issentijdse ibuigingen let uitsluiten' demonstratie tegen nachtelijke rijen ^sterdam sen water tapt nog uit Rijn 'Twee verpleegkundigen terecht overgeplaatst' lorgen 11 jaar ctievoerders bivakkeren voor Amsterdamse vreemdelingendienst Abcoude krijgt blinde burgemeester Rechter in abortus-geding: UU9 Friese klokken Van der Meulen B.V. Rita UNIE „SCHOOL EN EVANGELIE" IDAG 24 DECEMBER 1980 BINNENLAND TROUW/KWARTET ae sociaal-economische redactie \G Het kabinet houdt er „ernstig rekening" mee gin volgend jaar een nieuwe tussentijdse bezuinigings- nodig zal zijn, bovenop wat tot nu toe al is omgebogen legroting 1981. Daarom mogen de afzonderlijke ministe- orlopig per maand geen groter percentage van hun ng uitgeven dan ze deden in de overeenkomstige maand van het oude jaar gisteren meegedeeld door het 1e van financien. Op voorstel lister Van der Stee heeft het besloten dat de ministeries nende maanden bijzonder itlg moeten zijn met het doen uitgaven en het aangaan van HU verplichtingen. Intussen jtF's uitgezocht wat de oorzaken i de forse tegenvaller met het ringstekort in 1980. en in hoe- oorzaken doorwerken in de ,.,.#*8 voor volgend jaar st bli, 1 Oodiisteries mogen ook hun vaca- s noe oorlopig slechts in beperkte tot ervullen. Bestellingen plaat- ntracten tekenen en aanbeste- doen mag alleen voorzover rstfeaüg is voor „het normale func- innigp van de dienst." Verplichtin- allee» len. B libel»,, 0 tfaa 1 ut erin 9 6 L«? ig gen die de bouw raken, zullen echter soepel worden behandeld. De tegenvaller met het tekort over dit jatir kwam niet door onvoorziene ho gere uitgaven van het Rijk. maar door minder opbrengst van belastin gen dan verwacht, en door meer fi nanciering van uitgaven met geleend geld bij de lagere overheden (gemeen ten, provincies). In verband met dit laatste is intussen een afspraak ge maakt met de banken dat zij zich houden aan bepaalde regels bij het verstrekken van kredieten aan de la gere overheden. Bovendien moet. aldus het ministerie van financiën, rekening worden ge houden met hogere uitgaven voor werkloosheidsuitkeringen en voor rente op staatsleningen. ga vond raakte de Rijn ter van het Westduitse Rees ver- K^lJnadat bij een aanvaring tussen binnenvaarttankers één daar- ?k ote hoeveelheden styreen had »n. Rijkswaterstaat besloot il^ag, hoewel de gemeten con- ties styreen geringer werden, izen bij Vreeswijk en Wijk bij tede te sluiten. Gisteren wer stremmingen weer opgeheven. rraad rdam blijft echter de drinkwa- fservoirs gesloten houden voor ins Bernhard, zoon var. inces Margriet en mr. ieter van Vollenhoven, rordt morgen. Eerste Lerstdag, elf jaar. wej n een onzer verslaggeefsters rvn (STERDAM - De protestactie tegen de nachtelijke rijen voor het gebouw i de Amsterdamse vreemdelingendienst van de politie duurt nog steeds j »rt Buurtbewoners verstrekken al vier nachten lang koffie en soep aan de aeJchtenden in tenten die voor het gebouw zijn neergezet. De actie heeft tot toe als resultaat gehad dat de vreemdelingendienst en de gemeente isterdam besloten hebben betere afspraken met elkaar te maken. STICHTING i ,Signaalkampen 'DER CALVINISTISCHE STUDENTEN Scholleren opgelet! Signaalkampen zijn fantastische zo merkampen voor middelbare scho lieren Zeilen door Friesland, fietsen in Twente, speurtochten In Drente met een groep van je eigen leeftijd. Lijkt dit je wat. vraag dan onze gratis affiche met alle informatie over onze chr kampen aan. Postbus 5349 Amsterdam 020-120374 ADVERTENTIE Vier kamerleden van de PvdA bezochten gistermiddag de vuilnisbelt in de Volgermeerpolder in de buurt van Amsterdam, waar een partij vaten met gif werd aangetroffen. n onzer verslaggevers 'ERDAM Het waterleidingbedrijf van de gemeente rdam zal pas over één of twee dagen weer drinkwater kken aan de Rijn. Voorlopig blijft de toegang in het iaal achter de sluizen bij Vreeswijk gesloten om te :omen dat Rijnwater met geringe concentraties van het styreen in de drinkwater-reservoirs stroomt. Rijnwater omdat