artelen in Uruguay gewoon Post: toekomst somber Gantwarg herovert titel 283r 286r Egbert Mulder op matje geroepen KLMS LAGE TARIEVEN: PARUS LONDEN >alIingschap levende arts Tito Pais kan het nog na vertellen ileg toto-lotto et toereikend ior financiering n bestedingen Ploegleider zoekt naar alternatieven met makelaarsbureau Eerste remise in schaaktweekamp Niet fluiten tot 10 januari 1981 Supersnelle remise met Wiersma in voorlaatste ronde Thuis in de lucht. ohan Woldendorp MELEN In 1975 had de Uruguayaanse arts Tito Pais feilde acht uur in zijn woning te Montevideo een vak lid op bezoek. Naar aanleiding daarvan werd hij door de [ren gearresteerd en vervolgens maandenlang geïso- |van familieleden en vrienden. Drie jaar lang vormden lijke en lichamelijke martelingen het dagelijks schrik- In 1978 werd hij voor de keus gesteld: gevangen blijven |et buitenlandse bestemming in het vliegtuig worden I „Die keus was uiteraard niet moeilijk", zegt Pais nu niddels herenigde gezin kreeg in Nederland politiek Sindsdien werkt de medicus op de Utrechtse universi- pft er geen moeite mee om zijn ;en te vertellen. „Ik heb het 1 al verwerkt. Bovendien, wat foverkomen. is geen uitzonde- '-?;ferre van dat. Voor Uruguay- legrippen was het motief van restatie heel normaal. De laat- (t Jaar (sinds de machtsoverna- r de militairen in 1973 - red.) vijfduizend mensen in de ge- i gezeten. In dat kader wor- t regelmatig gemarteld. Ik heb hezelf het vermoeden, dat ik ?ns zo hard ben aangepakt." ay. een land zo groot als Frank- let het inwonerstal van Noord- ïd, staat op de intrieste lijst van lingen van mensenrechten op ste plaats. Nergens ter wereld n burgers zo vertrapt en ver als in de folterkamer van Zuld- 4ka In deze bufferstaat tussen tiniè en Brazilië gaat het Ne- idse elftal de komende weken enloos voetballen. Van hoger- (lees: bestuur betaald voetbal) estimuleerd om stil te staan bij artelpraktijken. waaraan Tito n zijn lotgenoten zich moesten •ten onderwerpen. „Ik zal pro- om de martelingen, die op mij toegepast, in verschillende eken samen te vatten", zegt de lingschap levende Uruguayaan. lelijke mishandeling is in lay altijd een kenmerk van ge nschap. Ik werd bijvoorbeeld en over het hele lichaam. Ik een bak vol water gestopt tot na stikte. Ik moest elektrische ken verwerken. Ik werd met het naar beneden opgehangen, tot ik het bijna begaf. Uruguayaanse ge vangenbewaarders tonen zich uiterst creatief in het bedenken van lichame lijke martelingen. Op vrienden van mij werden weer heel andere technie ken toegepast. Veel kwetsbaarder zijn de vrouwen. Twintig procent van de politieke gevangenen in Uruguay zijn leden van de andere sexe. Zij vormen het doelwit van dezelfde met hoden, zij het. dat ze nog harder wor den aangepakt. Verkrachtingen en andere vormen van seksuele mishan deling zijn in de gevangenissen heel gebruikelijk." „Naast lichamelijke martelingen be staan er verschillende psychologi sche methoden om gevangenen te geselen," heeft Pais ondervonden. „Ze liggen eigenlijk in eikaars ver lengde. Iedere gevangene komt in een volstrekt isolement te verkeren. Ge durende een half jaar had ik geen enkel contact met familie, vrienden en mede-gevangenen. Al die tijd had ik een blinddoek voor mijn ogen. Wat je in zo'n situatie het meest kwelt, is de voortdurende onzekerheid over je lot. Je weet nooit van tevoren hoe je lang je geïsoleerd bent. Je weet ook nooit of je de volgende dag weer gruwelijke martelingen ondergaat. Trouwens, je weet überhaupt niet of je morgen nog wel leeft. Daarom kun je psychologische mishandeling niet' van lichamelijke onderscheiden. Zes maanden lang gedurende zestien uur per dag roerloos in een stoel moeten zitten is een vorm van psychologische en lichamelijke mishandeling. Voor mij duurde