Uit brieven van lezers i, erinneringsteken voor ud-verzetsstrijders hannelore gaat niet verloren 'OUW Commentaar n(l) (2) grapje huisdier SDAG 31 DECEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET 5 valreep van het oude jaar moment waarop velen met He voornemens naar het ko- jaar uitkijken heeft de iter van de Sociaal Economi- aad. dr. J. W. de Pous. een J gelanceerd dat getuigt van n elan. In het economenblad JJ elt hij de oprichting voor van y - iad voor de Industriepolitiek passant geeft hij ook de teur jeringsbron aan: De extra isbaten. 11 iat er in het plan van de SER- iter om dat de industrie een richtc impuls krijgt. Bij een r van vijftig procent, waar- ins land voor een groot deel ,erha jn export afhankelijk is, vindt aakt n impuls een essentiële voor- e voor het bestrijden van de ie sociaal-economische per rijks fven Zul al betwisten dat het de hoog- is om de verstarring in het overleg, de apathie en het lustrie-denken te doorbre- Ifs de zittende minister van k kader is het voorstel om een J voor de Industriepolitiek op jchten lang zo gek nog niet. dien ziet de SER-voorzitter m) kans om nauw aan te bij de bereidheid van werk en werknemers om nu einde- ens zaken te doen. Zij hebben rs in het voorjaar, toen de nschappelijke Raad voor het ringsbeleid (WRR) adviseerde ederlandse industrie nieuw le- in te blazen, om het hardst ra" geroepen. De bereidheid ifspraken te maken is er overi- nog steeds: In de Stichting van irbeid wordt druk onderhan- om voor 1981 te komen tot iken over de afzonderlijke on- lnuiemingcn raard zijn er ook verschillen inzicht. De wetenschappelijke bepleit een belangrijke plaats onafhankelijke economische undigen in de besluitvorming herstructurering van de indus- Zowel werkgevers als werkne- hebben onmiddellijk laten we ttel zij er niets voor voelen om ft te maken voor onafhankelij- -en dus ongrijpbare deskun- :n. De Pous omzeilt dit pro- m met het voorstel de Raad r de Industriepolitiek op te ne- in de SER. Dan is immers niet :n de door de WRR bepleite ïoodzakelijke inbreng van des- digen gewaarborgd, maar ook. t HAAG (ANP) Ter gelegen- van de 35-jarige herdenking van ievrijding is voor de deelnemers het verzet in de tweede wereld- >g tegen de bezetters van het idgebied van het koninkrijk een aneringsteken ingesteld. Het te- heet „verzetsherdenkingskruis." heeft het ministerie van binnen- dse zaken gisteren meegedeeld. herinneringsteken zal onder er worden toegekend aan hen die de jaren 1940 tot 1945 lid zijn reest van erkende verzetsgroepen. erkende individuele deelnemers D het verzet en aan militairen die in Tekeningen, bij voorkeur in liggend for maat. sturen aan Trouw, jury politieke prent, postbus 859. 1000 AW Amster dam Naam en adres aan de achterzijde vermelden Voor geplaatste prenten is er een boekenbon sociale zaken, Albeda, en zijn be strijder in het parlement. Den Uyl. zijn het er roerend over eens dat er de komende tien jaar meer dan één miljoen mensen aan de slag moeten worden geholpen. Die opdracht is zo omvangrijk, zo moeilijk dat er een werkgelegenheidsstrategie dient te komen die in ieder geval de knelpunten in het huidige overleg doorbreekt. Wie in het najaar het moeizame centrale overleg in de Stichting van de Arbeid heeft ge volgd. kan tot geen andere conclu sie komen dat het vermogen van de huidige overlegstructuur om de problemen op te lossen tekort schiet. Nu is het al te gemakkelijk om het te laten bij de kreet dat er een gezamenlijke aanpak moet komen hoe noodzakelijk ook en dat een verandering in het psycholo gisch klimaat hoogst wenselijk is. Het gaat erom dat de ideeën, die -— rijp en groen in ruime mate voorhanden zijn. worden gekanali seerd. dat de theorieën operationeel worden gemaakt. dat het industriebeleid wordt ge dragen door werkgevers en werkne mers. Ook het compromis van De Pous zal niet voorkomen dat er over de bevoegdheden van de nieu we raad nog een stevig robbertje zal worden gevochten, maar van groter belang is dat er een hanteerbaar voorstel op tafel ligt. Interessant is ook dat het voorstel van De Pous aansluit bij het idee