Senghors socialisme bracht Senegal geen ontwikkeling De 'tiende' van Europa WÊÈËI$bM*J) SDAG 31 DECEMBER 1980 IBUITENLANDi TROUWKWARTET inder door wie of door wat ook daartoe te worden gedwongen draagt verschijnsel, te meer waar het de president bij de verkiezingen esident Leopold Senghor van Senegal dezer dagen de macht over doorgaans weinig moeite kostte de meeste stemmen en soms meer ta zijn eerste minister Abou Dioef. Een voor Afrika zeer opmerkelijk dan alle te verkrijgen. K>r Nico Kussendrager an de wand hangen plakkaten in Brigitte Bardot, Frangoise ardv en Johnny Halliday. Naast wrakke grammofoon ligt een ipeltje Franse platen. We zijn t in een voorstad van Parijs, in een van de krottenwijken Dakar, de hoofdstad van Se al. Het gezin van negen men- :n woont op een paar vierkante leter in een hut van karton, hout golfplaat, temidden van stank J>ak i vuil. e Franse invloed is nog steeds groot in pegal. In de vroege ochtend is ln Dakar i stokbrood te krijgen, vrouwen uit elite gaan volgens de laatste Parijse >de gekleed, de boekwinkels staan vol e boeken en in de haven liggen Fran- p schepen. I laatste zie ik tijdens een twintig mi- Juten durend tochtje met de „galoupe" iep) naar Ooeree, een eiland vlak voor kust van Dakar. Onze voorvaderen ibben er hun sporen nagelaten. Ooeree genoemd naar het Zeeuwse eiland Qoe- i (goede rede). Vandaar gingen de sla- i scheep om op verre, vreemde planta- s te werken. Vanaf Ooeree wierpen ze de patste blik op een kust die ze nooit weer iuden zien. lerinnering: t eiland is een herinnering aan de Euro- tese invloed in Afrika. Die bestaat zij et wat subtieler nog steeds. President eopold Senghor staat met één been in enegal, en met het andere in Frankrijk, enghor is de advocaat van de „négritu- (het zwarte bewustzijn), maar hij }cht in het Frans, Pompidou en 8artre (hoorden tot zijn vrienden, hij studeerde parijs en schreef een proefschrift over bdelalre Tijdens zijn krijgsgevangen- Ihap in Duitsland leerde hij in de tweede eldoorlog via zijn Franse medegevan- ien Frankrijk in al zijn maatschappeüj- t lagen kennen. ischien kent hij de Fransen wel beter n de Senegalezen," wordt in Dakar sma- l gezegd. Er wordt aan herinnerd hoe j de schapen wilde verbieden ln de ste den. En dat terwijl zo'n beest voor de arme gezinnen vaak het enige bezit is. Ook mocht een tijd lang geen tomatenpuree worden Ingevoerd om geld te sparen. Maar tomatenpuree is onmisbaar voor de maal tijd van de gewone man. „8enghor weet niet wat er onder de mensen leeft," zeggen de Senegalezen. De president noemt zichzelf graag een „métis culturel", een culturele halfbloed. De zwarte Afrikaan is geworteld ln zijn eigen cultuur, maar moet ook open staan voor andere culturen. Alleen door vermen ging kan er iets goed tot stand komen. HIJ verlaat zich graag op de Egyptische en Griekse beschavingen. Ook die zouden te danken zijn geweest aan een versmelting van culturen. Overtuiging: Over die overtuiging van 8enghor worden in 8enegal steeds meer de schouders opge haald. Een man met wie ik praat ln de Rue Kléber, vlak bij de Avenue Georges Pom pidou in Dakar, noemt de president „een blanke met een zwarte huid". Dat heeft hij dan gemeen met veel Afrikaanse leiders, die het westen na de onafhankelijkheid nooit hebben losgelaten. Die generatie verdwijnt echter steeds meer. Senghor treedt dezer dagen af als presi dent van 8enegal. HIJ draagt de fakkel over aan zijn eerste minister, Abou Dioef. Dat een president vrijwillig aftreedt en niet afgezet wordt, of overlijdt, is nogal uitzonderlijk in het Afrika van vandaag. Senegal onderscheidt zich in meer. Het heeft een meerpartijenstelsel. In 1978 wer den verkiezingen gehouden. Op een vrij en eerlijk verloop valt wel wat af te dingen. In de stembureaus wezen vertegenwoordi gers van Senghors Partl 8ocialiste de kie zers de weg. Stemhokjes werden nauwe lijks gebruikt Wie iets anders wilde stem men dan Senghor moest wel sterk ln zijn schoenen staan. „Senghor