binnenland kerknieuws liturgie sport Hoofdrcd en Binnenland i Tb. Wilmer. Leiden Plv. Hoofdred.1 W de Vnea, L)en Haag. Red. Buitenland: Mr. H. Geise. Leiden. Red. Stad en Sport M. Zonderop. LeidenRed. Om- |cv>oQL. Rooien. Lelden Verantwoordelijk «oor de adv.- C de Heiden. Lelden. K 1669 VERDUISTERINGSTIJDEN. Op Zondag 2 April om 19.15. Van 3 tot en met 3 April van 20.30 tot 7 uur. Zon op en onaer; Dinsd. 4.4: 7.09 op. 20.19 onder. Wnsd. 5.4: 7.07 op. 20 21 onder. MAANSTANDEN. Dinsd. 4.4: 6.— onder, 15.44 op Wnsd. 5.4- 6.23 onder, 16.48 op. BOMMEN OP DE STAD SCHAFFHAUSEN. Volgens een officieel Zwit- sersch communiqué hebben op 1 April 1944 van des ochtends 10.30 uur af. Amerikaansche bommen werpers in formaties tot 30 toe ftellen sterk, over de kantons Thurgau en Schaffhausen gevlo den. Tegen 11 uur werden bom men geworpen op de stad Schaff hausen. Volgens de voorloopige berichten zijn in de buurt van het station en in de stad verschei dene branden uitgebroken. Zoo stonden een kamgarenspinnerii. een leerfabriek, een lakenfabriek, een rijwielfabriek. de electrische centrale, een aardewerkfabriek en het R. K. Vereenigingshuis in brand. Ook het hoofdbureau van politie werd ernstig getroffen: de chef der politie kwam om het le ven. DE ZAAK-PETIOT. De derde week sedert het aan het licht komen van de zaak- Petiot is geëindigd met de ar restatie van twee helers, terwijl van den hoofddader nog steeds gtcn spoor te vmlen is. Een der helers was een radiohandeiaar Neuhausen genaamd, die een deel va de uit de moordvilla vervoer de koffers in ziin bezit had. Ge arresteerd werd bovendien een dienstmeisje, dat boodschappen had overgebracht tusschen den zwager van Petiot en den moor denaar zelf. Verscheidene verklaringen van gearresteerden bevestigen, dat de vrouw van Petiot sedert Mei 1943 op de hoogte is geweest van de wandaden van haar man. AFSCHEID VAN VRIJWILLIGERS. In de kleine zaal van den Die rentuin te 's Gravenhage hebben Mussert en SS Obergrnpoen: fuehrer und General der Polizei Rauter Vrijdagmiddag wederom afscheid genomen van een aantal vrijwilligers. Een deel hunner zal na de vooropleiding aan den strijd aan het Oostfront gaan deelnemen, een ander deel wordt opgenomen in den landstorm om zoonoodig Europa's Westgrens te helpen verdedigen. Mussert sprak de vertrekken- den op hartelijke wijze toe. en zeide. dat een jongeman op het oogenblik niets beters kan doen dan soldaat worden. Dit advies spruit niet voort uit een zeker militairisme. doch uit de overtui ging. dat dit de eenige weg is. waarop land en volk uit de put kunnen worden geholpen. De vijf-dagen-oorlog in 1940 was een historisch schandaal. De na- tionaal-socialisten hebben dat echter nimmer gewild. Thans bevinden we ons op een keerpunt in het leven van ons volk. We moeten ons bekennen tot Europa en tot het gemeene- best van Germaansche volkeren. Daar, waar Europa belaagd wordt, moeten Europa's soldaten Velen beseffen dat nog niet. X ffixdk aa&p St doch eens zal het Nederlandsche volk den thans vertrekkenden pioniers dankbaar zijn, omdat het met en door hen is herrezen. Spr .drukte de mannen ten slotte op het hart goede soldaten te worden en zich hun voorgan gers waardig te toonen. Nadat een muziekcorps het Wil helmus had gespeeld, sprak SS- Obergruppenfuehrer Rauter in ongeveer gelijken geest. Hij her