kracht van de berusting. Daar zat een felle brand, een hevige, uitlaaien- de donkere gloed in de inter pretatie, vol dynamische belich tingen, van den jongen geëmo- tioneerden dirigent. Het orkest speelde forsch en expansief. Tibor de Machula, de cellist van veel beteekenis, speelde het „concert a kl. t." van Robert Schumann. Hij is een cellist met bijzonder warme er. volle toon, en wat hij speelt is geladen van énergie en doorleefd muzikaal. Het bovengenoemd concert, dat hij speelde, is ontaard moeilijk. De. virtuositeit is door Schumann wel benut ten dienste van de muzikale gedachte, zoodat de technische effecten hun aesthe- tische beteekenis voortdurend in 't geheel bezitten. Natuurlijk stond de Machula boven de tech nische moeilijkheden, was alles beheerscht, mislukte hem niets, en zijn greep op het werk is vast en zeker, zoodat 't een prachtig staal van herschep- pingskunst was. Met het orkest (dat in 't laatste deel een enkele maal twijfelend klonk) vormde bïgcn voortreffelijk duo. De pÉSing hield aan tijdens de .d-moi symphonie" van César Franck. die van kwaliteit zeker niet minder was. Blijft Brahms veelal bij het aardsche, Franck hoort andere klanken uit hoo- get.regionen. Treffend klinkt de, van een vreemde schoonheid zijode Franck-melodie op het gékeele werk door, verzonken evenals Franck's natuur, welke zich uit in rijke muziek, 't Ir alles magistraal, teeder ook, en jubelend als een kathedraal orgel. met al het fijne beeld houwwerk van het koninklijk in stallment. Het orkest speelde zeer geanimeerd, als met betui- genis van eerbied voor het fraaie werk. met feillooze streek- discipline voorbereid. Terecht, waren de toehoorders verrukt over de evenwichtige virtuose wedergave, en wierpen hun da verend applaus met hartelijk heid naar den talentvollen diri gent en het orkest Leiden scheidt niet lang van het hier zóó ingeburgerde Residentie orkest, want 27 April begint de Beethovencyclus, die hopelijk ven groot succès zal hebben als erleden jaar. J. Kortmann. ^Levensavond". Het is een ■'jpk- titel voor dit spel van vróolijkheid en ernst, dat Jaap v. d. Poll schreef en dat gister middag en gisteravond voor de leden van .de kunstkring „Het Schouwspel" door de Amster- damsche Tooneelvereeniging in den Schouwburg werd opge voerd het is een mooie titel, een titel met een aureool van mat-gouden laten zonneschijn en zacht avondrood, welk aureool door den auteur geplaatst, is ach ter de figuur van mevr. v. Veen, de oude grootmoeder die met haar milde lavenswijsheid en gerijpte ervaring veel recht weet te buigen in het leven van haar gehuwde kinderen, dat scheef dreigde te gaan. Hoog vliegen doet het spel echter niet en de tooneelisten hebben onder regie van Theo Vink ook meer den nadruk gelegd op de vroolijkheid dan op den ernst van het spel. Zelfs Annie Ligthart, die als de grootmoeder het leeuwendeel van den ernst voor haar reke ning had. bleef wat agn de op pervlakte. ofschoon zij overigens zier goed spel gaf, dat uitstak boven de verdere rolbezetting. H?t publiek was goedlachsch en gul met applaus. Nog één op merking. wij dachten een oogen- I O: dat het gisteravond een kindervoorstelling worden moest onbegrijpelijken onverant woordelijk, hoevele en hoe jeug dige kinderen er soms worden meegenomen naar