Vakbond zet strijd voort Jan Zwartkruis: weg terug niet mogelijk Kortsjnoj buit voordeel niet uit Deze week werkt de Post 'n beetje anders jguayaanse ballingen houden verboden CNT in leven PHILIPS ;i ■1 Ivan Lendl uit de strijd etal junioren ft in Assen Zesde partij eindigt in remise DVC kan Cuba niet verrassen Bondscoach ziet 'Uruguay' als trainingskamp voor WK zekerheid rond 1 zwemmen FIFA waarschuwt Verenigde Staten -RSl (AG 30 DECEMBER 1980 SPORT TROUW/KWARTET P11-RS13-H15 ohan Woldendorp ■gen d LLE AAN DEN IJSSEL Op 1 mei dit jaar werd Jorge .eyes voor een fabriekspoort in de Uruguayaanse hoofd- Jontevideo dood geschoten. Militairen voerden de exe- [onder vorm van proces uit. Reyes demonstreerde voor erk, omdat de militaire junta op papier geleid door de net-president Mendez de nationale vrije dag van 1 mei had verschoven. De dictator meende in zijn recht te niet door de regering toegestane activiteiten van inter nal erkende vakbonden zijn verboden. staatsgreep op 27 juni kende y naast enkele kleine vakbon- eenheidsvakcentrale CNT cion Nacional de Trabajado- dens het oprichtingscongres sloot zestig procent van de de bevolking van Uruguay het monsterverbond aan. De st telde ook namen van em- scho ran staatsbedrijven: elektrici- itrales, de Uruguyaanse PTT, nbaar vervoer en de haven. In van tijd waren negen van de rknemers lid van de CNT. Het antwoord op de crisis, die het geïndustrialiseerde Uru- lees en wol) teisterde. (den tijd 5. }l is in het kleine Zuidamerl- land de CNT al zeven jaar li tijd. Activiteiten werden ïage. tn, gebouwen genaast en in- |ke leden gearresteerd. Velen I onder erbarmelijke omstan digheden op wrede wijze de dood, anderen werden dankzij Internatio nale pressie vrijgelaten en vluchtten naar het buitenland. In ballingschap zetten de leiders van voorheen hun strijd voort. Eén van hen is Ricardo Vllaro. Het boerderijtje bij Capelle aan den IJssel is actiecentrum gewor den. „De helft van de bestuursleden van de CNT verblijft in gevangenis sen," zegt Vllaro. „Drieëntwintig se cretarissen-generaal van de diverse afdelingen van de CNT zitten opge sloten. Enkele bestuursleden werken illegaal, anderen ontplooien activitei ten vanuit Europa. De eerste groep kan uiteraard geen gebruik meer ma ken van de vakbondskantoren. Trou wens. alleen de bond van de bankem ployés bezit nog een eigen gebouw: een luxueus geheel met een zwembad en een sporthal. Dat wil niet zeggen, dat dat onderdeel van de CNT in een uitzonderingspositie verkeert. De laatste acht Jaar werden honderd be stuursleden gevangen genomen. In principe komen er dan vervangers dores de Uruguay, de algemene arbei dersfederatie). Het fiasco van de staatsvakbond kwam tijdens het pe perdure oprichtingscongres (kosten 160.000 dollar, ruim het dubbele in Nederlandse guldens) al aan het licht. Zegge en schrijve achttien mensen tekenden de presentielijst. Misrekening opdraven, maar die zijn er nauwelijs meer." Hoe sterk vakbondsleden worden vervolgd, blijkt uit het feit, dat het merendeel van de politieke gevange nen CNT-mensen is en was. De junta richtte in de plaats van de illegaal verklaarde eenheidscentrale een on duidelijk alternatief op: de COTU (Confederacion Oeneral de Trabaja- Slnds die voorspelbare misrekening in 1973 heeft de Junta nog enkele keren geprobeerd om bij de