er nog steeds gerin ge concentraties styreen in het opper vlaktewater zijn gemeten. Pas als het waterleidingbedrijf. dat geheel Noord-Holland van drinkwater voor ziet, de zekerheid heeft dat de giftige stof geheel uit de Rijn is verdwenen zal ze weer water tappen. De drinkwa tervoorziening komt door deze maat regel niet in gevaar. Er is een voor raad voor drie maanden, aldus een woordvoerder van het Amsterdamse waterleidingbedri j f Gistermorgen deden zich op de Rijn opnieuw twee aanvaringen voor. Een met bijna duizend ton gasolie gela den tanker voer ten hoogte van Num- mingen tegen twee aan elkaar gekop pelde vrachtschepen. De tanker ver loor volgens de Rijkspolitie te Water slechts een kleien hoeveelheid gas olie. Kort na middernacht voer bij Lobith een lege gastanker uit West- Duitsland een voor anker liggend schip aan. Aanvaringen op de grote rivieren ko men geregeld voor. Alleen al in het district Nijmegen van de Rijkspolitie te water waren het er vorig jaar 134. ADVERTENTIE Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De 36-Jarige mr. A. Bestman (D'66) is be noemd tot burgemeester van de Utrechtse gemeente Abcou de. Bestman is blind en daar mee de eerste burgemeester in Nederland met een visuele han dicap. Sinds 1978 is hij Staten lid voor D'66 in Utrecht. Best man ziet zijn benoeming als een „doorbraak" en een „vorm van emancipatie van gehandi capten." Hij volgt de 50-jarige L. Welsenis (PvdA) op die op 1 maart van dit jaar eerste bur ger is geworden van Middelhar nis. Volgens Bestman heeft mi nister Wiegel van binnenlandse zaken tijdens gesprekken zeer benadrukt dat iemand die blind is ook aan het hoofd van een gemeente moet kunnen staan Bestman: „Ik ken een aantal gevallen van mensen die van wege dezelfde handicap zijn af gewezen omdat men vindt dat je een dergelijke functie niet kunt vervullen als je blind bent. Ik ben sinds 1970 actief ln de politiek, als raadslid en als Statenlid. Ik heb dus bewezen dat ik het kan." Desgevraagd erkent Bestman dat zijn sollici tatie naar deze burgemeesters- functie ook principiële gronden heeft gehad. „Ik dacht: nu wil ik ook een kans krijgen, ook met deze handicap," aldus Bestman De nieuwe burgemeester van Abcoude, die op 16 januari ge ïnstalleerd zal worden, krijgt bij de uitoefening van zijn functie ondersteuning van een functionaris van het ministerie van binnenlandse zaken. Deze zal hem continu ter zijde staEin en alle stukken met hem door nemen. Volgens Bestman is het niet uitgesloten dat de gemeen telijke stukken van Abcoude in de toekomst in braille zullen verschijnen, zodat hij ze zelf standig kan doornemen. Onlangs werd Bestman voorge steld aan de wethouders van Abcoude. „Ze hebben mij ent housiast ontvangen." zegt hij, „maar natuurlijk zal het over en weer wel wennen zijn." Be halve zijn Statenlidmaatschap heeft mr. Bestman ook nog an dere functies. Zo is hij nog frac tievoorzitter van D'66 in de Baamse gemeenteraad, alsme de lid van het dagelijks bestuur van het Nederlandse Studen ten Sanatorium, lid van be stuur van de federatie Sport Gehandicaptenbeleid en voor zitter van de werkgroep Ge handicaptenbeleid D'66. MIDDELBURG (ANP) Het Gasthuis Middelburg heeft de twee verpleegkundigen Janny Hoek en Jolanda Lindenberg terecht naar een andere afdeling overgeplaatst. Dat vonnis velde de president van de rechtbank in Middelburg dinsdag in kort geding. De twee verpleegkundigen, beiden werkzaam op de afdeling gynaecolo gie/verloskunde van het ziekenhuis, hebben principiële gewetensbezwa ren tegen medewerking aan zwanger schapsonderbrekingen op hun afde ling. Het bestuur van het Gasthuis Middelburg heeft de twee verpleeg kundigen eerst overplaatsing aange boden, later aangezegd, en toen ze daaraan niet mee wilden werken op 1 december ontslag aangezegd. De twee verpleegsters eisten Intrek king van het ontslag en herplaatsing op hun afdeling. Rechtbankpresident mr G. R. Andre de la Porte zei dat in de memorie van antwoord op het zojuist door de