plaatsen, waar zij niet thuis hooren en op tijden, dat ze in hun bedjes behooren te liggen. H. Geise. Zilveren jubileum. Zater dag vierde de beer v, d. Hoeven zijn zilveren feest in dienst van de firma Peek en Cloppenburg. In zijn toespraak tot den jubi laris schetste de bedrijfsleider de prettige samenwerking tus- schen hem en de firma, ook nu onder de huidige moeilijke om standigheden. Met een geschenk onder couvert en met aanbieding van een vaas wenschte hij den jubilaris nog vele jaren in be tere tijden arbeidende aan den bloei der firma. Namens het per soneel werden hem bloemstuk ken benevens een Delftsch blauw wandbord aangeboden. Ten zijnen huize mocht de jubi laris nog vele blijken van be langstelling in ontvangst nemen. Bij de Leidsche Spaarbank is gedurende de maand Maart 1944 ingelegd 410.359.45 en te rugbetaald 184.110.83; inge schreven zijn 203 nieuwe inleg gers, terwijl 45 boekjes geheel werden uitbetaald. Het te goed der 19535 inleggers, hieronder begrepen 1361 deelnemers aan den Afhaaldienst is in deze Maart 1944 ƒ9.272.294.74. Door den Afhaal dienst is in deze maand f 15.666 ontvangen in 4778 posten. 98 spaarbusjes werden ter lediging aangeboden met een gezamenlijken inhoud van 1.460.59. Op de scholen werd ge spaard 710.02 Vi. Geboren; Hendrika d. van G. J. van Baaren en W. Versteeg; Elisabeth d. van E. B. Jordens en D. O verdijk; Corneiis Pieter z. van J. I. Eradus en A. van der Plas; Wilhelmina d. van C. M. Middelkoop en N. Boer; Elisa beth Maria Everharda d. van A. t Hart en E. Blok; Margaretha Elisabeth Wilhelmina d. van J. de Winter en E. G. Hendriks. Ondertrouwd: L. R. de Groot jm. 40 j. en A. van Duij- venboden jd. 21 j.; H. W. M. Mulder jm. 20 j. en M. Spéél jd. 18 j.; H. van Rosse jm. 26 j. en C. L. Wijnnobel jd. 27 j.; R. J. Vervark jm. 23 j. en P. Huijs jd. 23 j.; H. Kok jm. 24 j. en J. Duf fels jd. 24 j.; J. G. Klein jm. 26 j. en S. J. Rombout id. 26 j.; A. Struijk jm. 39 j. en M. Blansjaar gesch. 32 j.; G. H. Massaar jm. 28 j. en E. L. Philippo jd. 24 j. Overleden; J. A. Clippe- leier 7. 7 m.; B. Hoekema huis vrouw van A. Korbijn, 35 j. NED. STAATSLOTERIJ. HOOFDPRIJZEN. Trekkirtg van heden. 25.000: No. 21036 f 1500: No. 13581. 1000: Nos. 12847, 20216 en 20868. 400: Nos. 14171 en 23513. 200: Nos. 4259, 16759, 17983 en 21479. 100: Nos. 3030, 12437. 14572, 21093 en 25738. Gemeentel. Aankondiging VERORDENING OP PERSOONLIJKE DIENSTEN De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat heden is afgekondigd de volgen de verordening: VERORDENING op persoonlijke diensten als be doeld in de artikelen 226 en 227 der Gemeentewet. Artikel 1, De Burgemeester kan de in woners der gemeente oproepen tot het verrichten van diensten ten behoeve van de bewaking van werken, inrichtingen, ge bouwen enz., welke aangelegd, opgericht, of in gebruik ziin door of bij de Duitsche Weermacht. Artikel 2. De diensten worden niet ge vorderd van: lo. vrouwen; 2o. hen, die den leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt en hen die den leeftijd van 55 jaren hebben overschreden; 3o. hen, die in he. openbaar belang plichten hebben te ver vullen, welke hen Verhinderen zich van de dienst te kwijten; 4o. hen, die blijkens een ver klaring van den directeur van den Gemeentelijken Genees kundigen- en Gezondheidsdienst