van het CNV om een nationaal werkgelegenheidsfonds te stichten. Behalve de extra aardgasbaten wil het CNV in dit fonds ook een bijdrage van elke inkomenstrekker bijvoorbeeld één procent van het inkomen storten. Bij een gerich te besteding van de opbrengsten het gaat over miljarden guldens kan er een duidelijk verband tussen loonmatiging en werkgelegenheid ontstaan. Juist het ontbreken van deze relatie is tot nu toe in het overleg een blok aan het been ge weest en een doorbraak op dit punt zou aan het overleg opnieuw vaart kunnen geven. Ongetwijfeld zitten er óók aan het plan van De Pous nog veel haken en ogen en zal het ontwerpen van een effectief werkgelegenheidsbeleid nog veel tijd vergen, maar dat neemt niet weg dat een serieuze benadering van zijn voorstellen voor het komend jaar ongetwijfeld een zeer goed voornemen zou zijn. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor korte reacties op in deze krant gelezen berichten, artikelen en commentaren, en niet voor open brieven, gedichten, oproepen of reacties op advertenties (deze laatste dienen tot de directie gericht te worden) De redactie behoudt zich het recht van bekorting voor. Hierover of over het niet plaatsen (meestal door ruimtegebrek) kunnen wi| helaas niet corresponde ren. Brieven adresseren aan Secretaris hoofdredactie Trouw. Postbus 859.1000 AW Amsterdam. Bij publikatie worden naam en woonplaats van de schrijver bezet gebied hebben behoord tot de Nederlandse Binnenlandse Strijd krachten. Voor het kruis komen ook mensen in aanmerking die tijdens de tweede wereldoorlog in Oost-Azië in door Japan bezet gebied of op Japans gebied verzetshandelingen hebben gepleegd tegen de vijand. Verlening van het verzetsherdenkingskruis kan ook postuum gebeuren. De toekenning van het herlnnerings- kruis geschiedt door een voor het voormalig verzet representatief ge acht comité, waarvan samenstelling en werkwijze bij ministerieel besluit zullen worden geregeld, aldus binnen landse zaken. Abortuswet (6) Mevrouw Haas-Berger van de PvdA. zo las ik in „Trouw", had tranen ln haar ogen, omdat het (te conservatie ve) wetsontwerp Inzake abortus is aangenomen en ze bezigde daarbij de woorden: „Dit is een zwarte dag voor de vrouwenbeweging. Tien Jaar werk voor niets geweest!" In het midden latend of dit laatste Juist is, heb ik een (voor haar wellicht schrale) troost: de aanvaarding van dit lugu- ber-progressleve wetsvoorstel veroor zaakt bij duizenden Christenen even eens tranen ln de ogen en de verzuch ting: „Bijna 20Q0 Jaar Christendom voor niets geweest!" De „hardheid onzer harten" en het „verkillen van de Uefde" zijn, zoals de Man van Nazareth het 2000 Jaar geleden al zo treffend formuleerde, ae oorzaken van de uitholling van onze democra tie en onze gehele beschaving, met zijn achter de feiten aanhollende, on- princlplële en gebrekkige wetgeving, zijn vervagend normbesef, dat zich onder meer uit in echtscheidingen, ongeremde seksuele „vrijheid" bin nen en bulten het huwelik, de nuchter bekeken totaal overbodige abortus wetgeving. de ten hemel schreiende duivelse bewapeningswedloop, het le galiseren van de euthanasie, de ver zieking van het milieu enz., met zijn falend opvoedingssysteem en een toenemend gebrek aan eerbied voor al het geschapene. In de dagen van Johannes de Doper „lag de bijl reeds aan de wortel van de boom", nu ech ter worden de wortels van het mense lijk bestaan en de samenleving aan gevreten door de kanker van het anarchistische vrijheldsstreven. de mateloze heb- en eerzucht van men sen en de toenemende onverdraag zaamheid en het liefdeloze uitoefenen van gezag, allemaal negatieve ken merken van onze hedendaagse maat schappij. Zelfs het voedsel voor de wortels is al vergiftigd en verziekt door ons gebrek aan humaniteit en ons ongeloof, nog altijd het best met „schuld" te karakteriseren en waarte gen alleen radicale „bekering" flees: mentallteltsverbetering) en „boete" afdoende medicijn zijn. Bodegraven C. v. Eenennaam Abortuswet (7) Als de thans in de Tweede Kanier aangenomen abortuswet door de Eer ste Kamer wordt aangenomen is het doden