Weg door Ameiisweerd onzeker it prijscompensatie kun loonsverhoging krijg unij i.W Nieuwe troef Utrechtse raadsleden om natuurgebied te beschermen Werknemers zonder Belastingbiljet geen stembiljet Senaat ook akkoord met hogere accijnzen Mini-WK niet op tv Ambassadeur J\V op zijn post '1' tijdens mini-W FAMILIEBERICHTEN WOENSDAG 24 DECEMBER 1980 TROUWKWARTET P 8 - SDAC jrd' door Hans Schmlt UTRECHT In een interne nota over de ontwikkelingen rond de omstreden aanleg van rijksweg 27 door het landgoed Ameiisweerd, ten oosten van Utrecht, stelde Rijkswaterstaat in september vast dat de gemeenteraad van deze stad de wegenbouwers nog vervelend voor de voeten zou kunnen gaan lopen. Door het bestaande bestemmingsplan te wijzigen, aldus Rijkswaterstaat, „kan de gemeenteraad zelfs de situatie weer geheel bevriezen". De vrees die Rijkswaterstaat tn deze verre van intern gebleven nota uitte, is inmiddels ten dele terecht geble ken. Een aantal leden van de Utrecht- se.«raad heeft een voorstel ingediend tot wijziging van het bestemmings plan Maarschalkerweerd, dat erop neerkomt dat het in het plan opgeno men tracé van rijksweg 27 (waaron der het deel dat het oude rivlerbos Ameiisweerd moet gaan doorsnijden) de bestemming natuur krijgt. Dat wil zeggen: rijksweg 27 verdwijnt gewoon van de kaart. Logisch Ook het tijdstip van behandelng is van belang voor het al dan niet slagen van het initiatief vanuit de Utrechtse raad. Het voorstel ligt nu bij burge meester en wethouders, die het van commentaar zullen voorzien. Als het college snel reageert, zal de zaak in februari in de raad kunnen komen. Tegen die tijd wordt ook de uitspraak van de Kroon verwacht over het be roep, dat de Vrienden van Ameiis weerd tegen het nu van kracht zijnde •bestemmingsplan hebben ingediend. Wanneer die uitspraak op tafel ligt, wordt het op grond van de wet op de ruimtelijke ordening moeilijker voor de raad nog in te grijpen. Liske Roes- singh hoopt dan ook dat het voorstel behandeld kan worden voordat uit spraak in het beroep op de Kroon wordt gedaan. Tunnelbak Rond die uitspraak zijn het afgelopen Jaar de nodige problemen gerezen. De Raad van State is weliswaar niet met de opvatting van de Vrienden van de Ameiisweerd meegegaan dat rijks weg 27 weg moet, maar wijst wel de door Rijkswaterstaat gekozen oplos sing van de hand. Rijkswaterstaat wil de weg verdiept door Ameiisweerd aanleggen, met glooiend talud, waar onder een vlies van kunststof wordt gelegd in verband met de afwatering. Deze constructie brengt echter te veel schade aan Amellswerd toe, zorgt voor te veel geluidsoverlast en is nadelig voor de recreatie. Daarom, aldus de Raad van State, verdient een bakconstructie de voorkeur. Een tunnelbak met rechte wanden trekt een spoor van tachtig meter breedte door het bos: de helft minder dan de vliesconstructle vergt. Tegenover de extra kosten van negentien miljoen gulden staat de winst van één hectare bos. Het advies dat de Raad van State begin dit Jaar al aan minister Bee- laerts van Blokland (ruimtelijke or dening) heeft uitgebracht is slecht gevallen bij de betrokken minister. Beelaerts heeft opnieuw advies ge vraagd aan enkele Instanties, maar deze adviezen (die dankzij de nieuwe wet op de openbaarheid van bestuur Het voorstel tot schrappen van rijks weg 27 (de autosnelweg van Breda naar Hilversum) is volgens een van de ondertekenaars, het PvdA-raadslid