niet in staat zijn de diensten te verrichten- 5o. hen, die ten genoegen van den Burgemeester een plaatsvervanger hebbar gesteld. Artikel 3, De diensten vrordën gevor derd gedurende ytfen hoogste zes uren per etmaal. A-nikel 4. De diensten Worden gevorderd indien één of meer der in artikel 1 aangeduide objecten uit kwaad willigheid of baldadigheid wor den beschadigd of vernield. Artikel 5. Zij, die zijn opgeroepen tot het verrichten van Siengten, als be doeld in artikel 1 en niet behoo ren tot de groepen van perso nen, genoemd in artikel 2, zijn verplicht de van hen verlangde diensten ter plaatse en ten tijde door of vanwege den Burge meester bepaald er volgens de door of vanwege hem gegeven aanwiizingen te verrichten. Artikel 6. Overtreding van het bepaalde bij artikel 5 wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden. Artikel 7. Deze verordening treedt in werking op den dag na dien, waarop zij is afgekondigd. Vastgesteld op 30 Maart 1944. De Burgemeester. STEVENINCK, De Gemeente-Secretaris. VAN STRIJEN. Deze verordening is vastge steld in verband met in den laat- sten tijd gepleegd ernstige bel- dadigheid ten opzichte van ter beschikking van de Duitsche Weermacht staande gebouwen of werken. Op grond van de verordening kunnen de inwoners worden ver plicht bewakingsdiensten te ver richten ten behoeve van objec ten. welke aangelegd, opgericht of in gebruik zijn dcor of bij de Duitsche Weermacht, indien die objecten uit kwaadwilligheid of baldadigheid worden bescha digd of vernield. Hierbij wordt nogmaals in al ler belan»- een ernstig beroep ge daan op de inwoners om de be- doe'de kwaadwilligheid en bal dadigheid te voorkomen. Indien in dit opzicht niet van voldoen de medewerking van de burgerij blijkt, zal onverbiddelijk tot toe passing van de verordening wor den overgegaan. De Burgemeester. 2872 STEVENINCK. PROEFALARM. Op Dinsdag 4 April 1944 zullen de luchtbescherminigssirenes bij wijze van proef in werking wor den gesteld. 2849 Daarbij za} het signaal „lucht alarm geëindigd' (één minuut gelijkmatige toon) gegeven wor den. Voor het geval deze proefne ming om bijzondere redenen niet zou doorgaan, volgt voor het eerstvolgende proefalarm een nieuwe bekendmaking. De Burgemeester van Leiden, Plaatselijk LuoMbeschermin«s- leider, STEVENINCK. PROBEBETRIEB. Des LuftschutzAlarmgerats (Sirenen) findet am Dinstag 4. April statt. Er wird der lange Dauerton (Entwarnungssignal) einmal eine Minuten zu hören sein. Findet der Probetrieb aus be sonderen Gründen nicht statt, so erfolgt neue Bekanntgabe. Der Oertliche Luftschutzleiter, STEVENINCK. MEDED. PLAATSELIJKE DISTRIBÜTIEDIENSC LEIDEN BELANGRIJK VOOR DETAILLISTEN. In verband met de komende feestdagen wordt detaillisten me degedeeld, dat de inleveringen van distributiebescheiden voor de week van 3 t/m 8 April a.s. als volgt zijn gewijzigd: Aardappelhandelaren worden in de gelegenheid gesteld hun bescheiden in te leveren op Dinsdag 4 April ajs. van 14 tot 16 uur aan loket 1 t/m 3 in- plaats van op Donderdag 6 April a.s. Detaillisten 5001 t/m 6000 in- plaats van Vrijdag 7 April a.s. op Woensdag 5 April as. van 8.15 tot 12 en van 14 tot 15 uur. Instellingen inplaats van Za terdag 8 April a.s. op Woensdag 5 April a.s. van 14 tot 15 uur aan loket 1 t/m 3. Petroleum