werkne mers wel voet aan de grond te krij gen. Maar iedere keer mislukten die pogingen. Vllaro: „Niemand zei Ja te gen die nieuwe bond. Geen wonder, want voor de arbeidende klasse zaten er geen voordelen aan vast. Er moes ten paritaire commissies (afdelingen per bedrijfstak red.) worden inge steld, waarin werkgevers en werkne mers vertegenwoordigd zouden zijn. Maar het was hen verboden over lo nen te onderhandelen. De COTU is dus een vakcentrale zonder mensen. De enige bezittingen zijn een titel en een nieuw vakbondsgebouw. Al zeven jaar lang is die organisatie niets an ders dan een verlengstuk van de rege ring." De dictatuur heeft alle belang bij een goed functionerende vakbond. Ze is één van de voorwaarden, waaraan een land moet voldoen om op finan ciële steun uit het buitenland te kun nen rekenen. De Internationale arbei dersorganisatie van de Verenigde Na ties sprak in 1978 evenwel het veto uit over de „gerenoveerde" COTU. Een maand voor de zitting van de ILO probeerde de minister van arbeid en sociale zaken, Jose Etcheverry Ster ling, de bakens nog te verzetten door de Verenigde Naties toe te vertrou wen, dat één van de voornaamste doelstellingen van de COTU het ver mijden van de klassenstrijd was. De ILO trapte er niet in. Enkele maan den later werd zelfs het definitieve wetsontwerp verworpen. „De vroegere vakbonden zijn zo diep geworteld, dat geen macht ter wereld ze uit kan roeien", zegt de in Neder land wonende Uruguyaanse kinder arts Tito Pais. „De regering kon wel iswaar de CNT verbieden, maar zijn activiteiten niet stop zetten. Een dui delijker bewijs dan het niet kunnen oprichten van een regeringsvakbond is er niet." „Met de staart tussen de benen ver trokken ze weer, de door de dictatuur gestuurde afgevaardigden van de Uruguyaanse arbeiders", jubelden de CNT'ers na de ILO-zitting van twee Jaar geleden. Zij het, dat „Jubelen" even wrang klinkt als de naam van de mannengevangenis („Libertad", Spaans voor vrijheid) nabij Montevi deo. „In het buitenland blijven onze mogelijkheden natuurlijk beperkt", zegt Vilaro. „We informeren onze col lega's over de politieke situatie in ons land, proberen in den vreemde solida riteit te verkrijgen en sturen geld naar familie in gevangenissen en ter ondersteuning van clandestien werk. Zelf hoef ik onder de huidige omstan digheden niet naar Uruguay terug te keren. Ik kom niet verder dan het vliegveld." ADVERTENTIE i De flame lamp heeft zijn draai precies gevonden onder charmante lampekapjes. En zo heeft Philips de juiste gloeilamp voor elke lamp. !:*ht wort 3.30 ed. traat Ï-RS1 )URNE - Na Vitas Oerulaltis geplaatst) en José-Luis Clerc is ook de als tweede gerang- Tsjechoslowaak Ivan Lendl 4hakeld in het tennistoernooi open Australische titels, dat in ime wordt gehouden. Lendl in de tweede ronde met 5-7, 3- 1-2, 6-7 van de Amerikaan Pat De partij was een dag eerder r sets wegens de invallende nis onderbroken. In de tie bre de vijfde set kreeg Lendl op 6- een matchpoint. Hij verloor de volgende twee punten en kreeg de overwinning in de geworpen door een dubbele n Lendl (6-8 in de tie break). i geplaatste Paraguyaan Victor heleefde zijn ondergang. Tegen «afrikaan Kevin Curren kwam biet aan te pas: 4-6, 2-6, 3-6. De gste geplaatste Argentijn Guil- [viJas plaatste zich wel voor de ronde. Hij versloeg de