Tweede Kamer aange- nomen wetsontwerp inzake abortus staat, dat degene die gewetensbezwa ren heeft, zelf om overplaatsing kan verzoeken. Volgens de president ligt daar de essentie van deze zaak. Bij gewetensbezwaren moet niet het be leid wijken voor de bezwaren, maar moet de bezwaarde zelf andere oplos singen zoeken, waarbij hij wat zijn rechtspositie betreft zo min mogelijk nadeel van zijn gewetensbezwaar mag hebben. De president heeft bij zijn vonnis bulten beschouwing gelaten of de verpleegsters Hoek en Llndenburg al dan niet terecht op non-actief gesteld en vervolgens ontslagen zijn en of artikel 38 van het rechtspositie-regle ment van toepassing is. Dit proces ging alleen over overplaatsing en de vraag of de betrokkenen weer op hun oude plaats kunnen worden Ingezet. Zij zijn pas op non-actief gesteld en later ontslagen, nadat gebleken was. dat zij de overplaatsing niet aan vaardden. Mr P. W. Smits, de advocaat van de twee verpleegkundigen liet na afloop van de uitspraak weten eerst alle overwegingen van de rechter te willen bestuderen „en pas daarna zal ik in overleg met de twee verpleegsters be slissen of lk tegen deze uitspraak in hoger beroep zal gaan' Directie en bestuur veld het Gasthuis zeiden bij monde van economisch di recteur J. Springveld het bijzonder te betreuren, dat het zover heeft moeten komen. „We hadden gehoopt de zaak in onderling overleg te kunnen rege len. Dat bleek echter niet mogelijk. De twee verpleegkundigen en niet wij hebben geprobeerd via een kort ge ding in het gelijk gesteld te worden." De rechter heeft de twee verpleeg kundigen veroordeeld tot betaling van de kosten van het kort geding. Als reactie op dit vonnis heeft het „Beterschap voor verpleegkundi gen". een vakbond voor verpleegkun dig personeel, verklaard dat iedere verpleegkundige zich moet kunnen beroepen op gewetensbezwaren. Res pect voor het recht van iedere patiënt op hulp. zoals abortus, betekent ook respect voor de beslissing van de ver pleegkundige aan dergelijke hulp principiële bezwaren te verbinden Volgens de bond moet het standpunt van de twee verpleegsters worden ge respecteerd en er moet binnen de afdeling naar een oplossing worden gezocht. „Het kan nooit zo zijn dat gewetensbezwaarden van de eigen af deling worden verwijderd. Dit. lost niets op. want op een andere afdeling kan op een zeker moment het zelfde gebeuren", aldus het Beterschap ADVERTENTIE r. Originele Klokkenmakerij Roazebosk 13 tel. 05138-2751 SCHARSTERBRUG (bij Joure) Folder op aanvraag ook zaterdags tot 5 uur open „Er stond toch duidelijk: Appelpluk kers gevraagd gens een gemeentevoor- ïk; j hter heeft burgemeester lak van Amsterdam in ok- oer al opdracht gegeven om onderzoeken of er een beter aaksysteem kan worden oerd Polak zou ook la- «- onderzoeken of er voor de J2 tenlanders een tijdelijke :i?«vangsvoorziening kan wor- gecreëerd. actie is gericht tegen de [sd tuatie die op werkdagen en pt name s'nachts voor het [bouw van de vreemdelin- i ndienst bestaat. Honderden utenlanderes verzamelen :h clan voor het gebouw om zeker van te zijn dat zij nolpen zullen worden Morgens wordt een bepaald "ital volgnummers ver- 'kt. waarna de rest van de fotenden onverrichter za- naar huis vertrekt. actie wordt gesteund door i. U rel Dl -ke organisaties van buitenlan ders. buurtafdelingen van de CPN. PvdA, de Nederlandse Vrouwenbeweging en buurt bewoners. De actievoerders eisen afschaffing van de zoge naamde 1-novemberwet en de visumplicht voor Surinamers en Turken, voorlichting in de eigen taal over de werkwijze van de vreemdelingendienst; geen wachttijden en een goed functionerend afsprakensys teem. Verder willen ze dat bui tenlanders niet meer discrimi nerend worden behandeld en dat de gemeente voor 1 janua ri met een noodoplossing komt voor de wachtenden. Volgens een woordvoerder van de Amsterdamse politie is een beter afspraaksysteem in de maak waardoor buitenlan ders schriftelijk door de Vreemdelingendienst ontbo- r den kunnen worden. Verder