heeft met 104 procent gewonnen." grapte mijn tafelge noot aan het ontbijt op de dag na de verkiezingen. Het aantal partijen in Senegal is beperkt tot drie; de socialistische partij bezet 81 van de honderd parlementszetels. „Seng hor heeft geen oppositie toegelaten, hij Leopold Senghor heeft er één geschapen," wordt ln Senegal wel gezegd. Bankroet: Wat daar van zij: Senghor laat een voor Afrikaanse begrippen redelijk vrij en de mocratisch land na. Economisch is het echter een puinhoop. „De president ver laat een zinkend schip," meent Abdoulaye Wade, een kaalhoofdige advocaat en lei der van de oppositie. „Hij gaat weg van wege de economische en financiële crisis. Dit is een bankroet land." t i ii Spoorwe Een hoge ambtenaar op het ministerie van financiën geeft toe dat Senegal „Ja renlang boven zijn stand heeft geleefd". Er is een versoberingsprogramma opge steld onder druk van het internationale geldfonds IMF en andere geldschieters. Een van de opvallendste eisen is dat het aantal buitenlandse adviseurs (veelal uit Frankrijk) meer dan gehalveerd moet worden. Hoewel ze voor een deel door het buitenland worden betaald, zijn ze te duur. De ontwikkelingshulp beliep vorig Jaar 600 miljoen gulden op een bevolking van nog geen zes miljoen Senegalezen. De regering in Dakar zal fors moeten bezuini gen, wil zij ln de toekomst nog op buiten landse steun kunnen rekenen. Senegal heeft de laatste Jaren veel te lijden gehad van de droogte. Het behoort voor een deel tot het Sahelgebied. In au gustus begon het wat te regenen, maar er werd te vroeg gejuicht De regenval is minimaal. Ook dit Jaar zullen de oogsten weer tegenvallen. Voedsel In het uiterste noorden, bij de grens met Mauretanië, ligt het dorpje Matam. Vrou wen doen in het vuile water van de rivier de Senegal de was. Door de vele droge jaren staat het water veel lager dan nor maal. Met steun van Internationale orga nisaties en onder andere Nederland wordt geprobeerd door bevloeiing van de velden de voedselopbrengsten te vergroten. Op sommige plaatsen snorren de motor- pompen, op veel plekken staan ze ook stil door gebrek aan onderdelen of brandstof. Het programma verloopt moeizaam. Re geringsfunctionarissen voelen meer voor een aanpak op grote schaal. Met grote dammen bereik je naar hun idee meer dan met kneuterige pompjes. Het grote pro ject voor de Senegal-rivier komt echter slecht van de grond. Er is gebrek aan geld en de gevolgen voor de bevolking en de leefomgeving zijn nau welijks doordacht. Grote groepen mensen moeten worden verplaatst omdat hun land onder water komt te staan. Kleine boertjes worden gedwongen in loondienst te gaan op grote boerenbedrijven. Ze voe len daar nauwelijks voor. Vergroting van de voedselopbrengsten is een halszaak voor Senegal. In het verle den is alle nadruk gelegd op de verbouw van pinda's voor uitvoer. De Fransen had den meer belang bij de verbouw van winstgevende handelsgewassen dan bij de produktie van voedsel. Pinda's zijn goed voor meer dan de helft van Senegals ex portinkomsten Dat levert echter nog te weinig op om de olie-import te betalen. De hele handel is in handen van de staatson derneming ONCAD, die is verworden tot een staat binnen de staat. Veel geld is de afgelopen jaren in verkeerde zakken geko men. Het nationale kantoor voor samen werking en ontwikkeling (ONCAD) werkte uitermate traag. Zaaigoed en kunstmest werden veel te laat afgeleverd. Het was naast de droogte een van de belangrijke oorzaken voor de slechte pinda-oogsten. Waterhoofd: De staatshandel betekent een bundeling van politieke en economische macht in de hoofdstad. Dakar is uitgegroeid tot een waterhoofd, waar de elite leeft als God in Frankrijk, terwijl het grootste deel van de bevolking het nakijken heeft. „We moeten veel meer geld steken in de ontwikkeling van het platteland," erkent de ambtenaar op het ministerie van financiën. Veel landbouwgrond is in handen van islamitische broederschappen in Senegal. Het