die kwelling, zoals gezegd, een half jaar. Ik ken mensen, die een Tito Pais: „Ik heb voor mezelf het vermoeden, dat ik niet eens zo hard ben aangepakt". vol jaar in die hel hebben gezeten." „Na zes maanden moest ik voor een militaire rechter verschijnen. Er be gon een rechtszaak, die volledig een farce was. Ook al ben je burger, je wordt in Uruguay volgens het militai re strafrecht veroordeeld; bedoeld om druk op je uit te oefenen. Je wordt op zo'n schijnproces ondervraagd door een zogenaamde instructierechter, meestal de kapitein van de kazerne, waar je gevangen zit. Vervolgens moet Je een verklaring tekenen, waar in staat, dat Je niet gemarteld bent. Weiger je dat, dan keer je terug near de gevangenis, waar je naar eigen zeggen gemarteld zou zijn en dan begint het van voren af aan. Dat wil zeggen: je wordt opnieuw het slacht offer van lichamelijke en psychologi sche geweldplegingen. Je kunt het vergeten, dat je bijstand geniet van een verdediger. Gewoon, omdat de militaire verdedigers een onderdeel van het apparaat zijn. Onafhankelijk advocaten zijn al lang uitgeschakeld of gevlucht." Simpele vraag: welke politieke en vakbondsactiviteiten heeft Tito Pais ontwikkeld om in de ogen van de bloedige dictatuur Queirolo tot per sona non grata uit te groeien? Pais: „Ik ben actief geweest in het Frente Ampllo (het brede front van overwe gend linkse, verboden politieke par tijen red). Actief in die zin, dat ik tijdens verkiezingscampagnes pam fletten op muren en borden plakte. Eigenlijk deed ieder lid dat. Ik heb me altijd passief opgesteld in de CNT (Convencion Nacional de Trabajado- res, de inmiddels ook verboden een heidsvakcentrale van Uruguay red). Wel liet ik mijn gezicht zien in de artsenbond. Dat heeft een rol ge speeld in het proces tegen mij. Artsen verzetten zich tegen de dictatuur. Na de staatsgreep riepen wij een staking uit. De militairen en de regering kon den dat niet verdragen en grepen in 1975 in. Sin ds die tijd bestaat de vakbond voor artsen niet meer. De belangen van de medici worden nu verdedigd door een „interventeur" van de regering." De vakbonden, met de CNT als de voornaamste, zijn al lang verboden. Rudimentaire takken, die nog wel een legaal bestaan lijden, zijn niet meer dan gezelllgheidsverenigingen, die zich ver van politieke activiteiten houden. Pais: „Mede met het oog op het veilig stellen van buitenlandse handelsbetrekkingen heeft de rege ring geprobeerd een nieuwe vakbond op te richten. Dat is niet gelukt, om dat de door werknemers groot ge maakte vakorganisaties zo diep in de maatschappij zijn geworteld, dat er geen ruimte voor slechte alternatie ven is. Illegaal wordt het werk voort gezet. Dat het volk op 30 november in meerderheid nee tegen de plannen van de militairen zei, is voor een groot gedeelte te danken aan de onder grondse vakbondsactiviteiten Zon der dat was de uitslag ongetwijfeld anders geweest." De strijd van de CNT en aanverwante bonden is een geweldloze. „Wij hiel den ons", zegt Pais, „verre van mili taire en gewapende acties. Wij zagen geen heil in bomaanslagen. Die in-, stelling ls nog altijd ongewijzigd. Die strijd, die soms grijze strijd, heeft tijdens het referendum over de grondwet resultaten afgeworpen. On danks de fraude men mocht zich niet zonder beperkingen voor „nee" uitspreken, terwijl de radio ieder half uur reclame voor „ja" maakte heeft het volk zich niet laten chante ren. Ik vond dat een tamelijk verras sende ontwikkeling, hoewel ik altijd vertrouwen in het in Uruguay wonen de Uruguyaanse volk heb gehouden. Het heeft bijvoorbeeld indruk op mij gemaakt, dat mensen zich op straat tegenover een vreemde televisieploeg tegen de regering uitspraken." Wonen en werken in zijn vaderland is voor Pais en vele andere politieke ballingen een