Van der Luit Met zaag en bijl in Voorschotense bossen Stadsbestuur Den Haag probeert zichzelf onder de loep te nemen De Haagse Reinigingsdienst wenst u'n heel voorspoedig Schönbergproject start in Den Haag 4$|k Op woensdag 31 december haalt de Reinigingsdienst geen grootvuil op. Vrijwilligers werken aan behoud natuurgebied ai Begrafenissen - Crematies Transporten KORT Plan tot oprichting van oecumenische^ „kerk winkel" Muziek,gehoord en ongehoord Ingrijpen van de mens blijft noodzakelijk Nieuwe poging met herschreven nota Bestuur in de hand jf ADVERTENTIE In hel rouwcenlrum is gelegenheid tot opbaring 'n onze aula's. Koffiekamer beschikbaar Ruime parkeergelegenheid Willem de Z»i)gcrluun 179 Postbus 432. 2.300 AK Leiden. Telefoon 071 142644* HUMORIST André van den Heuvel. Ans Beentjes en Joan Rom- melts spelen de hoofdrollen in het stuk „De Humorist" dat vanavond en nieuwjaarsavond in de Koninklijke Schouwburg in Den Haag is te zien. Aanvang: 20.15 uur. toegang: 18.50. 13,50 en 6 gulden. NIEUWJAARSVIERING De Sticht ng Surinamers Leiden en de Leidse International Students Club organiseren de komende nacht een nieuwjaarsviering in het kerkelijk centrum „De regenboog" in de Me- renwijk. Om 22.30 begint er een disco. De groep Ritmico Special treedt van- al hall één op. Toegang: 5 gulden CIRCUS De aanvangstijden van het nieuwjaarscircus dat van 1 tot en met 4 januari in de Haagse Houtrust- hallen optreedt, zijn anders dan de in de stad verspreide affiches vermel den. Alle dagen beginnen de voorstel lingen om 13 en 16.30 uur. Van een onzer verslaggevers DEN HAAO Dt kerken die aangesloten bij de Haagse gemr schap van Kerken gaan bekijkei ze in het centrum van de stad „kerkwinkel" op kunnen richten. j oecumenisch centrum voor infon tie en ontmoeting. Een „voorbereidingsgroep oecui nisch aandachtscentrum" denkt een ruimte waar mensen inforir kunnen krijgen over religie, etl godsdienstige en maatschappen activiteiten. Daarnaast zouden zoekers er „altijd hun verhaal 1 moeten kunnen" en zou er door wezen moeten kunnnen worden i allerlei hulpverlenende Instant ADVERTENTIE Dienst der Gemeentereiniging van s-Gravenhage Newtonslraat 2.2562 KR s Gravenhage. tel 070-654812 Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Binnen het stadsbestuur van Den Haag gaat men opnieuw proberen afspraken te maken over een vlottere, efficiënte manier van besturen. Burgemeester Schols presenteerde gisteren een herschreven nota „Bestuur", waarin staat hoe het college van b. en w., de gemeenteraad en het ambtelijk apparaat met elkaar om zouden moeten springen. Het moeizaam werkende gemeente bestuur van Den Haag, waar in deze raadsperiode al vier wethouders zijn opgestapt, kan aan de hand van dit discussiestuk nog eens nagaan hoe het besluitvormingsproces kan wor den afgehandeld, hoe gemeentelijke plannen in goed overleg kunnen wor den voorbereid en waar precies de taken en verantwoordelijkheden lig gen van burgemeester, wethouders en raadsleden. het blok zetten met kant en klare voorstellen waaraan nog maar weinig kan worden veranderd. In de nota wordt het idee geopperd om de raads leden meer voorbereidend werk te laten verrichten in de adviescommis- sies die voor alle portefeuilles zijn meer spreektijd dan de kleintjes, ingesteld. Niet alle wethouders in het Haagse PvdA-CDA-WD-college zijn het echter eens met het voorstel om nietrraadsleden (deskundigen) tot de adviescommissies toe te laten treden. te steden van ons land kent een regle ment voor spreektijdbeperking, maar b. en w. van Den Haag willen daar nu toch, omwille van een soepeler ver loop van de vergaderingen, aan be ginnen. De grootste fracties