merika verhoogt ruk op Teheran En opeens kan Schmidt geen goed meer doen ETA-leider gedood bij bomaanslag Libië heeft vaste voet in Tsjaad an blijft bereid tot overleg Ruzie over macht van Europese Parlement ie doden ^ij rel in Kaboel Kissinger: Geen rol voor PLO eer kanker na die «•and Windscale SSTHAAG (ANP) - De brand in hten i7 111 66,1 kernreactor bij Windscale infor n westkust van Groot-Brittanië eft ernstiger gevolgen gehad dan t dusver werd aangenomen. In het oecu Eggende gebied is een hoog aantal _kt nkergevallen geconstateerd. Deze iorm uden- volgens een onderzoek van eth n werkgroep in Oxford, het gevolg .'nnpv n van de grote hoeveelheden vrij- komen radioactiviteit. Volgens een aal ki nnenk°rt uit brengen rapport rt' r t het aantal leukemiegevallen in j.n t gebied vijftig procent boven het ndelijk gemiddelde De enige maat- gel die de Britse overheid destijds lm was het in beslag nemen van alle elk uit het betrokken gebied. Via as. koe en melk kan de radioactivi- It de mens bereiken. Corsicaanse hongerstakers gaan achteruit ISDAG 31 bECEMBER 1980 BUfTENLAND TROUW/KWARTET 7 BINGTON. TEHERAN (Reuter, AP, AFP) Hoewel de ge Amerikaanse regering zegt niet te verwachten dat de ngskwestie nog tijdens Carters ambtsperiode tot een einde kan worden gebracht, werkten Amerikaanse func- ssen gisteren toch weer samen met de Algerijnse be- lelaars aan nieuwe voorstellen. Dit gebeurde tegen de :rgrond van opmerkingen van de Iraanse minister Naba- die verklaarde dat zijn land open staat voor nieuwe rikaanse suggesties. BRUSSEL (AFP, Reuter) Bel- gië heeft net als Frankrijk beslo ten niet mee te betalen aan een extra fonds van de Europese Ge meenschap voor slachtoffers van de aardbeving in Italië en voor de werkgelegenheid. Het heeft daar mee olie op het vuur gegooid bij de meningsverschillen over de bevoegdheden van het Europese Parlement. De ministers van financiën van de EG-landen konden het vorige week dinsdag niet eens worden over het extra geld. Wel was eer der besloten dat de EG in Zuid- Italië zou helpen. De voorzitster van het Europese Parlement, Simone Veil, liet daarop weten dat de extra hulp doorgaat. De ministers waren het dan wel oneens, maar hadden het voorstel niet afgewezen. De stap wekte grote verontwaar diging in Brussel en Parijs. Vol gens Frankrijk is het Europese Parlement zijn bevoegdheden ver te buiten gegaan. Frankrijk heeft zich altijd verzet tegen vergro ting van de macht van het parle ment. Op het ogenblik vallen de beslissingen in de EG in de prak tijk tijdens de topconferenties twee maal per jaar en tijdens de ministerraden. Parijs wil dat zo houden. Het „dagelijks bestuur" van de EG, de Europese Commis sie, zal de leden deze week om geld voor, de extra steun vragen. Het gaat in totaal om éën miljard gulden. Als Parijs en Brussel blijven wei geren, kunnen ze voor het Europe se Hof in Luxemburg worden ge daagd. Het zou voor het eerst zijn dat de Commissie daartoe over gaat om uitsluitsel te krijgen in een geschil tussen het Europese Parlement en de Raad van minis ters. ien en Algerijnen bereikten in overeenstemming over een document waarin Iran wordt iteld dat het zijn banktegoe- igkrijgt op het moment dat de irs vrijkomen. In afwachting vrijlating zou het geld op een een neutraal land te beheren ig gestort. In het document de Iraanse eis dat de Veenigde het land vijftig miljard gulden betalen om de gijzelaars te- krijgen zonder omwegen van ■M gewezen Powell, de woordvoerder van dent Carter, verklaarde dat zijn er niet meer op rekent dat de aars nog voor de machtsover- ht aan Reagan op 20 januari vrij komen. Wel is de Amerikaanse F DELHI (Reuter. AP. AFP) Bij ongeregeldheden van afgelopen in de Afghaanse hoofdstad oei zijn tenminste drie personen iet leven gekomen en is een onhe il aantal mensen gewond geraakt, chten van diplomaten en reizi- uit Kaboel