verhuist de politie-afdeling naar een groter pand met meer faciliteiten voor buiten landers. De actievoerders protesteren niet alleen tegen de lange wachttijden maar zeggen ook dat de Vreemdelingendienst discrimineert en de buitenlan ders vaak grof behandelt. „Het geval van de vrouw die met haar twee kinderen sinds acht uur s'morgens zit te wachten en om vier uur hoort dat ze niet geholpen kan wor den. vormt geen uitzonde ring". aldus een actievoerder. Onderbezet De situatie bij de Vreemdelu. gendienst is volgens de poli- tievoorlichter ook te wijten aan de onderbezetting op deze afc'elinr. Het werk is erg be laster on de mensen die ge holpen moeten worden zijn door het ge wachten vaak erg geladen". !ms de voor lichter. Nachtenlang wachten voor het gebouw van de Amsterdamse Vreemdelingendienst. 'Ooi CO e Bureau: Herengracht 366 1016 CH Amsterdam telefoon 020-243798 Balans '80 en Begroting '81 Honderd en één Bij de ingang van het nu vergleden jaar overschreed de Unie de drempel van een eeuw. Honderd jaar christelijk onderwijs achter haar. het ..honderd en éénde" jaar voor haar. Vergeleken bij het bewogen eeuwfeestjaar werd 1980 een periode waarin gepoogd werd in alle betrokkenheid gewoon verder te werken. Zie hier de afgewerkte agénda: Op peil Tegen de verwachting in was 1979 soms geen topjaar geweest7 bleef de opbrengst van de Uniecollecte vrijwel op peil. Overschreed ze in het eeuwfeest jaar de vier miljoen, het afgelopen jaar zaten we er maar even onder! Zeer hartelijk dank aan allen die gaven, en aan hen die zich voor de inzameling van de collecte zo zeer hebben ingezet. In het bijzonder moet hier een saluut gebracht worden aan al die scholen die heel gewoon of heel bijzonder (bijv bij de ingebruikneming van een nieuw schoolgebouw of bij een zoveeljarig jubileum) een project kozen en dat veelszins zo enthousiast afwerkten. Soms per school met bedragen tot boven de 50.000.—! Projecten dichtbij; vlak over de grenzen: ten bate van de emigratielanden of heel bijzonder voor christelijk onderwijs en christelijke opvoeding in de derde wereld Héél hartelijk dank. Ook de collecte van dit jaar. begonnen eind september jt„ loopt voortdurend op Ze nadert nu reeds de twee en een half miljoen! Wie nog mee wil doen; Giro 515. t.n.v. Unie ..School en Evangelie' te Voorburg. (Het bureau der Unie zetelt in Amsterdam: de financiële administratie in Voorburg). Ook deze adspirant-gevers nu al bij voorbaat zeer bedankl! Kleur Ook dit jaar .poogde de Unie via uitgegeven Cahiers mee te werken aan de eigen inkleuring van dat wat christelijk onderwijs voorstelt, c.q. zou moetèn voorstellen. Zo verschenen de volgende nummers: nr. 36: Werkgroep Unie „School en medezeggenschap". Een Cahier waarvan de strekking was: democratisering ja maar met behoud van eigen identiteit. De bewaking daarvan gaat vóór welke medezeggenschap ook. nr. 37: Werkgroep Unie Godsdienstige vorming van het jonge kind: „Ssmen-sjsel", een op de praktijk gericht Cahier dat ingaat op vragen als: Hoe vindt de godsdienstige vorming op onze scholen plaats? Hoe vertellen we de bijbelse verhalen? Via een chronologische aanpak of kiezen we voor de thematische methode? Zoeken we ons uitgangspunt in de leef- en belevings wereld van het kind of beginnen we om zo te zéggen bij Genesis om achter elkaar 's een keer uit te komen bij de Openbanngen? Wélk Godsbeeld brengen we over? Hoe selecteren we bijbelgedeelten of vertellen we alles aan allen7 Geven we stuk voor stuk verhalen of mikken we op totaliteitsonderwijs? Hoe zet je in de praktijk een project op? Zijn daar suggesties voor? Het is een Cahier dat de juffrouw of de „meester" voor de klas niet in de kou laat staan Huis, school en kerk Bijzonder heeft de Unie zich druk gemaakt voor een intensivering van de relatie gezin, school en kerk Naar alle kerkeraden van de protestantse kerkgenootschappen ging een brief waarin werd aangedrongen de zaak van christelijke opvoeding en christelijk onderwijs nu eens Ie brengen