Austra- eve Docherty in vier sets: 3-6,6- 6-1. BFOORT Aan de Neder- A-kampioenschappen hardrij- ügebaan senioren, die op 10 en luari in Assen worden gehou- hogen slechts drie junioren hien. Dat zijn bij de mannen 'ergeer en Robert Vunderink en vrouwen Ria Visser, die vorig l al bij de senioren de titel rde. letal verliest daardoor automa- let recht deel te nemen aan de fnkampioenschappen. Op het èmooi in Assen komen zestien in allround, zestien vrouwen en in sprinters uit. Behalve Ver- (underink en Visser zijn ook de pegleden allround Hllbert van lim. Piet Kleine, Yep Kramer, van der Pal, Frits Schalij, Mar- ïeperkamp en Fred van Wilten- Alie Boorsma, Ineke Kooiman, I Nleuwenhuis, Joke van Rijs- Ina Steenbruggen alsmede de frs Lieuwe de Boer, Ron Ket. Kuyper, Jan van de Roemer, llkema. Ronald Westra en Jan ia geplaatst. De overige rijders jsters worden door de LTC aan- tn na afloop van de Nederland- ampioenschappen, die op 3 en 4 4 in Amsterdam (mannen) en ter (vrouwen en sprinters) wor- erkt. Van onze volleybalmedewerker APELDOORN Geheel volgens ver wachting heeft het Cubaanse natio nale vrouwenteam het imposante in ternationale volleybaltoernooi van hefst 88 zetten (de eerste zitting was afgebroken na 40 zetten) finale tegen de Nederlandse lands- kwamen beide schakders remise overeen. De stand in de kampioen DVC. De Dokkumse ploeg finale van het kandidatentoernooi in het Italiaanse Merano is drieduizend Sou.^ met'Tn nu 3'<'^en 2'<> m het v°°rdeel van Hübner nuchtere 15-4-eerste set-winst. Daar- „,,.f „nvt*aa„ na maakte de wereldkampioene Cu- dan de zwarte stukken. Insiders ver wachten dat de ex-Rus in deze nieu we confrontatie opnieuw agressief op de overwinning zal gaan spelen. Het is voor Kortsjnoj van vitaal belang om snel op gelijke hoogte met Hüb- Daama ontstond een voor vrouwen- ner komt en het zou voor hem een volleybal in Nederland ongekend gunstige bijkomstigheid zijn, wan- boeiend duel. Via 12-15, 7-15 en 9-15 neer hij met de zwarte stukken een greep de wereldkampioen de verdien- winstpartij zou weten te bewerkstelli- de 1-3 zege. gen. Een overwinning met zwart, zoals Robert Hübner in de vierde De overwinning bij de mannen ging partij boekte, kan van beslissende naar de All-Stars van Korea, die in de aard zijn in deze tweekamp, finale zegevierden over het Italiaanse Riccadonna Asti. Kortsjnoj, die voor de derde maal ba zich echter waar. Weliswaar moei zaam. DVC, met Martje de Vries, Jo ke Meindertsma, In grid Piersma en Carolien Keulen in de hoofdrollen, weigerde zich zomaar gewonnen te geven. MERANO Viktor Kortsjnoj is er niet in geslaagd het lichte voordeel in de afgebroken stelling van de zesde partij tegen de Westduitser Robert Hübner in winst om te zetten. Na maar uitkomt in de eindstrijd van het kan didatentoernooi (tweemaal verloor hij, van Spasski en van de huidige wereldkampioen Karpow, later nam hij revanche op Spasski), heeft in de zesde partij in ieder geval van alles geprobeerd om met de zwarte stuk ken tot die winstpartij te komen, maar na 88 zetten besefte hij dat er niet meer dan remise inzat. Zesde partij Wit: Kortsjnoj; Zwart: Hübner. Jan Zwartkruis kijkt tevreden toe hoe vijf AZ-speiers zich in het Centenario-stadion te Montevideo bezighouden. Van rechts naar links koppen Metgod, Kist, Spelbos, Peters en Arntz de bal