innerde aan het voorbeeld dat de vermoorde generaal Seyffardt heeft gesteld. Hij hief de geuzen vlag opnieuw. Te zijner eere werd een regiment van de pant- Sergrenadiersdivisie Nederland naar hem genoemd. Spr. wees erop, dat Nederland eenige generaties lang geen oor log meer heeft gekend. Het mili taire handwerk hebben de Neder landers daardoor verleerd. Spr. hoopte echter, dat het goede Ger maansche bloed zich niet zou ver loochenen. en de mannen in een zwaren recrutentijd. die hen wacht, het bewijs zouden leveren, dat zij zichzelf kunnen overwin nen. Tot slot wenschte hij hun veel wapengeluk en een behou den terugkeer in het vaderland. Met den groet aan den Fueh- rei en het spelen van de Duit- sche volksliederen werd de bij eenkomst gesloten. Burgemeestersbenoemingen. De Rijkscommissaris deelt mede: De commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft de vol gende burgemeesters benoemd, tot burgemeester van de gemeen te Hoek: C. J. van der Pijl, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn huidig ambt te Hontenisse; den gemeente-ambtenaar J. R. van der Gent te Terneuzen tot burgemeeser van Zuidzande; den landbouwer en waarnemen- den burgemeester der gemeente Vogelwaarde J. J. van Hijfte, de finitief tot burgemeester van Vogelwaarde; den waarnemen- den burgemeester en secretars der gemeente 's Heer Abtskerke. Ch. J. L. N. Siemons, tot burge meester van 's-Heerenhoek; den burgemeester der gemeente Ubach over Worms, W. H. M. E. Siemons, met gelijktijdig eervol ontslag uit zijn tegenwoordig ambt, tot burgemeester van Schaesberg. Noodexamen Kweekscholen. De secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituurbescher ming heeft in een schrijven aan de directeuren en directrices van de Rijks- en Bijzondere Kweekscholen voor onderwijzers en/of onderwijzeressen medege deeld, dat de leerlingen van het hoogste leerjaar der Rijks- en Bijzondere Kweekscholen voor onderwijzers en/of onderwijze ressen, die tengevolge van maat regelen van Dpitsche of Neder landsche autoriteiten niet in staat zijn aan bet kweekschool- eindexamen of aan het staats examen voor onderwijzer deel te' nemen, tot hem, secretaris generaal, een verzoek kunnen richten om uitreiking van een akte van bekwaamheid onder wijzer/es). Extra zeep voor vuilen arbeid. In het begin van dit jaar is de verstrekking van extra zeep voor vuilen arbeid, welke voor dien per twee kalendermaanden geschiedde, omgezet in een ver strekking per twee distributie perioden, zulks om distributie- technische redenen. Deze maat regel heeft tengevolge, dat be langhebbenden per jaar 6 '4 ver strekking zouden ontvangen, te gen voorheen 6 verstrekkingen. Immers, een jaar bestaat uit 12 kalendermaanden, doch 13 dis tributieperioden. Aangezien men dus bij het nieuwe systeem te veel ontvangt, zal dit surplus worden genivelleerd en wel door de verstrekking één periode op te schorten. In verband hier mede wordt aan belanghebben den in overweging gegeven er rekening mede te houden, dat zij met de hun voor het tijdvak van 14 Mei t/m. 8 Juli a.s. (6de en 7de distributieperiode) toe te wijzen extra zeep moeten toe komen tot 6 Augustus a.s.. aan gezien de volgende verstrekking zal plaats hebben voor de 9de en 10de distributieperiode (6 Aug. Prof. M. Kal overleden. In den ouderdom van 69 jaar is plotseling overleden