utopie. „Ik moest ei genlijk wel lachen, toen vice-admi- raal Marques voor de televisie ver klaarde, dat gevangenen in Uruguay beter te eten krijgen dan hun cipiers. En ook om zijn uitspraak, dat de mensen, die nu in Europa leven, voor de justitie zijn gevlucht. De werke lijkheid is, dat ik op een gegeven ogenblik van het hoofdbureau van politie naar het vliegveld van Monte video werd gebracht en daar in het toestel werd gezet. Ik ben sinds mijn gevangenneming in 1975 geen secon de vrij man in Uruguay geweest. Meer in Nederland vertoevende landgeno ten van mij kunnen v hetzelfde zeggen." I HAAG Het bestuur van iting de nationale sport- alisator, met ingang van 1 Ja- ïari 1981 onder voorzitterschap n mr. J. W. Masman heeft het LPf.dpbaie- bestedingsplan voor II vastgelegd op een niveau n 54.7 miljoen gulden. Bij deze ilultvorming werd duidelijk, 1 de middelen, beschikbaar uit inleg (voor 1981 geschat op i miljoen gulden), uit renteba- erlamfc en uit de zogenaamde onder- i. B V itedingen uit voorgaande Ja- 569391, niet toereikend zouden zijn >r de financiering van de be- TENT dingen. Besloten is daarom 1981 en de eerstvolgende ten ter dekking van de optre- ide tekorten middelen aan fonds meerjarenplanning te trekken. Deze financiering rd mede aanvaardbaar geacht het perspectief, dat in de ko- nde Jaren een inlegstljging de reële mogelijkheden be- tui c in L. IN IA NT 1TEN nsei ano elft am [SEN ort. onder meer door een serie egvergrotende spelverbeterin- I, die eind 1981 in lotto en toto nnen worden gerealiseerd. t bestedingsplan voor 1981, omvat een bedrag van laai 71.854.158 gulden, waar- D bijna 51 miljoen (50.985.408) stemd is voor de sport en 11- amelijke vorming. De overige 1.750 gulden zijn voor de toren cultuur, maatschappe- welzijn en volksgezondheid, de bijna 51 miljoen voor de ort is niet begrepen de acht ocent van de inleg, die mede- rkende sportverenigingen als eluitkering ontvangen (ruim miljoen gulden), en de 4,5 pro nt, die deze verenigingen ten ede komt voor te maken ac- lisitiekosten, hetgeen een be- ag van ruim negen miljoen Iden is. x>r de financiering van het be- ald voetbal is een bedrag van 343.000 gulden uitgetrokken, in lik bedrag is opgenomen de atste tussen de externe geldge- rs overeengekomen extra bij- age voor de gezondmaking an het betaald voetbal gedu- 1e een meerjarige periode. re^ nd< nwert door Erik Oudshoorn AMSTELVEEN De teruggang van de economie heeft in 1980 (nog) nauwelijks invloed gehad op de wielersport. In een roes van successen bleven de sponsors onverminderd diep in de buidel tasten ter ondersteuning van de diverse amateur- en profformaties (maar ook om via de publiciteit weer de eigen kas te spekken). De ploeg van Peter Post kreeg zelfs een budget ter beschikking van meer dan twee miljoen gulden. Een recordinvestering, die de totale wielersport in Nederland geen windeieren heeft gelegd. In de Tour de France, publiektrekker bij uitstek, maakten Nederlandse profrenners, voornamelijk uit de ploeg Post, nimmer zoveel furore. Als gevolg daarvan stroomde het publiek enkele weken later in groten getale naar de criteriums. Al was het alleen maar om Tour-winnaar Joop Zoete melk even over zijn kuif te aaien. Kortom, de belangstelling voor de wielersport steeg tot ongekende hoogte, de sponsors lachten en de criteriumbazen liepen met vette geld buidels rond. Na zo'n wlelerjaar klinkt het mis schien wat paradoxaal om pessimisti sche geluiden over de toekomst te ventileren. Toch houden de insiders hun hart vast voor het jaar 1981, waarin volgens hen de slechte con junctuur wèl merkbaar gaat worden in de wielersport. Uitgerekend Peter Post, die in 1980 baadde in de weelde, heeft zich nooit onbetuigd gelaten in het schetsen van een somber toe komstbeeld. Het bericht