completeerden giste- het tot dusver wat onduidelijke ld van wat zich in de Afghaanse fdstad had afgespeeld. veertig Afghaanse politieagen trokken maandag naar het mims- van informatie om daar hun enoegen te uiten over het feit dat tweejarige dienstplicht voor on- aaide tijd was verlengd. Behalve ministerie moesten ook een Rus- boekhandel en particuliere au- het ontgelden Andere mensen *r< zich bij de tegen de regering rmal gerichte demonstratie aan eet na het begin van de ongere- dheden betrokken eenheden van Afghaanse en Russische strijd- chten strategische punten in de ifdstad. Zware Russische helikop- cirkelden boven Kaboel. De «te winkels gingen dicht, nadat er der op de dag al een staking van uur was geweest onder de winke- uit protest tegen de nu een jaar ende Russische bezetting van Af- regering nu bereid de 2,5 miljard dol lar aan geblokkeerde Iraanse tegoe den vrij te geven. Ook willen de VS de tegoeden van de familie van de sjah latc-n bevriezen in afwachting van ju ridische procedures voor overdracht ervan aan het huidige bewind in Iran Verrassing De Iraanse minister belast met de gijzelingszaak, Behzad Nabavi. zorg de gistermorgen voor een verrassing, maar ook voor verwarring door te verklaren dat Iran open staat voor nieuwe Amerikaanse voorstellen. Iran staat op zijn vijftig miljard gul den. maar als de Amerikanen met tegenvoorstellen komen dan zullen die worden overwogen, aldus de mi nister. Ook liet hij doorschemeren dat Iran bereid is akkoord te gaan met voor Algerije aanvaardbare voor waarden. Het Amerikaanse ministe rie van buitenlandse zaken wilde geen commentaar leveren op de laat ste Iraanse uitlatingen ..We hebben al zoveel individuele uitlatingen ge hoord sedert het begin van de affaire, dat we deze opmerkingen nu niet gaan interpreteren", aldus de woord voerder In Washington was men het er wel over eens dat Reagan en Carter over eenstemming hebben bereikt om de leiders in Teheran een somber beeld voor te spiegelen over wat er na de machtswisseling op 20 januari gaat gebeuren. De uitlatingen van Reagan en Carter zijn goed op elkaar afge stemd om de druk op Iran zo groot mogelijk te maken. Een woordvoer der van Reagan zei gisteren dat de toekomstige president zich geheel schaart achter het beleid van Carter volgt om de gijzelaars vrij te krijgen. Deze uitleg was nodig geworden na dat Reagan zich de voorbije dagen uiterst hard had opgesteld tegenover Iran. SAN SEBASTIAN (AFP, Reuter) Een leider van de Baski- sche afscheidingsbeweging ETA, Jose Martin Sagardia Zal- dua, is vlak over de grens in Frnakrijk in Biarritz vermoord. Er was een bom in zijn auto geplaatst, die ontplofte op het moment dat hij het contact omdraaide. Deze foto van het Iraanse pers bureau Pars geeft een beeld van de persconferentie die de Iraan se minister voor de gijzelings zaak Nabavi gisterochtend in Teheran gaf. Nabavi verklaarde zich indirect bereid om eventue le nieuwe Amerikaanse tegen voorstellen in overweging te willen nemen. Aanwijzingen De Iraanse minister Nabavi zei gister avond dat zijn land over aanwijzin gen beschikt dat de Amerikanen plannen hebben voor een militaire interventie in het gebied van de Per zische Golf onder het voorwendsel dat er In dat gebied zo'n chaotische situatie bestaat, een situatie die door de VS zelf in het leven is geroepen, aldus Nabavi. Volgens het in Londen verschijnende Arabische weekblad Middle East heeft Saoedi-Arabië een plan ontwik keld voor de veiligheid voor het ge bied van de Perzische Golf. Inmid dels zouden Koeweit, Qatar. Bahrein, Oman en de Verenigde Arabische Emiraten hun instemming hebben betuigd met het plan. Het plan voor ziet in een nauwe samenwerking van de strijdkrachten van de verschillen de landen. ïtir Cllfimistan Een oproep van het Af- vtl^ aanse verzet voor een algemene king werd maar zeer ten dele nage- fd geme De Britse