'Gedwongen afkicken kan niet' Financieel debacle dreigt voor Leiden Delftse bibliotheek kan verhuizen naar Westvest Extra Bericht voor schrandere spaarders. 5-jaars i(\W Hl ~J\ Giftige wens Op woensdag 24 december haalt de Reinigingsdienst geen grootvuil op. Heroïneprobleem spaardeposito AU 4 /0 Heeft li al aktie ondernomen? Bank Mees Hope nv >h Nieuwjaarswens Leiderdorpers: doe iets tegen geluid snelweg Lange Voorhout krijgt weer schelpenpad er Wethouder Kleijn: „In plaats van nieuwbouw" Moslembroeders gedood in Syrië DINSDAG 30 DECEMBER 1980 REGIO DEN HAAG TROUW/KWARTET SDAC ROTTERDAM (ANP) Het rechtstreeks gedwongen op nemen of onder behandeling stellen van verslaafden is vol gens de Nederlandse strafwet geving niet mogelijk. De krankzinnigenwet die daar voor gehanteerd zou moeten worden biedt geen soelaas. ..Er is geen rechter in Neder land die een krankzinnig heidsverklaring afgeeft op grond van het sociaal afwij kend gedrag, dat de verslaaf de vertoont.'' zegt mr. Fren- kel. Hij begrijpt wel hoe Van der Louw en zijn collega's op het idee zijn gekomen Onder bepaalde omstandigheden heeft de burgemeester vol gens de krankzinnigenwet de mogelijkheid om een inbewa ringstelling te gelasten voor een onvrijwillige opname. Als iemand .zodanig gevaar voor zichzelf, zijn omgeving en de openba re orde" oplevert en een beschikking van een rechter niet kan worden afge wacht. kan de burgemeester een der gelijke beslissing nemen. Het betreft dan een opname van enkele weken, omdat uiteindelijk toch een beslis sing door de rechter genomen moet worden. Opvallend is wel dat de afge lopen tien Jaar steeds voorzichtiger met de krankzinnigenwet wordt om gesprongen en het aantal verklarin gen dat door rechters is afgegeven daalt. Het aantal onvrijwillige opna men ook van drugsverslaafden door tussenkomst van de burgemees ter bleek in de eerste helft van de jaren zeventig daarentegen te zijn toegenomen. Mr. Frenkel maakt bewust het onder scheid tussen opnemen, verplegen en behandelen. Deze begrippen worden volgens hem te veel door elkaar ge haald. Ook al wordt iemand die een strafbaar feit heeft begaan ter be schikking van de regering gesteld om in een inrichting te worden opgeno men en verpleegd, dan hoeft die gede tineerde zich niet te laten behande len. De Hoge Raad heeft daar duide lijke uitspraken over gedaan: een ge detineerde moet in absolute vrijheid kunnen beschikken over zijn eventu ele behandeling. Ook de tbr-wet biedt dus volgens Frenkel geen mogelijk heden voor het gedwongen afkicken. ..Een verslaafde alleen op grond van heroïnegebruik veroordelen tot tbr is een oneigenlijk gebruik van de strafwet." In de nog in voorbereiding zijnde wet ..bijzondere opnemeing psychiatri sche ziekenhuizen", die de krankzln nigenwet moet vervangen is de moge lijkheid geschapen, dat een verslaaf de zich vrijwillig voor aen jaar „ondei dwang" laat plaatsen. Hij kan zljr, detentie ln die tijd niet stopzetten Roep De roep om maatregelen tegen dt door velen sociaal onaanvaardbaai geachte en blijkbaar zo hardnekkige heroïneverslaving is volgens mr Frenkel niet zo verwonderlijk Hij trekt een parallel met de jaren dertig, toen in een crisissfeer de overigens nooit ingevoerde wet op de bewaring tot stand kwam. die ervoor moest zorgen dat ongewenste elementen konden worden opgeborgen Dezelfde componenten zijn in deze tijd weer aanwezig. Sociale spannin gen en economische onrust hebben een autoritaire houding van het ge zag tot gevolg. De openbare orde moet worden gehandhaafd. Mensen met afwijkend gedrag moeten wor den opgesloten," aldus Frenkel. die denkt dat de burgemeesters eigenlijk niets anders willen dan een opnieuw