van de afge lopen dagen, dat hij en Peter Bont huis overwegen om een makelaarsbu reautje voor profsporters, zakenmen sen en artiesten op te richten, vormde een nieuwe indicatie van het feit dat de Amstelveense ploegleider zich on gerust maakt over de verdere ontwik kelingen in de jaren tachtig. Bont huis maakte het plan. dat hij met Post aan het uitwerken is. zondag wereldkundig toen hij voor de radio- microfoon hardop nadacht over zijn toekomst. De Rotterdammer ver keert in een lastig parket, nu zijn werkgever hem voor de keuze heeft gesteld: óf zich volledig wijden aan zijn organisatorische werkzaamhe den bij het Sportpaleis „Ahoy", óf doorgaan met zijn bemoeienissen met de Stichting Bevordering Be- roepswielrennen (SBB). Deze organi satie houdt zich bezig met het con tracteren van beroepsrenners voor de vele criteriums in Nederland. Bont huis is coördinator van de SBB. Hij bracht in het interview de mogelijk heid van een samenwerkingsverband met Post naar voren (beiden organi seren de Zesdaagsen van Maastricht en Rotterdam) als alternatief voor de toekomst. Post: „Ik kan de moeilijkheden van Peter begrijpen. Maar toch had hij die plannen beter even voor zich kun nen houden. Het idee om zo'n make laarsbureau op te richten leeft al lang. Het is een liefhebberij van me om op het financiële vlak renners te begeleiden. Daar zou ik graag In de toekomst op voortborduren. Het is niet de bedoeling om de werkzaamhe den toe te spitsen op de sportwereld. We willen ook zakenmensen gaan ad viseren. Maar of het allemaal op korte termijn gerealiseerd wordt, is nog de vraag. Ik sta tot eind '81 onder con tract bij de sponsor (een rijwielfa- briek. red.). Tot die tijd heeft het weinig zin om er over te praten." Peter Post hoopt zo spoedig mogelijk (februari, maart '81) te horen wat de sponsor van plan is met de wieler ploeg. Theoretisch kan de Engelse rijwlelfabriek eind '81 de geldkraan dichtdraaien. De contracten van alle renners lopen in die periode af. Peter Post praat na zijn bezoek aan zijn Britse broodheren ln november al lang niet meer over plannen die er zouden bestaan over de periode na 1981. De Amstelveense ploegleider: „In de wielrennerij zullen ze niet de zelfde fout maken als ln de voetbal wereld. Dalen de Inkomsten, dan da len ook de uitgaven. Met andere woorden: de wielerprofs moeten op zo'n moment genoegen nemen met een lager salaris. Er zullen een hele boel vedettes zijn, die zeggen: ik stop ermee, lk heb de afgelopen jaren ge noeg uit de ruif meegepikt. Ik ver moed dat mijn baas met een kleinere ploeg wil gaan werken. Hetgeen bete kent, dat Je minder koersen kan gaan rijden. Dit komt de wielersport ln Nederland uiteraard niet ten goede." De ploeg-Post zal ln elk geval in het nieuwe wielerselzoen niet deelnemen aan de Giro. De sponsor zag aanvan kelijk wel wat ln het creëren van een nieuw afzetgebied in Italië. Dat heeft Peter Post ze uit hun hoofd kunnen praten. Post: „Ik had ln dat geval achttien, ln plaats van vijftien ren ners nodig gehad. Het is voor elke renner een te zware belasting om in een seizoen de Tour en de Giro met elkaar te combineren. Vandaar dat de equipe van Hinault in de Tour de France ook helemaal is Ingestort. Wij rijden volgend seizoen dezelfde koer sen als ln 1980. En misschien nog enkele kleine etappewedstrijden in Italië. Viktor Kortsjnoj MERANO De derde partij voor de schaaktweekamp tussen de West duitser Robert Hübner en de ex-Rus Viktor Kortsjnoj is in Merano in remi se geëindigd. De stand in de finale tweekamp van het kandidatentoer nooi voor het wereldkampioenschap is nu 1,5-1,5. Vandaag is de vierde partij. ZEIST Tot 10 januari 1981 mag Egbert Mulder niet fungeren als scheidsrechter c.q. grensrechter in wedstrijden in nationaal of inter nationaal