politie heeft op 25 plaatsen in Londen televisietoestel len geplaatst, waarop voortdurend het IR A-lid Gerard Tuite in zijn vele vermommingen wordt vertoond. Deze ontsnapte on langs uit de Brixton-gevangenis. N'DJAMENA (AFP) Twee weken na de slag om N'djamena. begint het leven ln de hoofdstad van Tsjaad zijn gewone loop te hernemen. De kersverse regering van president Goukouni Weddey probeert de greep op het hele land te versterken. De Libische aanwezigheid in het Middenafrikaanse land. die door niemand meer wordt ontkend, is een gegeven. Tijdens een gesprek met de pers heeft Weddey zijn instemming betuigd met de slotverklaring van de conferentie van Afrikaanse landen in Lagos (Ni geria) over Tsjaad. Daar werd de aan wezigheid van buitenlandse troepen veroordeeld, zonder dat Libië met na me werd genoemd. Een volgende diplomatieke overwin ning voor Tsjaad zou de uitlevering van „opstandelingenleider" Hissene Habre moeten zijn. Deze bevindt zich op het ogenblik in Kameroen of Nige ria. Habre is jarenlang door Libië gesteund, maar later zet dit land zijn kaarten op Weddey om zijn invloed in Tsjaad uit te breiden. Met succes. Dagelijks landen Libische vliegtui gen op het vliegveld van N'djamena met „medicamenten", bestemd voor slachtoffers van de burgeroorlog. Een ploeg Libische artsen en verpleeg kundigen heeft zijn intrek genomen in hotel „La Tchadienne" in N'dja mena. Zij zouden zich ook bezig houden met Libiërs die gewond zijn tijdens de oorlog. Formeel Is steeds ontkend, dat Libiërs daadwerkelijk hebben deelgenomen aan de strijd. Rondom het vliegveld is inmiddels een groot aantal Libiërs gehuisvest. Bewoners van N'djamena die over de rivier de Chari naar Kameroen waren gevlucht, beginnen langzaam terug te keren. In grote delen van de hoofd stad is echter geen water en elektrici teit. De politie controleert de toe gangswegen. Volgens een woordvoer der van de regering is het elders in Tsjaad rustig. Bewindslieden hebben afgelopen dagen bezoeken gebracht aan verschillende streken. President Weddeye reist binnenkort naar het zuiden Mauretanië Behalve in Tsjaad zou Libië ook wil len proberen elders in Noord-Afrika President Weddeye zijn invloed uit te breiden. Maureta nië heeft drie Libische diplomaten de grens overgezet. Het Libische cultu rele centrum in de hoofdstad Nouak chott is tijdelijk gesloten. De Libiërs zouden in Mauretanië vooral actief zijn geweest op scholen. In het onder wijs zijn de laatste weken acties ge weest tegen in Irak opgeleide leraren. Irak is de aartsvijand van Syrië, dat een federatie wil met Libië. Een Libische diplomaat in de Indiase hoofdstad New Delhi wil asiel aanvra gen in een niet nader aangeduid Ara bisch land. In een verklaring zei Ab- doel Salim Ali Aila dat hij niet langer kon meewerken aan een „schijnverto ning". De samenwerking met zijn col lega's op het volksbureau (zoals de Libische ambassades worden ge noemd) noemde hij „verraad aan het Libische volk". President Khaddaffi noemde hij „huichelachtig en on evenwichtig" Een woordvoerder van de ambassade volstond met de mede deling dat het vertrek van de diplo maat werd verwacht, omdat hij ervan hield de bloemetjes buiten te zetten. Zijn dood heeft bij Basken in Frank rijk en in Spanje grote verontwaardi ging gewekt. Er is opgeroepen tot een proteststaking. Sagardia. die geboren werd in de Baskische stad Bilbao, 'woonde de afgelopen vijf jaar in Frankrijk in ballingschap. Hij was lid van het uitvoerend comité van de militaire vleugel van de ETA, en zou als zodanig bij meerdere guerrilla operaties betrokken zijn geweest. Volgens Spaanse zegslieden was hij onder meer verantwoordelijk voor het neerschieten van drie Spaanse politiemensen in 1975 en voor een bomaanslag op politiepersoneel, een jaar later. Akkoord Een paar uur voordat de bom een wrak maakte van de auto van Sagar dia, had de Spaanse