invoeren van zoiets als de wet op de bewaring. „En wat die bewoners van de wijk het Oude Westen in Rotter dam willen, komt in feite neer op het stichten van-een concentratiekamp." Mr. Frenkel zet grote vraagtekens bij de bezorgdheid die de gezagdragers uiten over het lot van de verslaafde Overlast, openbare orde. criminali teit en schade aan de gemeenschap zijn begrippen waarover men zich veel drukker maakt. Over die relatie tussen verslaving en criminaliteit be staat volgens Frenkel een groot mis verstand. „Moeten we spreken over een verslaafde crimineel of een crimi nele verslaafde?". Dit verband is vol gens hem uiterst dubieus. Volgens Frenkel levert onderzoek niet duide lijk op dat iemand die om zijn dage lijkse portie heroïne te bekostigen uit stelen gaat. niet op het criminele pad was gegaan als hij niet verslaafd was. schade De schade die door herolnedlefstallen aan de maatschappij wordt toege bracht. bestempelt Frenkel als „on zin". Er is slechts sprake van een gedeeltelijke vermogensverplaatsing Er wordt kunstmatig een tweede hands circuit van goederen in stand gehouden. Hiervan profiteren de ver slaafde. de heler en de man die goed koop spullen koopt, die hij zich an ders niet zou veroorloven. En dat bevordert weer de afzet door de in dustrie. omdat de meestal verzekerde bestolene toch weer nieuwe spullen zou kopen. De verzekeringsmaat schappijen zijn ook niet noodlij dend" Frenkel wijst erop dat door bij voorbeeld het openbreken van auto's door niet-veralaafden en vandalisme veel eerder schade aan de maat schappij wordt aangericht. Zet Je te genover die zogenaamde economi sche schade de kosten voor een ge dwongen behandeling van een ver slaafde (200.000 gulden per Jaar) dan zijn alle verhoudingen zoek. hoewel dit natuurlijk ook arbeidsplaatsen oplevert, meent Frenkel. Bovendien is uit experimenten in de Verenigde Staten gebleken, dat slechts vijf pro cent van de gedwongen behandelin gen blijvend resultaat heeft. Frenkel vindt dat de overheid zich beter niet met het gebruik van verdo vende middelen had kunnen bemoei en. Het hele verslavingsprobleem is volgens hem gecreëerd, doordat de overheid vanaf het begin van deze eeuw steeds strengere maatregelen heeft genomen. Voor die tijd was opi um bij de drogist op de hoek te ver krijgen. Ook toen waren er verslaaf den. maar niemand maakte zich daar druk over. Nederland heeft ook jaren lang de grote Chinese gemeenschap, waar opiumgebruik heel gewoon was. ongemoeid gelaten. Amerika was het eerste Westerse land, dat eind vorige eeuw met een opiumprobleem werd geconfronteerd. Amerikaanse militairen die op de Fi lippijnen ln de 8paans-Amerlkaanse oorlog vochten maakten kennis met het roken van opium. Daarbij kwam de emigratie van Chinezen naar Ame rika en de uitvinding van de Injectie naald. Op Amerikaans Initiatief kwam het Internationale opiumover- leg tot stand, dat ln 1912 resulteerde in een verdrag, dat de deelnemers tot nationale wetgeving dwong. Vanaf dat moment kwam ook de schelding in wetgeving tussen opiaten en ge neesmiddelen tot stand en werd van opium ook het gebruik gecriminali seerd. „Aanvankelijk wilde de over heid de consument beschermen tegen de niet vermoede gevolgen van het opiumgebruik. Zolang iets niet lekker gevonden wordt, is het een genees middel." Volgens Frenkel is deze mentaliteit ook duidelijk te zien bij de overheveling van geneesmiddelen (amfetamine) naar de opiumwet en het verbod van sommige geneesmid delen vanwege een ongewenste ne venwerking De overheid is zich dus steeds meer met het opiumgebruik en andere middelen gaan bemoeien. Het betreft middelen, die nu daardoor een hoge prijs hebben en bovendien