Liske Roessingh, een logisch voort vloeisel van de in der loop der Jaren gewijzigde opvattingen over dit stuk- Je asfalt dat al in 1976 voor het ver keer opengesteld had moeten wor den. De afgelopen tien Jaar Ls Ameiis weerd herhaaldelijk in de Utrechtse raad aan de orde gekomen, waarbij de discussie zich vooral richtte op de vraag w&ór rijksweg 27 zou komen te lopen. Dat leidde ertoe dat de oorspronkelij ke plannen werden aangepast: het tracé dat aanvankelijk dwars door Ameiisweerd liep. werd naar de wes telijke punt verschoven. Voor de ac tiegroep Vrienden van Ameiisweerd is ook die aantasting van het enige stilte- en recreatiegebied bij het door autowegen omsloten en spoorwegen doorsneden Utrecht onaanvaard baar, maar de raad stemde enkele Jaren terug wel in met deze aanpas sing. Sindsdien hebben de opvattin gen zich weer gewijzigd en daarom, aldus Liske Roessingh, vindt een aan tal raadsleden dat het nu tijd ls om ook de noodzaak van rijksweg 27 ter discussie te stellen. Op het voorstel een meerderheid in de Utrechtse raad zal krijgen, is nog niet duidelijk. De scheidslijn tussen voor- en tegenstanders loopt door de partijen heen: de PvdA is in grote meerderheid tegen de weg; het CDA in grote meerderheid voor, evenals de WD. De kleinere fracties (D'66. PSP CPN en PPR) zijn zonder meer tegen. Het zal bij de behandeling in de raad een kwestie worden van koppen tellen. zijn achterhaald) hebben geen nieu we argumenten opgeleverd voor de aanleg van een vliesconstructle. Rijkswaterstaat heeft zich Inmiddels bij de aanleg van een tunnelbak neer gelegd. uit vrees voor een verdere vertraging van de aanleg van de weg. Bevriezing Wanneer het voorstel uit de Utrecht se raad tijdig zal worden aangeno men. wordt de aanleg van rijksweg 27 tussen de A 12 (Utrecht-Arnhem) en de A 28 (Utrecht-Amersfoort) bevro ren. Oevolgen voor de files bij Vianen zal dat niet hebben, want het deel van rijksweg 27 ten zuiden van de A 12 kan normaal worden aangelegd. Be vriezing van de situatie biedt daaren tegen wel de mogelijkheid naar ande re oplossingen en mogelijkheden te zoeken. Liske Roessingh: „Er komt dan ruim te nieuwe oplossingen te zoeken voor de geluidsoverlast op de oude rond weg, we kunnen ons bulgen over de vraag of de verkeersprognoses nog wel Juist zijn en we kunnen ook nieu we ontwikkelingen, zoals de groei van het openbaar vervoer, in de afweging betrekken." De verkeersprognoses moeten steeds worden bijgesteld: men is van veel te optimistische veronderstellingen uit gegaan. Ben Papendorp van Vrien den van Ameiisweerd: „In 1971 was de prognose dat in 1980 rijksweg 27 honderdduizend motorvoertuigen per dag zou moeten verwerken. Nu wordt ervan uitgegaan dat dat aantal in 2000 zal zijn bereikt. Volgens de laatste prognose van Rijkswaterstaat zullen er in 1985 67.500 voertuigen per dag over rijksweg 27 rijden. Die prog nose ligt al dertig procent lager dan die van vier Jaar terug. Daar komt bij dat de prognose nog uitgaat van dwa ze veronderstellingen. Zo rekent Rijkswaterstaat dat tachtig procent van de studenten met de auto naar de Uithof zal gaan. Nu is dat twintig procent." Van onze sociaal-economische redactie DEN HAAO Werknemers ln het bedrijfsleven voor een of ander systeem van prijscompensatie bestaat, m 1 Januari een loonsverhoging krijgen van maximaal cent plus 26 gulden bruto per maand. Dit blijkt en o fERi „beperkte