regering een ak koord bereikt met de Baskische auto riteiten over het recht belasting te heffen. Baskenland, ln het noorden, van Spanje, heeft beperkte autono mie. De ETA wil volledige onafhanke lijkheid. Meer economische en fiscale zeggenschap was een van de belang rijkste eisen van het Baskische be stuur in Bilbao na de verkiezingen in maart. Vorige week werd overeen stemming bereikt over een eigen Bas kische politie. De overeenstemming tussen de rege ring in Madrid en de Baskische auto riteiten leidden tot enig optimisme over de toekomst van Baskenland. De hoop bestond dat de groter wor den autonomie de steun voor de af scheidingsbeweging ETA zou onder graven. Dit optimisme is met de aan slag op de ETA-leider weer aangetast. Dit jaar zijn 128 mensen in Spanje bij politiek geweld om het leven geko men. waarvan 110 alleen al in Bas kenland. De ETA heeft zich voor de meeste aanslagen verantwoordelijk gesteld, maar de afscheidingsbewe ging heeft zich sinds 11 december rustig gehouüen. Dit wekte de ver wachting dat de ETA wilde wachten op de uitkomst van het overleg tus sen het Baskische bestuur en Madrid. Er doen geruchten de ronde over ge heime besprekingen tussen de autori teiten in Bilbao en de ETA. Het Spaanse blad El Pais meldde gisteren dat leden van het voormalige Franse geheime leger (OAS) actief zijn tegen ETA-leden in het Franse deel van Baskenland. De Spaanse autoriteiten hebben bij herhaling ge klaagd dat ETA-acties werden onder nomen vanuit Frankrijk. Volgens El Pais krijgen de leden van de OAS 25.000 gulden voor iedere geslaagde actie tegen ETA-doelen. El Pais sprak van een „vuile oorlog", die zou zijn begonnen door Spaanse politie- PARIJS (AFP) De gezondheidstoe stand van zes Corsicaanse hongersta kers in Frankrijk verslechtert snel. De zes zijn lid van de afscheidingsbe weging Unie van het Corsicaanse volk. Zij worden vastgehouden in ver band met rellen in Bastelica, in janu ari. waarbij drie doden vielen. Het dorpje ligt in de buurt van de hoofd stad van Corsica, Ajaccio. functionarissen. De OAS was de on dergrondse beweging die zich verzet te tegen de beslissing van de Franse regering Algerije onafhankelijkheid te verlenen. CAIRO, JERUZALEM (Reu ter, AP, AFP) De voormali ge Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Kissin ger, die momenteel ten behoe ve van de toekomstige presi dent Reagan het Midden-Oos ten bereist, ziet geen onmid dellij ke rol weggelegd voor dc Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) voor een vredes regeling in het gebied. Kissinger, die gisteren sprak met ho ge Egyptische leiders, zei optimis tisch te zijn over de kansen op eei spoedige versnelling van het vredes proces in het Midden-Oosten Betrok kenheid van de PLO in dit stadiur. van de besprekingen over Palestij ns' autonomie zou de zaak alleen maa ingewikkelder maken. Wanneer enig vorderingen gemaakt worden bij he overleg, kunnen andere Arabisch' landen bij het gesprek betrokke: worden (waarbij Kissinger voor? denkt aan Jordanië), maar de ouo minister ziet nog geen rol voor d PLO Kissinger bevestigde dat hij geen b< zoek zal brengen aan Jordanië, on dat koning Hoessein op reis is. Hij zi wel bezoeken brengen aan Israël. S: oedi-Arabië. Oman en Marokko. Oo Somalië wordt nog even door her aangedaan. Kissinger benadrukt weer dat hij als privépersoon ronc reist in het Midden-Oosten. Desor danks lijkt hij bij uitstek geschikt or - Sol Linowitz op te volgen als special ambassadeur voor het Midden-Oo: ten. Kissinger heeft gezegd beschik baar te zijn om de regering Reaga: van advies te dienen, maar zou vooi alsnog niet voelen voor een vast baan in de ploeg van de nieuwe pres; dent. De voormalige Israëlische ministc van buitenlandse zaken Abba Eba: heeft gisteren kritiek geleverd op ee: poging van de Israëlische regerin om de electriciteitscentrale van Oost Jeruzalem over