gebruikt worden door een subgroep in de maatschappij met een bepaalde men taliteit. Daarbij komt de veelal slech te hygiëne van de gebruiker, waar door er ongelukken gebeuren In we zen verschilt het gebruik van verdo vende middelen volgens Frenkel niet van dat van hartstlmulerende midde len of insuline. „De gebruikers zijn mensen, die voor hun lichamelijl wel zijn en sociaal functioneren afhanke lijk zijn van een stof die door het lichaam niet wordt opgebracht. Dat we dat bij herllnegebrulk veraléving noemen, ligt aan het feit dat de ge bruiker door eigen keuze anderen zouden zeggen door eigen schuld afhankelijk geraakt is." Dat het ge bruik wordt veroordeeld heeft vol gens Frankel veelal te maken met de afwijkende levenswijze van de ver slaafde. Het is volgens hem nog maar de vraag of Iemand alleen verslaafd is aan de drugs die hij gebruikt of dat hij ook niet buiten het milieu, de „drygsscene" kan De burgemeesters van de vier grote steden hebben er bij de regering op aangedrongen, dat er op korte ter mijn maatregelen worden geno men om de problemen rond de ver slaving aan hard drugs aan te pak ken. Er gaan steeds meer stemmen op om twaar verslaafden gedwon gen te latn „afkicken". De betrok ken ministers hebben laten weten dat er van dwangverpleging geen sprake kan sijn. Wel sal er een werkgroep worden opgericht die moet ondersoeken, hoe de proble men in de grote steden kunnen worden verminderd. Herbezinning Frenkel meent dat er een grondige herbezinning moet komen op de ge neesmiddelen- en opiumwet. De con sument beschermen kan ook volgens een alarmsysteem via. zoals nu al gebeurt, bijsluiters van de genees middelen. Het verbieden van drugs blijkt geen enkele zin te hebben. „Als Je ziet, dat steeds strengere maatre gelen een vergroting van het pro bleem tot gevolg hebben, dan moet je tot de conslusie komen dat er een verkeerde diagnose is gesteld. Je zou de hele zaak terug moeten draaien naar de verkoop bij de drogist. Het is echt niet zo dat dan de hele Neder landse bevolking aan de opium gaat" Bovendien zou door het vrijgeven van verdovende middelen veel geld vrijkomen voor onderzoek, dat nu nauwelijks wordt verricht. „We zitten veel te veel vast aan een traditionele benadering. Zeer verideologiseerde groepjes hulpverleners bestrijden el kaar. slokken een hoop geld op en maken weinig klaar Volgens Fren kel zou het zeer nuttig zijn als er ook medisch-biologisch onderzoek ge daan werd naar bijvoorbeeld de vat baarheid voor verslaving. „Ondanks de duidelijke gevaren van versluiering van waardeoordelen ach ter zogenaamde harde feiten, moet toch ook deze toegang niet geblok keerd worden." Maar eerst moet vast gesteld worden dat de weg die nu bewandeld wordt niet de juiste is. „Laten mensen die de verantwoorde lijkheid dragen, zoals een burgemees ter van Rotterdam, maar eens zeggen dat het onzin is waar we mee bezig zijn. En probeer het dan maar eens met die drogist op de hoek Rotterdams burgemeester Van der Louw heeft sijn stem de afgelopen weken het meest laten boren. Met commissaris J. A. Blaaaw van de Rotterdamse recherche is hij van mening, dat er toch naar wegen moet worden gezocht om de „zwaarst" verslaafden te dwingen aich te laten behandelen. Van der Louw denkt aan toepassing van het Engelse systeem, waar de moge lijkheid bestaat een verslaafde die met de justitie in aanraking komt in plaats van een straf op te leggen, te dwingen een afkickprogramma te volgen. Ook meent Van der Louw dat 4e politie meer instru menten moet krijgen ter bestrij ding van criminaliteit en overlast. Die overlaat wordt in Rotterdam het meest ondervonden door de be woners van de wijk het Oude Wes ten. Zij