krijgen Al in 1979 kreeg de gemeenteraad een stuk van het college onder ogen waar in ideeën stonden voor het wegwer ken van de bestuurlijke stagnatie. Maar deze eerste versie van de nota bestuur werd door raadsleden van tafel geveegd. Het college had in de nota niet veel meer gedaan dan het Strijdig overschrijven van de gemeentewet en het bestaande reglement van orde, vonden de raadsleden. Net zo min is er overeenstemming over een plan om „gewone" raadsle den, en niet langer alleen wethouders, als voorzitters voor deze commissies te laten fungeren. Raadsleden zullen het recht krijgen gebruik te maken van het ambtelijk apparaat. Momenteel kan een raads lid een ambtenaar verzoeken iets voor hem of haar uit te zoeken, een verzoek waaraan over het algemeen wel wordt voldaan. B. en W. zijn nu echter met een verordening gekomen waarin het recht op ambtelijke bij stand voor raadsleden is geregeld. Wethoudersbijstand Na zich aanvankelijk te hebben ver zet, wil burgemeester Schols nu toch een discussie op gang brengen over de aanstelling van persoonlijke assis tenten voor wethouders, zoals die functioneren in Amsterdam en Rot terdam. Er zou echter niet gekozen moeten worden voor politieke mede werkers zoals de PvdA-raadsfractie wil. In het college vindt men het een nadeel dat een politieke assistent naar Amsterdams model, zelf ook de laan uit kunnen worden gestuurd als zijn wethouder op moet stappen. Den Haag moet volgens de nota, het Rot terdamse voorbeeld volgen en wet houdersassistenten aanstellen die ln een minder wankele positie zitten. Burgemeester Schols. NIEUW WERK - Werk van 5 nieu we leden van de Haagse Kunstkring (Jan van den Bergh, Guus de Jager, A. P. van Oorde, Jaap Paauwe en Wijnanda de Roo) is vanaf 2 Januari tot en met 17 januari te zien in het pand aan de Denneweg 64 in Den Haag. De galerie is doordeweeks van 10 tot 16 uur geopend. Burgemeester Schols gaf gisteren toe dat het enigszins strijdig is om, zoals De raad, als hoogste bestuursorgaan in de gemeente, is vaak ontevreden over de manier waarop wethouders „als door de raad aangewezen dage lijks bestuurders" de raadsleden voor in de nota staat, raadsleden meer werk te geven in de commissies, ter wijl aan de andere kant wordt gepleit tegen een nog verdergaande overbe lasting van raadsleden. Geen enkele gemeenteraad in de gro- ADVERTENTIE Dienst derGemeentereiniging van 's-Gravenhage Newlonslraat 2.2562 KR s-Gravenhage. lel. 070 65 4812 door Adr. Hager DEN HAAO - BIJ alle goede wen sen voor het nieuwe jaar behoort ook de wens voor vele muziekuit voeringen die in staat zijn te verpo zen, te ontroeren en te verrijken. De tweede helft van het seizoen 1980/ 1981 heeft nog bijzonder veel te bieden, evenementen waarvan ik U door middel van deze kolommen zal berichten. Frans concert Hans Vonk, dirigent van het Resi dentie Orkest, leidt op zaterdag 3 januari het Concertgebouworkest in het 3e abonnementsconcert. In de PWA-zaal kan men luisteren naar een Frans getint programma. Ter opening de verfijnde Musique pour l'esprit en deuil van de vorig jaar overleden Nederlandse compo nist Rudolf Escher. Het orkestwerk Muziek voor een rouwende geest werd gecomponeerd tijdens de Tweede Wereldoorlog, de eerste uit voering vond plaats op 19 januari 1947 door het Concertgebouworkest oi-v. Eduard van Beinum. Verder brengt Vonk het sprookje van Ra- vel „Ma mère l'Oye", de tweede sui te uit het ballet „Bacchus et Aria- ne" van Albert Roussel en de Duitse violist Ulf Hoelscher het derde vi oolconcert van SaintrSaëns. De Amsterdammers spelen dit concert thuis op de middag van 4 januari, de NOS draagt zorg voor een recht streekse uitzending. Operette