te nemen. Eba: noemde deze poging van het Israël: sche kabinet een schending van di akkoorden van Camp David. Het Is raëlische hooggerechtshof heeft gis teren de werking van een Israëliscl besluit tot overname van de central' uitgesteld in verband met een hoge beroep van de electriciteitsmaat schappij. De centrale voorziet ooste lijk Jeruzalem en een groot deel vai de westelijke Jordaanoever va: stroom. Velen verdenken de regerin:. Begin ervan door de overname di greep op het bezet gebied te willei versterken. Een vertegenwoordige: van de regering liet weten dat d( overname slechts bedoeld was om di stroomvoorziening te verbeteren oor J. J. Moskau IONN Helmut Schmidt heeft, zo gaat het verhaal, op kerstavond edineerd met knakworstjes en aardappelsalade. Een gepast menu, eggen sceptici, die West-Europa's economische locomotief de heuvel af ien glijden in de voor 1981 aangekondigde recessie. Een recessie, die neer spanningen zal geven dan de Westduitsers in lange tijd hebben neegemaakt en zeker ook meer spanningen binnen de coalitie van iberalen en sociaaldemocraten. >tto graaf Lambsdorff, de minister van conomische zaken, heeft zoals bijna altijd iet voortouw genomen bij het beproeven an het broze bouwwerk van de solidariteit linnen de coalitie door openlijk de West- luitse vakbonden en hun machtige bondge- loten in het parlement te tarten. De eerste teer door vanuit het verre Japan de arbei- lers scherp te kritiseren voor hun weigering larder te werken. En onlangs door sommige tonden op te roepen akkoord te gaan met 'en verlenging voor drie maanden van de linnenkort, aflopende arbeidsovereenkom sten. Koers Dat het zuinigheid is wat de klok slaat is al weken duidelijk Het tekort op de betalings balans. lange tijd door aanhangers van de regering gebagatelliseerd, zal over 1980 ten minste 30 miljard gulden bedragen en voor 1981 zit er weinig verbetering in. Maar zelfs de grootste pessimisten konden niet voor zien dat de verandering in atmosfeer de tamelijk drastische verschuiving van het gematigde optimisme dat tijdens de verkie zingscampagne van afgelopen herfst werd tentoon gespreid naar de uitingen van doemdenken een meteen meetbaar effect zou hebben. Terwijl de afgelopen weken de rentetarieven in de Verenigde Staten naar recordhoogten stegen en de Bundesbank in Frankfort koortsachtig probeerde een ge lijksoortige opwaartse druk in Duitsland af te wenden, raakte de eens zo machtige D- mark internationaal uit de gunst. De koers van de Amerikaanse dollar steeg en daar mee bijna gelijklopend zakte het vertrou wen van West-Duitslands man in de straat. Commentatoren van ideologisch zeer uit eenlopende kranten als de conservatieve Die Welt en de vooruitstrevende Frankfur ter Rundschau waren het er in een zelden voorkomende unanimiteit over eens dat de Duitsers snel een kudde van twijfelmoedige Thomassen begonnen te worden. Wanneer het nieuwe jaar zich aandient in een verootmoedigd West-Duitsland en wan neer de „Macher" die gisteren aan Rijn en Roer de dienst uitmaakten in een voor hen ongewone verwarring geraken zal tenmin ste openlijk zijn toegegeven dat de ellende van vandaag niet alleen het gevolg is van kwaadaardige olie-prijsverhogingen van de OPEC-landen. Zeker zo'n grote rol speelt dat het West-Duitsland nauwelijks is gelukt het hoofd te bieden aan de structurele pro blemen, die men nu niet langer uit de weg kan gaan. Daarom zijn slagzinnen als „haal dé broekriem aan", „schipperen" en „sluit de luiken af" de grote mode op dit ogenblik. Onmacht Maar wat vriend en vijand verwart is de onmacht van bondskanselier Helmut Schmidt om in de weken die na de verkie zingen van 5 oktober volgden steviger han delend op te treden. Terwijl de christen democratische oppositie nog druk bezig is de wonden te likken die de diepe teleurstel ling over Franz Josef Straus' kandidatuur voor het