hebben op hun beurt bij de gemeente Rotterdam aangedron gen op maatregelen om de overlast die sij ondervinden van het drugs- gebeuren op en rond de Westkruis kade te verminderen. Hun oplos sing: een groot opvangcentrum in het hartje van de stad, maar buiten de woonwijken. Om hun eisen kracht bij te zetten betalen de be woners van het oude westen sinds oktober geen huur meer. De ge meente is in de wijk de grootste huisbaas. Over de mogelijkheid en vooral de onmogelijkheid van het gedwon gen afkicken heeft mr. F. E. Fren kel, wetenschappelijk hoofdmede werker strafrecht aan de Erasmus- universiteit in Rotterdam een uit gesproken mening. Frenkel is een bekend deskundige op dit gebied. Hij geeft hieronder ook zijn me ning over de vraag of het sin heeft het gebruik van verdovende mid delen strafbaar te stellen. ADVERTENTIE De tijden zijn er niet naar om met de ogen dicht aan renteverschillen voorbij te gaan. Schrandere spaarders doen hun voordeel met de extra hoge rente bij Bank Mees Hope: De voorwaarden zijn even handzaam als aantrekkelijk: de vaste looptijd is 5 jaar. Gedurende deze periode bent u dus zeker van de hoge rente, waarover u trouwens laarlijks vrij kunt beschikken •>-Ciravenhage. Kneuterdijk 13; (070) 92 40 31 Helft. Oude Delft 165: (015) 14 0981 Mt Van een onzer verslaggevers LEIDERDORP - „Rijksweg A4. Voor ons een last. (voor) u een zorg?" Deze vraag staat op de nieuwjaars kaarten die de omwonenden van de snelweg in Leiderdorp aan de ge meente hebben verstuurd. Met de ac tie maken de Leiderdorpers nog eens hun belangrijkste wens voor 1981 kenbaar: maatregelen tegen de ge luidsoverlast van de weg De gemeente had gisteren al 150 kaarten van de bewoners van de Ma- rljkestraat, de Margrletstraat. de Mauritssingel en de B. O. Cortslaan ontvangen De snelweg tussen Amsterdam en Rotterdam doorsnijdt Leiderdorp. De weg ligt op dit punt slechts enkele tientallen meters van de huizen ver wijderd Recente metingen hebben aangetoond dat de woningen bloot staan aan een geluidsbelasting die de normen ver overschrijdt. Al jaren wordt er aangedrongen op maatregelen tegen de geluidsover last. Een gemeentewoordvoerder zei gisteren te verwachten dat binnen 6 jaar met de bouw van geluidsscher men langs de weg en met isolatie van de woningen'zal zijn begonnen. DEN HAAG Het Lange Voor hout krijgt z'n schelpenpad te rug. Het middenpad tussen de bomen, waarover eens per jaar de Gouden Koets dendert, is destijds met een laagje asfalt bedekt omdat het schelpendek bij regenachtig weer te modde rig en glad werd. Nadat het Haagse CDA-raadslid Happel klaagde over de lelijkheid van het asfalt is men op het stad huis toch weer gaan nadenken en op het lumineuze idee geko men om een laag asfalt te be dekken met een laag schelpjes Over een maand of vijf zal dit werk worden uitgevoerd, omdat men dan pas helemaal klaar is met de aanleg van de buizen voor de stadsverwarming ter plekke DICKENS Nog tot en met woensdag is er in de openbare biblio theek van Katwijk aan Zee een ten toonstelling te zien over het werk en het leven van de Engelse 19e eeuwse schrijver Charles Dickens. CARILLON De stadskiokkenis te Heieen van der Weel speelt woens dagmiddag tussen 12 en 13 uur wer ken van Vallet. Sweellnck. Créman en Kersbergen op het carillon van de Haagse Toren (Torenstraat) Van onze correspondent LEIDEN Leiden dreigt in zeer ernstige financiële moeilijkheden te komen, met mogelijk I personeelsstop tot gevolg met hieruit desastreuze consequenties voor de stadsverniem Dit vreest de Leidse wethouder van financiën Bordewijk in een reactie op de door de raad de gemeentefinanciën aan minister Wiegel voorgestelde hoogte van