verband. Tot deze straf maat kwam de tuchtcommissie betaald betaald voetbal van de KNVB. In het vonnis werd inge calculeerd dat Mulder vanaf 15 november op eigen verzoek op non-actief werd gesteld Mulder werd geschorst naar aan leiding van zijn uitlatingen over Ajax en twee amateurclubs. In het geval van Ajax wekte hij met zijn uitspraken de indruk, dat de vroe gere penningmeester Brandsteder manipuleerde met televisiebeel den om op die manier strafbare overtredingen te verdoezelen. In het geval van de amateurclubs liet Mulder de indruk achter dat hij van mening was dat er bij de spe lers van Erica en Twedo ln hun onderlinge duel wel eens sprake kon geweest zijn van dopingge- bruik. In beide gevallen maakte Mulder publiekelijk zijn excuses. Persvrijheid DEN HAAG De vakbond van Nederlandse sportjournalisten (NSP) heeft in een telegram aan de ambassadeur van Uruguay in Ne derland aangedrongen op volledi ge vrijheid van werken van de Nederlandse sportjournalisten tij dens het mini-WK in Montevideo. Tevens heeft de NSP met klem verzocht de Uruguaanse collega's dezelfde persvrijheid toe te staan, die wij in Nederland gewoon zijn. Afschriften van het telegram zijn door de NSP verzonden aan de organisatie van het voetbalgebeu- ren in Uruguay en aan de regering van dat land. Aan de hand van een verslag van NSP-secretaris Niezen door Uru guay, meent de NSP dat de pers vrijheid in het Zuidamerikaanse land te wensen overlaat. Gevreesd moet worden dat andere dan sportjournalistieke werkzaamhe den niet getolereerd zullen worden. West-Duitsland HAMBURG De schuldenlast m het Westduitse betaalde voetbal bedraagt 64 miljoen Mark. Van dat bedrag nemen de clubs uit de Bundesliga 34 miljoen voor hun rekening. De verenigingen uit de tweede liga staan voor de rest in het krijt. In de Bundesliga zijn zeven clubs met een gezonde fi nanciële balans. Het zijn Kaisers- lautern, ürdingen, Borussla Mön- chengladbach, Borussia Dort mund, Fortuna Düsseldorf, FC Köln en Leverkusen. Tot dit rijtje behoort normaliter ook VFB Stuttgart. Door investeringen voor een nieuw clubhuis staat de club momenteel echter in de rode cijfers. De verzekeringswaarde van de in de Bundesliga uitkomende spelers bedraagt momenteel 146 miljoen Mark. De selectie van de Hambur ger SV spant in dit opzicht de kroon met een verzekeringswaar de van 15 miljoen, op korte af stand gevolgd door Bayern Mün- chen met 12. Polen WARSCHAU De Poolse voet balbond heeft vier internationals om disciplinaire redenen ge schorst. Als gevolg van deze be slissing heeft trainer Ryszard Ku- lesza zijn ontslag aangeboden. Dit heeft het Poolse persbureau PAP gemeld. Middenvelder Zbigniev Boniek en aanvaller Stanislav Terlecki zul len een jaar niet voor de nationale ploeg mogen uitkomen. Verdedi ger Wladyslaw Zmuda en doelman Jozef Mlynarczyk kregen een schorsing van acht maanden op gelegd. Wlodzimierz Smolarek, een spitsspeler, 'kreeg' zes maan den. De schorsingen gaan met te rugwerkende kracht in op 1 de cember 1980. Voor het vertrek van het Poolse voetbalelftal naar Malta, waar de Polen hun eerste wedstrijd voor de WK-kwalificatie met 2-0 won nen, hadden deze spelers zich op het vliegveld van Warschau wei nig representatief gedragen. Mly narczyk verscheen in kennelijke staat op het vliegveld, waarna Ku- lesza hem niet meer mee wilde hebben. De trainer van het elftal haalde bakzeil, nadat de overige spelers hadden gedreigd ook niet mee te gaan. Tijdens het onder zoek, dat de Poolse voetbalbond naar aanleiding van het incident verrichtte, verklaarde Kulesza zijn beslissing niet onder druk van de spelers te hebben herroepen. De voetbalautoriteiten hechtten echter weinig waarde aan deze verklaring. Italië ROME Een rechtbank in Rome heeft alle verdachten in het Ita liaanse