kanselierschap heeft achtergela ten, uiten vooraanstaande sociaaldemocra ten onder wie oudgedienden uit de partij leiding voorzichtige kritiek op de manier waarop de zaken zich ontwikkelen. Daar is bij voorbeeld de ergerlijke zaak van de nietszeggende regeringsverklaring van Schmidt op 27 november. De verklaring was kennelijk geschreven zonder goedkeuring of hulp van het partijapparaat van Willy Brandt of zelfs maar inbreng van de groep rond fractieleider Herbert Wehner. „Wat kun je ook verwachten," zegt een vooraan staande liberaal, „van zo'n coalitiepartner." „De kanselier was even buiten Bonn aan het uitrusten en schrijven, één (Brandt) was ln Zuid-Frankrijk, de ander (Wehner) in Zweden. Is het dan een wonder dat de regeringsverklaring zelfs tot verlegen heid van sommige toonaangevende libera len bijna las alsof Hans-Dietrich Ge- nscher en Otto Lambsdorff persoonlijk de blauwdruk hadden gemaakt? Tegen deze achtergrond was het parlementsdebat dat er op volgde saai en ongeïnspireerd. Blunder En sindsdien is de toestand nog verslech terd. Minister van defensie Hans Apel. de kroonprins van de partij als Schmidt. Brandt of Wehner zou opstappen, is bewust of onbewust van de ene blunder in de ande re gevallen. Zelfs welwillende critici hebben de viering van de 25ste verjaardag van de oprichting van de Bundeswehr met inbe grip van de onnodige ceremoniële beëdiging van nieuwe recruten als een regelrechte stommiteit betiteld. Erger nog was Apels omstreden standpunt inzake het controver siële project van de jager „Tornado" en de enorme kostenoverschrijding van wat Schmidt in gelukkiger dagen als minister van defensie „het technische wonder van de eeuw" noemde. En nog erger is de recentelijke heisa over de verkoop van twee Westduitse onderzeebo ten aan Chili. Zoals Der Spiegel deze week berichtte walste de kerncommissie uit het kabinet over de bezwaren heen die minister van financiën Hans Matthöfer deze zomer opperde en daarbij stemden kanselier Schmidt en Apel mee met Genscher en Lambsdorff. Zelfs al heeft Matthöfer een tamelijk schoon blazoen in deze kwestie ooit noemde hij Pinochets regering „een moor denaarsbende" de verhouding vier tegen één in de commissie strookt helemaal niet met de mening van de doorsnee sociaal democraten. Een keur van Westduitsers- ,van de theologen Hans Küng en Johann Baptist Metz, de premier van de stadstaat Bremen Hans Koschnick, en oud-minister van ontwikkelingssamenwerking Erhard Eppler tot de schrijvers Heinrich Böll. Gün- ter Grass en Martin Walser, hebben Matthö fer geschreven dat de verkoop aan Chili d( eerdere officiële politiek van West-Duits land ten opzichte van de militaire dictatuui ln Santiago op de helling zet. Terwijl Apels ster althans op dit moment verbleekt, stijgen de kansen van de voor malige burgemeester van München Hans Jochen Vogel met de dag. Niet omdat hij bijzonder actief is en in de openbaarheid treedt integendeel maar zuiver en alleen vanwege de scherp dalende populari teit van en de kritiek op bijna alle rivalen. Helmut Schmidt inbegrepen. Zeker op dit ogenblik is voor Schmidt ieder nieuws slecht nieuws, of het nu gaat om de ontvoering van en de moord op het elfjarige meisje Cornelia Becker uit Baden-Württem- berg haar lot kwam als een „gift" in deze kerstdagen voor het massablad Bild de moord(aanslag) op de voormalige Israëli sche geheim agent Sjlomo Levin in Erlan gen of de gevechten tussen kraker en politie in de Westberlijnse wijk Kreuzberg. Slecht nieuws voor Helmut Schmidt die onver diende schuld krijgt voor iets dat hij niet heeft gedaan. Als iemand op het ogenblik „moed voor de toekost" nodig heeft het opschrift van zijn regeringsverklaring dan is het wel Schmidt, die enkele korte vakantiedagen in zonnig Gran Canaria doorbrengt. In Bonn dat is zeker ziet het er somber uit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 7