de extra gelde! Dl bijdrage aan de Sleutelstad Voor 1979 zou die aanvullende bijdra ge namelijk wel eens niet de verwach te 7.7 miljoen gulden kunnen bedra gen. maar als de raad voor de ge meentefinanciën haar zin krijgt, slechts 52 miljoen. Hierbij zou dan eenmalig een bedrag van 1.3 miljoen als sanerlngsbijdrage worden ver leend. Leiden mag op dit bedrag aan spraak maken in het kader van de zogenoemde Artikel 12-regeling ten behoeve van noodlijdende gemeen ten. Het gemeentebestuur heeft in middels een „brief op poten" aan de raad voor de gemeentefinanciën op stapel staan om tegen het door deze raad voorgestelde lagere uitkerings bedrag te protesteren Algh Wethouder Bordewijk (financiën) Norm De hoogte van de aanvullende bijdra- drag van 61)ns #5 mUj0en aan struc- i n hot leoHor nan H oto rairn no Mr. F. E. Frenkel. wetenschappelijk hoofdmedewerker strafrecht aan de Erasinusuniversiteit in Rotterdam: verbieden van drugs heeft geen sin. ge in het kader van deze regeling wordt ieder Jaar vastgesteld aan de hand van het begrotingstekort of de hoogte van de structureel verstoren^ de factoren die tot dit tekort hebben beleid Het laagste van deze twee bedragen wordt als uitkeringsnorm gehanteerd Het begrotingstekort over 1979 van Lelden bedraagt ruim 11,5 miljoen gulden, waarvan de ge meente echter zelf uit eigen middelen zo een kleine vier miljoen moet dek ken. Maar op het resterende bedrag van 7.7 miljoen meent het gemeente bestuur recht te hebben als bijdrage van het rijk te ontvangen Want de Leidse rekenaars komen op een be- tureel verstorende factoren. Maar vooral met dit laatste bedrag is de Raad voor de gemeentefinanciën het niet eens. Zij wil Leiden niet meer dan 5.2 miljoen hiervoor toekennen plus dan de éénmalige 1.3 miljoen als saneringxbijdrage. Met name de soms zwakke, soms afwezige motivering van de lagere vaststelling van de hoogte van de bijdrage door de raad. stoort de Leidse gemeentebestuur ders zeer. Directeur Van Nimwegen van de Gemeentelijke directie „alge meen financieel beleid" valt de raad aan met het verwijt, dat deze eenvou digweg voortborduurt op verouderde de feiten en niet naar de nieuwe sit kijkt. *8te de 1 En het gemeentebestuur noei haar concept-brief bij voorbeé aftrek van ruim één miljoen g op de post stadsvernieuwing „er lekeurige benadering die tot et gemotiveerde benadeling van meente leidt" Ook de miniser van de posten „Historische bii r:"ef stad" met zes ton en „Sociale JL, met bijna 9.5 ton. moeten onge worden gemaakt, aldus het Lei< 'a meentebestuur °cv°r Het in mindering brengen o| Wink structureel verstorende factorei luiki 1.7 miljoen gulden als gevolg vi loofd regeling „verfijning wetensch tev0i lijk onderwijs" vindt het gemi tanl bestuur zelfs onredelijk en po rtjl h< aanvechtbaar. Zij herinnert de en J eraan, dat deze korting enkele afzij geleden voor Amsterdam ook n toegepast, terwijl de twee stedi Afghi dit punt in een vergelijkbare p den verkeren i gel opric Wethouder Bordewijk lichtte Ux Nat de 1.2 miljoen lagere uitkering 1979 voor Lelden niet direct ran *en° lig zal zijn. hoewel extra uit i f2lcr kapitaal zal moeten worden g Doch. indien de rekenwijze va Raad voor de gemeentelinanciêl wordt teruggedraaid, zal dit voj| iets verdere toekomst voor een ongekend ernstige terugsl tekenen h iciëi pw t voBf r ör Van een onzer verslaggevers DELFT De krapbehuisde centrale bibliotheek in Delft kan in plaats van in een nj egei gebouw een ruimer onderkomen krijgen in het pand Westvest 7. Dit heeft wethouder Kil Westendorp icultuuri, die onlangs bekendmaakte dat de gemeente geen geld heeft vooi ÏSt bouw van een nieuwe bibliotheek, aan de Stichting Centrale Bibliotheek aangeboden!