loonmaatregel" van minister Albeda van otlel zaken. De definitieve maatregel wordt vandaag in de courant gepubliceerd. Die 0.8 procent plus 26 gulden komt overeen met wat CAO-werknemers krijgen op wie de meest gebruikelijke prijscompensatie van toepassing is. Die compensatie vergoedt op 1 Janua ri de prijsstijging over de maanden april-oktober van het voorafgaande Jaar. Thans betreft dat 2,8 procent. Door de loonmaatregel 1981 gaat hier twee procent van af. De aanvullende 26 gulden vloeien voort uit de loon maatregel 1980 (loonsverhoging van 1 Juli). Overigens ls een werkgever van werknemers zonder systeem van prijscompensatie niet zonder meer verplicht de 0.8 procent plus 26 gul den uit te betalen. De werkgever mag echter nooit meer betalen j ee: i eei tot mei, en eind mei wordéiolge taald. BIJ een normale toe irweg acht procent betekent dit, d oor e aanstaande de toeslag 7,8 wordt, en in mei 1982 7,7 j Vervanging Voorbarig De Kromme Rijn in het rivlerbos Ameiisweerd Eén van de argumenten die in de discussie over rijksweg 27 steeds op duiken. is dat wanneer het omstre den deel niet wordt aangelegd alle reeds gedane uitgaven nutteloos wor den. De rest zou dan weggegooid geld zijn. Liske Roessingh: „Rijkswater staat ls vooruitgelopen op de beslis sing. Er is voor de vliesconstructle al een pompenkelder gebouwd, zonder vergunning. Rijkswaterstaat geeft voorbarig geld uit aan zaken waaro ver nog niet tot in hoogste instantie is beslist. De gemeenteraad heeft hier voor natuurlijk geen verantwoorde lijkheid." LEKKERKERK Van de 264 gezin nen die in de voormalige gif wijk van Lekkerkerk woonden, willen er 128 niet meer in deze gemeente wonen. Dit blijkt uit een enquête van de gemeente Lekkerkerk. Honderdzesentwintig gezinnen willen wel blijven en tien weten het nog niet zeker, van de 126 gezinnen keerden er tachtig (voor 't merendeel huurders) terug naar Lekkerkerk-West. De ove rigen hebben elders in de gemeente een huls gekocht of gehuurd. Enquête over terugkeer van gezinnen naar gifwijk in Lekkerkerk De schoonmaak van de wijk nadert de voltooiing. Het graafwerk in het vierde compartiment ls vrijwel klaar, terwijl men al begonnen is met het verwijderen van de verontreinigde grond in het vijfde ne laatste deel. De gemeenteraad van Lekkerkerk heeft gisteravond besloten de 187 koophul zen in de wijk voor het symbolische bedrag van één gulden weer van het rijk over te nemen. Na het bekend worden van het gifschandaal zijn de ze woningen door het rijk aange kocht. Het is de bedoeling dat de koophulzen binnen enkele weken op de markt gebracht worden. De ver koopprijzen zijn nog niet bekend, maar volgens de gemeente Lekker kerk is er erg veel belangstelling voor de huizen. - DEN HAAO (ANP) Staatssecreta ris Van Amelsvoort (van financien) heeft gistermiddag in de Eerste Ka mer bezwaar gemaakt tegen het niet- be talen van een gedeelte van de be lastingen uit onvrede met de over- heidsbetalingen. Het uiting geven aan die onvrede zo zei hij moet niet gebeuren bij het betalen, maar bij de verkiezingen. „Het belasting biljet mag geen dienst doen als stem biljet", aldus de staatssecretaris. Hij wees er de gewetensbezwaarden op, dat de fiscus geen uitzonderingen kan toestaan. CAO's die als systeem van prijscom pensatie hebben, dat op 1 Januari de prijsstijging over het hele voorgaan de Jaar wordt vergoed, moeten nu zodanig worden