Westafrlkaanse land is voor ongeveer tachtig procent islamitisch. De broeder schappen hebben Senghor altijd ge steund. Of dat ook geldt voor zijn opvol ger is een vraag die onder veel Senegale zen leeft. Zeker na het oprollen van de ondergrondse islamitische beweging, die werd gesteund door Libië. Senghor zelf is katholiek. Ook wat betreft de wisselwerking van christendom en is lam heeft hij echter zijn ideeën, evenals over de wederzijdse beïnvloeding van marxisme en Afrikaans traditionalisme. Senghor komt dan uit op een eigen vorm van „socialisme". Zijn partij maakt deel uit van de Socialistische Internationale. Senghors socialisme heeft Senegal echter weinig ontwikkeling gebracht. Nederlanders die nieuw Orieks lezen of schrijven ijn schaars, evenals Grie lken die onze taal beheer- en. In Brussel, Straats- urg en Luxemburg zoekt en dan ook naarstig naar olken die de twee talen nachtig zijn. Een van de üeinere problemen die zich [voordoen bij de toetreding Jvan Griekenland morgen volwaardig lid van de ropese Gemeen- ichappen. Naar schatting vijfhonderd Oriek- I se ambtenaren en politici zoeken j huisvesting in deze steden en gaan |de veertigduizend pagina's Euro- >ese wetgeving en stapels docu menten doorworstelen. Voortaan spreken we niet meer „de negen", maar over „de I tien", een andere naam voor de EG die waarschijnlijk in 1983 weer j zal worden veranderd in „de I twaalf", als nog twee mediterrane I landen en toevalligerwijs ook oud-dictaturen Spanje en Por- tugal zich bij de Oemeenschap voegen. Al in 1961 stond Griekenland op de nominatie zich aan te sluiten |bij „de zes": de Benelux, Frank- ijk, Italië en West-Duitsland. Op f 9 juli van dat Jaar werd een associ atie-verdrag getekend dat I no- I vember een jaar later van kracht werd. Deze Balkanstaat met zijn I strategische ligging, zo vlak bij I Azië en Afrika, en omringd door I communistische landen, kon nu gaan onderhandelen over een vol waardig lidmaatschap. De kolo nels gooiden echter roet in het I eten en pleegden op 21 april 1967 I een staatsgreep. Strak Zeven jaar lang hield de junta de touwtjes uiterst strak in Grieken land. Met mensenrechten hadden de militairen weinig op. martelin gen waren aan de orde van de dag. Voor de Oemeenschap was dit re den de associatie-overeenkomst ln de ijskast te zetten; met een der gelijke ondemocratische regering was niet samen te werken. Nog één nachtje slapen en de term „de negen" behoort ook weer tot het verleden: morgen wordt Griekenland het tiende lid van de Europese Gemeenschappen. Voorlopig blijft het dan „de tien van Europa", want Portugal en Spanje zullen zeker niet voor 1983 toetreden. Enkele jaren geleden zag Athene reikhalzend uit naar aansluiting bij de negen, nu zijn de Grieken zó kritisch geworden dat velen een koude douche voorspellen door Hans Masselink Pas op 2 december 1974 werden de contacten hersteld, nadat een re gering onder leiding van de oude bekende Cons tan tinos Karamanlls met instemming van alle politieke geledingen aan het bewind was gekomen. Een half jaar later be vestigden de Orleken het oude voornemen om volwaardig EO-lid te worden. Als belangrijkste argu ment voor toetreding gebruikte Karamanlis dat de democratie voor het Griekse volk niet beter kon worden gewaarborgd dan door aansluiting bij de Oemeen schap. Dat het lidmaatschap nog economische voordelen zou kun nen bieden, was dan mooi meege nomen. Karamanlis stelde de EG- landen voor als een groep bevoor rechte en stabiele landen, waar Griekenland als „bakermat van de democratie" zeker bi] thuis hoorde. Vijf Jaar geleden noemde premier Karamanlis de Griekse toetreding nog de „grootste gebeurtenis van de eeuw". Nu lijkt het enthlouslas- me van premier Rallis en Kara manlis, die president is geworden, enigszins geluwd. Is aansluiting bij een groep landen die zelf moei te moeten doen om het hoofd bo ven water te houden en waar het aantal werklozen alleen maar toe neemt, wel zo aantrekkelijk? Werkloosheid is