voetbalschandaal vrijge sproken. Met deze uitspraak doet de rechtbank voorkomen alsof er nooit een schandaal is geweest. Massimo Cruciani, de bookmaker die als eerste uitspraken deed over het schandaal werd als enige door de Romeinse rechtbank veroor deeld. De rechtbank achtte het bewezen dat Cruciani geknoeid had met cheques. Cruciani kreeg een boete van 300.000 lire (ruim 700 gulden) en moet de kosten van het proces voor zijn rekening ne men. Dat zal een flinke duit zijn. want het proces loopt al vanaf juni. De Italiaanse voetbalbond had in een eerder stadium al een groot aantal spelers en officials zware straffen opgelegd. Zo waren Lazio Rome en AC Milan teruggezet naar de tweede divisie. Beide clubs hebben onmiddellijk na de uitspraak van de Romeinse recht bank laten weten juridische stap pen te ondernemen tegen de Itali aanse voetbalbond. De officier van justitie in Rome heeft aange kondigd in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak, die bij alle gestrafte spelers als een geschenk uit de hemel is gekomen. „Ik ben nu terugbetaald voor al mijn lij den", verzuchtte Pino Wilson van Lazio Rome. Zijn clubgenoot Lio- nello Manfredonia zei: „De kans is groot dat we weer snel kunnen spelen, omdat de rechtbank heeft gezegd dat er geen misdrijven hebben plaatsgevonden". De Itali aanse voetbalbond heeft nog geen commentaar geleverd op de uit spraak van de rechtbank. Six STUTTGART De Franse in ternational Dldier Six zal het komende voetbalseizoen uitko men voor de Westduitse Bundes- ligaclub VFB Stuttgart. Six komt momenteel uit voor de Franse club Racing Strassbourg. De 28-jarige aanvaller begon dit seizoen bij het Belgische Cercle Brugge, maar verhuisde enkele weken terug naar Strassbourg. ADVERTENTIE IETBAL Voor de nationale competitie nale bij de mannen is één wedstrijd ge il. Den Bosch won de uitwedstrijd tegen Uveen met 102-79. Bij de vrouwen versloeg Boekende BOB Leiden met 72-71 De op 6 december gestaakte rijd tussen Dalto en 8CO wordt uitge- J op 2 Januari in de sporthal van het «portcentrum in Zeist. Het duel werd vijf kn voor het einde op de stand 9-7 gc- l. omdat de spelers op bevel van de zaal- irts van de sporthal ln Driebergen de iten verlaten, aangezleq de huurtijd 'erschreden. Van dit optreden is vooral le dupe De Friese club zal nu voor 5 "7 naar Zeist moeten reizen De vervoers vallen evenwel voor rekening van de KETBAL Het Nederlands vrouwenteam J*Kln januari drie vriendschappelijke wed wn spelen tegen West-Duitsland Op 2 Ja- J treden beide ploegen aan ln Zevenaar. een Bter In Steenwijk en de serie wordt afgeslo ot" zondag 4 januari in Landsmeer. Voor de noeft bondscoach Jos Pelk tien speelsters i"odlgd Door blessures kan hij niet be [*<"n over twee volwaardige krachten: Ani "lange en Irene Maarschalkcrwccrd. electie bestaat uit: Carla de Liefde en Irma 'reet (BOB), Lia van Recmst en Yoka Ver jjn (Landlust), Oerda de Ridder. Ellen Bos •"«na Kazlus (Rotterdam-Zuid), Marja Hel (Flash), Anneke Mourits (Voorburg) en •te Keur (Hoofddorp). Laag tarief zonder ongerief. KLM biedt extra lage retourtarieven naar 21 Europese steden. Nog wat voorbeelden: Zürich 340,-, Kopenhagen 468,-, Palma de Mallorca 524,-, Barcelona 597,-, Malaga 646,-, Madrid 722,-. Allemaal met de bekende voordelen van de KLM-lijndienst- service. Minimum verblijf in de meeste gevallen I week. Folder met alle lage tarieven en complete voorwaarden bij uw KLM-agent en alle KLM-kantoren. N B. KLM berekent u nooit eventuele prijs stijgingen door (bijv. brandstoftoeslag) als u vooraf boekt en betaalt. Zie ook Viditel pafiina 7473. KLM BAMAKI (Mali) Anatoli Gantwarg uit de Sowj et-Unie heeft in de Mallne- se hoofdstad Bamako de wereldtitel dammen behaald. Gantwarg kwam in de voorlaatste ronde van het sterk bezette