Op 3 en 4 Januari brengt het Wiener Operetten-Theater voorstellingen in het Circustheater van „Der Zare- witsch" van Frans Léhar. Medewer kenden zijn ondermeer Oleg Jew- sewsky (van de 8taatsopera van Le- Arnold Schönberg. ningrad), Angelika Wolff, Ingrid Schlemm en Rollie Braun. „Der Za- rewitsch" ging in 1927 in première en mede dank zij Richard Tauber werd het werk een wereldsucces, tot aan de dag van vandaag toe. Een operette zonder happy end, al is het slot minder tragisch dan in het boek van de Poolse schrijfster Gabryela Zapolska waar Alexei, de oudste zoon van Peter de Grote gevangen genomen wordt en ter dood wordt gebracht. Stephen Blshop-Kovace- vich, een meesterpianist die in ons land reeds vele jaren optreedt, speelt op 4 januari in Dlllgentia. Op zijn programma vier sonates van Beethoven: op. 13 de Pathétique, op. 49 een sonate „en miniature", op. 101 „für das Hammer-Klavier en op. 110. Schönberg Leden van het Schönberg-ensemble hebben het ambitieuze plan opge vat om ln een serie van tien concer ten de complete kamermuziek van Arnold Schönberg te gaan uitvoe ren. De eerste vijf concerten vinden plaats in deze maand, de overige concerten worden ln november uit gevoerd. Het kamermuziekoeuvre van Schönberg omvat een strijksex- tet, vijf strijkkwartetten, een blaaskwintet, liederen, pianostuk ken, een strijktrio en meerdere wer ken voor gevarieerde bezetting zoals Pierrot Lunaire, de Suite op. 29 en de Kammersymphonie. Deze 'Schönbergmuzlek zal ten gehore worden gebracht in de Schönberg- zaal van het Conservatorium. Tij dens het tweede seriegedeelte in november zal een grote tentoonstel ling worden ingericht en zullen le zingen en filmvoorstellingen wor den gegeven. Bovendien zullen drie kinderen van 8chönberg een beeld van de componist onthullen, een beeld ontworpen door de Neder landse beeldhouwer Heppe de Moor. Tevens is vermeldenswaard, 'dat leden van het Schönberg en semble een boek met Nederlandse vertalingen van brieven, essays, le zingen, toelichtingen, analyses, uit spraken en citaten hebben samen gesteld. Medewerking aan deze con certen wordt verleend door het Re sidentie Orkest, het Amsterdams Strijkkwartet en het Fodor Blaask wintet. Op het programma van het eerste concert op 7 januari: Drei Klavierstücke op. 11, Zweite Kam mersymphonie, HerzgewSchse op. 20 en het vierde strijkkwartet op. 37. De volgende concerten zijn op 14, 17. 21 en 28 januari. De gehele serie kost slechts 35-, voor CJP en 65+ 25.-. Niet alleen in de Nieuwe Kerk zijn de steigers inmiddels verdwenen (en daarmee zijn ook wind en tocht verdwenen), ook is de verbouwing in Dlllgentia zo ver gevorderd, dat de lunchprogramma's weer begin nen. Op de woensdagen van januari kan men van 12.45-13.15 uur luiste ren naar resp. Toos Onderdenwijn gaard, het Rijnmond Saxofoonk wartet, het Philidor Trio met mede werking van Jeannette van Dijck en op het laatste concert van deze maand „van speelklok tot piere ment". Van een onzer verslaggevers VOORSCHOTEN Langs de drukstbereden spoorbaan van Europa, tussen Leiden en Den Haag ligt een bos dat zeer de moeite van een bezoek waard is. Hier broedt een rijkdom aan vogels die zich niet door de intercity hebben laten verjagen. Weinig treinreizigers zullen zich daarvan bewust zijn wanneer zij een blik werpen op de begroeiing aan weerszijden van het baanvak. Het gaat, om precies te zijn, om de bossen 900 hectare groot die zich uitstrekken van het station Voorschoten tot de halte Den Haag- Mariahoeve. De provincie Zuid-Hol land en prinses Juliana zijn de eige naressen. Tientallen vrijwilligers trekken op de eerste zaterdagen van het nieu we jaar op uitnodiging van