rond. MONTEVIDEO (ANP) Iedere vlieger kent het punt van waar geen terug meer mogelijk is. Ook oud-luchtmachtofficier Jan Zwartkruis is op weg naar Montevideo dat „point of no return" gepasseerd. Lang overigens vóór de vliegreis van bijna achttien uur van Schiphol naar Montevideo begon. Zwartkruis passeerde dat punt op het moment dat de KNVB besloot de protestoproep tegen de reis naar Uruguay te negeren en oude afspraken na te komen. feewei JNGELES Het is uiterst on af de wereldkampioenschappen Kn in 1982 in Californië gehou- sn worden. Na Santa Clara Du Concord de organisatie van enement aan de wereldzwemfe- (FINA) teruggegeven. Voor steden vormden de reglemen- de FINA het struikelblok. De l>epaalt dat de wedstrijden ge- n dienen te worden in een bad er de volledige lengte (50 me- n diepte heeft van 1 meter 80. de steden was dat slechts ten et geval en was er sprake van diep (1 m 40) gedeelte. De be id om een nieuwe zwemaccom- ie op te trekken was noch in Clara noch in Concord aanwe- mdat de Amerikaanse zwem- indertijd druk gelobbied heeft organisatie toegewezen te krij- robeert men naarstig een ande- 1, zo mogelijk in Californië, te sseren voor het evenement. fde problemen als in Californië n ook voor het Joegoslavische waar van 5 tot en met 12 sep- ir 1981 de Europese kampioen pen plaatsvinden. Aanvanke- Bstond er onder de burgers veel joegen over de bouw van twee hallen voor de EK. De stem- is enigszins geklaard nu B en W folit de nieuwbouw heeft geïnte- i in schoolprojecten. De voetbalcoach behoefde niet lan ger te filosoferen over het probleem of een negatief besluit het beeld van Nederland in bepaalde kringen goed zou doen of het geslonken imago van zijn voetbalploeg minder kwaad. De coach is een zonnig mens. Het optre den in het gezelschap van de sterkste voetballanden in de wereld met een selectie, die daarvoor waarschijnlijk niet voldoende kwaliteit heeft, ver vult hem niet met zorg. Hij zou een eventueel besluit om thuis te blijven niet als een opluchting hebben ge voeld. Als voetbalcoach wilde hij graag naar Uruguay. Zijn standpunt als beminnelijk en bewogen mens werd daaraan ondergeschikt ge maakt. Tussen Amsterdam en de aankomst in een heet Montevideo maakt hij nog eens duidelijk geen angst te hebben voor de confrontatie met de ploegen van naties, die hun naam op voetbal- gebied hebben bestendigd. Integen deel: „Wij staan ongetwijfeld voor een moeilijk karwei, maar in onze situatie is het dringend nodig iedere gelegenheid om de jongens op de mat te krijgen aan te grijpen. Het toernooi in Uruguay is voor ons de enige oefen gelegenheid op de komende kwalifi catiewedstrijden voor het wereld kampioenschap." Nederland oefent rond de jaarwisse ling voor duels van eind februari (Cy prus) en eind mei (Frankrijk). Er zou namelijk een wonder moeten gebeu ren en niet zo'n kleintje om nog een andere trainingsmogelijkheid te vinden eer de wedstrijden in groep 2 van de Europese zone voor het we reldkampioenschap moeten worden afgewerkt. Uruguay wordt dus zowel een kracht meting op hoog niveau als een trai ningskamp. Zwartkruis overigens meent, dat hij niet de enige is, die voor een zware test staat. „Ieder die meedoet heeft moed en durf nodig. Niet wij alleen. Argentinië, de wereld kampioen, en West-Duitsland, de Eu ropese kampioen, spelen samen om maar