toegepast, dat de compensatie over het eerste halfjaar wordt vervangen door 26 gulden bru to per maand. Bij CAO's of andere regelingen die lelden tot een prijs compensatie per 1 Januari van min der dan twee procent, moet op 1 Janu ari geen enkele compensatie worden toegekend, en bij de eerstvolgende compensatie bij voorbeeld op 1 Juli het restant van de korting worden toegepast. De vakantietoeslag wordt gekort met een half procent, maar daarbij blij ven al opgebouwde rechten onaange tast Het meest komt voor dat de rechten worden opgebouwd van mei DEN HAAO Ook de Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met de belastingmaatregelen van het kabi net voor volgend Jaar. De Tweede Kamer ging vorige week al akkoord. Het gaat onder meer om hogere ac cijnzen voor sigaretten, sterke drank, benzine en shag. de verlaging van loon- en Inkomstenbelasting ter ver vanging van de prijscompensatie van 1 januari, en ook het gedeeltelijk uit stellen van de halfjaarlijkse verho ging van het minimumloon naar 1 Juli. Net als ln de Tweede Kamer werd ook in de Senaat geprotesteerd tegen de verbrokkelde en overhaaste procedu re waarbij de belastingplannen van het kablent moesten worden afge werkt. Verschillende plannen werden laat Ingediend en een behoorlijke be handeling was niet mogelijk. Kamer voorzitter Thurllngs voegde er nog aan toe dat het protest het gevoelen van de gehele Eerste Kamer weergaf. han HILVERSUM De wedsti het mini-wereldkampioen: bal worden toch niet uitgea de Nederlandse televisie, der overeenstemming met het particuliere Italial* tion dat via een Chileense 3 rechten uit Uruguay had liep gisteren overleg tussen (Europese Omroep Unie) en °an' nlsatoren uit Uruguay vast De organisatie kon onv< waarborgen geven over uitzc r en sluikreclame, terwijl b< nog een nieuwe bankgaran geëist Daarop besloten de den af te zien van uitzendin wedstrijden. Aan het toernoo guay nemen behalve NederL Italië en West-Dultsland als I landen deel Het Nederlands parlement wi neming af. Daarop besloot di praad televisie, te adviseren strijden niet uit te zenden. 1 .-j van Beheer van de NOS le advies echter naast zich nee Voor uitzending van wedsti de radio, bestaat geen twljff Deze zullen in ieder geval d vinden. DEN HAAO(ANP) - Mr W Van Pallandt, Nederlands a deur in Uruguay, is dit voor medisch onderzoek in a aangekomen. Dat betekent niet in Montevideo is tijd< gin van het mini-WK. dat over een week in Urug- Volgens een woordvoerder I ministerie van buitenlandse! het „toeval" dat Van Pallai nu door de rijks gen dienst voor onderzoek is o Er is volgens hem „geen sp een diplomatieke stap." De Nederlandse ambassade tijdens het mini-WK niet bezoek van het Nederlant_ bezighouden. Gebruikelijk is,l°r£ elftal in den vreemde op uitnlms een bezoek brengt aan de aJ deur. Maar dat gebeurt dus fcic guay niet [dut voor de krant van zaterdag 27 december kun nen nog telefonisch worden doorgegeven op vrijdag (2* kerstdag) van 18.00 tot 20.00 uur, uitsluitend onder tel.no. 020-562 6270 Vol verbazing maken wij dit tweede wonder mee Hendrik Pieter (Dirk) Cees en Ineke Diepeveen-Bossema Jakob Harmeien, 22 december 1980, Rijnlaan 12. Getrouwd: A. Overweel en G. Damsteegt Rotterdam, 19 december 1980 Dennekruid 85 Enige kennisgeving De Heere heeft tot Zich genomen Zijn Kind zuster B. K. Smallegange Oud-directrice van Rusthuis „Deo Volente" in de gezegende ouderdom van 95 jaar. Uit aller naam: M. Minnaar Rijswijk, 23 december 1980 Huize „Sammersbrug" Correspondentie-adres: Nieuwenhuizen 20, 4283 HK Giessen Gelegenheid tot het tekenen van het condo leanceregister in de rouwkamer ,,'t Staten- huys", Statenlaan 78, 's-Gravenhage, op 2e Kerstdag van 15.00 tot 16.