het In stituut Voor Natuurbeschermings- educatie afdeling Leiden en Den Haag het bos in. Gewapend met bijl en zaag. Zij zijn tegenwoordig de eerstverantwoordelijken voor het beheer van het gebied. Dat was vroeger anders, zo zal blijken. Zandruggen De ontstaansgeschiedenis van het bos begint ver voor de jaartelling. Na de laatste ijstijd is er in het gebied tussen de tegenwoordige ge meenten Monster en Bergen (Noord-Holland) een stelsel van zandruggen (strandwallen geheten) en veenophopingen (strandvlaktes) ontstaan. De hoog en droog gelegen strandwallen zijn van oudsher be woond. Op de strandvlaktes, waar het zoute water steeds verder van werd verdrongen, groeiden bossen. Die waren in de loop van de zeven tiende eeuw vrijwel helemaal ver dwenen, maar kwamen terug toen de bewoners van buitenplaatsen op grote schaal bomen gingen planten. Van die buitenplaatsen, grote land huizen die-op hooggelegen gronden waren gebouwd, zijn ln het gebied tussen Wassenaar en Voorschoten alleen nog Berbisch en Duivenvoor de over. Er hebben in de nabijheid van de beide dorpen 17 van dergelij ke landerijen gelegen. De bossen werden 300 tot 400 jaar geleden hoogstwaarschijnlijk, maar dat is niet met zekerheid te zeggen, aan gelegd om het land droog te kunnen maken. Het was een natte tijd en het hoogheemraadschap Rijnland kon met zijn gebrekkige technische hulpmiddelen al het water niet ver werken. De bossen en planten kon den samen met de gemalen het vocht wel aan. Economische betekenis Het hout had ook een economische betekenis. Er werden boomsoorten geplant die bruikbaar waren voor brandhout, gereedsschapshout en bonestaken of die een bast hadden (eiken) geschikt voor de leerlooierij. De bomen werden om de paar jaat gekapt en zo ontstond de naam van het type bos: hakhoutbos. Door het regelmatig kappen krijgt het hakhout zijn kenmerkende ui terlijk van laagblijvend loofbos De dicht op elkaar staande bomen heb ben een korte, dikke en bonkige basisstam stronk, stoof of stobbe genaamd met daarop meer stake rige, recht omhoog groeiende uitlo pers. De lage bomen laten veel licht door en dat is de oorzaak van de rijke flora op de bodem. Maar ook veel vogelsoorten worden door een hakhoutbos aangetrok ken. De ene vogelsoort voelt zich beter thuis in het gedeelte van het bos waar net is gehakt en de andere in het stuk dat nog niet onder de bijl is gevallen. Zo zie je in de Voor schotense bossen uilen en dagroof vogels die in uitzonderlijke hoge dichtheden broeden. Het gebied herbergt in totaal zo'n 50 soorten. Deze weelderige natuur dreigde echter in de loop van deze eeuw te verdwijnen toen het hakhout zijn economisch nut verloor. Er kwamen vervangende, synthetische materia len. De houtteelt, met andere woor den het beheer, werd steeds minder lonend, mede doordat de arbeids kosten aanzienlijk stegen. Om de specifieke eigenschappen van het bos die door menselijk ingrijpen zijn ontstaan het hakken van het hout te bewaren, werd nieuw menselijk ingrijpen het vrijwilli gerswerk van het Instituut Voor Na tuurbeschermingseducatie nodig. Zaterdagen Alle zaterdagen in januari en febru ari wordt er van 9 's ochtends tot 3 uur 's middags in de bossen gehakt en gezaagd. Voor de vrijwilligers is een eenvoudige ongevallenverzeke ring afgesloten. De bossen zijn be reikbaar via de Veurseweg en de Horstlaan. Deze laan is ook bereik baar met de NZH-bussen 45, 46 en 48. Men wordt verzocht een mok of beker voor warme soep en koffie mee te nemen en warme kleding aan te trekken. Opgave via tel. 01717-6904 of 01713-4461. Drie vrijwilligers aan het werk in de Voorschotense bossen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6