één finaleplaats. Eén van die twee wordt dus verliezer, maar geen van beide kan zich dat feitelijk ver oorloven. Jupp Derwall, die de wed strijd tegen ons in Eindhoven nog steeds één van zijn beste oefeningen noemt, heeft als coach van het West- duitse elftal nog geen wedstrijd verlo ren. Menotti heeft zijn selectie kun nen voorbereiden op een manier, die bij ons ongekend is. Hij haalde zijn spelers een maand in een kamp, ter wijl de competitie nog draaide. Dat was dus jammer voor de clubs. Punt uit. Bij ons, als zoiets al denkbaar was, zou iedereen onmiddellijk spre ken van competitievervalsing van de ergste soort." Een oefentrip dus gedeeltelijk, maar dat houdt niet in dat de achttien van Uruguay enige zekerheid hebben over een plaats in een volgende groep. ...wartkruis denkt ook nog altijd aan de „buitenlanders" en verwijst op dat punt graag naar Menotti. „Hij heeft zijn contract een paar jaar geleden verlengd op voorwaarde, dat hij na het wereldkampioenschap met een nieuwe groep mocht beginnen. Hij heeft geëxperimenteerd, maar te elf der ure toch weer teruggegrepen op Kempes, Ardiles en Bertoni. Wie zou ik dan zijn om het bestaan van bij voorbeeld Krol, Thijssen, van de Kor- put en Tahamata uit mijn gedachten te bannen." Dergelijke dilemma's van voetbal trainers zijn internationaal." „Jupp Derwall zocht naar de ideale cen trum-verdediger. Ik ben ervan over tuigd dat nu toch de naam van Franz Beckenbauer weer in zijn gedachten speelt. Topsport draait slechts om één ding: prestaties op een bepaald ogenblik. Van die zekerheid kun je je nooit losmaken, ook niet als je door te bouwen wilt werken aan de toe komst." „We maken nu in Nederland een on bekende periode door. Er is breedte en daardoor concurrentie in het aan bod, maar juist door die gelijkmatig heid mis je de uitschieters in kwali teit die nodig zijn. Dit toernooi moet het bewijs leveren, dat de ploeg en een aantal spelers even internatio naal zijn als ik van hen verwacht." MONTEVIDEO Joao Havelange, voorzitter van de federatie van inter nationale voetbal federaties (FIFA), heeft de bond van de Verenigde Sta ten gewaarschuwd. De Braziliaan verklaarde in Montevideo dat de Amerikanen uit de FIFA zullen wor den geweerd, indien zij zich niet beter houden aan de wedstrijdreglemen ten, zoals die door de FIFA zijn voor geschreven. Havelange zei dat de FI FA de Amerikaanse voetbalbond had laten weten niet akkoord te kunnen gaan met de in de Verenigde Staten doorgevoerde veranderingen in de spelregels om de voetbalsport te po pulariseren. „Als een lid zich niet aan de regels wenst te houden van de FIFA moet hij verdwijnen," aldus Havelange. De Zuidamerikaan, die in Montevi deo verblijft voor het toernooi om de mini-wereldbeker, zei dat de FIFA eerder al technische adviseurs naar de Verenigde Staten had gestuurd om de FIFA-voorschriften te predi ken, maar dat deze missie kennelijk zonder resultaat was gebleven. „Als de Amerikanen in hun houding vol harden zullen zij eind maart als lid van de FIFA worden geschrapt," al dus Havelange. „Ze krijgen negentig dagen de tijd om te reageren." ADVERTENTIE Neem dit overzichtje even over in uw eigen agenda. Da's makkelijk als u deze week iets op het postkantoor moet afhandelen, iets wilt versturen of post verwacht 1. d2-d4, PgS-f6; 2. c2-c4, e7-e6; 3. Pgl- f3, d7-d5; 4. Pbl-c3, Lf&<7; 5. Lcl-f4, 0-0; 6. e2-e3, c7-c5; 7. d4xc5, Le7xc5; 8. Ddl-c2, Pb8-c6; 9. Tal-dl. Dd8-a5; 10. a2-a3, Lc5-e7; 11. Pf3-d2, e6-e5; 12. Lf4*g5, d5-d4; 13. Pd2-b3, Da5-d8; 14. Lfl-e2, a7-a5; 15. Lg5xf6, Le?xf6; 16. 