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden DV zaterdag 27 december om II uur op „Oud Eik en Duinen", Laan van Eik en Duinen 38 te 's-Gravenhage. tWij waren als drie rozen aan één tak, drie rozen door één bolster vast ver bonden; geen donzen nest was zorgzamer ge wonden; Wat heeft de hand bedoeld, die dit verbrak Truus Gerhardt Na een ernstige ziekte is op 52-jarige leeftijd van ons heengegaan, gesterkt door het H. Sa crament van de zieken, mijn lieve man en mijn lieve papa Wim Kolkman Wil Kolkman-Sijm Ha ra ld 20 december 1980, Runstraat 34, 3522 KJ Utrecht. Dinsdag 23 december 1980 heeft de Uitvaart dienst plaatsgevonden. Enige en algemene kennisgeving Het heeft God behaagd heden tot Zich te nemen onze lieve echtgenoot en vader Jan Polderman oud-ambassadeur Ridder in de orde van de Nederlandsche Leeuw Officier in de orde van Oranje Nassau Drager van het ereteken Nederlandse Binnen landse Strijdkrachten op de leeftijd van 65 jaar. A. J. H. Polderman-Visser Comélie Joan Veere, 22 december 1980 Kaai 83 Geea bezoek aan huis De overledene is overgebracht naar het rouw- centrum „Innemee", Hooikade 46 te 's Graven- hage, alwaar geen bezoek. Een rouwdienst zal worden gehouden, zaterdag 27 december om 12.00 uur in de Bergkerk, br. A. Kuijperlaan 2 te Amersfoort, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Ned. Herv. Begraafplaats van Leusden, Vlooswijkseweg te Oud-Leusden om circa 1.30 uur. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de aula van de nabijgele gen begraafplaats Rusthof te Oüd-Leusden. Heden nam de Here tot Zich mijn zeer geliefde man en onze lieve vader Roelf Pijl in de ouderdom van 81 jaar. Rom. 838-39 „Want Ik ben verzekerd dat niets ons zal kunnen scheiden van de liefde Gods welke is in Christus Jezus onze Here." Vries, 21 december 1980 Merelstraat 2A H. H. Pijl-van den Broek Calgary (Can.): Jo en Eltjo London (Can.): Lenie en John Liever geen bloemen. Een dienst van Woord en Gebed zal worden gehouden op zaterdag 27 december in de Gere formeerde kerk te Vries welke zal aanvangen om 10.15 uur waarna de begrafenis zal plaats vinden op de begraafplaats te Vries om 11.00 uur. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in het ontmoetingscentrum van de kerk. „Wat de toekomst brengen moge, mij geleidt des Heren hand." Na een langdurig lijden, welke zij op een blijmoedige wijze heeft gedragen, geven wij U kennis, dat op de leeftijd van 64 jaar, vredig van ons is heengegaan, onze lieve zuster, schoonzuster en tante Alida Uittenbroek A. C. Uittenbroek A. Onck-Uittenbroek W. Onck J. Groeneweg A. Uittenbroek I. Uittenbroek-Trappe A. E. Moet-Uittenbroek M. A. Moet-Uittenbroek J. Moet neven en nichten 3038 CL ROTTERDAM, 22 december 1980 Bergselaan 310b Corr.