van ongeboren leven wettelijk mogelijk. De zogenaamde waarbor gen, die in de wet zijn opgenomen, zijn politieke compromissen, die in de praktijk op gemakkelijke wijze zijn te omzeilen. Voor ieder weldenkend individu is op beschamende en stui tende wijze „gehandeld" over leven in wording. Het is onbegrijpelijk dat christenen nagenoeg en bloc hun •stem hebben kunnen geven aan een onchristelijke wet als thans tot stand gekomen is. De betekenis, die toege kend zou moeten worden aan de C van het CDA is dan ook niet geloof waardig meer. Bovendien blijkt het CDA ook niet betrouwbaar te zijn, nu onder aanvoering van de heer Van Agt die zich vier Jaar geleden op wierp als beschermer van het ongebo ren leven, politieke compromissen zijn gesloten in een zaak, die handelt over leven en dood. Het is te hopen dat de ogen van velen geopend wor den voor het kwaad dat thans ge schied is. Gerechtigheid verhoogt een volk, doch de zonde is een schand- vloek der natie. Groningen D.SIot Abortuswet (8) Het CDA wil bijbelse verantwoorde lijkheid in de politiek, maar aan vaardt de consequenties daarvan bij na nooit. Bij het abortus provocatus wetsvoorstel waren het slechts Van Leijenhorst en Couprle die hun stem gedrag koppelden aan hun levensfun dament. Wellicht komt dit. omdat deze mensen, dit ln tegenstelling tot hun partijgenoten, wel belijden dat gene wat volgt op „niet bij brood alleen" ZIJ beseffen kennelijk wel dat de wetten van de geest der tijd en die van de Heilige Geest vrijwel nooit gelijk zijn. Verbazend dat Van Agt nu op geen enkel front ook maar iets van zich laat horen. Het blijkt opnieuw, de C van CDA betekent noch christe lijk noch consequent. Misschien cata strofaal? Utrecht Peter van Dalen (die lijkt op een gestileerde ossekop met horens. Red.) De ezel staat voor het lichaam, Franciscus spreekt van broeder ezel. SJoor (hebreeuws voor os) en chamoor (hebreeuws voor ezel) samen vindt u ook terug in de Jiddi sche volksmond: schorremorrie zoiets als vee van Laban, tuig. Heel vaak worden bij de ossen ook de schapen genoemd; welnu, die vinden in de kerstalletjes meteen een plaats. Samen met de herders zijn ze bij de Joden eveneens schorremorrie. Men ziet: zó is het vee van Laban helemaal bij Jezus betrokken al in de stal even als in Zijn latere leven. Diepzinnig, nietwaar? Naarden Js. Hermans, Schorremorrie Met veel genoegen las ik het aardige artikel „Zijn wieg was een kribbe" in Trouw van 17/12 van Jac. B. Looijen. Ter verklaring van os en ezel plus kribbe vond hij Jesaja 1 vers 3. inder daad bij mijn weten de enige tekst waar ze alle drie bij elkaar staan. Overigens wordt de combinatie os en ezel bij de Joden vaak gebruikt. Mijn concordantie vermeldt 17 teksten, te beginnen bij Genesis 32 vers 5 en als laatste Jesaja 32 vers 20. Am de os wordt de betekenis van het hoofd en voorloper toegekend, zie de he breeuwse letter Aleph, ook qua vorm AOW-premie In Trouw van 17 dec. F. van Workum van mening dat de staatssecretaris mevrouw Kraaijeveld-Wouters zich ten onrechte ontstemd voelt door het kabinetsbesluit om geen teruggave meer te doen van de te veel ingehou den AOW-premle. Ik ben van mening dat daar wel zeker reden toe was. De regering heeft dit besluit genomen omdat ze moet bezuinigen en omdat de werkende gehuwde vrouw fiscaal bevoordeeld is en daarom een deel van hen wel op een andere manier gepakt kon worden. Dat laatste heeft staatssecretaris De Graaf zelf gezegd tijdens een tv-uitzending. Dat de er kende gehuwde vrouw fiscale voorde len heeft is bij de regering al lang bekend en het heeft de voortdurende aandacht van het ministerie van fi nanciën. Staatssecretaris Van Rooi- Jen beloofde de Tweede Kamer hier over al een nota te zullen toekomen. Of er een herziening zal komen is echter nog niet zeker. Als er een groep is die bevoordeeld wordt moet men dat wel rechttrekken, met het niet teruggeven van de te veel betaalde AOW-premle doet men hen die daar door benadeeld worden onrecht aan en daar kan men zich terecht aan ergeren. Emmeloord L. de Bonte Vuurwerk In Trouw van 11 dec. gelezen over vuurwerk. Juister