0-0, a5-a4; 17. Pb3-c5, Dd8-a5; 18. Pc3xa4, Lf6-e7: 19. b2-b4, Da5-a7; 20. Le2-f3, d4xe3; 21. f2xe3, Le7xc5; 22. Pa4xc5, Da7xa3; 23. Dc2-d2, Da3xb4; 24. Dd2xb4, Pc6xb4; 25. Pc5xb7, Ta8- a3; 26. Pb7-d6, Lc8-e6; 27. Tdl-bl, Pb4-c2; 28. Tfl-cl, Pc2xe3; 29. c4-c5, n-f5; 30. Pd6-b5, Tal-a2; 31. Tcl-elt f5-f4; 32. c5-c6, Le6-f5; 33. Tbl-cl, Ta2-d2; 34. Tel-e2, Td2-d3; 35. c6-«7, e5-e4; 36. Lf3xe4, Lf5xe4; 37. c7-c8 (t), Tf8xc8; 38. Tclxc8 (t), Kg8-f7; 39. Pb5-c3, Le4xf2; 40. Tc8k:7 (t), Kf7-e6; afgebroken. De afgebroken stelling: wit Kgl, Te2, Tc7, Pc3 en h2; xwart: Ke6, Td3, Pe3, Lg2, f4, g7 en h7. Voor de eerste maal in 28 jaar doen geen Russen mee aan het jaarlijkse internationale toernooi van Hastings. Het toernooi in de Engelse kanaal badplaats is deze week van start ge gaan. Het veld van zestien deelnemers, die strijden voor een hoofdprijs van 5000 gulden is niettemin een van de sterk ste van de laatste jaren. Onder hen zijn acht grootmeesters en zeven in ternationale meesters. De Russische schaakbond was als gebruikelijk uitgenodigd twee top- schakers af te vaardigen. Maar een definitieve beslissing van de Sowjet- Unie bleef te lang uit zodat de toer- nooi-organlsatie twee andere deelne mers Inschreef. De Zweedse grootmeester Ulf An- dersson, één van de ex-aequo-win naars van het toernooi van vorig jaar, is ook in Hastings present om zijn titel te verdedigen. ZAALHANDBAL - Bondscoach Jan Kecske- methy heeft vier handballers ran Vlug en Lenig men In de selectie voor de Nederlandse die 5 januari tegen België uitkomt Tsjccboslowaakse oefenmeester twee spelen van Hermes, van wie doelman Ron de Jonge met 57 Interlandwedstrijden op zijn naam de meeat ervaren kracht ls. Het duel met België wordt gehouden ln Neerpelt De twaalf ge* lec teerden zijn: doel: Ron de Jonge (Hennes) en Jacques Joelen (ffltUrdla); veld: Fred Berendeen (Hellas), Han Busio (V en L). Joop EUen (De Oaaellen), Jan-Willam Ha men (V en L), Wil Jaeoba (V en L). Jan Janaen (Swtft Roermond), Keea KoofJ (Hennes). Pete* Verjans (Blauw-Wlt). Martin Vlijm (V en L) en Frans Zwinkels (Qulntus). ALGEMEEN - In Amsterdam ls Peet Petersen. voetbalelftal, overleden. Petersen was 39 laar oud. In de Jaren seetig kwam Petersen enkele malen voor Oranje uit In 1963 maakte de Unks- nt tegen de toenmalige t. Na Ajax kwam Peter- *en uit voor NAC en AFC. HOCKEY - Maleisië zal niet deelnemen aan mt de Champion's Trophy, dat van 9 tot 16 januari In Karachi zal worden gehou den. Maleisië, dat was uitgenodigd de plaats ln te nemen van India ln het toernooi waarin ook Nederland uitkomt, heeft meegedeeld niet te kunnen komen. De Pakistaanse organisatoren hebben nu Oroot-Brlttannlë gevraagd de open gevallen plaats in te nemen. VOETBAL Zoals te verwachten was is de Westduitser Karl Helra Rummenlge. de spits van Bayem München ook door France Football uitgeroepen tot Europees voetballer van het jaar. De verkiezing door France Football wordt algemeen als de enige officiële erkend. Rumme nlge verzamelde het record aantal van 123 stem men.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 15