prof. N. bouwkunde aan de technische Kal, hoogleeraar in de scheeps- hoogeschooi te Delft. Gemengde Berichten Van den zolder gevallen De 64-jarige gehuwde fabrieksarbei der S. Koster in Kooten is in de fabriek Mare» van den zolder gevallen. Des avonds is hii aan de bekomen verwondingen be zweken. Waschketel oorzaak van gas vergiftiging. Naar aanleiding van het ongeval in een perceel op den Insulindeweg te Amster dam waar een echtpaar tenge volge van koolmo.ioxy de-ver giftiging om het leven i„ geko men, heboen deskundigen van het G.E.B. en de brandweer een zeer grondig onderzoek ter plaat se ingesteld. Daarbij is geble ken, dat da vergiftiging niet het gevolg is geweest van het ont snappen van lichtgas, doch van het inademen van gassen, ont staan door onvolledigs verbran ding van lichtgas. Deze onvolle dige verbranding werd veroor zaakt, doordat een groote wasch ketel op een betrekkelijk klei nen brander van een oud gas fornuis was gezet en wel zoo danig, dat niet voldoende ruim te was tusschen den brander en den bodem van den waschketel Daardoor was niet genoeg lucht beschikbaar cm het gas volledig te doen verbranden. Voor een gewone etenspan of waterketel is de constructie van een normaal gascomfoor of -for nuis alleszins voldoende. Wer.scht men evenwel voorwerpen van "rooten omvang, bijv. eer. wasch ketel of een zinken tobbe te ver warmen op een huishoud-gastoe- stel. dan behoort de afstand tus schen de bovennlaat van bet comfoor of het fornuis en den bodem van ("en ketel door mid del van een hoog rooster of b;; gebreke daarvan met een paar steenen ten minste 3 a 4 cm. extra te worden vergroot. B'' "oed "wanden van het gasstel mag zich geen aanslag op den oi derkant van de pan of den ke tel vormen. 102-iariee overleden. In den leeftijd van 102 jaar is Zaterdag in de rusthoeve te Purmerend over'eden mevr. Görlach-Rauh, een der oudste bewoonsters van ons land. Benoemingen. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd. tot Rector te Voorhout (Huize St. Agnes) den weleerw. heer L. M. van de Griendt; tot Rector te Voorhout ,'St. Gerardus Majellastichting) den weleerw. Pater J. H. R. van de Laarschot S.C.J. DINSDAG, 4 April. Mis v. d. Dinsdag in de Goede Week: Nos autem. Geen Gloria. 2e gebed v. d. H, Isidorus. Bisschop, Belijder en Kerkleeraar: 3e voor den vrede. Lijdensverhaal volgens St Marcus. Geen Credo. Prefa tie v. h. H. Kruis. Kleur: Paars. Kerken Paters Franciscanen: DINSDAG. 2e gebed v. d. H. Benedictus van Sant Philadelpho Belijder; 3e v. d. H Isidorus; 4e voor den vrede. Met vereende krachten In de dikke modder op een rotbaan In het Zui delijk deel van het Oostelijk Iront li ook de wagen van den commandant der pantser gi enadier divisie .Gross- deutschiand den drager ven de xwaerden. Generelleutnant Von Man- teultel. blijven steken Met vereende krachten wordt het voertutg weer vrijgemaakt Ook de generaal (links) helpt krachtig mede PK Gftttert/Sch/CNf/P m VOETBAL. Longa en Heracles geklopt. De eerste kampioens wedstrijd van Longa is op een 2-0 nederlaag uitgeloopen. VUC behaalde eer. verdiende zege en Longa maakte niet den indruk van een kampioensploeg. Hee renveen, op bezoek bij Heracles, slaagde er zoowaar in den Al- meloërs op eigen terrein een 3-1 nederlaag toe te brengen. Abe Lenstra stak met hoofd en schou ders boven alle overige spelers uit en hij was het, die zijn club de overwinning bezorgde. Hee renveen had reeds na een kwar tier met 3-0 de leiding, maar Heracles zette zich toen schrap en het einde kwam met 3-1. De stand is nu: gesp.gew.ge.verl.v.t.pnt. V. U. C, 3 2 1 7—3 5 de Volew. 