de laatste tiental len jaren nauwelijks een nijpend probleem geweest in Griekenland. Slechts één procent van de be roepsbevolking zit zonder werk. Het welvaartspeil van Grieken land is echter lager dan dat van de andere EG-landen. Ruim dertig procent van de Grieken werkt in de landbouw (het gemiddelde in de EG-landen is 7,6 procent) en dat zal zeker gaan veranderen als de Grieken zich moeten gaan aan passen aan de Europese land bouwpolitiek. Mechanisering, nieuwe technieken en meer na druk op de industrie komen voor Griekenland op een moment dat ook daar de economische groei afgelopen lijkt te zijn. Griekenland komt als armste lai. binnen met een gemiddeld inko men van 425 gulden per maand. Slechts één op de twaalf Grieken bezit een auto, terwijl dat bij voor beeld in Nederland bijna een op de drie is. De oecumenische organisatie ERE heeft een onderzoek gedaan naar de problemen die Grieken land, Spanje en Portugal zullen ondervinden bij toetreding tot de EG. Volgens deze organisatie zul len veel kleine industrieën die op het ogenblik daar een belangrijke rol spelen, moeten sluiten. „Ze zul len worden getroffen door nog meer werkloosheid en inflatie," zo schrijft de ERE m zijn rapport. Bezorgd vraagt de organisatie zich af of deze symptomen wel gunstig zijn voor dergelijke jonge democratieën. Volgens de ERE kan het uitlopen op een „terug keer naar meer autoritaire rege ringssoorten" die er op uit zijn zonodig met harde maatregelen de situatie in de hand te houden. ERE vreest ook dat er een nieuwe golf van arbeidskrachten vanuit het zuiden naar de rijkere noorde lijke landen zal gaan. Voorts ver wacht de ERE een verstoring van het machtsevenwicht rondom de Middellandse Zee. Zeker nu Grie kenland ook weer actief lid van de NAVO is, kunnen de landen van het Warschau Pact dit als een be dreiging ervaren. Strijd: In Griekenland zelf, waar nog voor november 1981 verkiezingen zijn te verwachten, kan het lidmaat schap van de EG een belangrijk punt worden in de verkiezings strijd. Gaat het goed, dan komen de regering en rechts als sterkste uit de bus, voldoet het lidmaat schap niet aan de hooggespannen verwachtingen dan profiterem so cialisten en communisten daarvan. De Panheilenistische Socialisti sche Beweging (PASOK) van An dreas Papandreou en de commu nistische partij (KKE), die samen 105 van de 300 zetels in het parle ment bezetten, hebben hun succes van de laatste jaren vooral aan hun anti-Amerikaanse en anti-EG politiek te danken. De PASOK kreeg sedert 1977 tweemaal zoveel stemmen en zelfs conservatieve boeren, die zich door toetreding bedreigd voelen, steunen de socia listen. PASOK is voorstander van een bijzondere overeenkomst met de Gemeenschap zoals Noorwe gen die ook heeft. Papandreou heeft de Grieken beloofd dat hij een referendum zal houden over het EG-lidmaatschap, zodra hij aan de macht komt. De beweegre denen van de communisten zijn vooral gebaseerd op de angst dat Griekenland nog meer onder wes terse invloed komt. Wrevel: Tijdens de voorbereidende onder handelingen van landbouwminis ters op 8 en 9 december deden de eerste voortekenen van het Griek se lidmaatschap zich al voor. De twee uur durende rede van de Griekse minister van landbouw Kanellopoulos wekte grote wrevel bij de bewindslieden van de oude negen. Kanellopoulos maakte zo veel bezwaren tegen de EG-regels, dat de Nederlandse minister Braks tot de conclusie kwam dat de Grieken het „in vrijwel niets met de Gemeenschap eens" wa ren. „De EG zal natuurlijk niet toegeven aan allerlei extra wensen die de Grieken nu opeens op tafel blijken te leggen". Landbouwcom missaris Gundelach zei zelfs: „Moet de Gemeenschap lid wor den van Griekenland, of treedt dat land toe tot de EG?" De Grieken kunnen net als de Britten de toetreding wel eens als een koude douche gaan ervaren. Als de voordelen niet opwegen te gen de nadelen wordt het wellicht toch nog een Griekse tragedie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 11