-adres: P. Moet Rodaristraat 154, 3066 LC Rotterdam Onze zuster is opgebaard in de rouwkamer aan de Mathenesserlaan 470 te Rotterdam.Aaldaar gelegenheid tot rouw- en condoleancebezoek: woensdag a.s. van 19.15-19.45 uur. De teraardebestelling zal plaatsvinden zater dag 27 december op de algemene begraaf plaats „Crooswijk", Kerkhoflaan 1 te Rot terdam. Aankomst in de kapel op de begraafplaats om 12 uur. Vertrek vanaf het woonhuis om 11.30 uur. Na een kortstondige ziekte heeft de Heer tot Zich genomen, in Zijn vreugde, mijn lieve vrouw, onze zuster, schoonzuster en tante Aagje Van der Griendt-van der Kley op de leeftijd van 73 jaar. „Loof de Here mijne ziel. Halleluja" Uit aller naam: B. van der Griendt 23 december 1980 Edmond Hellenraadstraat 55 3087 NR. Rotterdam Mijn vrouw ligt opgebaard in de rouwkamer aan de Voorschoterlaan 51 te Rotterdam. Be zoek aldaar: vrijdagavond van 20.00-20.30 uur. De rouwdienst zal worden gehouden zaterdag 27 december om 15.00 uur in de kapel van de Ned. Herv Begraafplaats „Oud-Kralingen", Kralingseweg 334, waarna de begrafenis al daar zal plaatsvinden. Tevens is er gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in de kapel op de begraafplaats. Vertrek vanaf de rouwkamer om 14.30 uur. „Afijn genade is u genoeg" Heden nam de HEERE tot Zich, onze lieve zuster Maria Elisabeth Draijer weduwe van mr. M. Visser op de leeftijd van 88 jaar. Amsterdam: W. J. Draijer Amsterdam: A. M. Lindert-Draijer Driebergen. 22 december 1980. Bosstraat 118. Correspondentie-adres: notaris Jongmans Hoge steeg 1, Driebergen. Op verzoek van de overledene geen bloemen geen bezoek. De begrafenis zal D.V. plaats hebben zaterdag 27 december a.s. om 11.00 uur op de Algemene Begraafplaats aan de Verlengde Traay te Drie bergen. Gelegenheid tot condoleren na afloop van de begrafenis in de aula van bovenge noemde begraafplaats. „Afijn genade is u genoeg" Op 19 december 1980 overleed mijn tante Mevrouw Johanna Roza G. L. Goedhart 's-Gravenhage, 23 december Huize Royal" Rusthoekstraat 38 Correspondentie-adres: Ten Hoge 8 2070 E keren, België. Ingevolge haar wens heeft de begrafenis in stilte plaatsgevonden op de begraafplaats Oud Eyk en Duinen. De Faculteit der Geneeskunde van de Vrije Universiteit geeft met ontroering kennis van het overlijden van de heer Jean Linssen medisch doctorandus op de leeftijd van 27 jaar. De Faculteit verliest in hem een consciëntieus student die een deel van zijn arts-examen reeds had afgelegd. Namens het bestuur: Chr. L. Rümke, decaan P. N. Ruys, ab-actis Amsterdam, 23 december 1980. •irirfr^rCrtrirü-irtrtrtrtrCrtrk-trb Oosterhesselen (Dr) ZOMERPROGRAMMA 1981 Wij organiseren kursussen voor: alleenstaande ouders met hun kindere§ü< jongeren t/m 30 jaar W.A.O.-ers alsmede thema-kursussen over: socialisme hier en daar de christen in de samenleving Inlichtingen bij de administratie van ons centrum. Adres: Witte Zand 18, 7861 BJ Oosterhesselen Telefoon: 05248 - 1651 Dankbetuiging Mede namens de kinderen dank ik U hartelijk het vele medeleven dat wij mochten ontvangt het ziek-zijn, zowel thuis als in het ziekenhuis.* het overlijden van mijn man Jacobus Verkade Het is een moeilijke tijd geweest, maar dank zij Hulp is kracht ontvangen dit alles te dragen. Mevr. A. Verkade-van der: Vlaardingen, december 1980. Zuidbuurtseweg 2. Daar het ons niet mogelijk is allen persoonlii bedanken voor de vele en hartelijke blijken medeleven en belangstelling ondervonden i overlijden van mijn lieve en zeer zorgzame man. lieve vader, schoonvader en grootvader. Ds. Jacob de Vries betuigen wij langs deze weg onze hartelijke dad C. de Vries-van Beek Kralingscheveer, 24 december 1980. Robbensingel 10.

Nieuwe Leidsche Courant | 1980 | | pagina 10