binnen de kring van de gemeente van Christus. Via gebedsdiensten bij het begin van het schooljaar; door het beleggen van thema-diensten op de zondag gevolgd door een nabespreking op een gemeenteavond. Op dit appèl is door vele kerken verrassend gereageerd. Een reactie die nog steeds voortduurt. Zeer te stade kwam hierbij de hulp die het Christelijk Pedagogisch Studiecen trum (CPS) ons bood toen in samenwerking met de Unie opgezet werd het Project activering christelijk primair onderwijs, dat resulteerde in een kleurrijke bundel: „Informatie en handreiking voor de relatie gezin, school en kerk". Dit boek (nog leverbaar) wordt thans door vele scholen gebruikt om het daarin te vinden materiaal (geïllustreerd met plaatselijk opgezette projecten) dienstbaar te doen zijn aan het functioneren van de hier bedoelde relatie Zodoende ontdekt men in de driehoek huis. school en kerk dat eigenlijk géén van de drie zonder de ander verder kan Kalender 1981 (wijzigingen voorbehouden) i 16 mei 1981 Werkvergadering Aanbieding Cahier r beroepsvorming' 38. Th. Germeraad e.a „Christelijk onderwijs en 19 september 1981 Werkvergadering Manifestatie Buitenland. Aanbieding Nieuw Projectenboek 1981 82. Eind september begin oktober 1981 Uniecollecte voor christelijk onderwijs in binnen- en buitenland. Schoolschrift Het eigen orgaan van de Unie: het verschijnt vier maal per jaar. Hierin tracht de Unie allen die zich betrokken weten bij het christelijk onderwijs op populaire wijze te informeren over ontwikkelingen in en rondom de school Een blad speciaal gericht op de praktijk van de gang van zaken betreffende de school met de bijbel. Bijzonder bestemd voor de begeleiding van ouders in het kader van de zg. ouderparticipatie. Thans loopt de 7e jaargang. In het laatst verschenen nummer vindt men o.a de volgende onderwerpen: Zijn naam is als een vis (Opening schooljaar '80/'81 te Leidschendam): Bijbelse opvoeding van het jonge kind (Samen-spel): Uit de mondiale werkplaats enz. Een blad voor schoolbesturen, onderwijsgevenden en oudercommissies Bulletin Tijdschrift voor Documentatie van en bezinning op het christelijk onderwijs Het blad ging z'n negende jaargang in. Het verschijnt zes keer per jaar. Het geeft duidelijke informatie over alles wat zich levensbeschouwelijk afspeelt op de terreinen van openbaar en bijzonder onderwijs. Al de artikelen zijn geschreven door auteurs die behoren tot de schoolkring waarover zij schrijven. Zo biedt telkens weer elk nummer een schat van authentiek matenaa! dat zonder commentaar wordt aangeboden. Zodoende kan ieder weten wat er ook over de heg bij de ander te zien is In het bijzonder bestemd voor bestuur In het op 20 januari a.s. te verschijnen nummer komen o.a. de volgende artikelen: Prof. dr. H. Berkhof: Het Woord houdt de mensen bezig. Dr. J. L. Klink: De kleine mens en het grote boek (het gebruik van de bijbel in de geloofsopvoeding). Werkgroep Wageningen e.o.: Christelijk onderwijs en Vrije Schoolpedagogie (II) Drs. T. M Gilhuis: Toch maar doorgaan (tégen het 'doemdenken bij kinderen). Dr. H. D. van Hoogstraten: Christelijk onderwijs in discussie met het marxisme. Humanistisch Verbond. Humanistisch vormingsonderwijs. Bestellingen op bovengenoemde uitgaven richte men aan het Bureau (bovengenoemd) Bijzonder Zó bedoelt de Unie op te trekken naar 1981Onder de zegen des Heren (als u weel wat we bedoelen). In verlegenheid wanneer het gaat om dat wat we samen tot nu toe van die school met de bijbel gemaakt hebben. In beslistheid wanneer het gaat om de handhaving van haar plaats in de Nederlandse samenleving waarin het vandaag de dag bijzonder is wanneer mensen hun kinderen (nog) betrekken bij de omgang met de bijbel In de vaste overtuiging dat haar kleine zaak dwars door alle falen heen betrokken is op de Zaak van Jesus Christus. In zijn gemeenschap groeten wij u en wensen u een heil-rijk 1981 Amsterdam, december 1980 (v.ts-. fbij-É, Srcrtta/U*)

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 3