gezegd: knalwerk Vol ergernis lees je zoiets. Schandaal dat je dit vanaf 1 december al aan mag horen, waar mens en dier op getracteerd wordt. Je hoort genoeg over luchtvervuiling, vliegtuiglawaai enz. maar wanneer zou dit afschuwe lijke geknal eens eindelijk verboden worden. Moet dat nog vuurwerk0 Echt vuurwerk is mooi; maar dit nee. dit is baldadigheid. Kan dat geld niet beter besteed worden aan mensen die het hard nodig hebben? Amsterdam T. Philippo Duikboten (4) Het is een bekend feit men leze de boeken hierover dat een deel van de handel in wapens en ook de handel in wapendragers, zoals vliegtuigen, duikboten en raketten enz. in handen is van hen die zich er weinig of in het geheel niet om bekommeren aan wie ze de wapens leveren. Linke soep. want wie vandaag je vriend is, kan morgen Je vijand zijn. In hoeverre onze industrieën en onze regering dit spel willens en wetens meespelen o.m. door het geven van toestemmin gen, kunnen we in het algemeen al leen maar gissen, maar dat de R.S.V duikbotenorder voor Taiwan, zakelij ke tegenslagen en politieke conflic ten zal baren met onze nieuwe grote vriend China staat mijns inziens we) vast. Om dat te voorkomen en de boze grote vriend weer vriendelijk te stemmen en tegelijkertijd onze wa pen- en wapendragerindustrie nieuw en langdurig brood op de plank te garanderen, stel ik voor dat onze emi nente Chinagangers zich daar nog maals naar toe spoeden en nu als de wiede weerga en als de gesmeerde bliksem en voor de düvel niet bang. de Chinezen duikbootopsporings-, bestrljdings- en vernietigingssyste men proberen aan te smeren Bergen op Zoom P. S. Cuperus We hebben een hoop verloren dit jaar: het Onedin-schip Charlotte Rhodes dat in Amsterdam in brand vloog, De Dag die een nieu we krant had moeten worden, het weekblad NieuwsNet dat het evenmin lang heeft uitgezongen, en het songfestival dat we al thans niet gewonnen hebben. We hebben een koningin verloren er is wel een nieuwe, maar daar heb je de oude niet mee terug verder nogal wat voetbalwed strijden, een stuk of wat mensen verloren hun prestige (namen noemen we niet), en ongetwijfeld verloren heel wat hun huissleu tel. Er ging ontzettend veel tijd verloren met vergaderen bij voorbeeld de cent mag ten dode opgeschreven genoemd worden en er liepen stromen kostbare olie uit tankers. Duizen den mensen verloren hun baan. hele bedrijven gingen verloren Onder de mensen die hun baan kwijtraakten was J. C. Brak, be kend van Trouws Hannelore Aus- putzer Show. waarvan op 11 no vember de 249ste en laatste afle vering in de krant stond. Hanne lore bleek zeer geliefd en haar heengaan werd dan ook door ve len diep betreurd. Een lezer uit Enschede schreef zelfs een droe vig afscheidslied voor haar. „Gij. beste in uw soort, Hannelore onderdeel van mijn ochtendglo ren. met u begon ied're dins dagmorgen zonder verdriet en zonder zorgen. Waarom toch. waarom mijn Hannelore heb ik Jou voor immer verloren?" En van de Nederlandse ambassade in Addis Abeba, hoofdstad van Ethiopië, bereikte ons deze ont boezeming: „Een droef besluit. Notabene de enige behoorlijke sportrubrlek die zelfs buiten lands te genieten is". We kunnen de minnaars van Hannelore nog net op het einde van dit Jaar meedelen dat dit „droeve besluit" voor hen ver keert ln vreugde: Hannelore komt volgend Jaar terug! J. C. Brak is behoed voor de WW. Er is dus nog hoop voor de toe komst, en wie daar ondanks Han nelore nog een hard hoofd in heeft moet maar bedenken dat we elkaar in elk geval het beste voor het nieuwe jaar kunnen toe wensen. Zoals ze dat vroeger op zo'n onvergetelijke manier deden in poesie-albums zonder deel- teken, want iedereen sprak dat uit als poesie mauw. maar dan zonder mauw dus. In het poesie album dat ter gelegenheid van de Boekenweek-1972 werd uitgege ven. staat onder andere dit vers je, in 1898 in een album geschre ven: „Vriend! Wanneer zich op uw pad Doornen voordoen, treed ze plat. Dan ontmoet ge na de druk Niets dan vreugde en geluk." Of dit. een couplet uit een in december 1919 geschreven wensje: „Leef gelukkig, leef te vreden Altijd één in lief en