toernooi na zeven zetten re mise overeen met Harm Wiersma. Gantwarg neemt de titel over van Wiersma. Het is de tweede keer dat Gantwarg het wereldkwampioenschap heeft be haald. Ook in 1979 werd hij tot de beste dammer ter wereld gekroond. In oktober van dat jaar nam Harm Wiersma de titel in een tweekamp van Gantwarg over. In de voorlaatste ronde van het toer nooi in Bamako kwam Wiersma ziek aan het bord. Na zeven zetten bood de Fries zijn tegenstander Gantwarg remise aan. De dammer uit de Sow- jet-Unie accepteerde dit aanbod gre tig. Het verschil tussen hem en Wiers ma bleef daardoor drie punten. Een marge die Wiersma in de laatste ron de niet meer kan overbruggen. Slechts Misjtsjanski had zijn landge noot Gantwarg nog kunnen achter halen. Voor de twintigste ronde be zette deze Rus de met Wiersma ge deelde tweede plaats. Jansen stak daar echter een stokje voor. In een sterke partij slaagde de Nederlander er in de titelpretendent een remise te ontfutselen. Van de elf partijen eindigden acht in remise. Alleen Marcos (Bra), N'Diaye (Mal) en Van der Wal (Ned) kwamen tot winst. Van der Wal deed dat op klassieke wijze. Met een zetje van Lochtenburg verraste hij zijn oppo nent, de Tsjechoslowaak Krista. Bas- tiaannet speelde tegen Mogiljanski uit de Sowjet-Unie een uitstekende Anatoli Gantwarg positionele partij, waarin remise het hoogst haalbare bleek. Clerc-Stsjo- goljew, eveneens een Nederlands- Russische krachtmeting, leverde we derzijds perfect spel op. Ook deze partij eindigde met een puntende- ling. Gezien de sterke bezetting van het toernooi heeft de internationale dam- federatie (FMJD) besloten enige gul heid te tonen ten aanzien van het toekennen van titels. In de Malinese hoofdstad werd bekend gemaakt dat de dammers, die zich tijdens het van daag eindigende toernooi bij de eer ste tien klasseren, voortaan „interna tionaal grootmeester" mogen noe men. Spelers, die op de plaatsen elf tot en met zestien eindigen, worden gehonoreerd met de titel „internatio naal meester". De overige zes deelne mers aan het monstertoernooi in de Afrikaanse stad mogen voortaan wor den aangeduid als „kandidaat inter nationaal meester". De koninklijke Nederlandse dam bond heeft tijdens het congres van de werelddamfederatie (FMJD) in Ba mako de kandidatuur van de Neder lander Wim Jurg voor het voorzitter schap van deze organisatie niet ge steund. Van de twaalf vertegenwoor digende landen verwierf Jurg de stemmen van elf landen. Binnen de Nederlandse dam wereld geldt Jurg als een controversiële figuur. Met na me zijn rol in de affaire rond de tweekamp Wiersma-Koeperman is nog omstreden. Jurg is als voorzitter van de FMJD de opvolger van de Nederlander Piet Roosenburg. die om gezondheidsre denen enige maanden geleden aftrad. In het oude bestuur van de FMJD was Jurg secretaris. Deze functie wordt naar alle waarschijnlijkheid overgenomen door de Fransman Plantin. Voor de nog vacante functie van penningmeester in het FMJD- bestuur wordt nog een kandidaat ge zocht. Twintigste ronde; Van der Wal (Ned)-Krista (Tsji 2-0. Dlaw (Sen)-Lesjtsjlnski <3ov> M. Soumaoro 'Mall Korenevski (Sow) 1-1, Marcos (Bral-Gba (Ivo) 2-0. Clerc (Ned)SJtsjofolJew (Sow) 1-1 Ver poest (Bel)-Veltman (Can) l-l. Bastiaannet (Nedb Mogiljanski (Sow) 1-1, Ba (Sen)-Issa (Ivo) 1-1. Wiersma (Ned)-Oantwarg (Sow) li. N'Diaye (MaD-Issalene (Fra) 2-0. Jansen (Nedi-Misjtsjanski (Sow) 1-1. Stand: 1. Gantwarg 31 punten. 2 Misjtsjanski en Wiersma 28. 4. N'Diaye, Korenevskl, SJtsJogoljew en Van der Wal 26. 8. Lesjtsjinaki 25. 9. Mogiljans ki 24. 10. Clerc 23, 11. Bastiaannet en Ba 20. 13 Issa en Verpoest 19. 15. Veltman en Jansen 16. 17 Diaw lk 18. Marcos 13, 19. Ba 12. 20. Issalene en Soumaoro 10. 22 Krista 8

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 25