*^ stichtingsbestuur staat vooralsnog echter twijfelzuchtig tegenover het aanbod Nadat bekend was geworden dat het gemeentebestuur de nieuwbouw op de lange baan had geschoven, sloten alle vestigingen van de Delftse biblio theek enige weken geleden voor twee dagen hun deuren Daarna bleven ze een week gedurende twee uur per dag open. Vijftien tot twintigduizend mensen ondersteunden dit protest met hun handtekening 'Weinig ruimte De centrale bibliotheek die nu is ge vestigd aan de Oude Delft, dringt al jaren aan op de nieuwbouw. Daar voor is een plek gereserveerd aan de Voorstraat. Het gebouw aan de Oude Delft beslaat 440 vierkante meter. Volgens de rijksnormen heeft een centrale bibliotheek in een stad als Delft tien keer zoveel ruimte nodig De gemeente heeft echter berekend dat nieuwbouw van ruim 4000 vier kante meter zo'n 10 tot 12 miljoen gulden zou kosten en dat bedrag kan Delft niet opbrengen. Het gebouw aan de Westvest, waarin nu enkele gemeentelijke diensten zijn ondergebracht, beslaat 2300 vier kante meter. Deze ruimte zou met een uitbouw 1000 vierkante meter uit gebreid kunnen worden Mr Holdert. de voorzitter van het bibliotheekbe stuur wees er gisteren op dat met 3300 vierkante meter de bibliotheek nog niet aan de eisen zou voldoen „Daarom voelen wij vooralsnog niet zoveel voor een verhuizing naar de Westvest en houden wij vast aan nieuwbouw." aldus de voorzitter. Slechte ligging Mr Holdert vindt de ligging van het gebouw, aan een drukke verkeersa der. niet erg geschikt voor een biblio theek. Het is bovendien voor invali den niet toegankelijk. Tenslotte vindt de voorzitter van de Stichting Centrale Bibliotheek het een lelijk gebouw dat klanten zal afstoten. Het voltallige stichtingsbestuur zal zich ln de eerste week van januari over een verhuizing naar de Westvest. die in maart 1983 rond zou kunnen zijn. uitspreken. De raadscommissie voor onderwijs, cultuur en samenle vingsopbouw heeft zich al positief over het aanbod van wethouder me vrouw Kleijn uitgasproken. Eind vol gende maand zal een definitieve be slissing worden genomen DAMASCUS (Reuter) Zeven leden van de moslembroederschap, een ver boden orthodoxe islamitische organi satie. zijn gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus om het leven gekomen, toen het leger een van de verblijfplaatsen van de leden van de organisatie overviel. Volgens een woordvoerder van de Syrische autori telten zouden grote hoeveelheden wa pens en munitie in beslag zijn geno men. In een buitenwijk van Damas cus werd nog een moslembroeder ge dood. Syrië beschuldigde Iran er de afgelopen maanden regelmatig van de moslembroeders te steunen. De moslembroeders streven met geweld naar de val van het BaSth-regime in Damascus. OH. 1 Zl Ijd e Jo aar eze tan iract om (1 mau; Oer. DEN HAAG Uiterst passende nieuwjaars kaartjes heeft de bewonei nisatie van het Hoogse Regentessekwartier dit maal rondgestuurd. De in het centrum van Den Haag kreeg dit jaar het predikaat „Gifbuurt" bleek dat de afvalverbrandingsovens te veel schadelijke stoffen ovi straten en huizen uitbraakten. Bovendien bleek grond onder een kin speelplaats sterk verontreinigd te zijn. De buurt ziet de vuilverbrandii vens het liefst afbreken. Maar de gemeente Den Haag lijkt ook in 1981 aan de wens tot sluiting tegemoet te kunnen komen. ADVERTENTIE Dienst der Gemeentereiniging van s-Gravenhage Newlonstraat 2 2562 KR s-Gravenhage. I«H 070-654812 S: ord lgo anr unci iu di ng terk< na j. mei tap ekoi ond •eet ttran khel o 0! lepi tieze 'der leeg an km dj ar •an hen: •es i Be Ook verz |en iele n c hikt deni

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 6