leed. Moogt g'uw pad steeds blij betreden Waar ge ook im mer gaat of treedt. Laat uw kracht u altijd schragen Efen pad dat u zal gaan. Zoo vindt een ieder in u behagen Tot aan het eind der levensbaan." En lukt dat allemaal niet, dan geeft dit vers uit het album van mevrouw S. Amelink-Van der Veen het recept voor een beter resultaat: 'Neem een kop vol op geruimdheid En een glaasje goede moed Daags twee lepels zelfbeproeving Niet te spoedig, dan is 't goed. Twintig lepels geest van vreugde Met een poeder levenszout En wat bal sem tot vertroosting 't Is een raad zo goed als goud. Vindt gij dan in dit receptje Uwen wens nog niet. vervuld Neem dan als het allerlaatste Nog een pleister van geduld'. Dat is toch mooi en moedgevend. Maar een beetje kritisch mogen we ook best blijven het komend jaar. Weet u nog. dat laatst perso- De meeste mensen brengen een gier voornnamelijk in verband met de dood; waar iets doods ligt zijn altijd gieren te vinden. Maar als je Mike Jones naar zijn me ning vraagt over deze speciale gier (vleugelspanwijdte: 2.70 me ter) antwoordt hij steevast: „een schat van een gier". Mike en de gier zijn dan ook dik bevriend. Mike traint en temt vogels in het wildpark van San Diego in Cali- fornië en zo is hij er in geslaagd „zijn" gier zo tam te maken, dat die zelfs stokken en stenen ap porteert. Hier staat de gier al weer op orders van de baas te wachten. Jimmy Carter, binnen een maand al geen president van de Verenigde Staten meer, hoeft zich niet te be klagen over gebrek aan opmerkin gen na zijn nederlaag bij de verkie zingen. De grappen vliegen tenmin ste over en weer. weet het Duitse Handelsblatt. Zure grappen, maar een mop is nu eenmaal meestal niet aardig voor het slachtoffer. Deze bij voorbeeld: toen Carter laatst een toespraak hield, begonnen zelfs de handen van de „vertalers" voor ge hoorgestoorden te slapen. Of deze: waarom vallen zoveel postzegels van Jimmy van de enveloppen? Omdat zoveel mensen de verkeerde kant. de verkeerde kop dus. likken neel van een ziekenhuis „strekap- paratuur voor het solarium" vroeg en kreeg, nadat „ligstoelen voor het zonneteraas" waren ge weigerd? Dat was leuk en slim bedacht, maar pas op: andersom gebeurt het ook. Zelfs de over heid probeert soms op die manier mensen zoet te houden Zo lazen we kort geleden in Onder Dak. het blad van de Amsterdamse woningbouwcorporaties. iets over de omstreden „verdichtings- bouw". plannen om tussen de ho ge flats van de Bijlmer nog meer flats te zetten. Hoe meer zielen, hoe meer vreugd, maar een flat- wijk als de Bijlmermeer wordt daar niet leefbaarder van. Alom protesten dus. En wat staat er in dat blad? De gemeente zal niet langer spreken over „verdich- tingsbouw". maar over „aanvul lende woningbouw" Waarom? „Het woord verdlchtlngsbouw roept vaak weerstanden op bij de bewoners." Dat is nog maar één voorbeeld van dit soort rad-voor- de-ogen-draaierlj. U bent gewaar schuwd. eigenaars van dieren weten het wel: niet alleen mensen kunnen zich een ongeluk schrikken van knallend vuurwerk, maar ook dieren. Voor een dier zijn de ge volgen soms nog erger dan voor een mens. Bij de dierenbescher ming zijn gevallen genoeg be kend van afgrijselijke verwon dingen van honden en katten die door rotjes getroffen zijn, van dieren die na een knal in paniek onder auto's en zelfs onder een trein renden, van dieren die in shocktoestand hun huis niet meer terug konden vinden, en van paarden en pony's in de wei die zich vreselijk aan het prikkel draad verwondden. Daarom kun nen katten het beste een paar dagen gewoon binnen gehouden worden daar gaan ze in elk geval niet dood aan net als paarden en pony's, moeten kooi- vogels beslist niet vlak voor het raam blijven staan zolang er vuurwerk in de buurt ontploft, en mag de hond uitsluitend aange lijnd uit. In de meeste plaatsen is dat toch al verplicht, maar in deze dagen is het terwille van het dier wel zo verstandig voor ieder een en overal. Als een hond erg over z'n toeren raakt van vuur werk. heeft de dierenarts prima kalmeringspilletjes.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 5