inplaats van Vrijdag 7 April a.s. op Donderdag 6 April a.s. van 14 tot 14.30 uur. OFF. MEDEDEE.JNGEN. Het vermelden van geëva cueerd vee op de registratiekaar- len. Bij de registratie or 2 April a.d. dienen de veehouders, die nog in de te evacueeren ge bieden verblijf houden, m een apart daarvoor op de registratie- kaart aangewezen kolom, de na men er. adressen der veehouders te vermelden bij wien hun vee is ondergebracht. De veehou ders, die vee uit het te evacuee ren gebied op hun bedrijf heb ben, dienen dit op een aparte registratiekaart ten name van den eigenaar op te geven. Dit vee mag dus niet op de eigen re gistratiekaart opgegeven worden. Registratiekaarten zijn op aan vraag bij den Plaatselijken Bu reauhouder verkrijgbaar. m Is er Iets mooiers in dezen tijd dan dat vakgenooten elkaar een dienst bewijzen 7 Wie wil. nu onze oplaag van „Alles over Behang" geheel uitgeput is. zijn exemplaar van dit boekje opzen den aan R&D ten behoeve van een collega-behanger 4" 41 THEETABLETTEN Per Uen tabletten tlVl cent. M. KOfFit HANDtlMV. .MAÏA6AIW ADAM 1 I R.K. Vereeniging v. Kraam- verzorging te Leiden le Binnen testgi^cht 30, Tel. p43f verleent hulp qbor gediplomeer de krachten. Geftpend eiken Dinsdagmiddag van 24 uur en Vrijdagmiddag van 2.3(14 uur. Aanvragen schriftelijk adres le Binnenvestgracht 30 of Rhijn- geesterstr.weg 40. Oegstgeest. daar hebben we warempel Juffr. Kakel Gut mensch, wat ziet U er somber uit!" „Och ja, Juffrouw Kloek, we zijn toch niet meer in tel zooals vroeger. Sinds de menschen Garantol gebruiken, hechten zij geen waarde meer aan ons versche eitje". Ja, dat is waar. Garantol is het eier-conser- veermiddel bij uitnemendheid! V*rt«9«n*.: R.V. v/ll Ft. I. tNincUrt«na. Dtn H*tf> Wtsttrbatnttr. POSTZEGELS Te koop gevraagd, groote en kleine postzegelverza melingen. Wij betalen de hoogste prijzen. Ook in goeden staat verkee- rende gebonden romans en kinderboeken koopen wij. 2731 Boek- en Postzegeihandel „DEN BURCHT" Burgsteeg 3 Leiden. 'Z Uw naaimachine nu een kostbaar bezit,1* Ijnat ze daarom eens goed door ons nazien en schoonmaken. Pfaff-Naaimachiiehuis, Steenstr, 19, Leiden. Tel. no. 23795. door VICTOR GIRAUD Prijst 0.90jfr.p. post f I.— N.V. De Leidsche Courant PaMhqracht 32 Leiden Dames en Meisjes Maakt nu zelf uw kleeding thuis!! £endt een onefkaart aan INSTITUUT E. N. S. A. I. D. Spec mnohtieinv PTT rolsteegsinget S4 (Itrernt voorzien van een duidelijk adre». oeplakt me. 36 cent aan postzegels (porto briefkaart Inbegrepen de mode] en wij teoo- n U een mooi boek met ruim 100 maten en modellen en tevens een gratis apparaat on. C te laten zien hoe gemakkelijk onze methode la om THUIS zonder rekenen en teekenen alle kleedlng te leeren maken en vermaken, ook uit oude stoffen ^62 gap m fZ Gramoloonplaten aan- geb. 50 mooie dansplaten z. g. a. n„ 2.per stuk. TH. C. KNUNENB IRG Rijksstraatweg 185, Was senaar Geen opkoopers. fZ Ter ruil aangeb. 1 p. d. sch., z. a, a. n„ maat 40 voor 1 pr. meisjessch. m. 39 Levendaal 27. 3269 <3? Nette Weikster gevr. 2 daden per week. HUNKE- MOLLER LEXIS, Breestr. 99—101. 3293 ^Z Donkerblauwe dames schoenen m. 38 5 3/4 hak voor sportschoenen of met doorloopende hak m. 38.5 moet i. 1!. s, z. Breestraat no. 148. 3287

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 3