1 161 2 Heerenveen 2 1 1 55 2 Heracles 3—12 3—10 1 Longa 11 02 0 In District II heeft HVV on danks een 2-1 nederlaag tegen Quick, beslag gelegd op het kampioenschap doordat zij den eersten wedstrijd met 5-1 gewon nen had. In de andere afdeeling werd Neptunus kampioen, zoodat HVV en Neptunus om een plaats in de eerste klasse moeten spe len. In de promotiecompetitie der 3e klasse verloor Wassenaar met 1-0 den eersten promotiewed strijd van Laakkwartier. Voor de bekercompetitie der UVS een klinkende 6-1 overwin ning op BMT behaald, Lugdu- num versloeg ZLC met 6-0 en ASC ging tegen Docos met 2-0 ten onder. In de afd. G won DOSR met 2-1 van Alphia en Alphen met 4-3 van Ona. In de Afd. H. won LFC met 2-0 van Teylingen en Lisse deelde de punten met Hil- legom (1-1). Roodenbrug trok danig van leer door een 8-1 zege op Texas. De uitslagen. Kampioen schap van Nederland: Longa- VTJC 0-2; Heracles-Heerenveen 1-3. Competitiewedstrijden. Dis trict I, 2e kl. A: KFC-OSV 1-2 (OSV alg. kamp.) District II, 2e kl. A: Quick-HVV 2-1 (HW alg. kamp.). 2e kl. B. Unitas- Neptunus 1-3 (Nept. alg. kamp.) Promotiecompetitie: 3e kl.: VFC- Fortuna 2-1; Laakkwartier-Was senaar 1-0. 4e kl.: DSO-RVC 3-2. Bekercompetitie: District II, A. Emma-Sliedrecht 6-2; DFC-ODS 12-0. B: Coal-SW 0-1; Feijen- oord-Excelsior 3-0; Sparta-CVV 0-1. C: VDL-Gouda 2-0; Over- maas-Xerxes 2-1; RFC-HDVS 2-2. D: UVS-BMT 6-1; DHC- ADO 3-1; VIOS-HBS 2-8. E. Spartaan-Leonidas 3-1; DHL- Transvalia 1-3. F: ZLC-Lugdu- num 0-6; Docos-ASC 2-1. G: DOSR-Alohia 2-1; ONA-Alphen 3-4; GSV-Donk 4-1. H: LFC- Teylingen 2-0; Lisse-Hillegom 1-1. I: Wilhelmus-Zw. Blauw 5-3; Scheveningen-Tonegido 3-0; Roo- denburg-Texas 8-1. ATHLETIEK. Slijkhuis veldloopkampioen. Onder groote belangstelling werden Zondag te Amersfoort de natio nale veldloonkampioenschappen gehouden. De uitslagen der voor naamste klassen luiden A en B- klasse over 5 km. :1. W. Slijkhuis Holland, Leiden. 15 min. 40.2 sec.; 2. J. Weenink. Suomi, Velsen; 3. F. A. de Ruyter, Volewiickers. HANDBAL. Nieuw Brunhil de verliest van Athene II. Zon dagmorgen speelde het eerste elf tal van Nieuw Brunhilde den pro motiewedstrijd tegen het Haag sche Athene II. De Leidenaars I waren niet bijzonder in vorm, Het plaatsen, het vrijspelen en het klemvast vangen liet nogal te wenschen over en het doel- schieten ten slotte, waar het voornamelijk op aankomt, was zeer onzuiver. N.B. slaagde er dan ook niet in het Haagsche doel te doorboren. In de eerste helft wisten de gasten door een geluk kig schot via den binnenkant van de paal te doelpunten (0-1) en verder kwamen er geen doel punten. Nieuw Brunhilde II speelde ge lijk tegen W.J.K. III (0-0). KORFBAL. Tweede lus trum Vicus Orientis. Onder den naam van „Oosterkwartier" KAMPIOENSCHAPPEN VAN DEN JEUGDSTORM. Op de sportterreinen aan de Rubensstraat te Amersfoort orga niseerde de Nationale Jeugd storm de landelijke handbal- en hockeykampioenschappen, waar. bij ieder gewest van den Jeugd storm vertegenwoordigd was door een handbalploeg van Stormers en een hockeyploeg van Storm- sters. De uitslagen waren: Hand bal: N.-Holl.N.-Brabant 11-0, Z.-Holl.-Drente-Over. 3-0. Brab.. Drente-Over. 7-4. N.-Holl.-Gelre Sticht 4-1. Finale :Nrd.-Holl.Z.- Holland 3-1. Hockey Nrd.-Holl.-Nrd.- Brab. 5-0, Z.-Holl.-Drente Over. 2-1, N.-Brab.-Drente Over. 2-0, N.-Holland-Gelre Sticht '6-0, Fi nale N.-Holl.-Z.-H. 3—0. werd op 21 Dec. 1933 de Leid- sche Kort bal vereenigmg „Vicus Orientis" opgericht. Deze ver- eeniging heraacht Zaterdag op feestelijke wijze haar tweeae lustrum. De viering van lustra is bij de vereenigingen altijd zeer in trek, maar voor Vicus Orien tis was er ditmaal wel speciale reden, want het eerste twaalf tal behaalde eenige weken gele den het afdeelingskampioen- schap. In 1934 begon de ver. in den Leidsehen Korfbalbond en eindigde op de tweede plaats. Maar het volgend seizoen reeas bracht het begeerde kampioen schap en tevens de promotie naar de derde klas N.K.B. Bij keu ze promoveerde het eerste twaalftal naar de tweede klas N. K.B. De hier behaalde resulta ten waren verre van slecht. In 19411942 werd V. O. kampioen, doch zij faalde in den beslissen- den promotiewedstrijd tegen H. K.V. Thans werd weer het kam pioenschap behaald en wel on geslagen, zoodat men met span ning naar de komende promo tiewedstrijden uitziet. Er was dus alle reden tot feest vieren en uit alles bleek niet al leen een gezond vereenigingsle- ven, maar ook een hartelijk mee leven met deze jonge, energie ke vereeniging. Des middags ge tuigden velen daarvan op de re ceptie in de Stadsgehoorzaal. Af vaardigingen van N.K.B. en L. K.B., van diverse zustervereeni- gingen, van de woningbouwver- eeniging „De Eendracht" van donateurs en leden huldigden in velerlei hartelijke wenschen het bestuui, onder aanbieding van bloemen en andere geschen ken. De Eendracht" bood een zilveren beker aan, welke waar schijnlijk als wisselpriis zal wor den verspeeld op wedstrijden, ter gelegenheid van dit lustrum en andere herdenkingsdata. De leden boden een zilveren lau werkrans aan. de donateurs een .oorzittershamer benevens een foto van nagenoeg alle leden der vereeniging. De voorzitter dank te aan het einde der receptie al le sprekers recht hartelijk voor hun goede gaven en wenschen. Des avonds was de groot» Stadszaal geheel gevluld met belangstellenden, die de lus trumviering bijwoonden Dit be stond uit een welverzorgd pro gramma van het variété-Eouw- m»ester. onder leiding van John Kloos met medewerking van het C?ndi)i" Orkest. Acrobatiek, die van biizondere lenigheid en evenwichtigheid getuigde, paro die. carries tuur en zang volg den elkander m vlot tempo on en de aanwezigen genoten er ten volle van. Vicus Orientis kan op een geslaagde feestviering te rug zi»n. BOKSEN. Wedstrijden van D. T. S. Morgenavond organi seert D.T.S. Amateur-bokswed strijden in de Stadsgehoorzaal te Leiden. O.a. komen de be kende Amsterdammers H. en B. Brommer, die resp. tegen Brax- hoofden en v. d. Berg zullen uit komen. De partij Busch.gens Kouwenberg vervalt. Daarvoor komt in de plaats de oud-kam pioen van Nederland in het wel- lergewicht J. Stuiver tegen Nas, Den Haag. Van de Leide naars zal vooral Lakeman zijn uitersten best moeten doen om een gunstig resultaat te berei ken tegen den sterken Hage naar Strik. De wedstrijden staan onder leiding en regl. van den Ned. Boksbond.

Zuidhollandsch Dagblad | 1944 | | pagina 2